Uit den omtrekt STADSNIEUWS. «ijn mandaat. In een toelichting tot zijn brief *egt de heer Buurman, dat het z. i. niet de bedoeling van den wetgever kan geweest zijn, dat in dienst der gemeente verkregen rechten, o.a. pensioen, in een dergelijk geval zouden komen te vervallen. Voorts verwijst hij naar een analoog geval, dal tóch te Haarlem, bij de verkiezing van den op wachtgeld gestelden onderwijzer Nagt- laam heeft voorgedaan. Deze, tot raadslid gekozen, behield zijn wachtgeld. Hij behoudt zich, zoo schrijft hij, het recht voor, wanneer het antwoord van B. en W. onbevredigend is, eert uitsp van den raad te vragen. Naar men verneemt moet het college van B. en W. zich op het standpunt stellen dat de heer Buurman zonder meer zijn ontslag heeft te nemen uit den gemeentedienst. Het Haagsch e raadslid Buur man. Op zijn verzoek is den heer L. Buur man met ingang van 20 dezer eervol ontslag verleend uit den gemeentedienst, ten einde fitting te kunnen nemen als lid van den raad van 's Gravenhage. In hun brief geven B. en W. den heer Buurman te kennen, dat aan hen niet bekend is, welke maatregelen als door hem bedoeld in zijn brief met de ont slag-aanvraag in verband met de bestaande verordeningen zouden zijn te nemen. De heer Buurman heeft thans aan den raad fijn geloofsbrieven ingezonden. Tegen „lollige" vergaderin gen. De „Avondster" meldt, dat de neer Adriaan Juten zijn mandaat als raadslid en daarmede zijn wethoudersschap van Bergen op Zoom neerlegt en zulks in verband met de verkiezing van den heer Verlinden tot lid van den gemeenteraad, omdat men van die ver kiezing, zoo zegt het blad, wat men noemt „lollige vergaderingen" zal gaan krijgen. De heer Juten wenscht zijn persoon niet be- schiikbanr te stellen en voegt er aan toe, dat hij zich, ook in de toekomst, in geen geval meer wenscht candid a a-t t- stellen. Het bestuur van het Vrouwencomité van hel Nederlandsche Roode Kruis voor 's Gra venhage heeft met ingang van 1 Mei e.k. mej, F. Feddes (gediplomeerd in het Wilhelmina- gaslhuis te Amsterdam) benoemd tot directri ce zijner kliniek als opvolgster van wijlen mejuffrouw L. J. Metelerkamp. Notaris Broens. fin 62-jafligejn ouderdom is te Amsterdam overleden notaris 'J. Broens De overledene was penningmees ter van de afd. Amsterdam van hdt Ned,. Ge- hfrofc chap tot Zedelijke Verbetering der Ge- Van gonrem. Het conflict in de AmsL Vrijz. Dem Vereen. In de Maandag avond gehouden druk bezochte vergadering van de Vrijz. Dem. Vereeniging te Amster dam werd een commissie benoemd, die zal trachten "het hangende geschil in de vereeni ging tot een oplossing te brengen. Op het her haald verzoek van de verschillende fracties in de vergadering, aan het bestuur gericht om aan te blijven, werd tenslotte de toezeg ging gedaan, dat het bestuur zal blijven func tioneren totdat de benoemde commissie met haar arbeid gereed zal zijn. Maatschappij van N ij ver heid. Dc 137c olgemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid, zal 26 en 27 Juni te Zwolle wqrden gehouden. Van de voorstellen zijn dc belangrijkste het voorstel van het hoofdbestuur in zake de duurteklacht aan welk voorstel een enquête in de afdee- ïorafgegaan* en verder een voor stel van de afd. Amsterdam ten opzichte van het ontwerp van wet tot regeling in zake electrieiteitsvoorziening. De afdeeling stelt voor, dat het hoofdbestuur ter kennis van de Tweede Kamer zal brengen, dat voor een bil lijke en bevredigende oplossing noodig is: a. Hel onverwijld instellen van een electri- rtteitsraad, bestaande uit eenige onafhanke lijke, gesalarieerde -deskundigen, ter onder zoeking van de aanvragen voor concessie en het hooren der belanghebbenden in een even minutieuze procedure als ontworpen is voor bet gebruikmaken van eigendommen tot het plaatsen van geleidingen, enz b. Het door den Minister uitgeven van con cession. met vast omlijnde uitgestrektheid, na Inwinning van het gemotiveerd advies van voornoemden Electriciteitsraad c. Het vrijlaten van gemeenten, polderbe sturen, industrieelen, etc. om den stroom te betrekken, vanwaar zij die het goedkoopst kunnen krijgen, zonder rekening te houden tnet verleende concession. Geschenk aan het Vredespa leis. De Portugeesche regeering zal aan het Vredespaleis een grooten zilveren inktkoker •dhenken. Demonstratie examen voor geoefendheid. De demonstratie vanwe ge het Ned. Gymnastiek Verbond op 26 April te Amsterdam te houden, is georganiseerd in overleg met en met steun van het Departe ment van Oorlog en zal door den Minister Bosboom worden bijgewoond. Het inleidend woord van Dr. Soesman, van Gravenhage, zal tot onderwerp hebben de maatschappelijke beteekenis van het examen *an voorgeoefendheid. Uitbreiding Centraal Station te Amsterdam. Bij de Tweede Kamer is, blijkens mededeel! ng heden door den voor- fitter, ingekomen een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning ten behoeve van uitbreiding van het Centraal-station te Amsterdam met aanhorig- heden, bouw van een tweede viaduct langs de Haarlemmer Houttuinen aldaar en ver breeding van de aanbelendende spoorbaan. Een groot waterschap. Ter secretarie van de gemeente 't Bildt zijn plan nen ter inzage gelegd voor de oprichting van sen waterschap, omvattende de gemeente Bildt en een deel van de gemeente Ferwer- deradeel, ter grootte van 8100 H. A.. en waar van de kosten zijn geraamd op f 862.000. De stand der warm o ez erij ge wassen. De Staatscourant bevat een over- debt betreffende den stand der warmoe z er ïj- jew assen onder glas op 15 dezer, met mede werking der Rijkstumbouwleeraren samenge steld naar gegevens, verstrekt door corres pondenten van de directie van den landbouw. De veelvuldige regens, en hooge waterstand gedurende een groot deel van de maand Maart, gepaard aan gebrek aan zonneschijn, hebben, gelijk te verwachten was, heel wat scha aan de vroege groenten onder glas toe gebracht. Uit tal vain plaatsen kwamen dair- omtrent 'klachten in. Een indirect gevolg hier van is het veelvuldig voorkomen van slakken, waarvan in meerdere streken de slechts lang zaam groeiende gewassen, met name sla en wortelen, veel hebben geleden. Het restaurant R i c h e. Het be kende restaurant Riche op het Rokin te Am sterdam is in „Frascati" aldaar geveild. Het werd opgehouden voor f 110.000. De Emmabloem. De opbrengst van den verkoop van de Emmabloem te 's Gra venhage heeft ongeveer f 8000, en welk be drag f 850 is begrepen, te Scheveningen.ont vangen. Het bovengenoemde bedrag was voor 't grootste deel in dubbeltjes bijeengebracht. Te Zaandam bedroeg de opbrengst van het bloempje ruim f 800, d. i. ongeveer f 100 minder dan in het vorige jaar, waarop waar schijnlijk de staking niet zonder invloed is geweest. De Amsterdamsche waterlei ding-enquête. Naar het Hhld. verneemt, is de enquête, door den burgemeester van Amsterdam ingesteld naar ongewcnschtc ver houdingen bij de gemeente-waterleddingen, tusschen de directie eenerzijds en den tcchni- schen dienst anderzijds, thans afgeloopen. Men meent waarborgen te hebben gevonden, waardoor voor de toekomst een betere ver houding verzekerd is. Een tegenstander van het artsenmonopolie. Een van de cor- resnondenten der Asser Ct. schrijft: Op de grens van ons gewest in een bloei ende veenkolonie sprak ik dezer dagen een arbeider die door een hevige kouvating was aangetast en sedert eenige dagen huisarrest had. Van geneeskundige hulp moest de man niets hebben Hij is z'n eigen dokter. Op m'n vraag, wat hij ter bestrijding zijner ziekte aanwendde, antwoordde hij mij: ,.'k heb gus- leraovend 'n flessie wondereulie. 'n maotje traon, 'n Jkoppie vol peper, twai lepels vol petroleum en 'n glas brandewien mil kokend waoter innomen en daor hek daodeliik ont zet van kregenIk kon m'n ooren niet geloo- ven en toen ik met verbazing uitriep: ..Kerel, hoe kreeg je *t in 't hoofd, zoo'n mengeldrank raar binnen te verken!" antwoordde hij leuk: „Ik denk zoo bie mi* zul', je k*n' as nooit watten, daor kon as wat bie wezen, dot hölp". Zoo'n arbeidersmaag is op het punt van voe ding toch zeker niet verwend of verwerke lijkt. Ik heb den man van harte beterschap toeeewensdht. Moord diefstal en brandstichting te Oenenkamp. De rechtbank te Almelo heeft J. G. J. T. overeenkomstig den edsch van het O. M., ver oordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf, onder aftrek van die voorloop!go hechtenis. Een brigadier als beklaagde. Voor de 6e Kamer der Amsterdamschc recht bank is behandeld de zaak tegen den briga dier van politic G. J. H. Leurmink te Nieu- wer-Amstel, beklaagd dat hij in den nacht van 30 op 31 Juli j.l. den arbeider A. Piet, wien hij met hulp van d*n veldwachter G. Molenaar wegens dronkenschap naar het cachot achter het Raadhuis had gebraeht, daar met een stok of ander hard voorwerp tegen het hoofd had geslagen en bloedend verwond. Bekl. heeft ontkend, te hebben geslagen; alleen had hij. teneinde de deur van het cachot dicht te kunnen krijgen, den arrestant met de hand naar binnen geduwd. De briga dier der Rijksveldwacht, Vermeulen, het zich bij het verhoor echter vrij ongunstig over bekl. uit en volgens Molenaar en diens vrouwT had bekl. daags na het geval zich er on laten voorstaan dat hij Piet goed op zijn bi— bad gegeven. Molenaar zeide wel dat hij niet had gezien dat Piet geslagen werd. maar hij had toch „au, au" hooren roepen. Volgens een ander politieagent zou Molenaar hem hebben gezegd, wel gezien te hebben dat Piet geslagen werd, zoodat M. nog riep: „Schei uit, kerel, je slaat hem doodl" De burgemeester hield bekl. de hand boven het hoofd. Zijn spoedige bevordering heeft wangunst onder de politie-beambten gewekt en velen tegen hem ingenomen. Het O. M. heeft tegen beklaagde 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Onregelmatigheden van een sergeant-fourier. Voor den krijgsraad te 's Gravenhage stond terecht de sergeant- fourier C. J. de G„ van het 10e Regt. infan terie te Haarlem, die na den kazernebrand aldaar van brandstichting werd verdacht en deswege in hechtenis gesteld. Later werd hij weer op vrije voeten gelalen, doch door het toen ingestelde onderzoek kwam aan hel licht, dat hij zich aan verschillende onregel matigheden, het verkoopen van goederen van de rustkamers .en verduistering van ruim f 5 die betaald moesten worden voor aan de compagnie geleverde schaatsen. Bekl. ontkende bedde feiten. Wat het geld voor de schaatsen betreft, hij was vergeten dit te gaan betalen en toen hij er aan werd herinnerd, had hij het niet meer. Hij had toen verzocht, dat het van zijn traotemen» zou worden afgehouden. De auditeur-militair eischte vrijspraak ter zake van de verduistering der kledingstuk ken, daar niet was gebleken, dat bekl. alléén het toezicht over de rustkamers had, en ver oordeeling tot f 25 boete of 10 dagen hechte nis wegens verduistering van het voor de betaling der schaatsen bestemde geld. De verdediger, mr. Hofdijk, pleitte ook voor dit feit vrijspraak (De uitspraak volgt later. Ernstige mishandeling. Zon dagavond kregen tc Halfweg twee arbeiders J. V.. wonende te Halfweg en C. van E. uit Haarlemmermeer twist, die in een vechtpar tij werd omgezet. De eerste werd zoodanig mishandeld, da<t hij door een dokter moest verbonden worden. Het bleek nJ. dat een zij ner beenen boven den enkel gebroken was, terwijl hij eveneens aa<n het gelaat was ver wond en eenige tanden miste. De dader van E., een 16-jarige jongeling, is aangehou den en naar het Huis van Bewaring te Haar lem overgebracht. De diefstal in het museum van kujistn ij verheid te Haarlem. Het is den politie gelukt, den dader aan te houden van een diefstal, eenige weken geleden ge pleegd in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Het is gebleken, dat hij niet alleen een antaiek vaasje had meegenomen, doch ooi. nog een suikerstrooier, en verder, dat hij bij een antiquair zich eveneens aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Het is een jongen van 1G jaar. (N. R. Ct.) Kurhausbrand Egmond aan Zee. Wegens vermoeden van brandstichting is door den officier van justitie te Alkmaar f 500 uitgeloofd voor degene, die zoodanige aanwijzingen doet, dat ze leiden tot een ar restatie der vermoedelijke brandstichters van het Kurhaus te Egmond aan Zee. Zich zelf aangemeld. Dc 29-ja- rige reiziger M. J. IC., die eenigen tijd gele den na verduistering van een belangrijk be drag van zijn patroon uit Vlissingen naar Bel gië vluchtte, is uit dat land gezet en heeft zich bij de politic te Middelburg aangemeld. Berooving. Zondag morgen is door een bewoner van het Haarlemmerplein te Amsterdam bij de poliie aangifte gedaan, dat hij in den voorafgaanden nacht, bij het red den van een drenkeling uit het water van den O. Z. Kolk, een zilveren horloge met dou blé ketting is kwijt gemakt. Hij had deze voorwerpen, alvorens zich met de redding in te laten, op den walkant neergelegd. Een kleptomaan? Daar hij ver dacht werd van diefstal van een paar post duiven. deden de gemeente-veldwachter en een rijksveldwachter een huiszoeking bij ze keren L. van L., te Colijnsplaat. Daarbij kwam men tot een heel eigenaardige ontdek king. Op den zoic r van 'smans woning bevond zich namelijk een heel magazijn van de meest verschillende voorwerpen van dagelifksch ge bruik. schoenen, laarzen landbouwgereed schappen enz., alles gedurende een tweetal iaikui bij verschillende dorpsbewoners ont vreemd. Zelfs vonden de politiemannen er verschil lende door hen zelf vermiste artikelen terug. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men hier met een geval van kleptomanie te doen heeft. Verdronken. Na afloop van een kellnersfeest, dat gisterenavond te Leiden werd gehouden, is een kellner, de V. genaamd, te water geraakt en verdronken. Verdronken. Gisteren morgen is een vier-jarig zoontje van den timmerman E. te Niewolda (Oldambt) in een gracht ver dronken. S ta 1 afgebrand. In de Boomstraat tc Tilburg is gisteren nacht de stal met schuur en voermanskarren van den voerman De Kort afgebrand. Twee paarden zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Branden. Te Denekamp zijn drie woningen afgebrand, eigendom van de we duwe Groener en H. A. Brandsma en bewoond door vijf gezinnen. De woningen en twee in boedels waren verzekerd. Te Dalen is het "huis, bewoond door den spoorwegarbeider H. E., met den gelheelen inboedel afgebrand. Vermoed wordt dat een der kinderen van E. den brand heeft aange stoken. In de nabi:heid van Deventer hclbben Zon dag verschillende ernstige branden gewoed Te Olst waren een paar kinderen bezig, een vuurtje te stoken, waardoor een houtmijt, he nevens een aangrenzend schuurtje in vlam geraakten. Aangewakkerd door den wind. sloeg het vuur over naar het perceel bewoond door de weduwe Brinkhof, en G. J. Berghorst, Rinnen weinige oogenftlikken stond alles in lichte laaie, evenals de naastbij gelegen boer derij van jhr. Teding van Berkhout, sedert eenige maanden door den nieuwen paefater bewoond, waar 11 varkens een prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd. Te Epse brak door onbekende oorzaak een herige brand uit hij den landbouwer W. Wil ting J Azn waarbij een sdhuur en een schuur- berg geheel fihrandden. E*n groote hoeveel heid hooi. onfedorsrhtc rogge, brandhout, turf circa 1000 lijnkoeken, verschillende landbouwwerktuigen, alsmede 2 koeien en 1 varken gingen in de vlammen op. Assurantie dekt dp schade. School- erTKerknieuws. Verspreiding van Stichte lijke Blaadjes. De Vereeniging tot Ver- spre'ding van Stichtelijke Blaadjes heeft te Amsterdam haar 45e algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. J. Meiier, die den voorzitter, dr. J. A. Beijer- man, wegens ongesteldheid niet aanwezig, ver ving. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer dr. P. Jzn. Proost, bleek, dat het aantal af deeling en, evenals aan het eind van 1912, be droeg 274. Er traden wel eenige afdeelingen uit. doch andere sloten zich aan. De ontvangsten aan contributies bedroegen in het afgeloopen jaar f 1787. Het batig saldo over 1913 bedroeg f 335, tegen f 510 in het vorige jaar. Uit het verslag, betreffende den verkoop van preeken, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 1723, de uitgaven f 1624, zoodat hier een batig saldo van f 99 werd geboekt. Daarop had de bestuursverkiezing plaats. Af tredende leden waren de heeren dr. J. A. Beijer- man, voorzitterdr. P. Jzn. Proost, secretaris J. J .Meijer en Joh. ten Bruggencate. De eerste twee werden herkozen, terwijl in de plaats van de laatste twee, die niet herkiesbaar waren, wer den gekozen de heeren J. L. Faber uit Zutfen en R. Cremer uit Veendam. Zetten. Naar „de N*d." verneemt, is de benoeming van een opvolger van ds. H. Pier- son, den predikant-directeur der Zettensdie in richtingen, tot het naiaar uitgesteld. Kunst en Wetenschap. Auteursrecht van Beeldende Kunsten. Te Amsterdam op 17 dezer en te 's Gravenhage op 21 April zijn vergaderin gen gehouden van belanghebbenden, kunste- naars, opgeroepen door het Verbond van Ne derlandsche kunstenaarsverenigingen, in zake het voorstel van de commissie van het Bureau van Auteursrecht van Beeldende Kunsten, betreffende overgangsbepaling van art. 50 der Auteurswet. De aanwezigen toon den zich met de voorstellen der commissie zeer ingenomen. Verder kon medegedeeld wo-rden, dat door de voornaamste Neder landsche kunstenaars, alsmede door dc erven van overleden meesiers reeds toezegging tot toetreding tol het Bureau ontvangen zijn. Holl. tentoonstelling in Wce- n e n. Aan de door den Larenschen Kunsthan del in te richten tentoonstelling van Neder landsche Schilderkunst, Grafische Kunst en Beeldhouwkunst, in Mei a.s. in de Kunstgalerie G. Pisko te Wcenen te houden, nemen de vol gende kunstenaars met een of meer werken deel: Voor schilderskunst: mej. Lizzy nsingh, B. Arps, R. S. Bakels, N. Bastert, Marius Baucr, Victor Bauffe, Bern, A. van Beek, E. van Ree ver, mej. A. C. v. d. Berg, W. C. C. Bleckraan, I. Boasson, Théoph. De Bock, G. J. J. De Boer, Carel Breitenstein, G. H. Breitner, Co Breman, Arthur Briët, André Broedelet, mevr. Hetty Broedelet, J. C. \V. Cossaar, II. A. van Daal- hoff, Jaap Dooyewaard, mevr. Th. van Duyl— Schwarlze, D. H. W. Filarski, P. J. C. Gabriël, S. Garf, E. Gerdes, Vincent van Goch, A. M. Gorter, J. M. Graadt van Roggen, Robert Graafland, F. Hart Nibbrig, Louis Hartz, H. J. Haverman, J. W. van der Heide, Piet van der Hem, II. Heyenbrock, Jan Heyse, jhr. C. Hui dekoper, H. A. van Ingen, Isaac Draéls, Jozef Israels, J. B. Jongkind, J. H. Jurres, Ed. Kar- sen, J. S. H. Kever. Bern. Kiene, A. H. Koning, Edz. Koning, Willem Korteling, M. Kramer, Corn. Kuypers, B. Laguna, Frans Langeveld, R. Lensselink, M. van der Maarel, Jaap Maris, Willem Maris, D. "W. Meelis, Johan Meyer, Martin Monnickendam, P. Cornelis de Moor, Xeno Münninghoff. D. B. Nanninga, Albert Neuliuys, G. van Nifterik, Tony Offermans, Ferd. G. W. Oldewelt H. A. van Oosterzèe, mej. B. Osieck, M. van Raalte, P. De Regt, mej. M. E. van RegterenAltena, mej. C. Ritsenia, J. C. D. Ritsema, A. de la Rivière, mevr. M. Robert—Jansen, mev. Suze Robertson. Albert Roelofs, Willem Roelofs Sr., Willem E. Roe- lofs Jr., H. M. Savrij, David Schulman, Jan Sluyters, D. Smorenberg, Jac. Snoeck, Louis W. van Soest. mej. C. Surie, mevr. Terpstra— Reerink, W. B. Tholen, L. Van der Tonge, M. W. van der Valk. E. van der Ven, August W. van Voorden. C. Vreedenburgh, mevr. M. Vrec- denburgh—Schotel. D. de Vries Lam, H. J. van der Weele, mej. D. A. von Weiier. ,T. H. Weis- senbruch. Dirk Wiggers, W. Wifesen. H. J. Wolter, Piet van Wiingaerdt. J. H. Wijsmul ler. J. A. Zandleven, Willem de Zwart. Voor grafische kunst: prof. J. J. Aarts. B. H Bongers, C Brandenburg A. Ph. Derkzen van Angeren. Paul Dom, J. M. Graadt van Rog- ren, Albert Hemelman. Toon de Jong, J. W. Kiesewetter, M. Kramer, Anton Mauve, Jan Ponrtenaar. Lod. Schelfhout. J. G. Veldheer. V" - -1 «•!-».nel: TiMnke Vice or De Nationale Commissie tegen het aLo- fcofisme, hield haar voorjaarsvergadering te Utrecht. Bij den aanvang werd de voorzitter, de heer P. v. d. Meulen, gehuldigd wegens hot feit, dat hij 25 jaar aan de actieve drankbestrijding had deelgenomen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de reuzcnactie, ontwikkeld ten behoeve van het petiltionnement voor Plaatselijke keuze, deelde mee, dat de heer Willem se wegens ver andering van werkzaamheden de vergaderin gen niet meer zou kunnen bijwonen en webschtc den secretaris ds. Ledeboer geluk met zijn benoeming tot directeur van het Reclasseeringsburcau. Aan dr. Ariëns, die in een sanatorium 1c Heerlen vertoeft, werd het volgende telegram verzonden: „Dc Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, te Utrecht vergaderd, zendt u haar groet en beste wenschen voor uw her stel." Onder de ingekomen stukken was er een, dat het overlijden berichtte van den heer W v. d. Berg, lid van een tweetal commissies voor bijzonderen arbeid. Met eenige gevoel volle woorden werden zijne verdiensten vnor den strijd tegen het alcoholisme door den voorzitter herdacht. De rapporten der verschillende commissiën gaven ruime stof tot bespreking, vooral dat van de commissie voor verkrijging van ver laagde tarieven voor geheelonthouders bij Levens- en Ziekteverzekeringen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat hij zijn boekjaar over 1913 kon af sluiten met een voordeelig saldo van f 35.52}. Zijn voorstel, om dit jaar van iedere aange sloten organisatie weder f 2.50 per deel te heffen, werd met algemeene stemmen aange nomen. Een telegram van den secretaris van het Petitionnement voor Plaatselijke keuze stelde de vergadering in kennis met het feit, da* reeds een kwart miilioen handteekeningen was ingekomen. Besloten werd de organisatie, die een voor stel deed de Regeering te verzoeken de RijKS- subsidie te willen verhoogen, mee te deelcn dat deze het best deed zelf een adres aan dc Regeering te richten en de verschillende or ganisaties le vragen het mede te onderteeke nen, daar de N. C. A. zelf het niet zou kun nen doen, omdat niet alle leden het inzenden van zulk een verzoek wenschelijk oordeelden en het vormen van een commissie te tijdroo- vend is. Het onderzoek in hoe vele gevallen onder stand verleend of geweigerd werd ter oor- zake van alcoholisme, zal door dc Commis sie voor de Statistiek worden geleid. Een ver zoek aan de Regeering om de Loterijwet zoo danig te wijzigen, dat geen alcoholhoudende dranken als prijzen mogen worden beschik baar gesteld, zal vanwege de N. C. A. ge schieden, omdat geen enkele aangesloten or ganisatie daartegen bezwaar heeft. Vanwege een plaatselijk drankweer-comilé was een verzoek ingekomen om te trachten een film, op het Milaansch congrec vertoond, ook in Nederland daartoe beschikbaar te stel len. Deskundigen meenden echter voldoening aan dat verzoek te moeten ontraden, omdat het publiek cr weinig aan zou hebben. Een nagekomen voorstel om aan de Regee- ring te verzoeken bij loting en inspectie voor de Nationale militie meer te decentraliseert*n, werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Van de Commissies voor bijzonderen arbeid, die voor en na de vergadering van de N. C. A. bijeenkwamen, valt nog het volgende mede to deelen: Die voor de Aleoholcursussen voor studenten benoemde een permanent bestuur, uit drie le den bestaande, dat het recht heeft nog twee leden te benoemen in een plaats waar een cursus zal worden gehouden. De Commissie voor een Nationaal Pers bureau zal met 1 Mei n.s. opnieuw een aan vang maken met het verzenden van berich ten nu de gewenschte reorganisatie tot stand is gekomen. De Commissie voor Centrale Drank weer ml trachten een handleiding uit te geven, voor een reglement voor plaatselijke Drankweer- comlté's cn voor werkzaamheden door die eomité's te verrichten. De commissie voor het petitionnement voor plaatselijke keuze besloot dc plaatselijke co mité s mede te deelen. dot het verzamelen ^an handteekeningen uiterlijk 1 Mei moet eindi gen. De volgende verraderlng van de N. C werd hennafd nu 22 Augustus 1914. De Bilt. F^dennooht omstreeks half een overleed op den huize Houdringe alhier do bewoner van dot landgoed de heer Godfried Hendrik Leonard baron van Boetzelaer, ge boren 19 April 1812 te Utrecht. Dc overledene woonde gedurende vele jaren op den huize „Het Klooster", thans tot Motereologisch In stituut ingericht; daarna op zijn landgoed Houdringe voornoemd. Tal van jaren wijdde baron Van Boetzelaer zich alhier aan de pu blieke zaak als lid van den raad dezer ge meente. o a. van 1865 tot 1867, in welk jaar hij wegens de benoeming van zijn broeder tot burgemeester dezer gemeente als raadslid be dankte. In 18S1 vaardigden de kiezers hem wederom af als raadslid, terwijl den 24en Juni van dat jaar zijne benoeming tot wet houder volgde. In I960 bedankte hij voor beide betrekkingen. Tot lid van de Provinciale Sin ten werd hij gekozen voor het district Breu- kelen in 1883 25 jaren had hij in dit college zitting. In 1908 legde hij zijn mandaat neder. Ook in kerkelijke functies beklceflde hij een eerste plaats; o.a. na eerst notabele der Ncd Herv. gemeente alhier geweest te zijn, werd hij in 1896 gekozen tot president-kerkvoogd, welke betrekking hij tot op heden heeft ver vuld. Voor vele stichtingen, particulieren en armen dezer gemeente was hij een groot wol- doener. De zending en het christelijk onder wijs hebben veel aan zijn steun te danken O. m. was hij bestuurder van de Marnixschool tie Utrecht. De Bilt. Voor het volkspetitionnenu nt voor plaatselijke keuze werden in deze ge meente 1332 handteekeningen verzameld op 2363 personen van 23 jaar en ouder, ruim 56 dus. Waar de katholieken zich zoo goed als allen afzijdig gehouden hebben of zelfs te genwerkten. is dit resultaat alleszins bevredi gend te noemen. De Bilt. Gisteren middag sloeg een paai 1 gespannen voor een wagen, in de Burgemees ter de Withstraat op hol. Langs den Molen weg kwamen zij in een sloot terecht. De be stuurder bekwam kneuzingen aan zijn schou der en brak een rib. Kwaadwilligheid. Maandag weid te Naarden door de politie aangehouden het dienstmeisje, werkzaam bij mevr. Drijver. Het minder-jarige meisje dat met Ingang van 1 Mei ontslagen zou worden en van mevrouw geen goede getuigenis zou krijgen heeft uit kwaadwilligheid in de koffie sunlight zeep ge daan. Alleen mevrouw dronk van deze kof fie en proefde een onaangename smaak. On middellijk dacht zij aan eene poging van ver giftiging. De ontboden dokter constateerde echter reeds spoedig dat van vergiftiging geen sprake was. Het meisje werd echter aan gehouden en bekende dat zij uit boosheid op mevrouw zeep in de koffie had gedaan. Het meisje is naar hare ouders in Haarlem overgebracht. Bunschoten. Dinsdag 28 AprÊl ft.s hoopt mep in een samenkomst in die Geref. Kerk B het 25-jarlg bestaan dor Chr. school te herdenken St. Cr>t. Spakenburg. Tot directeur van biet nieuwe hulppostkantoor te Snakenburg, is benoemd de heer .T E v. Bossum Jr Chr. Soc. week. Door samenwer king van „Patrimonium", Christ. Nationale Werkmansbond en „Maarten Luther", zal van 6 tot 12 Juli a.s. te Lunteren een Chr. Sociale week worden georganiseerd, onder leiding van ds. A. S. Talma en dr. J. Th. de Visser. Verschillende sprekers zullen daar onderwer pen uit de vakbeweging en dergelijke behan delen. Het aantal deelnemers is beperkt; de con ferentie zal een intiem karakter dragen. (Ned.) Een uitsluiting. Sinds 3 weken is te Apeldoorn een meubemakersstaking gaande bij een viertal patroons, aangesloten bij den Ned. Patroonsbond. Thans is door het afdeelingsbestuur van bovengenoemden bond tegen 4 Mei a.s. de uit sluiting geproclameerd voor alle nog aan het werk zijnde en in den Nederl. Bond van meu belmakers, behangers enz. georganiseerde ge zellen. Deze uitsluiting werd Maandagmorgen aan gezegd. 't Resultaat was, dat al dadelijk een twin-' tigtal meubelmakers en beeldhouwers het werk neerlegden. Personalia. Niet tot directrice, zooals de Eembod* meldde, maar teft hoofd- en zuster der lig- hallen voor tuberculoselijders aan de Mook- schelaan nabij Nijmegen is onze stadgenoot* mej. J. Neven benoemd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3