^Uit den omtreïcT~ STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. ie provincie Overijssel eveneens uiigenoodigd Willen worden, ten einde nadere besprekin gen te houden. L Nachtvorst. De nachtvorst heeft te {Öcbten veel schade teweeg gebracht. De •tfroege aardappels en boontjes zijn bevroren i«n staan geheel zwart, terwijl volgens sommi- igen ook de Goudreinctten veel geleden heb- tben, daar in eenige boomgaarden de bloem blaadjes geheel bruin zijn. =- Het beeft in den omtrek van Maastricht In de laatste nachten zoo hard gevroren, dat -tie reeds boven den grond staande aardap pelplanten totaal vernield zijn. In Friesland heeft het Vrijdagnacht veel Katerdagnacht nog meer gevroren. Zondag morgen lag in sommige slooten zelfs ijs, ter- het gras spijkerhard was. De vroegrijpe aardappelen zijn grootendeels afgevroren. si- Geen afschaffers. In de gemeente Rosser werden voor een bruiloft, de vorige Week gevierd, niet minder dan 200 L. jenever tn 500 L. bier ingeslagen. Roomsch separatisme. Men tchijft aan de Ned, dat onlangs te Zoeter- Woude een aldaar bestaande Boerenbond, aan vankelijk gemengd, op schrijven van den bis- tchop van Haarlem, ontbonden is. „De Hervormde leden, niet wetende wat tulks in had, daar toch steeds zonder eenige baat op godsdienstig terrein gehandeld werd, gaven te kennen, dat opzegging van het lid- Ctschap afdoende was, doch volgens de msciien kon de Bond zonder hen niet be- jtaan en moest aan hun geestelijke overhel1 gehoorzaamd worden." liet blad noemt het incorrect, dat R.-K. een tfereeniging, waarin zij de toevallige meerder heid bezitten, eenvoudig gaan ontbinden. Zij sadden moeten uittreden. Dit is doo" de Prot. leden ter vergadering dan ook gezegd, maar Ie meerderheid verkoos een anderen weg, dien het blad niet anders dan kon afkeuren, als een •taaltje van despotisme, dat geen navolging zerdient en waartegen h. i. ook de Roomsche geestelijkheid haar stem behoorde te verhef fen. Schending auteursrecht. 'Bij <le in werking treding van de vermogens belasting en wel in het jaar 1893, kwam de heer Arnold de Vila, uitgever van de prijscou rant van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, op het denkbeeld, om ter vergemakkelijking bij de aangifte van de vermogensbelasting samen te stellen een lijst Van waardeberekeningen in Nederlandsche Courant der fondsen volgens de offideele orijslijst der Vereendging. Ongeveer 12 jaar kter kwam de finna J. H. de Bussy met 'hetzelfde, maar in boe&jesformaat voor den dag en daar de heer De Vita door zijn pro cessen Inzake de theatergids zekerheid had gekregen wat de Hooge Raad der Nederlan den onder sdhending van het auteursrecht Verstaat, meende hij dat in het onderhavige geval zeker schending van het auteursrecht aan \vc®ig was, temeer daar de firma de Bussy daarvoor de offideele prijscourant ge bruikte, waarboven staat .Nadruk verboden". Een en ander beeft geleid dat de heer mr. J. H. G. Bekkcr, raadsman **«n den heer De Vita, van den president der rechtbank te Amsterdam machtiging heeft bekomen bij de firma De Bussy beskg te doen leggen op de zich nog ini voorraad bevindende boekjes, welk beslag dan ook Zaterdagmorgen werd gelegd. Vervolging van het Kamerlid Duys. De heer J. E. "W. Duys, lid van de Tweede Kamer, zal eerstdaags te Haarlem te recht staan wegens beleedlging in geschrifte van den secretaris van den vrijzinnig-demo- cratischen Bond te "fc Gravenhage, den heer W. O. A. Koster. De beleediging kwam voor in een in De cember jl. door den heer Duys in Het Volk «♦schreven artikel Poging tot doodslag. De recht- fenk te 's Gravenhage veroordeelde J. T. K. JQagazijnknecht te Delft, wegens poging tot floodslag gepleegd op zijne echtgenoot© tot 8 Ifcaanden gevangenisstraf. De eisch wa6 2 Jaren. Verduistering bij de firma van Kempen. H. B., goudsmid te Zoeterwoude, ts wegens verduistering van goud ten nadeele tan de firma van Kempen en Zoon te Voor schoten, door de Haagsche rechtbank veroor •deeld lot 4 maanden gevangenisstraf. De tisch was 1 jaar. Baldadigheid door studen ten. Beschuldigd zich te hebben schuldig ge blaakt aan huisvredebreuk, stonden voor de fceclitbank te Den Haag terecht zes studenten Wm de Technische Hoogeschool te Delft, ni. P. A. F., 23 jaar, jhr. W. S., 20 jaar, "W. B. G., J9 jaar, F. G. W., A. H. N., 18 jaar en W. L- 2- van der V., 19 jaar. Rekl. "W. was niet verschenen. Hun is ten laste gelegd, dat zij zich in den hacht van 18 op 19 Maart j.l. door verbreking van een poort en het verbrijzelen van ruiten, toegang hebben verschaft tot de lokalen van de H. B. S. te Delft aan de Koommarkt. Bekl. hebben, eenmaal binnen, daar verschillende baldadigheden gepleegd en schade aange richt. Onraad vermoedende zitn zij door over ten muur te klimmen in den tuin van het gemeente-ziekenhuis terecht gekomen en wer den daar aangehouden. Alle beklaagden bekenden, het was een Bronkenmans' uitstapje geweest in den laten avond voor de „Diés Natalis." De directeur van de H. B. S., de heer Goed koop van Nelle, als getuige gehoord, deelde inede dat de aangerichte schade 24.10 be loopt. Bekl. zijn later hem excuses komen aan bieden. "Wellicht had hij toen alles door de ringers kunnen zien, ware niet, dat er enkelc- baldadigheden waren gepleegd, die te erg Varen om ze als studentenstreken te beschou wen. Na het hooren van nog een tweetal getui gen vorderde de Officier van Justitie schul- tigverklarlng aan huisvredebreuk in vereeni ging en veroordeeling tot 25 boete of 5 dagen Wjhtenis. Een politiehond aanhetwerk Dezer dagen is op de IJkade en in de Riet landen te Amsterdam, waar herhaaldelijk uit •poorwagens koperen kranen van de verwar- ttingsteiding vermist werden, met succes een politiehond aangewend. De P o 1 i t i e-b ode vertelt daarover het volgende: Het toeval wil dat een wagenplakker in dienst der S.S. een persoon tusschcn eenige wagens, staande op de IJkade, bezig ziet, de moeren van een kraan ai te draaien. Dc per soon, zich ontdekt ziende, neemt de vlucht. Bij onderzoek zijn al twee moeren afgedraaid en de bewuste persoon wordt later door een agent van politie gearresteerd. Aangezien die moeren zoo maar niet met de hand zijn af te draaien en hij hem geen voorwerp door dien wagenplakker was gezien, noch in de nabij heid van dien wagen of op hem was bevon den, stelde een agent den aan zijn leiding toe vertrouwden politiehond aan het werk, door hem aan de pet van den verdachte, op die plaats lucht te geven. Al dadelijk begon de hond in de voetafdrukken tusschcn die wa gens in het zand te krabben, sprong tegen den wagen op, snuffelde aan de bewuste kraan en begon te blaffen, ten teeken dat daar de zelfde lucht was als aan de pet, die hem was voorgehouden. Even daarna sprong hij in den oner.staan- den wagen cn haalde daar een zakje met brood uit, zocht toen om den wagen in bree- den kring liet terrein af, en bracht den agent, achtereenvolgens van achter een hoon grind vandaan, twee schroefsleutels, die heiden op de moeren van die kraan passen. Verdachte erkende bij vertooning, dat het zakje met in houd aan hem toebehoorde. Spoorwegdiefstal. Bij herha ling is aangifte gedaan van vermissing uit alerlei pakketten, verzonden door de H. IJ. S. M. van elders naar Haarlem. Thans wordt melding gemaakt van het vermissen van een doos met den gdheelen inhoud, namelijk een- heerencostuum met eenige andere artikelen verzonden uit Dordrecht naar Haarlem. Inbraak met brandstichting. Te Hendrik-Ido-Ambacht is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in het kan toor der firma Jonker en Stans en voorts een poging tot brandstichting gedaan. Er is eenig geld vermist («ngev. 16) en er zijn 'n 300 sigaren gestolen. De papieren in den les senaar zijn verbrand. Op verzoek van den bur gemeester van Hendrik-Ido-Ambrach't is daar Zondag een politieagent uit Rotterdam met een speurhond geweest. (N. R. Ct.) Beroovlng op straat. Twee ouden van jaren te Amsterdam, nog in dienst als „loopers zijn Zaterdagmiddag t„n slacht offer gevallen aan eenige straatroovers. Het eerste geval gebeurde op het Rokin. Een k»oper van 80 jaar werd bij de St.-Joris- steeg plotseling aangesproken door vier ke rels, die opdringerig een kletspraatje tegen hem begonnen. De oude liet niet onduidelijk mericen, dat hij daarvan niet gediend was, maar toen de heeren hem met rust hadden gelaten, merkte hij tevens, dat zij zijn porte feuille met f 175 hadden meegenomen. Het tweede geval is meer een handige zak kenrollerij. Een 64-jarig beambte van een zakeninrichtlng bleef in de Mozcs- en Aaron- ertraat eenige korte oogenblikken bij de kar van een dassenkooproan staan kijken en in dien tijd werd hem een zakje met f 40, dat hij in een buitenzak van zijn jas had. ontfut seld. "Waarom dergelijke oude heeren ook met zooveel geld de straat op te sturen? vraagt het N. v. d. D. Diefstal. Ten nadeele van een hakker van het S.S. Goentoer, liggende aan de Lloyd- kade te Rotterdam, is een partij diamanten van f 427 en een bankbiljet van f 25 ont vreemd. Levensgevaarlijk verwond. In den nacht van Zondag op Maandag is bij een vechtpartij te Surhuisterveen zekere B. levens gevaarlijk met een mes verwond. De dader Is gevlucht Op de Horens genomen. De ge huwde arbeider H. Elderman uit Midwolda werd Vrijdag door een wild geworden koe op de horens genomen en weggeslingerd. Zon dagmorgen is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Bekneld geraakt. Te Marum is Zaterdag de timmermansknecht J. R. in een werkplaats tusschen hout bekneld geraakt en k-ort daarna aan de gevolgen overleden. Doodgevallen. Zaterdag namid dag is aan de Jacob Catskade te Amsterdam een vrouw uit de 3de verdieping van een huis gevallen, met het gevolg, dat zij onmid dellijk dood was. Bij haar val kwam de vrouw terecht op een rtan, die daardoor licht verwond werd. Gevolgen eener worstelpar- tij. Toen Vrijdagavond de leden der ver eeniging „Krachtsport" te Gouda hunne oefe ningen hielden, had de 21-jarige v. d. B. het ongeluk bij een worsteloefening uit te glippen, waardoor zijn hoofd zoodanig werd doorge bogen, dat zijn halswervel brak. Naar het Iterson-ziekenhuis overgebracht, overleed hij daar gisteren. Noodlottige brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Dieren een hevige brand gewoed, <fle een slachtoffer eis ebt e. Om Greeks half één sloegen de vlam men int het dak van het dubbel woonhuis, bewoond door de gezinnen van L. Gerritsen en G. CorneRssen op de heide tegenover school UI. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat nagenoeg mets gered kon worden. De brand ontstond op den zolder hij Corne- lissen. waardiens zoons van 19 en 12 jaar slie pen. De oudste kon rich nog met moeite red den, hoewel met ernstige brandwonden over dekt, zoodat hij in het ziekenhuis te Dieren ter verpleging moest worden opgenomen, doch de jongste kwam helaas in de vlammen om en zijn half verkoolde lijk werd later op den zolder gevonden. Zeven geiten en drie varkens vielen eveneens het vunr ten prooi. Het huis, eigendom van den heer Schoonman was verzekerd, evenals de inboedel van Ger- ritson, doch de inboedel von Comelissen niet. De brandweer was spoedig ter plaatse en moest rich behelpen mei water uit naburige pompen. Het lijk van den jongen werd naar het lijkenhuis gebracht. De brand te Dieren. Nader wordt uit Dieren geraeil, dat ook de oudste zoon aan de gevolgen zijner brandwonden is be zweken. Verdronken. Maandag is in de Waal voor Tiel verdronken de 13-jarige zoon van schipper Van der 0„ varende op het zeilschip Maria van Rotterdam. Verdronken. Uit het water van de Prinsengracht bij den Arastel te Amsterdam is Zondagavond het lijk opgehaald van een 7-Jarigen jongen. Grimmcl genaamd en wo nende in de Utirechtsohedwarsst ra at. De knaap was spelende te water geraakt. Houlbrand. Zondagmiddag ontstond brand langs den spoordijk nabij de Blinden- stichting te Wolfheze, doordat vonken uit de locomotief van den spoortrein in het hout terecht kwamen. De brand nam al spoedig een vrij grooten omvang aan. De verpleegden van de Blindenstichting werden daarom voormalle zekerheid ondergebracht in de gebouwen van de Chr. Ver. voor verpleging van krankzinni gen te Wolfheze. Gelukkig kwam spoedig hulp opdagen en kon erger voorkomen worden. Verschillende houtmijten in de nabijheid van den spoordijk zijn verbrand. Branden. Zondagmiddag ontstond op verschillende plaatsen brand in de bos- schen, gelegen onder Afferden en Siebenge- wald, in het noorden van Limburg. Groote perceelen dennenbosch, o.a. een gedeelte van het z.g. Nieuwenerfsche bosch, werden door het vuur vernield. Aan de grens te Siebengewald (L.) is Zondagmiddag de boerderij van Amstos af gebrand. 15 koeien, 50 varkens en 1 stier van 1300, alsmede het huisraad werden eeü prooi der vlammen. Te Tilburg heeft Zaterdagavond een hei debrand gewoed. Een groote oppervlakte, eigedom der gemeente werd verwoest. De oorzaak is onbekend. Gisterenavond brak een uitslaande brand uit in de houtzagerij en loonschaverij „De Onderneming" aan de Noorderbeekstraat te 's Gravenhage. De zagerij, waar de brand het eerst werd ontdekt, en twee daarnaast ge legen houtbcrgplaatsen brandden geheel uit. Te Heerde brak Zondagmiddag brand uit in de mooie bossdhen van hel landgoed „Het Veen" en van de daaraan grenzende terreinen. De brand strekle zich spoedig over een vrij groote breedte uit; tal van hectaren lommerrijk bosdh waren in een aschpoel her schapen. Doordat een 13-jarige jongen bij het aan steken van een sigaar een lucifer wegwierp, woedde Zondag in heit Lheeder- en Dinge- looérzand, gem. Dwingeloo, een herige bosch- en heidebrand. Vele hectaren werden een prooi der vlammen K. een vervolging ingesteld. Hij stond van morgen voor de rechtbank terecht, maar bleef halsstarrig zijn schuld aan het feit loochenen. Hij had de f 25 niet gestolen en was niet bij mcj. v. Ee geweest om het te wisselen. Mej. v. Ee getuigde evenwel onder ecde, dat hij haar een verzoek gedaan had, om het geld te wisselen. De officier van justitie trok hieruit de conclusie van beklaagde's schuld. Beklaag de staat niet bepaald gunstig bekend hij heeft vroeger ook al eens een diefstal ge pleegd en wel onder verzwarende omstandig heden, namelijk bij brand. Het O. M. eischte 6 maanden gevangenis straf. Beklaagde bleef er bij, dal hij onschuldig was. Mijdrecht. A. van Baak.f Heden overleed te Wil nis :de heer A. van Baak, burgemeester van Mijdrecht en Wilnis. Gedurende zijn vierjarig verblijf wist hij zich de achting en het vertrouwen der gemeente naren te verwerven. Steeds ijverde hij zoo wel voor de belangen der gemeenten. «Is die zijner gemeentenaren te behartigen; voor een ieder even hartelijk en voorkomend, stond hij ieder, die tot hem kwam steeds met raad bij; daarbij attijd on partijdig in handelen cn optreden, laat burge meester van Baak vele vrienden in beide ge meenten achter, die zijn heengaan betreuren. E e m n e s. De landverhuringen rijn afge- loopen voor dit jaar. tenminste wat hier het polderland betreft. Dinsdag werd de laatste In de Lindeboom gehouden. Deze verhuring onderscheidde zich van de vorige, dat er weinig verlies te constateeren viel. De mees te perceelen handhaafden hun vorige pacht. Neemt men het totaal der landverhuringen bij elkaar, dan leden de grondbezitters een aanzienlijke schade. Nïjk. Crt School- en Kertcnïeuws. Examen gemeenteadmini stratie. Het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging eener acte van bekwaam heid in de gemeenteadministratie zal worden af genomen op Maandag 25 en Dinsdag 26 Mei a.s. te Groningen, Heerenveen, Deventer, Venlo, Zeist, Tilburg, Dordrecht en Zaandam. Het mon deling gedeelte op Maandag 15 Juni a.s. en de volgende dagen dier week te Zeist in de groote zaal van het hotel Boschlust. Rem. Geref. Gem. Ds. P. Heering, predikant bij de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente te 's-Gravenhage, legde Zondag het predikambt neer met een afscheidsrede, waar voor hij tot tekst had gekozen de woorden in den brief van Paulus aan de Efeziërs, hoofd stuk 3, de verzen 14 tot 17: „Zoo buig ik dan mijn knieën voor den Vader, naar wien elk ge slacht in den hemel en op de aarde genoemd wordt, dat Hij u naar den rijkdom Zijner heer lijkheid geve door Zijn geest krachtig gesterkt te worden naar den inwendigen menschzoodat Christus door het geloof in uwe harten woont.' Na afloop van den dienst werd, namens 700 gemeenteleden, ds. Heering een huldeblijk aan geboden. Jan Veth zal n.L het portret schilde ren van de echlgenoote va nden heengeganen herder en verder werd een couvert met album aangeboden. Begrafenis ds. F. Oberman. In allen eenvoud, gelijk de overledene dit had ge- wenscht, had gisteren onder veel deelneming te Leiden de teraardebestelling plaats van ds. F. Oberman, in leven predikant bij de Ned. Her vormde Gemeente aldaar. Aan het graf werd de overledene achtereen volgens nei dacht door ds. C. Hortwegsen te Leiden, namens den Leidschen Kerkeraad, door ds. B. Lütge te Elberfeld als oud-vriend, en door dr. B. van Meer te Apeldoorn, vroeger te Lei den, als oud-collega. Nadat nog enkele anderen hadden gesproken, dankte de oudste zoon, dr. H. F. Oberman, pred. bij de Engelsche gemeente te Vlissingen, na mens de familie voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Kunst en Wetenschap. De Nieuwe Gidsprijs voor poëzie is toe gekend aan den bundel Carmina van Boutens en voor proza aan Antiek toerisme van Louis Couperus. Te Weenen wordt Woensdagochtend een tentoonstelling van „Hollandsche kunst van af 1870" geopend. Er is werk van ongeveer 100 schilders, waaronder Israels, Maris, Mau ve en Weissenbruch 's Middags wordt onze kunst voor het pu bliek toegankelijk gesteld. Den 19en Maart moest de 29-jarige G. v. K. uit Baarn eenige ijzers halen uit de schuur van N. H. Mooy, te Soest, timmerman, die dat schuurtje tot kantoor had ingericht. Die bood schap deed hij 's middags, ongeveer een uur of vier. Toen den volgenden dag aan Mooy kennis werd gegeven, dat hij een rekening van ruim f 15 had te betalen, bemerkte hij opeens, dat er een bankbiljet van f 25 uit de sigaren koker in zijn jaszak verdwenen was. Zijn jas hing in het kantoor juist op het tijdstip, dat v. K. de ijzers gehaald had, zoodat hij bij de aangifte aan de politie het vermoeden uit sprak, dat v. K. zich wederrechtelijk het bankbiljet had toegeëigend. Bij het onderzoek, dat door de politie terstond werd ingesteld, bleek, dat v. K. omstreeks dien tijd in het café van mej. v. Ee in Soestdijk geweest was, en daar ter wisseling een bankbiljet van f 25 had aangeboden. Op die verklaring werd er tegen eeue obligatielcening in stukken ran f J(j$ f 50 en f 25 tegen 4 Bij het bestuur kuliy nen de noodige inlichtingen bekomen wor den. f Op 14 Juni a.s. zal er eene bloemendag houden worden ten voordeel© van het stellingsoord „Herwonnen Levenskracht" (de ze bloemendag Jg door het generale comité thans verschoven naar 19 Juli d.a.v., Red.) Bij de periodieke bestuursverkiezing wèp den gekozen de heeren C. Jagers, C. Veljr meulen, J. Poort en F. Bosman. De heer van Kalveen die bij eerste stemming even* eens gekozen werd. kon zijne benoeming ntéf aannemen. Aftredend waren de heeren R^gne- rie, van Koelen. Vlas en von Empelen. die „te veel hooi op hun vork" hadden cn daar om voor eene herbenoeming i..oesten bedart* ken. Voor de uitgesloten kleermaker» te Akuelc werden gelden ingezameld. Des avonds had ter gelegenheid van het jaarlijksoh Stiehtingsfeest In het gobouw een 6 loon celuitvoering plaats, de taal was geheel gevuld. Amersfoortsche Tram. - De Amersfoortsche tram heeft een goe« de Aprilmaand gehad; het aantal passagiert bedroeg 10.360, zijnde 939 meer dan in April 1913. De vervoeropbrengst was f 561 tegen f 472.35, de totale opbrengt f 683.62$ tegen f 638.26$. Be dagkilometeropbrengri t 12.66 tegen f 9.96 in in April 1913. Nieuw Feuilleton. Wij zullen morgen een aanvang maken met ons nieuwe feuilleton „Tante Lütte" van Marie Diers, de geestige schrijfster van .Dokter Joost en zijn zeven zorgen/' dat eenige -maanden geleden als feuilleton In het Dagblad gepubliceerd is en bij onze lezers in den smaak vieL De vertaling uit het Duitsdbi Marie Diers is een Mecklenburgsdhe predikantsdochter is van de vaardige hand en welversneden pen van Cato Westenberg. Garnizoen. Kolonel J. T. M. Mingels, commandant van het le reg. huzaren, die tegen 1 Juni den dienst gaat verlaten, zal, naar de N. R. C«t. meldt, benoemd worden tot militie-commis saris te Breda. De le luit. P. H. Schoute, -van het le re giment Veld-artillerie te Amersfoort, is in. de legerplaats bij Oldeibroék opgetreden als commandant van het detachement trein, ter vervanging van den len luitenant G. A. van Holsitijn, die naar zijn garnizoen Is terug gekeerd. Amersf.Ind. en Huish. SchooL Het jaarverslag over 1913 van de Araersf. Industrie- en Huishoudschool is verschenen en wij ontleenen er het volgende aan: In 1913 werd de school bezocht door 187 leerlingen tegen 192 in 1912; hiervan waren 38 in opleiding voor huishoudkundige, 6 diplo ma-leerling, 32 volgden het voorbereidend on derwijs, 20 de dienstboden-opleiding, 22 leer den cosluum-naaien, 69 volgden verschillende cursussen. Van de leerlingen waren 46 reeds in be trekking als dienstbode, 20 waren kinderen van ambachtslieden, 54 van kleinhandelaren, 67 van officieren, ambtenaren en beoefenaars van vrije beroepen. 10 leerlingen betaalden geen schoolgeld, 23 beneden 6, 32 van f 615, 54 van 15— 30, 68 boven 30. Het aantal leerlingen van elders bedroeg 50, afkomstig uit 27 gemeenten. Het internaat was zoo bezet, dat uitbreiding van logies noodig was. In 1913 werden uitgereikt: 8 diploma's voor huishoudkundige, terwijl 2 leerlingen examen deden voor het leerares-diploma. De opbrengst der kost- en schoolgelden steeg van f 8874.50 in 1912 tot f 10.135 30 in 1913. De rekening en verantwoording over 1913 sluit in ontvangsten en uitgaven met ƒ23.871.43 met saldo in kas van 51.22. De begrooting voor 1914 sluit' met 23.200. Alg. Verg. De bond van Leeraressen bij het Industrie onderwijs, houdt Zaterdag rijn aügemeene vergadering in de Industrieschool alhier. R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond hield Zondagmid dag eene ledenvergadering. Geïnstalleerd werden 22 nieuwe leden, voor het meerendeel bchoorende lot de pas opgerichte vakvereeniging van Kleermaker». Besloten werd om eene groote uitbreiding te geven aan de jeugdorganisatie en zulks niet te beperken tot de jongensafdeeling van de vakvereenigingen. Er zal opgericht worden een jongensbond, waartoe alle Roomsche jon gens die de lagere school verlaten hc&ben tot eene vergadering worden bijeengeroepen. De leiding is dn handen van de heeren Kraan en van Koelen. De jongens zullen in de socio logie worden opgeleid om later in de groote organisatie over te gaan. Ook zal voor de jongens voor eene aangename en leerzame ontspanning zorg worden gedragen. Medegedeeld werd dat door de Coöp. Le vensverzekering Maatschappij Conoordia Voor hare leden die eveneens lid van den R. K. Volksbond zijn een bedrag is gereser veerd waarmede bij riekte of erkende werk staking de premie van hunne verzekering kan betaald worden. Met Augustus e.k. treedt ook de onder). Brandverzekering Maatschappij In werking; een kapitaal wordt gevormd bestaande uit Tram Amersfoor t—Z eist. Berichten wij gisteren de binnen 3 maan den te waohtcn opening van de tram Amers foort—Zeist, heden moeten wij medcdeelen, dat er een kink in de kabel gekomen is. Gis teren hebben n.l. 130 man grondwerkers, be zig met graafwerk ten dienste van de tram lijn, dien arfbeid neergelegd. Hun daggeld bedraagt f 180 docK zij cischcn unaniem f 2 per dag. Politienieuws. De politie arresteerde alweor 2 seringendie- ven. Corrigenda. - In het artikel „Gemeentelijke Aibeids beurs" is gisteren een zinstorende drukf >ul ingeslopen. In de 3e kolom 3e alinea staat: zoodal men 'n overzicht krijgt van de overheids macht over het gehecle land". In plaats van overheidsmacht leze men arbe 1 d8- m a r kt. AGENDA: Dagelijks: Bioscocp Langestraat. Zaterdag en Zondag Bioscoop de Arend. Dagelijks: Openbare Leeszaal en biblio theek (Beukenlaan 2), geopend 10—12$ en 2$10 Zondni? en Monwlag 2$10. 12 Mei. De Zwaan. N. V. Amersf. Glaoverz. Mij. (Lezingen, uitvoeringen, vergaderingen enz. die in het Dagblad geadverteerd worden, worden gretis onder onze agenda opgenomen. Burgerlijke Stand. van 5 Mei 1914. GEBOREN: Geen. GEHUWD: Marinus van Empelen en Marlt Elisabeth Ising: Sipke Hans 7 ijls tra en Kat "ha- rina Johanna Vervloet. OVERLEDEN: Cornelia Rottenburg, oud 18 mnd. Gevonden voorwerpen. Een vrouwenzak met inhoud. Een bril in étui. Een zilveren sabelkwas.t Telegrafisch Weerbericht. Ka»" waamemineen in den morgen van 5 Mei 1914. Medegedeeld door het Eon. Ned. Met. Jn8tituut te de BiU. Hoogste stand 768.6 te Coruna, laagste 743.3 te Storno way. Matige tot •krachtige meest Z.-W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Fietslantaarn aansteken 7.58. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. J)e cop ie wordt aan den inzender niét teruggegeven. Mijnheer de redacteur. Beleefd verzoek ik U opname van onder staande regelen in Uw blad en betuig U bij voor baat mijn dank daarvoor. Dezer dagen werd ik in de Birkt onaangenaam verrast doornu 't leek me een soort kermis tent. Het ding ontpopte zich echter als een re clamebord, bedoelende „vreemdelingen naar Amersfoort te trekken". Het voorwerp, dat op een boerenkermis wellicht effect zou maker, g$" tuigt van onkunde en wansmaak, als ontsierende eenig mooie landschap vóór Birkhoven. Is mogelijk, dat de b'eden, die zoo n reclame uitbroedden, het heil van Amersfoort hoog wil- houden, doch nadenken dwingt tot de vraag, zoo'n monster de vreemdelingen iviet voel meer moet afschrikken en waarschuwen voor verblijf te Amersfoort, indien zij ten minst© niet zelfs Abderieten zijnl Dat reclameborden in 't algemeen alW karak teristieke schoonheid van steden en dorpen be- nadeelen, daarover rullen allen behoudens de vandalen onder ons t wel eens zijn. w„ bederven en parodieeren eener schoon© landelijke omgeving door zoon ultra-moderAS uitwas van geldmakerij gaat evenwel m. i. f© »r. Een beroep op den schoonheidszin zij in deZft gedaan dergenen die in dergelijke taken ta ba- sh'ssan hebben Hoogachtend, Uw Dw. Dr., 1. J. DB KOBUER.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3