BINNENLAND. Uit den omtrek. 1 Griekenland. Eene opmerkelijke verklaring werd In de Êrrieksohe Kamer afgelegd door den minister van buitenlandsche zaken Streit bij de behan deling vam hot wetsontwerp tot goedkeuring "van den afstand van het eiland Sazeno-aan jÜhanië. Hij zeide, dat de Gricksschc regcering van meendng is, dat het beslaan van den slaat Albanië niet §n Strijd is met de belangen van 'Griekenland. Wanneer Albanië niet door de ■groote mogendheden was opgericht, dan bad Griekenland het moeten oprichten. Japan. Tokio, 29 Mei. In de zaak tegen de in de vlootsohandalen betrokken officieren heeft de krijgsraad vonnis gewezen. Vice-admiraal Matsumoto is veroordeeld tot drie jaren ge vangenisstraf en teruggave van een bedrag van 409.800 jen, kapitein Sawasaki tot een jaar gevangenisstraf en teruggave van 12.500 jen. Commandant Suzuki is vrijgesproken. De Vereenigde Staten en Mexico. Niagara Falls, 29 Mei. De plannen tot bevrediging van Mexico zijn feitelijk voltooid. De hoofdpunten zijn nu ter goedkeuring aan Wilson cn Huerta onderworpen. Onder de nog niet geregelde punten zijn, naar men ge looft, de keuze van het personeel der nieuwe voorloopige regeering en de regeeringsvorm. die voor het stelsel van Hucrla in de plaats moet komen. Allerlei. Ber 1 ij n, 29 Mei. Een telegram uit Grau- öenz bericht, dai de beide vliegers, die in Rusland gevangen werden gehouden, heden zvond zullen worden vrijgelaten. Men leest in de Amwerpsche „Nieuwe Gazette": Door de Bcrchemsche politie is 'n onder zoek ingesteld aangaande de zonderlinge ver dwijning ccner vrouw. Voor eenige dagen nam mevr. Van Rijn—Van de Cock, gepension- neerde weduwe van een Hollandsch marine officier haar intrek in een huis der Van Kruy- kenburgstraat te Berchem. Naar het schijnt had zij nogal eenig geld en waarden in haar bezit. Verleden Maandag verliet zij haar woning, zeggende aan de bijzondere huurders, dat zij naar een wisselagent ging in de stad om obli gation om te zelien. Se.v-n dien heeft men haar niet meer weergezien. Al de opzoekingen door den politieofficier Radino gedaan, zijn tot he den zonder uilslag gebleven. Inlichtingen werden genomen bij familie in Holland doch daar heeft men evenmin de vermistte gezien. Men weet niet wat er van de vrouw gewor den is. Voor eenigen tijd Is haar zoon in een krankzinnigangesldchl overleden, en sindsdien was zij somber en vreesachtig geworden. Hel k dus mogelijk dat zij verdwaald is of een einde aan haar leven heeft gemaakt, maar het algemeen gevoelen is da'i zij in een hinderlaag gelokt werd doer personen die wisten dat zij élI haar waarden op zak had. Het signalement der vermiste, die 60 jaar oud as, en struisch van lichaamsbouw, is in alle richtingen rond gezonden Eenige dagen geleden vermfiste een da me op het Gare d.u Nord te Brussel een tasch, inhoudende eenige juwcelen. ter waar de van 150.000 gulden. Waarschijnlijk is de tasch gestolen. Het onderzoek, -dat tot nu toe in het geheim werd ingesteld, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Voor het terugvinden der juweelen is een som van 20.000 francs uitgeloofd. B e r 1 ij n, 2 9 M e i. In het koninklijke vuur werk-laboratorium te Eiswerder bij Spandau, dat bestaat uit een kantoorgebouw van drie verdiepingen en verscheidene werkplaatsen, ontstond heden voormiddag om acht uur door het in brand geraken van raketten eene ont ploffing in een voorraad vuurpijlen, voor het geven van signalen bestemd. Het lokaal is geheel uitgebrand. Tien in deze afdeeling werkzame arbeiders kregen lichte verwondin gen. De brandweer bluschten den brand in korten tijfdL De materieele schade is zeer aan zienlijk. Montreal, 29 Mei. Een draadloos tele gram van den gezagvoerder der „Empress" meldt, dat de botsing geschiedde in een dich ten mist. De Empress werd midscheeps door de Storstad getroffen op een alles beheerschcn- de plek. Volgens de laatste berichten is het twijfelachtig of de Storstad al dan niet ge zonken is. Londen, 29 Mei. Ten gevolge van de af gelegenheid van de plaats van het onheil ko men dc bijzonderheden slechts langzaam bin nen. De Canadian Pacific maatschappij heeft aan Reuter medegedeeld, dat de Empress aan boord had: 78 le klasse, 210 2e klasse, 490 3e klasse passagiers en 413 man van de beman ning, totaal 1191 personen. S t-John (Nieuw-Brunswijk), 29 Mei. Een aan het hier gevestigde bureau van de Cana dian Pacific spoorwegmaatschappij ontvan gen telegram, volgens onderstelling afkom stig uit Rimouski, drukt het geloof uit, dat alle passagiers van de Empress gered zijn. Rimouski, 29 Mei., 11.15 voormiddags. De toestand van het oogenblik is aldus: 399 overlevenden zijn hier aan land gebracht. Men gelooft, dat de Storstad. 360 heeft opgenomen. Er blijven nog 678, wier lot men nog niet kent. Quebec, 29 Mei. De Storstad is heden morgen om 6.40 Fatherpoint gepasseerd met bestemming naar Quebec, met zwaar bescha digden boeg. Het schip heeft 360 geredden aan boord en ook lijken. Montreal, 29 M ei 22 geredden zijn ge- ltorvcn, nadat zij de kust hadden bereikt Londen, 29 Mei Een officieel bericht, ontvangen aan het kantoor van de Canadian Pacific maaitsdhappij te Londen, bericht, dat volgens de thans beschikbare gegevens slechts 400 personen zijn gered. iUmioufiki, 29 Mei De loodsboot Eu reka en de postsleeper Lady Evelyn hobben reGpectievelijlk 60 en 339 overlevenden aan Zand gébracht. Velen van dezen zijn in be- «dnocrvenJden toestand. Men geloofde dat de Stoirstadt veie overlevenden aan boord had; maar dót is nog «onzeker. De Storstadt stoomt langzaam naar Quebec met beschadigden boeg. Men verwacht, dat zij morgen vroeg daar «ad aankomen. Montreal, 29 Mei. Een aanzienlijke handelaar, een van de overlevenden van de Empress of Ireland, heeft geseind, dat de ■dloodenlijst 1030 bedraagt. Quebec, 30 Mei. 396 overlevenden zijn hier aangekomen om 7.45 in den avond. Het zijn 29 le (klasse, 29 2e klasse, 101 3e klasse passagiers en 237 m'n-n van de beman ning. Kendall, dc kapitein van de Empress, is, naar bericht wordt, in stervenden toe stand. Een auto van het Palace -Hotel te Triest, die met hel lid van den Stvrischen Landdag, baron Edmund Cuoblock van het station kwam. Is in zee gereden. De baron en de (hotelportier verdronken, de chauffeur wist zich zwemmende te redden. Reuter seint ons uit Odessa, d.d. 30 Mei: De vlieger Kurminski en de waarnemer luitenant Vustanowsky zijn met hun vliegtuig van eene aanzienlijke hoogte naar beneden ge vallen. De vlieger is gedood, zijn geleider zwaar gewond. De Amerikaansche huishouding. Gij, Holiandsche huisvrouwen, zoudt raar opkijken, wanneer gij een dag verplaatst werd in eene Amerikaansche huishouding. Zeker zijn vele dingen practisch ingericht, doch of men er onze Holiandsche gezelligheid vindt betwijfelen wij ten zeerste. Wij zullen u een* vertellen, wat de „Yoss. Zeitung" omtrent Amerikaansche huishoudingen mededeelt, dan kunt ge er zelf eens over oordeelen. ,yDe woningen zijn duur, zoodat men zich in veel opzichten moet behelpen. Er zijn ver scheidene families, die er de voorkeur aan geven en pension tc gaan, daar zij op deze wijze niets te maken hebben met dienstboden hun weirk niet behoeven na te gaan en zich geen meubelen behoeven aan te schaffen. Eene woning voor den middenstand is niel denkbaar zonder de volgende inrichiingen* personenlift, goederenlift, badkamer, keuken met koud en warm water, afwaschkeukentje waarvan de muren met tegels, cerutrale ver warming, waschgelegenhcid in de keuken droogloestel op het platte dak, daalrbij een menigte muurkasten. Hierbuiten kan men niet, dit heeft men allemaal noodig. Men kan het alleen vinden in hot aantal en de grootte van de kamers. Men snijdt graag op in Amerika. Wanneer gezegd wordt: we hebben een zeven-kamer woning, beteekent dat een eetkamer met een tafel en zes stoelen, een buffet zoudt ge cr evenmin vinden als b.v. een olifant in een vogelkooi; een zitkamer met glanzende stoe len, een electrische piano en een kleed, een slaapkamer met bédden en in een deur van een muurkast, een spiegel. Dc keuken is de vierde kamer, een klein hokje voor het dienst meisje de rijfde, badkamer zesde, en de ijskast de zevende. Het klinkt goed, zeven kamers, vooral wan neer men dat naar het buitenland schrijft. Van overbodige of luxe voorwerpen is hier geen sprake: daarvoor heeft men noch plaats, noch belangstelling. Die eenvoudige meubilee ring heeft één ding voor. het verhuizen gaat gemakkelijk en is niet duur. Men kan zlah. Tvlets eenlonigera en kleurloo- zers denken dan een kleine woning in New- York. Men kan de meubelen niet eens anders plaatsen, niets verbeteren of mooier maken, daar de plaats voor elk stuk al om zoo te zeggen jaren, voorgeschreven is. -Maar ver huizen, dat kan men en dat doet men dik wijls zesmaal in één jaar. De post heeft een engelengeduld, om elk mensch te vinden, wat hij ook werkelijk doet. Voor elke familie moet een heel protocol gemaakt worden. Dus: me-D verhuist. D. w. z. de man is het onverschillig, de vrouw wenscht het. Het is niet onaardig op den zoek te gaan naar een huis. 's Morgens bezichtigt men een half dozijn leege wonin gen, een paar straten vertier. Men gaat naar huis terug, pakt den inhoud van zijn muur kasten in houten kisten, 's Middags komen een paar pakkers, in minder dan een uur is alles weg. Dien zelfden avond staat elk stuk op de goede plaats in de nieuwe woning. Op de goede plaats! Ja. Een vreemdeling zou zich verbaasd de oogen uitwrijven. Maar dat is geen nieuwe woning! Dat is de oude met een nieuw huisnummer! Maar vroeger was de zitkamer op het Oosten gelegen, ter wijl zij nu op het Westen ligt. Vroeger had men in de eetkamer een blauw kleed, nu is het Tood. Vroeger keek de keuken tegen een schoorsteen aan, nu tegen een lichtkoker. Het is inderdaad moeilijker eene kleine wo ning op orde te hebben, dan een groote. Maar hieraan ziet men nu de aangeboren netheid van de Amerikaansche. Zij is puntig netjes op uiterlijk, kleeding en woning. Alles staat al tijd op <de goede plaats. De keuken mag op elk uur van den dag gezien worden. Op de minuut af wordt het middageten op tafel ge bracht en het servies wordt vóór het gebruikt wordt weer eens gewasschen. Men heeft toch altijd warm water bij de hand. De kast waar de spijzen worden bewaard is zoo klein, dat er alleen een ijskast in kan staan. Noch in de keuken, noch in die kast bewaart men spij zen. Wat dagelijks gebruikt wordt, bewaart men in de ijskast. Al is zij nog zoo klein, zij is toch altijd nog groot genoeg, daar men niet meer inkoopt, dan men per dag noodig heeft; blijft soms toch wat over, dan wordt dit een voudig weggeworpen. Amerika is weerzin wekkend in zijn verkwisting. Alles wat niet gebruikt werd, komt in den vuilnisbak: vleesch, brood, groente. Terwijl in New-York jaarlijks duizenden honger lijden, wordt in die bakken voedsel geworpen, dat geheele steden zou kunnen voeden. Deze bak ken, met en zonder deksel, worden dagelijks op het trottoir voor de huizen gezet. De in houd wordt op kleine, half open karretjes weg gehaald. Waar die man met zijn karretje gaat, volgt hem een wolk van stof en andere onge rechtigheden. Eenige jaren geléden kwam een man op een prachtig idee. Hij ging naar het stadsbe stuur en verzocht tegen een niet onbelangrijk bedrag dagelijks zelf alle afval te mogen weg halen Groote verbazing. Daar steekt wat ach ter! En er stak ook werkelijk wat achter. De man wilde, dat men de burgers zou noodzaken hunne afvalstoffen in drie groepen te ttr- deelen; eerstens In eetwaren, tweeden* tn Mch, stof en papier en ten derde In vaste voor werpen, zooals leege blikjes, flesschen en der gelijke. Het verzoek werd den man een jaar toegestaan, en hij verdiende zulk een fabel achtige som, dat hij het volgende jaar zijn eer ste aanbod vertienvoudigde. Er is nu eenmaal niets aan te doen. men kan niet voor eenige dagen tegelijk inkoopen. Niemand weet, of d«e risch of het vleesch niet reeds jaren geleden in ijs bewaard is gewor den. Afwisseling in het eten heeft men niet, maar dat trekt niemand zich aan. Men is uniform zoowel in het eten als in de kleeding. Het ontbijt bes'aat voor een elk die dat be talen kan, uit vruchten, ba-vermout, ham, eie ren en koffie met warm brood of toast, dan pannekoeken van hockwchemeel, waarbij een overvloed van stroop wordt gegeten. Dit is wel een uitgebreide maaltijd,, maar de meestcn moeten dan ook wachten tot 's avonds. Mie menschen, die overdag hun werk hebben, zelfs dikwijls de rijkste», vergenoegen zich overdag met een kop koffie en eenige sand wiches. Het eten wordt altijd vlug, maar toch met de grootste zindelijkheid bereid. Het is een raadsel, wat een dienstbode alleen al zoo af doet. Dat zij dat alles doen kan, zonder na deel voor haar gezondheid, is aan het sys teem te danken. Zij wordt niet van het eene werk naar het andere gejaagd. Zij behoeft niet voor iedereen klaar te staan, maar haar werk moet op dc minuut af klaar en onberis pelijk gedaan zijn. In alle Amerikaansche families is het de "ewoonle, dat de wasch 's Maandags gewas schen wordt. Het meisje krijgt cr dan geen hulp bij. Maar zij heeft dan ook de meest nractische hulpmiddelen, die er maar be staan. Zondagavond wordt de wasch in een frogvormige zinken kuip gelegd, waarin ma chinaal heet en koud water stroomt en weer wegvloeit. Daarover wordt zeeploog gegoten, 's Maandagsmorgens doet men dit nog eens. Nu neemt men de waschmachine, een ver nuftig en spotgoedkoop toestel, bestaande uit een trechter waarin openingen: deze trechter is aan een lange stang bevestigd. Deze werkt als een soort vacuum reiniger. Het meisje be weegt de stang op en neer, alsof zij boter maakt. De lucht zuigt het vuil er uit. In min der dan een uur, is de geheele wasch gewas schen en uitgewrongen. Nu wordt zij op het platte dak te drogen gehangen of tusschen de huizen over touwen gehangen. New-York, op Maandag, ziet er uil als een s*ad, waar allerlei naties hun vlaggen hebben uitgestoken. Vóór liet avond is, is alles gestreken en geborgen. •De Holiandsche huisvrouwen zullen hun hoofd schudden, maar het is toch werkelijk zoo. Nu moet men wel bedenken, dat de stoffen daar veel dunner zijn, dan bij ons, en dat de wasch nooit erg vuil is. Een Amerikaan baadt eiken dag, verwissel-t 2 4 3 maal per week van ondergoed en elko week worden op de bedden schoone lakens gelegd. Het dekken der tafel geschiedt met de meeste zorg, en onder toezicht van de vrouw des hui zes. Zij behandelt het dienstmeisje met beleef de onverschilligheid, doch houdt haar nooit lang. Tegen dit laagste is niet veel bezwaar, daar het leuerwljs maken -van een nieuw meisje even eenvoudig gaat als het verhuizen, alle huizen zijn even groot en op dezelfde wijze ingericht. Én toch, is ook daar het dienstbodenvraag- stuk een belangrijke kwestie. In groote huizen waar men tot tien dienstboden heeft, maakt men er zich niet zoo moei lijk over. Daar behoeft de huisvrouw niet naar hét bemiddelingsbureau te gaan. Zij laat hen bij zich komen. Daar zij veel in de wereld verkeert, en veel tot ontwikke ling van haar geest doet, gebeurt het niel zel den, dat zij een dienstmeisje ontvangt, zittend in haar elegant geurig bad, waaroverheen een plank is gelegd, waarop eene verfrissching of schrijfgereedschap staat, of een stapel boeken ligt, zoodat zij tegelijkertijd lichaam en geest kan verfrisschen. Een flink dienstmeisje wordt zoo spoedig mogelijk specialiteit. Het on van een keuken meid in groote huizen is tusschen 35 en 75 dollar per maand, het gemiddelde van een mcicb-alleen 25 dollar. Wordt zij kamermeisje of kamenier, dan volgt ze een cursus bij een kapper, neemt les in naaien, manicure en in het Engelsch. In de up ten heeft men iemand aan het hoofd van dc huishouding. Haar werk Is enorm. Zoo arrangeert zij ook bals, avond partijen, jachtpartijen, zij imoet zorgen dat het huis in de stad, het landhuis in X, het jachthuis in de bergen, altijd klaar zijn, de familie te ontvangen. Het salaris van deze vrouw loopt in de duizenden, maar na eenige jaren zijn haar zenuwen totaal in de war. Trekt zij zich bijtijds terug, dan heeft zij een aardig vermogen bespaard. Een dienstbode-alleen is er per slot beter aan toe. Haar heele bezitiling heeft zij in een handkoffer, de zijden japon en de fijne schoen tjes vormen den hoofdinhoud. De kleeren, die zij in dienst draagt behooren aan de familie 'De Amerikaan hecht niet aan de kwaliteit van het eten en zijne vrouw ook niet aan dc kwantiteit. Werkelijke smulpapen heeft men in Amerika weinig, wel houdt men er van dat alles mooi opgediend wordt, maar hoe het smaakt, is bijzaak. Ook in andere opzichten wordt in Amerika meer op den vorm, dan op den inhoud gelet." En, Holiandsche huisvrouwen, zoudt ge na lezing van dit artikel met uwe Amerikaansche collega's willen omruilen? Laten wij hopen, dat geen van u allen het Amerikaansche sys teem volgt, vooral ook wat betreft het weg gooien der spijzen. Wee dan do beurzen der huisvaders! Staten - Generaal. tweede kamer. Landbouw- en Veeartsen ij* kundig H.O. Het plan om de hoog ere landboowachool te Wageningen en de veeartsenijkundige school te veranderen in „hoogescholen" met groote uit breiding, lokte in de afdeehngtn der Kamer WJ het onderzoek van het desbetreffende wetaottf- baal in de toelichting worden aangegeven. Ook werd betwijfeld, of er wel genoeg hoogleeraren in ons land daarvoor waren te vinden. Eenvou diger achtte men, de wis- en natuurkundige faculteit aan een der universiteiten met een paar vakken uit te breiden en de beide inrichtingen te Wagenhgen en te Utrecht inrichtingen voor vakonderwijs .e doen blijven. Men gaf ook in overweging, aan een der uni versiteiten een landbouwkundige faculteit te stichten en tal van andere oplossingen. Afgezien van dit alles werden nog bezwaren geopperd tegen het maken van de landbouw- hoogeschool te Wageningen,o. a. om dat men vreesde, dat de gewenschte leerkrach ten niet zouden te vinden zijn voor een verblijf te Wageningen. Ook met het oog op de leer lingen achtte men de stichting in een universi- teits- of groote stad beter, o. a. omdat het be zoek toch niet zeer groot zal zijn. Beter.dan Wageningen werd Utrecht of Gro ningen geacht, waaromtrent de meeningen ver deeld waren. Dan, ook het Regeeringsvoorstel vond zijn verdedigers Dezen achtten de zaak zelve van te veel ge wicht om waarde te hechten aan financieel© overwegingen. Weliswaar werden de bezwaren tegen Wageningen als plaats niet ontkend, maar men Het hier de historische overweging gelden. De hier bedoelde leden wilden evenwel naast de stichting aan de Wageningsche Hoogeschool nog uitbreiding van het landbouwonderwijs aan de hoogeschool te Groningen. Zoo wenschte men ook daar het instellen van den graad van doctor in de landbouwkunde. Zoo werd ook de voorgenomen instelling van een veeartsenijkundige hoogeschool verdedigd, doch ook werd het denkbeeld geopperd deze als afzonderlijk instituut te verbinden aan de Uni versiteit te Utrecht. Een lid verdedigde het samenvoegen van vee- ertsenij- en landbouwkundige instituten tot éen instelling te Wageningen. Verscheidene leden meenden, dat er meer be- hoelte bestaat aan middelbare scholen voor vee artsen voor de behoefte ten plattelande. Bij de verdere bespreking van de voorgestelde regeling werd o. a. afgekeurd, dat ten aanzien van de inrichting te veel de inrichting van de bestaande hoogescholen volgens de wet op het Hooger Onderwijs is gevolgd. Men achtte die wet b.v. ten aanzien van de inrichting van het curatorium verouderd. In elk geval werd afge keurd, dat voor beide instellingen één zeilde curatorium zou optreden. Voorts wenschte men bij aanneming van het voorgestelde wetsontwerp de zorg voor veeart senij- en landbonwkundig onderwijs te zien overgebracht bij het departement van Binnen- landsche Zaken. Bij de behandeling der artikelen afzonderlijk werd o. m. de aanstelling van een administrateur naast het curatorium onnoodig geacht, een mee ning die overigens weersproken werd. Voorts werden bij de door het ontwerp voor geschreven leervakken nog tal van andere ge- wenscht. Tegen het uitschrijven van prijsvragen werd bedenking geopperd, omdat deze den geregelden gang der studie zouden bederven. Onjuist werd het geacht den gediplomeerden den titel te geven van „landbouwkundig inge nieur", omdat men hier te lande onder „inge nieur" heel iets anders verstaat en omdat er geen reden is, een tuinbouwkundige en boschbouw- kundige ooV „landbouwkundige"" te noemen. Beter werd geacht te spreken van „gediplo meerd landbouwkundige", „gediplomeerd tuin bouwkundige", enz Berichten. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten •- aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de onderscheidingen ach ter hunne namen vermeld, te weten B. H. de Waal, administrateur, chef der tweede afdeeling van het Departement van Buitenland sche Zaken, commandeur in de orde van de Eikenkroon en commandeur 2de klasse in de ord van St. Olaf jhr. P. R. A. Melvill van Carabee, gezant- schapsraad, commandeur in üe orde van de Eikenkroon mr. J. D. van Ketwich Verschuur, consul-gene raal der Nederlanden te Pretoria, commandeur in de orde van St. Olaf jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, hoofdcom mies bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, ridder der 1ste idasse in de orde van St. Olaf: M. H. S. Rohrer, consul der Nederlanden te Ancona, ridder 4de klasse der Orde van Ver diensten van St. Michaël van Beijeren vergunning verleend tot het dragen van het hem vanwege de Oostenrijksche Regeering ge schonken herinneringskruis 1912/1913, aan den tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse van het leger in Ned.-Indië dr. S. Soltèsz. Bestemd voor rechterlijk ambtenaar In Nederlandscïh-Indié mr B. Th. A. Wcsleroueii van Meeteren te Den Haag. De vrije Zaterdag mddda?. lieden is reeds de vrije Zaterdag namiddag aan 'het ministerie van Koloniën ingegaan. Door het personeel der Rekenkamer zullen die vrije uren ook worden ingevoerd tegen ver lenging van den werktijd, die ten 4 uur eindigt tot half rijf. Fietsongeluk. Toen gistermorgen»de 16-jarige C. Kerckhoven te Kof van Delft per fiets de Lepelbrug afreed, kwam van de an dere zijde een vrachtwagen, die door den jon gen niet werd opgemerkt. De knaap viel en kwam onder den wagen terecht, die hem over hoofd en borst reed. De jongen was onmid dellijk dood. De ramp der Empress of Ire land. Het Vad. vindt vermeld, dat aani boord van de „Empress of Ireland" zich ook eenige Nederlandsche gezinnen moeten bevon* den hebben. S'ch e e p s o n geluk. Donderdagmid dag stortte de Grickschc matroos Achillea Ka- sunida, bij 't dichllcggen der luiken, voorover in het laadruim van het Griéksche stoom schip ,.Hyraclios", liggende in de Maashaven te Botterdam. Met de stoomfluit werd assis tentie gevraagd en verscheen terstond ter plaatse de motorboot van de Nederl. Vereen. E. H. B. O. Met het zickenraam systeem-Dé Moov werd de zwaar gekwetste aan dek cn: vervolgens aan wal gebracht, om daarna per raderbrancard naar het ziekenhuis te worden vervoerd. De Griek had zware kneu zingen aan verschillende ribben en ruggegnaat bekomen. School- er? Kerknieuws. Op Donderdag 4 Juni a. s., zal prof. mr. S. J. Foekema AndreïC den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt. Zijne ambtgenooten zullen hem alsdan in den namiddag hunne opwachting maken en te dier gelegenheid een huldeblijk aanbieden. Ook ir't de oud-leerlingen van den hoog- leeraar heeft zit/h een commissie gevormd om den geachten leermeester bij het bereiken van den ombteliiken leeftijdsgrens, door aanbieding van een huldeblijk van hunne erkentelijkheid te doen blijken. Oude curatoren. De „N. Pr. Gr, Ct." wijst er op, dat vandaag de oudste curator van de Groningsche Hoogeschool (volgens het blad waarschijnlijk de nestor van alle curatoren der Nederlandsche universiteiten) de heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, zijn 77sten ver jaardag viert. Niet alleen de heer Lohman, ook de overige curatoren zijn reeds op hoogen leeftijd gekomen. De heer Binnerts te Leeuwarden is 72 jaren, de curator-president, de heer Geertsema, ruim 70, de heer Linthorst Homan te Assen is van onge veer denzelfden leeftiïd, en den Benjamin van het college, zooals de secretaris van het cura toren-college, de heer mr. Ten Bruggen Ca te, het teekenend uitdrukt den heer mr. Van Starkenborgh, zweven reeds meer dan 50 zonnen boven het hoofd. Kunst en Wetenschap. Huwelijk in de muziekwereld. De groote cellist Pablo Casals is te New-York in het huwelijk getreden mét de Amerikaan sche zangeres Susan Metcalfe, evenals CasaU hier te lande wel bekend. Gedenkteeken Quatr e-B ras. H. M. de Koningin heeft f 100 doen toekomen aan het comité tot oprichting van een gedenk teeken ibij Quatre-Bras als blijk van belang stelling in de oprichting van een cerezuil te Quatre-Bras. De Koningin verleende in de Huisorde van Oranje het Grootkruis aan Graaf van Bylandt, opperhofmaarschalk en het groot- of fitierskruis aan jhr. Boreel, (hofmaarschalk van H. M. ij De Koningin-Moeder heeft f 200 geschon ken a-an het Guyo-t-fonds. een vereomging die kapitaal tracht te vormen, udt welks renten oude en hulpfoehoevend© doofstommen zul len. warden ondersteund. Kamerverkiezing Katwijk* De Cenlraal-liberale kiesvereeniging Volksbelang" In het district Katwijk heeft gisterenavond voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld mr. H. NV. C. J. de Jong, secretaris denr vrijzinnige kies- vereenigiing te Leiden. Het bestuur der R.-K. Centrale Kiesvereeni- ging Katwijk—Leiderdorp adviseert, naar D e Tijd meldt, aan de aangesloten kiesvereeni- gingen, te besluiten: lo. zich nu te onderwer pen aan het besluit der commissie van ao coord; 2o. in het vervolg echter bij periodieke en tusschentijdoche verkiezingen geheel vry to blijven; 3o. daarom zich al te scheiden van dèn Alg. Bood van R.-K. Kieevereenigingen. Zondag aA zal er te Lekten een vergadering plaats hebben ven afgevaardigden der bij de Centrale igtaèoltt pteetjetyhe kfctvcr» Gistermiddag zette de Raad van Utrecht de behandeling van de voordracht omtrent do reorganisatie van den geneeskundigen dienst der gemeente voort. Na levendige besprekingen trok de heer Vap Leeuwen zijn motie in. De motie van den heer van Bolhuis lulddet sub a. toe te laten, dat de gemeente-genees kundigen ook particuliere praktijk mog© waarnemen; sub b. den gemeenteartsen niet tevens de schoolartsen-praktijk op te dragen; sub c. de contróle en de geneeskundig© be-* handeling streng gescheiden te houden. Sub a. werd verworpen met 16 tegen sub b. met 18 tegen 13 en sub c. met 20 tegen 11 stemmen. In de avondzitting werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. betreffende den aan* koop van grond ten Noorden van de ICerk* straat. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over een voordracht van B. en "W. tot levö-x ring van eleclriciteit in de gemeenten Ouderw rijn, Vleuten en Haarzuilens. Ten slotte wer<J het voorstel goedgekeurd. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsehe Zaken, van 28 Mei 1914, no. 8126 I, afdeeling Onderwijs, is: lo. bepaald, dat de commissie, aan welké wordt opgedragen het ex-amineeren van hen riSe eene akte van bekwaamheid wenseheq te verkrijgen tot het geven van mdddelbaan of lager enderwijs in de gymnastiek of tof het geven van middelbaar onderwijs in hef schoonschrijven, voor het jaar 1914 zitting zal hoaïden te -Utrecht; 2o. benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, K. teil Bruggencate, inspecteur van het middelbaa? onderwijs te 's Gravenhage; tot lid en onder-voorzitter, J. A. Vrijhedd* arts. ooid-officiier van (gezondheid der 1-sté klasse, te Utrecht; tot leden: P. H. Lam-beTts, arts, te Utrecht; dr. A. van der Minne, officier van held der lste klasse, te Utrecht: dr. J. J. Je Boy, directeur der hoogert burgerschool te Deventer; S. ran Aken, oud-leeraaT van heb openbafld gymnasium te Rotterdam; J. H. J. Clemens, leeraar aan de bootgei^ burgerschool te Enschedé; H. A. Elias, ieeraar aan de lste hooger^ burgerschool met 5-jarigen cursus te Arafiteïk dam: W. de Graaf, leeraar ean de Rijks- hoogé» re burgerschool te Middelburg; "W. van Doatselaar, leeraar aan het open baar gymnasium te Utrecht; M. L. de Preter, leeraar laan het Caniai College te Nijmegen; C J. G. Mderemet, ood-le'eraar bij het ml< A*B)«ar onderwij© t© Utrecht; leeraar bii het middel ba

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2