I fj Februari 1911, In opleiding le worden ge- bomen voor d© betrekking van officier van gezondheid bij het leger in Nederlandsch-In- Bië. Naden© bijzonderheden bevat de Stel. no. 128. Voor den dienst in Ned.-Indië üjn bestemd mej. M. J. E. Brouwer te Am sterdam, mej. J. van Beek te Utrecht; beiden tooor verpleegster 1ste klasse bij de militaire hospitalen; mej. M. J. van Stockum te Amster dam, voor tijdelijk gouvernemenls-gcneeskun- pige bij den burgerlijken geneeskundigen /dienst. Neder 1. IC ankerinstituut. Te Jlilversum is gevormd een comité van de er- eenlging „Het Ned. Kankerinstituuf, waarin jatting namen de becren J- C. Gulcher, burge meester, eere-voorzitter; G. van Mesdag, voor zitter: dr. M. Niemeyer, secretaris; dr. K. G. Beukers, penningmeester; G. v. d. Aa, dr. K. H. J. Barendrecht, dr. J. C. Costems, mr. D. A- Evertsz, R. Freudenberg, J. W. Hanratli, L- C. van der Meulen en dr. J. Peters Jr. w- V r ij z.-D emocratische Bond. De leden van het hoofdbestuur van den Vrijzin- nig-Dcmocratischen Bond zullen aan den af getreden voorzitter, den heer Herman Snij ders en mevrouw Snijders Zaterdag 27 Juni ecu feestmaal aanbieden. Hierbij zullen mede aanzitten verschillende oud-hoofdbestuurders en Kamerleden. Nederland sche bond van ge- mee ïiit e ambt en aren. In de op 3 Sep tember te houden jaarvergadering van deze vereeniging, komen belangrijke bestuurs- voorefleileta aan de orde. Reeds sedert verscheidene jaren wordt in hondskringen de behoefte gevoeld eon in stelling van een voorbereidend examen voor hen. die zich willen bekwamen voor het examen in de gemeente-administratieda* wordt afgenomen door de Nederlandsche ver eeniging voor «gemeentebelangenen .die niet kunnen overleggen een dier door don bond aangegeven bewijzen van algemeen© ontwik keling. Voorts acht de boiid in het bestaand examen zelve cenige verbeteringen dringend iioodig. Het bestuur betreurt ten zeerste dat de vereerd ging voor gemeentebelangen tot een en ander «niet heeft medegewerkt en stelt nu voor de instelling van een bon dsexamen A mc-t voorbereidend examen, voor het eerst af tie .nemen respectievelijk in 1916 en 1915 Ook tot medewerking van het door den bond in le stellen examen B, een zwaarder vak- examen, is de vereeniging voor gemeentebe langen niet bereid. Het bondsbestuur stelt voor döit bondsexnmm waartoe reeds eerder wend besloten, voor het eerst af tc nemen in 1917. Een ander voorstel strekt tot vaststelling van >een reglement op de bondscursussen In de gemeente-administratie. De organisatie wordt aldus gedacht, dat erkenning plaats vi'ndle van hetgeen goed geregeld is en dat verder door den bond aanvullend worde op getreden. Vervolgens zullen pogingen worden Ban gewend tot verkrij ging van overheids steun, welke naar bel bondsbestuur meent, met evenveel grond mag worden verwacht Bis voor het vakonderwijs. In overeenstemming met het advies van prof. mr. Drucker, mi'. Loeff en mr. Treub, wordt voorgesteld van het hulpfonds van den bond een afzonderlijke stichting te vormen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Te Amsterdam is gisteren onder voorzitter schap van Mr. F. Kranenburg de 128e Alge meen© vergadering der Maatschappij tot Nut van '1 Algemeen gehouden. Aan die openingsrede van den voorzitter ont- leenen wij het volgende: Wij vinden „Het Nut" in vrij bloeienden toestand: het aantal departementen en leden is in de laatste jaren voortdurend toegeno men. Nadat hel ledental in 1880 zijn hoogte punt van 18000 had bereikt, is het tot 13000 gedaald en daarna geleidelijk weer gestegen, lot bijna 17000, in ruim 3C0 departementen, verspreid over ons geheele land. De Mij. werkt rustig voort op baar groot arbeidsveld en talrijk zijn de sporen, die bare werkzaam heid in den lande heeft nagelaten; aan haar streven om pioniersarbeid te verrichten op maatschappelijk en humanitair gebied, is zij niet ontrouw geworden. En toch, hoeveel meer zou zij nog kunnen doen! En hoeveel is er nog !e verrichten! Al heeft de moderne Staat zich geheel andere doeleinden gesteld dan zijn voorganger, al wordt van den modernen Staat loms verwacht <Le bevordering van algemeen volksgeluk: die taak is vooralsnog den Staat le zwaar. Het Nut heeft dikwijls getoond de teekenen fles tijds t© verstaan. Zal het in de toekomst grooter, sterker, nuttiger zijn dan tot dusver, gullen zijn idealen, zijn streven naar volksge luk werkelijkheid worden, dan is noodig, naar mijne meeniug, een verruiming van haar or ganisatie. In onzen meer democratisoh voe lenden tijd, is het niet meer mogelijk zoo het dit al ooit geweest is het volk van bo venaf gelukkig te maken. Het volk weet zelf wel, wat het ontbreekt,, en weet zelf, zij het misschien slechts in groote lijnen, wat het wil. Het heeft leeren inzien, dat vereeniging, dat organisatie heti middel 5s, om verspreide "rachten tot een arbeidsvermogen samen te Inden en die energie te drijven in de rich- Ing van hetgeen wordt verlangd. Het Nut heeft steeds een eenigszlns vader lijk standpunt ingenomen. Ik betwijfel, of het volk in en geren zin, juist dat deel voor wie de Nutsln stellingen in het leven zijn geroepen, fleze als hunne eigene instelling beschouwt. Ook geloof ik, dat bij de wetsherziening van het volgend© jaar een tweede stap moet wor den gedaan; dat het beletsel van een maximum #antal buitengewone leden moet worden op geheven en beter nog, dat ook de naam „bui tengewoon Hd/" moet) wervallen, en flat zij Snoeten worden gewone leden met lage con tributie. f Die geschiedenis onzer Maatschappij leert, Jlat kunstmatig ln het leven geroepen instel lingen en departlementen, niet ontstaan door Uaatselijke behoefte en niet steunende op een pvende overtuiging, niet in het leven zijn He pmuden. Onze Maatschappij heeft departemen ten gehad tn België en op Java: zij zijn ver- Bwenea. Dje belangstelling, de behoefte ter tatee aan die van elders ingevoerde planten ik %Uge$tn& Set komt mü voor. dat thans de koloniën, speciaal Java, rijp zijn voor en groot voordeel zouden kunnen hebben van een instelling, gelijkend op onze oude Maat schappij. Vergun mij om tot deze vergadering terug te keeren, op twee der nieuwe voorstellen van de agenda uw bijzonder© aandacht te vesti gen. Door zijn voorstel om een Centrale Com missie voor de Nutsbibliotheken in het leven te roepen, bedoelt bet hoofdbestuur, deze voor de volksontwikkeling zoo onmisbare instellin gen totnieuw 'leven te wekken. Het tweede voorstel wil verbetering der volkshuisvesting. Op vele plaatsen blijkt men echter onvoldoen de bekend met de wettelijke bepalingen en de gevorderde, formaliteiten. Daaraan tegemoet te komen, beoogt dit voorstel. Het is als mei zooveel van het Nutswerk: de vruchten zullen wij niet zien, maar het op goeden bodem uit gestrooide zaad' zal ontkiemen. Wel hun van wie volgende geslachten kunnen zeggen, dat zij het goede hebben gewild en gedaan, waar zij konden. Dames en hceren afgevaardigden 1 Tk heet U van harte welkom en open deze vergadering. Na de met applaus begroette openingsrede van den voorzitter, werd het jaar verslag aan de orde gesteld. Hieruit blijkt dat op I Maart 1.1. het aantal departemen ten 303 bedroeg met 15589 gewone leden en begunstigers, 775 buitengewone leden, 9 ver eeniging-, 154 eere- en 20 algemcene leden. Telt men de gewone, buitengewone en ver- eeniging-leden bij elkaar, dan blijkt het totaal op 1 Maart 1914 te zijn 16373, d. i. 471 meer dan op 1 Maart 1913 enll3 meer dan op 1 Maart 1912. Onder applaus vide de voorzitter mede, dat de secretaris, dc heer J. iBruinwold Rie del, die gerechtigd is zijn pensioen te nemen, bereid is om nog gedurende drie jaren het secretariaat der Maatschappij te vervulen. Op voorstel van het -hoofdbestuur zulks ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten werd besloten voor het dienstjaar 1914—1915 wederom een groot aantal subsidies voor sociale doeleinden beschikbaar te stellen. Het hoofdbestuur deed het voorstel om: 1. in te stellen een door het hoofdbestuur te benoemen „Centrale Commissie voor de volks bibliotheken van de Maatschappij" met een „Centraal boekenmagazijn", welke voor het bovenomschreven doel werkzaam zal zijn over eenkomstig een door het hoofdbestuur vast te stellen reglement; 2. tot dat doel op de begrooting 1914—'15 uit te trekken een bedrag van f 2550. Als deskundige op het gebied van het biblio theekwezen beval de heer Rutgers van der Loeff de aanneming van het voorstel van het hoofdbestuur warm aan. Het voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had aan de afgevaardigden der departementen ter algemeene vergade ring ter kennis gebracht!, dat) het in zijn voornemen ligt in de vergadering van 1915 een behoorlijk voorbereid gedetailleerd voor stel aan de orde te stellen nopens de uitgifte van de „Mededeelingen", het orgaan der Maatschappij. Tegen den bes-taanden vorm en inhoud be staan verschillende bezwaren, o.a. neemt het officieele gedeelte er te veel plaats in. Het bestuur beval daarom een reorganisatie plan aan, o.a. strekkende om de „Mededeelin- gen" in kleiner formaat (b.v. als dat van het Tijdschrift! der Maatschappij voor Nijverheid") achtmaal per jaar te doen verschijnen. Na de pauze werd het denkbeeld besproken, zoodat aan de hand daarvan het bestuur bet volgend jaar met een definitief voorstel zal kunnen komen In de middagzilting werd een „voorstel van urgentie", ingediend door het departement Jelsum—Cornjum, in behandeling genomen. Het voorstel luidde aldus: „De algemeene vergadering besluite, weder om ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen een som van t 1000, voor het verlee- nen van geldelijlken steun aan de schoolfond sen voor schipperskinderen, op de door het hoofdbestuur vast te stellen wijze te verdee- len over de onderscheidene fondsen, welke dezen steun aanvragen en blijken noodig te hebben". Bestreden werd het door het hoofdbestuur bij monde van mr. Modderman. Namens Ihet departement Leeuwarden werd het woord gevoerd vóór het voorstel. Bij hoofdelijke stemming werd het ten slotte verworpen. Daarna werd aan de orde gesteld het vol gend hoofdbostuursvoorstelom aan bet hoofdbestuur op te dragen, een of meer spre kers ud't te noodigen, zich beschikbaar te stel len voor het houden van voordrachten in de partementen die dit wenschen, omtrent de wijze wTaarop, in verband met de Woningwet, plaatselijk maatregelen kunnen worden geno men tot verbetering van de volkshuisvesting, en voor flat doel op de begrooting 1914—'15 f 1000 uit te trekken. Het voorstel vond bestrijding bij de finan- deele commissie, het departement Rynsater- woude e.a., maar werd toch met groote meer derheid aangenomen. Vervolgens kwam een hoofdbestuursvoorstel aan de orde om het hoofdbestuur te machtigen, onder fle voor drachten, namens het hoofdbestuur voor 1911—'15 op te nemen een of meer sprekers over het meubileeren en versieren van arbei derswoningen, en indien ten minste 10 de partementen voor 1 September een dergelijke voordracht wenschen, te doen gereed maken of aan te koopen de aanschouwingsmiddelen, boven omschreven, en voor dit doel, op de be grooting 1914—'15 uit te trekken een bedrag van f 525. Nadat over het voorstel gediscussieerd was, werd het door de vergadering aangenomen. De hoeren D. H. de Vries, te Amsterdam, en mr. L. A. iBvbau, te 'Delft, aftredende bestuurs leden, werden vervangen door de heeren mr. L. H. Flschotte, te Amsterdam, en prof. dr. H. IJ. Groenewegen, te Leiden. Daarna werd fle vergadering gesloten. In zedige kleeding. Op den Isten Pinksterdag is in alle R.-K. kerken van Rot terdam namens de geestelijkheid met aandrang verzocht, flat de vrouwen en meisjes uil eer bied voor Jecus, in het H. Sacrament in de kerk en vooral aan dc Communiebank, tullen verschijnen in zedige kleeding. (Msb.) Majesteit-schennis. Aan den O. d'. S.redacteur van het Hbldwordt ge schreven: „Gij hebt den koning van Denemarken ge zien? Flink uit de kluiten gewassen, niet waar? Hanna Verbena, in wie wij alle goede eigenschappen van een lieve Hollaindsche vrouw dachten vereenigd le zien, zong hem ten hove toe: Klein, klein kleutertje, wat doet ge in mijn hof"? Die Hanna Verbena?" Een rijke arme. In de gemeente Smallingerland overleed een oud vrouwtje, dat zeer schraal leefde, omdat ze weinig inkom sten had. De erfgenamen vonden echter jn het bedstroo f 14.000 aan papieren. Mestboeren-staking. Sedert eenige weken staken te Amsterdam de mestboeren. Naar De Tijd verneemt, hebben ze in een manifest „Aan bet Amstcrdamschc publiek" bekend gemaakt, dat zij voor bun arbeid f 13.50 per weck verdienen, waarvoor ze van 5 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds moeten werken, waarbinnen dan bun schafttijd valt. Zij hadden aan hun patroons f 1 per week verhooging gevraagd en het niet gekregen en staakten toen het werk. Dé reden van hun beklag is, dat de stalhouders, die natuurlijk niet met vuile stallen kunnen blijven zitten, zelf de mest naar de belten brengen of laten brengen, waardoor aan het bestaan der mest boeren een einde zou kunnen komen. De eedsquaestie. Voor den Iïoo- gen Raad is weder eene zaak behandeld, waar bij de eedsquaestie ter sprake kwam. Het gold het cassatieberoep van den procureur-generaal bij bet gerechtshof te Amsterdam tegen bet arrest van dit gerechtshof, waarbij met be vestiging van een vonnis der rechtbank tc Alkmaar P. v. <L L., arbeider te Medemblik, gedetineerd in bet buis van bewaring te Alk maar, tot 5 maanden gevangenisstraf is ver oordeeld wegens verduistering van een rijwiel, door hem van K. de Reus te Hoorn gehuurd, en hetwelk bij te Purmerend aan zekeren van den Hoorn ten eigen bate verkocht, tot welke veroordeeling medewerkte de verklaring door v. d. Hoorn als getuige afgelegd, onder be lofte van de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, zulks nadat die ge tuige bad verklaard, dat hij tot geen kerkge nootschap behoorde. Het Hof nam aan dat die getuige tot het geven van getuigenis bevoegd was, omdat hij niet behoort tot hen, <lie daarvan bij ie wet uitgesloten zijn verklaard. De procureur-gene raal te Amsterdam meende, dat, nu hier geen eed of belofte overeenkomstig de wijze van de godsdienstige gezindte van den getuige was afgelegd, de onderwerpelijke getuigen verklaring geen wettig bewijsmiddel was, maar alleen tot toelichting mocht dienen. Nu in deze de wijze waarop de getuige den eed of de belofte moest afleggen niet geregeld was, zou alleen wetswijziging de zaak kunnen op lossen. Maar de onderwerpelijke verklaring zou intusschen niet als wettig bewijsmiddel kunnen worden gebezigd. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Tak achtte het cassatieberoep van den pro cureur-generaal te Amsterdam gegrond en concludeerde tot vernietiging van 'sHofs ar rest en verwijzing der zaak naar een aan grenzend Hof. Uitspraak 29 Juni. De moord In fle Van Merle- straat. In zijp, reeds floor ons vermeld, arrest nam hot hof te Den Haag aan, dat beklaagde is .te beschouwen als een psychisch niet geheel -roermaal persoon, wiens aange boren labiele toestand (nog was verzwakt door een chronische emotie tengevolge van d!e erotische vervolgingen van de hysterica van der Post; dat niet is gebleken, dat bold. tijdens het plegen van fle daad verkeerde in een geestestoestand van zóó afwijkend patho logisch karakter, flat fleze als uiting van een ziekelijke storing zijner verstandelijke- ver mogens zou moeten worden aangemerkt in drie mate, flat zijn toerekeningsvatbaarheid zou zijn uitgesloten, in 't bijzonder niet dat hier een zoogenaamde dwanghandeling aan wezig zou zijn, dat echter wel. in den ge- consttaeerden psychischeni toestand vain bekl. grond gelegen is om liem bij het opleggen der straf zijne daad minder zwaar toe te (rekenen dan anders het geval zou zijn. De Zuid-Limburgsche Bank. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Bosch eisdhte togen den directeur der Zuid- Limburgsdhe Bank Seelen twee jaar, met af trek van de preventieve hechtenis; voor Bon- homme werd vrijspraak gevraagd. Familie drama. Dinsdagavond, om streeks 12 uur, heeft te Coevorden de 20-jarige Ensing, tijdens een twist tusschesn zajn ouders op zijn vader geschoten en levensgevaarlijk verwond. De vader werd im het ziekenhuis te Goevorden opgenomen- De dader, die gun stig bekend staat, beeft bekend en iis gisteren morgen naar Assen overgebracht. Met een bajonet verwond. Na afloop van het Maandag te Kruiningen gehou den muziekfeest is zekere K. uit "Wemeldinge door een milicien uit het garnizoen te Mid delburg met eten bajonet vrij ernstig in de borst verwond. De dader werd gearresteerd. Ontaarde ouders. Dinsdag middag hoorden de buren van een bewoner der Hovestraat te lieer hulpgeschrei. Vele menschen snelden toe, en binnen eenige oogenblilkken haid zich een menigte voor do woning verzameld. Op bet kleine plaatsje voor het huis mishandelden man en vrouw hun 20-jarige doclitor. Deze had een ednd t'cüuw om den hals, hot welk aan de eene zijde door de moeder, aan dén anderen kant dooi den vader werd vastgehouden. Voor de deur viel hot meisje bewusteloos «neer. De men schen voor het huis waren stellig van meo- ning, dat de oudere het meisje poogden te worgen, doch durfden in het begin niet te hulp komen. Een vrouw wierp wel met een steen naar «den vader om het meisje te be vrijden. Een map verloste eindelijk het meis je, dat- reeds blauw in het gezicht was. Nog denreftfden dag werden fle oudere ge arresteerd. het onderzoek Is in v©fi«D_gang. De ouders ontkennen den opzet. Een zestal getuigen worden gehoord. Het meisje ver toeft op het oogenblik bij een tante. Zij is pas in Februari bij haar ouders teruggekeerd uit hot gesticht Miséricorde, waar zij «enigen tijd verpleegd was. (,,L. k.") Met f 7 000 er yan door. In gezel schap van zijn meisje heeft K., kantoorbe diende te Nijmegen, Zondagmorgen de stad verlaten met medeneming van ongeveer /"7000 ten nadeele van zijn patroons; eerst Dinsdagmorgen werd, door zijn wegblijven, de fraude ontdekt. Inbreker gearresteerd. Gisteren nacht is te Amsterdam een inbreker Gearres teerd, juist toen bij een onbewoond buis aan den Singel verliet Op hem werden bevonden een electrische zaklantaarn, een aantal sleu tels en een dolkmes. Inbrand geraakt. In de Oliefabriek van fle N. V. ..de Schie" aan de Westerkade te Schiedam, geraakte Dinsdagavond van een der werklieden, zekeren de Koning, het sloofje, dat doortrokken was van olie en vet, in brand. Toen de mam zich opeens door vlammen omringd zag, sprong hij in het wa ter van die Westerhavenwaar hij echter spoedig weer werd uitgehaald. Hij werd ver volgens naar het Ziekenhuis vervoerd. De man ba'd echter zeer ernstige brandwonden. Opgehaald uit een baggerput. In fle Vledders, gemeente Enimen, is hot lijkje van een 3£-jarig kind van H. v. W. uit een baggerput opgehaald. Vogelnestjes uithalen. Te Rot terdam zijn Dinsdagavond twee jongens van 10 en 11 jaar in een boom geklommen om vogelnestjes uit te halen. Door bet breken van een tak viel een van ben. Inwendig zwaar ge kneusd, werd hij opgenomen en naar het Zie kenhuis vervoerd, alwaar hij denzelfden nacht is overleden. Gedeeltelijk gescalpeerd. Dins dagavond is dc dienstbode van den landbou wer Nelissc, onder Sint-Maartensdijk, toen zij een emmer melk van onder den ontroomcr wilde wegnemen, door de machine bij het hoofdhaar gegrepen. Op haar angstwekkend hulpgeroep kwam S., die in de nabijheid was, toesnellen, hield oogenblikkelijk de machine stil en verloste haar uit haren benarden toe stand. Zij was deerlijk gewond, was ten deele gescalpeerd, en bad begrijpelijkerwijze ont zettende pijnen. (Tel.) Ingeslikte kunsttanden. Een be woner van Rijnsburg beeft des nachts twee- kunsttanden ingeslikt, die in de keel zijn blij ven steken en door een gevaarlijke operatie moesten worden verwijderd. Zijn toestand is thans bevredigend. Brand. Te Valkenswaard brak brand uit in het buis en de slagerij van L. Neijnens. Het gebouw brandde tot den grond af. Van den inboedel kon weinig gered worden. Het vee is gered. Voor 1000 gulden aan ham, vleesch en spek is verbrand. Ook de nevenstaande sigarenfabriek van P. Neijnens werd aangetast en leed veel schaflc, maar kon door flink optreden behouden wor den. Schokker gestrand. Gisterenmor gen is op het strand te Scheveningen, ten zui den van de Buitenhaven, een Scheveningsche schokker gestrand. Er waren drie personen aan boord, die zich gered hebben door in het water te springen en naar het strand te zwem men. School» en Kerknieuws. Prof. mr. S. J. Fockema Andrese, hoogleeraar in het vaderlandsch recht en zijn geschiedenis, aan de universiteit te Leiden, viert heden, Don derdag, zijn 70stcn verjaardag en zal dus, inge volge het bepaalde bij de Hooger Onderwijswet, aan het einde van den loopenden cursus zijn ambt als hoogleeraar neerleggen. Prof. Fockema Andrese, aldus deelt de N. Ct. mede, werd 4 Juni 1S44 te Leeuwarden geboren, genoot zijn vóór-academische opleiding aan het gymnasium aldaar en werd vervolgens te Lei den als student ingeschreven, waar hij den 16en December 1S68 bevorderd werd tot doctor in de rechtswetenschap, op een proefschrift, getiteld „Beschouwingen over Burenrecht." Reeds spoe dig na zijn promotie werd hij benoemd tot kan tonrechter te Lemmer en vervolgens te Hillegers- berg, bekleedde daarna het ambt van rechter te Leiden, waar toen nog een rechtbank was ge vestigd, en te Amsterdam. In 1877 werd hij be noemd tot hoogleeraar bij de Leidsche universi teit, welke betrekking hij den lOden September van dat jaar aanvaardde met eene redevoering, getiteld „Gronden voor de beoefening der Gei- maansche rechisgeschiedenis." Talrijke wetenschappelijke instellingen tellen hem onder haar leden. Zoo is prof. Fockema Andrese lid van het Historisch Genootschap te Utrecht en van het Provinciaal Utrechtsch Ge nootschap van Kunsten en Wetenschappen. Van 17 Februari 1886 tot 5 September 1911 was hij onafgebroken lid van den Leidschen ge meenteraad, waarvoor hij zich bij zijn aftreden in 1911 niet meer herkiesbaar stelde. De regeering heeft de verdiensten van prof. Fockema Andrese, die, zooals men weet, de vader is van den Utrechtschen burgemeester, erkend door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Vereeniging van leeraren in levende talen. De algemeene vergade ring van de Vereeniging van leeraren in levende talen heeft te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer C. W. B. Ingenhoes plaats gehad. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom den heer Du Pré, voorzit ter der Vereeniging van leeraren in levende ta len te Parijs. De vergadering werd bijgewoond door mef. Jochim, als vertegenwoordigster der Vereeniging van leeraren bij het M. O., en dr. Leendertz, vertegenwoordiger van het Genoot schap van leeraren aan Nederlandsche gymna sia. Aan het hoofdbestuur werd machtiging ver leend om een adres te richten tot den minister van Binnenlandsche Zaken inzake reisbeurzen. Door den heer W. van Doorn werd vervolgens een voordracht gehouden over het onderwerp „Lectuur in verband met eind-examen-eischen" In de middagvergadering werd het woord ge voerd door den heer H. H. Breuning, lector aan de universiteit te Groningen over „Litterarische Kritik In Deutschland am Ende des achtzehnten Jahrhunderts." De heer K. R. Galias sprak over* „De mo derne talen op een H. B. S« met «ee-jarigen cur sus". Spr. vroeg zich af„wat moeten wij roetf onze leerlingen behandelen indien de H. B. S rnet 5-jarigen cursus veranderd wordt in cSk- met 6-jarigen cursus" en is deze verandering wel wenschelijk P Spr. wees er op dat de H. B. S. niet is opge richt met het doel om met het gymnasium te concurreeren en geloofde dat het uit een sociaal oogpunt niet wenschelijk is om den duur der H B. S. te verlengen. Sprekers conclusies zijn dat men de H. B. S. met 5-jarigen cursus naast het gymnasium lata bestaan en mocht er een zes-jarige H. B. S» komen, de zesde klasse een zuiver modern hu* moristische inrichting zal zijn. Op deze inleiding volgde eenige gedachten- wisseling. Daarna werden vergaderingen van de Duit- sche, Engclsche en Fransche secties gehouden. Vereeniging van Christe- ijke onderwijzers en onder w Ij- teressen in Nederland. De algemeene vergadering van de Vereeni ging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en de overzeesche bezit tingen is Dinsdagmiddag in het gebouw Bellevue te Amsterdam geopend. Aan de bestuurstafel werden c -emerkt de heeren Fabius, inspecteur van het j-. O. en mr. S. de Vries Czn., wethouder van Amsterdam. Voorts zag men onder de aanwezigen de pro fessoren Bavinck en Woltjer. Nadat Psalm S9 1 en 7 was gezongen, en de voorzitter, de heer J. Th. R. Schreuder, was voorgegaan in gebed, heette deze in zijn ope ningswoord allen welkom, in 't bijzonder de heeren Fabius en mr. S. de Vries. Daarna sprak prof. Woltjer, als voorzitter van het Christelijk Nationaal Schoolcongres, een woord van dank aan de vereeniging, in 't bij zonder aan den heer J. Th. R. Schreuder, secre taris van het Congres. Besloten werd vervolgens een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, om H. M. de beste wenschen der vereeniging aan te bieden en dankbaarheid te betuigen. Ook werden telegrammen gezonden aan de heeren Kuyper en Lohman. Uit het jaarverslag der vereeniging bleek, dat het aantal afdeelingen 60 bedraagt, terwijl blij kens het financieel verslag er een batig saldo bleef van f 336. Na het zingen van het „Wilhelmus" ging daarop de algemeene vergadering uiteen, om zich te scheiden naar de sectie-vergaderingen. In de vergadering van sectie A werd de quaes tie der „opleiding" besproken: ln de zitting var sectie B Finoncieele gelijkstelling inzake «choolbouw, schoolexploitatie en schoolgeldhef fing in sectie C r Organisatie der overheids- school. De vergadering werd gisterenmorgen voort gezet. Nadat Gezang 194:1 en 5 was gezongen c de voorzitter was voorgegaan in gebed, gevolg door de lezing van een gedeelte der Heilige Schrift werd verslag uitgebracht van den toe stand van het grof van Groen van Prinsterer. Daarna werden eenige puntten van huishoude- lijken aard behandeld. Als hoofdbestuurslid werd gekozen de heer J. C. Wirtz Czn. te Winschoten. Daarna werd cl- vergadering gesplitst in secties. In sectie A kwam in behandeling „Wachtgteldenregeling" en „Kleine Scholen"; in sectie B „Subsidie-voor waarden en „Eigen schooltoezicht"; in sect'e C „Inwendige school or ganisatie"Aantal leeriin- gen per klasseb. Salarisregelingc. Pensioen regeling; d. Commissiën van beroep. Vervolgens werd gepauzeerd, bi de middagvergadering werd het onderwerp „De aesthetische Opvoeding" door Dr. J. C. de Moor uit den Haag Ingeleid. Een stem van het platte- and over onderwijs en onder- w ij z e r s. Men schrijft aan het Vad. In den Raad der gemeente Numansdorp kwam het plan ter sprake, om aan de derde openbare school met twee leerkrachten een derde onder wijzer te benoemen. Naar aanleiding hiervan zei het Raadslid Van der Linden het volgende „Er zijn nu op die school ongeveer 80 jon gens. Elk onderwijzer zou er dus zoo wat 27 krijgen. Ik begrijp er niets meer van. Vroeger bad een schoolmeester wel 120 jongens en dan leerden ze ook goed. Rekenen was vroeger veel beter. We rekenden alles uit met den regel van drieën. Mijn jongens hebben In zoo'n groote klas niet gezeten en ook dien regel van drieën niet geleerd, maar ik moet zeggen, dat ik meer mans ben in rekenen dan mijn jongens. Alles kon je met dien regel van drieën uitrekenen. En, die onderwijzers van thans, ze mogen wat moer gestudeerd hebben, maar 't is niks met der, ze behoeven heusch zoo'n verbeelding niet te heb ben. Ik ben tegen een derden onderwijzer, hoor I 28 jongens per onderwijzer I Dat zou Ik wel kunnen 1" De Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Alphen heeft geweigerd de nieuwe lidmaten in te schrijven, die te Oudshoorn de Ned. Herv. Kerk is daar modern) zijn bevestigd. Deze lidmaten hebben naar aanleiding van die weigering een klacht Ingediend bij het fee stuur van de classis Leiden. Kunst en Wetenschap, Mevrouw Coelingh—Vordcrman, die bij de Haghespelers verbonden is, zal, naar de N. R. Ct. meldt, het uitstapje van twee maan den naar Java mee maiken. Schilderijen „fraai ©po ei-/ goed." De vergadering van stemhebbend, leden der Maatschappij „Arti et Amicitiatr^ heeft de volgende motie aangenomen: Uit de verslagen der dagbladen vernomoa- hebbende, dat de heer Roland Holst, decora*" tie-schilder en grafisch kunstenaar te Laren»- in een voordracht over „officieele kunst", ge-, houden Woensdag den 8en April j.L ter ver gadering van leden van het genootschap chitectura et Amicitia" en genoodigden, vaq) schilderijen, zooals men deze tot nu too ala> afzonderlijke-op-zich-zelf-staande kunstwerken verstaat sprekende heeft te kennen gegeven,' dat hij deze beschouwt als een „fraai specl-\ goed" en dat er een tijd komt dat men aadu andere dingen dan aan speelgoed gaal demp ken, n.1. aan een hooger goed, rakende c<Jto= hoogere cultuur", verklaart: ten sterkste to protesteeren tegen een du-ge* lijk© uitdrukking, die ten doel heeft de grob^ heid aan te tasten van geheele geslachten voortreffelijke kunstenaars gedurende d«tf loop der eeuwen uit alle cultuurvolken voo/tj gekomen, gaat over tot do orde van den

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3