Uit den omtrek. STADSNIEUWS. D emo ns trati e examen voorge- o c f e 11 d h e i d. Men schrijft uit Amsterdam: Wie mot belangstelling de ontwikkeling der lichamelijke opvoeding gadeslaat, zal zeker met genoegen hebben gezien, dat het Neder- landsch Gynmastlekverbond Zondagmiddag op het terrein der Amsterdamsche IJsclub de monstraties der oefeningen, vervat in het pro gramma bedoeld in ;.rt. 70 der militiewet, vastgesteld bij Kon. Besluit van 17 Juni 1912, heeft doen houden. De belangstelling had grooter kunnen zijn( maar men dient te bedenken, dat de inter nationale voetbalwedstrijd België—Holland een zeer zware concurrent vormde. De demonstratie had ten doel aan de mili taire en civiele autoriteiten een inzicht te ge ven omtfrent de wijze, waarop de gevorderde oefenangsvormen in de turnvereenigingeii en daarbuiten behooren tc worden beoefend. Onder dc aanwezigen zagen wij 7. E" den Minister von Oorlog den neer N. Bosboom, ge- neraal-majoor Ophorsl, commandant der stel ling Amsterdam; het Eerste Kamerlid Staal, oud-minister van oorlog; de Tweede Kamer leden de heeren Prof. Van Hamel, Roodhuy- zen, Van Vuurcn en Otto, het raadslid KI. de Vries, .eerelid van het Ned. Gynvnastiekver- bond, Dr. Gunning, districtsschoolopziener; kolonel v. d. Moer, directeur van het militair hospitaal te Amsterdamkapitein Melvil van Carnbee. directeur der militaire gymnastiek- scliool tc Utrechteenige hoofd- en subalterne officieren, alsmede de heeren Balfoort te 's Gravenhage en Graafland te Zwolle, inspec teurs voor de lichamelijke opvoeding. De aanwezigen werden verwelkomd door den lieer Joh. Heljnen, voorzitter van het N. G. V., die verklaarde, dat het Verbond de Be geering gaarne steunt, waar zij bedoelt de lichamelijke opvoeding te bevorderen. Een in leidend woord werd vervolgens gesproken door T7r. F J. Soesman te 's Gravenhage over de maatschappelijke betekenis van het exa men van voorgeoefendheid bedoeld in artikel 70 der militiewet van 1912. Vervolgens namen de oefeningen een aanvang, beslaande uit al- gemeene en examenoefeningen, welke door de aanwezige autoriteiten met aandacht wer den gevolgd en waarvan de algemeene leiding be mistte hij den heer Chr. Krijger uit Schie dam. Gisteren is het tweede hoofdspoor van den spoorweg Hengelo—Enschedé in gebruik gesteld. 1 M e i-d a g te Zaandam. B en W. van Zaandam hebben besloten, dat er op den 1 Meidag van gemeentewege niet zal worden gevlagd. De roode vlag komt dus niet op het 6tadhuis, zooals na de toezegging van den heer Duys van het balkon van ..Ons Huis" kon vervacht worden, dat gebeuren ■o-u. Aan de ambtenaren zal dien dag vrijaf worden gegeven, evenals aan de werklieden, voor zoover de dienst dat toelaat. De gemeen- tobureaux. zoowel in als buiten het gemeen tehuis, behalve het havenkantoor, zullen ge sloten zijn. Alleen de scholen krij-gen geen va cautie. Des avonds zal een optocht gehouden wor den, terwijl daarna twee openbare vergade ringen zullen plants hebben, waar als spre kers zullen optreden de heeren K. ter Laan, burgemeester en A. de Vries, onderwijzer aan een school aldaar. Een trek hondenkennel. De heer Van Lacr, voorzitter der afdeeliug Nijmegen van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren, heeft onder goedkeuring van heit bestuur der afdeeling en in overleg met het bestuur van den Bond tot bescherming van den Trekhond te 's Gravenhage, een circulaire verzonden, waarin opgewekt wordt tot vor ming van een kapitaal voor stichting van een Vennel in Nederland, waar eerste soort trek honden gefokt en aan de gebruikers voor de» kortenden prijs afgegeven worden. Fiskale belangstelling. In het Bloemendaalsch Weekblad kan men lezen: „Met genoegen vernemen wij, dat de toe stand van onzen geachten ingezetene een der hoogstaangeslagenen in de belasting - die door een val zich ernstig aan F'» been heeft verwond, minder reden tot bezorgdheid geeft.'' De schildersstaking te Mid delburg is opgeheven met ingang van heden, daar de beide partijen het voorstel van den waarnemend burgemeester ("een mi nimum-loon voor een volwassen gezel van 20 cent era geen rancune-maatregelen( aanna men. Afpersing. De Hooge Raad heeft uit spraak gedaan i'n de zaak van H. M. S., koop man te Amsterdam, door hei Haagsche ge rechtshof tot 2 jaar en 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens oplichting van A- van Eesteren te Nieuwe-Tonge, dien hij had bewogen tot afgifte van ongeveer f 635 door, zich uitgevende voor politieambtenaar, te dreigen van een bewuste openbare schen nis der eerbaarheid door Van Eesteren pro- oes-verbaal te zullen opmaken, als d'-^ze niet voor geld zdjm stilzwijgen kocht Overeenikomsitilg de conclusie van het O. M. bij den Hoogon Raad werd het cassatiebe roep verworpen. Spoorweg diefstal. Voor den Hoo- gen Raad is gepleit in de zaak van den hoofd- conducieur v. d. S., door het gerechtshof te Amsterdam, niet vernietiging van een vonnis dier rechtbank aldaar, veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van een ■tulband uit een handkoffer, die zich bevond fa een trein van Amsterdam naar Utrecht, welke koffer door hem was geopend met een ralschen sleutel. Het veTweer, dat bekL als hoofdconducteur-pakmeester den koffer met Inhoud onder rich had en dus geen diefstal, doch verduistering had gepleegd, was door rechtbank en hof verworpen. Mr. M. Mendels, advocaat te Amsterdam en IH van de Tweede Kamer, lichtte twee cas- aatiemiddelen toe. Poging tot doodslag. Voor de rechtbank te Den Haag stond treobt de 36- ge roagaxijttknecht Joh. T. K, beklaagd poging tot doodslag gepleegd op tijne fdbtgeuoote Maria de R., dae hem, omdat hij Veel misbruik van sterken drank maakte, had Vertalen, door In den avond van 15 Febr. IX pp de Hooigracht te Delft op baar eert» ge re volverschoten te lossen, waardoor zij bloedend aan de rechterzijde getroffen werd. Het O. M., aannemende, dat bekl. het slacht offer was van huiselijke en familietwisten en van misbruik van sterkedrank, eischte zijn veroordeeldng wegens poging tót doodslag tol twee jaar gevangenisstraf. Bekl. s verdediger, mr. Van Kappen, in het hebt stellende hoe bekl. door het slechte, ge zinsleven naar de kroeg gedreven werd, ver zocht een deskundig onderzoek naar bekl.'s geestelijken toestand op het oogenhhk dat hij het misdrijf pleegde, subsidiair pleitte hij vrijspraak of het opleggen van ern lichte straf. Uitspraak 4 Mei a.s. Diefstal bij de firma Van Kempen. Wegens diefstal, subs, ver duistering van goud stond voor de Haagsche rechtbank terecht de 33-jarige goudsmid H. B., wonende te Zóe.terwoude. Deze beklaag de, (Be 20 jaren in dienst is van de firma Van Kempen Zoon, heeft in het laatst van het vorig en in het begin van dit jaar zich een 60-tal gouden trouwringen toegeëigend, die hem ter. bewerking waren toevertrouwd. Bekl. bekende berouwvol. Het openbaar ministerie vorderde 1 jaar. Advocaat mr. Rriët pleitte clementie en verzocht ontslag uit de preventieve hechte nis, hetgeen de rechtbank afwees. Uitspraak 4 Mei. Ongeoorloofde verkoop van geneesmiddelen. Het O. M. bij het kantongerecht te Leiden heeft tegen S. A. B. drogist te Leiden, wegens het verkoopen van geneesmiddelen (Eau de Carmen), in kleinere hoeveelheden dan de vet toelaat, f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis geëischt. Kindermoord. Gisterennacht bemerk te de pohtie, dat een vrouw in de Jacob Cats- straat in Den Haag een pakje over een schut ting wierp. Bij onderzoek bleek liet pakje een met bloed bedekt schort te bevatten. Over brenging van de vrouw, een 27-jarige werk vrouw in een hotel, naar het ziekenhuis werd noodig geoordeeld. Later werd er gerapporteerd, dat in de Van Oudshoornstraat een kinderlijkje is gevonden. Bedreiging. Zaterdag heeft de poli tie in Den Haag een 35-jarigen winkelier aan het Groenewegje, gewezen Indisch militair aangehouden, de man is drager van de Militaire Willemsorde ter zake van bedrei ging met een misdrijf tegen het leven ge richt, gepleegd tegenover zijn vrouw. Deze had hem wegens zijn wangedrag, voor al het misbruik maken van sterkedrank, ver laten en was gaan inwonen bij haar ouders. Zaterdag had hij zich een revolver aange schaft en was naar de woning zijner schoon ouders gegaan, voorgevende het me* zijn vrouw „goed te willen maken." Hij vroeg haar afzonderlijk te spreken, doch en- de, dat hij weder onder den invloed van sterke drank verkeerde, vluchtte de vrouw weg. De man haalde daarop de revolver te voorschijn en richtte het wapen op haar; zijn schoon moeder kwam nog bijtijds tusschenbeide en wist te beletten, dat hij een schot loste. Hij moet zich te voren tegen anderen heb ben uitgelaten, dat het zijn bedoeling was, zijn vrouw te treffen. De man is naar het huis van bewaring over- gëbracht. Een belangrijke arrestatie. Eenige jaren geleden werden door de recht bank te Amsterdam de gebroeders Baa* ne gens inbraak, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een van het tweetal, Evcrt ge naamd, wist zich door de vlucht aan die straf te onttrekken. Het mocht der politie, ondanks ijverige nasporingen, niet gelukken den man op te sporen. Evert Baay was en bleef ver dwenen, tot dezer dagen te Zwolle een man aangehouden werd, verdacht van inbraak b*ï dpn burgemeester van Steenwijk. Het onderzoek bracht, volgens de Tnl., aan 't licht, dat deze verdachte niemand ander3 dan Evert Baay was. Indertijd had hij de vlucht naar Antwer pen genomen, woonde daar eenigen tijd en vestigde zich vervolgens in Duitschland. Af en toe kwam hij naar Amsterdam en Weer de dan bij een te Amsterdam woonachtige Duitsche vrouw. Men vermoedt, dat Evert Baay niet geheel onkundig is van vele der in den laalslen ttid te Amsterdam gepleegde inbraken. Op verzoek der Zwolsdhe justitie is de Duit sche vrouw, bij wie hij nu en dan vertoefde", te Amsterdam aangehouden. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of en in hoeverre zij bij de zaken, waarmede Baay zich bemoeide, be trokken was. Brandstichting. Te "Winschoten is gevankelijk binnengebracht de zaadhandelaar D. van Scheemda, verdacht van brandstich ting. D. ging eenigen tijd geleden failliet en kort daarna brandde zijn behuizing af. D. staat onder verdenking den brand te hebben -e- stiebt. Kantoorbediende verdwenen. Een 19-jarige kantoorbediende der Nederland- sche Tramweg-Maatschappij te Sneek is ver dwenen met medeneming van een som gclds (men spreekt van f 300) ten nadeele van de Maatschappij. Dienstweigering. De dienstweige raar v. d. S. te Groningen is, naar de Pr. Gr. Ct. meldt, door de militaire geneeskundigen en ook door den hoogleeraar dr. E. Wiersma wegens zielkundige afwijkingen voor den dienst voorloopig afgekeurd. Drama. Te Blerik greep onder het kof fiedrinken plotseling zekere H. G., die met zijne drie kinderen en eene huishoudster samen woont, het broodmes van de tafel en trachtte zijne huishoudster zeker W. T. hier mee den hals af te snijden. Zijne poging mis lukte, wel bracht hij haar nogal ernstige v r- wondingen in den hals toe. Onmiddellijk na zijn daad greep H. G. naar zijn gewter en schoot zich door den mond een kogel in het hoofd. Toen men ter plaatse kwam hij reeds overleden. Uit de verklaringen van den dokter, die hem reeds meer behandelde, bleek dat de ongelukkige, die lijdende is aan ver volgingswaanzin, zijn daad in een vlaag van verstandsverbijstering pleegde. Blind geworden bij de manoeu vres. Bi) een manoeuvre in de nabijheid van TM, gemeente Zoden, In het najaar van 1911, werd de mfllrtcii Derk Brommer door een ongeluk blind aan beide oogen. Hare Maje steit de Koningin, die op dien, voor den on- gelukkigen milicien zoo droevigen dag van. 25 September in het kamp vertoefde, was der mate ontroerd door het treurige bericht, dat tot H._M. doordrong, dat H. M. bij monde van haar adjudant, als haar persoonlijken wensch tc kennen gaf, dat, mocht de milicien in het leven blijven, alles moest gedaan worden om hem het leven nog zoo gelukkig en nuttig mo gelijk te maken. Toen Brommer op 22 November 1911 het hospitaal te Utrecht verliet, bereikte het Am- sterdamsche Instituut tot onderwijs van blin den het verzoek hem aan de lessen in het in stituut te laten deelnemen. Hoewel ruim 21 jaren, derhalve te oud om als kweekeling in het Instituut te worden opgenomen, kwam het 't bestuur van genoemd instituut wenschelijk voor hierop een uitzondering te maken en hem als extern leerling toe te laten. Met moed en goeden wil aldus lezen wij in het pas verschenen jaarverslag van het instituut zette hij zich aan het werk en te midden van zoovele zijner lotgenooten, die vroolijk en op gewekt zich om hem heen bewegen, leerde hij, voor een groot deel zijn toestand vergelen, althans daarin te berusten zonder morren. Hij oriënteert zich hijzonder snel, schrijft reeds vrij vlug op de onderscheidene type writers, heeft ambitie om nog wat piano te ieeren spelen en begint reeds eenige boeken In hraille-sohrift te lezen, wat evenwel lang zaam gaat, daar zijn handen gewoon waren grof werk te verrichten. Bij oefeningen even buiten de stad 's ller- logenbosch werd de commandeerende kapi tein Jansen uit 's Hertogenbosch plotseling on gesteld, zakte ineen en bleef op de plaats dood. Noodlottige val. Zaterdagavond is een bejaarde man in zijne woning aan de Commelinstraat te Amsterdam van de trap gevallen, waardoor hij een hoofdwonde be kwam. Hij is naar het Wilhelminagastihuis vervoerd en daar overleden. Ernstige val. Zandagnacht, om streeks 2 uur is de matroos W. S., aan boord van het ss. „London", liggende in de Maas haven te Rotterdam, in een 8 meter diep ruim gevallen. Bij onderzoek bleek, dat hij de beide beenen had gebroken en ook kneuzingen aan den rugwervel had bekomen. In zorgwekken* den toestand is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Door de tram overreden. Zon dagavond is bij Nieuwenhoorn een twintig jarige boerenknecht door de laatste tram van Rotterdam naar Helle voet sluis overreden en gedood. Vermoedelijk is hij in niet al te nuch- teren toestand op de rails in slaap geraakt. Door de stoomtram gegrepen. Op den Loosduinschen weg te 's Gravenhage duwde Zaterdag een Jongen een wagen, waar mede hij cokes aan de gasfabriek ging halen en waarin een broertje en een zusje zaten, toen een der wielen in de rails van de Wes'- landsche stoomtram geraakte, juist op het oogenblik, dat de stoomtram aankwam. Het jongetje wist nog uit den wagen te springen, doch het meisje, een kind van jaar, geraakte onder de stoomtram, met het noodlottige ge volg, dat het hoofd werd afgereden. Kind overreden. Zaterdagmiddag is te Hengelo een tweejarig kind onder een wagen geraakt. Deerlijk verminkt is de kleine naar het Ziekenhuis overgebracht, waar het is overleden. OverredeKn. Zondagmiddag is een 5-jarig meisje M. L. genaamd, wonende in de Adamhofstraat te Rotterdam, in die .straat door een sleeperswagen overreden. De wieiep gingen dwars over het lichaam. Naar het zie' kenhuis overgebracht, is het ongelukkige kind aan de gevolgen overleden. Trap van een paard. De landbou wer v. B., van Wilp bij Deventer, is Zondag te Twello door een hengst geschopt en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Bij het roeien verdronken. Te Wageningen waren Maandagavond de studenten der Rijks H. L. T. en Bosdhhouw- school W. de Clercq, oud 20 jaar en I. op den Rijn gaan roeien in een kano. Deze sloeg in den stroom om, waardoor beiden te wa ter raakten. Ofschoon zij een weinig konden zwemmen, slaagde slechts I. er in den kant te bereiken. Hij poogde nog de C. te helpen, doch deze verdronk Hei tijk is nog niet ge vonden. Branden .Zondag namiddag verbrand de aan den straatweg Oldenzaai—Denekamp In de gem. Losser door onbekende oorzaak •een dennenbosch van den heer H. J. H. Gel- dermann, ter grootte van 4 k 5 hectaren. Spoedig toegeschoten hulp wist de aangren zende bossohen te behouden. Na een arbeid van circa 4 uren was ine'n hrt vuur Gistermorgen is afgebrand de jamfabriek van den heer Gerritsen te Andelst. Hel vuur sprong over naar het huis van den heer Tim merman, dat eveneens afbrandde. De oorzaak zijn vonken uit den fabrieksschoorsteen. De fabriek en de inventaris zijn verzekerd. (Tel.) School- en Kerknieuws,^ Aan de te openen Christelijke H. B. S. met vijfjarigen cursus te Dordrecht zijn benoemd tot leeraarin het Fransch, de heer P. Keegstra, van Brusselin het Duitsch, de heer L. J. de Jongh, van Kampenin het Engelsdh, de heer C. C. M. v. d. Naaf, van Rotterdam in geschie denis en Nederlandsch, de heer J. C. H. de Pater, van Rotterdamin de aardrijkskunde, de heer H. S. L. Bleckink, van Utrechtin het tee kenen, de heer Willems, van Rijswijk; in wis kunde, natuurkunde en mechanica, de heer W. A. Piets, van Gouda. Al deze heeren zijn leera ren M. O. Het godsdienstonderwijs zal gegeven worden door ds. Booij, Ned. Herv. predikant te Puttershoek. Allen hebben de benoeming aangenomen. Vijfde Vacantie-cursus In Paedagogiek. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van de Com missie voor Kinderstudie is besloten, bij genoeg zame deelname, van 27 Juli tot 4 Augustus den vijfden vacantiecursus in paedagogiek te geven. Aan de heeren dr. K. Herman Bouman, C. M. Soeters en dr. G. A. M. van Wayenburg werd opgedragen den cursus wederom te organisee- D s. H. J. de Wolf. f Te Leiden is in den ouderdom van 76 Jaar overleden ds. H. J. de Wolf, em. predikant der Ned. Herv. Ge meente aldaar. Kunst en Wetenschap. De heer Anton Peers, die twee jaar Beleden dirigent was aan de Ned. Opera en Operette in het Rcml)i-an<U-theater, deelt aan het N. v, N. mede, dal hij benoemde is tot leeraar aan het Conservatorium tc Essen Max Rooses. Naar Ylaamsche bladen melden, zal Max Rooses, de bekende schrijver over kunst en conservator van het Museum Planlyn te Antwerpen, rijn ambt tegen Juli a s neerleggen om te gaan rusten Rooses is 75 jaar oud. Bij den Hoogen Raad diende de zaak van den Utrechtschen student A. J. v. Vessem, die in een derde klasse-coupé der S.S. onder Ab coude—Baambrugge met opschrift nicht rauchen" een sigaar had gerookt en deswege door het kantongerecht te Breukelea-Nijeu- rode was veroordeeld tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, welk vonnis door de rechtbank tc Utrecht was bevestigd. Bij memorie voerde requlrant aan, dat art. 4 1 h en 13 van het reglement op het ver voer door de spoorwegen was geschonden, door aan te nemen dat in een coupé van een trein Amsterdam—Utrecht de Duitsche woor den „nicht rauchen" een verbod aanduiden om in die treinufdccling te rooken. Betoogd werd in de memorie dat niet een subjectieve, maar een objectieve maatstaf moet gelden voor de bepaling dat het verbod om te rooken „op duidelijk zichtbare wijze" in de coupé's moet zijn aangebracht. Immers, indien dit verbod in een vreemde taal mocht worden gesteld, dan zouden som migen dit kunnen verstaan, doch anderen niet. En dan zou men het ook evengoed mogen aan brengen in het Hongaarsch, Italiaansch, enz. Adv.-gen. mr. Besier was met den requirant van meening dat het opschrift „nicht rauchen" niet voldoet aan den eisch, dat het verbod duidelijk is gesteld. „Duidelijk zichtbaar" beteckent toch met al leen, dat men de woorden duidelijk kan zien, maar ook dat men ze moet kunnen b e g r ij- p o n. Zoolang hier te lande vreemde talen niet behooren tot de verplichte vakken van het lager onderwijs, kan men niet eischcn daf ieder Nederlander ze verstaat. Dc conclusie van den adv.-gen. strekte dus tot vernietiging van het vonnis en ontslag van den requirant van alle rechtsvervolging. „Uw college" al dus eindigde adv.-gen. zijne conclusie „zal bij dit arrest een schoone gelegenheid hebben om niet slechts het recht in 't algemeen, maar ook het goed recht van de Nederlandsche taal, zij het ook in een kleine zaak, te handhaven." Uitspraak 28 Mei. Spakenburg. Naar we vernomen heb. ben zal het nieuwe postkantoor alhier 1 Juli geopend worden. Het hoofdkantoor dn onze gemeente zal dan te Spakenburg gevestigd zijn. Velen zien verlangend uit naar dat voor ons zoo noodige gebouw. Zoo vele jaren Is men om een postwissel naar Bunschoten ge sukkeld, dat het nu ook hoog tijd werd, dat er een eind kwam aan dien onhoudbaren toestand. Tijd is geld, ook voor onze hande laars. Hoefijzerverbond. Thans wordt in 400 gemeenten gewerkt om de gelden voor het Kinderherstellingsoord te Nunspeet te ver zamelen. In de provincie Utrecht wordt inge zameld in 17 van de 72 gemeenten, op Noord- Brabant na het slechtste verhoudingsaantal. Door 115 van de 400 gemeenten is het geld afgedragen te zamen f 26.383.81 4. Garnizoen. De le luitenant G. Dames van het 5e reg. infant, heeft voldaan aan het toelatings-exa- men voor de Hoogere Krijgsschool (taktische studiën.) De hoofdofficieren van de Ve infanterie brigade zullen van 16 tot en met 19 Juni a.s. een kaderoefening houden onder leiding van den kolonel J. Burger, commandant dier bri gade. De majoor M. Grondhout, van het le re giment huzaren te Amersfoort, wordt 1 Juni (bevorderd tot luitenant-kolonel. De paardenarts 2e kl. W. K. Picard, van de rij- en hoefsmddsahool te Amersfoort, wordt 1 Mei gedetacheerd bij het le reg. hu zaren te Ede. H. B. S. - In de vergadering van den Raad der ge meente Harderwijk kwam o.a. in behandeling het verzoek van het gemeetebestuur van Amersfoort om adhaesie te betuigen aan een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken om de gemeentelijke H. B. S. aldaar door het Rijk te doen overnemen. De voorzitter zegt dat B. en W. het van belang achten dat de H.B.S. te Amersfoort in stand blijft. Overigens zal het Harderwijk vrij koud laten of de lasten voor Amersfoort komen dan wel voor het Rijk. Het eenige voordeel zou zijn dat het schoolgeld, dat in dertijd door den Raad van Amersfoort voor buitenwonenden werd gebracht van f 60 op f 125 weer verlaagd zou worden. Daarente gen zou, wanneer de school aan het Rijk kwam onze gemeente indirect mede de lasten dragen. Het geringe aantal leerlingen dat Harderwijk oplevert kan ook den doorslag niet geven. De heer de Lange wil als raadslid niet spre ken over de pogingen die hier ter stede wor den aangewend om tot de oprichting van een Rijks H. B. S. te geraken, doch vraagt zich af wat Harderwijk er mee winnen zou wanneer aan het verzoek van Amersfoort gevolg zou worden gegeven. Immers niets. Integendeel. Op de Gemeenteschool te Amersfoort wordt met het bepalen van de lesuren zooveel mo gelijk rekening gehouden met de leerlingen van buiten, maar kom daar op de Rijksschool van Zwolle eens om? De heer van Menk ziet in het bevorderen van Amersfoorts plannen een tegenwerken van de pogingen welke hier worden aange wend. De hoer "Wlllemsen zal niet uitweiden over de vele nadeelen die het bezoek van scholen op andere plaatsen met zich brengt en stelt voor dat de gemeente ten deze zich onzijdig houdt. Op voorstel van den voorzitter wordt nu besloten aan het gemeentebestuur van Amers foort te berichten dat Harderwijk niet vol doende belang bij een Rijks H. B. S. te Amers foort heeft om asn het adres adhaesie te be tuigen. Overname H. B. S. In don Raad der gemeente Nijkerk, werd het volgende voorstel behandeld: Voorstel van B. en \V. tot dfhaesie-betui- ging aan het verzoek van *t gemeentebestuur van Amersfoort, tot overname van de Hoo gere Burgerschool aldaar, door het Rijk. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten door in zending van hot hiernavermeld request: Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad der gemeente Nijkerk, dat hem gebleken is, dat het gemeen' stuur van Amersfoort zich tot Uwe Ext tie gewend heeft met het verzoek maatrc^. te willen nemen lot overneming der gemeen telijke Hoogere Burgerschool Amersf :orl door het Rijk; dat de gemeente Nijkerk behoort lol d. de nabijheid ran Amersfoort gelegen gemor, ten, en hare ingezetenen aldaar vinden u. voor hen aangewezen gelegenheid tot het ont vangen van middelbaar onderwijs; dat zoolang de Hoogere Burgerschool tc Amersfoort een gemeentelijke instelling is, de wijheid, die het gcmceniebestuur heeft om een hooger schoolgeld te heffen van leerlin- ger, wier ouders buiten de gemeente wonen, een zeer belemmerenden invloed kan uitoefe nen op het bezoeken dier school door zulke leerlingen; dat die belemmerende invloed hier reeds is bemerkt, nadat in 1910 het schoolgeld voor de spoor leerlingen werd verhoogd van f 60 tot f 125 per jaar. Was van 1904 tot 1912 het gemiddeld aan tal leerlingen uit Nijkerk 7f per jaar, in de laatste twee jaren bedraagt dit sledhts rijf ner jaar. Dat toen het schoolgeld f 60 bedroeg, het voor vele ouders reeds moeilijk was, wegens de extra-kosten van reisgeld om hunne kin deren het middelbaar onderwijs aan de Amersfoortscbe Hoogere Burgerschool te doen volgen, maar dat nu door de verhooging van het schoolgeld tot f 125, het aantal van hen voor wie het onderwijs aan de Hoogere Burgerschool wegens de kosten onbereikbaar is, belangrijk is gestegen, en dat in een tijd perk waarin de eischen van toerusting voor het maatschappelijke leven steeds zwaarder worden. Reden waarom de gemeenteraad, voor noemd. Uwer Excellentie dringend verzoekt, de inwilliging ran het verzoek van het ge meentebestuur van Amersfoort tot overneming van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool <loor het Rijk zooveel mogelijk te willen be vorderen." Adres H. B. S. Onder de ingezetenen van Nijkerk circu leert een adres van instemming met het ver zoek van 't gemeentebestuur van Amersfoort om de H. B. S. te doen overnemen door het Rijk. Naar wij hoorden wordt 't druk gelee- kend. Door de Donderdag ter vergadering aan wezige gemeenteraadsleden werd het adres van hunne handteekening, als particulieren, voorzien. Het adres van adhaesie aan het verzoek van den Raad onzer gemeente, gericht tot den Minister van Binnenlandsche zaken betreffen de de overname onzer gemeentelijke 11. B. S. door het Rijk, vindt bij de ingezetenen onver deelde sympathie. Dit getuigt het grootc aan tal handteekeningen (reeds meer dan dat de verschillende lijsten bevatten. Wij brengen in herinnering, dat de gelegen heid tot teekening blijft opengesteld tot Woensdagavond a.s„ en meenen hun, die j.. niet hebben geteekend, ten zeerste te mogen aanraden zulks alsnog te doen. In Valkhofi's boekhandel vinden zij daarvoor de gelegen heid. Hamer van Koophandel. Zaterdag avond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare .velV gadering ten Raadbuize onder voorzitter* schap van den heer J. Ger. Kleber. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen van 7 Maart, welke worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat zijn ingeko men, behalve de gewone verslagen en perio dieken: 1. Missive van Min. van L. N. en H. inzake de toezending van de berichten van de afd. Handel. 2. Verslag Ned. Kamer van Koophandel te Parijs. Wordt rondgezonde*. 3. Van dc Kamer te Hilversum met mede* deeling van de samenstelling der Kamer. 4. Missive van Commercial departement uit Londen, inzake toezending verslagen. 5. Missive van de Vereen, van Graan- etl Zaad-importeurs met de statuten der vereo- niging. De V o o r z i 11 e r: De Kamer ate zooda nig kan geen lid worden maar we zullen bet ter kennis brengen van belanghebbenden. 6. Mlrtfae ter begeleiding van hat vartl»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3