BINNENLAND. publiek geheel naar waarheid op de hoogte gehouden van den loop der ziekte. Naast de officieele mededeelingen van de behandelen de geneesheeren zijn tallooze particuliere me dedeelingen uit, naar gezegd wordt, betrouw bare bron verspreid. Al is de beterschap niet te betwijfelen, zoo is het toch voorbarig reeds te spreken van bepalingen over reizen en dergelijken waarvoor de grondslag moet zijn, dat de ziekteverschijnselen geheel verdwenen zijn. Hoewel de berichten uit de ziekenkamer hoopvol luiden, is toch geneeskundige con trole en behandeling voortdurend noodig. Het is daarom aan te bevelen alleen de dootr de behandelende geneesheeren bekend gema-akte bevindingen als authentiek te beschouwen. "Weenen, 23 April. ICeizer Frans Jozef heeft helden in particuliere audiëntie ontvan gen den grootmeester van hot hof vorst Mon- tenuovo, de adjudanten r?raaf Paar en ba ron Bolfras on den directeur van de kanse larij dr. Schiessl. Rusland. Petersburg, 23 April. In een keizer lijk handschrijven, dat heden is bekend ge maakt naar aanleiding van het verleenen van de Alexander Newsky-orde aan den ambassa deur Iswolsky, wordt nadruk gelegd op diens zeer nuttige werkzaamheid in het bevriende en verbonden Frankrijk en op de nauwe ban den tusschen Rusland en Frankrijk, die niet alleen als een waarborg voor de belangen van de boide verbonden landen maar ook als een onderpand van groote waarde voor de hand having van den wereldvrede dienen. De ar beid van Iswolsky als ambassadeur hebben deze banden nog bevestigd, waarvoor de kei- zei' hem zijne waardeering uitdrukt. Bulgarijë. Uit Sofia wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat de regeering thans hare aandacht wijdt aan dc vraag hoe het nu aanhangige proces tegen dc Stamboclowistische ministers kan worden onderdrukt. Daar het gerechtshof als onbevoegd wordt beschouwd om een in gang zijnd proces, dat door het parlement bevo len is, nietig te verklaren, wil men trachten van dë Kamer de cassatie van het proces te verkrijgen. Turkije. Ko nstantino pel, 2 3 April. De mi nisterraad heeft eenstemmig de overeenkomst goedgekeurd, die tusschen Djavid Bey en de financicele Fransclie groep gesloten is nopens den aanleg van spoorwegen en havens in Klein-Azië. Er zullen voorloopige wetten wor den uitgevaardigd voor de onmiddellijke toe passing' van deze overeenkomst. Alle minis ters wenschtcn Djavid Bey geluk met de uit muntende uitkomsten van zijne zending en drukten dankbaarheid jegens Frankrijk ui* voor zijn kostbaren steun. Konstautinopel,23 April. Officieel wordt, naar aanleiding \an berichten over stappen van den minister van builenlandsche zaken le Athene bij den Turkschen gezant be treffende den toestand van de Grieken in Thra- cie verklaard, dat de Porie volstrekt geene kennis draagt van die slappen. De Turksche regeering zou geene inmenging van Grieken land in hare binnenlandsche aangelegenheden kunnen dulden. De Grieksche gezant heeft met den grootvizier en met den minister van bin nenlandsche zaken gesproken over den toe stand van de Grieken in Thracie. Btiden be loofden, dat zij de emigratiebeweging van de Grieken zouden doen ophouden. In Albanië. Durazzo, 23 April. Vorst "Wilhelm begaf zich heden voormiddag met gevolg naar Tirana, waarschijnlijk om daar één dag te vertoeven. Weenen, 23 April. De Albanische Kor- respondenz bericht uit Durazzo, dal een ge vecht heeft plaats gehad tusschen 400 gere gelde Grieksche soldaten en Albaneezen. De Albaneezen joegen de Grieken op de vlucht. Uit Valona wordt bericht, dal de president van de Epirotische regeering Zographos alle hoofden van de Epirotische beweging heeft bijeengeroepen tot eene conferentie in Argy- roka9tro, waarin belangrijke besluiten zullen worden genomen. Uit Saloniki wordt aan de Politische Kor- respondenze bericht, dat volgens berichten, die uit Zuid-Alhanië zijn ontvangen, uit ver schillende aanwijzingen den indruk kan wor den verkregen dat er in de Epirotische be weging eene aanmerkelijke verflauwing is Ingetreden. De invloed van de aanvoerders van den opstand op de bevolking is zeer ge daald, hetgeen vooral is toe te schrijven aan de meeningsverschillen en den naijver, die onder hun heerschen. Ook in de miliaire kringen is de gezindheid tot deelneming aan de beweging zeer gedaald. Pogingen, die on langs werden aangewend om twee majoors van hel garnizoen te Saloniki te bewegen tot aanvaarding van hel bevel om afdéelingen vrijwilligers, zijn mislukt. Verder wordt ge zegd, dat de Grieksche regeering zich er te gen heeft verklaard, dat Koritza verder zal worden gebruikt als middelpunt om de be weging voort te zetten. Door de Grieksche bevolking worden wel Is waar telkens weer plunderingen en an- *lerc euveldaden in Grieksche dorpen aan Al baneezen geweten; men kant zich er tegen aan, dat in de kerken de godsdienstoefening In de Albaneeschè taal wordt gehouden, en men brengt nog andere bezwaren te berde. Intussohen is het onmiskenbaar, dat de er gernis van de Grieken in het algemeen over de nieuwe regeling van den toestand vol strekt niet meer den vroegeren graad be reikt en dat eene kalmere opvatting begint Joor te dringen over den toestand, die door de oprichting van den staat Albanië in 't le ten is geroepen. Montenegro. Cettinje, 23 April. Officieel wordt te gengesproken, dat de Montènegrijnen de Al- baneesche grens hebben overschreden en stel lingen hebben bezet in Albaneesch ebied. Orf eken land. Athene, 23 April. In het gisteren ge voerde onderhoud tusschen den minister van buitertla n dsche zaken en den Turkschen ge rant, waarbij de eerstgenoemde klaagde over den toestand van de Grieken in Turkije, werd dooi* den minister gezegd, dat als dezen toestand aanhield, zulks weinig moed zou ge ven voor het herstel van de nauwere vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide volken. Marokko. Tetuan, 22 April. Men bericht, dat de rebellen een vooruitgeschoven post bij Rin- comedits moeten hebben aangevallen, waar bij de Spanjaarden drie dooden en verschei dene gewonden zouden hebben gehad. China* Zizikar, 23 April. Het Petersb. Tel. Agentschap meldt, dat dc officieren van hot Chineesche garnizoen in hunne ontevreden heid over de bepalingen der nieuwe legeror- gamsatie de soldaten tot muiterij hebben op gehitst. De ambtswoning van den gouverneur werd beschoten, waarbij vier soldaten van de waoht werden gedood. Het eerste regiment weigerde aan de muiters te gehoorzaamen, waarop zijne officieren vluchtten. De gouver neur en de ambtenaren hebben zich in veilig heid gebracht op het Russische consulaat. Een halve sotnie o.moer-kozakken is ontboden. De Vereenigde Staten en Mexico. N e w-York, 23 April. Carranza ver klaart in een boodschap aan president "Wil son, dat de Amerikaansche invasie in Mexico eene schending is van de onafhankelijkheid van de souvereiniteit. Hij noodigde Wilson uii de Amerikaansche strijdkrachten terug te trek ken en de eischen voor het Tampico-incident te onderwerpen aan de regeering van de con- stiiutionalisten. Washington, 23 April. Een telegram van admiraal Badger bericht, dat bij de be zetting van Veracruz 12 Amerikanen gedood en 50 gewond zijn. Uit Mexico wordt bericht, dat het gepeu pel in troepen samenkomt voor eene anti- Amerükaansche betooging. Aan den zaakge lastigde der Vereenigde Staten 0*Shaugh- üessy zijn paspoorten gezonden. Berlijn, 23 April. Tegenover de mede deelingen in de pers over de voorgenomen uitzending van verscheidene Duitsche oorlogs schepen naar de Mexicaansche wateren ver neemt Wolff's bureau, dat eene vermeerde ring van de voor bescherming daarheen ge zonden schepen niet in hot voornemen ligt. Tegenwoordig vertoeft de kleine kruiser Nürnberg aan de westkust en de kleine krui ser Dresden aan de oostkust. De Dresden zal door de Karlsruhe afgelost worden, zoodra deze haren proeftocht heeft afgelegd. Mexico, 23 April. Het voorval van de petroleum-stoomboot Osage is nu aldus opge helderd, dat twee matrozen door een ver dwaalden kogel onbeduidend gewond zijn. Een kreeg een schampschot aan het hoofd, de ander eene lichte wond 8an den arm. Washington, 23 April. De nota van Carranza heeft aanleiding gegeven tot eene mc ïedeeling van Bryan, waarin wordt ver klaard, dat Wilson ndet verlangde, dat een besluit werd genomen, dat zou kunnen wor den uitgelegd als eene machtiging om den oorlog te begin'rïen. Ortder herhaling, dat Wilson vriendschap koestert voor de MexJ oanen, wordt verklaard, dat de president zorg gedragen heeft te onderscheiden tus schen de Huertisten en de rest van de Mexi canen, en do hoop uitgedrukt, dat de con- stitutkwialasten de daden van den president ndht verkeerd zullen uitleggen. Washington, 25 April. Volgens be trouwbare berichten uit San Antonio (Texas) is het verbod op het vervoer van wapenen over de Mexicaansche grens weder jitgevaar- digd. Washington, 23 April. In antwoord aan Carranza heeft president Wilson eene verklaring laten uitgaan, waarin wordt her haald, dat de actie in Mexico enkel 'egen Huerta gericht zal zijn en dat de souvereini teit en de onafhankelijkheid van Mexico op elke -mogelijke wijze zullen worden geëerbie digd. De boodschap voegt nog hieraan toe, dat, terwijl de Vereenigde Stalen niet wen- schen hun wil voor te schrijven aan het Mexi caansche volk, zij hunne rechtmatige eischen moeten doen gelden tegenover de mannen, die nu aan de regeering zijn. Washington, 23 A p r i 1. De Mexicaan sche zaakgelastigde te Washington Algara heeft zijne paspoorten gevraagd. Washington, 23 April. Het depar tement van oorlog bericht, dat de rebellen en de Huertisten zich in Tampico vereenigd heb ben om eventueele Amerikaansche operaliëD af te wijzen. Admiraal Mayo bericht uit Tampico aan het departement van marine, dat door de beleefdheid van de commandanten der En- gclsche en Duitsche kruisers 1200 Ameri kaansche en andere vreemde vluchtelingen aan boord genomen zijn. Er zullen morgen nog meer komen uit verder afgelegen plaat sen. Juarez, 23 April. De Britsche onder danen zijn heden gewaarschuwd, dat zdj on middellijk moeten vertrekken. De waarschu wing kwam van Sir Cecil Spring Rice, den Britschen ambassadeur te Washington, en was gericht aan H. C. Myles, den Britschen consul te Juarez, die onmiddellijk seinde aan de andere Britsche consuls in het Mexicaan sche gebied. Er zijn ongeveer 700 Engelschen in Mexico. Washington, 23 April. Bryan deelde iheden a^nd laat mede, dat met Brazilië eene regeling is getroffen over de overbrenging van de archieven van de Amerikaansche am bassade in (Mexico naar het Braziliaansche gezantschapsgebouw aldaar. Juarez, 2 3 Ap ril. 400 rebellen zijn bier aangekomen uit Chihuahua, waarschijnlijk met het doel zich te verzetten legen een even- tueelen Amerikaanschen inval. Washington, 23 AprIL President Wilson zjride heden, dat voor zoover zijn ge zag reikte, de Vereenigde Staten zich niet in een oorlogstoestand met Mexico bevinden. De operatiën zijn thans beperkt tot het bezet houden van Veracruz en omstreken. Er is geen blokkade ingetreden. Wanneer dat bet geval is, zal daarvan vooraf kennis gegeven worden aan de vreemde regeeringen. Dc aanneming van de door de commissie gewijzigde resolutie tot machtiging van pre sident Wilson om met geweld van wapenen tegen Mexico op te treden, geschiedde in den Senaat met 72 tegen 13 stemmen. Aan de stem ming ging een uitvoerig en dikwijls harts tochtelijk debat vooraf, dat tot diep in den nacht duurde. De senator Root, die onder het vroegere repuhlikeinsche bestuur staatssecre taris is geweest, verlangde, dat het optreden niet zou worden gerechtvaardigd met het in cident van Tampico, maar met eene lange reeks misdrijven, die zijn gepleegd tegen leven en eigendom van Amerikaansche burgers, daaronder begrepen die, welke zijn begaan in de streken van Noord-Mexico, waar dc rebel len heerschen. Een amendement, dat de ver klaring inhield, dat de Vereenigde Staten, na den tegenstand te hebben overwonnen, zich weder zouden terugtrekken uit Mexico en alle deelen van het land aan zijne bewoners zou den overlaten, werd verworpen. Het voorstel van de commissie werd met eene onverwacht groote meerderheid aangenomen, omdat ook de meeste republikeinen er voor stemden. Tot bestrijding van de oorlogskosten zijn vooreerst voldoende beschikbare gelden in de schatkist aanwezig. Voor later verwacht mea de uitgifte van 100 millioen eenjarige schat kistbiljetten, die 3 pet. rente zullen dragen, of wanneer daarvoor cfe markt niet gunstig mocht zijn, van 4 pets. bonds. Ook rekent mea met.de verhooging van de nieuwe inkomsten belasting en met de wederinvoering van som mige zegelbelastingen, die na den Spaansch- Amerikaanschen oorlog afgeschaft werden. Welke houding de Mexicaansche rebellen zullen aannemen, is nog niet duidelijk. Uit New-York wordt aan de Vossische 7*«r. be richt, dat volgens berichten uit het hoofd kwartier van de rebellen in Chihuahua daar de opvatting heerscht, dat het optreden van de Amerikanen de aanvoerders van de rebel len noodzaakt geineene zaak met Huerta te maken. De stemming is zoo anti-Ameri- kaansch, dat de Amerikanen in massa Noord- Mexico verlaten. Daarentegen bericht een er- respondent van de Frankf. Ztg., dat. ofschoon Huerta zijn best doet Carranza en Villa voor zich te winnen, de agenten van deze rebellen aanvoerders verklaren, dat de constituliona- listen nooit met Huerta gemeene zar»1- allen maken. Over den weerklank, dien het gebeurde in Zuid-Amerika heeft gemaakt, wordt uit San tiago de Chili bericht, dat de bladen betreu ren, dat het tusschen Mexico en de Vereenig de Staten tot het uiterste is gekomen. Zij hopen, dat de Vereenigde Staten zich de af dwaling van Mexico niet in dier voege zullen ten nutte maken, dat zij eene onafhankelijke republiek veroveren of haar deelen van haar gebied ontnemen, hetgeen aan de broederlijke verstandhouding tusschen de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika en het latijnsche Zuid Amerika afbreuk zou doen. Allerlei. Er is te Bayreuth, de stad welke onaf scheidelijk verbonden is aan Wagner, toen deze beroemde componist begon naam te ma ken, een proces gaande, dat nog wel eenigen ophef zal maken. Mej. Isolde Bei-dier, dochter van de wedu we van Richard Wagner, mevrouw Cosima Wagner, vraagt evenals Eva en Siegfried Wagner als dochter van den bekenden com ponist erkend te worden. Toen mej. Beidler geboren werd, dat was den lOen April 1865, was haar moeder, de la tere mevrouw Wagner, nog niet gescheiden van den beroemden orchest-meester von B-u- low. De beide andere kinderen van Gosima Wagner werden eveneens geboren vóór offi cieel de scheiding was uitgesproken. De rechtbank zal dus geroepen zijn, iit- spraak te doen of de betrekkingen tusscben Richard Wagner cn mevrouw von Bulow, aie sedert 1864 van haar man gesc\eideai leefde, van dien ^ard waren, dat mej. Beidler wel de dochter van den componist van die Wal kure is. De vraag van Cosina Wagner om het proces met gesloten deuren te behandelen is afgewezen. De Belgische bladen maken melding van een geheirazinnigen moord te Deurne, bij Ant werpen. Men had, in een gracht der vestingwerken, het vreeselijke verminkte lijk van een man gevonden, wiens identiteit men eerst na ver scheidene dagen, nd. Zaterdag j.l. heeft kun nen vaststellen. Tevens werd bevel lot inhech tenisneming uitgevaardigd tegen vier vrienden van het slachtoffer, waarvan één geld schuldig was aan den vermoorde. De vier bedoelde personen werden eenige uren later reeds in hechtenis genomen. Een hunner. Jan den Hol lander. (of dit zijn bijnaam of zijn familie naam is, meldt men niet) van Nederlandsche nationaliteit, werd aan het Centraal Station te Antwerpen in hechtenis genomen op het oogenblik dat hij den trein naar Nederland wilde nemen. Twee medeplichtigen de gebroede^ Vran- cken, bijgenaamd ,,Jan Alleen" en „Den Ou wen' werden eveneens gevangen genomen. Zij erkennen zich in gezelschap van het slacht offer bevonden te hebben den 3den April doch weten niet wat er na dien datum gebeurd is. Dc politie schijnt overtuigende bewijzen te gen do beklaagden te barer beschikking te hebben. Aan de „Nieuwe Gazet" wordt uit Bama geseind, dat de heer Himmelblau uit Antwer pen daar den ten April in een hospitaal aan gele koorts is overleden. Hij had voor onge veer 100.000 francs juweelen ter bewaring ge geven aan Poolsche juweliers, zonder cenig re$u te ontvangen. Deze juweliers weigeren thans de in bewaring gegeven edelsteenen te rug te geven, zoodat de politie tot een tot nu toe vruchteloos gebleven onderzoek overging. Een viertal jongelui, twee luitenants van de Fransche koloniale troepen. Couchet en Lenormand een rentenier uit Toulon, Cesset, en een vriendin van Couchet, gingen Zater dagavond elf uur, niettegenstaande dit hun werd afgeraden, een roeitochtje maken. Zon dag vond men de leege boot op het water drijven. In de nabijheid van het groote Parij- schc kerkhof Pèrc Lachaise is Zondag een groote brand uitgebroken. De geiheele brand weer was verscheidene uren met het blus- schingswerk bezig en wist ten slotte geluk kig den brand Ie beperken tot het groote wa renhuis van "Waring Gillow, dat geheel uit- hrandde. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. Stettin, 23 April. De aan de reederiji Kunsten aam behoorendte stoomboot Sigenia is heden middag bij Ceuta gestrand. De uit 30 man bestaande bemanning is gered. Het stoomschip was met 3600 ton ijzererts van Noord-Afrika onderweg naar Kratzwieck bij Stettin. Spaansche oorlogsschepen zijh in zee gegaan om hulp te bieden. Kameroverzicht Tweede Kamer. - In de zitting van Donderdag repliseer- de heer Tydeman (V.-L.) Hij betuigt zijn Ingenomenheid met het standpunt van den minister; vooral juicht hij het toe, dat Z. Ex. niet bereid is, het voorgestelde tarief van hef fing te wijzigen. Overigens blijft hij er bij, dat eenigszins belangrijke wijzigingen in de samenstelling der Baden van Beroep onge- wenscht zijn te achten Daar de minister geen bepaald antwoord heeft gegeven op de vraag of een herschatting van de ongebouwde ei gendommen noodig zal zijn, dringt spreker alsnog op een verklaring dieaangaande aan. Spr. betoogt verder, dat nimmer door de vrijzinnige partijen Is beweerd, dat de ver hooging der middelen alleen uit directe be lastingen moet worden gevonden. De heer De Monté Ver Loren (A.-R.) vraagt, hoe de Minister de kosten zal vinden voor de opname van de bedeelden In de ou- derdomswet-Trcub, zonder welke opneming van deze wet niets komt. De heer Bos (V.-D.) heeft allerminst den Indruk gekregen, dat de Minister wenscht te streven naar een krachtige, beleidvolle po litiek. Te half vijf wordt de vergodering ge- sloten. De brand te Almelo. De heer Alberda heeft schriftelijk eenige vra gen gericht tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel omtTent den brand in de katoenspinnerij te Almelo. Deze vragen luidden lo. Voldeed het gebouw der stoomspinnerij „Twente" te Almelo, dat op 31 Maart LI. door brand werd verwoest, bij welke gelegenheid 5 arbeiders om het leven kwamen, aan de eischen die, met het oog op de voorkoming van onge vallen bij brand, in 4 van het besluit van den 7deu December 1896 zijn gesteld 2o. Zou het gebouw, indien het niet was ver brand en ook overigens onveranderd was ge bleven, hebben voldaan aan de bepalingen, ver vat in 7 van het „Veiligheidsbesluit 1913" het welk op 1 Juli 1914 in werking zal treden f 3o. Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, vindt dan de minister in het op 31 Maart 1.1. gebeurde aanleiding, alsnog een zoo danige herziening van het „veiligheidsbesluit 1913" te bevorderen, dot herhaling van persoon lijke ongelukken, gelijk zich te Almelo hebben voorgedaan, zooveel mogelijk wordt voorko men? De minister voornoemd, de heer Treub, ant woordt Ad lm. Het gebouw voldeed aan de eischen van het Kon. besluit van 7 Dec. 1896, laatstelijk gewijzigd 10 Aug. 1909, zoodat er overeenkom stig artikel 12, 4de lid behalve de hoofdtrap een tweede trap aanwezig was. Hoewel niet ver- e'scht omdat de fabriek reeds in werking was vóór 1 Januari 1897 was de hoofdtrap brand vrij ingesloten en de tweede trap althans van de eerste verdieping naar den beganen grond buiten het gebouw aangebracht. Ook waren de uitgangen vrij van eenige versperring. De rook, die in enkele minuten ontstond op de tweede verdieDing, weer de brand uitbrak, belette vijf van de elf daar werkzame personen een der uitgangen te bereiken, zoodat zij vermoedelijk door verstikking den dood hebben gevonden. Ad Hm. Indien het gebouw niet ware ver woest, zou het ook voldaan hebben aan de be palingen, opgenomen In het veiligheidsbesluit 1913, dat 1 Juh' e. k. in werking treedt. Evenals het thans geldende besluit, bevat dit minder strenge eischen voor fabrieken, vóór 1897 In werking gebracht. Ad lïïm. In het onheil van 31 Maart j.l. is aanleiding gevonden de bepalingen van het vei ligheidsbesluit ter voorkoming van ongevallen bij brand aan eene herziening te onderwerpen. Indien het geven van afdoende voorschriften zonder voorafgaande wijziging der Veiligheids wet niet mogelijk bliikt, zal een daartoe strek kend wetsontwerp zoodra mogelijk worden in gediend. Opiumverdrag. Een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van hét den 23en Januari 1912 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en andere Staten gesloten opiumverdrag. In de inleiding tot de Memorie van Toelich ting deelt de Regeering mede, dat de eenige mogendheden, d;e het Verdrag nog niet hebben geteekend, zijn Turkije en Servië. De Staten, die wel geteekend hebben zijn uit- genood'gd zich te doen vertegenwoordigen op een in de maand Mei te 's-Gravenhage te hou den conferentie, welke zal hebben te onderzoe ken of het verdrag in werking kan treden. Met het oog op de aan de Nederlandsche Regeering toegedachte taak ten aanzien van de uitvoering van verschillende bepalingen van het verdrag en de leidende positie, welke als gevolg daarvan door Nederland bij de bestrijding van het opiumkwaed wordt Ingenomen, verdient het, naar de meening van de Regeering aanbeveling, dat door Nederland het voorbeeld worde ge geven voor een spoedige bekrachtiging. Te dien einde is bovenbedoeld wetsontwerp ingediend. Voorts deelt de Regeering mede, dat een spe ciale wet zal worden ingediend, ten einde over eenstemming te brengen tusschen het Verdrag en onze nationale wetgeving. In dit wetsontwerp zullen worden opgenomen a. definities van de in die wet bedoelde stof fen en middelen b. een algemeen verbod om hier te lande opium te bereiden c. bepalingen, die invoer, vervoer, uitvoer, toebereiding, verkoop, aflevering en ten ver koop of aflevering in voorraad hebben van de* in het verdrag bedoelde stoffen en middelen verbieden, behoudens uitzonderingen d. bepalingen die deze uitzonderingen regelen en der Regeering bevoegdheid verleenen daar aan voorwaarden te verbinden e. bepalingen, die de handhaving en naleving der gegeven voorschriften verzekeren door be dreiging van straf tegen de overtreders f. bepalingen, die het toezicht op de naleving, en de opsporing van eventueele overtreding-et waarborgen. De indiening van dit ontwerp van wet zal zoo veel mogelijk bespoedigd worden. Uit de Pers. Het Congres der S. O. A. P. Naai* aanleiding van wat door de „N. Rott. Ct.over het congres der S. D. A. P. opge merkt werd, schrijft Het Volk: „Dit zou belangrijk zijn, indien het de uiting was van een partij of ook maar van een eenigszins aanzienlijk deel daarvan. Maar wij hebben hier slechts te doen met de opinie van één mijnheer. Van een mijn heer, die voor wat hij tijdens de kabinets crisis schreef, in het parlement van concen- tratie-wege is verloochend; en die nog da gelijks door de vrijzinnige sprekers en de baters wordt verloochend. Wanneer wij spreken van het vrijzinnig portefeuille-spel, en wij beroepen ons op het geschrijf In de crisisdagen van de „Nieuwe" of de „Nieuwe Rotterdamsche Crt.", dan betreuren de vrij zinnigen dat geschrijf, spreken er hun af keuring over uit, en verklaren: maar wie zoo schreef, was maar één mijnheer. Laat ons dus nu niet meenen, dat alle vrijzinnigen, dot de concentratie, zoo slecht Is als deze ééne vrijzinnigedat zij allen de voorkeur er aan geven, de klerikale meer derheid in de Eerste Kamer een woord van moed in te spreken, om het algemeen kies recht te doen mislukken. Want dat is het eenige praktische resul taat van zulk geschrijf. De „N. Rott. Ct." rukt eerst uit zijn ver band, wat nze resolutie van de samenwer king bij de verkiezingen zegt, blaast het daarna op, tot het iets anders is geworden dan wat het was, en trekt vervolgens erte gen van leer. Dit is even weinig serieus als het opgepoetste oude grapje over onze ver wording en het quasi-hooghartig den neus ophalen over ons besluit. Wij willen het algemeen kiesrecht vero ren. Wij aanvaarden daartoe elk middel dr, ons in een gegeven geval dienstig zal sch nen. Alle macht waarover het strijdend dee der arbeidersklasse beschikt, willen wij er voor gereed houden. Het is mogelijk, dal ook het samengaan van vrijzinnigen en so cialisten in eersten aanleg hij de Staten verkiezingen een wapen in den kiesrecht- strijd zal blijken te zij'n, en in dat geval wil len wij het aanwenden. Wij willen ook het kiesrechtleger mobiliseerenmaar het is mogelijk, "at dit niet voldoende is. De rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer moet gevoelen, dot zij niet straffeloos het onvervalscht algemeen kiesrecht zou doen mislukken. De vrije liberalen, eerst door ons murw gemaakt ten aanzien van het alge meen kiesrecht, moeten ons thans helpen, hun rechtsche geestverwanten in de Eerste Kamer murw te maken. Wij beseffen, dot daar weinig ambitie voor gevoelen, maar hun toetreding tot de concentrate, hun aan vaarding van het concentratie-program, eischt van hen deze consequentie. Het is nu de vraag, of men een Staten verkiezing op zichzelf wil beschouwen als een zaak van u'tnerncnd politiek gew'cht, dan wel, of men in de tegenwoordige om standigheden de beteekenis van zoo'n ver kiezing allereerst zal zoeken in het feit, dat de Provinciale Staten zijn het k'escoliege voor de Eerste Kamer. lederen concentra tieman, wien het ernst is met zijn tot regee- ringsprogram geworden verkiezingspro gram, zal als een zijner eerste verplichtin gen gevoelen de ondermijning van de reak- tie in de Eerste Kamer. D'e kan alleen ge schieden door in de kiescolleges voor de Eerste Kamer de meerderheid te bezorgen aan voorstanders van het algemeen kies recht. Wie deze hervorming, wij zeggen niet eens begeertmaarnoodzakelijk acht voor hem zal in het aanstaande Statenlid het kiezerschap voor de Eerste Kamer alle andere bevoegdheden en plichten geheel overschaduwen. Elke Statenverkiezing, die vóór de verwezenlijking van het algemeen kiesrecht nog wordt gehouden, ontleent het overgroote deel van haar beteekenis aan het feit, dat de meerderheid van de Eerste Kamer een gevaar voor die hervorming op levert De concentratie-man die dit niet er kent, kan wel zijn neus hoog in den wind stekenmaar daarmee verbergt hij voor de arbeidersklasse niet, dat hij de reactie in d Eerste Kamer een hart onder den rie~ steekt, en bezig is zijn eigen program 1. verscheuren. Of dit dan een versterking zei blijken voor „de vrijzinnige gedachte", moe de toekomst leeren. De arbeidersklasse zal, als er veel elemen ten van het soort van de „Nieuwe Rott. Crt." in de concentratie worden gevonden, nog meer dan anders op eigen kracht zijn aangewezen. De verovering van het alge meen kiesrecht zal dan misschien op wat minder gemoedelijke wijze moeten geschie den. Intusschen staat nu dit reeds vastals de liberalen bluffen, dat zij voor het alge meen' kiesrecht de eenige betrouwbare kampioenen zijn, terwijl de socialisten er slechts woorden aan spendeeren, dan moot van nu af aan een uitzondering worden ge maakt voor het grootste liberale dagblad I want deze krant, die zonder socialistische nrnisters geen kans zag om het algemeen kiesrecht te brengen, trekt zich, nu die kans haars ondanks toch blijkt te bestaan, van de medewerking terug, uit vrees voor on dergang van het vrijzinnig beginsel bij een Statenverkiezing f" Berichten. De StaalL a.u vaa Vrijdag 24 April beval o a. de volgende Kon. besluiten; benoemd tot reserve-kapitein bij het 29e bataillon landweer-infainterie de kapitein A. Dumans van het 14de reg. infanterie, die als zoodanig met 1 Mei op verzoek eervol ontsla gen ls; benoemd tot burgerlaeraar in hel militair strafrecht bij de Koninklijke Militaire Acade mie de kapitein der infanterie G. G. James, werkzaam bij die Academie, met toekennirng op verzoek van eervol ontslag uit den mili tairen dienst; benoemd tot leeraar a&«n de R. H. B. S. t$ Leeuwarden, W. Koster iDz., "thans te Am* sterdam; benoemd tot burgemeester van Noorddijk J. Cnrnelissem

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2