BINNENLAND. de Duitsche re ge erin g wordt bestuurd dooi den wensdh, dat in liet belang van de in Mexico wericzame Duitschers zoo spoedig mo gelijk rust en orde mogen intreden. Duirtsch- ïand ondersteunt de actie van de groote Zuid- lAmerikaansche republieken in Mexico. "Wat de toekomst in Mexico betreft, is de houding van Duitschland neutraal. De regeering zal echter met de andere staten voeling houden en, gelijk overal, ook in Mexico opkomen voor het beginsel van de open deur. Op eene vraag naar den toestand in Marok ko verklaarde onder-staatssecretaris Zimmer- tnann, dat de handelspolitieke toestand van Marokko zich op bevredigende wijze ontwik kelt. De opvatting van Frankrijk, dat de rust In het land reeds in zoodanige mate is her steld, dat (het als beschermende staat over Marokko kan beschikken voor het op de been brengen van troepen, deelt hij niet. In het zui den laat de toestand nog veel te wenschen %ver. Luxemburg. Luxemburg, 29 April. De Belgische Rouvereinen, vergezeld van de groothertogin, hebben Luxemburg l.eden voormiddag om 11.5 verlaten. Aan het station brachten de leden der regeering, de vreemde gedelegeer den en de burgemeester va Luxemburg bun afscheidsgroeten. De menigte juichte hen toe. België. Brussel, 29 April. De Belgische sou- vercinen zijn heden namiddag hier terugge keerd. Engeland. Ook in hel hoogerhuis zijn de jongste ge beurtenissen in Ulster ter sprake gekomen. Lord Lansdowne vroeg of het dagbladbericht juist was, dat van Dublin en Curragh onver wijld troepen naar Belfast zouden worden ge zonden, verder of andere troepenbewegingen waren beraamd en in de derde plaats of de regeering een aanval of ernstige onlusten in Ulster vreesde. Lord Crewe antwoordde, dat aan de regee ring geene troepenbeweging van Dublin of Curragh was bericht, en dat het departement van oorlog ook geene bevelen over zulke troe penbewegingen had gegeven. Overigens kan hij niets zeggen over voorgenomen troepen bewegingen, want die hingen geheel af van de omstandigheden en van de vraag of mogelijk in eenig bijzonder deel van het land troepen noodig zouden zijn. De opperbevelhebber m Ierland kon zulke troepenbewegingen bevelen, zonder dat hij dit eerst aan de regeering be hoefde te vragen. Wat dc derde vraag betreft, verklaarde lore Crewe, dat hij die ract meer recht zelf aan lord Lansdowne kon richten. Wat verleden Zaterdag in Ulster is gebeurd, kwam neer op eene rechtslreeksche belemmering van de amb tenaren des konings om hun plicht te vervul len, en op tegenwerking van het algemeen belang. Het gebeurde had wel niet tot feitelijke botsingen en tot verlies van menschenlevens door gewelddadigheden geleid; maar dat had den zij, die deze gebeurtenissen uitlokten, niet kunnen voorzien. Die betreurenswaardige ge volgen hadden zich kunnen voordoen, en het had tot ernstige onlusten kunnen komen. Wat de vraag betreft of de regeering ernstige on lusten vreesde, antwoordde lord Crewe, dat de regeering na de door haar ontvangen mede- deelingen en op grond van de ondervinding, die zij had opgedaan, moest handelen. Ver dere mededeelingen kon hij niet deen. Londen, 29 April. In het lagerhuis ver klaarde eerste minister Asquith, dal Chur chill's voorstel van gisteren voor eigen reke ning was gedaan. (Toejuichingen bij de mi- nisterieelen). De omstandigheden zijn excep* tioneel, en ieder die tot eene vreedzame op lossing kan bijdragen, is gerechtigd daartoe zijn best te doen. Asquith voegde nog hieraan loeIk begrijp, dat de bedoeling van Chur chill was Carson uit te noodigen een aanbod te doen in den geest, dien hij ingaf. Voor zooveel dat betreft sympathiseer Ik van harte met hem. Het voorgestelde votum van afkeuring werd met 344 tegen 264 stemmen verworpen. Balfour, Carson, Bo nar Law en Asquith spraken in den loop van hel debat, dat meer hep over de regeling van de Homerule-kwes- fcie dan over den iormeelen inhoud van het votum van afkeuring. Bonar Law verklaarde, dat het de plicht van Asquith was te erkennen, dat de weg naar den vrede ten koste van alles moet worden gevonden. Hij zeide, dat de oppositie beread was alles te doen wat mogelijk is om eene vreedzame schikking te verzekeren. Carson verklaarde, dat alles wat hij verlang de was voor degenen, die hem vertrouw den, zoodanige voorwaarden te verkrijgen, dat hunne waardigheid en burgerlijke en godsdienstige vrijheid worden bewaard. Asquith, die den geest van Carson's rede erkende en beantwoordde, zeide, dat het aan bod der regeerirtg van 9 Maart nog steeds open was. Hij zou de deur niet sluiten, tenzij genoodzaakt door den absohrten drang der omstandigheden, voor eenig middel om te ko men tot eene schikking, die de eerlijke en op rechte instemming kan verwerven van de leren van beide kanten en van de beide par ijen in het land. Belfast, 29 A p r iEen eskader pant- zerschepen, samengesteld elf eenheden, is geankerd in de baai \an Bangor. Zweden* Stockholm. 29 ApriL Het zal nog eenige weken duren oordat de koning de hem door de geneesheeren aanbevolen ont- spanningsreis kan eginnen. Over de plaats van zijn verblijf is nog geene beslissing ge nomen. De koning ^rengt het grootste ge deelte van den dag door in zijne kamer in een rusfcstoel, omdat hij zich natuurlijk niet veel kan bewegen. Zijne eetlust is goed; maar tr 4« hem een dieet voorgeschreven. Italië. Naar aanleiding van het antwoord van den paus op de huldiging, die hem door het katho lieke congres tegen het alkoholmisbruik werd gebracht, deelt de Vatieaansche correspon dent van de Corriere della Sera mede, dal er groote zorg aan wordt besleed den paus alle inspanning te besparen, die nadeelig zou kun nen zijn voor zijne gezondheid. "Wel is aan de 200 deelnemers van het congres eeno audiëntie verleend, maar ia den eenvoudigsien en meest beknopten vorm. Er werd bijna niets bij gesproken; het adres werd schriftelijk over handigd en het antwoord eveneens. Dit is nu de regel, die bij plechtige ontvangsten is inge steld om de anders onvermijdelijke opwin ding en vermoeiing van den paus te verhoe den. De in het consistorie van 23 Mei door den paus te benoemen kardinalen zijn: de aarts bisschop van Toledo mgr. Mencndez, de as sessor van de congregatie van het heilige offi cium mgr. Serafini, de aartsbisschop van Bologna mgr. Delia Chiese, de aartsbisschop van SLrigonia mgr. Csernoch, de aartsbisschop van Lyon mgr. Sevin, de aartsbisschop van München mgr. Bettinger, den aartsbisschop van Keulen mgr. von Hartmaan, de aartsbis schop van Weenen mgr. Piffl, de aartsbisschop van Quebec mgr. Bejin, de secretaris van de congregatie der sacramenten mgr. Giustini, de deken van de Saera Romana Rota mgr. Legi, de assessor van de consistoriale congregatie mgr. Tecchi en de prefect van de Engelsche benedictijnencongregatie mr. Gasquet. Het tot 53 leden verminderde college van kardinalen wordt hierdoor op 66 leden ge bracht. Oostenrïjk-Hongarïje. Steeds gunstiger luiden de berichten over den toestand van den keizer. De katarrh, die haast een week lang bijna stationair gebleven is, gaat langzaam terug; in verband daarmee is het hoesten losser en de afscheiding van fluimen ruimer. Van bijzonder gewicht is het feit, dat de Keizer in de laatste nachten beter heeft geslapen, omdat hij minder door den hoestprikkel gekweld wordt. Men gelooft, dat voor de vrees, dal de ongesteldheid een ern stiger keer zou kunnen nemen, thans geen reden meer bestaat en dat de volkomen ge nezing van den keizer nog slechts eene kwestie van weinige dagen is. Budapest, 29 April. Bij de plechtige ontvangst van de delegatiën in den hofburg antwoordde aartshertog Frans Ferdinand als vertegenwoordiger van den keizer op de toe spraken van de voorzitters der delegatiën is er in den internationalen toestand eene aan merkelijke ontspanning gekomen. De regee ring zal, nauw voeling nemend met hare bondgenoot en, verder werkzaam zijn ten be hoeve van de handhaving van den vrede. Gewagende van de credietaanvrage voor leger en vloot, zeide de aartshertog, dat het vragen van groote sommen ten behoeve van de uit breiding van de vloot onvermijdelijk is ge worden met het oog op de ontwikkeling van de vloot van andere mogendheden. Ten slotte begroette hij de delegatiën namens den keizer en wcnschte haar het beste succes voor haren arbeid. Graaf Berchtold gaf in de commissie van buitenlandsche zaken van de Oostenrijksche delegatie een exposé, waarin werd gezegd: Na een bewogen tijd trad onder den invloed van de algemeene vredesbehoefte een tijdperk van voelbare kalmeering in in de internationale betrekkingen, waarin het likwidatieproees van de doorgestane wereldhistorische gebeurtenis sen en van de daaruit voorkomende politieke nieuwe oriëntatie stap voor slap voltrokken wordt. Dat de nieuwe souverein van Albanië door het Albaneesche voBc met ongedeelde geestdrift is ontvangen en dat alle groote mo gendheden hem met sympathie hebben be groet, vormt een gunstig voorteeken voor het slagen van zijne verheven zending. Tot dusver is intusschen den troebelen toestand in het aan Albanië toegekende gedeelte van Epirus Wel in staat om aan de regeerende factaoren id Durazzo ernstige zorg te baren. Budapest, 29 Aprü. In het vervolg van zijn exposé zeide graaf Berchtold, dat met de volledige ontruiming van het Albaneesche ge bied een veel helderder toestand in 't leven wordt geroepen, waarin eenerzijds aan de Al baneesche regeering de mogelijkheid wordt gegeven de orde in haar geheel te herstellen en aan den anderen kant aan de opstandelin gen elke illusie over de houding van de Griek- sche regeering ontnomen wordt. Ernstige zorgen, zooals de consolidatie van den toestand in het Zuid-AIbaneesche grens gebied, vertraagden tot dusver de grensbepaling van Noord-Albanië. Moeielijkheden schenen te rijzen, omdat de Hodi- en Gruda-stammen nei ging aan den dag legden om tegenstand te bieden aan den nieuwen souverein, waardoor de Montenegrijnsche regeering zich genood zaakt zag troepen naar de grens te zenden. Om met beleid een inbreuk te verhoeden, gaven wij in overweging delegatiën voor de commissie van grensbepaling in het betrokken gebied. De overige grensveranderingen schijnen praktisch uitgevoerd te zijn, want de nieuwe organen van het staatsgezag zijn overal in werkzaam heid getreden. Onze verhouding tot de verschillende Bal- kanstaten is bezield door de grootste welwil lendheid voor de vreedzame en duurzame ont wikkeling van onze onmiddellijke buren. "Wij willen hopen, dat de vreedzame regeerings- arbeid, die na de bloedige en aan verliezen rijke oorlogen van den jongslen tijd zich wijdt aan de verdere behartiging der betrekkingen, daaraan ten goede zal komen. Wij koesteren den wensch, dat Turkije, on danks de in den oorlog met de naar uitbrei ding strevende christelijke Balkanstaten gele den verliezen, een sterk element aan den Bal kan is gebleven. Door verdere ontwikkeling van de vriendschappelijke verhouding met de Porte zullen wij onze welbegrepen belangen het best dienen. In Rumenië was gedurende en na de Balkan crisis eene strooming tegen de monarchie waarneembaar. Het toenmalige hoofd der re geering Majorescu trad reeds in zijne rede van 13 Januari hiertegen over. Al willen wij ook onzerzijds uit de vermelde gebeurtenis sen niets afleiden, zoo zijn wij aan den ande ren kant overtuigd, dat de politiek van het na burige koninkrijk er niet aan denkt de groote voordeelen op hel spel le zetten, die de tot dusver onderhouden nauwe vriendschapsbe trekkingen met ons land hebben gebracht. Ook de tegenwoordige Roraeensche regeering doet oprecht haar best om het vertrouwelijke karak ter, dat onze wederzijdsche betrekkingen tot dusver hadden, in de toekomst in stand te houden. Overgaande tot de verhouding tot de groote mogendheden, legde graaf Berchtold in de eerste plaats nadruk op het feit, dat de drie bond onveranderd de grondslag is -van onze politiek. Met warme sympathie weiden hier de bezoeken van keizer Wilhelm in Sehön- brunn en Miramare begroot. Hij zeide: Mijne besprekingen met San Giuliano in Abbazia sterkten mij in de overtuiging, dat de in het nabij zijnde Oosten ingetreden veranderingen eene nieuwe belangengemeenschap tusschen de de beide bondgenooten vestigden. Op het politieke evenwiehtsstelsel tusschen de groote mogendheden bleef het verloop van de Balkankrisis niet geheel zonder terugwer king. Al blijven ook de beide statengroepen af zonderlijk voortbestaan, zoo is er toch eene zekere ontspanning voelbaar geworden. Enge land liet zijne stem op beslissende oogenblik- ken bepaald in verzoenenden zin vernemen; het droeg niet weinig bij tot eene vreedzame vereffening van de opgekomen vel schillen. Wij kunnen in Engeiands houding een streven waarnemen om het oorlogsgevaar in de toe komst, zooals de gebeurtenissen van hel jong ste verleden voor den Europeeschen vrede in den schoot dragen, te voorkomen. Zulk eene politiek is in staat de misverstanden tusschen dc beide slatengroopen uit den weg te rui men en daardoor de gebleken, die het stijve evenwiehtsstelsel aankleven, ecnigszins te ver minderen. Onze betrekkingen lot Engeland beantwoor den aan den geest van de tradilioneele vriend schap, die monarchie en hel koninkrijk ver bindt. De verhouding tot Rusland is steeds van vriendschappelijken aard. Bij de beslist vriend schappelijke neiging van de groote taak op het gebied der cultuur, die de Russische regeering zich heelt gesteld, zien wij eene verdere, door vertrouwen gedragen ontwikkeling van onze betrekkingen tegemoet. De woorden van diepe bewondering, die on langs de Fransche minister-president aan de hooge wijsheid van onzen verheven heerscher wijdde, verwekten hier oprechte voldoening. Wij zien daarin den wensch van de Fransche regeering, om met de monarchie vriendschap pelijke betrekkingen te onderhouden, waaraan men hier steeds eene groote politieke betee- kenis voor de vreedzame verdere ontwikke ling van het internationale leven heeft toege kend. Uit het bovenstaande blijkt het streven van de monarchie om met de verschillende mo gendheden een duurzame vrede te bevorde ren. De gemeenschappelijke begrooting, die door de regeering bij de delegatiën is ingediend, is in totaal groot 586 milLioen kronen. Verder wordt een bijzonder credict van 182 miliioen gevraagd, waarvan 81 miliioen komen op hel •leger en 101 miliioen op de marine. Bovendien worden gevraagd 45 miliioen als eerste ter mijn van eene buitengewone uitgaaf van 427 miliioen voor de eerstvolgende vijf jaren. Deze millioenen zijn hoofdzakelijk bestemd voor het bouwen en uitrusten van vier slagschepen met ongeveer 24.500 ton waterverplaatsing, 6 torpedo-\aartuigen, 2 Donau-monitors, uitbrei ding van het marine-arsenaal en van de mari tieme. versterkingen te Sebenico. In de toelichting wordt verklaard, dat deze aanvragen geëischt worden, omdat de in het nabij gelegen oosten ingetreden omwenteling eene verschuiving van macht in de Middel- iandsche zee doet verwachten. Het komt aan de regeering dringend noodig voor, dat tij dig maatregelen worden genomen om te ver zekeren, dat de monarchie zich kan doen gel den in de Middellandsche zee. In eene afzonderlijke voordracht wordt een suppletoir crediet van 120.000 kronen ge vraagd, die voor het vorstendom Albanië be schikbaar zijn gesteld met het oog op het En- gelscbe voorstel tot inrichting van eene inter nationale actie van hulp. Gisteren namiddag kwam de Oostenrijksche delegatie bijeen. De sociaal-democra.t Elllen- bogen stelde in hot begin van de zitting voor, als protest tegen de bijeenroeping van de dele gatie, terwijl het huis van afgevaardigden van den rijksraad verhinderd wordt zijne constitu- tloneele taak te verrichten, de vergaderingen zoolang te verdagen, totdat de rijksraad we der is bijeengeroepen. De chrisrtelijk-sociaal Nemec sloot zich bij dit voorstel aan. Minister-president Stürght verklaarde, dat de delegatie op wettige wijze is bijeengeroepen. De regeering heeft alles gedaan om het Oos tenrijksche huis van afgevaardigden tot wer ken in staat te stellen. Hij verklaarde, dat ook de regeering ten zeerste den stilstand in den parlementairen arbeid van het huis van afge vaardigden betreurt. Nadat het lid van het heerenhuis graaf Sylva Tarouca tot voorzitter en de afgevaardigde Leo tot ondervoorzitter van de delegatie waren gekozen en het huis zich op de gebruikelijke wijze had geconstitueerd, werd het voorstel van de sociaal-democraten tot verdaging van de beraadslagingen verworpen, waarna de zit ting gesloten werd. Servië. Belgrado, 29 April. De Politika be richt, dat de regeering heeft besloten de haven rechten. die door Servië tijdens den Turksch- Servischen oorlog in de Albaneesche havens werden geheven, op verlangen van Ooshnnjk terug te betalen. Turkije. KonstantinopeL 29 April. In wel ingelichte kringen wordit verzekerd, dat Hakhi Pacha, zoodra de onderhandelingen ge ëindigd zijn, zich naar Berlijn zal beg. "en, waar hij de reeds door Djavid Pacha begon nen onderhandelingen met Duitschland zal voortzetten. Djavid kan nu Konstantinopel niet verlaten, omdat Eij de sU-atsbegrooting bij de Kamer moet indienen. Konstan® inopel, 29 April. Men be richt, dal een Fransche officier aan den Turkschen dienst is verbonden als directeur van de vbegschool. In Albanië. Durazzo, 29 April. Van betrouwbare zijde verluidt, dat in hel gereconstrueerde ka binet Hassan Bey Pristina de justitie cn lijde lijk de posterijen en telegrafie op zich zal nemen. Mufis Bey zal de openbare werken, dc katholiek Nagga de financiën, de orthodox Poga het onderwijs krijgen. De Albaneesche regeering heeft, tot verster king van de strijdkrachten in Zuid-Albanié, uit Tirana, Berat, Elbasan en Starova 2520 man militie naar de streek van Koritza gezonden. Durazzo, 29 April. Naar verluidt, zal de Albaneesche regeering aan de door Servië geteisterde Albaneezen uit Kotzovo vijf mil iioen francs zal toezenden. Daarvan zullen voor de vluchtelingen huizen, vee en gereed schap gekocht worden, opdat hun bestaan kunne worden verzekerd. Janina, 29 April. Hot vértrek van de Grieksche troepen bracht eene groote versla genheid teweeg in \rgyrocastro. De christe lijke bevolking is een voorwerp van groote vijandigheid van de zijde dor mohammedaan- sche elementen. Zoodra le Grieksdie troepen Tepelini verlieten, vielen de Albaneezen de Epiroten aan. Er zijn talrüke gevechten be gonnen. Men vreest, dat de strijd algemeen zal worden. Saloniki, 29 ApriL De militaire over heid lieeft den last gekregen, elke verdere op standbeweging in het Albaneesche gebied te verhinderen. Rome. 29 April. De Grieksche gezant heeft medegedeeld, dat de ontruiming van Epirus gisteren is voltooid. De blokkade van Sairti Quarareta is opgeheven. De Vereenigde Staten en Mexico. Washington, 29 April. Do wapenstil stand busschen Mexico en de Vereenigde Sta ten, waarom door de Zuid-Amerikaansche gezanten is gevraagd, is óoor de Vereenigde Staten aangenomen. Washington, 30 April. Garranza heeft aan de bemiddelaars kennis gegeven, dat bij hunne bemiddeling aanneemt en be reid is over de zaak te conlereeren. B u e n o s-A yres,29ApriL Peru en Cuba hebben hunne instemming betuigd met de be middeling van Argentinië, Brazilië en Chili in de Mexicaansche kwestie. Washington, 29 April. De Vereenig de Staten hebben een burgerlijk bestuur inge steld met den Amerikaanschen advocaat Herr als burgerlijk gouverneur. Riio de Janeiro, 30 April. Lauro Muller zeide in een interview, dat Brazilië vurig vrede en eendracht onder de volken van de beide Amerika's wenscht. Dit Is het gevoel, dat de republieken Argentinië, Bra zilië en Chili dreef hunne bemiddeling aan te bieden. Over de kansen van het door de Unie en door Mexico beiden in beginsel aangenomen bemiddelingsaanbpd van de drie Zuid-Ameri- kaansche republieken, wordt uit New-York aan de Vossische Ztg. bericht, dat het vooruitzicht op eene vreedzame oplossing van het conflict aan het Amerikaansclie publiek niet sympa thiek voorkomt Volgens berichten uit Washington worden de militaire toerustingen niet onderbroken. Uit de omgeving van den president verluidt, dat de regeering niet van zins is, eene uitsteltaktiek van Huerta te dul den. Men verwacht de defmtieve tegenvoorstel len binnen 72 uren; anders zullen de onder handelingen afgebroken worden. Staatssecretaris Bryan heeft achtereenvol gens den Duitschen, den Engelschen en den Franschen ambassadeur hij zich ontboden en hun medegedeeld, dat het succes van de bemiddeling hem zeer aan het hart ligt. Hij verzocht de ambassadeurs, dat zij hunne re geeringen op het hart zullen drukken, hunne gezanten in Mexico op te dragen, dat zij in den gewenschten zin in Mexico werkzaam zijn. De ambassadeurs beloofden bereidwillig hunne ondersteuning. Het in de zaak moeien van de Europeesche mogendheden heeft de Zuid- Amerikaansche staten zeer ontstemd, omdat zij meenen, dat daardoor aan hun prestige af breuk wordt gedaan; men vreest, dal zij zich zullen terugtrekken bij eene verdere ontwik keling van het Europeesche bemiddelingswerk In de politieke kringen van Washington wordt aan de principieele aanneming der bemidde ling door Huerta geene beteekenïs gehecht, om dat het uitgesloten is, dat Huerta de door Amerika gestelde hoofdvoorwaarde van zijn bedanken zal vervullen op het oogenblik, waar op hij in Mexico groote populariteit geniet. De regeering van Argentinië heeft hare toe stemming geweigerd tot het houden van eene protestbetooging tegen het ingrijpen van de Vereenigde Statn in Mexico. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat de be middeling van de Zuid-Amerikaansche repu bliek geene voorwaarden stelt; hij betwistte, dat zij de afzetting van Huerta tot grondslag heeft. Zuid-Amertka. Hamburg, 29 April. De minister van buitenlandsche zaken -nador heeft aan het hier gevestigde consulaat-generaal ge seind, dat dc revolutie in het noord n voor- Ioopig voorbij is. De heide aanvoerders An- drade en Paschu zijn in "ingenschap. In de provincie Esmeralda tijn de revolutionairen in het gebergte gedrongen. Allerlei. In een der treinen van de lijn tusschen Londen en de badplaats Brighton is Zondag avond laat een moor gepleegd. Ongeveer twee K.M. van het Three-Bridges-stafion merkte de conducteur, dat aan de noodrem getrokken werd. De machinist stopte evenwel niet onmiddellijk, doch reed door tot voor het perron van bovengenoemd station- Nau welijks was de trein tot stilstand gekomen, of uit een der wagens sp-ong een man, die met een groot, bebloed mes zwaaide. Hij werd door de stationsbeambten gegrepen en na 'n gevaarlijke worsteling onschadelijk gemaakt. In hert compartiment dart door hem verlaten was, vond men het lijk van een mooi, goed- gekleed jong meisje. Zij had talrijke messte ken gekregen. De gevangene is vroeger kanon nier bij de Engelsehe marine geweest, doch In welke verhouding hij tot het meisje stond, wat de motieven tol den moord geweest zijn cn wie hot slachtoffer eigentijk is heeft men nog niet kunnen ophelderen. P e t e r s b u r g2 9 April. In de gevange nis te Switomie beproefden strafgevangencn,. nadat zij een bewaarder gedood en een ande ren zwaar gewond hadden, uit te breken. Sol daten namen de gevangenis onder vuur; zij verwondden één gevangene en doodden zes Een treurig familiedrama heeft zich le Schweidnitz afgespeeld. De 26-jarige echt- genootc van den schilder Galle, wierp in een vlaag van waanzin haar 3- en 4-jarig dochtertje in het water en sprong er daarop zelf in. Alle drie verdrenken. Een 7-jarig zoontje was naar school. Te Londen is een telegram uit Sydney (Australië) ontvangen, waarin wordt gemeld, dt&t zes inlandsche zendelingen op de Nieuwe Hobrfden door wilden gedood en opgegeten zijn. Negen zendelingen van de Walla-eilan- den waren de vorige maand naar het eiland Malacula gegaan, om daar te prediken. Maai' toen zij in een der dorpen aankwamen, wer den zij door de inwoners omsingeld en ge kneveld. Twee wisten aan hun aanvallers te ontkomen en door de wildernis naar d"e kust te sluipen. Dc overigen werden gedood en op gegeten, op één na, dde, aan een boom ge bonden, in reserve gehouden werd. Het eiland Malecula schijnt trouwens voor vreemdelingen een zeer gevaarlijk oord te zijn en de bevol king is zeer hongerig. Onlangs nog werden drie matrozen van een Fransch schip aan land gelokt, doodgeslagen en op ge ge'en. New-York, 29 Ad ril. Over de mijn ramp in West Virginia wordt nader uit Ece- les bericht, dat zij is voorgekomen in eene mijn van de New River Ccmpany. 203 mijn- werkesr zijn bedolven; r is geen hoop hen te redden. Vier lijken zijn gewonden en er zijn 50 nog levenden naar boven gebracht, die al len ernstige brandwonden hadden. Te Baltimore zijn de ebouwen van de Atlantic and U. S. Fertiliser Companies" in de asch gelegd. De schade bedraagt ruim 3 mtHiocn eulden. Te Motherwell, bij Glasgow, is de afdee- ling spoorwegwagons van de fabriek van Hurst Nelson Co. afgebrand. Alle rereed zijnde spoorwegwagens en 25 in aanbouw zijnde tramwagens zijn vernield. De schade bedraad 1.250.000 gulden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De heer van Deventer (V.-D.) in de zitting van Woensdag interpelleercnde over de bestrijding der pestziekte op Java, gaf verschillende strijdmiddelen aan. Naast woningverbetering moet krachtig hervat wor den de in het laatst van 1911 losgelaten rat- tenverdelging. Ook mogen niet uit het oog worden verloren de vaccinatie c:i evacua tie. Het medisch onderwijs dient uitgebreid te worden en de school dienstbaar gemankt te worden aan betere egrippen omtrent hy giëne en bij de middelen tot pes tbestrij ding dient gezocht worden het vertrouwen en de medewerking der bevolking. Interpellant op perde ook het denkbeeld an de aanstelling van een regeeringscommissaris. Hij juichte toe de beweging op touw gezet door de amb tenaren van het Binnenl. Bestuur om ver zachting onder de lijdende bevolking te bren gen, eene beweging welke hier te lande weer klank vond. Interpellant stelde verschillende vragen aan den minister met betrekking tot het bovenstaande. De min. v. Koloniën trad in een breed voerig overzicht van de pestziekte. Spreker merkte op, dat in 1905 voor het eerst de pest in Ned.-Indië voorkwam en betoogt, dat de Indische wetgever niet achter bleef bij de al gemeene wetgeving op het stuk der pestbe- strijding, dorih dat ook hier de langzaam heid merkbaar Is, waarmede de wetgever zidh aanpast aan de etenschap. Spr. gaat de geschiedenis der pestziekte op Java na. De bestrijding werd aanvankelijk zeer be moeilijkt, doordien men vreemd stond tegen over een nog niet •'•oorgekomen epidemie, zoodat de bestrijdingsmaatregelen een voor- loopig karakter droegen. Veel aandacht wordt gewijd aan de woningverbetering, ten einde op deze wijze de ratten meer van de menscihen verwijderd le houden. E**n woning- ordonnantie is in voorbereiding, waardoor de onwilligen zullen kunnen worden gedwongen. Na de reis van den gouverneur-generaal naar ""ststreken zijn tal van gouvernementsbe sluiten uitgevaardigd in net belang eener eeer krachtige bestrijding. Het is te bejam meren, dat slechts 11 ^derlandsohe artsen zich beschikbaar hebben gesteld om naar In- diè te gaan. Spr. overweegt of niet een be roep op het buitenland moet worden gedaan. De Rcgeering zal haar l?ste krachten in spannen voor een krachtige bestrijding. De heer de Muralt (U.-L.) verklaart, dat de Indische regeering in 1899 in gebreke is gebleven voldoende maatregelen ter voor koming en bestrijding van de pest rte tref fen, niettegenstaande z gewaarschuwd was, dat de ziekte in aantocht r-as. Spr. vindt het te begrijpen, dat niet neer artsen voor een bekioning van f 400 er maand geneigd zijn naar Indië te gaan. De h"cr F o ck 'V -D.) a°ht de Lan Je art sen geboden bezoldiging n'et te gering. De heer Schaper (S -D.) betoogt, dat de uitbreiding der ziekte :en gevolg is van de verwaarloozing, waaraan men zich voor heen ten aanzien der bevolking heeft schul dig gemaakt. Verder beweert hij, dat ver schillende maatregelen niet zoo zijn toege past en uitgevaardigd, dat daardoor de me dewerking en de instemming der bevolking "werd inwonnenDe bevolking stond zelfs bloot aan afnersing- Spr. dringt €r nog op an, dat geen geld zal worden gespaard voor de bestrijding der pest. Hij verwijt de Europeesche bevolking in Ned.-Indië, dat zij nalaat een som voor ide bestrijding bijeen te brengen. Verontwaardigd is spr., dat er onder de artsen geen flinke jonge kerels worden ge vonden, die bereid zijn naar Indië te gaan om de pest te bestrijden. "De heer Ter Spill (V.-L.) spreekt ale zijn meening uit, dat de omslachtigheid en de weinige samenhang der Indische admini stratie een krachtige bestrijding heeft ver hinderd. Hij dringt aan op de aanstelling van een centraal leider oor pestbestri'ding. Heden worden de beraadslagingen voort zet. Berichten. Pe Sta Ui - -II \an Donderdag 30 April bevat o.a. do volgende Kon. besluiten: benoemkl tot rijksbelastinginspecteur te Winterswijk, waaronder de inspectie Groen- lo, mr. A. Knijpers, belasting-inspecteur. tip delijk bij het departement van financiën: tot surnumerair bij do rijksbelasingen te Rotter dam C. A. Takken en "W,- f. Vermeer, te Gro* ningen D. Y. Bukken-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2