J. B. v. d. HOEVEN Vrouwen LIJSTEN VOOR FOTS's EN PLATEN HETBESTE EN GOEDKOOPSTE LANGEGRACHT 31AMERSFOORT ADVERTENTIÊN. LH BOUWER Go. Cn.racv Pinee-nez OU Eaajf en Brillen W. F. A. Groenhuizen, F. W. v d. Wilde, N,V, Biochemische Fabriek „PRAN&" Fabrieken van Melkproducten. Groot en Kleinhandel In BRANDSTOFFEN. KORTE GRACHT 22, Instrumentmaker, - Langestraat 42. F. S. VAN EIJBERGEN V M M 1 M if f K HolSandiawater. Gedistilleerd water levert terugkreeg. Een vrij gewoon geval, dat editor interessanter wordt als men kennis neemt van do omzwervingen, welke 'die brief in dia drie maanden heeft gemaakt, blijkens de véle adresoen, waarmede de enveloppe is volge krabbeld en de vele stempels, die de achter zijde bedekken. De ..Arnlh. Ct." heeft aan de hand van deze stempels de volgende reisroute Van de brief uitgezocht: 9 Jan. vertrek van Arnhem, derazelfden dog Aankomst te Bennekom, waar men een postze gel van 7$ oent bij dien van 5 cent heeft ge plakt en onmiddellijk den brief heeft doorge zonden naar Nice. Aankomst Nice 11 Jan., aank. te Lissabon 20 Jan., vertrek uit diie stad 21 Jan., aank. Marseille 24 Jan., Singapore 22 Febr., Welte vreden 23 Febr., Tand jok Priok 2-1 Febr., Ba tavia 24 Febr., Weltevreden 16 Maart, Batavia 17 Maart, Arnhem 12 April. Deze heelo reis hoeft de bitief gemaakt voor 12$ cent. De post heeft al die maanden er haar goede zorgen aan gewijd, er zijn infor maties ingewonnen naar het verblijf der ge adresseerde, er zijn met verschillende hand aanwijzingen op geschreven, als bord du' Go en toer, informatie Rott. Lloyd Batavia par ti pour Lisbohne, enrz., alles voor de som van 12$ cent. Dorps journalistiek. In een dorp in de Betuwe is een blad, dat twee maal s weeks verschijnt. Dezer dagen ontvingen de abonné's op den gewonen tijd geen krant; men vroeg aan den uitgever de oorzaak hier van. „Wegens de groote schoonmaak kon er he den geen courant verschijnen", luidde zijn antwoord. (Hbld.). School- en Kerknieuws. Prof. m r. F. A. M o 1 s t e r. Het „N. v. d. D." schrijft ever den nieuwen hoogleeraar in het handelsrecht en het failVissementsrecht aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam In mr. F .A. Molster is een waardig opvolger voor den leerstoel van Asser en.Jitta gevonden. Mr. Molster's verleden als wetenschappelijk advocaat, fijnvernuftig pleiter in moeilijke en ingewikkelde zaken, als hoedanig hof en recht bank evengoed als zijn confrères hem kenden, staal daar borg voor. Frederik Adriaan Molster werd 30 Januari 1865 te Amsterdam geboren en is de zoon van den bekenden Amsterdamschen advocaat mr. J. A. Molster. Hij studeerde te Amsterdam en promoveerde 27 Maart 1888 cum laude op een proefschrift, getiteld„Opzettelijke stranding in het Avarij- grosrecht." Prof. mr. T. M. C. Asser was zijn promotor en sprak hem bij de plechtigheid op zeer eer volle wijze toe, voorspellende dat de jonge doc tor een schitterende toekomst tegemoet zou gaan. Die voorspelling is bewaarheid. Mr. Mol ster maakte naam als groot kenner van het handelsrecht en werd een van onze meest be kende en geëerde advocaten met een zeer uit gebreide handelspraktijk. Sinds 1889 voert hij met mr. C D. Asser Jr. de redactie van het „Magazijn van Handels recht", welk tijdschrift in 1859 werd opgericht door zijn vader, den bovengenoemden mr. J. A. Molster en mr. A. de Vries. Dat hij zich ook toelegde op de studie van andere onderdeelen van het recht, bewijzen verschillende andere bijdragen en geschriften van zijn hand, o. a. de in 1888 verschenen en zeer bekend geworden studie „De eigendom der gemeene heiden en weiden van Gooiland." Anders dan zijn be;de voorgangers wordt mr. Molster buitengewoon hoogleeraar, wat hem de gelegenheid laat om zijn loopbaan als advo caat nog niet te beëindigen. Ned. Herv. Predikanten Ver een i g i n g. Woensdag werd deze vergadering voortgezet. Dr. Riemens van Dedemsvaart leid de het onderewerp„Leertucht, haar juist be grip, hare gevaren en hear, gewenschte toepas sing in de Hervormde Kerk" in. Spreker ontwikkelde de volgende stellingen: 1. „Leertucht" houdt het midden tusschen ïeer-dwang en leer-losbandigheid. 2. In een protestantsche kerk dienen leer tucht en leervrijheid samen te gaan. 3. De Hervormde Kerk heeft het recht en de vrijheid door toepassing van leertucht haar Christelijk-Hervormd karakter te handhaven. 4. Het groote gevaar bij de toepassing der leertucht is, dat de eene partij de andere uit werpt, zonder rekening te houden met de veel zijdigheid van Gods roeping. 5. De leertucht moet niet rechterlijk maar broederlijk worden toegepest. 6. De Hervormde Kerk moet tegen opvallende verkeerde uitingen har er leden, met name harer Evangeliedienaren, als zoodanig, met beroep dienen en hem blind te maken. Ondanks zijne blindheid is Faust echter nog niet over wonnen cn nog eenmaal klinJkt zijn zang, krachtig en fier, om de werklieden aan te sporen het door hem ontworpen kanaal te voltooien. In de derde en laatste scène van deze afdee- ling behandelt de componist de laatste oogen- tófkken van Faust's leven. Mephisfo, als op richter, komt met zijne Lemur en (of Larven, bij de Romeinen de schimmen -^r afgestor venen, inzonderheid de droevige en ongeluk kige zielen; men beschouwde hen als kwaad berokkenende godheden), maar laat hen niet graven aan het door Faust ontworpen ka naal, doch aan het voor hem bestemde graf. Bitter en spottend klinkt hun doodgravers- lied, terwijl men in de begeleiding het doffe geluid hoort der in den grond gestoken spa den. Faust, meenende dit het zijne arbeiders zijn, die zijn werk voltooien, stelt zich de achoone toekomst voor, die de vrucht zijner werkzaamheid zal zijn; in hoogste vervoering roept hij eindelijk urt: „lm Vorgefübl von solcheni hohen Glüdc, Geniess' ich jetzt den hbchsten Augenbhdk". Hiermede is, volgens het met Mephistopheles gesloten verdrag, het einde van zijn aardsdhe leven gekomenop aangrijpende wijze wordt ons dan door or kest en koor het sterven van den rusteloos zoekenden en strevenden Faust geteekend, terwijl in het heerlijke naspel het opstijgen Van zijne ziel naar de hemelsche gewesten Wordt gesymboliseerd. III. De oae af deeling behandelt het laatste, Innig mystieke deel der tragedie; de loute- van Faust's aan de machten der duister- lis ontworstelde ziel. Na «sne korte inleicfing, die den hoorder op de Schrift protesteeren, maar, binnen de perken van het reglementair-bepaalde, het al of niet uittreden der dwalenden overlaten aan hun eigen consciëntie. Eene gedachtenwisseling volgde. Moderne Theologen. Te Am sterdam heeft in de vergadering van Moderne Theologen nog gesproken de heer P. B. Wes- terdijk, over „Het vraagstuk der ascese. Het vraagstuk der ascese is en blijft volgens Spr. een vraagstuk, wat blijkt lo. uit het onbevredigende van verschillende omschrijvingen van het wezen der ascese 2o. wanneer wij het beschouwen uit a. psy chologisch, b. ethisch, en c. historisch oog punt. De punten ontwikkelde Spr. uitvoerig. Eenig debat volgde. Tot leden van het Moderamen werden geko zen de heeren prof. dr. H. IJ. Groenewegen, J. A. Bruins, dr. G. A. van den Bergh van Eysinga en dr. N. T. de Graaf. Na eene pauze werd door dr. H. T. de Graaf ingeleid het onderwerp „Geloof en Misdaad." De heer M. L. Deenik besprak het vraag punt „Het karakter onzer moderne godsdienst- prediking en de eischen, die haar mogen en moeten gesteld worden." Kerkelijke verkiezing te 's-G r a v e n h a g e. Bij de gehouden stem ming voor 52 gemachtigden voor hetkiescol- lege der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage waren uitgebracht 1G36 geldige stemmen, waar van op candidaten van „Geloof en Liefde" fethischen) 500, op die van „Evangelie en Belijdenis" (confessioneelen) 860 en op die der Vereeniging van vrijzinnig-hervormden 290 stemmen. Van de gekozenen waren er 34 candidaat van „Geloof en Belijdenis", 18 alleen van „E. en B.", terwijl drie candidaten door alle drie de kerke lijke kiesvereenigingen waren gesteld. Kunst en Wetenschap. De honderdste geboortedag van Nicola a s B e e ls. Ter herdenking van den honderdsten verjaardag van de ge boorte van Hdld ebrand (Nicolaas Beets) gaf de afdeeling 's Gravenhage en omstreken en de Jongelleden-afdeeling 's Gravenhage van het Algemeen Nederlandseh Verbond, giste ren avond voor een overgroot auditorium een feestavond in het gebouw Diligentia al daar. De tooneelvereeniging Fritomya te 's Gra venhage voerde een tweetal stukjes op, waar van de slof ontleend is aan de Camera Ob- scura n.l. „Een theeavondje bij de familie Stastok" en ,,De Verguldpartij". Bij de familie van wijlen prof. Bart van Hove is bericht ontvangen uit München, dat hij door den koning van Beieren benoemd werd tot ridder in de orde van den H. Michael, een onderscheiding die. naar men weet, verleend wordt voor verdiensten In kunsten en wetenschappen. Blijkbaar werd dit bericht verzonden, zon der dat de regccring te München nog van het overlijden van den kunstenaar kennis had gekregen. De onderscheiding werd toegekend, naar aanleiding van de tentoonstelling te München in het vorige jaar, aan den heer Van Hove in zijn qualiteit van voorzitter van het comité voor buitenlandsche kunsttentoonstellingen. Ook aan den heer B. Ives Browne, te 's-Gra venhage, secretaris van dat comité, werd ge lijktijdig dezelfde decoratie verleend. Shakespeare's Midzomer- nachtsdroom. Voor de vereeniging Kunst voor Allen te Arnhem, zal op Vrijdag 8 Mei des avonds om 7 uur in den Stadsschouwburg te Arnhem de eerste vertooning in ons land gegeven worden van Shakespeare's Midzo- memachtsdroom, door de N. V. „Het Tooneel" directeur Willem Royaards, waarbij zal wor den uitgevoerd de muziek van Mendelssohn door de Arnh. Orkestvereeniging onder lei ding van Pieter van Anrooy. Naar het Ved. verneemt, is het be schilderen van het plafond en hel decoratie- werk van de sdhouwburgzaal te 's Graven hage opgedragen aan Henricus, die met de uitvoering reeds een begin heeft gemaakt Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje.). Als men zoo geregeld door in de nieuwsbla den leest van allerlei bedriegerij, knoeierij, fles- schentrekkerij en meer van die liefelijke rijs's, dan krijgt men vaak den indruk, dat de geheele wereld één verlakkerij en beetnemen] is, en dat in zachte, opstijgende accoorden ver boven al hat aardsche wegvoert, volgt het wonder- schoone koor der Anachoreten op den loute ringsberg („Valdung, sie schwankt heran"). Achtereenvolgens treden nu verschillende mystisohe figuren op, de Patres Eostaticus, Profundus en Seraphicus (vertegenwoordigen de de onderscheidene sferen, waarin de gees ten in den hemel leven), waarvan de beide eersten de Fooeste Liesdesmadht inroepen om hun de hoogste zaligheid te doen deel achtig worden („So ist est die allmadit'ge Liébe, Die Alles bildet, Alles hegt). Dan na dert eene schare zalige knapen, die in een verrukkelijk koorgezang den Pater Seraphi cus (de verpersoonlijking van engelachtige mildheid en goedheid) vragen hen tot hoo- gere, reine sferen op te voeren. Nauwelijks is hun gezang verstomd, of een andlere koorzang doet rich jubelend hooren, die van de engelen, welke Faust's ziel van den duivel hebben gered Gereltet ist das edle Glied Der Gedsterwelt vom Bösen"), en haar nu juichend met zich medevoeren. Jon gere engelen deelen dan mede hoe ze met wonderrozen, „aus den Handen liebend-heili ger Büsserinnen" ontvangen, de helsche mach ten zijm tc gemoet getreden om Faust's on sterfelijke uit hunne klauwen te redden won derschoon van melodische vinding is dit voor sopraan-solo en vrouwenkoor geschreven ge deelte, waaruit ons lieflijke bloemengeur te gemoet treedt. Nogmaals wordt dan door het ganschc koor der engelen een zegezang aan geheven; op de woorden „Gerettet ist da^ edle Glied" nu in fuga-vorm gecomponeerd. Tot de hoogste hoogten opgevoerd kondigt nu Faust (na zijne loutering doctor Marianus fleheMen) ons od aangrijpende wijze de na het menschdom in zijn geheel gansch verdor ven is. Wij weten gelukkig beter, en wij willen ook niet alles slechts, dat het menschdom aan gewreven wordt, voor goede munt aannemen. Zoo willen we niet dadelijk gelooven of schoon we het niet kunnen betwisten dat het volgende staaltje van schelmsch bedrog over eenkomstig de waarheid is. Adolphine, een jonge dame uit de provincie, te Parijs gekomen, geheel onbemiddeld, zou gaarne werk hebben om in haar onderhoud te voorzien. Een oom, die haar den weg wees, zocht met haar een kantoor op, waar men in lichtingen bekomen kan, en de vrouw, die haar te woord stond, somde de onderscheidene baantjes op, die een jong meisje in de wereld stad in staat stellen fatsoenlijk te verhongeren. Niets daarvan vond oom of nicht geschikt. Toen hij eindelijk aan de vrouw, die de inlich tingen verstTekt had, toevoegde, dat het meisje althans één groot voordeel had. dat ze kernge zond was, riep madame verrukt uit: Maar dat is een groote schaten toen verklaarde ze opeens, dat ze voor Adolphine „alle ertsen van Parijs had". En toen de oom nu verbaasd vroeg, wat Adol phine, die toch zoo gezond als een visch in 't water was, met de artsen moest beginnen, ant woordde madame Juist daarom 1 Zij moet de „gelukkig gene- zene" spelen. En met echt Fransche levendigheid ging ze voort Weet u dan niet, dat in de wachtkamers van* zekere artsen zich altijd een blozende, zeer levend'ge en mededeelzame dame bevindt, die den wachtenden patiënten den lof verkondigt van haar lieven dokter en wonderbare staaltjes van zijn uitstekende behandeling verhaalt? Bleek, mager, wegterend, krachteloos, door alle doktoren opgegeven (hier haalt madame uit haar zak de afschrikwekkende phötographie van eene teringlijdster), zóó zag zij er uitmaar deze dokter heeft haar gered? Zij behoeft in 't geheel niet meer terug te komen, want ze is nu frisch en gezond, maar komt eenigermate uit dankbaarheid. Bij deze woorden moet de „won derdadig* genezene", die gedurende haar kleine geschiedenis maar even geglimlacht heeft, een van geluk en gezondheid stralenden lach ten toon spreiden. Wanneer het hare beurt is, staat zij die gaarne af aan een der wachtenden, en dit spelletje wordt voortgezet zoolang, als 't geen wantrouwen verwekt. Eindelijk moet 'zij zelve dan wel binnengaanmaar in de kamer vnn den arts gekomen, verlaat ze die weer door een tweede deur, om zich aan de belangen van een anderen geneesheer te wiiden. Wanneer uw nichtje mooie tanden heeft, kan ze dergelijke bezigheden ook bij den tandarts waarnemen. En ik zeg u, zij kan op deze wijze zich een rus- tigen ouden dag verschaffen". Adolphine ging er op in en heeft nu einde- hjk een beroepdaarbij is ze thans op weg, zichzelve en op den koop toe zes doktoren en drie tandartsen schatrijk te maken Wat de dames, de „lieve zachte dames" al niet aan durven Zoo ziin er ook dames-politie agenten, o.a. te Son Francisco, en sommigen ha rer doen in moed niet onder voor heur man nelijke collega's. Zoo'n vrouweliike politie agent, een juffr. Rhoda Thomson, deed dezer dagen dienst, toen haar een auto in vliegende vaart voorbii stoof. Daar met een ongeoorloof de snelheid werd gereden, vond de politie agente zich verplicht, de auto te stoppen al thans proces-verbaal rvo te maken. Zii reguireer- de dus een vliegmachine en daar ging het de auto achterna. Het voertuig werd ingehaald, en, ofschoon de chauffeur weigerde te stoppen, vloog de vliegtuigbestuurder laag genoeg om het aan de politieagente mogelük te maken het nummer van de auto op te teekenen. Als dat nu maar 't goede no. van de auto is geweest. Het onttrekken van de vrouw aan het gezin en de huishouding, haar optreden in het maat schappelijk leven, maakt de vrouw minder fijn- gevoeb'g, minder „vrouweliik", zoo wordt meer malen gehoord Wij laten deze en dergelijke uit spraken voor wat ze zirn. Maar wanneer men de ruwe gebruiken waarneemt, welke bij Ameri- kaansche meisjesstudenten voorkomen, dan geven deze geen hoog idee van de gemoeds beschaving der studeerende schoone sekse. Een studente te New-York, Mary Rogers ge- heeten, heeft tegen zeven harer vrouwelijke collega's een eisch tot schadeloosstelling ter hoogte van 1920 dollar ingediend, aan welken eisch de volgende lijdensgeschiedenis ten grond slag b'gt Op een avond, zoo verklaarde eischeres voor de rechtbank, toen zij in haar kamer zat, dron gen de voor den kadi gedaagde zeven collega's binnen rukten haar alle ldeeren van het lijf en beschilderden haar met roode inkt op borst, hals en rug. Vervolgens overgoten zij het arme kind met lijm en stroop, staken haar met spelden en dering der Mater Gloriosa aan; in de hoog ste geestverrukking begroet hij haar als „höchste HerrscherLn der Welt cn als midde lares voor het zondige mensohdom. Begeleid door boetvaardige zondaressen zweeft de Moeder Gods nader; de reeds begenadigden smeken nu in eene innige melodie Faust's ziel in den hemel op te nemen. Ook Gretchen thans aangeduid onder den naam Lna Poeniten- tium) sluit zióh bij haar aan; zij doel dit met dezelfde woorden, waarmee zij zioh vroeger op aarde tot de Maler Dolorosa geweud heeft, maar nu door dichter en componist ge wijzigd, gelouterd, ontdaan van al het aard sche. Hare bede wordt verhoord en Faust in den hemel opgenomen. Dan begint het mach tige, onbeschrijfelijk schoone slotkoor (door Sqhumann tweemaal bewerkt), de Chorus Mysticus, waarmee ook Goethe zijn tragedie eindigt, en waarin .de dichter op zulk eene heerlijke wijze de gedachte heeft uitgespro ken. dat al het zinnelijke en vergankelijke slechts eene gelijkenis, eene afspiegeling van het eeuwige, bovenzinnelijke is en dat slechts het eeuwig-vrouwelijke, de gelukkig makende en opofferende liefde, welke de kern is van het vrouwelijk wezen, den mensch met God kan vereenigen. Zacht cn geheimzinnig wordt het „Alles vergangliche ist nur ein Gleich- niss" door dubbclkoor, waarbij zich weldra een solo-kwartet aansluit, ingezet met een thema, dat telkens in verschillende vormen terugkeert. Jubelend klinkt daarna een nieuw motief, op de woorden „Das Ewig-Weibliche ziehl uels hinan", en vervolgens komen op de zich steeds herhalende woorden weer nieu we, buitengewoon schoone motieven tot ein delijk alles uitsterft ïn een!ge pianissimo-ac- coorden van het orkest. wierpen haar ten slotte in de met koud water gevulde badkuip. De 7 vrouwelijke studenten werden wel i9 waar eerst van de universiteit verwijderd, maar op de smeekbede harer ouders weder in genade aangenomen. De beslissing van den rechter in dezen merk- waardigen eisch tot schadeloosstelling wordt met spanning tegemoet gezien. Van doktoren en tandartsen spraken we hier boven. De laatsten kunnen, dunkt me, tegen woordig een goed bestaan hebben wie is er niet „tandziek?" En goedkoop zijn die heeren ook niet. 't Moet gezegd, dat het tandtrekken tegen- woordiger voor denn patiënt heel wat aange namer pardonminder aangenaam is dan vroeger, en dat ook de kunstgebitten heel wat verbeterd zijn. Reeds in het oude Griekenland werd de kunst van tandtrekken uitgeoefend. Dokter Celsus, een destijd svermaard mandie dertig jaar vóór Christus leefde, was specialiteit in het genezen van kiespijn. Toen bij bepaalde gevallen al zijn geneesmiddeltjes, als opium, myrrhe, mosterd, aluin of zwavel, niet hielpen, besloot hij den tand uit te trekken. Eerst woelde hij het omlig gend vleesch los, om daarna met zijn odonta- goog (woordelijk tanduittrekker), een looden instrument, de operatie te volvoeren. Hij durfde echter niet te hard te trekken, uit vrees het hoofd te zullen verrekken. De Arabiersche arts Aboelkasem, omstTeeks 1100, had een bijzonder hardnekkige manier van tandtrekken. Hij hield het hoofd van den pa tient tusschen de knieën en rukte met beide handen int alle macht. Als hem dat niet gelukte, trachtte h:j ze uit te lichten met behulp van een soort koevoet. De eerste kunsttanden vinden we reeds bij de oude Egyptenaren. Ze waren gesneden uit ruw hout en daarb'j absoluut ongeschikt om mee te kauwen. Ze dienden uitsluitend ter opvulling, dus als s;eraad. In den bloeitijd van Rome werd reeds druk gebruik gemaakt van kunsttanden. De dichter Martialiis nam vaak een loopje met de valsche tanden der Romeinsche schoonen. Ook in de middeleeuwen kende men kunst tanden, die echter nog zeer gebrekkig waren. Pas in de 18e eeuw kon men er toe overgaan slechte tanden te vervangen door kunsttanden, die beter aa nhun doel beantwoordden. Men ver vaard rgde ze van de schenkelbeenderen van runderen, of ook wel van de tanden van koeien, paarden, honden, potvisschen of walrussen, van ivoor of parelmoer. Hun vorm was vol maakt de kleur minder mooi, hoewel men dit met beits trachtte te verbeteren. Later kwam men op het idee menschentanden te gebrui ken. Men nam toen personen, die op de snijtafel omgekomen waren, het gebit uit. Als leeftijd prefereerde men 1840 jaar. De duurzaamheid dezer tanden bleek echter niet bijzonder groot te zijn .In Frankrijk is men overgegaan tot het vervaardigen van koperen tanden met een laag je emaille bedekt. Het eerste porcelein gebit dateert van 1774. Chement verbeterde de me thode en kreeg van Lodewijk XVI een patent op zijn porceleinen gebitten. Sedert is de tech- n:ek in Ket vervaardigen van kunsttanden be langrijk vooruitgegaan en vormt zelfs een tak van nijverheid. De „kunst" ?s groot in onzen tijd, op elk ge bied wat al kunstprodulcten, die een naboot sing willen zijn van de natuur. Zij mogen niet altoos aanbeveling verd'enen, zij zijn evenmin te verwerpen.* Een der laatste uitvinding is kunstmelk. Onlangs werd melding gemaakt van het stre ven der Chineezen om uit Sojaboonen een melk- soort, een plantenmelk te bereiden. Thans ver meldt de „Kleine Presse", Frankfurt a. M., dat r'ch dezer dagen daar ter plaatse een maat schappij gevormd heeft, welke zich ten doel stelt kunstmelk te vervaardigen uit Sojaboonen en andere stoffen. Uit de Sojaboonen wordt In O.-Azië een specerij bereid, hetwelk ge bruikt wordt als toespijs. Ook bij ons is de Soja welbekend. De boor.en bevatten veel vet en het is met behulp van d;t, waardoor het vetgehalte van de kunstmelk tot 4 pCt. kan worden opge voerd. Medegedeeld wordt, dat wanneer er kunstmelkfabricatie in het groot bedreven wordt dagelijks 50.000 liter Sojamelk op de markt kan worden gebracht. De rijksafgevaerdigde Paasche staat aan de spits van de met een kapitaal van eenige mill'oenen werkende onderneming. Be halve melk, zullen ook room, boter en kaas worden bereid. Reeds is aan bakkers een hoe veelheid afgegeven om te onderzoeken, in hoe verre de kunstmelk bij het bakken de gewone melk kan vervangen. Het is duidelijk, dat de boe ren met belangstellng de resultaten van deze onderneming in het groot gadeslaan. Terwijl er aldus eenerzijds, bij da nijverheid, voorgek'cht door de wetenschap, een streven be staat, om de menschen te verrijken met allerlei surrogaten van natuurproducten, zirn er aan de andere zijde leeken en ook wetenschappelijke mannen, die beweren, dat wij al te veel afge dwaald zijn van de natuur, vooral ook in onze voeding. Een medewerker van het Engelsche med;sche tijdschrift „Lancet" behandelt een der belang rijkste vraagstukken der menschelüke voeding. Eenige deskundigen van naam hebben beweerd, dat het koken van voedingsmiddelen een paar voorname bestanddeelen doodt, over welker be- teekenis men zich tot nog toe nauwelüks reken schap had gegeven. Er wordt bedoeld de vita mine, een stof, die voor het onderhoud van het lichaam absoluut onmisbaar is. Op het oogenblik weet men dot de stof niet tot de vetten behoort, ook geen phosphor be vat, doch dat het een zeer ingewikkelde ver binding is der vier elementen, koolstof, water stof, zuurstof en stikstof. Vitamine komt in alle planten en vooral in zaad voor, verder in vleesch, versche melk en in eierdooiers. In het water lost het op. Het gaat echter te niet en dit is het belangrijkste wanneer het 1020 min. lang tot 120130 graden verhit wordt. Ook absolute droogte is nadeeb'g. Hierop rust waar schijnlijk het gevaar van droogte voor het vee. De ontdekker der vitamine is Casimir Funk, di* nu alle teringziekten toeschrijft aan gemis van deze stof. Worden de hersenen, die hier in een treffende vergelijking een der drie pooten van den drievoet des levens genoemd worden, niet voldoende met vitamine gevoed, dan komen er gevolgen aan het b'cht, die eerst in het ver slappen der spieren, een ontaarding der zenu wen, storingen van het hart en rheumatiek ge voeld worden, en dan met den dood kunnen eindigen Een gebrek aan vitamine heet ook een oorzaak van tering. Men kan nog niet nagaan, tot welke omwen teling deze nieuwe leer kan leiden, wanneer dus erkend wordt, dat het koken van voedingsmidde len inderdaad schadelijk is. KEUVELAAR. r» - Leest Art. 103 Burg. Wetb. het gevolg zal zijn, dat U zich aansluit bij den Bond voor Vrouwen Kiesrecht. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons, Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. Lnupen, Leesglozen, Barometers, Koorts- Thermometers, enz. Verband- en Z-ekenverplegiitgs- artikelen. Alle soorten Scharen, Messen en bljbehooronde zaken bij - BIJ - Lavendelstraat 2 1 - VARKENSSLAGERIJ - FIJNE VLEESCHWAREN. Natuurlijk Ifzervri| Tafeï^afer uit de HoILmdlabrou (e Haarlem. Per l fl. 20 ct. Per fl. 15 ct. Stoovestraat. Telefoon 29. Achter Luiaard 44 Amersfoort. Amersforha. AMERSFOORT EN HARDERWIJK Uitsluitend prima Melkproducten. Ziekteklemvrtje Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom. Karnemelk# Boter-RUkscontröle (150. Hoogeweg 76, Telef. 206. J. VAN GINKEL.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6