BINNENLAND^ LWerp is iedere "werfman of werkvrouw, die •minder dan 2400 frcs. loon per jaar trekt, van het 16e levensjaar at' verzekeringsplicklig. Er wordt ecne ziekte-, eene invu lieden- en een ouderdomsverzekering ingevoerd. Als bijdrage betaalt de werkman jaarlijks 24 frcs., name lijk 12 frcs, voor ziekteverzekering en 6 frcs. voor ieder van de beide andere verzekeringen. 'Bij een weekloon van minder dan 15 frcs. ver minderen de bijdragen. De werkgevers betalen 8 frs. voor iederen werkman, cn wel 2 Xrs. voor ziekteverzekering, 2 frs. voor invalieden- verzekering en 4 frs. voor ouderdomsverzeke- ring. De staat geeft bijdragen van 9 10 frs., per werkman, hetgeen bij twee millioen ver- ïekeringsplichligen een jaarlijksche uitgave van 20 millioen frs. vordert. De door den staat erkende onderlinge ver- tekerings-maatschappijen blijven in werking. J)o werklieden ontvangen ln geval van ziekte vrije geneeskundige hulp en geneesmiddelen en een schadevergoeding tot twee derden van het loon van den vijfden dag der ziekte af, en een gelijke schadevergoeding bij invaliditeit, en wel tot het 65e levensjaar, waarop de ouderdomsverzekering intreedt. Deze be draagt 365 frs. per jaar. B r u s 8 e 1,7 M e i. De Kamer heeft een over éénkomst betreffende de inrichting van eene internationale handelsstatistiek aangenomen en verder een voorstel om aan personen, die Belgische burgers zijn geworden bij gebreke van de verklaring, voorzien bij de wet van 1909, een termijn van een jaar toe te staan om de Belgische nationaliteit af te wijzen. Engeland* Londen, 7 Mei. Prins Alexander van Teek is tot gouverneur-generaal van Canada benoemd. Als uitvloeisel van de pogingen om te komen tot een compromis in het Homerulc-vraag- stuk, heeft eene bijeenkomst ^laats gehad tns- 6chen den eersten minister Asquilh en de lei ders van d.e oppositie Bonar Law en Carson. Er werden in deze eerste bijeenkomst nog geene zakelijke besprekingen gevoerd over de strijdvraag zelve, maar over ue methode, die bij het voeren van de besprekingen zal wor den gevolgd. Redmond, de leider van de Ier- 5che nationalisten, woonde de vergadering niet bij. Aan den anderen kant hebben ook de onver- zoenlijken onder de unionisten, die van Home- rule voor Ierland volstrekt niets willen weten, eene bijeenkomst gehouden, im zich krach tiger te organiseeren. Aan hel einde van het tweedaagsche debat, dat in het lioogerhuis gevoerd is oveb het vrou wenkiesrecht, is het door lord Selborne inge diende wetsontwerp, om aan vrouwen, die kiesgerechtigd zijn voor de gemeenteraden, ook het kiesrecht voor het oarlement toe te kennen, met 110 tegen 60 stemmen verworpen. Denemarken, Kopenhagen, 7 Mei. liet koningspaar is heden met een extra-trein naar Esbjerg vertrokken, waar H.F. M.M. aan boord van het koninklijke jacht Danebrog zullen gaan, om zich onder geleide van den "kruiser Groen- dahl nam* Engeland te begeven, waar zij zich tullen voorstellen aan het Engelsche hof. Een groot gevolg vergezelt hen op deze reis. die ook de minister van buitenlandsche zaken meemaakt. De leden van de Koninklijke fami lie. de ministers en het personeel van de En gelsche en Fransche gezantschappen waren aan het station verschenen om afscheid te nemen Van Londen gaat hel koningspaar naar 'den Haag en Brussel Spanje* Madrid, 7 Mei. De Impartial en de Cor- trespoodencia meenen te welen, dal de in fante Ferdinand van Beieren, die getrouwd geweest is mol de in September 1912 overle den infante Maria Theresa van Spanje, bin nenkort in het huwelijk zal treden met me- jon-kvrouw Louisa Silva, dochter van graaf Pia Concha. De Oorrespondencia voegt hier nog bij, dat de infant zijn besluit reeds aan den koning heeft medegedeeld. Madrid, 7 Mei. Eene officieuse nota be richt, dat de koning heeft toegestaan, dat de infant Ferdinand van Beieren in October in het huwelijk treedt met freule Luisa Silvia Fernandez Heneslroso. Waarschijnlijk zal de bruid een eerelilel krijgen. Madrid, 7 Mei. De minister van ma rine heeft bij de Kamer een wetsontwerp in gediend, bepalende dat jaarlijks een crediet van 36 mMlioen pesetas zal worden toegestaan gedurende negen jaren, dat sluitend be- Btemd zal zijn voor werken ten behoeve van de vloot. Het plan omvat het bouwen van twee pantserschepen, twee kruisers, zes onder zeeërs, de voltooiing van de werken onge- ïiomen in de wet van 1908, de inrichting van twee dokken voor het arsenaal te Ferrolj bagger- en andere werken in de haven - i het arsenaal te Cadixe. De minister van openha re werken zal met spoed overgaan tot de /verlenging van de spoorwegen van de drie havens, die dienst doen voor vloothasis, PortugaL Lissabon, 7 Mei. Freire Andrade zal ide portefeuille van buitenlandsche zaken op \ich nemen. Oostenrijk-Hongarije, Weencn, 7 Mei. Over den toestand van den keizer wordt heden avond bericht, dat de verschijnselen van de droge katarrh op de rechter longzijde niet wijzen op eene merk bare verandering. De hoestprikkel was heden ook over dag wat sterker. De hartwerkzaam- heid en de verdere toestand zijn geheel bevre digend. Over den toestand van den keizer bericht de Neue Frede Presse op grond van raededee- Engen van medische zijde, dat de bronchiti- fiche verschijnselen in de rechter bovenlong- fcwab onveranderd zijn. De katarrhale ver schijnselen vertoonen evenmin afneming als toeneming. De geneesheeren wenden inhala- ttën met waterdamp aan tot oplossing van de katarrh en codeïne in -kleine doses om den hoestprikkel te stillen, inzonderheid tot het verkrijgen van de normale nachtrust. Het koelere weder oefent zonder twijfel in vloed uit op de katarrh van de bronchiën. De patient reageert ln de kamer, ook hij gesloten vensier, op de temperatuurswisselingen en op de windsterkte. In de zomersche warme da gen van de vorige week verminderde de ka tarrh zeer snel; thans blijft hij op dez lfde. hoogte in de rechterlong, zonder over dag af breuk te doen aan den toestand van den kei zer, die zich wel blijft voelen, en* zonde7* het hart te prikkelen. Bij nacht treden inlusschen hoestaanvallen op, die de rust storen. De ge neesheeren hopen op goed Meiweer, want het heste geneesmiddel voor den keizer is warm, winstil weder. De door den voorzitter van het huis van af gevaardigden van den rijksraad bijeengeroe pen vergadering van voorzitters der verschil lende in het huis vertegenwoordigende partij- groepen, heeft eenstemmig den wensch uitge drukt, dat aan het stelsel van regeeren zonder parlement, op grond van art. 14 der grond wet, een einde zal komen. De minister-presi dent verklaarde 't met dien wensch geheel eens te zijn; om hem echter te kunnen verwe zenlijken, moesten de parlementaire moeie- lij'kheden, ontstaan door de geschillen tusschen Duitschers en Czechen, die den landdag van Bohemen beletten zijn werk te doen, uit den weg worden geruimd. De vergadering sprak het verlangen uit, dat de besprekingen tus schen gemachtigden van de Duitsche en Cze- chische partijen over een compromis, dat het herstel van den normalen toestand mogeijk zou maken, zullen worden hervat. Dit zal, volgens een bericht, dat de Köln. Ztg. uit Wecnen heeft ontvangen, na de zit ting van de delegatiën geschieden. Over de plaats, waar de besprekingen zullen worden gehouden, is men 't nog niet eens; de Czechen aerlangen Praag, de Duitschers en den mi- ni'ster-president Weenen. De kans, dat deze nieuwe besprekingen succes zullen hebben, is echter gering, want de Czechen volharden bij het verlangen, dat te voren de landdag van Bohemen en de „Landesausschus", zijn college van dagelijksch bestuur, volledig zullen wor den hersteld in de oude functie, hetgeen de Duitschers niet willen toelaten. Verder willen de Czechen de door de Duitschers verlangde hervorming van de regeling van het landsbe stuur in Bohemen slechts toestaan, wanneer gelijktijdig bij rijkswet geregeld wordt de in voering van het Czechisch als met hel Duitsch gelijkgerechtigde taal bij de organen van het staatsgezag in Bohemen. Bud ap est, 7 Mei. In de commissie van buitenlandsche zaken van de Oostenrijksche delegatie heeft graaf Berchtold eene vraag be antwoord van den sociaal-democraat Ellen- bogen over de stakingsonlnslen in Colorado. De minister verklaarde, dat de ^oslenrijksche consul in Denver in opdracht van hem stap pen heeft gedaan om de Oostenrijksche on derdanen krachtig te beschermen. Er is he laas gebleken, dat twee Oostenrijksche bur gers gedood zijn en dat er groote beschadi gingen van vermogens zijn voorgekomen. De ambassadeur heeft deze zeer betreurenswaar dige feiten ter kennis van net Amerikaansche slaatsdepartement gebracht n zal met na druk opkomen voor de behartiging van de be langen van zijne landslieden. Rusland. Petersburg, 7 Mei. Gisterenavond is eene staking uitgebroken als uiting van 53111- pathic voor de uit de rijksdoema uitgesloten afgevaardigden. Heden werd er gestaakt in 78 bedrijven met 50.000 werklieden. Eene poging van de arbeiders om bctoogingen te houden, werd door de politie onderdrukt. Servië. Belgrado, 7 Mei. Fene officieuse nota verklaart, dat den 30en April des avonds eeni- ge gewapende Bulgaren bij Siiflilz over de grens zijn gegaan. Er ontstond een gevecht waarin twee Bulgaren werden gewond, van wie een doodelijk .De anderen gingen weer over de grens. Bulgarije. Sofia, 7 Mei. De regeering heeft beslo ten in Durazzo een gezantschap te vestigen. De consul-generaal Pawlow blijft tot aan zijne benoeming tot gezant zaakgelastigde. Sofia, 7 Mei. De commandant te Nevro- kop seint, dat het 22e Grieksche regiment met vier mitrailleuses en eene batterij berg- artillerie is samengetrokken in Berovo, niet ver van de Buigaarscke crens. Detachemen ten trekken door de omringende dorpen er begaan daar buitensporigheden. In Albanië* Durazzo, 7 Mei. Volgens door de regee ring onlvangeif telegrammen, dringen Griek sche benden met kanonnen en machinegewe ren onophoudelijk over Ciaffa en Kicok voor waarts; zij bevinden zich reeds op vijf uren afstand van Berat. Van het zuiden uit dringt eveneens eene colonne tegen Berat op. De Al- baneesche gendarmerie is naar het zuiden afgedrongen. De bevolking vlucht, door eene paniek aangegrepen. Wanneer Berat valt, dan staan de wegen naar Valona en Durazzo open. De sterke benden bestaan grootendeels uit georganiseerde bestanddeelen van het Griek sche leger, door Grieksche officieren aange voerd. Durazzo 7 Mei. De ministerraad heeft de internationale controle-commissie verzocht als bemiddelaar op te treden in de regeling van de Epirotische kwbstie. De commissie heeft deze opdracht aangenomen. Janlna, 7 Mei. De Epirotische strijd krachten trekken zich samen in Argyrokastro, waar de toestand dreigend blijft. De stad Leskoviki, die door de Epiroten is ontruimd, moet in brand gestoken zijn. D u r a z z o, 7 M e 1. In overeenstemming mei de Albaneesche regeering heeft de interna tionale controle-commissie aan Zographos laten weten, dat zij bereid is hem de conces sion mede te deelen, die de Albaneesche re geering aar. de Epiroten zou kunnen doen, maar er prijs op stelt vooraf de verzekering te ontvangen, dat de vijandelijkheden zullen worden gestaakt. Athene 7 Mal. In antwoord op het tele gram van de internationale - -«ntrole-commis- tic voor Albanië, verklaarde Zographos, dat bevel gegeven is de vijandelijkheden te sta- v»n 7 Mei op hel middaguur. Griekenland. Saloniki, 7 Mei. Minister-president Ye- uizelos ontving heden eene deputatie van kooplieden, die hem wenschen kwam mede- deden betreffende de economische toekomst van Saloniki. Toen de deputatie gewaagde van hot plan om Saloniki te maken tot eene vrije stad, verklaarde Venizelos met beslistheid, dat dit plan onuitvoerbaar is. omdat de regeering besloten heeft tol het inrichten van eene vrije zóne. Perzië* Tabris, 7 Mei. liet Russische regiment Apscheron hec-ft zich huiswaarts begeven. Al leen het Kaukasisch schutlersregimenl blijft in Tabris achter. De Vereenlgde Staten en Mexico* N e w-Y or k, 7 Mei. De correspondent van de Evening Sun te Guadelajara seint, dat hel gerucht loopt, dat twee Engelschen zijn ge dood in een oproer in de El Favor-mijnen te Hostalipaquillo. Twee Amerikanen zijn ge wond. Behalve een bericht van admiraal Howard, waarin melding gemaakt wordt van een ge rucht over onlusten in de El Faver-mijnen, heeft het departement van marine te "Washing ton hiervan gcene bevestiging ontvangen. San Die go (Californië), 7 Mei. Van het oorlogsschip California is een draadloos tele gram ontvangen, berichtende dat in Mazatlan gisteren 4 mcnschen gedood en 8 gewond, zijn door de ontploffing van een bom, die de re bellen uit een tweedekker op de straat had den gegooid. Het vuren tusschen de verster kingen van de rebellen en de federalisten houdt aan. De belegeraars zijn tot dusver in het voordeel. Rome, 7 Mei. Kardinaal Merry del Val heeft gisteren aan den aarts isscliop van Mexico geseind, dat dc paus den levendigen wensch koestert, dat hel initiatief van de ^uid- Amerikaansche republieken ten gunste van den vrede een afdoenden steun zal verschaf fen voor de openbare rust en den voorspoed van Mexico. Het zou voor den paus eene groote voldoening zijn, wanneer zijne wen schen werden kenbaar gemaakt an den pre sident en alle invloedrijke personen van Mexico. N e w-Y 0 r k, 7 Mei. Uil Washington wordt bericht, dat volgens een telegram van den Engelschen vice-consul aan de Engelsche am bassade twee Engelschcu cn een Amerikaan gedood zijn in de mijnen in de buurt van Guadalajara. Een andere Engélschman en ze ven Amerikanen zijn afgesneden door ban dieten. Dit schijnt het bericht van de Eve ning Sun van gisterenavond te bevestigen. Washington, 7 Mei. Gouverneur Goet- hals heeft aan het departement van oorlog be richt, dat ingevolge de ontvangen instruction twee compagnieën infanterie zijn gestatio neerd in Gatoen, een in Pedro Miguel en een in Mirafiores tot bescherming van het Pana makanaal gedurende de tegenwoordige om standigheden in Mexico. Washington, 7 Mei. De Britsche am bassade heeft bericht ontvangen, dat de Mexi canen 111 Tampico weigeren toe te slaan, dat het Engelsche en Amerikaansche personeel naar de olievelden terugkeert, tenzij alle oorlogsschepen worden teruggeroepen. Deze mensohen hebben daarom de instructie gekre gen, dat zij slechts op advies van den plaat selijken Britschen commandant in eenige ha ven aan land moeten gaan. Washington, 7 Mei. De zaakgelastig de O^Shaughnessy is udt Mexico aangekomen via New Orleans. Hij werd met warmte be groet door staatssecretaris Bryan en zal mor gen president Wilson ontmoeten. In den Senaat is heden door 3hamberlain, den voorzitter van de commissie voor militaire zaken, een ontwcrp-besluit iigediend, dat strekt om den president te machtigen de sterkte van het staande leger te versterken bo ven de grens van 100.000 man op grond, dat er thans een locstand bestaat, die elk oogen- blik kan cischen, dat hel staande leger van de Yereenigde Staten op de krachtigsie en meest afdoende wijze wordt gebruikt. Washington, 7 Mei. Schout-bij-nacht Howard bevestigt, dat boven Mazatlan uit eep tweedekker een bom is geworpen. Hij heeft bij de constilulionalisten aangedrongen op, het vaststellen van eene onzijdige zóne voor niot-combaüanlen. De commandant van hot in de haven liggende Duitsche schip heeft het zelfde gedaan. Blijkens eene mededeeling. afkomstig van het slaatsdepartement te Washington, zullen de afgevaardigden van de Zuid-Amerikaan- sche republiek, die het bemiddelingswerk tus schen de Yereenigde Staten en Mexico op zich hebben genomen, den 18en Mei met de gemachtigden van de Unie en van Mexico sa menkomen in Niagara Falls, eene onlspan- ningsplaats die hare aantrekkelijkheid ont leent aan de .groote watervallen in welker huurt zij is gelegen. Zij ligt op Canadeesch gebied in de nabijheid van de grens tusschen Canada en de Yereenigde Staten. Over het slagen van de bcmiddelingsactie is men pessimistisch gestemd. Uit Washing ton wordt aan de Köln. Ztg. bericht: De ver legging van het tooneel der bemiddelings- comedie naar Canada is geschied om aan de definitieve mislukking van de besprekingen op onzijdigen grond een beteren schijn te ge ven. Men zal een dag of tien hopeloos voort- praten in de hoop, dat Carranza inmiddels Huerta uit den weg zal ruimen, waarmee de oogmerken van de Yereenigde Ttalen goed- kooper en beter bereikt zouden worden. De weigering van Carranza om tot de conferen tie toe te treden, schakelt echter voorloopig elke mogelijkheid uit om de geheele Mexi- ca-ansche kwestie op te lossen. Het incident van Tampico wordt door Amerika beschouwd als niet geschikt voor eene bemiddeling, ter wijl Huerta weigert zich zelf uit den weg te ruimen. Daarmee is de toestand lot den ouden stand teruggebracht. De nouding van Carranza komt overeen met de w-nschen van de Yereenigde Staten, want de schuld voor het mislukken van de bemiddeling kan nu op hem geladen worden. De Zuid-Amerika nen zijn ontstemd tegenover Bryan, omdat zij inzien, dat zij tot de bemiddeling misbruikt zijn. Lastig voor de regeering is de houding van bat oonores wegen* de beschamende ver binding van de Yereenigde Stalen met de Carranzistcn. Meer en meer wordt de over tuiging versterkt, dat de Yereenigde Stalen, zoo met de inlijving, dan toch de cubanisee- ring van Mexico wenschen, waarmee de sleu tel tot den toestand gegeven zou zijn. Allerlei. De Nowoje Wremja deelt mede, dal de familie van den in den oorlog met Japan ge vallen schilder Weresjtsjagin in de diepste ellende verkeert. De weduwe van den beroem den man heeft zich onlangs, ten einde raad van liet leven beroofd; 's kunstenaars oude moeder zit in het armenhuis, zijn twee zonen hebben met veel moeite geld kunnen krijgen om hun studies te voltooien en staan nu afge studeerd, doch zonder betrekking. Parijs, 7 Mei. De bakkerswerklieden in Parijs en de voorsteden kwamen heden mor gen bijeen in de arbeidsbeurs en besloten in beginsel tot slaking. De staking zal onver wachts worden verklaard op het oogenblik, dat door den syndicaten raad geschikt wordt geoordeeld. De reden van het besluit is de kwestie van de aanvullingswerkuren en de onverkorte toepassing van de wekelijksche rust. Madrid, 7 M e i. Tengevolge van de sta- king liggen 145 Spaansche schepen stil in de Spaansche en vreemde havens. De Afrikaan- sche mail is van de 6laking vrijgesteld. Bilbao, 7 Mei. De stakers en de reeders volharden beiden in hunne onverzoenlijke hou ding. De reeders hebben de arbitrage van den gouverneur afgewezen. Het zeeinanspersoneel in alle Spaansche havens en dat op de Spaan sche Transatlantische vaart heeft geseind, dat het deelneemt aan de staking. Gravin Maria Tiepolo, de S2-ja« rige zeer schoone echtgenoote van den ber- saglieri-kapitein Oggidi, lieeft, gelijk men zich misschien herinneren zal, den Ssten Novem ber van het vorige jaar in haar woning te San Reme den oppasser van haar man, een 23-jarigen soldaat van goede familie, Poli manti geheeten, doodgeschoten met de dienst revolver van haar man. Niemand was getuige van den moord, doch de gravin, die na het afvuren van het doodelijk schot bij de buren binnengevlucht was, met den kreet: „Ik heb hem gedood!" deelde den rechter van in structie mede, dat de oppasser onverhoeds haar slaapvertrek binnengedrongen was en haar geweld had willen aandoen. Zij had zich verweerd en den man in het gelaat gekrabd en in de handen gebeten en toen zij zich ee^ oogenblik bevrijd had, de revolver uit het nachtkastje genomen om den aanvaller daar mede op een afstand te houden. Het schot was tegen haar wil afgegaan en de soldaat was dood neergestort. Daar op het gelaat van den vermoorde inderdaad nageikrabbcn ontdekt werden cn een wanhopigen worste ling van de overvallen vrouw dus aanneme lijk werd, daar de gravin boveudien te San Remo als zeer ingetogen bekend stond, ter wijl de oppasser een beruchte Don Juan was, verwekte het niet weinig verwondering ergernis, dat de gravin bijna een half jaar in voorarrest gehouden werd, een gevangen schap waaronder haar gezondheid zeer gele den heeft, zoodat de vroeger schoone, bloeien de jonge vrouw thans verouderd en zenuw ziek is. Donderdag is het proces tegen gravin Tic polo begonnen cn thans blijkt wel dat het sR'J r.ge optircdcn der magistraatspersonen' niet zoo geheel zonder grond was. De jonge vrouw verscheen met gebogen hoofd in de beklaagdenbank en herhaalde d verklaringen, die zij reeds voor den rechter van instructie had afgelegd. De president wees de beklaagde er op dat de oppasser reeds twee weken vóór den noodlottigen dag een aanval op de gravin gedaan had. De beklaagde er-, kende, dat hij toen eveneens haar slaapkamer was binnengedrongen. Zij was in haar slaap vertrek voor hem gevlucht en had de deur ge sloten, maar hij had die met een anderen sleutel weer opengemaakt. Het was baar even wel gelukt uit de kamer te ontsnappen er. naar de buren te snellen. Toen zij daar van haar schrik bekomen was, had zij den oppas ser er duchtig van langs gegeven, doch toen hij op zijn knieën 0111 vergeving smeekte had zij de zaak verder laten rusten. Naar de prentbriefkaarten ondervraagd, die de gravin den oppasser gestuurd heeft, deelde zij mede, dal zij tijdens een verblijf le Castel- franco, waar een harer ooms gestorven was, inderdaad eenige kaarten aan Polimanti ge zonden bad. Ik deed dit, zeide zij, omdat de oppasser mij mei den dood van mijn oom ge condoleerd en zoo bezorgd naar mijn gezond heid gcinformeerd had. De president vroeg de gravin daarop of die bezorgdheid en de har telijkheid van het rouwbeklag aanleiding voor de gravin waren geweest, om aan den oppas ser zinnen te schrijven als: „Ik denk altijd slechts aan jou alleen", „ik kus je met innig heid" en dergelijke uitingen van intiem ge voel. Daarna deed de president nog voorlezing van het concept van een brief, door Polimanti aan de gravin gericht. Hij spreekt haar daar in aan als „lieve engel" en herinnert aan hun „uren van gemeenschappelijk geluk." Aan den achterkant van dit kladje staal een minne brief, aan een dienstmeisje gericht; want Poii- manti bewonderde niet slechts z m meesteres, maar alle aardige meisjes van Tiepolo. Uit deze correspondenties blijkt evenwel duide lijk, dat de beklaagde ten opzichte van haar slachtoffer minder onschuldig is geweest dan uit de eerste verklaringen viel op te maken. Te New-Y'ork drongen Zondagmorgen drie bandieten een restaurant binnen, ora do kas wat lichter te maken. Toen de kastelein kwam toesnellen, werd hij met een revolver schot onschadelijk gemaakt. De bandieten gingen op de vlucht, maar vonden den weg versperd door een politieagent. Ook deze werd neergeschoten, waarna de boeven een goed heenkomen zochten. Later op den dag werden zij echter na een wanhopig revolver gevecht in de wacht gesleept. De gedoode politieagent is de zevende die in den tijd van 12 maanden te New-York het slachtoffer van zijn beroep wordt. De autoriteiten houden zich nu met de vraag bezig hoe zij de orde bewaarders in een stad die krioelt van in ternationale misdadigersbenden beier voor dergeliike gevaren behoeden kunnen. Dc Staatscourant van Vrijdag S Md be- val o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen C. L. dc Frei- tas. als consul van Nederland le FunchaJ (Madeira) en de waarneming van het consu laat opgedragen aan E. F. Alves; op aanvrage gepensionneerd wegens li chaamsgebreken de luitenant-kolonel \Y. H. van "Wieringen Borski, commandant van het 14e regiment infanterie; benoemd bij het 14e regiment infanterie tot luitenant-kolonel, korpscommandant de ma joor A. H. van Alphen de Veer, van het 22e regimentbij het 22e reg. tot majoor de kapi tein H. Koster, van het 4e reg. infanterie op aanvrage gepensionneerd wegens lang- durigen dienst de ddrigee rende paardenarts met den majoorsrang C. van Heelsbergen, van het 3e reg. veld-artillerie; eervol gepensionneerd ter zake ongeschikt heid de kapitein W. J. van Hattem, van het le regiment infanterie; bevorderd tot opzichter le klasse van het stoomwezen dae der 2e (klasse L. van Keulen, te Arnhem. De Vorstin van Waldeck en de Koningin-Moeder maakten gisterenochtend een rijtoer en lunchten daarna bij de Koningin op het Huis ten Bosch. Prinses Helena bezocht het Mauritshuis. Koningin en Prins dineerden gisteren ten pa- leize van de Koningin-Moeder. De vorstin en haar dochter vertrokken heden ochtend via Vlissingen naar Enge land. De Koningin-Moeder zal bij haar reis in Engeland vergezeld zijn van hofdame freule <1. Poll en kamerheer graaf v. Limburg Stirom. Prinsesje te pa'ard. Gisteren morgen reed Prinses Juliana op haar paard je door het Haagsche Bosch. H. M. de Ko ningin vergezelde de prinses te voet Bij Koninklijk besluit van r ^pril 1914, no. 33 is de heer M. Lopez Ramirez erkend en toegelaten als vice-consul van Venezuela op Bonaire. De Y0 ge 1 wet. Z. E. de minister van L., N. en H. heeft aan 'iet zoöl. museum en laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht, hel rijksmuseum van natuurlijke his torie van de Rijksuniversiteit le Leiden, bet zoöl. laboratorium van dezelfde inrichting, het zoöl. laboratorium van de Rijksuniversiteit te Groningen, de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, het zoöl. laboratorium van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, het Kon. Zoöl Genootschap Natura Artis Magistra en de Totterdamsche Diergaarde te Rotterdam vergunning verleend tot "het doen vervoeren ner si>oor van zen dingen ingevolge de Vogelwet van 1912 be schermde vogels en van eieren en nesten van beschermde vogels. Kamerverkiezing Katwijk. De heer Snoeck Henkemans heeft aan het bestuur der Chr.-Hist. Kiesvereeniging te Katwijk medegedeeld, dat hij alleen een candidatuur zal aanvaarden wanneer dr. de Visser, daarvoor gevraagd, mocht bedan ken. Uit het district Katwijk wordt aan Het Huisgez. geschreven, dat reeds in de eerst volgende vergadering van de R. K. Centm ie Kiesvereeniging o pl4 Mei de vacature be sproken zal worden. Bij verschillenden be staat bet voornemen, dit district vertegen woordigd te krijgen door een katholieken bloembollenkweeker of -handelaar. Een nieuwe Scheepswerf. Bur gemeester en Wethouders van Schiedam heb ben den Gemeenteraad voorgesteld aan de „Furness" (firma Furness Withey en Comp.) Scheepvaart- cn Agentuurmaatscliappij, ge vestigd te Rotterdam een terrein in erfpacht te geven, vormende de Zuld-Oost-punt van het SterTebosch, om daarop een scheeps werf te expioiteeren. De overeenkomst zal worden aangegaan voor 60 jaar tegen een >canon van circa 46 ct. per M2. en in het geheel tegen f 42000 per jaar, gedurende de eerste 20 jaar. Hr. Ms. „Heemskerk" en „Zeehond" zijn gisteren in de haven van Nieuwediep terug gekeerd. Bij beschikking van den minister van Landbouw is met ingang van 20 April 1914 tijdelijk benoemd tot administratief ambtenaar bij het Bureau voor den Industrieelen Eigen dom: A. W. A. Goudart to 'sGravenhage. Zijn benoemd voor den tijd van één jaari a. tot tijdelijk ingenieur bij den Octrooi» raad W. L. Brocades Zaalberg, sch. ing. te 's Gra- venhage, met ingang van 19 Maart 1914; A. N. Koopmans, c. i. te 's Gravenhage, met ingang van 11 April 1914; A. P. Bruigom, w. i. te Delft, met ingang van 8 April 1914; H. van der Feer, c. i. te Schoten (N.-H-) met ingang van 15 April 1914; H. A. C. Bonemeijer, w. i. te Delft, met in gang van 1 Juni 1914; b. tot tijdelijk technisch assistent bij den Otrooiraad; J. P. N. Klein, gepens. hoofdmachinist der Koninklijke Marine, te Alkmaar, met ingang van 15 April 1914; H. Frelix te Hengelo, met ingang van 1 Mei 1914 Mr. J. E. Stolk. f Op 33-jarigen leef tijd is overleden de heer mr. J. E. Stolk, grif fier aan het kantongerecht te Geldermalse» en secretaris van het polderdistrict Tieler- waard. C. M. H. Kroezen.f Bij de Surinaam. sche Bank te Amsterdam is telegrafisch be richt ontvangen van het overlijden van den president-directeur der Bank te Paramaribo, den heer C. M. H. Kroezen. Sedert 1 Februari 1907 was de heer Kroezen aan de Bank var bonden, na te voren, zoowel hier te lande ah in indië als officier in het leger te hebben gediend. De heer Kroezen was ridder in de orde van Oranje-Nassau en bereikte den leeftijd van 52 jaren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2