lTgTponne lijsten J. B. v. d. HOEVEN Plum-Cake V90R FOTO's EN PLATEN HET BESTE EN GOEDKOOPSTE LH 31 Éeii vrijstaand Heerenliols VICTORIA WATER N.V, Biochemische Fabriek Fabrieken van Melkproducten. S3 E a ts H ADVERTENTIÈN. KORTE GRACHT 22, F. W. v. cl. WILDE VAN DE WATER VAN DEN BRINK Gedistilleerd water levert „PRAIM" A. J. v. ZALINGEN HET AMERSFOORTSCH g DAGBLAD S a B S B Irek de brand in de vrouwenstichting onl- Kaan is, is mede door de bekonten brand- jfionden bezweken. F bb Scheepsbrand. i*et Zweedsche 'stoomschip „Gerd" van Kiga naar Duinker- ken, geladen met stukgoed en hout, is te jl.Irouiden hinnengeloopen met brand in de (lading. Allerlei. Lawines op bestelling. In het Berner Oberland zullen, niel vol gens het weerbericht maar door eenc bestel ling van een filmfabrikant, een paar gewel dige lawines naar beneden komen vallen. Dit is zeker wel de eerste maal, dat men het op treden van een lawine met zekerheid kan voorspellen. Een groote Parijsche Kinemafirma heeft namelijk eenige lawines besteld, om het ge weldige natuurtafereel in beeld te brengen en later te kunnen opvoeren. Gidsen in Engel berg hebben zich bereid verklaard, een lawine los te maken. Er zijn electrische mijnen ge legd, waardoor geweldige sneeuwmassa's aan het glijden gebracht zullen worden. Zoodra de belichting goed is, zal de leider der lawinecommissie op een knop drukken, de lawines zetten zich in beweging en de opna men kunnen beginnen. Zooals van zelf €preekt, heeft de filmfabrikant zijn personeel voor deze gelegenheid hoog verzekerd en ïich ook verplicht alle schade te dragen, die de lawines zullen aanrichten. Hij kan dat best doen, want zooals te begrijpen, beslaan er nog geen filmopnamen van lawines; deze zullen de geheele wereld door reizen en overal ver toond worden, zoodat de verdiensten niet ge ring zullen zijn. Een andere kwestie is echter ©f de burgemeester van die plaats zich niet verplicht zal voelen, de zaak met het oog op het gevaar, dat er aan verbonden is, nog wat nauwkeuriger te onderzoeken. Een goed Mathematicus. Een onderwijzer gaf aan kinderen op, de getallen vam 1 tot 100 op hun lei op te tel len; nauwelijks was hij uitgesproken af een der jan'gens slaat op en zegt: .,5050 mijn heer". Ontstemd zegt de onderwijzer: ..Maar Je ha-dt het moeten uilrc-kenen: ais jc 't toe vallig wist, hadt je het nïet moeten zeggen!" „Maar ik wist het niet, ik heb het uitge tekend!" ,,Jok toch niet zoo jo-ngen, zoo vlug kan Je toch niet rekenen!" Toten vertel die de jongen, die Gausz heette en later een bekend wiskunstenaar was. dat hem dadelijk, toen de onderwijzer de somhad opgegeven, opgevallen was, dat van do ge tallen van 1 lol 100 elk cijfer van bovc-n cn van bededen samen 101 was (1 100, 2 09). dat dit zich vijftigmaal herhaalde, dus dat de uitkomst 50 x 101 5050 moest zijiu De onderwijzer, die aan deze oplossing niet gedacht had, stond perplex, het rekenta lent van Gausx werd ehkend. Een besprek met een bekoorlijke suffragette. De ,,Neue Freie Presse" geeft een beschrij ving van Miss Sylvia Pankhurst, een dor meest vurige suffragettes. OnwiHekeurig stelt men zich, war moer men cben naam hoort noemen van dart jong meisje, die niet vóór alles wil bekoren, rich niet verdiept in modebladen, maar steeds voor „Voltes for Women" werkt en zidh liever tienmaal laat opsluiten, dan heit op te geven vensterruiten in te werpen, brand tc slichten en opruien de redevoeringen houdt een persoon voor, groot, knokkig, hartstochtelijke mond met scherpe trekken, mannelijke gebaren, wei nig verzorgd uiterlijk. Maar dit portret is geheel bezijden de waarheid. Een klein, don kerblond persoontje, met weeke. harmonische vormetn. Uit het rozige gezichtje stralen u verstandige, grijsblauwe en echte medsjes- oogen tegen, de mond is niet scherp, niet brutaal, maar rond met gewelfde hopen, levenslustig. Het dikke goud-bruine haar omlijst een hoog, prachtig voorhoofd. Onwil lekeurig gaan uw blikken naar de handesn, die de hamer zoo dikwijls gehandtoend heb ben en die zich bij eene vurige redevoering tot vuisten ballen. Die handjes zouden een eersten prijs halen bij een sclioonheadswed- strijcL Het zijn klassiek gevormde, smalle, goedverzorgde handen, met lange vingers, zooals men ze op de van Dijck portretten ziet. Niet <fe robuste, en energieke hand van een manvrouw, maar een wonderlijk mooi, fijne, sneeuwwitte vrouwenhand. Zij draagt een voile japon, van lila kleur, haar aardige voetjes steken in zwart leer en schoentjes. Natuurlijk mag men haar niet naar haar leeftijd vragen, maar zij zal ongeveer vijf en twintig jaar zijn. Zij bracht een bezoek aan Weenon en na tuurlijk werden haar daar de gewone vra gen gedaan, die zij zooals een schoolmeisje haar les opzegt, beantwoordt. Het zijn de zelfde vragen, die men haar in weil honderd sleden gedaan heeft. Is men achter met haar alleen, dan geeft zij zich meer, luistert met gebogen hoofd en antwoordt hartstochtelijk en met oventjuiging. Miss Pankhurst twijfelt niet aan de over winning. ,.In een paar weken" zegt zi], ,,zal onze strijd beslist zijn. In Juni komen de nieuwe verkiezingen, cn wie of ook na hen aan de regeering komt, zal met de vrouwen toit eene schikking moeten komen. Met beloften laten wij ons niet meer afschepen. Er is geen ernstig mensch, die er aan twijfelt, dat we het vrouwenkiesrecht krijgen. Anders komt men met ons niet klaar, dat is vod- doende bewezen. Vierendeel en, verb randen, onthoofden, kan men ons niet en aangezien wij niet toegeven, moeten de mannen het wel doen. De onvermijdelijke vra" volgt, of het wer kelijk zedelijk te verontschuldigen is. wan neer de vrouwen het eigendom van onschul dige menschen vernietigen, kostbare schil derijen vernielen, kassen afbreken, villa's en kerken in brand steken. Miss Sylvia krijgt een kleur, richt zich znergiek op: Zedelijk, braaf, goed? Ik weert het niet mi dart interesseert ons niet. Ilert is nood- ïakelijk: Met demonstraties, petities en groo te optochten, zijn we geen stap verder geko men Niet de staatsman, die met een ver standig, goed in elkaar gezet pfcun schio- bixuk lijdt, maar hij die zijn wil doorzet, met wilke middelen dan ook, is t en groot man. Wij zullen overwinnen en de komende geslachten zullen ons prijzen en niet uit gaan rekenen, hoeveel geld door onzen strijd ver loren is gegaan. De Fransdhe revolutie hoeft door stroomen bloeid de menschhoid bevrijd En wij zullen, ook zonder toeslemming van de mannen, door lucifers cn hamers, de vrouw bevrijden. Men denkt dat het fiasco, dat de vrouwen bij de verkiezingen in Illinois deden hebben,ons afschrikt Maar dat zou belachelijk zijn! In sommige laaiden zijn de mannen zoo lui. zoo onrijp voor de politiek, zoo apalisoh. dat ze door hen straffen op te leggen, hen naar de slembus krijgen Waarom zou nu het meeren- deel der vrouwen, die duizenden jaren ndels in te brengen hebben gehad, in eens mondig zijn en er belang in stellen Er zullen altijd vrouwen blijven, die hel kiesrecht niet noo- dig vinden en het niet begrijpen, evenals er zulke mannen zijn. Maar een groot aantal vrouwen hebben het kiesrecht noodig. zij moeten het hebben, daar zij verdienende staatsburgers geworden zijn. Ik kan mij be>- "rimen. dat mannen van oordeel zijn, dat de vrouw in de huishouding, in de keuken, in de kinderkamer hoort, maar zij hebben ons zelf, door hun sociale arbeid, uit het huis, uit kinderkamer en keuken verdreven. Zij hebben de vrouwen in het harde leven ge worpen, zij hebben ons tot slaven met half loon gemaakt, zij dulden hert zelfs, dat de teere, kleine kinderen in huis en in fabrie ken weiken, om hen maar rijk te maken. Alle rechten op armoede, pebrdk, strijd, ont bering, misdaad, hebben zij ons gegeven, maar hert recht om voor ons geluk te zorgen onthouden ze ons. Maar een overwegande meerderheid staat reeds aan onze zijde; wij strijden niert meer als vrouw tegen man, maar als mannen en vrouwen legen eone minderheid." Zij vertelt, hoe zij, als zij in Engeland terug komt, weer gevangen vordt genomen; zij moet nog veertien dagen zitten. Tienmaal was zij in de gevangenis, zeven maal heeft zij de hongerkuur toegepast, zij werd met ge weld gevoerd; oens liet men haar negen da gen hongerlijden. Zacht on vermoeid word* haar slem. als zij van de dwangvocding spreekt. „Tn Lotxlensche kranten kom co dagelijks annoncen voor, waarin het gevan gen isbestuur naar vrouwen van zes voert lengte zoekt. Want groot en sterk moeien de vrouwen zijn, die ons overmeesteren. Vijf tegelijk wierpen zich op mij, gooien mij op bed en bindlen mijn beenen en armen. Dan komt de dokter. Het einde van een gummi- slang duwt hij mij door den neus tot in de maag, om mij dan de breiachtige, walgelijke vloeistof in te pompen. De mondholte gloeit, de neus is vreeselijk pijnlijk, de maag ver nauwt zich en weigert het voedsel on te ne men. Het zijn hellepijnen die rren lijdt. Ein delijk wordt met een pijnlijken ruk de slang er uit getrokken, men wordt losgemaakt, men is opgewonden tot de maag weer terug beeft, wat men haar opcedron-pen heeft. En dan dag aan dag, tweemaal die marteling. En dezelfde vrouw, die vandaag ziek en zwak uit de gevangenis de straat op waiv- kelt, heft morgen weer den hamer en be treedt met opgeheven hoofd de r^vawems. Noemt men alleen de vlugge dood van een strijder in don oorlog heldenmoed, hoe noemt men dan zoo iets?" Vrouwen, die duizenden verdienen. Onder den titel „The feminist movement that cashes in", maakt Edward Hungerford eene belangwekkende beschrijving openbaar van de vrouwenbeweging in Amerika. Hij zegt: ,,De vrouwenbeweging in de Ver- eenigde Staten heeft met de suffragettenbe- weging niets te maken. Men treft haar het meeste in de groote New-Yorker zakenwij ken. Daar zitten in de kantoren vrouwen met een helder verstand en energie, die geen rekenfout mogen maken, daar éón enkele fout onafzienbare castrophen met zich zouden brengen. Miss Alice Durkin bijv. is eene der grootste architecten en aannemers ran New-York; zij heeft kerken, theaters, hospitalen, spoor bruggen en tunnels gebauwd. Een eveneens algemeen geachte industriekoningin is de aanneemster Miss Chapman, ''ie verscheidene New-Yorksche wolkenkrabbers "ebouwd heeft. Het grootste koopmanstalent der Ameri- kaansche vrouw van heden chijnt de tooneel- speelster Miss de "Wolfe te zijn. Zij zei het looneel vaarwel en opende ^en zaak voor wo ninginrichtingen en luxe voorwerpen. Na nog geen zes jaar had de voormalige tooneelspeel- sters de beste klanten in het land en een inkomen van jaarlijks 75,000 dollars. Miss Morburg is presidente van eene groote theater- agentuur-onderneraing. Mevrouw Netscher de prinseskoopman" van Chicago, bestuurt een van de grootste warenhuizen in Chicago. Zij beeon haar loopbaan als verkoopster in dat warenhuis, dat nu haar eigendom is en haar jaarlijks een half miüioen. dollars oplevert. Velen van deze kapitalisten in de vrouwenbe weging in Amerika werken met het meeste gemak met millioenen. Hun inkomen loopt ook over hooge cijfers. Banken disconteeren hun ne wissels en wanneer het liefdadige doelein den betreft, wendt men zich met voorliefde het eerst tot die vrouwen, daar men er o^ kan rekenen dat voor een flinke "-m geteekend wordt." Eigenaardige rookgewoonten. Noch de kooper van een dubbeltje van ,,de vijf' nodh hij, dfie zich de weelde van een ..afterdinner' kan veroorloven, is zidh er van bewust in hoeveel tallooze andere variaties 't tabaksgenot over de aarde cn vooral bij de natuurvolken verbreid is. Zoo houden de Negritos op Luzon, één der Philippijnen. bij bet rooken het brandende einde der sigaar in den mond en slikken af en toe den rook in In de sneeuwvelden van den Himalaya woont een stam, welks rookers een soort ka naal in de bevroren sneeuw graven, aan het eene einde hiervan tabak en een 6tuk bran dende houtskool leggen, om aan het andere einde op den grond liggend den rook in te aderoen. De bewoners van het Kay-York- schiereiland in Australië vangen den rook van brandende tabak in een hollen bamboe stok van circa. 4 voet lengte op en laten dan deze pijp in den kring rondgaan. In Paraguay prajsnen de vrouwen tabak en nemen vóór de gebruikelijke begroeting met 'n kus het ..slaolie" uit den mond. In Virginië. Georriö Alabama likt men aan een stok, welken men vooraf bevochtigd cn daarna in tabak rond gedraaid heeft. De bewoners uit "Dschesireh (tussclicn Euphraat en Tigris) vermengen hun tabak met water en soda tot een brij, boeka ge noemd. Hiervan nemen ze een mondvol en geven zich dan over aan een zalig dolce far menie. Zulke bocka-parLijen worden steeds op de voornaamste feestdagen gegeven. In Transvaal en de aangrenzende landen rookt de Kaffer uit holle anlilopenhorens, in het midden waarvan een houten buis is aange bracht met een dik uiteinde, hetwelk ais pijïpekop dienst doet. De horen wordt met water gevuld, ver volgens steekt men den mond in het wijde naar boven open einde en haalt krachtig adem. De rook uit den houten kop neemt zijn weg door de houten buis en komt door deü met water gevuld en horen in den mond Doze pijpen bevatten doorgaans een heel pond tabak en gaan van mond tot mond Dikwijls wordt Indische hennep (dogag), welke een gelijksoortige werking als opium heeft uit deze pijpen gerookt. Dc negers aan den equator rooken uit gaten in den grond Dit was o.a. ook de gewoonte van den Zoe- loehoofdanan Gheyz, die met trots verklaar de: de geheele wereld is mijn pijp. Bovendien wordt door deze stammen met groote begeerigheid hot tabakssap or geslurpt. De zwaluwen blijven weg! Ook dit jaar kan men in Spanje weer op merken, dat de uit het Zuiden komende zwa luwen zeer zeldzaam geworden zijn, zoo schrijft men aan de „Voss. Zeitung". In vele streken in Spanje is, niettegenstaande het zachte voorjaar, geen enkel exemplaar van deze sympathieke trekvogel gezien geworden. Hoe komt dal? Het schijn* da* het een gevolg is van de „pénétration pacafique''. De zwaluwen had den vroeger de gewoonte den winter in Noord-Afrikia door te brengen; elk voorjaar keerden zij dan naar Europa terug om daar te nestelen en de eieren uit te broeden. Men heeft langen tijd gemeend, dat de Afrikaan- sche zon de zwaluwen naar Europa joeg, maar nu weert men, nat het hoofdzakelijk het gebrek aan gebouwen was, waaraan de vogel gaarne zijn uit klei gebouwd nestje vast kleeft. Sinds echter de Franschen Algerié veroverd hebben en de Spanjaarden Marok ko, treft men daar veel gebouwen, evenals groote vlakten bouwland aan, waar de vogels insckten voor hun voed'rog -vinden. De zwalu wen behoeven dus Afrika niet meer te ver laten en doen het dan ook al veel minder. Een gevolg daarvan is, naar alle waar schijnlijkheid, hot toenemen van gevallen van moeraskoorts in Spanje en Italië. Zooals be kend wordt de moeraskoorts veroorzaakt door den steek van een mug (culex anopheles) en wier voornaamste verdelgster, de zwaluw Is. Het wegblijven der zwaluwen zal dus een steeds grooter aantal muggen en meer geval len van mal er ia tengevolge hebben. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Ook in onzen tijd kan een jongen met een goed hoofd, die zn handen uit de mouw weet te steken, het ver brengen. Zeker, ook het geluk moet er bij komen. Men kon altijd wanboffen, daar is niets aan te doen. Dezer dagen vierde de directeur van een onzer groote industrieele ondernemingen een jubileum, en zoowel de commissarissen als het personeel hadden besloten dien dag niet onop gemerkt te loten voorbijgaan. Het werkvolk ver scheen met een hoed op, de commissarissen kwamen m rok, er werd getoast, gejubeld, ge zongen, en de verdiensten van den directeur werden gereleveerd. Die directeur, die jarenlang honderdtallen arbeiders en ook teekenaars, technici, zelfs ingerveurs moest leiden, begon z'n carrière als gewoon werkman. Langen tijd werkte hij voor negen gulden per week. Maar hij klom op, hij werd opzichter, baas, chef in Amster dam is baas en chef lang niet hetzelfde tech nisch leider, technisch directeur, e;ndelijk direc teur zonder meer. De groote uitbreiding van het bedrijf kwam onder zijn leiding tot stand. Gelukkig het land, waar men met zijn talen ten woekeren kan Talent schiint ook een jonge Indiër te heb ben, een mathematisch genie, die aan de uni versiteit te Cambridge studeert en de bewonde ring van alle professoren en mede-studenten opwekt door zijn buitengewone mathematische begaafdheid S. Ramanigan werd te Madras ge boren en telt thans 26 jaar. Tot voor korten tijd vervulde hij een bescheiden secretarisambt. Anderhalf jaar geleden zond hij aan den hoog leeraar te Cambridge een aantal oplossingen van mathematische problemen, voornamelijk be trekking hebbende op de getallentheorie en op de theorie der elliptische hmrties. Vele daar van waren geheel en al nieuw. Andere waren reeds vroeger gevonden, doch den jongen In diër niet bekend. Thans is hij naar Engeland gekomen om 2ijn mathematische begaafdheid tot volle ontwikkeling te brengen. Tot volle ontwikkeling zal, helaas, het niet brengen de mooie „foksia", door zekere Am- sterdamsche juffrouw op de bloemmarkt ge kocht. Op hare bovenwoning m de Saenredamstraat aangekomen, plaatste zij de bloemen op de vensterbank en bleef zeker een kwartier lang in bewondering verzonken. Toen ging zij water halen om hare bloemen te drenken. Kwistig gooide zij het water op de potten en op de bloemen, zoodat het met straaltjes langs de ran- sterbank afdroop. Heerejee, gilde een juffrouw, die een ver- d'eping lager uit het raam hing, is het uit cior- bouve hou dat silcwaoter bai je! De juffrouw van de bloemetjes verschrok, ze keek lusschen de potjes naar omlaag. Hang jij je kleskop dan niet buiten. Mot ik jou vraoge! Ik kaik waor ik kaik en dat heb jou niet te vrage Het eene woord haalde het andere te voor schijn. Op straat bleven de menschen nieuws gierig staan, belust op een relletje. En de vrou wen keven door. De woorden werden wilder en ruwer en snerpten van-de derde naar de tweede en van de tweede naar de derde verdie ping. Plots werd de juffrouw van de blommetjes fel. Wit van drift pakte zij een foksia en keilde deze met kracht naar beneden Me houfd.mo houfd. «eHsie. De twist werd een oogenblik gestaakt en smar telijke kreten klonken uit het raam van de tweede verdieping. Een jongetje haalde in al lerijl een agent, die kalm en waardig kwam aanwandelen. Menschen verdrongen zich voor de woning, maar met een vorstelijk gebaar baande de agent zich een weg. Binnenshuis werd de lente-idylle voortgezet, vertelt de „UtTechtsdre Crt." Die lente-idylle werd leelijk verstoord. Jam mer.' Zulk onschuldig genot het bezit van eenige bloeiende kinderen Flora's op de ven sterbank zij ieder gaarne gegund. De daar voor uitgegeven centen zijn goed besteed. Er wordt anders zooveel uitgegeven voor onnutte dingen. Zooveel menschen doen uitgaven boven hun krocht, die hun niet passen. Zoo is niet de huismoeder er aan toe, waarvan een onzer bla den verhaalt. In een winkel van damesgoederen, zoo vertelt Z. in 't „Hbld.", was ik laatst, wachtende op mijn beurt, getuige van het volgende tooneeljte Een goed gekleede dame kwam met haar ongeveer dertienjarig dochtertje stof koopen voor een feestjurkje. „Kijk. dat is nu het lichtblauwe goed dat lk bedoel", zei de moeder. V'ndt u het niet wat op katoen lijken, moe der? vroeg het meisje. „O. ik heb dezelfde kleur ook in het zij", sprak dadelijk de winkeljuffrouw, en gedienstig legde zij een stuk glanzende zijde op de toonbank. „Vindt u dat niet mooi? En niet duur!" „Hè ja moeder, dèt 1" zuchtte de bakvisch. „Neen", zeide de moeder, „daar ben ik be slist tegen, duur is het nietmaar als menschen uit den middelstand hun dertienjarige meisjes zijden jurken gaan laten dragen, dan loopt het heelemaal mis. De eischen worden toch al zoo groot. Laten we vooral eenvoudig blijven." De katoenen stof werd gekocht. Och dacht ik, werd in die meening maar door vele moeders gedeeld, niet alleen door moeders uit den middelstand, maar ook en vooral door de vrouwen uit lagere standen, dan zouden de toestanden vrij wat zuiverder en gezonder zijn. Alle behoeften, alle eischen voor weelde en genot worden opgedreven. Wat zeirt ge, van een familie, menschen die tot voor korten tijd nog gemeentelijke bedee ling kregen, die met oudejaarsavond een gra- mcfoon huurden voor. vier gulden Op mijn zeggen dat ik dat toch veel geld vond om op een avond te verdoen, kreeg ik ten ant woord „Vindt u dat veel? Wij niet, u moet denken er waren veertig platen bij 't Geld was bij die menschen blijkbaar bijzaak ze wilden genieten. In de stad wordt voor „ge not" heel wat uit gegeven. Denk aan de bios coop Hoeveel kwartjes gaan daar niet heen, die in den zak moesten blijven? 't Is zoo moei lijk voor veel menschen om in hun uitspannin gen „maat te houden." rt Is ook zoo verleide lijk. De aankondiging van een programma kan reeds pleizier geven, bijv. het volgende kinema- programma. door het „Vad." medegedeeld Een lanema-programma. „De onnatuurlijke moeder". (In natuurlijke kleuren). „De regenworm In duizend angsten". (500 me ter lang). „Een gelukkig huwelijk". (Duur 45 minuten). „De gevangene van Elba". (Door de censuur vriieelaten). „De auto-bandieten in Frankrijk". (Door de wet gewaarborgd). „De geboorte van den Zee-engel". (Met or kestbegeleiding). ,.De elfchr'zend maagden van Keiden". (Slechts een exemplaar voorhanden). „Schimmen uit Spreewald". (Geen toegang voor kinderen). „De schepen der Engelsche oorlogsvloot". (Voor de eerste maal op het vasteland). „De kroonprins bij zijn regiment te Dantzig". (Voor de laatste maal in deze week). „Cook aan de Noordpool". (Nog nooit aan schouwd). „Een uitbarsting van de Etna". (Rooken streng verboden). Niet waor dit programma ziet er al zeer grap pig en wonderlijk uitP Wat anders met een film al niet mogelijk is! Reeds op de tentoonstelling te Londen en Gent kon men schieten op een levend doel, wat niet anders was dan een cinematografische weder gave van levende dieren. Thans heeft men met succes deze vinding toegepast op de schiet school te Vincennes. Men projecteert optrek kende cavalerie, soldaten in tirailleurslinie en laat daarop van een grooten afstand vuren. Zoo dra een schot is gelost, staat het beeld stil en wijst een rood lampje de plaats, waar geraakt is. Men verwacht dat deze nieuwigheid veel toe passing zal vinden. Weet ge lezers hoe men een film maakt? De ontroerde toeschouwers van zoo menig filmdra ma hebben niet het flauwste vermoeden van, dat zij in vele gevallen in het duister bij den neus worden genomen. De trouwe bezoekers die we ten te onderscheiden, genieten van de prachtige werkelijkheidsopnamen of van de tooneelmatige enscèneeringen en nemen dan de vernuftig in elkaar geknutselde films „op den koop" toe. Hoe «oms een f:hn tot stard komt vertelde .,de Tel." deze week naar aanle;dmg van een Ber- h'insche opname, die, voor werkelijkheid aan vaard, niet nalaten zal uitroepen van verbazing te ontlokken van de verbijsterde toeschouwers. De regisseur van een Berliinsche filmfabriek heeft voor zim film een viüabrand nood;g. Het betreft een deftige villa, die in Grunewald staat... ontploffing in het salon.... de villa brandt af tot aan den grond. En op de film zal men de villa, die velen welbekend is, en zich spiegelt in een meer, terugzien als 'n hoopie asch, nadat zij tot den grond toe afgebrand is. Een kostbare geschiedenis I De film-regiseur heeft deze moeilijkheid zeer eenvoudig weten op te lossen. De brand van de villa in het Grunewald had plaats te Weiszen- see! En in ben minuten stortten dak en muren tezamen in. Het was een schilderachtige brand met wonderbare weerspiegelingen der vlammen in het water. En villa en meer stondenin het atelier. Op een verhooging stond een park met ongeveer één meter hooge villa, met een meertje en hoornen, zeer schilderachtig opge bouwd naar het Gnmewald-voorbeeld. Een miniotuurspeelgoed met perken, paden en paad jes. Met stroo en oude films werd de „villa" opgevuld en daarna aangestoken. De vlammen sloegen tot aan het glazen dak van het atelier, en in minder dan geen tijd was het fraaie speel goed verbrand. Zoo arbeidt de moderne regisseur. Zij laten de rampen plaats hebben in het atelier. En ieder bioscooptheater-bezoe ker zal griezelen, als hij dezen miniatuur-brand op het doek ziet werpen, vergroot tot de natuur lijke proporties I KEUVELAAR. TE KOGP ts bevragen bij E. J. BUITENBERG, Makelaar, Weverssingel 11 te Amerfoort 61 belasten zioh met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. (Natuurlijk Mineraal Water). Uit de bron te Oberlahnstein. Per 11. 1 0.20, per V, 11. 1 0.15. Stoovesiraaf. - Telefoon 29. LEUSDERWEG 28—30. MEUBELMAKERS en STOFFEERDERS. SOLIEDSTE ADRES. Achter Luiaard 44 Amersfoort. Neemt eens proef met gesneden 18 et. per ons. Beleefd aanbevelend t Langestraat 1. Hoek Tarkenfunnrkt, Tel. no. 171 Amersforlia. AMERSFOORT EN HARDERWIJK Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrfje Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom. Karnemelk. Boter-Rtikscontröle f140. Vlasakkerweg 44. TeJeph. 169 Oniintv INSTH.r ATIE.BCREAC Tan ELECTRISCHE INSTALLATIES voor Licht en Kracht. Verschillende Villa's en Fabrleks* installaties in bedrfyf te bezichtigen. Begrootingen kosteloos. BW Directe levering Tan magazijn. - BIJ HHHHHtSHHEHHHHHH DE EEMLANDER H IS's AVONDS OM 6 UUR Q S3 VERKRIJGBAAR AAN B DE STATIONSKIOSK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6