Uit den omtrek. STADSNIEUWS. aanhang!# zijnde plannen van verbouwing, jWaaromtrent dc minister met de commissie (Van oppertoezicht een en ander besprak, i Het bezoek aan het bureau voor verifica tie van 's Rijks zoeinstrumenten betrof de uitbreiding van dat gebouw waarvoor de Aangrenzende «huizen nos. 18 en 20 reeds zijn aangekocht ten behoeve van de aan te schaffen grootere afstandsmeters, periscopen Yoor onderzeebooten em kijikriahtmiddelen voor zwaar geschut ten behoeve van de vloot- ottbreiding. De minister onderhield zich daar over geruimen tijd met den directeur, den rijlks adviseur verificateur M. C. F. J. Cosijn, i. De verschillende instrumenten worden in het buitenland vervaardigd, maar zull.n na de uitbreiding van het gebouw te Leiden kun nen worden gekeurd en indien defect, worden hersteld. Graaf van Limburg Stirum, gezant in Skandinavié, tijdens bet Deensch kon. bezoek hier te lande, heeft de residentie verlaten op terugkeer naar Stockholm. De nieuwbenoemde gezantschapsraad te Parijs jhr. Melvil van Carmbee, die, na zijn terugkeer uit Konstantinopcl, met verlof in de residentie was, vertrekt hot einde dezer week naar zijn nieuwe standplaats. Een Grleksche legatie in Dtn Haag. De correspondent te Athene der N R. Ct. schrijft: Tot nu to2 is Griekenland bij de Nederland sche regeering slechts vertegenwoordigd door den gezant te Londen. Nu Griekenland grooter geworden is, de handelsbetrekkingen tusschen de twee landen voortdurend toenemen, heeft dc Gricksehe regeering ook met het oog op het Hof van Arbitrage, waar verschillende ge wichtige kwesties, Hellas aangaande, opgelost moeten worden, besloten een afzonderlijke le gatie in den Haag te vestigen. De benoemde minister, Papadiamantopou- los, was tot nu toe gezant in Boekarest, voor Griekenland een zeer gewichtige post. Inder tijd heeft hij als secretaris van prins George, den hoogen commissaris in Kreta, een zeer belangrijke rol gespeeld. Hij is zeker een van Grickenland's beste diplomaten. Avondwerk Rijksverzeke- ringsbank. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duys, heeft, naar d"e TeL meldt, tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat aan dc Rijksverzeke ringsbank tal van ambtenaren verplicht zijn geworden avondwerk 'e verrichten zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangen? 2. Is het juist, dat dit avondwerk betreft werkzaamheden, die niet geacht kunnen wor den te behooren tot de geregeld voorkomen de, maar het gevolg zijn van bijzondere om standigheden, n.L de reclassificalie der bedrij ven in verband met de vijfjaarlijksche weten schappelijke balans? 3. Is hel juist, dat onder een vorigen minis ter voor dit avondwerk wel extra werd be taald? 4. Is de minister bereid alsnog voor dit exlra-werk vergoeding toe te kennen, en zoo niet, de redenen daarvan aan de Kamer mede te deelen? Het kamerlid mr. Troelstra heeft *ich voor geruimen tijd naar het buitenland begeven. Omltrent het buitenlandische verblijf van mr. P. J. Troelstra, wordt nog medegedeeld, dat hij naar Zurich is vertrokken en daar tot half September denkt te vertoeven. Gedu rende zijn verblijf aldaar zou mr. Troelstra rijn werk over de portefeuille-quaestie vol tooien. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de hear Troelstra door de Hongaarsche sociaal-demo cratische partij uitgenoodi'gd, tijdens de ver kiezingscampagne in Augustus eenige spreek beurten te Budapest te vervullen. Gemeenteraadsverkle- zing Gouda. Bij de gisteren te Gouda gehouden stemming voor een lid van den ge meenteraad (vac. Herman, lib.) zijn uitgebracht 905 stemmen, waarvan 14 van onwaarde. Hier van verkregen F. L. J. Lafeber (s.-d.) 52. I. van Rijn van Alkemade (lib.) 408, P. A. Vinger ling (a.-r.) 431, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Rijn van Alkemade en Vingerling. Het aantal kiezers in dit district bedraagt 1019. Hoofdcursus Kampen. Voor het Indfsche leger zijn toegelaten tot der hoofdcursus te Kampen ter opleiding tot in fanterie officier de onderofficieren E. Mahler. W. F. V. Engelbert van Bevervoorden, B. Vüleman en L. W. F. de Here "Winkelman. De opdracht aan den heer Van KoL Uit het antwoord der Regeering op een schriftelijke vraag van den heer Vlijmen blijkt flat de bekende regeeringsopdracht aan den heer Van Kol is verleend niet door de Indi sche, maar door de Nederlandsche regeering, ook in overleg met den gouverneur-generaal tan Ned. Indiè. Deensche ond*ersch e i din gen. De koning van Denemarken benoem de nog in die Dannebrog-orde tot: Grootkruis baron Bentinck, opperstalanees ter van H. M.; Commandeur tweede klasse J. W. J. baron Taets van Amerongen, intendant der Kon. paleizen te 's Gravenhage; jhr. Six, inten dant van het Paleis te Amsterdam; Ridder de heeren: G. M. J. van RoesseJ, controleur en kassier der hofhouding Gravenhage; J. A. Noordanus, bouwkun- dijg opziidhter bij de Intendance der Kon. Paleizen be 's Gravenhage: A. Th. de Groot, Ingenieur le kl. van "s Rijks Waterstaat te Roterdam; W. G. C. GeKnok, idem te Am sterdam; den luitenant ter zee le kl. H. C. Louwerse; den kapitein van het korps ma riniers J. W. Wijn ants; den heer Kotting. Ha venmeester te Amsterdam en den heer J. C. Logemaat, administrateur bij het Kon. stal departement te 'e Gravenhage, alsmede de hritenaivt ter zee le kt. D. de Jossehn te Jong. Koning Christiaan verleende de gouden tnülïtadre medaille met de kroon der Danne- brogsonde aan den adjudant-onderofficier, «rdonnan» bij Hr. Mfc. MihtaJre Huls. de Rud der. ridder 3e klasse der Militaire Willems orde. De administrateur van ^jianciën in dé kolonie Curasao, L. van der Veen Zeppen- feldt, is in activiteit hersteld; de heer H. J. T. Boomgaart is eervol ontheven van de verdere waarneming der funcliên van administrateur van financiën in deze kolonie en hersteld in zijne betrekking van kantonrechter op Cu rasao de heer H. H. R. Chapman, oudste plaatsvervanger-kantonrechter alhier, is eer vol onthoven van de verdere waarneming der functiën van kantonrechter. De vrouw als~.... bestuurslid van een waterschap. Gedeputeerde Sla- ten van Friesland hebben tot lid van hel voor- loopig bestuur van het op te richten water schap De Luis in de gemeenten Gaasterland en Hemelumer Oldephaert en Noordwoldc, n.a. benoemd mevrouw A. W. Posthumus MeijjesStar, te Oudemirdum. Ned. Bond van Boekdrukke rijen. Mr. W. J. D. D. Enschedé, van Haar lem, heeft Dinsdag te Amsterdam, een bijeen komst geleid van districtsvoorzitteTs van den Nederlandsc.hen Bond van Boekdrukkerijen. Hij had deze bijeenkomst belegd, omdat nog veel wat de toepassing BelTeft der Arbeids overeenkomst, 6 Januari tusschen den Neder- landschen Bond van Boekdrukkerijen en de werklieden-organisaties in de Typografie in «Nederland gesloten, regeling behoeft. In zijn openingsrede wees hii er op, dat artikel 26, het formeele recht, de wijze van procedeeren niet behandelt zoodat wart dat belangrijke deel van de arbeidsrechtspraak betreft, geen rege len zijn ge?even. Maar ook het matericele recht is in de 24 artikelen niet geheel gedeeld en spr. noemde verschillende vraagpunten, waarop de ar beidsovereenkomst geen antwoord geeft. Hij wees er op. dat het hier to maken en toe te passen recht moet aansluiten aan het «geldend Nederlandsche privaat en publiek recht en absoluut, op straffe van nietigheid. Door de aansluiting aan het geldende recht mogelijk te maken wordt niet, naar hij betoog de. ingegrepen in hert werk der cerw'.rale com missie, die in hoogste ressort haar beslissin gen heeft te geven. De bedoeling is voor de contracteerende partijen op grond van de praktijk, regelen' te ontwerpen, die aanvul lend werken voor hetgeen zij. in groote haast, hebben moeten tot stand brengen. De bijeenkomst heeft ten doel een commis sie te benoemen, om de vragen nader te for- rouleeren, terwijl dan in een volgende verga dering zal worden overwogen, het voor en tegen, ero daar zullen de besluiten vallen, die aan de arbeidswetgeving ten zegen zullen zijn. Na nitvoerige discussie over de détails van het contract werd overgegaan tot verkiezing van eene commissie als bovenbedoeld. Be noemd werden de heeren mr. J. A. Veraart (secr.. Den Haag); mr. H. J. D. E. Enschedé, Haarlem; J. Ph. Greveloclv Den Haag; Arn. Smits, LeidenF. Duwaer, Amsterdam. Gedenkteeken Qu at re-B ras. Te Gouda heeft zich thans ook een plaatselijk comité gevormd voor het Inzamelen van gel den voor het gedenkteeken bij Qu<atre Bras. De burgemeester, de heer R. L. Martens, lid der provinciale commissie, is eerelid van dit comité. Voorzitter is de heer C. W. van de Velde, wethouder; de heeren P. R. Kuypers, le luitenant-adjudant, en J. L. van Eyk, lid van den gemeenteraad, treden respectievelijk als secretaris en penningmeester op. terwijl voorts leden van het comité zijn verschillen de militaire en civiele autoriteiten en een aantal der notabelen op verschillend gebied. De vrije Zaterdagmiddag. Me» ingang van a s. Zaterdag word* voor de amb tenaren der Departementen van Algemeen be stuur de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd. Dreigende uitsluiting. Te Am sterdam dreigt binnenkort dcor de Algemeene Patroonsverecniging een uitsluiting in de bouwbedrijven te worden toegepast. De staking le Zaandam. Het be stuur van den Bond van "Werkgevers in het houtbedrijf heeft de voorgestelde bemiddeling van den heer H. H. Begeman te Helmond, om de staking langs dezen weg te beëindigen, niet aanvaard. Naar het bestuur mededeelde wenscht de bond van werkgevers geen bemiddeling vaD wien ook. Nadat dit een tijdlang nagelaten was, wer den, naar het Hbld. meldt, gisterenavond we der enkele werkwilligen door stakers gevolgd In de "Westzijde ongeveer 8 uur werd een tweetal werkwilligen van de firma Van Does- burgh Co. op deze wijze door een groote menigte gevolgd en lastig gevalen, zoodanig dat het noodig geoordeeld werd telephonisch de hulp van de politie in te roepen, onder wier geleide de beide werklieden daarna naar huis werden gebracht. Mishandeling door een on derwijzer. Voor de rechtbank te Al melo heeft terechtgestaan een onderwijzer te Manke Losser, beklaagd wegens mishandeling van een 15-tal leerlingen der school aldaar in Maart j 1. Bekl. bekende het ten laste ge legde. Hij had die leerlingen een kastijding toegediend, omdat ze hem plaagden en voor en na schooltijd zongen het bekende liedje ,,Toen Troelstra naar heit Loo toeging." Het O. M. -eischte f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak, op grond dat die tuchtiging viel binnen dc grenzen ecner geoorloofde (kastijding. Niet aangeven van roodvonk- gevallen. De kantonrechter te Haarlem heeft de Velsensche doctoren Romeling en Veldman vrijgesproken van de aanklacht, dat zij ro odvonkgevallen niet 'hadden aangegeven. Het gebeurdete Arnhem. W. v. d. Post, uit Amsterdam, die gewond werd hij de botsing met de politie in de Hommel straat te Arnhem, in den nacht van 9 dezer, heeft hersteld hot ziekenhuis aldaar verlaten. Noodlottige brand. Gisterenavond 8 uur k te Groesèeek totaal afgebrand wontiw met hefcfcerij on win kel van J. Hombergen. Alles ging zoo snel in zijn werk dat twee meisjes, resp. van 5 en 3 jaar, in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan brandwonden overle den. De vuurwerkfabrikant W. Schuurman te Leeuwarden, <lie Maandag ernstige brand wonden bekwam bij een brand op zijn fa briek is van morgen overleden. Goed afgeloopen. Dinsdagavond is een vierjarig knaapje uit de 2de verdieping van een perceel aan de Nova Zemblastraat te Amsterdam op een binnenplaats gevallen. Jlcl kind werd naar het zittinglokaal in het Wes terpark gebracht, alwaar bleek dat het niets mankeerde. De val werd onderbroken door drooglijnen der le verdieping. Door de stoomtram gedood. Te vier uur is gisterenmiddag op den Breda- sekenweg te Princenhage 'het 9-jarig zoontje van den politie-agent P. B. uit Breda door de stoomtram overreden en gedood. Het ventje was op het rijtuig achter de machine geklom men, uitgegleden en onder den volgcnder wagen terecht gekomen. Het hoofd werd hel knaapje van den romp afgesneden. Balk op 'het hoofd. De arbeider St. B., werkzaam aan den houthandel J. Tulp Zn. te Ede, kreeg bij het lossen van balken door onachtzaamheid een balk tegen het hoofd, waardoor hij zwaar gewond neerviel en kort daarna overleed. De ongelukkige laai een weduwe en drie jonge kinderen na. Door den bliksem gedood. Te Boerdonk bij Erp is de landbouwer v. B. door den bliksem gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Gasontploffing. Door onvoorzich tigheid van een gasfitter bij het plaatsen eener lamp ten huize van een bakker aan de Java- straat te Arnhem, is een gasontploffing ont staan, waardoor bet meubilair in de kamer ten deele verbrandde en ten deele vernield werd. De kamerdeur werd in de gang geslingerd. De gasfitter heeft ernstige brandwonden aan he» gelaat bekomen. Na het eten van rauw gehakt is het gezin van den werkman P. P. le Goes, zoo onwel geworden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De pakhuisbrand te Amster dam. Hoewel de geleden schade nog niet in bijzonderheden kon worden vastgesteld, weert het N. v. d. D. toch reeds mede le dee len, dat van de firma WiUeinsz en Godefroy voor een waarde van f 37,000 aan rollan en voor /'6000 aan kantoormeubelen Is ver- brand. Dc NcderL Handel-Mij. had in de belen dende pakhuizen voor ongeveer f 1,000,000 aan Sumatra-tabaik opgeslagen. Deze tabak heeft zeer van den rook en het water gele den. Kunst en Wetenschap. De heer en mevrouw Verkade naar Indië. Dinsdagmiddag zijn de heer en mevrouw Verkade te 4.22 van het Staats- spoorstation te 's Gravenhage naar Genua ver trokken, om zich daar voor hun tournée in Indiè in te schepen. Met hen mede gingen do decorateur der „Haghespeiers", de heer Chr Lebeau en de trouwe tooneelmeester Piet Geerts. Op het perron waren verschillende vrienden om hun een hartelijk „Tot weer ziens" toe te roepen. Enny Vrede kreeg mooie bloemen, alsof zij op de planken stond. Jacob Mari s-w erken. In den kunst handel Preyer te 's Gravenhage zal in de maand Juni een tentoonstelling worden ge houden van werken van Jacob Maris uit ver schillende tijdperken van 's meesters 'even. Reclame. Gisteren weird te Utrecht in het Gebouw vcor Kunsten en "Wetenschappen, de vergade ring gehouden van den Ned. Bond van Boek- dirukkerijen. De secretaris, de heer S. W. Melchior, leest de notulen der vergadering van 25 Sept. 1913, welke ongewijzigd worden gearresteerd. Hierop hield de voorzitter een korte openingsrede waarin hij de toestand van den Bond memoreerde. Eenige ingekomen stukken worden voor gelezen. Hierop wordt tot stemming overgegaan ter voorziening van een zetel in het hoofdbestuur, ontstaan door het bedanken van den heer A. Stok en door het periodiek aftreden der heeren: M. K. Binger, G. Groen J.Jzn., G. J. Thieme en H. P. M. Verlinden. Alle aftredende leden worden met bijna algemeene stemmen herkozen en nemen gaarne hunne benoeming aan, terwijl in de 7e zetel wordt voorzien door de verkiezing van mr. H. J. D. D. Enschedé te Haarlem. Bij de hierop volgende stemming voor een voorzitter wordt de heer G. J. Thieme met 73 van de 76 uitgebrachte stemmen onder luid applaus tot voorzitter verkozen. De heer Thieme zegt aan den wrensch der vergadering gaarne gevolg te geven en zijne verkiezing te aanvaarden. Hierop neemt de vertrouwensman, mr. J. A. Veraart hot woord en biedt namens de voorzitters der 33 districten van den Bond, den heer Thieme een met zilver gemonteerde voorzittershamer aan, als bewijs van hulde voor alle arbeid door hem in de laatste maan den gedurende de waarneming van het voor zitterschap in het belang van den Bond ver richt Met eenige goed gekozen woorden zegt de heer Thieme door dit blijkt van vertrouwen zeer getroffen te zijn. Bij monde van den heer G. J. de Swart word* verslag uitgebracht ©vea* de exploita tie van het Bondsorgaan en het beheer ven den penningmeester, welke in volmaakte or de worden hervonden. Het verslag efod& toet een woord van hulde aan den penningmees ter, dén heer G. Groen J.Jzn. en den heer Corns. Immig, technisch redacteur van ,.Het Tariel." Aangenomen wordt zonder discussie een contract met den TTéd. Bond van Handela ren in Grafische artikelen, waarbij deze Bond zich verbindt geen nieuwe drukkerijen te in- stalleeren, dan tegen contante betaling. Daar tegenover verbindt zich de Ned. Bond van Boekdrukkerijen, zooveel mogelijk zijne in- koopon te doen bij leden van de contractee rende partij Een tweede ccxntract aan te gaan met den zelfden Bond en heoogende geen leveranties van machines on materiaal te doen plaats hebben aan die drukkerijen, welke de belan gen van den Bond schaden., geeft meer aan leiding tot discussie. Slechts in laatste instan tie zal van deze hulp gebruik gemaakt mo gen worden, wanneer alle andere ten dien ste staande middelen hebben gefaald. Ook dit contract wordt aangenomen met gedeeltelijke overname van een door contrac tant ter andere zijde ingediend amendement. Eon interessante discussie ontspint rich naar aanleiding om eventueel te verleenen steun aan arbeidersorganisaties, hij stakin gen, welke ontstaan naar aanleiding van de uilvoering van de collectiev ea rbeidso vereen- komst. Een besluit in deze wordt niet geno men. Hot volgend punt der agenda behelst het voorstel tot aanname van een contract met gelijke strekking als het voorgaande met de Vereen, van Nederl. Papierhandelaren. Ook dit contract wordt slechts met een stem te gen aangenomen. Aan de orde wordt gesteld een besluit tot het aannemen van strafbepalingen tegen over treders van de bepalingen der statuten en der besluiten der algemeene vergadering van den Bond. Na ampele discussie wordt tot aan name besloten. De heer U. H. Binger, secretaris der Cen trale Prijstarief-commissie, brengt het vol gende rapport uit, betreffende hare werk zaamheden gedurende het laatste hab'jaar. Het Hoofdbestuur wenscht dat door de Prijs- lariefoommissie op deze vergadering verslag van hare verrichtingen in de afgeloopen pe riode sedert de Septemher-vergadering zou worden gedaan. In de commissie-vergadering van 2 Dec. 1.1. kwam men tot klaarheid omtrent de te volgen gedragslijn. Aan de samenstelling der metho de van administratie voor de Nederlandsche Drukkers wordt gearbeid. Zoodra dit werk ge reed zal zijn, hoopt de commissie er mee voor hert voetiidht te verschijnen. Ook rekent zij gaarne op het gezond ver stand en het goede inzicht van de collega's. Zij is er van overtuigd, dat alleen onkunde en verkeerde kijk op eigen zaken, het druk kersvak heeft gebracht tot het zeer lage finan- cieele peil waarop het zich thans bevindt en dat de eenheid in de wijze van administree- ren en berekenen de concurrentie op gezonde basis zal terugvoeren. Een uitvoerige bespreking volgt of wel de wetenschappelijke, dan wel de populaire richting voor het vaststellen van minimum prijzen voor klein drukwerk de voorkeur ver dient. Aan de prijstariefcommLssie wordt op gedragen eer» mininvam-rtariet te ontwerpen in de populaire richting, gebaseerd op de reeds bestaande distriotstaricven, In afwach ting van hetgeen door de commissie langs wetenschappelijken weg zal worden bereikt. Van mr. H. J. D. D. Enschedé was een telegram ontvangen, dat hij zijne benoeming als lid van het hoofdbestuur accepteert. Punrt 12 der agenda stelt voor mede te wer ken tot oprichting van een Centralen Raad van vakbonden in het boekbedrijf. De voor zitter en mr. Veraart lichten aan de verga dering toe, dat deze Baad in hoofdzaak be doelt een voortdurend overleg met de aan verwante in den Raad vertegenwoordigde vakken. Zoowel de voor dien Raad ontwor pen statuien, als hert ontwerp-Huishoudelijk Reglement, ontwerp-reglement Scheidsge recht en Rechtskundig Bureau worden zonder wijzigingen aangenomen Voor de te maken korten in deze wordt een limiet vastgesteld. Bij de rondvraag betoofgt de heer H. Knut tel uit Gouda de wenscheiijfcheod tot het be talen van een entrée bij toetreding door nieuwe leden. De vergadering is het hier mede eenstemmig eens. Voor de volgende vergadering zullen hieromtrent door het hoofdbesbuur voorstellen worden gedaan. NaaT aanleiding van een vraag van den heer K. Oppenheim i"it Groningen wordt be sloten, dat de bepaling van de plaats At volgende algemeene vergadering aan het hoofdbestuur zal blijven. Gisteren vergaderde te Utrecht de vereeniging ,,Een nationaal Belang*. In deze vergadering werd medegedeeld, dat de winst, bedragende f 862 24$, zal worden geboekt op de rekening van het volgende jaar voor nieu wen aainleg, zoodat over 1913 geen dividend wordt uitgekeerd. Voorts werd mededeeling gedaan van eenige voorgenomen statutenwij zigingen, die op een volgende algemeene ver gadering nader zullen worden behandeld, doch die blijkbaar wel in den geest der ver gadering vielen. Herkozen werden als com missarissen dr. P. Wetlenberg, H. Copijn, G. J. A. Verstegen, terwijl nieuw gekozen werd als commissaris de heer J. A. de Zwaan. Aan het dezer dagen verschenen jaarver slag van het Pensioenfonds ten behoeve van het vaste personeel der Nederlandsche Cen- traal Spoorweg-Maatschappij ontleenen wij het wigend e: Het aantal leden bedroeg op 31 December 1913 1340, waarvan 20 leden in dienst bij de H. IJ. S. M. Wat betreft de uitkomst van het fonds ever 1913 zij vermeld, dat op 31 December de balanswaarde der vaste eigendommen bedroeg f 118.017.89L belegd in effecten f 365.257.99; geldleeningen f 612.233.73; hypotheken f 5S400; kasgelden bij N. C. S. M. f 121.308.46; bijdragen der leden f 42773.02; bijdragen der Maatschappij f 63410.23; opbrengst der vaste eigendommen f 7978.02; bijdragen we gens kosteloos vervoer; rente f 42569.30. De balanswaarde der „vaste eigendommen" werd verminderd met de gewone afschrijving op de woningen ad f 3305.10$ en verhoogd met f 1052, verbouwingskosten van het ner- ceel Amsterdamsche straatweg 175. De huizen- exploitatie kan zeer bevredigend worden ge noemd. Pennoenen werden uitbetaald aan: 72 leden. gepensionneerd wegens leeftijd f 22301.40; fl leden, gepensionneerd wegens invalidity f 3954.90; 2 leden, gepensionneerd wegens ia validiteit doch nog in andere dicnstbetreklcirr^ werkzaam f 235.15; 65 nagelaten betrekkin- gen van leden en oud-leden f 11265.33, in totaa'. een bedrag van 37756.78. Met ingang van 1 Januari 1913 trad het her, zlene reglement voor het Pensioenfonds ten bohocve van het vaste personeel der Maat- sdhappil ln werking. Ingevolge art. 42 van f at reglement werd van genoemden datum af het beheer van het Fonds gevoerd door den directeur der N. C. S. M. In verband daar mede traden de leden der bestaande Com missie van Beheer of. Door dén directeur werd eene Commissie van Bijstand ln het beheer van het Pensioenfonds in hert leven geroepen. Door den directeur werd als adviseur (be doeld bij art. 48 van het Reglement voor het Pensioenfonds) benoemd prof. dr. J. J. A. Muller. De staat van ontvangsten en uitgaven over het laar 1913 sluit met een voordeelig s.ildo ad f 119 351.16. Zeist. Een firma alhier ontving van een groothandel in wijnen te Berlijn het volgende, prachtige epistel: „Met Togenwoordigeim hebben wij de eer U twee soorten wijn te offereeren van het be liefd Jaar 1911. Bij ontnahme van laagste betrekking van 20/ fiesschen: (Volgen merken en prijzen. Red.). Deze wijn lefem wij tot den angegevenen prijs franco in 't huis, inbegrepenEmballage, glas, toll end alle onkosten, sodat, Gij behalve den angegevenen prijs keene uitleggen hebben. Bij mij koop U, mijnheer juist so gemakke lijk dan ou Uw plaats and nlt directen han den. De prijs vermindert sich bij afinahnae van enz. "Wees 6o vriendelijk en beordert bet bij ge- voegt kaartje, welke soorten wijn U believen end zullen U door mijn spediteur de wijn tegen rembourscment uitgegeven worden. HetLandhuisvanJanvanSchaf- felaer ontdekt? Men schrijft uit Barne- veld' aan de „Tel.": Bij een bezoek aan de opvoedingsgestichten te Achtcveld, toonde de londbouwdireoteur. de heer Wilbrink, ons op de hofstede „Schaf- felaer" de plek, waar aan de liggfng van den grond nog duidelijk waar te nemen was, dat hier eeuwen geleden een groot gebouw ge staan moet hebben. Vioonal de oprijlaan was nog gemakkelijk aan te wijzen. Hoogstwaar schijnlijk nu is dit het landhuis geweest, van den bekenden Jan van Schaffelaer, in 1482 hier van den toren gesprongen, en wiens naam thans nog de hierboven genoemde boerenhoi- sltede draagt. Is dit vermoeden juist dan zullen bij het in cultuur brengen dezer gronden, dat weldra zal plaats hebben, odgetwijfeld sporen van dit vroegere landhuis gevonden worden Ook op de niet ver van daar gelegen hof stede ,de Giindhorst* heeft vroeger een bekend kasteel gestaan, waarvan de teekenlrig nog ln het Oudheidkundig Museum alhier te zien is. Stellig zijn de bewoners hiervan desrtijds eveneens zeer macMige heeren geweest. Im mers, de thans nog bestaande oude hofstede „De Brom" wijst er op, dat daar de vijandeD der slotbewoners gevangen werden gezet en aldaar dus „brommen" moesten. Dit alles en nog zoowel meer geschiedde in den zoo vaak geroemdpn ..goeden ouden tijd". Het kieadistriot Amersfoort. Volgens de nieuwe kiezerslijsten telt het kiesdistrict Amersfoort, gelyk wij reeds mee deelden, 18079 Kamerkiezers. In 1918 bedroeg dit aantal 12.193. in 1912 10.942, in 1911 10.766. De volcendo tabel geeft een overzioht van hot aantal Kamerkiezers in de verschillende gemeenten van dit district in de jaren» 1911 1912 1913 1914 Amersfoort 2822 2812 8318 8680 Achttienhoven 101 104 122 122 Baarn 1"64 1392 1419 1479 De Bilt 553 662 663 709 Bunschoten 542 6S4 616 664 Doorn 484 460 622 668 Eemnes 261 246 255 284 Hoogland 401 433 514 660 Leu6don F 64 872 504 559 Maarn 156 164 173 187 Maartensdijk 888 398 408 408 Soest 790 823 933 1021 Stoutenburg 164 156 171 179 Westbroek 187 187 194 198 Woudenberg 402 408 419 486 Zeist 1787 1822 1968 8020 Garnizoen. Do kap. J. A. Snoek van het le reg. htf. te Assen, wordt overgeplaatst bl) het 6e reg. te Amersfoort. De leerlingen der 3 scholen voor verlofs- offieieren der infanterie uit Amersfoort, Maas tricht en Breda, zijn beden in de legerplaats bij Harskamp aangekomen om aldaar schiet oefeningen te houden tot 12 Juni. Mede zijn daar aangekomen de 2e mitrailleur-Gfd«fcn# uit Deventer en de 4e mitrailleur-afdeeling utt Amersfoort, die aldaar tot 5 Juni schietoefe ningen rullen houden. De 2e luit. J. de Bïe, van het 16e rég. infanterie te Amersfoort, wordt 1 October overgeplaatst bij het 17de reg. iaafanterie té 's-He rtoge nbosch. Gisteren kwamen de troepen van he* 7de reg. inf. uit Amsterdam, die ln de Harskamp zijn geweest voor Ihct houden van sichiertoefe- ningen, vandaar te voet naar Amersfoort te* ru'g, vanwaar verder de reis per trein werd gemaakt. De stafmuziek van hert 5de reg. in& wachtte den troep op den Hoevelaflcer straat" weg op, waarna door de stad naar hert sCatlofi werd gemarcheerd. Personalia. iDe klerk der porterijen en telegrafie le kb M. van der Horst, wordt 18 Juni sua olaati* van Amersfoort naar Wins urn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3