BINNENLAND. KOLONIËN. rang wordt toegekend hoven de militaire overheid. Belgrado, 8 Mei. Tegenover het bericht ill de dagbladen, dat de Serven bij Dibra de 'grens zijn overgegaan, deelt het persbureau mede, dat slechts de aan de grens wonende Albaneesche stammen gevechten leveren. Geen enkele Servische soldaat heelt de grens overschreden. In Albanië. Weenen, 8 Mei. De Albanische Kor- fespondenz bericht uit Durazzo, dat Servische troepen de Albaneesche grens moeten zijn p\ erge trokken. Zij hebben de omringende hoogten bezet. De stad is versterkt Belgrado, 8 Mei Het wordt tegenge sproken, dat de Serven hij Dibra de grens lijn overgegaan. Durazzo, 8 Mei. De regeering ontving jirterenavoud een telegram, berichtende dat tisteren ften oosten van Koritza een verbitter en strijd heeft plaats gehad tusschen de Al- baneezen en de opstandelingen, grootendeels uit Grieksche soldaten bestaande, e Albanee- zen trokken zegevierend vooruit. 150 vijan den zijn gedood. Er zijn uniformstukken van Grieksche soldaten buit gemaakt. Vele Griek sche offiderensabels zijn buit gemaakH. Durazzo, 7 Mei. De internationale cen trale commissie is heden avond vertrokken naar Santi Quaranta, waar zij Zographos zal ontmoeten, met wien zij besprekingen zal hou den met hei doel de kwestie van Epirus te regelen. - Turkije. Elf Koerdische revolutionairen zijn door den krijgsraad 'er dood veroordeeld in ver band met den laagten opstand; zij zijn giste ren te Billis opgehangen. 66 beklaagden zijn vrijgesproken. liet onderzoek duurt voort. De Porte spreekt officieel tegen, dat in Mek ka een opstand is uitgebroken ten gevolge van een conflict tusschen den vali en een emir. Een bijzonder gezantschap, roet Talaat Bey aan hdt hoofd, zal zich naar Livadia begeven, óm den Czaar namens den sultan te begroe ten. Na zijne terugkomst zal Talaat Bey zich naar Bukarest 1 .geven. De tereenigtie Staten en Mexico. Mexico, 8 Mei Het departement van builenlandsche zaken heeft zich bij de bemid delaars beklaagd, dat de Amerikaans che landstroepen militaire toebereidselen maken in Veracruz met schending van den wapen stilstand. De bemiddelaars hebben geant woord, dat zij zich over dezen klacht zullen wenden tot president "Wilson. n iRome, 8 Mel Op last van zijne regee ring heeft de gezant van Chili bij den Heili gen stoel zich met kardinaal Merry del Val onderhouden over de bemiddeling van de Zuid-Amerikaansche republieken ten gunste van den vrede in Mexico. "Washington, 8 Mei. Ondervraagd over de klacht van het Mexicaansche departement van huitenlandsche zaken, gal staatssecretaris Bryan toe, dat de regeering eene nota van de bemiddelaars had ontvangen. Hij voegde daaraan toe: De nota houdt alleen in wat Huerta zégt. Er zal antwoord gegeven worden op de nota. Washington, 8 M e i. Volgens eene door staatssecretaris Bryan in een interview geda ne mededeeling, is heden San Luis de Potosi in handen van de constitutionalisten gevallen. Veracruz, 8 Mei. Generaal Maas heeft den Engelschman Coxou, directeur van de tramwegraaalscliappij te Veracruz, die door hem gevangen werd gehouden, in vrijheid ge steld. Heden is Coxon hier aangekomen. Washington, 8 Mei. Er is bericht ont vangen, dat dr. Tyan, de Amerikaan, die in Zacalecas veroordeeld was om als spion te worden doodgeschoten, maar werd vrijgela ten, uit Mexico is aangekomen in Puerto Mexico met nog 600 vluchtelingen meer. Zij zullen zich rechtstreeks naar New-Oreans be geven aan boord van de Esperanza. Washington, 8 Mei. De minister van marine heeft vernomen, dat twee Duitsche schepen, die wapenen bevatten voor de aan hangers van Huerta, zich wenden naar eene Mexicaansche haven, waar zich geene Ame- rikaansciie schepen bevinden. Het staatsde- partement zal Duitschland verzoeken de lan ding van die bezending te beletten. Uit New-York wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat de bladen thans vrij eenstemmig van meening zijn, dat de poging tot bemid deling van het Zuid-Amerikaansche ABC slechts met eene mislukking kan eindigen. Zelfs de World, die tot dusver vol geestdrift was over het optreden van de Zuid-Ameri kaansche republieken, toont zich nn geheel ontmoedigd. De Sun bericht, dat president Wilson het vlagsaluut niet in debat zal laten brengen, omdat de eer van de Vereenigde Sta ten zulk een saluut eischt. Wanneer echter deze kwestie wordt uitgeschakeld, dan is niet te bespeuren wat verder nog overblijft voor bemiddeling, want de regeling van den bin- nenlandschen toestand van Mexico kan ook niet in discussie gebracht worden tengevolge yan de weigerende houding van Carranza. In- tusschen verklaart de Tribune, dat Wilson zelf steeds optimistisch gestemd is over de uit komst. De berichten uit Veracruz schilderen den daar heerschenden toestand tamelijk somber. Inzonderheid stelt de aanhoudende aankomst van scharen vluchtelingen het rikaansche bestuur voor een moeiclijk vraagstuk. Het ont breekt aan voedsel en ook In ander opzicht is het vlottende element ongewenscht. Een driehonderdtal tot de gegoeden hehoorende Mexicanen zijn in Veracruz aangekomen; voor een deel kwamen zij uit de hoofdstad, waar uit men de conclusie trekf, dat deze vluchte lingen den val van Huerta als aanstaande be schouwen en vreezen, dat Zapata Mexico zal innemen en er zal moorden en plunderen. Huerta zelf schijnt niet te gelooven aan hem dreigende gevaren, want hij heeft een biljart besteld voor zijne presidentswonjng en heeft dadelijk geld gestuurd om het te betalen. Staatssecretaris Bryan heeft nogmaals ge confereerd met de vertegenwoordigers van Carranza in Washington. Edhter zonder suc ces, want Carranza en Villa schijnen 't er over eens te zijn, dat eene bemiddeling voor hen nu* flewenschft is. Wel verklaart de Herald, dat Carranza aan een aanbod tot bemiddeling gehoor zal schenken, maar vooraf moeten Saltillo, Tampico en San Luis de Potosi in zijne handen zijn gevallen, hetgeen, naar hij hoopt, binnen twee weken geschied zal zijn. Het congres in Washington zal vooreerst niets doen om Wilson te storen. Een voorstel van den republikeinschen senator Lippitt om den president te vragen of bij eventueel Villa als president van Mexico zou erkennen, werd met groote meerderheid verworpen. Dit voor stel bedoelde aan president Wilson gelegen heid te geven, de onderstelling af te wijzen, dat de Vereenigde Staten aan den misdadiger Villa de voorkeur geven boven Huerta. Carranza's ongezindheid om een wapenstil stand aan te nemen, verklaart zich uit de van hem afkomstige mededeeling over de in den laatsten tijd door hem behaalde voordeelen op de troepen van Huerta, die aldus kunnen worden samengevat: Nederlaag van 3600 man bondslroepcn in Panazcos bij San Luis de Po tosi, waarbij 1800 man gevangen genomen en eene menigte wapenen en munitie buit ge maakt werden; 1700 gevangeren bij Acapo- neta en Tepic met nieuwe hoeveelheden wape nen en munitie; vermeestering van veldge schut en artillerie-munitie bij den aanval op eene uit Monterey vluchtende colonne. De ver tegenwoordigers van de constitutionalisten in Washington voorspellen met groote stellig heid de insluiting van de stad Mexico binnen eene marnd tijds, wanneer de overwinningen op deze wijze voortgaan. Allerlei. Pgoud te Milaan. Pégoud heeft Donderdagmiddag gevlogen met de door hem verkochte vliegmachine, waaraan hij Zjg. eenige veranderingen zou hebben aangebracht en die tot zulk een lang- durigen strijd aanleiding heeft gegeven. Zon der eenig incident voerde Pégoud verschil lende looping the loops uit; hij werd door het talrijke publiek geestdriftig toegejuicht. Reuter seint ons uit St. Raphael d.d. 8 Mei: De vlieger Ruggero is op een watervliegtuig met een passagier tot 2100 Meter gestegen en heeft daarinede het record geslagen. Petersburg, 8 Mei. De proteststaking van de Petersburgsclie werklieden beantwoor den vele fabrieken, waaronder de machine fabriek Nobel en de fabriek van Siemens en Halske, met het stilzetten van hun bedrijf. Het aantal uitgestotenen bedraagt 10,000. De ar beiders van de Poetilow-wcrken hebben zicb bij de staking aangesloten. Het aantal stakers is 20,000. dB e r 1 ij n, 8 Mel. Wolffs bureau verneemt, dat heden middag de bliksem geslagen is in een onbemanden ballon caplif, waarmee het telegraafbataillon no. 5 bij Zossen oefeningen deed in de vonken-telegrafie. De ballon werd vernield; menschen bekwamen geen letseh Catania, 8 MeL Heden avond veroor zaakte een sterke schok van aardbeving, die zes seconden duurde, eene. paniek onder de bevolking. Schade werd niet aangericht. De schok moet krachtiger geweest zijn in de om streken van Mangano, waar wel schade ia aangericht. In het dorp Liner o rim groote verwoestingen voorgekomen. Materieel van het Roode Kruis en geneesheeren zijn er met spoed heengezonden. In de omstreken van Teihato, Permis! en Arrircale zijn talrijke huizen onbewoonbaar geworden. West-Indlë. Mp. B. de Gaay Fortman. De Cur. Cour. meldt, Cat mr. B. de Caay Fortman ontslag genomen heeft als lid van den Kol. Raad. Het blad herinnert er aan dat het den heer de Gaay Fortman nog niet lang geleden tot lid van het hof an justitie in de kolonie benoemd, zeer kwalijk is genomen, dat hij na een zeer kort verblijf aldaar in dagbladartikelen een scherpe critiek zou hebben geoefend op toestanden In de kolo nie. De Staatscourant van Zaterdag 9 Mei bevat 0.m. de volgende Kon. besluitent benoemd tot rijksboekhouder 2c kl. de ten kantore van den betaalmeester te Den Haag en 's Hertogenbosch, werkzame rifksboekhou- ders 3e kl. R. Wiskerke en J. v. d. Berg; eervol ontslagen H. C. van Santé van Sprang commies ter directie van de Grootboeken en Natioale Schuld; overgeplaatst in rang bij het r^riment jagers de le luit. L. A. C. Duuring, adjudant bij het 14e reg. inf.; benoemd tot officier der Oanie Nassauorde jhr. J. P. J. v. d. Does de Bije, directeur van de Singkep Tin Maatschappij; benoemd tot ridder in die orde J. v. d Hulst, gewezen ontvanger der gemeente Olst. P. Pinxter, hoofd der openbare lagere school te Zwaag, H. M. Kesteloo Sr -~ezen secre taris en ontvanger der gemeente Domburg en 1. A. Surink, gewezen hoofd der oppnbare la gere school te Dieren. aan A. Kop, gewezen drukker ter Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage, is de eere medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan den ordonnans-officier van H. M. de Ko ningin, den eerste-luitenant van den grooten staf C S. Sixma baron van Heemstra, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de Orde van de Eikenkroon, hem door H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg, geschonken aan den eerste-luitenant K. G. van der Man- dele, van het escadron ordonnansen, is vergun ning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder der Orde van Cambodja, hem door den President der Fransche republiek geschonken. H. M. de Koningin ontving gisteren den nènisler van Binnenlandsche Zaken in con ferentie. Koninklijk bezoek aan Haar lem. Naar men verneemt zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlan den op Dinsdag a.s. een niet-officicel bezoek brengen aan hot Frans Hals-museum en den werf Conrad te Haarlem. Bij den Commissa ris dér Koningin, mr. dr. W. F. van Leeuwen, zal het déjeuner worden gebruikt. H. M. de Koningin-Moeder bezichtigde gislervoormiddag met de Vorstin van Wal- deok en gevolg de verzameling van Fransche schilderijen in Pulchri Studio te 8 Graven- hoge. De Vorstin van Waldeck, verge zeld van Haar dochter Prinses Helena, heeft gisterenavond ten 9 uur de residentie verlaten, waar beiden sedert j.l. Maandag vertoefden, thans Ilare reis voortzettende naar Engeland. H. M. de Koningin-Moeder bracht Haar lo geergasten naar het Holl. spoorstation. In het Koninklijk wachtsalon bevond zich Z. K. H. de Prins om, ook namens H. M. de Koningin, den afscheidsgroet aan de Vorstelijke perso nen te brengen. Haar werden daar verder uit geleide gedaan door den heer von Muller, ge zant van hel Duitsdie Rijk, jhr. de Ranitz, Grootmeester; den burgemeester jhr. van Kar- nebeek en generaal-majoor Klerk de Reus, gouverneur der residentie. Een talrijk publiek wa«s aan weerszijden van de wachtzaal getuige van het vertrek en van het hartelijk afscheid dat de Koningin-Moe der van Hare schoonzuster en dochter nam. HetDeensch bezoek. Aan den gala- maaltijd ten Paleize te Amsterdam op 22 de zer ter eere van Koning en Koningin van Denemarken, zijn ook de echtgenooten der vreemde gezanten genoodigd. Aan tafel speelt de Koninklijke Militaire Ka pel. Zaterdag namiddag komt de Koninklijke stoot uit Rotterdam over het verbindings lij nlje van het 9t a atsspoors talion te Den Haag aan De Deensche Majesteiten logeeren ten Pa leize Noordeinde, Tweede Kamerverkiezing Katwylc* Naar gemeld wordt, komt dc heer Bal- fers, uit Ilillegom, ernstig in aanmerking als R.-K. candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer In Katwijk. De heer Balfers is reeds bij een vorige verkiezing door de Roomsch-Katholieke kies- vcreeniging gecandideerd. Naar Het Volk meldt, bestaat er bij de soc- dem. partijorganisatie voor het district Kat wijk het voornemen om wederom aan de na- verkiezing deel te nemen met een eigen can didaat. Depestbestrijding. Het Vaderland verneemt dal er zich verschillende builenland sche geneesheeren bij het departement van Ko loniën hebben aangemeld om hunne diensten bij de pestbestrijding in Nederlandsch-Indië aan te bieden. Door de Regeering is hun echter tot nu toe steeds geantwoord^ dat van hun diensten voor alsnog geen gebruik zal worden gemaakt. Naar men zich herinnert heeft de Minister van Koloniën in de Tweede Kamer verklaard, dat wanneer er zich onverhoopt geen voldoend aantal Hollandsche artsen zou aanmelden, men tot de aanstelling van huitenlandsche ge neesheeren zou moeten overgaan. Tot op dit oogenblik is men daar echter in tegenstelling met verschillende geruchten die de ronde doèn, niet toe genoodzaakt, daar het aantal Hollandsche medici dat zich geleidelijk heeft aangeboden, bevredigend ls. Notarieel examen. De minister van Justitie, gelet op art. 1 van het K. B. van 23 November 1905. totvaststelling van een al- gemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in het vierde ](id van art. 13 der wet op het no tarisambt, gelijk dit besluit laatstelijk gewij zigd is, heeft besloten: 1. te bepalen, dat het voorbereidend exa men, bedoeld bij het vierde lid van art. 13 voormeld, voor zoover het mondeling ge deelte betreft zal worden gehouden te 's Gravenhage 2. te benoemen: tot Ud en voorzitter der Staatscommissie, belast met het afnemen van genoemd exa men. mr. S. Gratania, raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden; tot leden dr. C. A. A. J. Greehe, rector van het gym nasium te Gorinchem; dr. N. J. Beversen, rector van het gymna sium te Leiden S. van Dissel, leeraar aan de vierde H. B. S mot drie-jarigen cursus te Amsterdam; mr. W. H. Drucker, adjunct-commies bij het Dep. van Justitie, te 's Gravenhage F. J. Heeris, oud-directeur der eerste H. B S. met driejarigen cursus te Amsterdam D. Hora, directeur der R. H. B. S. te Hel mond J. M. N. Kanteyn, leeraar aan het gymna sium te Leiden; E. J. M. van de Laarschot, leeraar aan het gem. gymnasium te Amsterdam; dr. C. Te Lintruro, privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; J. J. va.n Rennis, leeraar aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus te Enschedé; J. van Rijckevorsel. leeraar aan het College St. WiTl^brord te Katwijk a/d. Rijn; D. Stigter. leeraar aan de derde H. B. S. met driejarigen cursus en daaraan verbon den handelsschool te Amsterdam S. L. Yeenstra. insoecteur ter rcclasseerlng van ontslagen gevangenen en verpleegden, te 's Gravenhage on^-l^eraar aan het Christe lijk pvmnasium aldaar; J. Wille, leeraar aan hel Christelijk gym nasium te 's Gravenhage. Het bestuur der Academie voor Beel dende Kunsten en Technische Wetenschap pen te Rotterdam heeft tot directeur be noemd den heer T. Rodeirhauscn, hoofd van onderwijs in de genicwetenschappcn aan de Koninklijke Miltiaire Academie te B :da. CN. B. Ct.) Begrafenis dr. P. II. Eykman. In tegenwoordigheid van vele clangstellen- den uit alle kringen der maatschappij is gis teren middag op Nieuw Eik-en-Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van dr. P. H. Eykman, arts te Scheveningen. Nadat de aanwezigen bloe men op de groeve gestrooid hadden huldigde dr. Sasse, van Slotcrdijk, de nagedachtenis van den ontslapene, dien hij schetste als al gemeen ontwikkeld geneesheer en als geni aal geleerde die vooral door zijn onderzoe kingen en uitvindingen veel voor de weten schap. speciaal wat schedelleer en ffebrufk van Röntgenstralen betreft, heeft bijgedra gen; die door zijne genialiteit het vaderland aan zich heeft verplicht en wiens groote ver diensten dit jaar binnen enkele maanden hare belooning zouden hebben gevonden door pro moveering van den betreurden doode honoris causa aan de Groningsche Universiteit. Een der nabestaanden dankte voor de be toonde deelneming. Intern., congres voor volksop voeding. Van 25 tot 29 September a.s. wordt te Leipzig een internationaal congres voor volksopvoeding gehouden. Het eere-presidiuin voor liet congres wordt gevormd door de ministers tot wier ressort het onderwijs be hoort in Saksen, Pruisen, Nederland, Itabé, de Scandinavische landen, Engeland, Oosten- rijk-Hongaiije en België. Voor ons land zit dus mr. P. W. A. Cort v. d. Linden In het eere presidium. Voorzitter van het congres is: dr. Max Bralin, privaat-docent aan de Leipzigcr universiteit; secretaris: Paul Schlager in Leip zig. Het eigenlijke eefc-comité is een lijst van zeer bekende namen: Wilhelm Förster, Rudolf Eucken, Emile Boutroux, F. Buissen, Selma Lagerlöf, Karl Lamprecht, prof. Th. Ziehen onder zeer vele anderen. Het congres vergadert in een zestal secties: het boek cn de jeugd, volkshoogescholen, beel dende kunsten en jeugdigen, de kinematograaf en de jeugdigen, lichaamsoefeningen en sport, zorg voor de verwaarloosde jeugd. Van de reeds bekende sprekers voor de al- gemeene congresbijeenkomsten noemt de *N. Ct. Stanley Hall, wiens onderwerr is: psycho logie en physiologic van de jeugd; veldmaar schalk Von der Goltz, die spreken zal over de nationale en sociale beteekenis van de licha melijke opvoeding; Wilhelm Förster, die ae moreele opvoeding der jeugd in verband met Staat en maatschappij, en F. Buisson, die deze opvoeding met relatie tot den godsdienst zal behandelen. Uit de lijst der sprekers In de secties mogen vermeld werden Annie Gebhardt uit Amster dam, Max Maslersteeg uit Leipzig, kapitein Tulin. die over Zweedsche gymnastiek het woord zal voeren, en de secretaris-generaal dei Berlijnsché Olympische spelen, Carl Diem, die een rede houdt over sport Een kasteel van Karei van Gelder. Bij graafwerk aan de muziektent op het eiland in den grooten vijver van Sonsheek te Arnhem is men gestuit op nuur- werk van een groot soort steenen. De heer G. A. Kuyk, rentmeester van gemeentelijke eigendommen te Arnhem, ziet daarin de res ten van het huis „Gulden Spijker". De plaats waar dit door hertog Karei van Gelder ge bouwde huis gestaan heeft, wist men niet Blijkens een tcekening van 1550 meende de heer Kuyk dat de plaats moest wezen op het eiland in den vijver. De nu gevonden fundeering versterkt hem in die meening. Nieuwe lijn R otterdam—Ant werp e n. De Rotterdarasche Lloyd zal, naar de „Weser Ztg." mekti, in gemeenschap met de Stoomvaart-Mij. „Nederland" een nieuwen dienst van Rotterdam—Antwerpen via Genua naar Penanfi en Singapore openen, met af vaart beurtelings van Rotterdam en Antwer pen om de veertien dagen, voor het eerst op 16 Mei a.s. De spoorwegramp bij Hoog halen. De beschouwingen, door Minister Lely toegevoegd aan het Rapport over de spoorwegramp bij Hooghalen, bij al de on voldaanheid over het niet vinden van de oor zaak, toch dit in uitricht gesteld dat voortaan openbaarheid zal worden gegeven aan het onderzoek naar de factoren, elke zulk een ramp hebben omgeven. Deze zekerheid biedt, zooal weinig pre ventiefs, toch meerdere voldoening aan het nu al te langen tijd opgehouden rechtsbesef, dat ondanks alle mogelijke en onmogelijke officieel© verklaringen, een of meer schul digen zoekt. Voor de toekomst is er wei nig of niets beloofd; alleen zal men de wis sel-constellaties nog eens in de perfectie on derzoeken!. Maar nu mag billijkheidshalve tooh ook gezien worden op de, bij het lijvige Rapport gevoegde vergelijkende statistiek van bii 6poorwegincidenten omgekomen of gewonde personen. Daaruit toch blijkt, dat men in ons land het gevoel van veiligheid bij het reizen zeer terecht had en heeft behou den. Het lijstic loopt over 3 jaren, en suen ziet er het gemiddeld aantal gedoode of ge wonde personen per 1 000 000 treinkilome- ters: voor Nederland 2.71. voor Duitschland 4 50, voor België 14.73, voor Engeland 13.37. Deze ciifers waren gespecificeerd naar de jaren 1909, 1910 en 1911 re^n 268.319 en 2.28: 4.64, 4 55 en 4 32; 15.26, 13 70 cn 15.23; 12.67, 13.80 en 13.64. •Inderdaad, het Nederlandsohe cijfer ziet er niet slecht uit, zegt de Ned. Al h uden we rekening met het feit. dat •*- uze voor deze statistiek, landen met een zeer sterk ont wikkeld spoorwegwezen geldt. Kampvereeniging v. d. Ned. Gvmnasiastenbond. De kampboekjes van de Kampvereeniging van den Nederland- sohen Gymnasiasten-bond zijn weer versche nen. Met tal van aardige kiekjes geven zij een beeld van het gezonde leven op de Vierhou- tensche heide in de nabijheid van het kamp huis. Gedurende dezen zomer worden weer vier kampen gehouden, n.L een meisjeskamp van 13 tot 24 Julieen jongenskamp van 24 Juli tot 4 Augustus; het tweede jongenskamp van 4 tot 15 Augustus en het tweede meisjes- kamp van 15 tot 26 Auguslus. Volkspetitionnement Plaat- selijke Keuze. Het aantal handteekenin- gen voor Plaatselijke Keuze bedraagt thans 558,339. Van eenige plaatsen, waaronder ook Utrecht, dat 20.000 handteckeningen heeft, worden de opgaven nog ingewacht. Achterstand ouderdomsren te. Naar Het Centrum verneemt, rijn bij den Raad van Beroep te Almelo zooveel be roepen ingekomen, dat een aantal van de reeds in December j.l. Ingediende beroepen betreffende ouderdomsrente tot dusver nog niet in behandeling geDomen rijn. Het Ned. Kankerinstituut. Naar de N. Ct. meldt, zijn de tot nu toe be reikte resultaten van het nationale comité zeer bevredigend. Er is reeds twee en een halve ton aan bijdragen ingekomen, waaron» der twee giften van f 25,000. Het comité is dientengevolge in staat ge weest een huis op de Hccrengrachl te Am sterdam (op zeer voordeelige voorwaarden) aan te koopen, waar het instituut zoo spoe dig mogelijk zal worden gevestigd. Daar zal een groot laboratorium worden ingerient en reeds kan er op plaats gerekend worden voor 18 20 patiënten. Oudemannenhuis te Wagi n i n g e n. Te Wageningen is ten voordeele van het oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Hen', gem., bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan dezer stichting, gedurende drie dagen een bazaar gehouden, die netto onge veer f 1450 heeft opgebracht. Strijd om 't vereeniglng s- recht. Men schrijft ons: Door den Ned. R.K-. Slagergezellenbond wordt een actie gevoerd tegen de gebrs. Lint horst, vleeschwarenfabrikanten te Twello bij Deventer. De arbeiders in dienst dezer firma, die lid van bovengenoemden Bond waren ge worden, zijn direct ontslagen met inachtne ming van den opzegtermijn. Iedere poging van de zijde van den vakbond om een onderhoud le verkrijgen mislukte. Het bezoeken van eene vergadering door de gezellen word door ge noemde firma met direct ontslag bedreigd In een manifest zal door den vakbond de bur gerij met de handelwijze dezer firma in ker nis worden gesteld. Een aantal der ontslage nen vond elders werk. Een viertal slachtoffers wordt -door den vakbond gesteund. Stakingsrelletje. Het O. M. bij het kantongerecht te Almelo heeft tegen den heer G. J. II. H., lid van den raad, wegens het niet opvolgen van een politiebevel bij een staking— relletje, f 15 boete, subsidiair 3 dagen gevan genisstraf geëischt. Lotisico. De kantonrechter te 'sGra venhage mr. Van Raalte deed Donderdag uit spraak in de zaak van den agent van de Ne- derl. Maatschappij tot verzekering v. risico in loterijen (Lotisico) aldaar, die in verband met Eet bekende optreden der politie terecht stond wegens het ten verkoop voorhanden hebben van aardeelen in een verboden loterij. De kantonrechter heeft den man vrijgespro ken, op den volgenden grond Bij dagvaarding was ten 1 .ste gelegd, dat de strookjes papier, die in beslag genomen rijn, den kooper de gelegenheid gaven om tegen betaMng van een zeker bedrag mede te din gen naar geldprijzen. Dit nu heeft dc kantonrechter niet bewe zen geoordeeld daar toch uit het onderzoe' gebleken is. dat niet de betaling 'ian een ze ker Bedrag, maar het bezit van de origineelc premicbewijzen recht gaf om naar prijzen oi premies mede te dingen. Hieruit volgt overwoog het vonnis dat niet bewezen is het aanleggen eener loterij als bij de dagvaarding omschreven is en del bekl. dus aandeelen in zoodanige loterij voorraad heeft gehad. Als verdediger was opgetreden mr. L. 1 Denekamp, advocaat te 's Gravenhage. Het O. M. heeft tegen dit vonnis appèl aan geteekend. Vernieling in een celwagen. D 5e Kamer der rechtbank te Amsterdam he f een 18-jarig smidsknechtje veroordeeld tot ecu maand gevangenisstraf, overeenkomstig den elsch van het O. M. wegens vernieling in een celwagen. Toen hij op 27 Maart j.l. van hel Huis van Bewaring per celwagen naar de Ge vangenis aan den Amstelveenschnn weg werd vervoerd, tol het ondergaan van de hem op gelegde straf, trapte hij den bodem van zijn celletje stuk, zoodat bij aankomst in de ge vangenis zijn beenen er onder uit kwamen. De moordaanslag te Rotter dam. De voortvluchtige A. van der G. Jzn., heeft uit de gemeente Rotterdam een brief ge schreven aan zijn ouders te Klaaswaal, waar in hij zijn spijt uitdrukt over den door hem op de naaister L. de Z. in de Gouvernestrant gcplcegdcn moordaanslag en te kennen geeft nan zelfmoord te denken. N. R. C. Ontvreemding daklinnen yan spoorwegwagons. Het komt in ^en laatsten tijd meermalen voor, dat het daklin nen van vee- en overdekte goederenwagons van die wagons wordt afgesneden. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd de daders te ontdekken. Arme landverhuizer. "*e landver huizer G. B., een Rus, heeft aangifte gedaan bij de politie te Rotterdam, dal een onbe kende man, die hij in Osnahrück heeft ont moet, hem heeft opgelicht voor 120 roebel. Kort aangebonden. Dezer dagen is het 12-jarig zoontje van den heer Verhagen, leeraar aan de ambachtsschool te Tiel, zeer ernstig mishandeld door den gymasiast Jhr, B. v. B. Het jongetje wierp naar hem met een sigarenzakje, waarop v. B. hem tegen den grond wierp, zoodat het ventje zijn gelaat ern stig wondde en zijn buik zoo kneusde, dat hij volgens verklaring van den dokter minstens 14 dagen het bed zal moeten houden. Ér is tegen onzen driftigen student ln epé proces-verbaal opgemaakt. (Tel). Gedeserteerd. In een bosch naWJ Ubbergen (G.) zijn gevonden militaire onder en bovenkleeren. die blijkens de nummers toö» behoord hebben aan de volontairs B. en van de instructie-compagnie te Schoonhoven» Deze volontairs hadden Maandag te Schoon hoven moeten terugkeeren, na afloop van butt verlof, doch zijn vermoedelijk naar Duttsch* land uitgeweken. Lijk opgevischt— Vrijdagavond is onder Wageningen door den grindibagge* raar v. B. uit den Rijn Oipgevischt het lijk, van den 20-jarigen student W. de C., die 27 April hij het roeien verdronk. De „Noord-Brabant" aan dett. gTond. Bij het houden van oefeningen in het Kaap- en Molengat, te Nieuwediep, la Woensdagnacht Hr. Ms. panlserdekschip' „Noord-Brabant" aan den grond geloopen. Eenigen tijd later is het schip evenwel doof eigen kratiht weer vlot gekomen; de sleept hoof „Titan", die uit was gegaan om zoo no<J* dig bulp te verleenen, behoefde geen dienel te doen. Treinbotsing. Trein 589, die le 1 u, 23 (te (Haarlem aankomt. licD gistercr.middafj

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2