in omslachtig kan zijn, zich te vergewissen of •èen overledene een testament heeft gemaakt. Daarom is een wetsontwerp ingediend, strek kende tot instelling van een centraal testamen- tenregister. Dit zal bevatten de registers van alle akten, bevattende uiterste wilsbeschikkingen en schenkingen van de geheele of gedeeltelijke Nalatenschap van den schenker, alsmede van 'ille akten, waarbij uiterste wilsbeschikkingen worde» herroepen of ologralische testamenten jworden teruggenomen. Ook zal in de centrale registers aanteekening tvorden gehouden van schenkingen bij huwelijk- Rche voorwaarden door de echtgenooten aan elkaar of door den een aen den ander, zoomede van giften door derden aan hen ter zake des Jmwelijks gedaan, voor zoover het betreft schen kingen na doode. De centrale registers zullen aan het departe ment van Justitie berusten, aan welks hoofd de Vereischte gegevens door de ontvangers der Registratie worden toegezonden. Inlichtingen Rullen drehalve door tusschenkomst van dat departement moeten worden verstrekt. Deze inlichtingen worden aan alle belangstellenden gegeven tegen bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen vergoeding, doch eerst na overlijden of verklaring van vermoedelijk overlijden van den erflater. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 30 Mei 'bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd bij het le regiment huzaren tot korpscommandant de luitenant-kolonel jhr. N. von "Wrangel auf Lindenberg van het 4e regiment, ter vervanging van den kolonel J. Mingels, die wegens lichaamsgebreken is gc- pensionneerd; tot luitenant-kolonel de majoors C. van Sandt van Nooten en M. Grondhout, van het korps; bij het 2e regiment huzaren tot kolonel commandant de luitenant-kolonel E. baron van de Capellen, van het korps; bij het 3e regiment tot kolonel-commandant de luitenant-kolonel A. van Wijk van het korps; i0p verzoek eervol ontslagen de luitenant kolonel der infanterie van het Indische leger J. Romswinckcl. Kamerverkiezing Katwijk. Het besluit der commissie van acooond in zake de cartdidaatstellmg heeft, naar aam hot Jlbld. wordt gemeld, vooral onder de katho lieken in het district groente teleurstelling ge wekt. Ir> verband daarmede heeft het bestuur der Centrale R.-K. Kiesvereemiging aan de aangesloten kriosvcroönigjfnigen igeojdviseerd, nogmaals te vergaderen en. zoo er inochtÊn zijn, die zich niet bij de uitspraak van het besluit kimmen neerleggen, daarover ander maal besprekingen te openen. Aan het districtsbestuur der Chr.-Hist. ver- eenigingen heeft dn De Visser bericht ge- ronden, idaft hij de candidatuur thans aan vaardt. Men meldt ons uit Culemborgi Schoolarts. In de Donderdagavond gehouden raadsver gadering kwam ojii. aan de orde een adres van de afdeeling Culemborg e. o. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, om aanstelling van een schoolarts, met voor dracht van B. en W. om hiertoe niet over te gaan, aangezien er eenigen tijd geleden in den Raad was gevraagd: bijaldien geen schoolarts voor Culemborg alleen kon wor den aangestcldj daar dit uit financieel oog punt te bezwaarlijk zou zijn, eens te infor- meeren tfTij de naburige gemeenten of moge lijk gezamenlijk tot het aanstellen van een schoolarts kon woTden overgegaan en hier op van alle gemeenten een afwijzend ant woord was ingekomen. Het S. D. raadslid de heer O. de Beus verklaarde zich tegen het voorstel van B. en W. op grond dit aidres m.a.w. deze zaak zoo algemeen de goedkeu ring der gemeentenaren had, dat hij zelden een artikel op de agenda had gezien, waar mee zoo algemeen gesympathiseerd werd. Toen die voordracht van B. en "W. In stem ming kwam werd deze aangenomen met 6 legeu 5 stemmen. Tegen: O. de Beus (S D A.P.), W. B. Dres- jelhuys (V. L.), A. C. de Ruiter (S.D A.P.), J. A. Klein Jr. (V. D.) en J. Sterk (A. R.) De overigen R. K. en V. L. raadsleden stem den vóór. Geziondheidsc ami missie. Eveneens kwamen in behandeling twee moties door het V. D. raadslid, de heer J. A. Klein Jr. ingediend en heoogend een einde le maken aan de gespannen verhouding tus- Bchen Gezondheidscommissie en Gemeente, Waar laatstgenoemde tegenover de eerste ten zeer sferke bekrompen voorstelling geeft Van verschillende wettelijke 'erphehtingen welke de Gemeente zijn opgelegd. De moties hüden: 4 ,,De Raad der Gemeente Oulemborg, het nut inziende van het bezoeken van congressen door afgevaardigden der Gezondheid'scommisisie, spreekt den wenscli uit. dat ze daartoe im de gele heid gesteld worden en gaat over tot de orde van den dag". (Sedert drie jaren keurt de Gemeente de rekening dezer commissie met meer goed wanneer er een rers voor het congres op voor komt). De motie werd verworpen met 9 tegen 3 stemmen, alleen de SD.A P. en V. D. vóór, de V. L, A. R. en R. K. tegen. (Een raadslid wis fintusschen nog ter ver gadering gekomen). De volgende motie luidde: „De (Raad der Gemeente Culemborg, gezien het verslag der Gezondheidscom missie Inzake de onkosten consumptie, geeft te kennen />t> dergelüike billirke pos ten geen aanmerking meer te maken en gaat over tot de orde van den dac". Deze motie werd met geliflc aantal stem men verworpen, waarmee dus is te kennen gegeven dat de schoone verhouding blijft bestaan. w Prae-adviezen Ned. Juristen- Vereeniging. Verschenen zijn de op de gewone jaarlijksche vergadering te behande len praeadviezen van de Nederlandsche Juristen-Yereeniging over de vraag van privaat-rechtelijken aard: Behooren ten aanzien van de gebondenheid tot nakoming van een verbintenis bijzondere regelen te gel den met betrekking tot werkstaking, en zoo |a, welke? Praeadviseurt zijn mr. L. E. Visser, vice- president van de arrondiuemenU-rachtbank hof to Pietersburg en zorgen dat hun namen niet aan de vergetelheid worden prijs gege ven. Op Klit oogenhlik liggen zij in een gemeen schappelijk graf in het veld" nabij de Spelon ken. Dc jongste watersnood b'ij Grave. Donderdag had te Oss de vergade ring plaats van de belanghebbende gemeente en polderbesturen, uit wier midden fis gekozen de commissie voor de zomersMting der Beorsdhe Maas. In deze vergadering werd verslag jgedaan van de buitengewone werk zaamheid bij de jongste opkisting van den overlaat, welke opkisting totaal ongeveer f 800Ö heeft gekost. De eene helft hiervan moet door de betrokken gemeenten en pol ders betaald worden, de andere helft draagt het Rijk bij. Een voorstel om te komen tot een algeheele of gedeeltelijke dichting van den Beens chen overlaat, al of niet met inlaatsïuizen, werd aangenomen met 15 stemmen voor, 3 tegen en 3 onthoudingen. Aan de commissie voor de izomers^timr* werd opgedragen met een nader vo'orstel dienaangaande voor den dag te komen, teneinde zoowel technisch a-lis fi nancieel -van de gewenschte verbetering een overzicht te kunnen krijgen. te Rotterdam en mr. C. P. Zaayer, advocaat in Den Haag. Beide praeadviseurs beantwoorden de ge stelde vraag ontkennend. De eerste vat zijn oordeel samen in de volgende stellingen: Niet-nakoming van een verbintenis moet tot schadevergoeding verplichten, tenzij de schul denaar heeft gedaan, wat volgens de eischen j van het verkeer en den aard der overeen komst in redelijkheid van hem kan worden gevergd. Dit beginsel moet ook gelden, indien de niet- nakoming het gevolg is van werkstaking, d. i. collectieve arbeidsweigering als dwangmiddel, en dan zoowel voor de verbintenissen tusschen patroon of ondernemer en derden als voor die tusschen patroon en stakers. Wat betreft eerstgenoemde verbintenissen moet dit beginsel met name ook beheerschen de verplichting van den ondernemer tot inwil liging van de eischen der stakers. Opdat dit beginsel kan doorwerken ten aan zien van den schadevergoedingsplicht der sta kers en opdat de patroon zich los van zijn stakende arbeiders kan beschouwen, verdient het aanbeveling de staking gelijk te stellen aan beëindiging van de arbeidsovereenkomst. Uitzonderingsbepalingen hetzij tot verzwaring hetzij tot verlichting van dien schadevergoe dingsplicht zijn daarbij niet wenschelijk. Bijzondere bepalingen zijn niet noodig ten aanzien van de niet bij dc slaking aangeslo ten arbeiders, wien het werken wordt belet hetzij door de sluiting van dc inrichting des werkgevers als gevolg der staking, hetzij door het optreden der stakers tegen hen. Het uitschrijven of bevorderen van een werkstaking in strijd met de op een collectief arbeidscontract steunende individueele arbeidsovereenkomsten is voor de vakvereeni- gingen, welke bij het collectief contract partij waren, niet-nakoming van dit contract. Mr. Zaayer wijst er op, dat geen vergoeding bij niet-nakoming ecner verbintenis plaats heeft, indien deze nakoming door overmacht of toeval verhinderd is. Hij meent, dat de schuldenaar zich op overmacht mag beroe pen, wanneer de nakoming der verbintenis van hem in redelijkheid niet kan worden ge vorderd,. onverschillig of zij in 't algemeen genomen mogelijk was. M. a. w.: de subjec tieve opvatting van overmacht verdient de vooi^ur boven de objectieve. j tijdelijk wonen, zulks in verband met dc wTet Theoretisch wordt de vraag of werkstaking van 1850. De adspirant-kiezcr werd daarom overmacht is bepaald door deze andere: of, beschouwd als niet voldoende aan een der de debiteur, die door werkstaking getroffen eischen, n.l. het bezitten van het Ncderlan- wordt, al datgene, wrat redelijkerwijze van derschap. De kantonrechter kende hem ech- hem gevorderd mag worden, heeft gedaan, om, ter het volle Ibezit van rijn Nederlanderschap Oud roest. Te Vlaardingen ligt thans met de Hollandsche vlag in top een En- gelsch oorlogsschip, de „Resolution", metende ruim 14000 ton. De oorzaak van dit zeldzame verschijnsel is, dat de heer Frank Rijsdijk het schip voor oud heeft opgekocht. Het schip, in 1892 gebouwd voor een bedrag van 852,755 pond sterling, bevindt zich nog in zeer goeden slaat, d'och heeft z'n gevechlswaarde verloren en Ss door de Engelsche regeering voor 35,650 pond sterling verkocht aan den heer Rijsdijk/ wfiens personeel rcijds met ontta kelen is begonnen. Nederlanderschap. Naar „De Zeeuw' imeldt, is door den kantonrechter te Middelburg uitspraak gedaan in eene quaesttfe van een (inwoner van Vlissincen, aan wien herhaaldelijk plaatsing op de kiezers lijst was geweigerd, omdat hij een zoon van een Belgische loods a's en het gemeentebe stuur meende dat deze loodsen hier slechts de werkstaking te voorkomen of de gevolgen daarvan te matigen. Of anders gezegd: een ondbitoek niet slechts naar de absolute onmo gelijkheid van de praestatie, maar ook naar de relatieve moeilijkheden bij de praestatie is noodzakelijk. Mr. Zaayer meent, dat werkstaking geen v rbreking van, doch wel een inbreuk op het top. Dit nu zal ten gevolge hebben dat het volgend jaar een vijftiental personen, dip in hetzelfde geval verkeeren. op de kiezerslijst worden geplaatst. Schadevergoeding toegekend. Men herinnert zich, dat in de maand Decem- ber van het vorige jaar in enkele provinciale .✓vact is en dat terecht bij de wet op het bladen een brief verscheen van den heer C. H. .idscontract aan het vrije oordeel van den Hu eek, wonende te Masaya in de republiek rechter is overgelaten, of werkstaking door Nicaragua, waarin deze zich beklaagde over den arbeider voor den werkgever al of niet gebrek aan steun van de zijde der Nederland een dringende reden tot dadelijk ontslag is. Ten slotte betoógt hij, dat de aansprakelijk heid der arbeiders inoet vfordcn aangevuld met die der arbeiders-organisatie. Geneeskundig onderzoek vóór bet huwelijk. Het comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk het voor zijn streven van belang achtende, bekend te zijn met de zienswijze van de leden der Staten-Generaal omtrent het vraagstuk geneeskundig onder zoek voor het huwelijk heeft zich tot alle leden gewend met verzoek de volgende vraag te willen beantwoorden: ,,Wat is uwe opinie inzake het Vraagstuk geneeskundig onderzoek vóór hot huwelijk en omtrent do wegen, die kunnen leiden tot de oplossing daarvan?'* De antwoorden zullen worden afgedrukt In het eerstvolgende „Vliegend blaadje". Herbegrafenis van vijf Neder landers. Onze Nederlandsche. Vereeniging onder de kranige leiding van den heer H. C Jorissen, den directeur van de Nederlandsche Bankt doet goed werk tegenwoordig, zoo schrijft men uit Pretoria aan het Hbld. Uil haar pas verschenen jaarverslag blijkt, dat een der belangrijkste werken die zij op zich heeft genomen, Is de herbegrafenis van een vijftal Nederlanders, die thans in het verlaten veld van Zoutpansbcrg. rusten. De namen de zer Hollanders zijn: Wolters, "Wes'terhof, Van Heerden, iBoukamp en Vahmeyer. Deze vijf landgenooten waren in den oorlog door de Engelschen gevangen genomen in Zoutpans- berg, nabij de Spelonken en werden daar vast gehouden. Het aanhouden van krijgsgevange nen was echter voor de kleine bezetting blijk baar een te groote last. daarom werd een ser geant opgedragen de vijf Hollanders en een paar Afrikaners te fusileeren of, wat wij in minder patrilemJentaSre taal zouden noemen, vermoorden. De sergeant ha.di echter te veel gevoel voor recht en menschelijkbeid. Hij vluchtte in den nacht naar Pietersburg en deelde daar het geval aan den bevelvoerenden officier mede Onmiddellijk werden er natuur lijk maatregelen genomen om bet kwaad te keeren, doch men kwam te laat: niet alleen de Afrikaners en Hollanders waren vermoord, doch tevens de zoon van een Duitschen zen deling, van wien men eveneens vreesde dat hij de zaak zou verklappen. De !tWee officie ren die aan dezen moord op den Afrikaner van Duitsche afkomst schuldig waren, werden naar Pretoria overgebracht en daar ter dood veroordeeld. De beide andere officieren die verantwoordelijk waren voor bet doodschie ten van de zeven anderen, werden eerst te Pietersburg voor den krijgsraad gebracht en later eveneens te Pretoria. De een beeft tot het einde toe volgehouden dat hij de speciale instructies van Lord Kitchener had om geen krijgsgevangenen meer te houden. Zij werden btóden tot langduijige gevangenisstraf ver oordeeld, maar kregen na een jaar of ander half jaar hier in den tronk te hebben vertoefd, gratie. De belde gefusileerde officieren liggen hier te Pretoria begraven. Dfe Nederlandeche Vereeniging wil thans dezen vijf Hollanders, van wjie zeker twee nim mer tegen de Engelschen hadden gevochten, een behoozhjfc jgraf verschaffen on hel kerb* baar gestelde gebruik maken van den naam op le leveren. De moord te Wouw. De ver dachte van den moord op den landlooper M. PL. heeft thans voor den rechter-com- nhssaris een volledige bekentenis afgelegd. Negentien r ij wielen verduis terd. Een Haagtschc juffrouw heeft kans gezien 19 rijwielen te verduisteren en te ver knopen. De zaak kwam te Haarlem uit. Daar had zij drie rijwielen verduisterd en ver kocht voor f 221. Toen zij door de Haarlem- sche politie te 's-Gravenhage werd aange houden. en naar Haarlem was overgebracht, bekende zij te 's-Gravenhage nog 15 rijwielen te hebben verduisterd en verkocht. School- en Kerknieuws. sche regeering ter zake van een door den schrijver bij de autoriteiten der republiek aanhangi|i Remaakten eisch om schadeveraoe- ding wegens verliezen geleden bij de omwen teling van liet jaar 1912. Zooals reeds vroeger is medegedeeld was de onvolledigheid van de door den heer Hueck aan onze regeering verschafte gegevens de oorzaak, dat aan zijn verzoek niet aanstonds kon woi n gevolg gegeven. Thans wordt ons gemeld, dat de onderhan delingen er plaatse gevoerd door den consu- lairen ambtenaar dr. Bunge, belast met eene studiereis in Zuid-Amerika, hebben geleid tot een schikking, bij welke de regeering van Nicaragua eene schadevergoeding ten genoege van den heer Hueck aan dezen heeft toege kend. 'Dienstweigering aan boord. De 5e Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen tegen de zes loden van de bemanining van het stoomschip „Prins Willem III", toebehoorendc aan den Kon. W.-I. Maildienst en in November j.l. gebuurd door die Kon. Ned. Stoomboot-Mij., -wegens dienstweigering na aanmonstering voor een reis van Amsterdam naar Smyrna. De rechtbamk veroordeelde den donkeyman tot een maand gevangenisstraf (geëischt was 3 maaiVden). de drie stokers en de twee tremmers ieder tot 3 weken (geëisch/ was 2 maanden.) Ontaarde ouders. Naar men ver neemt requireerde het O. M. bij de Haagschc rechtbank in de zaak van J. B. te Den Haag, beklaagd van het plegen van ontuchtige han delingen met kinderen, dat beid. voor een proeftijd van ten hoogste één jaar zou worden geplaatst in een krankzinnigengesticht, De doctoren Plet en Deknatel hadden in hun rapport geconcludeerd tot bekl.'s ontoe rekenbaarheid. De ouders der kinderen, F. W. B. en zijn vrouw A. N., met wier medeweten bekl. zijn handelingen bedreef, hoorden ieder 2p jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Verduistering. Voor de 5e Kamer der rechtbank te Amsterdam is tegen een 48-jarig reiziger van de N. V. Höweler en Co., ijzerhandel, een jaar gevangenisstraf geëischt wegens verduistering van f 132 36, f 19.21, f 237.87 en f 10, welke bedragen hij voor haar had geïnd. Slechts deze vier gevallen van verduistering waren hem ten laste gelegd, maar het lid der firma schatte het bedrag, waarvoor hij haar sinds 1906 benadeeld had, op pl.ra. f 10,000. Embleem van het Roode Kruis. De Haagsche kantonrechter mr. Van Raalte heeft den directeur van de Nat. Arbeidscon tract- en Ziekteverzekerings-Maaischappij „Het Hollandsche Kruis", voorheen „het Roode Kruis", vrijgesproken van het sedert eenigen tijd strafbaar gestelde onbevoegd gebruik maken van. den naam van het bij de conven tie van Genève bedoelde Roode Kruis. De kantonrechter vereenigde zich met het Gevoelen van den ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. Lansingh Withers, en den verdediger, mr. del Castilho Salomons, dat een verwijzing naar den vroegeren naam der Maatschappij als kennelijk is bedoeld in de toevoeging „voorheen het Roode Kruis" niet geacht kan worden het wat lelijk atraf- Do kerk en het volksleven. In de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam circuleert onder de lidmaten een adres aan den Kerke- raad, waarin zijn aandacht wordt gevestigd op enkele aangelegenheden, zoo op de gewijzigde verhouding van de massa tegenover de Kerk, die steeds meer van haren invloed op het volks leven inboet en, naar gemeend wordt, ook niet in staat is dien te herwinnen, zoolang zij haar werk op de tot nu toe gevolgde wijze voortzet Het lage percentage der te boek staande lid maten, die eenigszins geregeld ter kerk gaan, de in verhouding geringe opbrengst van collec ten, het kleine aantal huwelijken, waarbij men nog op kerkelijke inzegening prijs stelt, de in den gegoeden burgerstand en in de hoogere kringen toenemende zienswijze, om de kinderen niet te laten doopen of belijdenis te doen afleg gen zijn, vreezen adressanten, symptonen van afval, die steeds bedenkelijker afmetingen gaan aannemen. Zij gelooven, dat de Kerk tegenover zichzelve en de grootsche taak, welke het Hoofd der Gemeente haar heeft opgelegd, verplicht is, te doen vrat in haar vermogen is om deze ont bindende invloeden tegen te gaan en het verlo ren terrein ie herwinnen Als middelen geven zij daartoe aanHet meer in aanraking komen van de Gemeente met hare ambtsdragersmeer contact tusschen Kerke- raad en Gemeenteeen meer omlijnde en krach tig doorgevoerde wijkorganisatieverbetering van het catechetisch onderricht. (Stand.). Kerkelijke verkiezing te Mid delburg. Bij de herstemming voor 12 leden van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Middelburg verkregen de candidaten van de Kiesvereeniging, welke evenredige vertegenwoor diging voorstaat, allen vrijzinnige Hervormden, 5GÓ554 stemmen, negen candidaten der con- fessioneele en der ethische kiesvereeniging sa men 516—520 en een drietal candidaten alleen van de confessioneele kiesvereeniging 421 en 422 stemmen, zoodat de vrijzinnigen gekozen zijn. Bij de eerste stemming zijn acht candidaten gekozen van ethische richting, die ook door de evenredige vertegenwoordigers en zelfs een die ook door de confsssioneelen was gesteld. De meerderheid van het kiescollege blijft hierdoor bestaan uit voorstanders van evenredige verte genwoordiging. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). *t Is een heele toer, schrijft Hayenaar In de „Deventer Courant", om in Den Haag een huis te krijgen, wenneer men de gelukkige vader is van een koppeltje spruiten. Onlangs werd uit een paar Duitsche steden gemeld, dat zich daar hetzelfde deed gevoelen. Een staaltje van recenten datum is ons daar van bekend een ouderpaar, zeer trotsch op het bezit van zeven spruiten, kwam zich in Den Haag vestigen, waarheen de pa een rijks ambtenaar 'was overgeplaatst. Zij zochten een woning, maar als ze moesten meedeelen, dat ze zeven kinderen hadden, wilde geen huiseigenaar er van hooren. Na dagen en dagen zoeken, von den ze er één, dat moeilijk te verhuren was omdat het boven een café was Zoo gaat het nu eenmaal, de huiseigenaren hebben geen z'n om hun huizen te verhuren aan groote gezinnen, omdat de woning er zelf niet beter van wordt en omdet de omwonende huur ders geen las* meer willen hebben van een an dermans schreeuwlelijkerds. Gaat het dus soms heel moeilijk huisvesting te krijgen voor kinderen, voor d;eren wordt daarentegen in sommige kringen een zorgen en hartelijkheid betoond, die helaas, vele klei nen moeten ontberen. Zoo bestaat er sedert eenigen tijd "te München, dank zij de vrijgevig heid van een harer burgers, een hondenbadhuis, als bijgebouw van het groote en veelgebruikte volksbadhu:s. Honden die daar eenige keeren achtereen ge baad en geschoren zijn, stribbelen meestal niet meer tegen, zoodat op zün hoogst bij het sche ren (door middel van electrisch gedreven toe stellen) en dan nog alleen bij biizonder biitach- tige honden het aandoen van een muilkorf noo dig is. Een douche- en zwembad kost, al naar de hoogte van den hond. 40 pf. tot 1 mark, sche ren zonder reinigen li3 mk, scheren en reini gen samen 24 mk. Er worden eiken dag onge veer 35 honden (soms ook wel het dubbele aan tal) behandeld, zoodat de inrichting haar rente zeer goed kan opbrengen. Met bijzondere zorg zijn, om zoowel een te groote afkoelng als een te sterke verh'tting te vermeden, de droogkooien, waar de dieren ongeveer een uur vertoeven, in gericht. Te Neurenberg heeft men het voorbeeld na gevolgd en ook een badhuis voor honden ge opend. Daar wordt er echter nog maar weinig gebruik van gemaakt. München is echter, in ver houding tot zijn aantal inwoners, de Duitsche stad, die het rijkst aan honden is. Ook te Keu len maakt men plannen voor de oprichting van een badgelegenheid voor 's menschen trouwste vrienden. Wij willen die zorg voor dieren, vooral ook met het oog op de hygiëne, niet afkeuren, maar vergelijk daar nu eens mee, hoe er in hooge kringen vaak gesold wordt met menschen!evens, met menschengehik, b.v. met de toekomst der huwbare jonge dames. Zoo verhaalt mevr. De Jong van Beek en Donk een en ander van de bruidsgift bij de Franschen welke zij noemt een rampzalige instelling dat ons met weer zin vervult. „Do ouders hebben gespaard wat zij konden om de bruidsgift zoo aardig mogelijk te ma ken(some de meisjes zelfs als kind reeds het slachtoffer van dtt idee, want op hare opvoe ding, op hare genoegens, zelfs op de voor hare gezondheid noodige luchtverandering wordt dik wijls beknibbeldom toch „la dot" maar iets ronder te maken). En als don het meisje volwassen is, wordt naar alle kanten de som gefluisterd. of iemand geen zin heeft dat fortuintje op te strij kenen de vrouw te nemen op den koon toev Wij kennen een jongen dokter, die door zijn fortuin en vooruitzichten als een goede partij werd beschouwd En tweemaal in de week minstens kwam hij aan mijn man vertellen dot men hem weer 200,000 of 400,000, 500,000 franken had aamre- boden Van het meisje zelf werd niet gesproken; of zij blond was of donker, zacht of heerscbzuch- tig, dom of schrander, mooi of leelijkdaar van wist hij nooit iets. In die kleine hijzonder- heden was niemand getreden, dat zou hij later wel uitvinden. Maar de som was hem met klem en emst mee gedeeld. Hoe het in huwelijken, die op deze wijze ge sloten worden, maar al te dikwijls uitziet, ik laat het aan uwe verbeeldingskracht over, u dit voor te stellen Daar is inderdaad niet veel verbeeldingskracht voor noodig. Wil de lezer (en lezeres) een il lustratie? Zie hierze is humoristisch, maar '«e den emst van het leven begrijpt, voelt ook de tragedie er van. Een jonge man trouwde een schatrijke, maar afgrijselijk leelijke dame. Kort na zijn huwelijk ontmoet hij een vriend, een oud schoolkameraad, dien hij in tal van jaren niet heeft gezien. Hij vertelt hem, dat hij getrouwd is, en zegt ein delijk „Kom morgen bij ons thee drinken, dan kun je kennis maken met mijn vrouw 1" De vriend verschijnt stipt op het bepaalde uur, maar deinst op het zien van de vrouw des huizes ont steld terug zóó leelijk had hij haar zich toch niet voorgesteld. Na de plechtige introductie verwijdert de dame zich, om eenige ververschin- gen te halen. „Nu, hoe vindt je mijn vrouw P" vraagt de jonge man. „Als ik het goed gezien heb, heeft zij een glazen oog P„Zeker „En als ik me niet vergis, stottert zij ook ietwat I" „Ge hebt u niet vergist I" „Zij schijnt ook min of meer mank te wezen P" „Zeer juist f' „En dan heb ik nog opgemerkt...." Op dat oogen- blik komt de dame terug, en de vriend begint te fluisteren, om door haar niet gehoord te wor den. De „gelukkige" echtgenoot echter zegt ge moedelijk „O, je kunt gerust luid spreken, want doof is ze ookl" Zulke huwelijken zijn ellendig. Beter ware het, dat ze niet gesloten werden, zoowel voor den man als voor de vrouw. Indien zulke vrouwen heur zelfstandigheid bewaarden, wat konden ze dan, bij een juiste opvatting van het leven, nog een nut stichten in beperkten of wijderen kring. Dit hangt gelukkig niet af van uiterlijk schoon. Ook niet van leeftijd, al zullen jonge krachten meer kunnen presteeren soms dan oudere. Dit geldt voor vrouwen èn mannen. Wanneer op welken leeftijd is iemand het nuttigst voor de maatschappij en samenleving? Onlangs beweerde een Amerikaansche geleer de, dat de werkkracht van den man met zijn 40e jaar haar uiterste grens had overschreden, dat de wereld van een man, die ouder is dan 40 jaar, niets groots en waardevols meer kan ver wachten. Een Fransch blad komt tegen die on bekookte uitspraak od en maakt een statistiek openbaar, waaruit het tracht vast te stellen op welken leefijd een man in *t bezit is van zijn grootste geestelijke werkkracht. Het komt tot de conclusie, dat de meeste mannen van beteeke- nis hun voornaamste prestaties juist tusschen hun 10ste -en hun 56ste levensjaar leverden. De schei- en natuurkundigen hebben hun schoonste ontdekk:ngen in doorsnee op een leeftijd van 40 jaar gedaan, de dichters hebben gemiddeld op 44-jarigen leeftijd hun grootste scheppingen ge wrocht. Een romanschrijver heeft 2 levensjaren meer nood:g om zijn zenith te bereiken. Wie een groot veldheer wil worden, moet minstens 47 jaar geleefd hebben. Een musicus schrijft zijn beste composities gemiddeld op zijn 48ste jaar en op denzelfden leeftijd bereikt een tooneel- speler zijn hoogste glorie. Op 51-jarigen leef tijd staat de philosoof gemiddeld *t hoogst en een arts eerst op 52 iaer. een staatsman op 53 en een humorist op 56 jaar, waaruit blijkt, dat men de kunst om zim medemenschen aangenaam bezig te houden, het laatst van alle leert. De Scientific American heeft een concours ge' opend om te weten, welke de tien grootste uit* vindingen van onzen tijd zijn, en waarom. Talloore geleerden hebben op die vraag een antwoord ingezonden, maar het tijdschrift stelde zich er niet mee tevreden de antwoorden ten gunste van een bepaalde uitvinding te tellen en bij meerderheid van stemmen alzoo het be lang eener uitvinding te laten uitmaken. Zij Üei door een commiss'e van bevoegde geleerden de antwoorden naar hun wetenschappelijke waar de schatten. Die commissie kende den eersten prijs toe aan William Wyman uit Washington wiens lijstje der 10 voornaamste moderne uit vindingen er zoo uitzag; 1. De electrische toren, uitgevonden ln 1889, een oven, waarin een temperatuur kan ontwik keld worden ongeveer gelijk aan die van de eer ste aardwarmte en waarin men kunstmatige edel gesteenten, carborundum en calciumcarbuur kan vervaard'gen, en waardoor de staalindustrie eer» groote wijziging heeft ondergaan. 2. De stoomturbine, dateerend van 1894, die belangrijke resultaten heeft opgeleverd bij de toepassing op schepen. 3. De automobiel, die sedert 1890 zooveel ver anderingen in het transport heeft gebracht. 4. De kinematograaf, door Edison uitgevonden op het voetspoor van Morey in 1893 een geduch te concurrent van het tooneel en een krachtig m;ddel tot volksopvoeding (P). 5. De telegrafie zonder draad, uitgevonden ln 1900, tercrevolge der onderzoekingen van Mar»* coni en Branly. 6. De aëroplaan, die in 1903 een der droomen van het geheele menschdom heeft verwezenlijkt. 7. De cyanuratie van goudhoudende delfstof fen, die sedert 1890 den wereldrijkdom vermeer dert 8. De linotype, die een omwenteling heeft ge bracht in de drukkunst, die in vier eeuwen schijnbaar niet was vooruitgegaan. 9. De electrische transformatoren* uitgevon den door Nicolaas Tesla, waardoor men elec trische stroomen op groote afstanden kan lelden. 10. Het procédé van electrisch soldeeren ven Ellhu Thomson, die een wijziging ln de «meed» kunst bracht. KEUVELAAfc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6