"binnenland. Uit den omtrek. Oe Franschen in Marokko. Parijs, 16 Mei. Generaal Liautey seint, ttat den lien en 12en een hevig gevecht is Gevoerd met den vijand, <-4e op de vlucht werd gedreven. Aan Fransdhe rijde zijn 9 perso- jEen gedood, waaronder 7 .Europeanen, en 30 gewond, van wie 16 Europeanen. Een officier is gedood, vijf zijn gewond. De vijand erkent, dat hij meer dan 200 dooden heeft. Generaal Gouraud is «.rnstig gekneusd, om dat zijn paard U omgeslagen. De Vereenlgde Staten en Mexico. El Paso, 15 Mei. De gouverneur van ïarral heeft eene proclamatie uitgevaardigd, t waarin hij verklaart, dat als de Amerikanen en de andere vreemdelingen niet binnen vijf- itien dagen terugkeeren en het werk in de mijnen hervatten, deze zullen worden ver beurd verklaard. In de mijnen zal dan worden gewerkt ten gunste van de Mexicanen en •vreemde fondsen, bedragende 30 tot 80 mil- tioen dollars, zullen worden geplaatst in de tnijnen van ParraL Washington, 15 Mei. De Mexicaan- Itehe gevolmachtigden zullen heden namid- lag eene conferentie hebben met president Wilson, waarbij de Amerikaansche gedele geerden tegenwoordig zullen zijn. "Washington, 15 Mei. Staatssecretaris Stryan heeft aan de regeering van Huerta ken- Eis gegeven, dat hert staatsdepartement het achterwege houden van inlichtingen over het Wedervaren van den matroos Parks als eene vijandige daad beschouwt. Parks is een Ame rikaansche matroos, die gevangen is genomen terwijl hij een ofGeierspaard afreed. Het ge rucht loopt, dat hij als spion terecht is gesteld. Terwijl de bemiddelaars het plan bestudee- ren van eene voorloopige regeeringsjunta in een overgangstijd voor de bevrediging van Mexico, waarvoor de generaals Huerta en Carranza zich zouden terugtrekken, wint de revolutie steeds meer veld. De s«ad Tampico bevindt zich thans in handen van de constitu- tionalisten volgens de berichten, die het de parlement van marine te Washington van schout-bij-nacht Mayo heeft ontvangen. De federalisten hebben na een artillerie-gevecht van 24 uren en een slrijd, waarin geen kwar tier gegeven werd, Tampico ontruimd. Zij zijn met den spoorweg afgetrokken naar San Luis de Potosi; hun aftocht werd gedekt door een drietal kanonneerboolen van de federalisten, die zich later in de buurt van de Amerikaan sche oorlogsschepen hebben begeven, blijk baar om veilig te zijn voor het vuur der revo lutionairen. Dc rebellen zijn nu meester niet alleen van •Tampico, maar ook van Tuxpam. Het bezit van Tampico is voor hen van groot belang, omdat zij nu gelegenheid hebben in deze ha ven vrij wapenen en munitie in te voeren, het geen voor hen van veel waarde Is, nu de landgrens voor dien invoer gesloten is. De aanvoer van olie naar Mexico zal nu worden afgesneden, waarmee Huerta in groote onge legenheid komt, omdat velen van zijne loko- motieven met olie worden gestookt Allerlei. Barcelona, 16 Mei. De kapiteins, de bfficicren, de machinisten en de matrozen hebben geweigerd den dienst le hervatten eo besloten definitief aan den wal te gaan. Petersburg, 15 Mei. Het aantal sta kers op 1 Mei wordt officieel opgegeven als 130.000. Eene poging tot hel houden van eene reuzen betooging werd door de politie dade lijk onderdrukt In Beval staakt 5870, in Mos kou 22.000, in Nistmi Nowgorod 9000 perso nen. In Kiew verschenen de avondbladen niet; ook heden zijn de meeste morgenbladen üet verschenen. De rust is nergens gestoord. Vliegongeluk Reuter seint ons uit oncien dd. 15 Mei: Twee militaire vliegers, van wie de een Huurman en de ande»r machinist was, zijn bij Korfch Allerton gedood op eene vlucht, die ge daan werd door het koninklijke eskader van vliegtuigen, gaande van Schotland naar de vlakte van Salisbury. Weenen, 15 Mei. Op het oorlogsschip Zenla, dat tegenwoordig als instruotieschip van de marine-onderofficierensohool in Se- beniko kruist in de Dalmatinisehe wateren, zijn eeltige gevallen van hersenvliesontsteking voorgekomen. Twee scheepsjongens zijn ziek geworden aan meningitis; een is gestorven. Drie scheepsjongens berinden zich in obser vatie. De Zenta is naar Pola ontboden en daar in quarantaine gelegd. Er zijn uitgebreide sanitaire ■voorzorgs maatregelen genómen. Nieuwe gevallen van meningitis zijn niet voorgekomen. Detroit, 15 Mei. Eene Mexicaansche gom-elastiek-fabriek is geheel vernield door eene gazoline-ontploffing. Twaalf personen werden gedood, velen ernstig gewond. Tweede Kamer. Inkomstenbelasting. De Minister heeft een nieuw art. 85a ont worpen, waarin wwdt voorgesteld, dat door den Minister in sommige gevallen bepaalde verrichtingen in verband met de invordering kunnen worden opgedragen aan de inspec teurs der registratie. De heer Kooien betoogt, dat art. 80 feite lijk reeds voorziet in het geval, door den Mi nister bedoeld. Als de Regeering wil terugkomen op art B0 en zich wil vereenigen met het denkbeeld van den heer de Meester, heeft de Com missie van Rapporteurs daartegen geen be twaren, mats de gevolgen in de wet worden genoemd. De Minister erkent de juistheid van de beweringen en verzoekt hel artikel aan tc houden; aldus wordt besloten. De art. 8695 worden zonder beraadsla ging of stemming aangenomen. Na een zeer lange pauze deelt de heer P a- t ij n mede, dat ook bij de Commissie van Rapporteurs bezwaar bestaat tegen een on voorbereide regeling. Zij stelt daarom voor in de wet te bepalen, dat vóór 1 Mei 1915 deze materie (bij nadere wet moet zün ge- fregekL De heer Troels tra heeft tegen dit voor stel dit bezwaar, dat het in ieder geval een principieele beslissing zal brengen inzake de Nederlandsche en Indische financiën en voor een incidenteele beslissing is de zaak niet rijp. De heer Bos, die het hiermede eens Is, dieivt een amendement in, om de oorspron kelijke redactie te herstellen. Dc heer VIi eg e n is het niet eens met den heer Troelstra. Het financieel beleid van In dië brengt mede. dat de bestelde wet op tijd komt. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs wordt verdedigd door de heeren Lohman, Kooien en V. Veen, waar na de heer Bos zijn amendement intrekt, daar uit de discussies duidelijk was geble ken, dat niemand van meaning as, dat door het amendement der Commissie van Rap porteurs wordt geprejudicieerd. De Minister neemt na de gegeven toe- üohting het amendement der Commissie over De (heer v. Veen trekt zijn amendement In Op verzoek van den heer Lohman brengt de Minister een wijziging aan, dat vóór - Jan. 1915 een wetsontwerp moet zijn inge diend. Het artikel wordt aangenomen. De heer Kooien licht een amendement toe, om aan de gemeentebesturen bevoegd heid te geven kosteloos inzage te doen of af schrift te nemen van de cohiers der Rijks- inkomstenbelasting, voor zoover betreft de gemeentelijke belastingplichtigen en hoven- dien schriftelijk aan de Rijksambtenaren in lichting te vragen nopens de bestanddeel en van het vermogen van een zoodanigen ba lasün gpli chtige. De hee>r Gerritson licht een amende ment toe. bedoelenden, dat ook ooigevraagd aan de gemeenten afschrift der cohiers zal worden verstrekt 'De minister geeft de voorkeur aan het amendement der commissie van rapporteurs. Dc heer Lohman acht het amendement- Gerretson het beste. De heer Kooien repliceert, evenals de heeren de Stuers. Grrtson en de Minister. Het amendement -Gerrc.tson wordt verwor pen met 41 tegen 10 stcsnmn. Ht amendement ^er commissie van rappor teurs wordt aangenomen met 48 tegen stem men. De vergadering wordt gesloten. Opleiding van inlanders tot oorlogsmatroos. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging der Indische begrooting voor 1914, ter bestrij ding van de kosten voor de opleiding van inlan ders tot oorlogsmatroos. De minister van Marine schrijft in de toelich ting, dat de sedert eenige jaren aan boord van een der flottielje-vaartuigen in Nederlandsch- Indië gehouden proef met het opleiden van in landers tot oorlogsmatroos, de mogelijkheid heeft aangetoond om inlandsche schepelingen door een geregelde en stelmatige opleiding tot bruikbare oorlogsmatrozen en stokers te vor men, en om dc meest ontwikkelden onder hen ook zóóver te brengen, dat zij de betrekkingen van kanonnier, van torpedist en seiner naar be- hooren zullen kunnen vervullen. Op grond van deze uitkomsten acht de minis ter het oogenblik gekomen voorstellen te doen tot een algeheele hervorming van het bestaande korps inlandsche schepelingen, opdat van het inlandsch element op de vloot voortaan een rui mer en nuttiger gebruik zal kunnen worden ge maakt, dan tot dusver het geval is geweest. Uit breiding van het inlandsche element op de vloot wordt namelijk noodzakelijk geacht niet alleen in verband met de bezwaren, welke het voltallig houden van het Europecsche vrijwilligersperso- neel reeds bij de tegenwoordige samenstelling van dc zeemacht ondervindt, maar bovendien ook met het oog op de omstandigheid, dat in oorlogstijd op een geregelde aanvulling met per soneel uit het moederland niet zeker mag wor den gerekend, zoodat men alsdan wel genood zaakt zal zijn de bemanningen met inlanders aan te vullen. Omdat aan het schoolonderwijs zulk een be langrijke plaats in de opleiding moet worden ingeruimd, acht de minister het noodig die op leiding niet aan boord van een schip te doen plaats hebben, maar in een daarvoor te stichten gebouw aan den wal, waaraan voor de praktische oefeningen een flottielje-vaartuig, een torpedo- vaartuig en de noodige zeil- en roei-vaartuigen zullen worden toegevoegd. Voor de vestiging van deze opleidings- of kweekschool is de keus gevallen op Makasser, dat zich door zijn cen trale ligging aanbeveelt en waar goede gele genheid voor de verschillende oefeningen, zoo mede een geschikt terrein voor den bouw voor handen zijn. Ook wordt het noodig geacht het voedingsta rief, voor de inlandsche schepelingen, dat se dert 1908 in werking is, te herzien, teneinde te gemoet te komen aan eenige wenschen, die door de schepelingen ten aanzien van de voeding zijn kenbaar gemaakt en tevens om dit tarief, met behoud van de rijst als hoofdvoedsel voor de inlanders, meer in overeenstemming te brengen met dat voor de Europeesche schep el'ng en. De jaarlijksche kosten der opleiding bullen bedragen 161.000 en de kosten voor den bouw van de kweekschool enz. 312.000. Berichten. Successiebelasting over 1913. In 1913 wend geërfd-of verkregen in dc rech te nederdalende linie, en tusschen echtge- nooten, kind of kinderen uit hun huwelijk ver wekt of afstammelingen daarvan nalatende: actief ƒ273,127,593; passief ƒ36.149 572: in de rechte opgaande linie resp. ƒ3,240,222 en ƒ398,147; in aHe andere kwallen ƒ110.599,80» en ƒ10.581,703; totaal ƒ386,967,623 en ƒ47,129,422. Eene opgave van het vrijgesteld bedrag in nalatenschappen, waarvan in 1913 recht is be taald geeft aan: rechte nederdalende lijn en echtgenooten, kinderen of verdere sfstam- m lingen uit bet huwelijk aanwezig 5,585.331 rechte opgaande lijn 122,344; andere geval len 1,717,690. Het mldden-Dam-terrein t« Am sterdam. Naar „Het Volk" meldt, heeft het raadslid Loopuit verlof aangevraagd, om B. en W. in een volgende zitting van den Raad van Amsterdam enkele vragen te stellen aangaande de bebouwing van hel xxttddtn- Damterreln- De Dortsohe Zeehaven. De raa-d van Dordrecht heeft na eenige discus sie goedgekeurd het worstel, om aan de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen voor 75 ja ren in erfpacht te geven een terrein aan de in aanleg zijnde zeehaven, ter grootte van 6 H. A. 63 A. en 50 c-A. tegen een jaariijk- schen canon van f 0.20 per rierk. M. Tevens besloot de raad tot den aanleg van spoorverbinding van «de genoemde haven naar de lijn RotterdamDordrecht. Hierdoor is tevens beslist, >dat de haven voor een veel gnooter deel op volle diepte zal worden ge bracht dan aanvankelijk bedoeld was. De aanneming van dit voorstel heeft tengevol ge, dat de kosten van den havenaanleg en wat daarbij behoort reeds nu drie k vier ton hooger zijn dan de ramingskioslen, zijnde f 500.000. D#t -was dan ook het eenige dat bij het debat werd aangevoerd. Een voorstel in- lusschen. om de ontwerp-overeenlaomst naar B. en W. terug te zenden, teneinde te beproe ven van de maatschappij betere voorwaar den te bedingen, werd niet voldoende onder steund. 40-j a r 1 g jubileum. Vrijdag her dacht de heer H. C. Schoevaart, stationschef le klasse te Oldenzaal. den dn<* waarop hij voor 40 jaar in dienst der H. IJ. S. M trad. De jubilaris was vroeggr stationschef te Kwa di jk, Yogelensang, Heer Hu.«owaard, Bever wijk Sneek en Ylaardinfen. Ilij ontving vele stoffelijke blijken van belangstelling, zoowel van ondergeschikten als van oarticulicren. Aan hot station waren versieringen aange bracht. M r. II. W. F a n g m a n. Gisteren werd op de algemeene begraafplaats te Dordrecht aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van mr. H. ~W. Fangman. Er was buitengewoon veel belangstelling en dc kist was met bloemen bedekt. De zwager van den overledene, ds. Oorl van Utrecht, herinnerde aan zijn véle goede hoedanighe den; zijn beminnelijkheid was ernst, zijn ernst beminnelijkheid. Zonden op deze groeve geen bloemen Tusten, bloemen op het graf van den man. die zooveel bloemen op andermans pad gestrooid heeft? De schoonzoon, de heer Ver beek v. d. Sande, dankle de talrijke belang stellenden voor hun aanwezigheid, den bur gemeester, den kantonrechter, de pers voor de waardecrende woorden, aan zijn lieven vader gewijd. De heer Kolkman van Goudc- rak verzekerde namens den Raad, dat 'sbee- ren Fangman's nagedachtenis in dankbare herinnering zal blijven voortleven. De Bond Vrede door Recht" heeft ter bevordering van de algemeene herdenking van 18 Mei aüs openingsdag in 1899 van de eerste vredesconferentie aan ruim 1800 in stellingen ran onderwijs in ons land een bro chure aangeboden, waarin o.a. een beknopte uiteenzetting voorkomt van de beteekenis en uitkomsten der vredesconferenties, alsmede een beschouwing, op welke wijtze het onder wijs de vredesbeweging kan helpen bevorde ren. Ook wordt op 18 Mei van dit jaar aan ruim 20 000 kinderen der openbare en bijzondere lagere scholen in een groot aantal t*emeenlen van ons land. met toestemming van het be trokken schoolhoofd, een geïllustreerd boekje ten geschenke gegeven over Hugo de Groot en zijn beteekenis voor de bewegin" van Vre de door Recht. Nieuwe sneltreinen naar Duitschland. De directie der H. IJ. S. M. heeft aan de Kamer van Koophandel te Am sterdam een brief (gezonden betreffende in- letting van nieuwe sneltreinen Amsterdam— Roterdam—NijmegenCrefeW—Düssddorf. Van af 1 Mei vertrekt deze trein uit Rot terdam om v.m. 6 uur 55, uit Amsterdam om vm. 7 uur 15, en komt om nam. 1 uur 29 te Barmen aan. Uit Barmen vertrekt een trein om nam. 5 uur 29, die om 9 uur 58 nam. te Amsterdam en om 10 uur 29 nam. te Rot terdam aankomt. Door de inlegging van dit sn-ekreinenpaar wordt het voordeel verkre gen, dat het tot dusver bij alle treinen be staande hinderlijke overstappen te Düssel- dorf of Nenss bij reizen van en naar de sta tions EIberfekl en Barmen komt te verval len. Tevens ontstaat een zeer billijke reisgele genheid ook voor 3e klasse reizigers, om dat in dezen trein geen heffing van een D- treintoeslag plaats vindt. Bovenbedoelde trei nen hebben te Dösseldorf aansluiting in de richting Keulen. Voorts deelt de maatschap pij mede, dat de D-trein 72, vertrekkende van Amsterdam C S. 8 uur Toorm, van Rot terdam D. P. 7-30 voorm-, vfta Almelo— Salzbergen naar Holle, ingaande 1 Mei wordt doorgevoerd naar en van Leipzig, waardoor een nieuwe geriefelijke reisgelegenheid werd in het leven geroepen. Al seen belangrijke verbetering in (het ver keer tusschen Amsterdam en Zuid-Duitsch- land. die vooral voor den tabakhandel van beteekenis gaat worden, vermeldt de H. IJ. M. de inlegging van een doorgaand rij tuig ZandvoortAmsterdamMannheim in verschillende sneltreinen. Volkspetitionnement voor plaatselijke keuze. Op 14 Mei waren 635.350 handteekenïngen ingekomen op het adres voor plaatselijke keuze. Behalve van en kele kleine gemeenten worden thans de op gaven nog ingewacht van Franekeradeel, Mep- pel Kampen. Enschedé, Baarn, den Helder, Katwijk, die tezamen ongeveer 120,000 inw. tellen. De cijfers van enkele groote sleden zijn als volgt: Leeuwarden 10250, Groningen voor- loopig 7980, Assen 2635, Zwolle 6301, Arn hem 6652, Nijmegen 5230, Zut£hen 5340, Utrecht 20147, Alkmaar 3762, Amsterdam 58903, Haarlem 8574, Delft 6300, Dordrecht 7900, Gouda 3806, Den Haag 33878, Leiden 6091. Rotterdam 37786, Schiedam 3379, Mid delburg 3100, Vlissingen 3288, Breda 1741, Helmond 2477# *s(Hertogenbosch 2272, Til burg voorloopig 2429. Tegen vogelverdel gln g. Het fi&ntel a dhaesiebetuigingen aan het adrea van den heer Jurriaense te Botterdam aan de Tweede Kamer in aake „VogebrerdeL üing" u thans gectoaea tot 80013. U# hoor Jurriaanse blijft voortgaan met hemdteeke- ningen verzamelen. De wonderdokter De Haas heeft zijn villa „Habis Peroara" te Zoeter- woude wegens huiselijk ongenoegen verla ten. Op verzoek van den heer De Haas heeft de burgemeester van Zoeterwoude een poli tiepost voor de villa geplaatst <ora te verhin deren dat de geneeskundige practijk buiten den wonderdokter wordt voortgezet Staking opgeheven. Hedenmorgen werd door bemiddeling van mr. Varenkamp overeenstemming gekregen tusschen de firma van den ELshout te 'sGravenhage en het be stuur van den Gemeenteweradiedenbond, om de slaking, die 1 April is uitgebroken, op te heffen. De werklieden gaan Maandag 18 Mei a.s. aan het werk. De brandstichting te Ede. Door den krijgsraad te Arnhem is behandeld de zaak tegen den sergeant B., .beschuldigd van brandstichting in de kazerne te Ede, vooraf gegaan door diefstal. Op 3 April meldde hij zich uit eigen bewe ging bij de maréchaussée te Slenaken aan en bekende eenige dagen daarna zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal en brandstich ting, docli verklaarde met de andere gevallen van brandstichting, welke in de kazerne te Ede zijn voorgevallen, niets uitstaande te heb ben. Hij had met kaartspelen in de cantine 4 verloren èii om aan dit geld te komen, had hij uit een kastje op een onderofficierskamer een bedrag van 6 genomen. Om de sporen van zijn daad uit 1c wisschen, stak hij daarop hot bed onder dat kastje in brand. Later hielp hij zelf zoo ijverig bij het blusschen, dat de regimentscommandant hem in een order zijn tevredenheid betuigde. Toen echter bij het onderzoek vermoedens tegen hem rezen, deserteerde de sergeant en nam de wijk naar Duitschland. In eindverhoor legde beklaagde een volle dige bekentenis af. Toen hij bij 't spel het geld verloren had, had hij van iemand geld willen leencn; hij ging evenwel naar de o nd er offi cie rsk am er en nam daar uit het kastje van den sergeant Van Geffen zes gulden weg. Toen ook dii geld was verspeeld, Leeft beklaagde aanvankelijk de bedoeling gehad den bestolene mee tc deelen dat hij het geld ge^olen had, maar hij kwam van dit voornemen terug, vreezende dat de bestolene het niet voor zich zelf zou hebben gehouden. Bekl. heeft toen den brand gesticht met <*2 bedoeling om op die wijze de sporen van zijn diefstal te doen verdwijnen. De auditeur-militair eischte bekL's veroor- dceling wegens den diefstal tot 6 maanden militaire gevangenisstraf, wegens de brand stichting tot 3 jaar gevangenisstraf en wogens de desertie tot 3 maanden militaire detentie en vervallen verklaring van den militairen stand. De verdediger mr. J. W. Frowein, verklaar de met ontzetting hot requisitoir van den audi teur-militair te hehben gehoord, dat hem veel te zwaar voorkwam. Hij pleitte clementie. Uil den trein gesprongen. Tus schen Arnhem en Emmerik is een man uit den in vollen vaart zijnden trein gesprongen. Een reiziger., die bij den «bewusten persoon in de coupé zat,deelt mede, dat de man bleef liggen en dat de trein stopte na het gebeurde. Dc man, die een hoofdwonde had gekregen, werd eerst door oen seinhuiswachler opgenomen en later door de marechaussee gehaald. Men was van meenïng, dat de man niet we1 bij 't hoofd was. De brand in het seminarie te Katwijk. Over dezen brand wordt nog gemeld, dat de oorzaak vermoedelijk moet gezocht worden in de omstandigheid, dat een bediende in een der bovenvertrekken •"en bran dende lamp zou hebben laten omvallen. De directeur e»n leeraren (hadden bij den aan vang van den brand, waarvan zijl den ernst da delijk inzagen, *t beleid de jongelieiden in de cour samen te roepen, die toen nog niet ver moedden, wat hun boven 't hoofd hing. Daar door werd alle verwarring voorkomen en kon den «de knapen in veiligheid worden gebracht. Voor zoover zij hunne woningen nog konden bereiken, gingen ze Donderdag nog huiswaarts. De anderen zijn onderdak gebracht te Kat wijk, Leiden en ciders. De groote Stoomspuit uft Leiden, die door den burgemeester dier gemeente ter beschik king was gesteld kwam te half 11, onder leiding van den commandant, on het terrein van den brand, en heeft er toe medegewerkt, dat Groo- tenburg en de kapel bewaard ziln gebleven Veel is er teloor gegaan, doch voot heft grootste ded echter zal dit door de verzeke- ringmaaftschappij kunnen worden ver-goed. maar te betreuren valt het verlies van het letterkundig museum en het kabinet van na tuurlijke historie in Middenburg. Voor 14 jaar heeft ook een groote "brand in het seminarie gewoed. De brand duurde nog den geheel en nacht. School- en Kerknieuws. Examen Nederlandsch Mu- zïekpaedagogisch Verbond. Ge ëxamineerd 4 candidates Afgewezen twee can- didaten voor het vak ..piano". Geslaagd voor het vak „viool" mejuffrouw C. Suyderhoud en de heer W. Gehrels, beiden te Amsterdam. Kerkelijke verkiezing. Te Mid delburg heeft Woensdag de stemming plaats gehad voor 20 leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Gekozen werd een per soon, die candidaat was gesteld door de con- fessioneelen, de ethischen en de kiesvereeniging, welke evenredige vertegenwoordiging voorstaat, zulks met 760 stemmen. Voorts werden 7 per sonen, die door de beide laatstgenoemde kies- vereenigingen werden candidaat gesteld, geko zen met 462 tot 467 stemmen. Voor de overige 8 plaatsen moet herstemming plaats hebben tusschen 12 candidaten der confessioneelen, die ongeveer 300 stemmen en 12 van evenredige vertegenwoordiging, die ongeveer 365 stemmen verkregen. De candidaten, die uitsluitend door de ethische kiesvereeniging waren gesteld, kre gen ongeveer 100 stemmen. Begrafenlsds. R. J. W. Rudolpk Onder groote belangstelling had Donderdagmid dag te Leiden de teraardebestelling plaats van ds. R. J. W. Rudolph, in leven oud-predikant bij de Gereformeerde Kerk te Leiden en predi- kant-directeur ren de stichting Achterveld te Amersfoort. De begrafenis werd voorafgegoan door eer lijkdienst in de Gei eformeerde Kerk aan d$ Oudevest, waarheen den vorigen avond het lijl reeds was overgebracht en waar het voor het spreekgestoelte was geplaatst Ds. Kouwenhoven, oudste dienstdoende pre dikant bij de Geref Kerk te Leiden, hield d« lijkrede naar aanleiding van Psalm 90 vers 3. Daarna trok de lijkstoet naar de begraafplaats aan de Groenesteeg en werd de baar door ouderlingen naar het graf gedragen. Een enkels palmtak en eat tuil Aronskelken werden op de kist gelegd. Duizenden belangstellenden uil Leiden en daarbuiten stonden om de groev? geschaard. De rij der sprekers werd geopend door ds. Thomas uit Leiden, verder volgden ds. Impeb uit Katwijk, ds Teerink urt Amersfoort, ds. De Munnik uit Leeuwarden, de heer Bordens, no taris te Schiedam, ds. Mekkink uit Gorkum, ds Dupont uit Almelo, ds. Meynen uit Dordrecht ds. Heydema uit Heinenoord en de heer Vroo, hoofd eener Geref. school te Leiden, die aller den overledene in zijn verschillende ambten en betrekkingen herdachten. Nog meerdere sprekers zouden het woord hebben gevoerd, doch namens de familie ver zocht de pleegzoon, ds. Verry te Waarden, daar van met het oog op den tijd af te zien. Een zwager van den overledene, de heer Nij- kamp, hoofd eener Chr. school te Loosduinen, dankte ten slotte voor de laatste eer den over- lendene bewezen. Reclame, -f f*'% l 'FM doen wonderen bij gevallen van J moeheid en overmatige hersenarbeid. Zij X geven een gezonde en verkwikkende slaap. Het in dit jaar te houden naluurk. examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (St.bl. no. 99), zal aanvangen op Maandag 25 Mei in de lokalen van 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. (St. a.) Gisterenmorgen werd onder voorzitterschap van den heer J. G. U. Schoch, Gen.-majoor b. d., te Apeldoorn, eene algemeene vergadering var den Christ Militairen Bond gehouden in het Militair Tehuis te Utrecht. Met het zingen van Psalm 95, het lezen van saPlm 103 en na gebed werd de vergadering geopend. Het was den Voorzitter een groot voorrecht de bond in zijn 40ste levensjaar te mogen in leiden. Spreker herdacht het overlijden van Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoe velaken, die gedurende 40 jaar lid van de bond is geweest en Baron van Boetselaer uit de Bilt. De Voorzitter wijst verder op den grooten vooruitgang van de bond. Als klein lichaam be gonnen, is zij nu machtig. Men heeft berekend, dat gedurende het laatste jaar 400.000 jonge sol daten de huizen hebben bezocht. Hierna worden door den secretaris, den heei J. M. Stein Callenfels, kolonel b. d. te Bennen kom, de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Aan het jaarverslag over 1913 van den secre taris ontleenen we het volgende Groote moeilijkheden had de bond in het jaar, dat echter ons ligt, niet alleen de geldelijke toestand eischt dringend verbetering. Het aantal afdeeh'ngen werd met één ver meerderd en wel te Beverwijk. Het aantal afdee- lrnuen bedraagt nu 31. Voor het eerst werd dit jaar door het departe ment van oorlog aan onze tehuizen eene subsi die verleend van 4000, terwijl aan den Bond werd opgedragen nog 1000 te verdeelen naar goedvinden over de niet-aangesloten tehuizen Als leden van de commissie tot nazien der boeken over het jaar 1914'15 werden benoemd de heeren Meijer en Tulp, beide te Ede. Aan het jaarverslag van den penningmeester ontleenen we het volgende Tot onzen spijt moeten we constat eer en dat de toestond van de geldmiddelen zeer slecht is. Het ledental ging achteruit, zoodat aan contri butie f 300 minder werd ontvangen dan bet vo rig jaar. De rekening en verantwoording zal in het eerstvolgende orgaan van den bond gepu bliceerd worden. Aan het verslag van den vertegenwoordiger, den beer G. de Wal, uit Harderwijk, ontleenen we het volgende: Voor 55 spreekbeurten werd ontvangen 351-50, terwijl nog aan giften f 200 werd ver* zameld- Het verblijdt mij zeer, aldus Spr. dat er met onze Gereformeerde Kerk wat meer samen werking zal worden gezocht. Of deze noodig is, behoeft men niet te vragen, als men weet, dat ik gedurende 1913 in slechts 3 Geref. kerken voor slechts 3 Geref. Jong.-Vereenigingen ben opge treden, 0 AF bestuursleden werden herkozen de hee ren Schoch, uit Apeldoorn, en Ds. Groote, uit Amsterdam. Door het Hoofdbestuur werd voorgesteld eene commissie te benoemen, welke de al of niet wenscheÜikheid zal overwegen van herziening der statuten. Zij zal daaromtrent voorstellen doen op de volgende algemeene vergadering. Als toelichting op dit voorstel werd het vol gende gezegdBima eiken streek in ons vader land is arbexlsveld van één of meer der afdee- lingen, en komt de vertegenwoordiger daar, da^ wordt hij öf minder vriendelijk aangezien óf hei terrein is door de betrokken afdeeling zóó be arbeid, dat de vertegenwoordiger zelfs zijn rei» kosten ntet goed maakt Vertegenwoordiger en afdeelingen werken niet samen. Er wordt o. a. nog op gewezen, dat op 1 Maart J.l. de Bond 1207 leden telde; maar bovendien waren er 2296 personen geen leden van den Bond, die de afdeelingen steunden. Onder de laatsten zijn personen, die uitmuntende krach ten zouden vormen voor afdeelingsbesturen. Meer en meer wordt dit in de afdeelingen ge*, voeld en men tracht hierin tegemoet te komen door tegen de statuten te handelen. H:eruit volgt, dat herziening der statuten ge- wenscht is. Door de afdeeling Harderwijk wordt de vol gende motie ingediend De algemeen© vergadering, de wertschelijk- heid erkennende van eene algemeene herziening, der statuten, noodigt het PL B. uit een ontwerp» wijzigingen aan de afdeelingen toe te zenden, zoo mogelijk vóór 1 Augustus a. s., met het verzoek aan de afdeelingen, hun oordeel daar over vóór 1 October d. a. v. aan het H. B. ken-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2