Uit den omtrek. J De heer Koopmaus motiveert dit protest %el de volgende gronden: f 1. dat hij vermeent, dat het besluit niet is 'hl het belang der gemeente; j 2. dat toch naar zijn bescheiden meening daaruit zal of kan voortvloeien, dat de geiden |der gemeente zullen of kunnen worden be heerd door personen of lichamen buiten de Oaarvoor door de wet aangewezen personen Of colleges; dat volgens de statuten van lus- échenlijdsche uittreding geen sprake is en dat de rechten voor alle aandeelhouders in de 'statuten niet zoodanig zijn omschreven, dat de aandeelhouders lefallen_ tijde voldoende den gang van zaken over zijn geheel zouden kunnen controleeren. Met het oog hierop verzoekt requestrant Gedeputeerde Staten de desbetreffende wij ziging der genieentebcgrooting niet goed to keuren. Marcheeren in den pas. Men schrijft aan dc Avp.: Bij de infanteriekorpsen der 2de divisie wordt thans een proef genomen om bij mili taire marschen steeds „in den pas" te doen marcheeren. Verwacht werd dat de marschvaardigheid hierdoor zou worden verhoogd. Bij vele onderdeelen heeft dc praktijk ech ter reeds bewezen, dat door het voortdurend in den pas marchoeren oneindig meer in spanning van den troep wordt gevorderd en dc bereikte resultaten zijn dan ook veel slech ter bij een steeds in den pas marcheerende troep. Voor den Indischen dienst zijn Bestemd ter benoeming tot on l rwijzer der derde klasse bij het openhaar Europeesch lager on derwijs dc hoeren D. A. H. van Es te Hof van Delft, M. C. J. Scheffer te Leiden, F. Lo- deizen te Reen wijk, en ter benoeming totl tijdelijk gouvernements-geneesheer bij den Burgerl. Geneeskundigen dienst de heer F. A. I van der Breggcn te Bloemendaal. Kinderbescherming. Op uitnoo- d:ging van het bestuur van den Nederland- s.hen Bond tot Kinderbescherming, heeft «zich eenc commissie gevormd die zich tot taak stelt, de vraag te bestudeeren, op w i le wijze het euvel van schending van den. Klcrhoudsplicht door ouders, hetwelk zich j de toepassing der Kinderwetten heeft ge- >enbaard, zou kunnen worden gekeerd. Daar de meeningen omtrent de maatrege- n, welke tegen plichtverzakende ouders •ouden kunnen wrorden ingevoerd, nog v r- feeld zijn, werd besloten tot instelling van lie studie-coGvmissie, waarin hebben zitting genomen: mr. L. Ch. Besicr, advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad, als voorzitter; mr. F. C. van Beusokom. secretaris van den Voog- lijraad te Utrecht, als secretaris; J. R. Snoeck Icr.kemans, voorzitter van den Armenraad .e 's Gravenhage; mr. J. C. van Kemnen, secre taris v:r den Voogdijraad Amsterdam I; mr. 7. H. Rutgers, lid der Tweede Kn nier; A. C. x. van Vuuren, lid der Tweede Kamer; mr. 2. J. M. Wilde, secretaris van den Voogdij raad 's Gravenhage I. De „Bond ter behartiging van de Belangen van het Kind'' hield zijn vijfde algemeene jaarvergadering onder voor terschap van den heer J. D. Ros. Het bestuur van het Nederlandsche Lyceum 's Gravenhage had daartoe welwillend lo- alileiten afgestaan. Vertegenwoordigd waren de Vereenigingen voor M. U. L. O.; het Museum voor Ouders en Opvoeders; de Nederlandsche Kinderbond; dc Bond van Ned. Onderw.; het N. O. G.; de N. O. P. C.; de Ver. van Onderwijzers cn Artsen; de Bond van Fröbel-onderwijzeressen; dc Rein-Levenheweging; de Ncd. Ver. Schoon heid in opvoeding en onderwijs en de Ver- eeniging voor \akopleiding. Uit het jaarverslag der secretaresse, racj. A. G. Dyserinck, bleek, dat in het afgeloopen Jaar hard gewerkt werd. In samenwerking met de Tuchtunie en de Ned. Ver. „Schoon heid in Opvoeding en Onderwijs" werd een enquête ingesteld, om met de daardoor ver kregen gegeven een algemeene actie tot ver betering van den volkszang voor te bereiden. Het rapport dezer enquête, bewerkt door A. G. Dyserinck, Wouter Hutschenruijter, J. M. van Hoogstraten en dr. C. de Linturn, is kort geleden verschenen. Commissies werden be noemd voor zedelijk eopvoeding, onder voor zitterschap van den heer R. A. v. Sandick c. i. en voor propaganda, onder voorzitterschap van den heer G. J. Vos. Het Dag. bestuur had verschillende bemoeiingen inzake bestrijding van het bioscoopkwaad, vestiging van een centrale instelling voor kindcrbelangen enz. Uit het verslag omtrent het bureau bleek, dat de werkzaamheden daarvan zeer bemoeilijkt worden door onvoldoende huisvesting. Toch kon in het afgeloopen jaar nuttig werk worden verricht, hoofdzakelijk door het vragen en verstrekken van inlichtingen. Het financieel verslag werd goedgekeurd In het Dagelijksch bestuur werden met groote meerderheid van stemmen herkozen de beide periodiek aftredende leden mcj. Suze Groshans en de heer J. D. Ros. Hierna volgde een uitvoerige bespreking der voorstellen. Besloten werd een actie te begin nen tegen het bioscoopkwaad. Hiertoe werd een adres ontworpen aan gemeentebesturen, om aan le dringen op het maken van verorde ningen betreffende het toelaten van kinderen tot bioscoopvoorstellingen. Een uitvoerige toe lichting zal hieraan worden toegevoegd. An dere plannen in verband met deze actie zijn nog in bewerking. Voor de te voeren actie voor verbetering van den volkszang werd een bijdrage van f 50 vastgestoeld. Het Dag. Bestuur werd gemachtigd een adres te verzenden aan het gemeentebestuur van s Gravenhage om een gebouw aan te vra ten voor een centrale instelling voor opvoe- ling, onderwijs en kinderbelangen te 'sGra- jenhage. De behoefte hieraan wordt sterk ge voeld. Verschillende vereenigingen hebben Jteun toegezegd in het streven van den Bond, öm zulk een inrichting tot stand te brengen. In de pauze werd door dr. E. Reinders een kleine, doch zeer interessante demonstratie gegeven met do bioscoop van het Lyceum. Eenige fraaie films, welke voor het onderwijs Jn aardrijkskunde en natuurlijke historie ge schikt riln, werden door hem vertoond en toe gelicht. Een van de bezwaren tegen de bios coop tiL schoof is aan deze inrlcbthM» op gelost, doordat dr. Reinders er in geslaagd is een middel te vinden, waardoor de beelden zonder gevaar voor brand kunnen stilstaan. Na afloop der demonstratie werden eenige door de aanwezigen gestelde vragen door den heer Reinders beantwoord. - Tentoonstelling te San Fran cisco in 1915. Gelijk dezer dagen in d:e dagbladen reeds werd medegedeeld heeft den 2Sen Mei j.l. te San 'Francisco op het - 'r den bouw van het Nederlandsche Paviljoen bestemde terrein het ,,ground-breakinr'" plaats gehad, waaruit blijkt, dat daar, wat dc NedarTancfcöhe deelneming aangaat, de werkzaamheden voortgang hebben. Ook overigens vordert de •voorhercd'ding van de deelneming van Nederland goed. De Centrale Commissie heeft in samen werking met dc Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsholangen in de kringen van handel en nirverheid zooveel mogelijk bekendheid aan de tentoonstelling gegeven en dn Verschillende plaatsen bespreking eh met belanghebbenden gehouden. Niettegenstaande de tentoonstelling zoo ver weg wordt gehouden, hebben veel firma's zich voor deelneming aangemeld. Eerlang zal tot definitieve aanwijzing van de plaats ruimte worden overgegaan en dus de gele genheid voor deelneming worden gcrlotcn. liet denkbeeld, oro eolleoticf tr toon te stellen, dat in het (buitenTand reedis ,;,kwijls met goed succes in toepassing is gebracht, begint ook hier te lande meer en imeer veld te winnen. De Nederlandsche Vereeniging voor Ten- toonstellmgsbelangen streeft er r~ de-e en op andere wijze aan de inzenders kosten te besparen en het nut van de deelneming te vorhoogen. Gebouw voor socialen arbeid Een voorloopi gcomité te 's Gravenhage heeft aan de besturen van ruim 70 vereenigingen een circulaire verzonden, waarin dc Sdeëcle waarde en het materieel belang worden uit eengezet van een centraal gebouw voor so cialen arbeid. De besturen worden in deze circulaire uit- genoodigd tot het bijwonen van een vergade ring, die hedenavond zal worden gehouden tot het benoemen van een definitief comité. Record'rit Par ij s—D en Haag. —-Het dagelijksch bestuur van de Neder landsche Motorrijwielers Vereeniging heeft aan hare leden verboden aan dezen rit mede te doen. Het bestuur acht zulke ritten niet in het belang van motor! oerisrme, daar deze aanleiding kunnen geven lot overtreding van artikel 15 (het le snel rijden waardoor de vrijheid of veiligheid van het verkeer op den openbaren weg belemmerd of in gevaar wordt gebracht.) Vervoer van katten. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat katten, die bij reizigers behooren, evenals honden, in manden of hokken in den bagagewagen of met toestemming van het spoorwegperso neel in de 3e klasse rijtuigen mogen wordi-p vervoerd, tegen berekening van. een plaats- ka art 3e klasse. Soirée-toiletten. De Haagsche briefschrijver van de Stand, heeft het in zijn laatsten brief, naar aanleiding der soirée ter gelegenheid van het bedoek van het Deen-, sche Koningspaar, over den levensstandaard, die in de residentie zoo hoog wordt opge voerd. De briefschrijver had gehoord, „dat B. en W. order hadden gegeven, dat overal alleen dames met lichte toiletten in de voorste rij plaats mochten nemen hetgeen natuurlijk mee zal werken om de dames, die heel nette donkere japonnen bezitten en aan lichte toi letten weinig of geen behoefte hebben, te doen besluiten, weer *n nieuwe japon aan te schaffen tegen dat wat later in het jaar de Koning van Engeland of welke andere vorst ook komt? Trouwens zijn er Zaterdag niet minder dan 28 personen wegens niet passend geachte (kleedij aan de deur van het *-~>f'»'hoaiw afgewezen en waren onder hen 3 dames. Die 26 zullen 'n volgenden keer wel beter oppas-, sen en zorgen, dat ze er fijn uitzien, waar voor ze dan missohipn heel lang krom moe ten ligecn ofschulden moeten maken, ten zij ze daarvoor te wüs ziin. Laat ons hopen, dat dit laatste het geval is.'* School- en Kerknieuws. Het nieuwste middel tegen dronkenschap. Wa-Ka-Na. Zoo heet het nieuwste middel tegen dronkenschap. Dc heer C. Blomberg, te Amsterdam, heeft "Wa- Ka-Na onderzocht en bevonden dat het even als al die middeltjes bestond uit een niemen dalletje suiker, doortrokken met een of ander tinctuur, (misschien gentiaantinctuur) en daarna weer gedroogd. Het middel laat zich zeer goed met jenever gebruiken en is dus zeer geschikt om te wor den een middel ter bevordering van dronken schap. Maandbl. tegen de Kwakzalverij). Ontaarde ouders. Nader verneemt de L. K. omtrent het reeds vermeld geval te Heer: De dochter heeft verklaard, dat er ruzie ontstond, doordat zij een broertje, dat haar blouse stuk scheurde, een klap gaf. Geduren de den twist zou de moeder een koord geno men en haar om den hals geworpen hebben. Dat zij zich hevig verzet heeft, blijkt daaruit, dat zij zich verwondde aan den middelvinger van de rechterhand. Door de politie werd een blauwe kring om den hals van het meisje ge constateerd. Nadat zij ontzet was, werd zij bij een boer, welke in de nabijheid woont, binnengedragen. Toen dc ouders naar bet Raadhuis werden overgebracht, werd er uit het verontwaardigde volk geschreeuwd: „Moordenaars, moordenaarsl" Berooving. Naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam is overgebracht een 19-jarige juffrouw, verdacht een melkslijter uit te Ca- pelle beroofd te hebben van een bedrag van f 840. Dit geld had hij ontvangen van eenige melkleveranciers; ongeveer f 100 was van hem zelf. Verdronken. Te Rotterdam is een 7- jarig knaapjo in de Rijnhaven gevallen en ver dronken. Christel ij k Volksonderwijs. In het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam Is ond3r voorzitterschap van Dr. J. Th. de Vis ser de jaarvergadering der „Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs" gehouden. In zijn openingswoord noemde de voorzitter drn strijd voor het Christelijk Onderwijs een strijd voor het hoogste en heiligste beginsel dat de menschheid kent en eene worsteling ter eere van Christus. Thans is door een liberaal minis ter eene poging gedaan om eene oplossing van den schoolstrijd te verkrijgen, iets dat meerma len door liberale ministers is beproefd, doch nimmer is gelukt. Spr. schetste In dit verband kortelings wat door mannen als Donker Curtius, Thorbecke en Pijnacker Hordi'k is beproefd voor de vrijheid van het bijzonder onderwijs, maar daarin niet als gevolg van het optreden van hunne liberale volgelingen geslaagd zijn. Op het punt von de vrijheid van het bijzonder onderwijs heeft de groote meerderheid der libe ralen zich tot nu onverzoenlijk betoond. Zou er thans kentering komen? Wij wenschen de toekomst niet vooruit te loopenbovendien zal dit spoedig kunnen blijken. Dit staat vast, dat onze tegenwoordige premier met breeden blik en onpartijdigen zin de een dracht en vrede van het land boven het partij belang wenscht te stellen. Zal hij thans er in slagen tot een goed einde te brengen, wat voor hem door liberale ministers is getracht te ver wezenlijken Wij hopen het, al is er ernstige grond voor vrees. Maar te veel is de schoolstrijd een liidens- tijd, eene aaneenschakeling van teleurstellingen geweest, dan dat tegenspoed ons deel worde. Dankbaar zijn wij in elk geval. Niet alleen dient op waardige wijze afgewacht te worden wat het resultaat der Staatscommissie voor het onder wijs zal zijn, doch ook heeft men onze mannen onderhands in deze commissie van voorlichting te dienen. Spr. wees er op, dat onder de belijdende Chris tenen, mede dus onder voorstanders van chris telijk onderwijs, heden ten dage twee geestelijke stroomingen woelen, die de voorzitter voor d* doorgaande kerstening van ons volk hoogst ge vaarlijk acht. Eenerzijds komen op, als reactie tegen het eenzijdig materialisme, allerlei zich in een rijke variëteit van vormen wikkelende, gods dienstige aspiraties. Doch deze mogen als be lijders van den Christus Gods niet vergeten dat aspiratie zonder revelatie ten slotte op een nieuw soort heidendom uitloopt. De andere geestelijke strooming, die de voor zitter voor echt Christelijk onderwijs niet min der bedenkelijk acht, is niet de aspiratie, maar de contemplatie. De vereeniging mag zich niet van haar stand punt laten dringen. Christus ook in het onder wijs vóór allesChristus geheelde volle, de rijke Christus, Gods en des menschen Zoon. Dat is het hoogste en het beste dat te grijpen is. De openingsrede werd met luid applaus be groet. In treffende bewoordingen herdacht de voorzitter de nagedachtenis van het overleden hoofdbestuurslid G. H. L. baron van Boetzelaer. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de op richting wordt voorbereid van eene Nederland sche v/narborjTT\QQtschappij, welke zich ten doel stelt het verWnen van borgstellinga. voor onder hypothecair verband op te nemen gelden ten behoeve van het Christelijk onderwijs, be doeld in art. 59 der wet op het lager onderwijs b. voor voorschotten op rijkssubsidie. In het jaarverslag van den secretaris Ds. J. J. van Noort wordt geconstateerd, dat de Vereeni ging rustig vooruitgaat en gestadig in bloei toe neemt. Het aantal scholen is thans gestegen tot 203 met 7 800 onderwijzers en onderwijze ressen en een schoolbevolking van meer dan 36,1500. Na eenige discussie werd het jaarver slag goedgekeurd, evenals de financieele ver antwoording. Het voordeeüg saldo bedraagt f 60.56. Daarna was het woord aan Dr. P. Smit, predi kant te Heumen, over het onderwerp„Mr. J. J. L. van der Brugghen en de Schoolstrijd." De spreker trad voornamelijk in eene histo rische uiteenzetting van het optreden van Van der Brugghen. Men heeft op hem wel eens de schuld geworpen van de oorzaak te zijn van den onzaligen schoolstrijd. Sprekers meening is, dat wanneer er van schuld'gen sprake is, den hoofdschuldige eMers moet worden gezocht en Van der Brugghen al het mogelijke heeft ge daan om dien strijd te voorkomen. In de middagvergadering werd mededeeling gedaan van de inmiddels gehouden bestuurs verkiezing. Herkozen werden dr. J. Th. de Vis ser 1e 's-Gravenhage en K. Brants te Goes. In de plaats van den heer Van Bentveld, die ontslag nam, en in de vacature, ontstaan door het over lijden van baron Van Boetzelaer, werd voorzien door de verkiezing van mr. baron Creutz en den heer L. M. Rutgers van Rozenburg. De heer Blum huldigde de verdiensten van het als voorzitter herkozen bestuurslid dr. De Visser en sprak de hoop uit, dat hij spoedig weder in het Parlement zitting moge hebben dat hij spoedig in de Kamer weder op de bres zal staan voor de belangen van het Christelijk onderwijs. (Luide toejuichingen). Daarna werd van gedachten gewisseld over de door dr. Smit in de ochtendvergadering ge houden inleiding. Besloten werd tot het zenden van het volgend telegram aan H. M. de Koningin „De Vereeniging voor Christelijk Volksonder wijs biedt Uwe Majesteit eerbiedige hulde, be tuigt hoar verknochtheid aan 't Huis van Oranje en bidt Uwe Majesteit Gods rijkste zegen toe." De vergadering zong daarop het eerste cou plet van het Wilhelmus van Nassauwen. - HetElspeeter Bosch. Sinds eenige jaren was het bestuur van dc vennootschap „Het Elspeeter Bosch", te Elspeet, in onder handeling met Prins Hendrik over verkoop van het geheele bosch. Aangezien echter de statuten verboden, over te gaan tot verkoop zonder algemeene stemmen en enkele aan deelhouders tegen stemden, werd eerst over gegaan tot statuten-wijziging, waarbij bepaald werd, dat 3 der stemmen noodig was om over te gaan tot verkoop. Het bod van den Prins was f 162.000 voor de 54 aandeelen van f 3000, die slechts 1 rente opbrachten en dus verhandeld werden tegen ongeveer f 1700 per stuk. Het bestuur meende dus, hierbij in het belang der aandeelhouders te handelen, te meer daar de verzekering ver kregen was, dat het bosch niet gesloopt zou worden en niet gesloten zou worden voor boschbessenplukkers en wandelaars. Dez^r dagen echter liet de Ned. Herv. Diaconie, die ook aandeelhouder is* het bosch schatten, waarbij de waarde van de boomen werd ge taxeerd op f 247.350, ongerekend nog de jaar- lijksche opbrengst van de jacht, zijnde f 500 Vele voorstanders van verkoop veranderden nu in tegenstanders, waarop besloten werd op het aanbod niet in te gaan en f 4500 per aandeel, dus totaal f 243.000 te vragen. Ook was men geneigd, het bosch door taxateurs, door het bestuur en den Prins te benoemen, te laten schatten en het voor den geschatten prijs af te staan. Mocht Z. K. H. niet op deze voorstellen In gaan, dan zal het bosch waarschijnlijk in pu bliek e veiling worden gebracht, waardoor dus kans op slooping bestaat. Kunst en Wetenschap. W. B. G. Molkenboer. Op den 8en Juni a.s., zal de heer W. B. G. Molkenboer, directeur der Rijksnormaalschool voor tee kenonderwijzers te Amsterdam en inspecteur van het Kunst-industrieel teekenonderwijs 70 jaar zijn. De wegen-commissie heeft bit Weg en Werken van de N. C. S. verbetering verzocht van den overweg nabij Bosch en 'Duin. (Kampioen,) Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Wat zou er nu wel in een damestaschje zit ten? Hebt gij daar met uw gedachten wel eens een oogenblik bij stilgestaan, waarde lezer P Be richt me met deze vraag natuurlijk niet tot mijn geachte lezeressen, zij kennen de geheimen van zulk een taschje wel, en zullen wel reeds ver moeden, tot welke ontdekking de opening van een damestaschje zou leiden. Wat in 'n dames- handtaschje zit is heiligmen praat, men denkt er niet verder over. De zak van een Holl. jon gen herbergt heel wat, dat er wellicht niet thuis behoort. Maar 'n dameshandtaschjeWat odeur, nietwaar? een miniatuur zakdoekje, een toiletspiegeltje, een beursje, en meer van die hoogst noodzakelijke ingrediënten. Doch ook hier is ontgoocheling. Maar goed dat de heeren zeer bescheiden zijn 1 Dezer dagen werd 'n dameshandtaschje gevon den door heeren i Met de beste bedoelingen werd het geopend. Om de eigenares er van te leeren kennen. En wat werd er in gevonden? Een gutta-percha badmutsje en.... een gebak ken botje 1 De heeren, wien het overkwam, gelooven niet meer aan den schoonen inhoud van damestasch- jes- Van „ontgoocheling" spreekt dat bericht. Maar het volgende romannetje spreekt nog van een heel andere, bitterder ontgoocheling. Hij was architect in een onzer groote steden en van goeden huize. En de liefde, die soms zoo wonder in hare werking is, kreeg hem te pakken toen hij op een avond een tingel-tangel bezocht. Het voorwerp zijner droomen waseen roet zwarte negerin, die als danseres optrad. Hij tracteerde haar, werd smoorlijk op haar ver liefd en b'et zich door haar bepraten zijn be staan er hier aan te geven, al zijn hebben en houden te verkoopen en met haar mee te gaan naar Berlijn, waar hare familie woonde, die rijk genoeg was om hen te doen trouwen en hen ook voor de toekomst onbezorgd te doen zijn. De goede lobbes van een architect geloofde alles. Hij nam er met zijn zwarte Dulcinea te Berlijn een vroolijk leventje van. Van haar rijke familie had hij nog nooit iets bespeurd, maar toen de laatste cent was verteerd, kwam ze hem voorstellen dat het maar uit moest zijn, want.... ze had reeds man en kind en ze was straatarm. Dat was de architect nu ook, en een Hollandsche vereeniging te Berlijn moest hem nog aan reis geld helpen, om hem naar Nederland terug te doen keeren. Van een anderen „lobbes", wonende in een der Drentsche dorpen, vertelt de „A. Crt." ook een vermakelijk, doch voor de betrokken min naar droevig liefdesavontuur„'t Gebeurde even buiten het dorp. Het minnegodje Amor had het hart van den boerenknecht J. in vlammen gezet op „'t leste feesien" voor Griedien, een knappe deern. Ongelukkig voor hem, kon hij zijn aangebedene in den laatsten tijd niet ge makkelijk meer bereiken, want Griedien dient bij 'n boer, weduwnaar, die geen „vremde jongs mêr in of om hoes" wil weten en ook niet meer toestaat, dat Griedien 's avonds „de straot op gaat". Men zegt, omdat de boer zelf een oogje op zijn glundere dienstmaagd heeft. Maar het is een eeuwenoude waarheidde liefde geeft het zoo gauw niet op. En j.l. Zater dagavond ongeveer 10 uur sloop onze verliefde J. behoedzaam het erf van den boer over tot voor het roam van de kamer, waar zijn sym- pathetische Jel rustte in de armen van den slaap. Eerst heel zachtjes, daorna iets harder tikt hij aan de ruiten en met gedempte stem klinkt het„Gried:en 1 Griedien 1" Gried:en hoort niet, althans zij geeft geen antwoord. Nog eens get kt en nogmaals geroepen, maar nu nog luider. Daar gaat plotseling de zijdeur open en de boer vliegt in nachtgewaad naar buiten onder den uitroep „Ik zal dij van Griedien leeren Bijna op hetzelfde oogenblik ligt J. in een diepe kuil, met ier gevuld, naast den mesthoop te zwabberen. Hals over kop spartelt hij er aan de andere zijde v eer uit en met gesmoorde vloe ken en verwenschingen tegen dien mispunt van 'n boer op z'n lippen rent hij druipstaartend naar zijn eigen boer, welriekende geuren om zich heen verspreidend. En gedoofd was op eenmaal zijn liefdegloed. Die boer is blijkbaar een slimme kwant, die wel zal zorgen, dat hij meester blijft op het ter rein. Hij past daartoe zijn middeltjes toe. Ieder heeft zoo zijn manieren, bij den een zijn ze wat fijner, bij den ander wat grover. Nu verbeelde men zich echter niet, dat „grove manieren" al leen aan een bepaalden stam eigen zijn. Of dat zooals men wel eens hoort beweren onze tijd minder gemanierd is dan de vroegere. In dien we alle historische romans moeten geloo ven, waarin we lezen van courtoisie en hoofdsch- heid in vroeger eeuwen, dan manierde men toen beter dan nu. En, als we denken aan de sier lijke gekuitbroekte jonge mannen op oude pren ten en aan keurige standen, waarin ze tiin af ge- beeld, of öan de -elegante been- ell hoedzwaaien waarmee ze hun strijkages maakten, moeten ut dit nog meer gelooven. Toch schijnt ook reeds toen wel eens onvol maaktheid geheerscht te hebben: tenminste he „Tafelreglement" van het Oostenrijksche hof uit 164_' geeft ons hierop een eenigszins anderen kijk. Het luidt in vrije vertaling Heeren officieren worden beleefd verzocht lo. Niet met hun stoelen te wippen of zich tnet den rug tegen de leuning- er van te schur ken. 2o. Geen te groote slokken te nemen en him mond en knevels af te vegen vóór ze drinken. 3o. Niet met de handen te eten of de afge kloven beenen onder de tafel te werpen. 4o. Niet hun vingers af te likken; met hun handen hun bord schoon te makennoch in het tafelloken hun neus uit te snuiten. 5o. Zich niet beestachtig te bedrinken." Dus waren vroeger niet alle menschen wel opgevoed, zoomin als nu. Manieren IP Wat dunkt u van deze adverten tie in de „Stellingswerf" Gevraagd een halfsleten huishoudster, onder No. N. N. Hulppostkantoor Oldeholtpa. Maar zijn d:e Oldeholtpapoua's allemóól zulke cynische schavuiten? vraagl de „Tel" Terecht, want wie een „halfsleten" hulp durft vragen, getuigt door zulk een uitdrukking wel cynisch aangelegd en weinig ldesch te zijn. Erg kiesch was ook de gastvrouw niet in onder staand bericht eu zij kreeg haar welverdiende straf. Een van Diritschland's meest bekende opera zangers kreeg op een avond een particuliero invitatie. Toen hij het salon binnenkwam, fluis terde een van zijn vrienden hem in, dat de gast* vrouw plan had, hem na het diner uit te noo- digen iets ten beste te geven. De zanger, gepiqueerd, dat men hem blijkbaai alleen had uitgenoodigd als „tafelversiering", en als „muzikale vermakelijkheid" besloot wraak te nemen. Hij naderde in den loop van 't ge sprek de piano onder voorwendsel eenige por tretten, die er bovenop stonden, te bekijken ongemerkt draaide hij den pianosleutel om en stak hem in zijn zak. Na het eten, toen de gas ten in de salon waren teruggekeerd, trad de gastvrouw op nem toe en noodigde hem uit een kleinigheid te zingen. Met genoegen, mevrouw, glimlachte de zanger. De gastvrouw wilde het klavier openen, en was hoogst verbaasd het ge sloten te vinden. Overal werd gezocht naar den sleutel, men opperde zelfs het plan, 't klavier open te laten breken door een smid, maar dc-* „zuinige huisvrouw" zag tegen die „ruïne" op Zoo ging de avond voorbijtoen de zanger af scheid nam, liet hij kalm den sleutel op het tapijt in de voorkamer vallen, waar hij den vol genden morgen tot ieders verbazing gevonden werd. Dit verhaal herinnert ons een soortgelijke anecdote. Van Ysaye, die behalve een uiste kend violist, ook een vroolijk man is, wordt de volgende anecdote verteld In Amerika was Ysaye de gast van een millio- nair. De rijke man had echter eens als schoen lapper zijn geld verdiend. Het eten was voor treffelijk en de millionair vroeg den violist ons als waardig slot van den maaltijd een stukje te spelen. Ysaye weigerde De millionair Met uw kunst mag u niet gierig zijn. En Ysaye speelde. Hij keerde naar Europa terug en in den zorne kwam zijn gastheer den Oceaan over. Ysayi noodigde den millionair ten eten. Het eten wai uitstekend en toen het dessert gediend werd bracht men ook een paar kapotte schoener binnen. Ysave vroeg Waarde vriend, lapt u die schienen voo mij I De millionair zei geen woord, maar Ysaye merkte met een beminnelijk lachje op Met uw kunst mag u niet gierig zijnt Mooi getroefd, hè? Kostelijk getroefd werd ook een jongmensch, waarvan een Engelsch tijd schrift verhaalt in een episode uit het leven van een beroemden Amerikaanschen romanschrijver. Het was in den tijd toen Howells als jonge man de betrekking van hoofdredacteur van een Amerikaansch tijdschrift vervulde. Eens op een dag ontving hij op het redactiebureau het be zoek van een jongmensch, dat hem een gedicht overhandigde. Howells leest het, moet toegeven, dot het heel goed is, maar het komt hem een weinig bekend 5or. „Schreef u dat heelemaal alleen?" vraagt hij. „Zeker", antwoordt de poëet trots „iedere regel is van mij." Toen stond Howells op en boog diep' „Het Is mij aangenaam, u te leeren kennen, Lord Byron", merite hij op. „Tot dusverre heb ik steeds den indruk met mij mede gedragen alsof u reeds ettel'jke jaren dood was." Eerlijker dan dat jongmensch was een schrijn* werker in het Britsche rijk, dezer dagen wegens een of ander nvsdrijf tot een jaar gevangenis straf veroordeeldhij zei, toen het vonnis ge veld was, tot zijn rechters Ik vind, dat Ik al te zacht gestraft ben, ik moet voor mijn misdaad tpn minste drie jaar gevangenisstraf verlangen. Gij zult dat een wonderlijk verlangen vinden, maar ik weet, dat het mij onmogelijk zal zijn in één jaar tïjds mij te verbeteren, en bet is mijn werkelijk en cprecht voornemen om mij te ver beteren." De rechtbank kon aan zijn verzoek echter niet voldoen. Verre van eerlijk is de truc door modedames te New-York uitgehaald. Op een vergadering van groote hotelhouders te New-York, is algemeen geklaagd over een truc van een groote categorie van modedames, die zich haar toilet op kosten van den hotelhou der of den restaurateur weten te verschaffen. De dames komen in elegant, maar minder modern toilet in het lokaal en weten het zoo in te rich-* ten, dot een arme drommel van een kellner saus over haar kleed stort. Dan maken zij geweldige drukte, de andere bezoekers worden opmerk* zaam en de verlegen eigenaar der inrichting, die genoodzaakt is opzien te vermijden, kan de diep gekrenkte dame slechts troosten door de be lofte van een nieuw costuum. Bijzonder gesle< pen dames gelukt het wel, saus op haar hoed gemorst te krijgen, om er een nieuwen voor-" jaarshoed uit te kloppen. Een hotelhouder deelde een geval mede van een dame, die den truc vijl keer achtereen in vijf verschillende lokalen had uitgehaald. De hotelhouders hebben thans be sloten, alleen ingeval de schuld van den kellner boven allen twijfel is bewezen, schadevergoe ding te betalen. KEUVELAAR

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6