BINNENLAND. 'fciiijnsei, parallel loopende met de toerustin gen van de andere mogendheden. ■De oplossing van dc Orientspoorwegkwes- tie wordt, in overleg met Servië, nagestreefd wan het gezichtspunt uit, dat dc monarchie daarbij slechts economische en linancieele be langen op het oog heeft. Het optreden van de Fransche regeering en van de Fransche groep financiers in deze zaak ls volkomen loyaal ge weest. De minister van oorlog, daarna het woord nemende, verklaarde, dat, afgezien van en kele politiekers, de geheeie natie achter den driebond staat De bewering, dat het depar tement van huitenlandsche zaken slechts tracht het tegendeel te doen van "t geen Rus land doet, is onjuist. De regeering en de open bare meening van Hongarije wenschen eene goede verstandhouding met Rusland. Met de aanneming van de begrooting van huitenlandsche zaken drukte de commissie te- ehaar vertrouwen uit in de door graaf itold bij het besturen der zaken van zijn departement ontplooide werkzaamheid. Rusland. LI va dia, 12 Mei. Gisterenavond werd Tolaat Bey door den Czaar in plechtige audiëntie ontvangen; daarna werden de ver dere leden van de missie aan den Czaar voor gesteld. Aan het galadiner, dat zich hierbij aansloot, dronk de Czaar op de gezondheid van den sultan en op den voorspoed van het Turksche rijk. Na het diner onderhield de Czaar zlah met de leden van de missie. Servië. Een conflict, dat sedert «enigen tijd reeds in latenten vorm beslaat tusschen het burger lijk© en het militaire gezag, dreigt thans lot uitbarsting te komen. In de wintcrzitting van de skoepschtina werd reeds door den minis ter van binnenlandsche zaken gewezen op ze kere in het korps officieren heerschcnde stroo- niingen, die ten doel hebben het 'eger te vrij waren tegen elke ondergeschiktheid aan het burgerlijke gezag. Ongeveer een maand ge leden is eene verordening uitgevaardigd, waar bij is bepaald, dat aan den districlsprefect als hoogste vertegenwoordiger van het gezag in zijn district de eerste plaats toekom' bij alle staats- en nationale feesten, behalve bij zui ver militaire plechtigheden. Deze verordening geldt ook voor hel nieuw-Servische gebied. Tegelijk werd eene commissie benoemd, tot onderzoek van het geldelijk Deneer van eene officierenvereoniging, die ten doel heeft hare leden van uniformen te voorzien; in de kas van die vereeniging is een tekort ontdekt van 700.000 dinar. Deze beide maatregelen van de regeering hebben in het officierenkorps ene groote ont stemming verwekt. De opperbevelhebber van de troepen in het nieuwe gebied, generaal PoDOvic, heeft aan die ontstemming uiting ge geven door een openlijk protest «egen de ver ordeningen, waarop de regeering geantwoord heeft met het opleggen van eene disciplinaire straf aan den verbolgen generaal. In Albanië. We en en, 12 Mei. De Wiener 7eitung ftrengt de benoeming van den consul-gene raal Kral tot commissaris van Oostenrijk- Hongarije bij de internationale contróle-com- Oaissic in Albanië. Turkije. Konstantinopei i 2 Mei. De minis ter van marine Djamal heeft aan alle haven- prefecten een rondschrijven gericht, waarin hij hen uitnoodigt de kustbevolking aan te moedigen, zich aan den zeehandel te wijden en de andere zeevarende natiën concurrentie aan te doen, voorts de bemanning te leveren voor de vloot, aan welker oprichting de re geering overeenkomstig haar programma is begonnen, teneinde de misslagen van het jong ste verleden weder goed te maken. De directeur van dc spoorwegafdeeling in het ministerie van arbeid Moekhtar Rey is uit Londen teruggekeerd, waar hij de onderhan delingen heeft bijgewoond van de Engeiscbe spoorwegmaatschappij Smyrna-Aidin met het Italiaansche syndicaat, dat concessie verlangt voor een lijn Ad alia Boerdoer. Naar ver luidt ls het tot stand komen van de overeen komst yerzekerd. Griekenland. Het Atheensciie blad Elhnos bericht, dat de Argentijnsche regcering zich bereid heeft ver klaard een dreadnought aan Griekenland te verkoopen onder voorwaarde, dat het koop contract door het Argentijnsohe parlement zou worden goedgekeurd. Uit Mytilene wordt aan de Frank! Ztg. be licht, dat op de door Griekenland bezette •ilanden thans maatregelen genomen worden, die in landen met een geregeld bestuur mis schien zijn wat ook in vredestijd Gebruikelijk is, maar die door de openbare meening up de eilanden gevoeld worden als bedenkelijke aanwijzingen voor de mogelijkheid van eene laatste bloedige beslissing in de eilandenkwes tie. Zoo zijn op het eiland Mytilene 6000 man Bis soldaten onder de wapenen geroepen; zij worden door uit Griekenland gezonaen offi cieren geoefend. Van de op het eiland aan wezige paarden, muildieren en ezels zijn nauwkeurige aanteekeningen gehouden, waar bij de dieren, die voor den oorlog bruikbaar zijn, afzonderlijk zijn vermeld. Volgens eene aanschrijving aan de gemeentebesturen moe ien dezen zich gereed houden m op de eerste rekwisitie de voor den militairen dienst noo- dige transport- en lastdieren op te leveren. Marokko. De bezetting van Toza, waarvan een paar da gen (geleden het bericht werd ontvangen van generaal Baomigarten, den bevefthebber van het naar die streek gezonden expeditiekorps, Is een feit, dat ene* zonder be teekenis is, om dat Tasaa den 6leutel vormt tot de gemeen schap Ifusschen West-Alge rie en de Marok- kaansche hoofdstad Fez. De aanvalsbeweging van de Fransohe troepen onder generaal Gcmroud was goed voorbereid. Voor de Fran- ■chen levert het berzi* van deze stad een be langrijk strategisch voordeel. De bewoners van de stad genieten daarvan d* voordeel, dat «1} nu bescherming zullen vinden voor de ten zuiden van hunne stad stroopen de roo- vers uit den Riatasbam. Deze waren gewoon bam het water af te graven en hel dan tegen ^dtaflng van een losgeld weer hunne be- •cfaMdng te stellen. tfedrld, 12 Me f. De Spanjaarden heb ben eene Mod* gedaan in bet Marokkaan sche kamp. 14 rebellen werden gedood, 15 Spanjaarden gewond. Het lijk werd gevonden van een paard van Raisoeli. De Vereenlgde Staten en Mexico. Washington, 1 2 M e i. In telegrammen uit MateaiQan maakt admiraal Howard ge wag van een slag tusschen federalisten en Za- palistcn op 20 mijlen afstand van Acapulco, waarin 16 Zapatisten werden gedood Hel vechten bi) Mazatlan houdt aan. Veracruz, 12 Mei. Volgens de passa giers van hot stoomschip Boyd, dal met 600 Spaansclie uitgewekenen uit Tampico is aan gekomen, is Ta-mpioo den lOen door de fede ralisten ontruimd. De constitutionalist en zijn in het bezit van de stad. Washi n gton, 12 Mei. De secretaris van marine Daniels heeft van schout bij nacht Dadger bericht ontvangen, dut gedurende den geheclen dag een herig vuur in Tampico is ge hoord. 13 Mei. Schout bij nacht Badger bericht, dat het bombardement van Tampico door de rebellen gisterenavond om 9.30 nog voort duurde. De Duitsche en Nederlandsclie krui sers trokken zich gisteren uit de rivier terug. Rio de Janeiro, 12 Mei. De dagbladen berichten, dat een crediel zal worden ge vraagd om eon dreadnought naar Mexico te zenden. Mexico. Washington, 12 Mei. De Braziliaan- sche gezant te Mexico deelde aan het staats- departement mede, dat de Mexicaansche re geering de onmiddellijke invrijheidsstelling heeft bevolen van Sillcman, vice-consul der Vereenigde Staten te Sallillo. Allerlei. Parijs, IS Mei Het Petit Journal bericht uit Stockholm: De ontdekkingsreiziger Nor- denskjöld en zijne metgezellen, die eene reis hebben ondernomen in onbekende streken van Zuid-Amerika, moeten zijn vermoord door inlanders van den wilden stam Yeni in Bo livia Men wacht op de oftioieeie bevestiging van dit bericht. Botsing in de lucht Beuter seint ons uit Aldershot, 12 Mei: Heden avond zijn twee snelvliegende mili taire tweedekkers op kleine hoogte boven den grond tegen elkaar gebotst; zij werden in ato men vernield. De opvarenden van het eene vliegtuig, kapitein Anderson en zijn machi nist werden dood; de bestuurder van het an dere vliegtuig, luitenant Wilson, werd ernstig gewond. Norfolk, 12 Mei. Te Virginia zijn zeven personen gedood en verscheidene gewond, tengevolge ec .er ontploffing in de machine kamer van het stoomschip Jefferson, behoo- rende tot de Old Dominion Maatschappij. De aardbeving in Sicilië. "Weder is het eiland Sicilië geteisterd door een aardbeving, bepaaldelijk langs de oost kust tot aan den zuidelijken voet van den Etna, die in uitbarsting is. Zij brengt de vreeseiijke ramp van 1908 in herinnering, waarbij in Mes sina en de omgeving 75.000 en aan de tegen overliggende zijde niet minder dan 200.000 menschen zijn omgekomen. Zulk een omvang heeft het tegenwoordige onheil gelukkig niet. In zijn gevolgen is deze ramp ook minder ernstig, omdat de bevolking reeds Donderdagavond werd gewaarschuwd door een reeks van lichte schokken, waardoor de menschen bij menigte in panischen schrik in het open veld vluchtten, vóór de eigenlijke aarbeving kwam. Het is ai erg genoeg, want het aantal slacht offers werd volgens de eerste berichten reeds op meer dan honderd geschat, ongerekend de vele honderden gewonden. De dorpen die zwaar hebben geleden liggen ten zuiden van Messina, tusschen Tormin en Catania. Het dorp Lincra is geheel verwoest. Daar werden 40 lijken gevonden, maar min stens een 100-tal lagen Zaterdag nog onder het puin bedolven. Soldaten zijn bezig met het op- ruimingswerk. Bovendien zijn onmiddellijk vele doctoren, ingenieurs en verplegersperso- neel naar de geteisterde streek vertrokken. Het Roode Kruis heeft een ambulance gezon den. Behalve het meer belangrijke Linera zijn nog drie kleinere dorpen geheel verwoest, terwijl in rijf andere groote schade werd aan gericht. In Bongiardo en Passaposno werden 8 lijken gevonden. In het ziekenhuis te Mi- seaJe werden 72 gekwetsten opgenomen, in dat te Catania 13. De groote plaatsen zijn dit maal gespaard gebleven. 0> verschillende plaatsen werd het spoor wegverkeer verstoord, maar voor een groot deel ls het weder hersteld. De spoorwegbrug en de tunnel van Gordia echter dreigen in te storten, over afstanden van kilometers werden telegraaf- en telefoonpalen vernield, waar door de berichten werden vertraagd. Onder de slachtoffers zijn vooral veel vr< a- wen, hetgeen verklaard wordt door de om standigheid dat ten tijde van de cir ri aardbeving de mannen meest nog buiten aan het werk waren, terwijl de vrouwen in de huizen het avondmaal gereed maakten. De regeerinc heeft met groote voortvarend heid alles gedaan om de bevolking ter hulp te komen. In Zassarnna alleen werden onmid dellijk 500 man uit de verschillende garnizoe nen in den omtrek sa am gebracht om het red dingswerk te beginnen. De aaibeving is Vrijdagavond even over 7 uur geregistreerd. Zij duurde niet langer dan een kwartier. Zij trad plotseling en zeer krach tig op, zoodat de huizen op eenmaal instortten. De bevolking in de geteisterde dorpen werd door een panischen schrik bevangen. Jamme rend en ween end kwamen de menschen in radeloozen angst naar buiten. Uit verschillende berichten blijkt nog, dat in het dorpje Zarbati alle huizen, -de kerk en het ziekenhuis zijn ingestort. De geheeie omge ving van Arcireale werd verwoest door een vreeselijk bombardement van steenen. Daar was de indruk nog schrikkelijk er dan vroeger bij de ramp in Messina. Overal zag men ge heeie scharen van vluchtende menschen, die kampeerden in het open veld. Hartverscheu rende tooneeten speelden zich af. In Santé Messina kon meo een jongen boer niet los rukken van het lijk zijner vrouw, hoewel de muren op invallen stonden. De vluchtelingen zeggen allen, dat de bodem golfde als «en «townnicfctige sm. De correspondent van de New-York Herald vergezelde den onderstaatssecretaris Mosea bij diens tocht door de geteisterde gebieden. Hij vertelt, dat tot nu toe 48 lijken te Linrea en 11 te Passapomo en andere dorpen in de om- gering gevonden zijn. Het is tot nu toe ondoen lijk zekerheid te krijgen omtrent het lol van andere bewoners en hoeveel gekwetsten of verbranden nog onder de puinhoopen liggen. De schrijver ging de heuvels op naar het dorp Cosentini, waar vele kleine huizen op gebouwd waren volgens het „anti-ceismic"- systeem maar dat systeem schijnt niet goed te zijn, want al die huisjes waren tot puinho pen geworden. In het kleine dorp Accronpl, op de glooi ingen van de Etna, is alleen de kerk blijven staan. Te Acireale liggen, een honderdtal gekwet sten in het ziekenhuis; 12 anderen waren naar Giarre gebracht en ook Catania had een twintigtal gewonden uit deze omgeving in het ziekenhuis opgenomen. In de zóne van de aardbeving, welke een lengte van 10 en een breedte van 4 K.M. heeft, ontmoette de correspondent nog een groot aantal gewonden, die, na geneeskundige be handeling ondergaan te hebben, naar de puin hoopen -waren teruggekeerd om naar hun bloedverwanten te zoeken. Gisterenacht werden alle bewoners van Li nera, Cosentini en Bongiardo, die aan kwet suren of dood ontsnapt zijn, van vleesch en brood voorzien en ondergebracht in tenten, door soldaten opgericht. De koning van Italië heeft voor de slacht offers 100.000 Lire beschikbaar gesteld. Kameroverzicht Eerste Kaarter In de igisteren avond gehouden open bare vergadering ran dc Eerste Kamer heeft de nieuw benoemde voorzitter J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst zijn ambt met het houden van een rede aanvaard. Spreker bracht hulde aan de nagedachtenis van ziin voorganger, wijlen ba-ron Sdhimmelpenninck van der Oye, waarbij zich .de minister van iBranenkindsohe zaken. mr. Cort van der Lin den, aansloot, en riep vervolgens de wek willende medewerking der leden van de Kamer in hij de vervulling van zijn taak. Na installatie ran het nieuw gekozen lid Voo<r Drente, Jhr. ran Holthe tot Echten, werd de openbare vergadering .verdaagd tot Donderdag ochtend 11 uur. Tweede Kamer. Dinsdag was aan de orde van het ont werp Inkomstenbelasting artikel 39, waailbij de aanslagregeling voor de vermogensbelas- tingplichtigen wordt opgedragen aan bet dienstvak der registratie en die voor de ove rige belastingplichtigen aan het dienstvak der directe belastingen. i Pe heer P a t ij n (U.-L.) dit splitsingssy steem bestrijdende, waarvan z. i. meten met twee maten te duchten is en dat veel kosten zal veroorzaken omdat uitbreiding van het korps registratie-ambtenaren ontvermijdelijk zal blijken, verdedigde het amendement der o>mimissse ran rapporteurs om de aanslag- regeling in hoofdzaak op te dragen aan het .dienstvak der directe belastingen doch mot samenwerking tusschen beide dienst vakken Jn het belang ran een juisten aan slag. i De heer Ter Laan (S.L.) (Rotterdam) bestreed 's Ministers stelsel als zijnde noch in het belang ran de schatkist, noch van de belastingplichtigen. De heer Tydcman (V.-L.) steunde even eens het amendement detr commissie van rapporteurs. De heer van Nispen tot Sevenaer (R.-K.) (Rhedcn) steunt den Minister. De ddrecte-belasLingen zijn reeds overladen met werk en niet op de hoogte der .vermogens, tenxül men bovendien het den belasting plichtige niet meer moet lastig maken dan noodig is. De heer de Meester (U.-L.) juicht het amendement toe; alleen zou hij fgaarne den inspecteur der registratie permanent lid der comissie van aanslag willen zien, met alleen stemrecht bij zaken dc vermogensbe- larsting betreffend. De vergadering wordt gesloten. Aan dc heeircn Klcerek'.oper en Mondeis i& het door hen verleden week gevraagde ver zoek verleend op een nader te bepalen dag te interpelleeren respectievelijk over de be- moeilirking van het spoorwegpersoneel in de vervulling van het raadslidmaatschap en over de nieuw ingesnoerde strafbepalingen voor Europeanen en inlanders in Intliè. Uit de Pers. Da. R. i. W. Rudolph, t In de Stichtsche Courant schrijft de heer H. J. Kouwenhoven l>z. uit i-eiden een In Memo ri am Ds. Rudolph; wij onttleenen daar aan- „Hij bezat de gave der welsprekendheid maar zij kwam veel meer uit in uren van spannenden strijd tegen den liberaal en so cialist, dan in de gewone bediening des Woords, waarin het leer end en vermanend element op meer eenvoudige wijze den bo ventoon had. Vooral voor den Socialist was hij een lastig tegenstander. Ervaren in dc wetenschappelijke werken van binnen- en huitenlandsche Socialisten, goed bekend met hun dagbladen, getraind in menig pu- blrek debat met hun voormannen, stond hij en getuigde en streed, en menige knods- slag was raak en kwam gevoelig neer. Wie onzer hem dan van naderbij kende, als den teergevoelige, verbaasde zich, dat zooveel mannenmoed te midden van stormachtige vergaderingen met zoodanige weekhartig heid kon samengaan." En verder: „Een der grievendste gebeurtenissen uit zijn leven is hem geweest de bestrijding zij ner Kamercandidatuur in het district Ede. Ware die bestrijding gekomen van Socia listische zijde, met vreugde zou hij de strijdbijl weer hebben ter hand genomen, die enkele jaren aan den wand had gehan gen. Maar nu zij kwam van de zijde van be lijders van Christus, onzen Koning, en ge- vnerd werd m** zulke vac en en. was rtriH schier onmogelijk en de nederlaag dubbel smartelijk. Hij sprak er zelfs niet gaarne over in latere dagendeze wond schrijnde te veeL" Berichten. Aan de 'Staatscourant ran Dinsdag ont- le'enen wij nog de volgende Koninklijke be sluiten: goedgekeurd, dat J. C. Pape, burgemeester der gemeente Willemstad, is benoemd tot waarne mend secretaris dier gemeente; met ingang onderscheidenlijk van 6 Mei 1914, 6 Mei 1914, 14 Mei 1914 en 3 Juni 1914, is aan de reserve-officieren van gezondheid der 2de kl. H- A. Lubbers, N. I. Heybroek, J. T. Peters en B. R. H. Portheine, een eervol ontslag uit hunne gemelde betrekking tot de landmacht verleend, en zijn meergenoemde heeren Lubbers, Hey broek, Peters en Portheine, op het daartoe door hen gedaan verzoek, onderscheidenlijk tot 1 Aug. 1917, 1 Aug. 1918, 1 Aug. 1916 en 1 Aug. 1918, benoemd tot reserve-officier van gezond heid der 2de kL bij het reserve-personeel der landmacht aan den generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der 1ste divisie, gouverneur der residentie, alsmede aan den kapitein J. C. C Phaff, aan de eerste-luitenants J. W. H. Hamil ton of Silvertonhill en W. van Steensel van der Aa, benevens aan den adjudant-onderofficier- vaandeldrager F. T. J. Pannekoek, allen van het regiment grenadiers, de in de eerste plaats ge noemde luitenant, adjudant van het korps, is vergunning verleend tot het aannemen en het dragen onderscheidenlijk van de ordeteekenen van grootkruis, van officier en van ridder, voor zooveel bedoelde luitenants betreft, alsmede van de verguld zilveren medaille, der orde van de Eikenkroon, hun geschonken door EL K. H. de Groothertogin van Luxemburg; toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. A. Brans, tabakswerker bij de firma Gebrs. Zwar tendijk, tabaksfabrikante, te Rotterdam. De Staatscourant van Woensdag 13 Mei bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot rechter in de rechtbank te Utrecht mr. F. Haverschmidt, tha-n<t te 's Her togenbosch; benoemd tot kantonrechter te Amersfoort mr. YV. v. Son, thans te Haarlemmermeer; benoemd tot notaris te Zevenbergen C. Go- deric, thans te Wouw; benoemd tot voorzitter-curator van de Tech nisch Hoogeschool te Delft dr. J. L. Cluijse- naer, lid-curator; op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Augustus mr. F. D. Graaf Sohimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de bewezen diensten; benoemd tot lid der Rekenkamer voor Ned.- Tndiê W. Brouwer, thans lid; op non-activiteit gesteld wegens ongesteld heid kapitein E. J. Duetz, van den stal der genie. te rekenen van 5 April 1914, is* aan den r es erve-kaphein M. P. Stevens, van het 3de regiment infanterie, op zijne aanvrage, na een diensttijd bij het reserve-personeel der landmacht van meer dan 5 jaren voor een offi cier die reeds in het genot is van militair pen sioen, en alzoo krachtens art. 36 lo. en 3o. der Wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan genoemden reserve-officier, roet instand houding van het hem bij Kon. besluit van 18 April 1903 no. 50 toegekend pensioen ad f 810 s jaars, met toepassing van de artt. 43 lo. en 47 dierzelfde wet, een nader pensioen verleend ten bedrage van f 99 c jaars toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan H. H. Menten, fabrieksbaas bij de naamlooze vennoot schap „Ijzerfabriek Tegelen", to Tegelen. Koninkrijk bezoek aan Haarlem. Men schrijft uit Haarlem: De onverwachte mededeeling, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden Dinsdag a.s. zij het dan ook officieus een bezoek brengen aan Haarlem was voor de ingezetenen een aangename verrassing. Wanneer we ons niet vergissen is dit thans de 7e maal, dat H. M. de Konin gin Haarlem met een bezoek vereert; de laat ste maal was op 26 Mei 1910 tijdens de schit terend geslaagde jubileums-tentoonstelling der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur, toen tevens een prachtvol bloemencorso werd gehouden. Daar hel bezoek ditmaal niet officieel was, bleef uiterlijk vertoon behalvel het uitste ken van de vlag achterwege. Trouwens, het bezoek gold dit maal uilsluitend de werf Conrad en het Frans Hals-museum. De Koningin en de Prins kwamen te 1 uar- lem aan om 9 57 uur met een sneltrein, waar aan te 's-Gravenhage een paar salonrijtuigcn waren gekoppeld. Op het perron werden de Hooge Bezoekers begroet door den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holtanid, mr. dr. F. W. van Leeuwen en den burgemeester van Haarlem, jhr. mr. N. B. Sandberg. Op het perron was een gedeelte ontruimd ten gerieve der Koninklijke Gas ten. Dadelijk werden de gereedstaande rij tuigen bestegen en werd gereden naar de werf Conrad aan den Spaarndammerweg. waar de directeuren, de heeren C. H. Holst en P. Lugt de Vorstelijke bezoekers opwacht ten. (De Prins had vroeger reeds een bezoek aan de werf gebracht) en over de terreinen en door de werkplaatsen begeleidden, waar leven en bedrijvigheid hcerschte. De uitge strekte werkplaatsen met hun merkwaardige werktuigen en toestellen vonden groote be langstelling, terwijl daarna bezichtigd wer den in aanbouw zijnde schepen: twee bag germolens, een zandzuiger en de juist vaü stapel gcloopen vracht- en passagiereboot der Bataafsche Petrolcummaatschappij. de J H. Minten. Nog bezichtigd werden de machinebank werkerij en draaierij, de werkplaats van plaatbewerking en de vuurwerkerij, waar het leggen van een band om een bagger emmer werd gedemonstreerd. Voorts werd een demonstratie gegeven met het 'Bauca-boortoestcl, «en eigen produel der werf Conrad. Op de „J. H. Hinten" v.erd in het bijzijn der Koninklijke Gasten een mast geplaatst, waarvoor Zij hunnen dank betuigden. Ongeveer een uur vertoefden d« Koningin en de Prins hier, aan deze en gene nu en dan «en inlicb<4iw vragend. Daarop werd plaats genomen op een der salonbooten van de maatschappij Carstjens te Leiden, voor dit bezoek afgehuurd door d< gemeente Haarlem, voor een tocht langs het Binnen-Spaarne tot het Zuiden Buiten-Spaar, ne, ter hoogte van hel Haariernmerhoulpark. iBii den boottocht werd door de leden der roeivereenigingen in hunne Gepavoiseerde vaartuigen hulde aan Koninklijk Echtpaar ■gebracht. Aan het Haarlemmerhoutpark werd ge. meerd aan den particulieren steiger der vil la Oldenhove, vroeger bewoond door den heer Buma, en na een oogenblik te hebben genoten van het prachtige v gezicht daar ter plaatse, werden wederom de rijtuigen bestegen voor een rit door den prachtigen Ilout met zijn jong groen en zijn fraaie boomgroepen en daarop rechtstreeks ïangs •de hoofdstraten naar de woning van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht, waar de lunch werd .hmakt. Even 2 uur werd opnieuw uitgereden en wel met een omweg, De route was zóó samengesteld, dat de verpleegden van DIaconessenhuis, Groot Gasthuis en Diaconessenhuls den stoet konden gadeslaan, naar het Frans Hals- Mnseum. Hier werd de directeur, de heer G. D. Gra- tcma, aan de Koningin voorgesteld en onder diens geleide werden de verschillende zalen met haar kostbaren inhoud bezichtigd, eerst o.a. de uiterst graaie Schncevoogtzaal en daarop de Halskabinetten, waarbij de heer Gratama gelegenheid werd gegeven een en- wel woord ter toelichting mede te deelen Tot tegen half vier vertoefden de Vorstelijke personen in het museum. Daarop werd we derom een uitgestrekte rit door allerlei stra. ten gehouden, o-a. door eenige In hel Leidsche kwartier en tenslotte gereden naai het station der H. IJ. S. M., waar een extra- trein gereed stond, die Koningin en Prim om 4.23 ur te 's Gravenhage z u terug brengen. De Hooge Gasten betuigden vóói bet vertrek aan den Commissaris der Ko ningin en de Burgemeester Lunne volle in stemming met hetgeen zij gezien hadden. Ook de ingezetenen toonden j herhaling hun ingenomenheid met dit bezoek, temeer nog daar de te berijden straten vooraf bekend gemaakt waren en ieder derhalve in de ge legenheid was de Bezoekers te zien. Kon bezoek aan "Wes t-F r i e s- Tand. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koningin op 18 Mei a.s. te 9.17 uur 's morgens te Enkhuizen arrivecren en een rijtoer maken door "West-Friesland. H. M. zal per autc zonder uit te stijgen door de stad rijden. De route die daarna gevolgd zal worden, zal bin nenkort bekend worden gemaakt Men meldt nader: H. M. de Koningin zal den 18en Mei a.s. een rijtoer maken -er auto door Enkhuizen daarna het kasteel Radboud" te Medembiik bezichtigen en aldaar de lunoh gebruiken. Verder is in het reisplan opgenomen een bezoek aan de boerderij van den beer Neefjes te Westwoud en aan de coöp. boterfabriek te Opmeer. Daarna wordt waarschijnlijk een bezoek ge- hraoht aan Heer Hugowaard en den Beemsler. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin «en bedrag van duizend gulden ge schonken aan bet comité tol het verleenen van steun aan bet Ned. Roode Kruis ter uitzen ding van personeel en materieel voor de be strijding van de pest op Java. De Prins biedt 19 dezer aan bestuur ders van de Kon. Ned. Landhouwver?eniging en aan de begiftigden met Koninklijke me dailles ter landbouwtentoonstelling 1913 op het Huis ten Bosch een thee aan. Het üeenscbe bezoek. Twee tor- pedobooten zullen 25 dezer het jacht „Dane- brog met den Koning en de Koningin van Denemarken aan boord, uit de haven van IJmuiden tot 3 mijlen in zee escorteeren. De internationale opiumcon ferentie is legen Maandag, 15 Juni a te Den Haag bijeengeroepen. Corps diplomatique. Na het ver trek met onbepaald verlof van óeu Perzischen gezant te Den Haag, treedt heer Marcellin Pellet, gezant der Fransche repuuhek, als oud ste in dienstjaren der daar ter stede vast domicilie hebbende gezanten, als deken van het corps diplomatique te 's Gravenhage op. De eigenlijke deken van het corps is de heer Carlin. gezant van Zwitserland, maar deze, die ook bij het Engelsche Hof is geaccredi teerd, heet vast verblijf te Londen. Het landbouwproefstation voor kunstmeststoffen. Minister Ti eub, die Dinsdagmiddag te Maastricht met vele andere autoriteiten had gedejeuneerd bij den Commissaris der Koningin, opende om 4 uur in tegenwoordigheid van vele landbouw- antoritciten uit land en eewest als Van Hoek, S\va\ing en Löhnis, benevens plaatselijke autoriteiten, het gereorganiseerde Landbouw proefstation. Nadat dr. Knuttel, directeur, een welkom had toegeroepen, opende minister Treub met een rede bet station. Daarna werd nog het woord gevoerd door jhr. Mïcliicls vap Kcssenich namens de commissie van advies, waarna directeur Knuttel een historisch over zicht gaf van het gebouw en de gebruikelijk© dankwoorden sprak". De eerewijn werd rond gediend, terwijl de inrichting met groote be langstelling door allen bezichtigd werd- Heden vertrekt minister Treub van Maastricht naar neerlen. Bij de opening waren ook aan wezig de Commissaris der Koningin, de bur gemeester en geestelijkheid der stad, be neven© militaire en burgerlijke autoriteiten. De Ned. officieren ln Albanië. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een rai«- sive van de ministers van Oorlog en van Bin nenlandsche Zaken, ten geleide van vijf exem plaren van het dooir den generaal-majoor W. J. H. de Veer en den majoor L. W. J. K. Thomson aan die ministers uitgebrachte „Ver slag der zending Albanië, ingesteld bij Kon. besluit van 22 Oolotbcr 1913. Voorstudie tot d© vorming eener Gendarmerie". Deze missive zal worden gedixjlfll en rond gedeeld, terwijl de ingezonden exemplaren van hel verslag ter griffie werden gedepo neerd, waar uitsluitend de leden, der Kam®" van dén rofcowl Vennis kaum^u nemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2