Uit den omtrek. C. L Udo de Haas. t Tc Leider dorp is In den ouderdom van 55 jaar over leden de heer C. L. Udo de Haas, gcpcnsion- neerd assistent-resident van Bali en Lom- hok, ridder in de orde van Oranje Nassau. Begrafenis Pilger. liet stoffe lijk overschot van den tooneelspeler Gerard iPilger is gisteren morgen op de begraaf plaats te Heidelberg ter aarde besteld. De N. V. Tooneelvereeniging is bij deze plech tigheid vertegenwoordigd door den direc teur van het „Stadt-theater" te Heidelberg, aangezien de heer Herm. Ileijerm-ans Jr. ver hinderd was. (Tel.) Staatspensionneering. Maan- Idag 1 Juni, 2den Pinksterdag, wordt 'e Apel doorn de eerste provinciale landdag in Gel derland voor staatspensionneering fVouden, ter bespreking van wat de wet-Talma geeft, wat de wet-Treub belooft en wat gewenscht Is. De openingsrede wordt uitgesproken door Ben voorzitter der federatie, den heer A. Voorbrood van Arnhem. Vervolgens zullen als sprekers optreden de heeren ds. P. A. •Vis van Arnhem met „Een Pinksl bood- chap'G. Jansen (Perio) van Rotterdam jiet „Wat gij den minsten mijner broederen doet'', en ds. D. A. van Krevelen van Dei- Dum met „Aan wie de toekomst", als onder werp. (N. R. Ct.) Moed, Beleid en Trouw. Aan het 24sle jaarverslag der Vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" wordt het volgende ont leend: Het bestuur der afdecling Amsterdam deed per circulaire een beroep op de geldmidde len zijner medeburgers en ten gevolge daar van werd het getal leden en belangstellen den uitgebreid met 23 personen, die samen f 155 aan jaarlijksche bijdragen storten. Hel aantal leden der Centrale afdecling Verminderde met 24, die bedankten, terwijl daarentegen 17 nieuwe leden rich aanmeld den. Aan 4 weduwen en Ridders der Militaire Willemsorde werd onderstand verleend tot een bedrag van f 348 's jaars, terwijl aan bet bestuur een bedrag van f 500 werd overge maakt. De betrekking met de Centrale Afdeeling te Curasao scheen afgebroken, men ontving van daar hoegenaamd geen bericht. Thans is gebleken dat dit een gevolg is van het weg raken van een brief en men heeft goeden moed dat in het volgende jaarverslag van een herstel der betrekking zal kunnen worden gewag gemaakt. Dc geldmiddelen bedroegen in 1913 f 9093.201. Daarvan is besteed aan onder stand f 6453.50 en aan onkosten f 438.15$- totaal f 6891.65$, zoodat op 31 Dece -ber in kas bleef 'f 2201.55. In October werden aan Ridders der Mili taire Willemsorde verzonden 160 circulaires. Daarvan kwamen 43 ingevuld terug, n.l. 7 roet giften voor eenmaal tot een gezamenlijk bedrag van f 146.50, een - an een donateur, die zich verbond tot een jaarlijksche contri butie van f 25 en 35 van leden die een totaal Van f 130 jaarlijks zullen inbrengen. Door sommige afdelingsbesturen .rden voorts dezelfde circulaire aan de leden hun ner afdeeling gezonden en zoo werd nog te Apeldoorn, 's Gravenhage, Rotterdam en Zeist een vermeerdering van 16 leden ver kregen met f 36 jaarlijksche bijdragen, en 1 giften voor eenmaal van 35 samen. Bij het plaatsen van sollicitanten onder- rond de vereeniging krachtige medewerking door de betrekking, die zij aanknoopte met de .Arbeidsbeurs voor den oud-Indischen Militair0, gevestigd in de Prins Hendrikka- *erne te Nijmegen. Spoorwegpersoneel! Door den Bond van Conducteurs in dienst bij de H. S. Mij. is op de laatste jaarvergadering welke ie Amsterdam werd gehouden besloten, ook toe te treden tot de gevormde -ombinatie van «poorwegvakvereenigingen inzake herziening R. D. V. en A. R. D. De bond van ladingineesters bij de S. S. be sloot reeds eerder tot deelname op haar jaar vergadering te Arnhem. Beide bonden hadden aanvankelijk gewei gerd afgevaardigden voor de eerste confe rentie, waar tot samenwerking besloten werd te zenden. De Nederl. afdeeling van de „Bugra" Gisterenmiddag werd de Nederlandsclie afdeeling van dc BUG-RA", de eenige, aldus het Hbld., die werkelijk volkomen gereed is, en die een uitstekenden indruk maakt door de eenvoudige stemmingsvolle aankleeding en door de kwaliteit van vele inzendingen, op plechtige wijze geopend. De voorzitter van het Nederlandsoh Comité, de heer Mouton, sprak in het Duitsch de aan wezigen toe; bracht dank .an de. regeering. aan het Duitsche comité en speciaal den voor- Eitter daarvan, den heer Volkmann. Hij betoogde dat Nederland niet ingezon den had om materieele winst te behalen, doch om opnieuw bewijs te leveren van goede ver- itandhouding tusschen Duitschland en Neder land. Hr. Ms. gezant te Berlijn, baron Gevers, Verklaarde daarna met machtiging var bei algemeen comité, en op verzoek van het Ned comité, de Nederl. afdeeling voor geopend. De volksliederen van beide landen werden gespeeld. Nadat de eerewijn geschonken was, *>ezieh- Ügden de gasten onder voorlichting van co- mitéleden de inzendingen, die dikwijls interes se wekten bij deskundigen; aanwezig waren o.a. de heeren De Jager, Ned. consul te Leip zig, Haverman, Moulijn, Veldheer, Enschedé, Van Santen, Van Leer, Disihoeok, Sluylerman, die het ontwerp van de zaal maakte, en Nij- fcoff. Het comité liet 250 exemplaren drukken van het standaardwerk over grafische kunst in Nederland van 1300 tot 1800", dal autoritei ten aangeboden wordt. Lustrumfeesten te Groningen. Bet studentencorps Vindique Atque Polit, te Groningen, zal de a.s. lustrumfeesten aldaar als volgt vieren: Maandag 29 Juni, 'smiddags, intocht van iaunisten en bevriende senaten, openingsrede van den rector» den heer M. J. Bos, in de Re- mohstranlsche kerk; 's avonds serenade. Dinsdags, 's middags matinée, 's avonds ca baret. Woensdag: maskerade. Donderdag, 's middags, Cour Plemère, 's avonds Studenten Toonecl. Vrijdag 's middags, courses, 's avonds gala bal. Zaterdag, 'smiddags, ontvangst van den G. S. C. en zijn gasten door den heer J. E. Schol- tcn, op den „Paalkoepel" te Paterswolde, 's avonds Féte de Nuit. De pestbestrijding. liet te 'sGra venhage gevormde comité tot steunverleening aan het Nederlandsclie Roode Kruis tot uil zending van verplegend personeel en mate rieel naar de peslslreken in Nederlandsch- Indiè deelt mede, dal gebleken is dat in som mige plaatsen van ons land reeds plannen gemaakt en ten deele zelfs al tot uitvoering gekomen zijn om bijdragen in te zamelen voor liet door genoemd comité beoogde doel. Hoe zeer met genoegen ontwarende, dal zijn stre ven instemming vindt, meent het comité toch nogmaals in herinnering te moeten brengen, dat binnen enkele dagen door een eere-comité, bestaande uit hoogstaande personen op elk ge bied een oproep zal worden gericht tot het geheele Nederlandsclie volk, met verzoek om geldelijkcn steun voor het aangegeven doel. Waar dus een ieder in de gelegenheid zal worden gesteld aan dezen algemeenen oproep gevolg te geven, doch het resultaat van dezen algemeenen oproep geschaad zou kunnen wor den door plaatselijke versnippering van actie, daar zou het comité het zeer op prijs stellen indien men zich, in afwachting van de resul taten van den algemeenen oproep, voorshands zou willen onthouden van elke plaatselijke actie tot inzameling van gelden voor het be oogde doel. Het Neder landsch Kanker! n- stituut. Men meldt ons uit Amsterdam- Te Amsterdam heeft zich een Propaganda Dames-comité gevormd, waarin de volgende dames zitting hebben genomen: Mevr. de wed. M. C. de Marez Cyens-Reyn- vaan; mevr. D. M. Jcscphus Jitta-Wertheim; mevr. E. den Tex-Ketjen; mevr. H. Hoeufft- Backer, mevr. C. Coenen-van Ogtrop; mej. Chr." van Hoorn; mevr. D. van Leer sum-Wijs- man; mevr. C. F. Delprat-Reynvaan; mevr J. Beukers-van Ogtrop; mevr A. Muller Zevenboom; mevr. L. de Bussv-Kruysse, mevr A. Yissering-Sandberg. W o 1 f h e z e. Men schrijft aan de Arab. Crt.: Buitengewoon kort na elkander volgen elkander de verkoopingen van oude land goederen op. Na Harmeien, Baarle en Doorwerth volgt thans dc oude heerlijkheid "7<»lfheze. Hier van vindt men reeds in een tiendrekening van 1333 gewag gemaakt. Zij was sinds eeuwen een eigendom van de balije der Duit sohe orde te Utrecht, die haar van den huize Montfooort te leen hield. In 1726 werd zij aan gekocht door den eigenaar - an Doorwerth en ging met deze heerlijkheid over In het bezit van hel geslacht Bentinck, waaraan zij anderhalve eeuw verbleef, later in dat van van Brakell van Doorwerth. Onder het leenstelsel was de heerlijkheid vrijgesteld van dc zoogenaamde ..servitia ordinaria", de gewone diensten, die door elk grondbezitter op de Veluwe den graaf (later hertog) van Gelre moesten worden Trwezen, zooals: het huisvesten van ruiters en kncch ten, de pondschalling, het maken van diiken en wegen, hel voeren van granen in *s Iiee ren schuren, enz. Zij was echter evenals de weinige andere „wildfurstige" goederen ver plicht om, desgevorderd, het vorstelijk jacht? gereedschap en het gevangen grove wild te vervoeren en bovendien een belaslin" te be talen, ruimgeld geheeten, welke om de vier jaar werd geheven. Het huis Wolfheze is sedert eenige eeuwen verdwenen. Besmet! Te "Waalwijk heeft zich kort geleden het geval voorgêdaan, dat een jongen om een boek van de R.-K. Leesinrichting een exemplaar van de N. R. Ct. als omslag deed. De jongen kon geen boeken meer ter lezing krijgen (N. R. Ct.) Nogal kras. Dat een mevrouw het met hare dienstbode niet kan vinden en dat de laatste niet altijd sympathiseert met de eerste, is niets buitengewoons, doch dat dit de oorzaak is, dat een mevrouw te Dordrecht in 4 jaren tijds43 dienstboden versleten heeft", is nogal kras. (Dord. Ct.) De staking te Zaandam. Een Woensdag voorgevallen quaestie tusschen timmerlieden en een werkgever, doet ver moeden, dat het conflict in het houtbedrijf uitbreiding zal krijgen. Een schuit hout van de firma Middelhoven werd vervoerd naar een in ^anbouw zijnd huis in de Oostzijde. Een der firmanten, die zelf de schuit bestuurde, was niet in de ge legenheid deze te lossen. Zoodat de vertegen woordiger van de firma Hakes, die dit werk heeft aangenomen, dit opdroeg aan de tim merlieden, die op grond van de besmetting* theorie, ook door hun organisatie aanvaard, weigerden, waarop twee zoons der firmante het hout naar de werf --ervoerden. De timmerliedenpatroons hebben niet zoo zeer naar aanleiding van dit geval alleen! maar ook ter bepaling van hun houding voor conflicten in de toekomst, een vergadering belegd op Vrijdag a.s. Baldadigheid. D. v. D., te Varik, wien ten laste gelegd was op 12 Maart een viertal jongens aangespoord te hebben een takkenbos te werpen voor de automobiel van mr. P. H. A. Tydeman te Tiel, waardoor dit vervoermiddel gevaar liep van den dijk te geraken, werd gisteren door de Tielsche rechtbank wijgesproken. Er was 6 maanden tegen hem geëischt. Een der jongens werd veroordeeld tot 3 maanden tuchtschool en twee anderen vrij gesproken. De schandvlek zijner familie. Beschuldigd van oplichting stond voor ce rechtbank te 's Gravenhage terecht de 27-ja- rige chauffeur D. C., aldaar. Door middel van allerlei leugens, zoowel mondeling als schrif telijk. heeft hU zekere mevrouw E., in de Nassau Odijoksrtraat, voor een bedrag van f 200 opgelicht. 0. m. vroeg hij geld, omdat zijn vrouw ziek was, toen was zijn vrouw overleden en moest hij geld hebben om haar te begraven, daarna was zijn kind overleden en moest begraven, en kreeg hij ook daarvoor weer geld. Ten slotte werd hij nan geld geholpen om naar Amsterdam te gaan. ten einde daar een hem aangeboden betrekking te kunnen aan vaarden. Dit alles was gelogen. Beklaagde bekende. De president noemde het bedrijf van bekl. zeer schandelijk en wees bekl. op zijn slecht leven. Hij is afkomstig van goede familie, is te lui om te werken en maakt veel misbruik van sterkend rank, terwijl zijn a rouw haar uiterste best doet om notjes en eerlijk te blij ven. De familie heeft veel verdriet van bekl. Hij erkent een en ander en zegt vast besloten te zijn een nieuw leven te beginnen. Hij haü vreeselijk veel berouw van zijn daad. Het O. M. stelde in het licht, dat bekl. is een per-verse inensch, die absoluut cc af* keer heeft van eiken eerlijken arbeid. De leu gens, door bekl. gebruikt, n.l. dai zijn vrouw en kind overleden zijn en hij gold noodig had om hen te begraven, vindt Spr. indigne en beneden alle kritiek. Spr. achtte het voor bekl gewensoht, dat bekl. een gevangenisstraf van 6 maanden wordt opgelegd. De voortvluchtige kassiers- bediende. Voor de arr. rechtbank te Breda stonden Donderdag terecht: 1. Sebasliaan Bordes, kantoorbediende, be klaagd dat hij, terwijl hij als kantoorbediende in dienst was bij de firma Van Mierlo Zoon te Breda en hem op 22 Januari 1914 aldaar door of vanwege die firma was opgedragen drie brieven met geldswaardige papieren te brengen op het postkantoor te Breda en af te geven aan hel loket voor aangeteekende stukken en aldaar te laten aanleekenen, op zettelijk zich op gemelden datum te Breda die drie brieven met hun inhoud wederrechte lijk heeft toegeëigend. 2. P. D. Rockx, opzichter-teekenaar, wo nende te Breda, beklaagd op 22 Januari 1914 in den trein lussahen Breda en Roosendaal id het arrondissement Breda opzettelijk van Se basliaan Bordes een bedrag van omstreek* f 12,900 in Nederlandsoh bankpapier ten gw schenke te hebben aangenomen, dit, terwijl hij wist en begreep, dat Bordes dat bankpapier door misdrijf had verkregen. Uit de verklaring van get. Van Mierlo, kas sier te Breda, bleek, dat Bordes ruim vier jaar aldaar tot tevredenheid van zijn chefs in dienst was en het volle vertrouwen genoot Op 22 Januari moest hij de bewuste brieven posten niet volgens speciaal gegeven opdracht doch als doorloopende order. Hij had dien avond gevraagd de re$us eerst den volgenden dag te mogen brengen, wal hem was toege staan Bordes erkende naar Rockx «egaan te zijn en met hem in de richting van Parijs te ziji gespoord. In den trein schonk hij Rockx f 12,900 als deel van den buit. Rockx was vroe ger te Parijs geweest en had daarvan verteld aan Bordes, heigeen bij dezen den lust had opgewekt ook daarheen te gaan. Bordes bekende volmondig ~n \va» diep on der den indruk van de ernstige woorden van den president. Het O. M., waargenomen door mr. F. Cou vee. bracht hulde aan den hoofdcommissaris van politie te Tilburg, den heer Soentjes, en ging de motieven na der daad: zucht naar weelde en verkeerde neigingen; berispte het misbruik maken van het vertrouwen, dat de firma van Mierlo stelde in haar bediende; laakte de houding van Rockx, die de mooie rol wilde gaan spelen, toen hij zug dat er toch geen uitweg was, meukte met voldoening het berouw van Bordes op en eisohte wegens verduistering voor Bordes twee iaren gevan genisstraf, tegen Rockx gelijke straf wegens heling. Mrs. M. Tydeman Mzn. uit Breda en M. H Har tog uit Bergen op Zoom traden als ver dedigers op. Een „ruitentikker." Een 42-jarige zeeman stond voor de rechtbank te Den Haag terecht, omdat hij op 6 Februari niet een steen een ruit a an een goudsraidswinkcl aan de Pa\iljoen9gracht aldaar zou hebben verbrij zeld en uit dc étalgc o. a. een paar oorknop pen zou hebben weggenomen. Bekl. ontkende. Het O. M. eischte vier jaar gevangenisstraf tegen hem. Moordaanslag. Gisterenmiddag is te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op een 21-jarig meisje, wonende in de Gouver- nestraat. De aanslag werd vermoedelijk ge pleegd door A. v. d. G., een gehuwd man uit Klaaswaal. Deze man had eene liefdesbetrek king met het meisje aangeknoopt, maar toen het meisje vernam, dat liij uebuwd was, wil de zij niets meer van hem weten. Heden mid dag bégaf liij zich naar de woning van de juffrouw mei eeu revolver. £e werd levens gevaarlijk in borst en rug getroffen. De man ging op de vlucht. Het mes gereed. Dinsdagavond werd een beschonken 18-jarige jongen uit een herberg aan de Zuilingstraat te Den Haag verwijderd, eerst door de kasteleinsvrouw en, toen hij weer binnenkwam, door den kastelein. De jongen, die een geopend knipmes in den zak had, bracht daarmede den kastelei.i tij dens een worsteling op straat eenige ernstige verwondingen toe. De toestand van den getroffene is nit' zon der gevaar. De dader is door de politie aangehouden. Ernstige verwonding. Naar men verneemt verkeert de kastelein uil de Zuring- straat te Den Haag, die Dinsdagavond door een 18-jarigen voeger ernstig met een mes verwond werd en sedert in het Gemeente ziekenhuis wordt verpleegd, nog in zeer zorg- wekkenden toestand. Malversatiën. De ontslagen direc teur der gemeentereiniging .e Deventer, thans te Apeldoorn, is wegens malversatiën in zijn beheer gevankelijk naar Zutphen over gebracht. De aangehouden lour ie r. De scr- geant-fourier van J. van het 1ste regiment in fanterie te Assen, die aangehouden was in verband met zijn beheer dei* menagegelden, is, naar de N. R. Ct. vermeldt, krijgstuchtelijk gestraft; hij blijft niet in zijn betrekking van fourier gehandhaafd. Van een oude inbraak. Naar men ons schrijft, wordt de onlangs gearres teerde E. Baay, die na een inbraak op de „Rollecale" te hebben gepleegd, te Zwolle op het station werd in hechtenis genomen, er van verdacht niet onschuldig te zijn aan dc in braak op den huize „Belmonte'' bij Wageuin- gen, in den nacht van 16 op 17 October 1912. De overeenkomst in de bijzonderheden van beide inbraken bracht de politie op dit ver moeden. In den morgen van 17 October 1912 werd zekeren L., 'hans te Hilversum, door iemand de weg gevraagd naar het Lexkes- veer en werd J. v. I. aan dat veer in het bij zijn van J. v. d. P. door een onbekende ge vraagd om een glas melk. Diezelfde onbeken de zou te Opheusden in een herberg bier en brood hebben gebruikt. Alle genoemde per sonen zijn te Zwolle geweest en geconfron- treerd mot B. Met uitzondering van de vrouw uit Opheusden is B. met zekerheid door allen herkend, hij ontkent echter in de buurt van Wagenmgen geweest te zijn. Ontrouwe brievenbesteller. Te Venlo werd door de gemeentepolitie aan gehouden en ter beschikking der justitie naar Roermond overgebracht de brievenbesteller P. Th. H. P. Hij wordt verdacht "i*an diefstal van aan de post toevertrouwde tukken. Een oneer]ij ke dienstbode. Bij de politie te Rotterdam is aangehouden en naar 'het Huis van Bewaring overgebracht dv dienstbode van B., die ten nadeele van haar patroon aan d.e Oosterkado herhaaldelijk kleine sommen gelds ontvreemde tot een be drag van 500. Ordeverstoring. Dinsdagavond verstoorde een Duitscher de orde In een dans huis aan den Schiedamschen dijk te Rotter dam. Hij werd verwijderd, doch ging nu den portier te lijf, waarna hij met behulp van eenige andere Duitschers opnieuw binnen drong. Een der Duitschers nam een der an deren op en wierp hem in het buffet, waar door groolo schade aan den inventaris werd toegebracht. De politie maakte met sabel en gummistok een eind aan het kabaal en nam den hoofd dader in arrest. M ij n o n g c 1 u k. De gehuwde werk man G. Prins van Winschoten is Dinsdag in een kolenmijn nabij Dortmund doodgedrukt. Onder zand bedolven. Op Ter schelling is het 6-jarig dochtertje van IC1. v. U., onder het zand geraakt en gestikt. In den modder gestikt. De 51- Jarlge L. P., bij Kampen, is, naar de K. Ct. meldt, Dinsdag bij het maken van schouw in een sloot gevallen. Toen het ongeval ont dekt werd, was P. reeds overleden tenge volge van verstikking in den modder. Gestikt. Te Tungelroy (L.) is een bejaarde vrouw In een kuip met woschgoed gevallen en gestikt. Verdronken. Te Rijnsaterwoudcn is de arbeider N. te water geraakt en ver dronken. Verdronken. Te Slikkerdijk in de gemeente Zljpe geraakte het 2$-jarige kind van den heer K. al spelende te water, waar uit het eenigen tijd later levenloos werd op gehaald. Woensdag is in een ondergeloopen kel der in de Foeliedwarsstraat in Amsterdam het lijkje gevonden van een 3$-jarig jongetje uit die straat, dat sedert Dinsdagmiddag werd vermist. Uit den 'trein gevallen. Op het traject Borken-Wintcrswijk is Donderdag een schoolgaand knaapje, zoontje van oen heer V. te Winterswijk, tijdens den rit uit de trein gevallen. Het ventje had het porfcieir ge opend en werd door de sterke zuiging naar buiten gesleurd. In bcwusteloozen toestand is hij opgenomen. Een dokter constateerde hersenschudding. Onder de machine. Woensdag was de stoker A. Heykamp, wonende Leeghwater- straat te Hilversum, bezig een locomotief schoon te maken op het rangeerterrein voor de machineloods der Holl. Spoor aldaar. Toen hij onder aan de machine den vuurrooster bewerkte, kwam een rangeerende wagen aan rijden, die tegen de locomotief aanbotste, met hel gevolg, dat de man er onder geraakte. Na uit zijn toestand verlost te zijn, werd di rect geneeskundige hulp ingeroepen, en con stateerde dokter Ten Brink, dat de borstkas was ingedrukt. Per- brancard werd de onge lukkige naar de R.-K. Ziekenverpleging ver voerd. (Hbld.) In brand geraakt. Bij het schoon maken van den motor van het motorschip „Elisabeth'', tihuisbehoorende te Bergen op Zoom, liggende nabij de spoorbrug te Schie dam, geraakte de machinist in brand. Jn een oogwenk stond hij in vlammen. Ten einde raad sprong hij in de Schie, waaruit hij eeni ge oogenblikken later bewusteloos werd op gehaald. De levensgeesten waren spoedig op gewekt, maar dc ongelukkige bleek ernstige brandwonden bekomen te hebben aan het linker dijbeen, arm en schouder. Na^voorloo- pig door de politie verbonden te zijn, heeft hij zich onder verdere geneeskundige behan deling gesteld. Van het paard gevallen. Bij den optocht die gedurende de onafhankelijk- heidsfeesten te Middelburg is gehouden viel mr G. J. Bergsma, substituut-griffier bij de echtbank te Middelburg van het paard door dat het dier schrok voor een auto. De toe stand van den beer Bergsma is niet zonder gevaar. Buitenzorgfonds. In het jaar 1913 zal wederom, op voordracht van de Koninklijke Akadcmie van Wetenschappen, aan een Neder* landsch plantkundige de gelegenheid worden gegeven om, op kosten van het Buitenzorgfonds, vermeerderd met het daarvoor toegestane Rijks subsidie, volgens de bestaande bepalingen, ge durende vier maanden aan 's Lands plantentuin te vertoeven voor het doen van botanische on derzoekingen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen to komen, kunnen zich vóór 15 Mei 1914 schriftelijk oonmelden bij een der hoogleeraren in de bota nie aan de Rijksuniversiteiten: dr. J. M. Janse, le Leiden: dr. J. W. Moll, te Groningen; dr. A. Pulle en dr F. A. F. C. Went, beiden te Utrecht. Nederlandse h Onderwijzers genootschap. De algemeene vergadering van het Ned. Ond. Gen. wordt dit jaar te Zwolle gehouden. Van den beschrijvingsbrief dezer vergadering vermelden we hier de voornaamste onderwerpen. De voorstellen van huishoudelij - ken oord betreffen het verkiezen von leden van het Hoofdbestuur, de contributieregeling en in stellingen van het N. O. G. Door onderschei dene nfdeelïngen zijn voorstellen ingediend aan gaande den tijd van en het salaris bij de pen sioneering van onderwijzers, zoowel bij hoogen leeftijd als door invaliditeit Andere voorstel len houden verband met de salarieering der on derwijzers. De afd. Waalwijk wenscht een# commissie benoemd te zien, die zich op d hoogte stelt van het vakverenigingsleven de onderwijzers in het buitenland, terwijl de uit komsten van dat onderzoek als basis moetei dienen tot voorbereiding ecner actie om te ko men tot een groote vakvereniging. De afdee- iingen Tiel en Haarlem wenschen, dat in de afdeelingen van het N. O. G. het vraagstuk van het ambulantisme aan de orde wordt gesteld. Verschillende voorstellen betreffende dè betee- kenis van schoolvergaderingen erlengen geen gunstig prae-advies van het Hoofdbestuur, daar dit in de eerste plaats wijziging van art. 21 der Wet op het L. O. noodig acht. Verschillende af deelingen doen een voorstel omtrent het aanlol leerkrachten aan een school In betrekking tot het getal leerlingen. De afdeeling Zaandam wil aon het Hoofdbestuur opdragen: 1. een uitge breid en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de tegenwoordige overproductie van onder wijskrachten bij het lager ondenvijs2. ooi- zaken en gevolgen, zoo spoedig mogelijk, in geschikt en brochure-vorm te doen verschijnen ter waorschuing voor de ouders3. alle ten dien ste staande middelen aan te wenden, die tot b>^ teugeling van deze overproductie kunnen leiden De afd. Alkmaor wenscht, dat het Hoofdbestuur er bij de regeering op aandringe, te zorgen det er bij de scholen voldoende ruimte is om de spe len, zooals die worden voorgestoan door den Ned. Bond van Lichameliike Opvoeding, te kun nen uitvoeren. Het Hoofdbestuur ven het N. O G. doet zelf de volgendo voorstellen 1. De alge meene vergadering machtige het H. B. de perio dieke uitgave van brochures op poedagogisch gebied voor te bereidenen 2. Bij Het School blad wordt uitgegeven een wetenschappelijk bij blad, dal eens per maand verschijnt. Naar het Hbld. verneemt, zal van 31 Aug 12 Sept. te Leiden een cursus worden gehouden voor allen, die belang stellen in godsdienstige en maatschappelijke viagen, geleid door prof. dr. B. D. Eerdmans, prof. dr. K. Lake, prof. dr. H. Oort, mej. E. C. Knappert en dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh v. Eysin ga. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren G. E. Alers Albert us en W. Edelkoort- candidaten van de Utrechtsch" universiteit. Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren G. E. Alers en A. H. Edelkoort, candidaten van de Utrechtsche uni versiteit. (Herplaatsing wegens misstelling). Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg heeft tot de evangeliebe diening toegelaten de heeren J. Stehouwer en H. A. Leenmans, candidaten te Utrecht. Voorde Zending. Do heer D. S. Elzenga, te Kampen, ontving van een onbekende f 6000, waarvan f 3000 voor de armen der Geref. Kerk, f 1000 voor de Kerk en f 2000 voor de zending op Soemba. School- en Kerknieuws. P r o f. d r M a 11 h e s. Dc bekende oud- hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letter kunde, dr J. C Matthes te Amsterdam, hoewel verscheidene jaren rustend, toch steeds nauw met de Hoogeschool en de studeerenden ver bonden door de Amsterdamsche Universiteits- Vereeniging, heeft het voorzitterschap van deze nuttige en sympathieke instelling, dat hij bijna vijf-en-twintig jaren vervulde, neergelegd. Prof. Matthes, die de vereeniging hielp oprichten, beeft voor haar veel gedaan en er ook voor ge zorgd, dat zij veel kon doen. Hij verlaat de ver eeniging, omdat hij ons land vaarwel zegt. Bin nenkort hoopt de oud-hoogleeraar zich n.l. te Zurich te vestigen, om dan geheel rust te nemen. In de Uiuversiteits-Vereeniging is prof. mr. ■Paul Scholten nu tot voorzitter gekozen- Inwijding kerkgebouw. Woens dag werd te Utrecht dc nieuwe oud-Katho lieke kerk van St. Gertrudis aan het Willems plantsoen plechtig ingewijd, door den aarts>- bisschop yan Utrecht, Monseigneur C ill. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door de oud-Katholieke geestelijken uit verschillen de plaatsen in ons land, den burgemeester van Utrecht mr. J. P. Fockema Andreae en den gemeente-secretaris mr. J. Bool. Het orgel werd bespeeld door den heer Vcrliey uit Rotterdam, terwijl mevrouw Van Os—De Vos van Zeist een sopraan-solo zong. Het altaar was fraai met rozen en ;eringeir versierd. Na afloop der plechtigheid hield de aarts bisschop een korte toespraak, waarin hl) kerkbestuur, bouwheer en bouwmeester dank bracht voor de stichting en den bouw van het fraaie kerkgebouw, terwijl hij bur gemeester en wethouders van Utrecht dank-J te voor hunne aanwezigheid bij deze plech tige inwijding. De Bond van Nederlandsch Locomotief- personeel „Eendracht maakt Macht" houdt Zondag 10 Mei haar jaarlijksch congres ill" het gebouw voor Kunsten en Wetenschapper! te Utrecht. Als voornaamste punt vermeld de agenda verbetering dienst, en rusttijden. Zeist. In de gisteren gehouden raads vergadering kwam opnieuw aan de orde dé zaak der Zeister bosschen. De raad besloot, niet in te gaan op het bekende aanbod de* firma Muller te Amsterdam. Het eveneens bekende voorstel van de N. V. Schaerweijdei* Bosschen was nog niet rijp voor behandeling en zal in de volgende zitting in behandeling komen. 4 Uit den loop der debatten mag wordeo af geleid, dat er wel kans is, dat het overgroot te deel der bosschen eigendom der gemeenlé, blijft. Zeist. Woensdagavond werd in de Nieuwa Sociëteit een goed bezochte propagandaavond >r de Nederlandsche Vereeniging *Om6 Vloot" gehouden. Als eerste spreker trad op d« heer H, Mé

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3