BINNENLAND* I üeftiöste elementen van den opstand er reeds iii geslaagd zijn de overhand te krijgen in de zaken van Epirus. Athene. 5 Mei. De Epirotische troepen hebben bij de laatste gevechten met de Alba- neezen eenige lijken van Italiaansche en Bul- gaarsche officieren gevonden. Athene, 6 Mei. Men verzekert, dat in een gevecht bij Kodra 500 Albaneezen buiten gevecht zijn gesteld. De Albaneezen zijn over winnaars in de gevechten ten noorden van Argyrokastro. Weenen, 6 Mei. Volgens een bericht van de Neue Freie Presse uit Tirana zijn de Al baneesche troepen teruggeslagen tot een punt ten zuiden van Koritza. In Tirana worden 10.000 man gemobiliseerd. Zij gaan dadelijk naar hot tooneel van den strijd. Marokko. Rabat, 6 MeL Bij eene verkenning met een vliegtoestel zijn de luitenant Saintela- gne en de geniesoldaat Bonnereau van een hoogte van 400 Meter naar beneden gekomen op het vliegterrein te Ito. De luitenant werd gedood, de soldaat licht gewond. De Vereenigde Staten en Mexico* Mexico, 6 Mei. De Mexicaansche regee- TÜnig heeft Raboso L/uiz Elgterro en Auguste Rodriguez, mannen die in Mexico een wer- Qcelijk gezag genieten en alle waarborgen van onpartijdigheid bieden, aangewezen om als tusschenpersonen te dienen bij de Zuid-Ame- rikaansche republieken, die hunne bemidde ling hebben aangeboden. Washington, 6 Mei. Na met staats secretaris Bryan te hebben gesproken, hebben de bemiddelaars medegedeeld, dat zij defini tief hebben besloten verder te gaan zonder Carranza. Blijkbaar wordt het als zeer twijfel achtig beschouwd, dat de houding van Car ranza zal veranderen. Frankfort, 6 Mei. De Frankfurter Zei- tung bericht uit Veracruz, dat de in Mexico aanwezige Belgen den raa 1 hebben gekregen in geval van gevaar de Duitsche bescherming in te roepen. Columbië. R o g s t a, 6 Mei. De enator Quevedo is overleden. Er is een nationale rouw voor Ihem uitgeschreven. Zuid-Amerika* Port au Prince, 6 Mei. De diplo matieke vertegenwoordiger van Engeland heeft een ultima turn gesteld aan de regeering van Haïti Hij vraagt betaling van eene scha devergoeding van 62.000 dollars aan een Brit- schen onderdaan voor de vernieling van zijn zaagmolen bij de revolutie van Leconte. Dit ultimatum loopt hedenavond rm zes uur af. Washington, 6 Mei. Het bericht van hel aan Haïti rrcstelde ultimatum heeft het Staatsdepartement aanleiding gegeven zich met spoed in verbinding te stellen met den Brit- sdhen ambassadeur en althans een kort uit stel te vragen. Deze seinde aan het Foreign Office en gaf in overweging, dat eenige tijd zou worden toegestaan om de zaak te onder zoeken. Port au Prince, 6 Mei. Het congres heeft heden namiddag de regeering gemach tigd. te onderhandelen met den Britschen ver tegenwoordiger en een crediet te openen voor de betaling van het gevraagde bedrag. Uit Washington wordt aan de Times be richt, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Ver eenigde Staten in Sint-Domingo tusschen beide komen, ten einde de revolutionaire onlusten te beëindigen, die sedert meer dan een jaar de zaken verlammen. Eene Amerikaansche kanonneerboot bevindt zich thans bij Puerte Plata, dat door de opstandelingen met een bombardement bedreigd wordt. Sedert eenige jaren bevindt Sint-Domingo zich onder een soort financieel protectoraat van de Vereenigde Staten. Dat heeft geruimen tiid gunstig g -v i kt. maar nu schijnen er an dere maatregelen noodig te ziin. en reeds in het afgeloopen najaar Ijeeft de regeering der Vereenigde Staten de republiek Sint-Domingo officieus met eene interventie gedreigd, als de politiekers met hunne twinslcn voortgin gen. Allerlei. Bilbao. 6 Mei. De kapiteins, officieren en machinisten van de handVTamarine hebben eene algemeene staking verklaard, te rekenen van middernacht. Hunne ambtgenooten in Barcelona, Santander, Corunna, Gvon, Sevilla en andtere havens stemmen mei de beweging in. Talrijke schepen liggen stil in Bilbao en andere havens. Bilbao, 6 Mei. Door de staking zijn 50 Itoomsdhepcn genoodzaakt stil te liggen. Fe r rol, 6 Mei. De maritieme staking is hier algemeen. Generaal Hiram Dulyea, een man van '30 jaar, is, naar uit New-York aan de N. R. Ct. wordt gemeld, in zijn slaap vermoord' door zijn zoon Chester, dien men voor krank zinnig houdt. Elf jaar geleden was een schel ding tusschen den zoon en zijn vrouw uitge sproken, hij welke gelegenheid de veader de partij van zijn schoondochter had getrokken. De vermoorde was een veteraan uit den bur geroorlog. Hij was stijfselfabrikant geweest en had een millionairsvennogen. Weenen, 6 Mei. De Neue Freie Presse bericht uit Leobe: De officier van gezondheid von Menz werd heden nacht door zijn broe der, een le luitenant van de artillerie, door verscheidene revolverschoten levensgevaar lijk gewond. Hij schoot zich daarna, waar- •chijnlijk niet bewust van den doodelijken aard zijner verwondingen, uit zijn eigen re volver nog een kogel door het hart en stierf na weinige minuten. De luitenant gaf zich onmiddellijk aan bij de politie, maar weigerde eenige opgave te doen over de oorzaak van de daad. Men ge looft, dat hij gehandeld heeft in een vlaag Van ©ogenblikkelijke xinsverwarring. Weenen, 6 Mei. Volgens een dagbladbc- richt uit Brünn heeft op het station Sokolnitz «ene treinbotsing plaats gehad. Dertig perso nen zijn zwaar gewond en er zijn verder nog talrijke licht gewonden. Tweede telegram. Officieel wordt me degedeeld: Het spoorwegongeluk 'e Scholnitz geschiedde gisterenavond om 9.45. Een bin nenkomende goederentrein reed tegen een an deren goederentrein aan, waarvan hel gevolg was, dat de beide eerste wagens van dezen laatsten trein tegen een binnenkomenden per sonentrein geworpen werden. De lokomoticf. de dienstwagen en de beide daarop volgende personenwagens ontspoorden. Twee reizigers werden zwaar gewond, 14 licht gewond. Ne w-Yo r k6 Mei. De Cunardstoomer Franconia bericht in een draadloos telegram, dat hij een boot heeft opgenomen, bevattende 13 overlevenden van het Britsclie stoomschip Columbian, van Antwerpen naar New-York bestemd, dat Zondagnacht op zee in brand was geraakt. De geredden voerden hel lijk van den opperhofmeester mee. Een andere hoot me* den eersten en tweeden officier eu 17 man is nog in zee. De overlevenden waren uitgeput; zij waren 40 uren in de boot ge weest. De brand was Zondag ontstaan; bijna onmiddellijk daarop was eene reeks herige ontploffingen voorgekomen. De inrichting voor draadlooze telegrafie was vernield. Tweede telegram. De Manhattan be richt van Sable Island per draadloos telegram de redding van kapitein Mc Donald en dertien man van de bemanning -san de Columbian. Een machinist is gedood bij een van de ont ploffingen en een matroos verdronk bij 't ver laten van het schip. Er wordt nog gezocht naar een derde boot, die 19 man bevat Het aantal geredden bedraagt 27. Wiesbaden, 6 Mei. Volgens een parti culier telegram is heden op het exercitieveld bij Pforzheim een kanon omgeslagen bij de artillerie-exercitiën. Verscheidene kanonniers geraakten onder het kanon; twee werden zwaar, twe^ licht gewond. Een noodlottig automobiel-ongeluk heeft Zondag in de nabijheid van New-York plaats gehad. De koopman "Willis had met zijn vrouw en beide kinderen, alsmede twee ken nissen, den advocaat Walsh en diens echt- genoote een autotochtje gemaakt. Juist, toen men een spoorweg-overweg ildc overste ken, worden, volgens de Tel., de hekken r.cer gelaten. Willis remde zoo sterk, dat de wa gen omsloeg; tegelijkertijd ontplofte de mo tor en geraakte de auto in ^rand. Drie der inzittenden, Willis, diens vrouw en mevr. Walsh kregen zulke zware brandwonden, dat zij na eenige minuten overleden. De ove rige inzittenden werden eveneens levensge vaarlijk gekwetst. Bogota, 6 Mei. Een geval van buiboni- sche pets wordt gemeld op de Atlantische kust. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Aan de orde was Woensdag het wets ontwerp ter verhooging van hoofdstuk V, der begrooting fgebouwen voor het medisch ondersvijs aan de Rijksuniversiteit te Leiden). Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen, evenals de aanvullingsbcgrooling van hoofd stuk (verhooging van de tractementen van het personeel de rstenografische inrichting.) Daarna werd voortgegaan met de inkom sten-belasting. De heer van Vuuren (R.-K.) vervolgt zijn rede ter toelichting van zijn amende ment om de dividend-belasting te bepalen op in plaats van 5 De heer van Nispen tot Sevenae r (Rheden) (R.-K.) licht 'n amendement toe, be doelende de dividend-belasting voor lage uit- keeringen tot en met 4 te bepalen op doch ten einde het daardoor ontstane ver- hes voor de schatkist te voorkomen, zal van hooger dividend-uitke erin gen een progres sieve heffing tot 7 geheven moeten wor den. Na de pauze vraagt de heer Kleere- koper (S.-D.) verlof tot het interpelleeren over de bemoeilijking van personeel bij de S. S. bij de uitoefening van het lidmaatschap van gemeenteraden en de heer Men dels (S.-D.) tot een interpellatie betreffende do draagwijdte van enkele bepalingen van het Indisch Strafwetboek. Over deze verzoeken zal nader worden beslist. De heer de Wijkerslooth (R.-K) be strijdt het amendement-van Vuuren; de ex tra-belasting op de Naaml. Vennootschappen is niet zwaar. Het voorstel van den Minister is een middel om de buitenlandsehe aandeel houders op billijke wijze te treffen. De heer de Meester (U.-L.) vindt de verhooging der dividend-belasting niet ge heel zonder bezwaren, doch het geld is niet op voor de belastingplichtigen aangenamer wijze te verkrijgen. Hij zal dus tegen het amend ement-van Vuuren stemmen. Het amendement-van Nispen, hoewel spre kers sympathie hebbend, zal evenwel geen doel treffen. De heer Vliegen (S.-ü.) is het eens met de bezwaren tegen het amendement-van Vuu ren. Ook hij ziet in het amendement-van Nis pen iets aantrekkelijks, doch het heeft het bezwaar, dat de handelslieden zich aan de progressie zullen weten te onttrekken. De Minister deelt de bezwaren tegen het amendement. Het emendement-van Vuu ren acht hij niet onaannemelijk; hij kan het evenwel niet overnemen. Het amendement-van Vuuren wordt ver worpen met 4814 stemmen, dat van den heer van Nispen met 49—14 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 11 uur. Uit de Pers. Hardnekkige laster. Wij lezen in de Nieuwe Courant? „Zooals wij onlangs mededeelden heeft De Standaard aan een door mr. Kooien in de Tweede Kamer geproduceerd stuk van het Duitsche ministerie van Binnenlandsche Za ken den treurigen moed ontleend opnieuw de vierkant tegengesproken bewering 4e herhalen dat de actie van verleden zomer tegen de Tariefwet voor een groot deel met buitenlandsch geld was betaald. Op de vermetelheid van deze conclusie ge wezen, beweert De Std. thans dat de inder tijd door den thesaurier gegeven tegen spraak van den laster niets beduidt, want dat op wel tien manieren financieele steun door importeurs verleend kon zijn. Bijvoor beeld door tan hun afnemers voor 'n Dear jair 1 pCt. rabat te beloven, welk geld daj\ door deze bij voorbaat aan het Tariefcomité zou zijn ter hand gesteld. Dan zou het comi té naar waarheid kunnen verklaren dat er geen cent uit Duitschland kwam en toch zou de beschuldiging volkomen gegrond zijn. En zoo zijn er meer manieren. Wij hebben onze onnoozele lezers dus maar willen beetne men. Hoewel De Standaard, in 't nauw gedre ven, van de eene verdachtmaking in de an dere vervalt en er dus ook nu wel geen eind aan zal zijn te maken, hebben wij op de jongste driestar toch nog eens de aandacht van mr. Th. M. Verster gevestigd, die de anti-tarief-campagne met zooveel geest kracht heeft gevoerd. Het briefje van den heer Verster aan den hoofdredacteur van De Nieuwe Courant luidt: „Naar aanleiding van de uitingen van mr. Kooien in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, waarvan door het dagblad De Stan daard op minder conscientieuse wijze gebruik werd gemaakt, gevoel ik mij genoopt nog maals te herhalen mijn verklaring, „dat het Anti-Tariefwet-Comité nóch direct nóch in direct eenigen financieelen steun uit het bui tenland of van buitenlandsehe importeurs heeft ontvangen." De gelden voor de actie van het Anti- T oriefwet-Comité zijn geheel bijeengebracht door Nederlandsche industrieelen en han delaren, waaronder zich bevonden vele poli tieke geestverwanten van mr. Kooien en De Standaard." Mr. Th. M. VER STER, Oud-Voorzitter van het Anti- Tariefwet-Comité. Hilversum.. 5 Mei 1914. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 7 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot hypotheekbewaarder te Amers foort J. de Vassij, thans te Almelo; tot gedelegeerde in de internationale arbi trale commissie te Parijs voor oplossing van mijngeschillen in Marokko mr. J. Limburg, Tweede Kamer-lid; tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw mr. H. G. Jordens, kaïïtonfkch- ler te Zwolle; tot schoolopziener in het arrondissement Leeuwarden mr. J. A. Hingst, thans te tlar- lingcn tot burgemeester van Utingeradeel jhr. van Andringa de Ivempenaer, burgemeester van Zweelo tot leeraar aan de R. H. B. S. te Hoorn W. Macalester Loup, te Den Haag; benoemd lot tijdelijk hoogleeraar in de god geleerdheid te Leiden dr. A. J. Wensinric, hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan die universiteit; benoemd tot officier van gezondheid 2e •klasse de arts P. A. van Luijt; op verzoek eervol ontslagen A. Rapetti als consul te Turijn, als hoedanig is benoemd D. A. v. d. Arend; op verzoek eervol ontslagen Th. Haitsma Muiier, burgemeester van Lochem, met dank betuiging voor de langdurige diensten; eervol ontslagen de kolonel F. P. Francke, militie-commissaris in het 2e distrld van Zuid-Holland benoemd tot agenten der Rijksverzekerings bank voor 1 jaar H. H. Bonke, H. H. Dekkers. J. J. Wevland, jhr. J. van Humalda van Sijsmga, II. T. Damsté, G. de Quaij, TV. H. Kroon en P. Kuyper Jr., allen adjunct-com mies; tot rijks-keurmeester klasse de veearts dr. S. Ferwerda, te Oldebroék. De Prins komt hedenavond van het Loo te Den Haag terug. Roode Kruis. Het hoofdcomité van het Roode Kruis vergaderde Dinsdag onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins. De Prins b ij het voetbalspel. De Prins zal a s. Zondag te 'sGravcnhage een gedeelte bijwonen van den kampioenwedstrijd tusschen H. V. V. en de voetbalvereeniging „Willem H" urt Tilburg. De Waldecksche gasten. II. M. de Koningin-Moeder liet gisteren de Vorstin van "Waldeck op een rijtoer verschillende deelen van de residentie zien. Prinses Helena vertoefde op het Huis ten Bosch een gedeelte van den voormiddag bij Prinses Juliana. H. M. de Konnigin was gisteren namiddag ten Paleize van de Koningin-Moeder op de thee met de logeergasten. De dochter van de Vorstin van \'aldeck was gisteren namiddag r-et de dames van het Hof uit rijden o.a. om het Panarama- Mesdag en de Gravelijke Zalen te bezoeken. Het Deense he bezoek. Aan het Deensche Koninklijk paar worden tijdens hun verblijf hier .te lande door de Koningin toe gevoegd: aan den Koning schout bij nacht Naudin ten Cate, stellingcommandant te Helder; kolonel Habbema, brigadecommandant; le luitenant der cavalerie baron van Ileeckeren van Mole- caten; aan dc Koningin: mevrouw Groeninxc van Zoelen, paleisdame, jhr. van de Poll. opper schenker en baron van Pallandt van Walfort, kamerheer in buitengewonen dienst. Het Deensche bezoek. De aan den koning en de koningin van Denemar ken toegevoegde eere-dienst zal HIT. MM. na mens de Koningin bij hun r.ankomst op Ne- derlandsch grondgebied in ~*et station Roo sendaal op 22 dezer begroeten en van daar in den Kon. salontrein naar Amsterdam be geleiden. De Minister van L-, N. en H., Mr. Treub, heeft gisteren na zijn terugkeer uil het buitenland, zijn werkzaamheden aan het de partement hervat. De Turksche gezant te Den Haag, reeds lang lijdende, is geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. Het ontwerp-Treub. De Tel. verneemt, dat het ontwerp-Treub in zake het verleenen van ouderdomsrenten aan behoef- ti^en vermoedelijk eerst in hel najaar door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Het voorloopig verslag, dat binnenkort verschijnt, is thans in ontwerp gereed: a.s. Maandag komt de commissie van rapporteurs wederom bijeen. De kans op behandeling ivóór het zo mer-reces is wel niet uitgesloten, maar lijkt looh zeer klein. In de vergadering van den Bond van A.-R. gemeenteraadsleden in de provincie Gronin gen, werd nog na bespreking van het ont werp-Treub, ouderdomsrente, de volgende mo tie aangenomen: ,,De Bond van a.-r. gemeenteraadsleden in de provincie Groningen, in vergadering bij een, spreekt zijn diepe teleurstelling uit over de plannen van minister Treub 'en opzichte der sociale verzekeringswetgeving, acht het ontwerp-Ouderdomsrente een stap in de verkeerde richting, daar het armenzorg, die hel volk zedelijk en stoffelijk verzwakt, stelt in de plaats van sociale verzekering, die het volk in zedelijken en stof lelijke n zin zou sterken, en oordeelt dait in dit ontwerp aan de gemeente een taak wordt opgelegd die haar administratief en financieel te zware lasten oplegt. Het niet vlaggen te Zaan- d a m.' liet lid der Tweede Kamer, de heer Brummelkamp, heeft tot den minister van Binnenlandsche Zaken een drietal vragen ge richt in verband met het feit, dat te Zaan dam op den verjaardag van Prinses Juliana van de gemeentegebouwen niet is gevlagd en tevens naar aanleiding van het door B. en W. dier gemeente aangekondigde >ornemen, om het volgend jaar op 1 Mei aan de onderwij zers der openbare scholen vrijaf te geven. (Tel.) De Tweede Kamer gefotogra feerd. Vóór de heropening van de vergade ring der Tweede Kamer na de -«bruilelijke middagpauze werd gisteren een fotographisehe opname gemaakt van de vergaderzaal op het o ogenblik dat aan de Regeeringstafel alle mi nisters hadden plaats genomen, terwijl een groot aantal Kamerleden en de voorzitter en de verdere leden van het bureau der Kamer hun zetels hadden ingenomen. De verschillende tribunes, cok die voor de pers, bleven gedurende de opname gesloten. Kamerverkiezing Katwijk* Men meldt uit Katwijk, dat de heer mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Calwijck zijn •benoeming tot lid van de Eerste Kamer zal aannemen. Het bestuur van de Chr.-Hist. Kicsvereeniging te Katwijk aan Zee zal voor stellen, in zijn plaats candidaat te stellen den heer J. R. Snoeck Henkemans, oud-lid van de Tweede Kamer. Aan de districtsbest uren der a.-r. en r.-k. kiesvereenigingen zal worden verzocht deze candidatuur over te nemen. Men herinnert zich dat ook de naam van dr. De Visser is genoemd als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ilamer in het district Katwijk. Naar aan het Hbld. wordt gemeld heeft echter het bestuur der Chr.- Hist. Kiesverecn. den heer Snoeck Henkemans vooruitgeschoven, omdat deze zich indertijd in de Kamer warm heeft gemaakt voor de havenplannen, voor Katwijk een levensquaes- tie. Men meldt aan de Nieuwe Ct nog uit Lei den, dat onder een groep anti-revolutionairen te Katwijk sterk wordt geijverd voor een can didatuur van mr. P. E. Briët, die bij de perio dieke Kamerverkiezingen candidaat was voor Leiden en Gorinehem. De (R.-K.) Leidsche Courant bepleit het goed recht der R. Katholieken om ditmaal een R.-K. candidaat te stellen en wel uit tweeërlei oogpunt: eerstens omdat Katwijk volgens de pas door dc Standaard gepu bliceerde cijfers overwegend R.-Kath. is en de R.-Katholiekcn volgens het stelsel van Even redige Vertegenwoordiging op meer zetels recht hebben dan zij tot dusver bezette» en ten tweede, omdat er nog genoeg R.-K. ziin die het ambt van lid der Tweede Kamer uit stekend zouden kunnen vervullen. Koninklijke Militaire Acade mie. Als detacbeeringsgarnizoen voor de cadetten der Kon. Mil. Academie gedurende den aanstaanden zomer zijn aangewezen: Voor de cadetten der Infanterie Ie en 11c studiejaar: Assen, Venlo, Middelburg, Vlissingen, Amers foort, Breda, 'sTIertogenbosch, Arnhem, De venter, Harderwijk, Nijmegen en Ede. Voor de cadetten der cavalerie Ie en lie studiejaar: Amersfoort, Ede, Tilburg, Breda en Deven ter. Voor de cadetten der artillerie He studie jaar: Utrecht, Amersfoort, Bergen op Zoom, Bre da, 's Herlogenbosch en Ede. Voor de cadetten der artillerie Ie studiejaar: Utrecht, Kaarden en Gorinehem. Voor de cadetten der Genie Ie en He studie jaar: Utrecht en legerplaats bij Zeist. De cadetten die bij de vesting-artillerie wor den gedetacheerd, zullen gedurende de eerste 14 dagen door officieren van de K. M. A. woe den vergezeld, en wel bij de vesting-artillerie' te Utrecht door den len luitenant H. F. II. C. C. A. von Freijtag Drabbe, bij de vesting-artil lerie te Naarden door den len luitenant B. C. P. van Veen en bij de vesting-artillerie te 5 >- rinchem door den len luitenant H. "W. Tila- nus. De cadetten die bij het korps genietroepen worden gedetacheerd zullen, tijdens den ge- heelen duur der detacheering door een offi cier der K. M. A. worden vergezeld: van 1 Juli tot en met 1 Augustus en van 15 Augus tus tot het einde der detachcerinc door den kapitein T. "W. Scharroo en van 1 tot en met 15 Augustus door den kapitein "W. H. CooL Bij Kon. besluit van 28 April 1914 no. 26 zijn met ingang van dien datum, benoemd tot plaatsvervangende leden van. den Octrooi- raad, de heeren: H. C. van Oordt c. i.; dr. A. J. C. de Waak S. J. P. A. van Hoogstraten w. i. en J. W. J. baron van Haersodte w. en e. 1., allen ingenieurs bij den Octrooi raad. De pestbestrijding. Bij revolutie van den minister van koloniën is de inland- sche arts Raden Koesman, te Amsterdam, ter beschikking gesteld van den gouverneur-ge neraal van Ned -Indië, teneinde daar te lande tijdelijk werkzaam le worden gesteld bij de pestbestrijding. De Amsterdamsche Waterlek dings-coramissie. Dc burgemeester van Amsterdam heeft gisterenmiddag in de raads- zliting meegedeeld, dat B. en W. hebben be- noemd lot leden van dc commissie tot onder zoek van de plannen-Kuipers in zake de uit breiding van de bron waterleiding, de heeren P. Kleijnhens, gep. generaal-majoor van de genie; dr. J. Lorié, privaat-docent voor de pa- laeontologie, mineralogie en geologie aan de Universiteit van Utrecht, en mr. \V. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, ingenieur- driocleur van den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen te 's Gravenhage. Adjunct-havenmeester te Rob- te rd am. In plaats van den nieuw benoem den hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, den heer Sirks, is tot adjunct-haven meester benoemd de heer F. Verschoor van Nisse, oud-zeeofficier, thans adjunct-ingpec- teur van den arbeid. In den ouderdom van ruim 90 jaar over leed gisteren te Den Bosch de heer J. H. H. Bolsius, architect aldaar, van 1869 tot 1898 lid van den Raad- Kath. Sociale Week. Naar de Msb. verneemt, zal dit jaar de Kath. Sociale Week te Enschedé worden gehouden en wel van 8 tot 15 November. Spoorwegen in het Noorden. Met zekerheid kan de Ass. Ct. mededeelen, dat medio Augustus a.s. de dubbele spoorlijn van Meppel naar Hoogeveen gereed is. Reeds nu heeft de treinenloop plaats op de nieuwe lijn van het traject Meppel—Ruinerwold. De ge- heele bestaande oude lijn MeppelGroningen zal tevens verzwaard worden. De nieuwe lijn Hoogeveen—Assen zal nog vóór 1 October ge reed zijn. Het bestek voor het leggen van de dubbele lijn AssenGroningen is gereed. Ook zal dit jaar nog gelegd worden de dubbele lijn Zuidbroek—Winschoten. Het Nederlandsch elftaL De Nederlandsche elftal-commissie deelt mede, dat Just Göbel, onze befaamde inter nationale doelman, bedankt heeft voor zijn plaats om studie-redenen. In Kopenhagen zal nu de D. F. C.'er Barend van Hemert doelverdediger zijn. Kievitseieren. De kievitsederenhan- del in Friesland welke voor velen in de provincie in het voorjaar een bestaan ople vert is jl. Vrijdag voor dit jaar geëindigd, wijl, volgens de nieuwe Vogel wet, nó 28 April het verkoopen, te koop uitstallen of vervoeren van die eieren verboden is. Het was over het algemeen een goed kievits- ederenjaar. Het getal kieviten en dat der ge vonden eieren was belangrijk grooter dan vo rige jaren. Het getal eieren, dat in het afgeloopen jaar in de provincie gevonden is, wordt geschat op 200.000 210 000, wat, tegen een gemiddelden prijs van 15 cent per stuk, een bedrag maakt van 30 k 32 duizend gulden aan zuiver ar beidsloon, ongerekend nog het groot aantal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan enz., welke niet hepaald gezocht, doch in het voor bijgaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voorraad bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk en België. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen, in het laatst van Maart, n.l. f 1.60 per stuk. In dien tijd zijn er geen eieren naar het buitenland verzonden, omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laagste prijs was 8 10 cent, Donderdag j.l. N. Ct. Een vreemde plaats voor een vogelnestje. Aan de Binnenhofpoort bij hef Mauritshuis te den Haag bevindt zich pen lichtbak der II. T. M. met het bekende „stopsein" Een musschenpaar had nu, volgens de H. Ct.. de brutaliteit, gaande door een opening aan den bovenkant van een paar c.M. in dezen bak een nest te bouwen. Men vindt in dezen lichtbak 3 llohtseries, een „voorsein" met „stopsein" voor de trams komende van het Plein en een „controle- sein", dat ingeschakeld wordt voor de trams komende van het Binnenhof. Deze lichtseries branden elk éénmaal in de 6 minuten; de vogels zijn er schijnbaar niet bang voor. Men ziet de lampjes van het „controle- sein en eveneens van de „O" en de ,*P" Tan „Stop" gloeien door het vogelnest heen. De tramdirectie, die geen hinder hoeft van dit nest, laat het tot nu 1 ie stil zitten. Staking. Te Wedde hebben 200 arbei ders bij den tramaanleg in Oostelijk Gronin gen het werk neergelegd. Zij eischen hooger loon. De moord, diefstal en brand stichting te Denekamp. J. G. J. T., door de rechtbank te \lmelo tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, ens diefstal* moord en brandstichting, heeft in dat vonnis berust en is thans naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Arrestatie aan boord. Een eigenbouwer uit Schoten, die van door hem aangenomen werken een termijn had ontvan gen, doch weten kon, dat hij zijn schuld- edsohers riiot kon voldoen zijn faillissement was reeds aangevraagd en werd later uitge sproken gaf ea* de voorkeur aan met een goede f 4000 op reis te gaan naar Canada. Hij nam zijn tocht over Engeland De schuldeischers, die daarvan de lucht kregen, gaven hun zaak in handen van advo caten en hoewel de man al vertrokken won, ook uit Engeland op reis was naar de nieu we wereld, wisten dezen hem nog vóór lan ding aldaar door den consul aan boord td arresteoren om hem dadelijk de terugreis tó doen aanvaarden. Bi] aankomst in Nederland wordt h]J aatf de justitie te Haarlem overgegeven. Het geld is op een kleinigheid na op hent In beslag genomen. (O. H. Ct.) Diefstal van f 5000. Glstererf morgen ia in ot nabii h et hoofdpostkantoor

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2