BINNENLAND. 'gen op touw gezet tegen dezen nieuwen koers van de regeering. De minister van handel heeft bij de behandeling van zijne begrooting In de rijksdoema verklaard, dat het regle ment, waarover geklaagd wordt, slechts twee artikelen bevat. Het eene artikel handelt over het verkrijgen van grond en schrijft voor, dat bij den aankoop van groote terreinen in ieder afzonderlijk geval onderzocht moet worden of daaraan behoefte bestaat; wanneer blijkt, dat de betrokken onderneming behoefte heeft aan den grond, dan moet tot den aankoop vergun ning worden verleend. Het tweede artikel houdt eene beperking in betreffende de sa menstelling van de besturen van dndustrieele en handelsvennootschappen met het doel te zorgen, dat de bestaande wetten over den grondeigendom van de joden in acht worden genomen. In den loop van de laatste week zijn in Odessa 250 personen, die wegens hunne poli tieke meeningen onder verdenking staan bij de overheid, in hechtenis genomen, en de po litieke politie gaat nog steeds voort met hare nachtelijke bezoeken. Dit is gewoonte, wan neer vadertje Czaar zich begeeft te midden van zifne onderdanen. De czaar wordt den 15en Juni in Odessa verwacht; hij zal daar slechts kort vertoeven, om het gernizoen te inspecteer en in zijn zomerkamp buillen de stad. Het eigenlijke doel van de reis is Kisji- new, waar een gedenkteefken van czaar Alexander I wordt onthuld en de honderdste verjaardag van de verkrijging van Bessarabië door Rusland van Turkije feestelijk wordt ge vierd. Ook in de hoofdstad van Bessarabië zijn vele personen in hechtenis genomen en ach ter slot en grendel gezet. Zij zullen, althans voor 't nreerendeel. weer worden vrijgelaten als het MêdÉerlijk^ bezoek voorbij is. Bulgarije. Athene, 9 Juni. Over een incident, dat gisteren is voorgekomen, wordt uit Sofia be- ridht: Op het protest van het Grieksrhe ge zantschap verstrooide de politie dc voor de Grieksche kerk samengekomen betoogers. In den namiddag echter drongen de betoogers, ondanks de aanwezigheid van de politie, de kerk binnen. Zij sloegen de deuren stuk, richt ten verwoestingen aan en heschen de Bul- gaarsche vlag. Daarna liepen zij de deuren open van de Grieksche school, waar zij tal rijke voorwerpen stuk sloegen, waaronder een portret van den koning van Griekenland. In Albanië. W e e ne n, 9 Juni. De Neue Freie Presse verneemt van bijzondere zijde uit Belgrado dat daar het gerucht rond gaat, dal Grieken land en Servic aan de grooDe mogendheden hebben medegedeeld, dat zij onder geene om standigheden zullen toelaten, dai een moham- medaansche vorst den troon van Albanië be stijgt. Valona, 8 Juni. (Agenzia Stefani). Toen gisteren 17 bewoners van Fieri, waar de be volking zich verzet had tegen de na het ge beurde in Durazzo uitgegane mobilisatiebeve len, gevangen genomen on naar Berat ver voerd zou worden, nam de bevolking partij tegen de gjendarmterie en trachtte de gevange nen te bevrijden. In het handgemeen, dat daardoor ontstond, zijn vier personen gedood t Do Neue Freio Presse bericht, dat in de diplomatieke kringen te Weenen verzekerd wordt, dat vorst Wilhelm vast besloten is Du razzo niet te verlaten en zijne residentie naar geene andere stad van Albanië te verleggen. Hij volgt daarmee den raad van koning Carol van Rumenië, dio op grond van zijne eigen levenservaring zich het best kan indenken in den toestand, waarin zijn neef zich thans be vindt. Hij is zelf als jong officier gekomen in leen in verwarring verkeerend land, dat door partijstrijd verscheurd was en welks naam niet eens vaststond, want "Walechigc en Mol- davir zijn eerst later onder den naam van Ru menie in het erkende volkenrecht overge gaan. Hij heeft eveneens te strijden gehad met vele intriges, die ten gunste van de mededin gers ondernomen werden; formeel was hij een vazal van den sultan, die noch doer den suze- rein, noch door de Europeesche mogendhe den als een rechtsgeldige heerscher werd be schouwd. Hij heeft ook tijden gekend, waarin hij op het punt stond het land te verlaten, dat nu onder zijne leiding zulke groote vorderin gen heeft gemaakt Met den raad, dien hij aan zijn. neef gegeven heeft om op zijn post le blijven, stelt hij dezen geen eisch, dien hij niet vroeger aan zich zelf gesteld en vervuld heeft. Koning Carol is met zijn invloed ten gunste van vorst Wilhelm in Europa werkzaam. Hij doet wat hij kan om hem bij de groote mo gendheden van nut te zijn. Naar de Neue Freie Presse bericht, heeft hij bij den Duitschen kei zer een stap ondernomen, opdat Europa in de Albaneesche krisis zal ingrijpen. Durazzo, 9 Juni. Het getuigenverhoor in de zaak van (Muricchio en Ghinego is heden geëdroddgd. In de si/ad heerscht rust. De toestand is onveranderd. In de laatste da gen beproefden de opstandelingen herhaal delijk met de centrale commissie weder on derhand eh'ngen aan te "knoopen. Uit Epirus zijn- «de troepen wier tegen woordigheid daar niet meer geëischt wordt, in 't geheel 2500 man, naar Elbassan T-tnt- t>oden, waar zij overmorgen zullen aanko men. Naar verluidt, staat Ahmed Bey Mati toet troepen aan de grens van de Mahssia ter beschikking van den vorst, om als hij daartoe bevel ontvangt, tegen Tirana op te frikken. Om de opslandsheweging zoo spoe dig roagelijxk te onderdrukken, is men voor- toens gelijktijdig van drie Torvnten op te rok ken: namelijk van Alessio, Durazzo en Va- lonn. De opmarsch van de troepen zal nog In deze week geschieden. Het te Weenen verschijnende Deutsche Volksblatt heeft uit diplomatieke bron verno men, dat bet voorschot van 10 millioen, dat door Oostenrijksche en Raliaansche banken verstrekt is op de door de mogendheden aan den prins xu Wied toegezegde leening van 75 millioen, thans nagenoeg Is uitgeput. De kwestie van deze leesiing ontmoet echter groote woeielijkheden. Die worden vooral veroorzaakt door den tegenstand van Rusland, dat aan den anderen kant dringend verlangt. dat de door dc mogendheden aan Montenegro toegestane leening onverwijld gesloten wordt. De diplomatie van den driebond koestert thans het plan van de beide kwesticn ééne te maken, d. w. z. bare toestemming tot de Mon- tenegrijnsche leening te doen afhangen van de toestemming van de triple-entente tot de Albaneesche leening. Uit. Weenen wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat daar in de politieke kringen ver luidt, dat de internationale controle-commissie hare taak als geheel mislukt beschouwt en dat de vorst) de beslissing aan de wapenen zaJ overlaten. Turkije. Konstantinopel, 9 Juni. De sluiting van de Grieksche kerken en scholen, die het patriarchaat gisteren namiddag in eene offi- cieele nota aan de Porte heeft medegedeeld, maakt hier een diepen indruk. Het is aan de dagbladen verboden daarover berichten te brengen. Marokko. Me lilla. 9 J u n i. Er zijn nieuwe stellin gen ontnomen aan de rebellen. De geregelde inlandsche troepen hadden één doode en zes gewonden, de rebellen 21 dooden en talrijke gewonden. De Vereenigde Staten en Mexico. Washington, 9 Juni. Admiraal Badge seint, dat de kanon reeerbooten van de Mexi- caansche federalisten gisteren namiddag Tam- pico hebben \Herlaten en teruggekeerd zijn naar Puerto Mexico. N e w-Y o rk. 9 Juni. Uit Veracruz is een telegram ontvangen, dat tengevolge van de blokkade van Tampico op nieuw het gerucht loopt, dat Huerta bin nen kort ontslag zal nemen, misschien reeds vóór Woensdagavond. Men verklaart zelfs in de hoofdstad, dat 'het ontslag van Huerta reeds ts voorbereid en dat d<e ontslag brief in het Engclsche gezantschap is gedepo neerd. Men laat een manifest rondgaan, waarin het volk wordt aangespoord de vlucht van Huerta te verhinderen onder opsomming van zijne misdrijven en ondier verklaring, dat hem slechts recht zal worden gedaan door hem terecht te stellen. Washington, 9 Juni. Na de kabinets vergadering van heden morgen zijn instruc tion gegeven tot het aanhouden van twee la dingen wapenen, waarvan men gelooft, dat zij door de conslitulionalisten zijn geconsig neerd. Niagara Falls, 9 Juni. Van Mexico zal niet de betaling van eene oorlogsscha devergoeding door de Vereenigde Staten ge vraagd worden. Dc regeering van Huerta heeft van de Amerikaansche gedelegeerden vernomen, dat de regeering van president Wilson tevreden zal zijn, wanneer zij in Mexico eene srtevige règeering als opvolger van Huerta's bestuur zal hebben ingesteld. Allerlei. EenvllegtuigvooröO personen. De Russische vlieger en vliegtuigbouwer Si- korski is thans bezig met de constructie van een reusachtig toestel, dat zestig man zal kun nen dragen. Sikorski heeft in Maart j.l. de wereld al ver baasd door op een vlucht bij St. Petersburg 16 mensehen en een hond mee te nemen en er anderhalf uur mee in de lucht te blijven. Maandagmorgen is voor het gerechtshof te Brussel een begin gemaakt met het proces Wilmart, die zooals men zich waarschijnlijk zal herinneren, beschuldigd wordt van het vervaardigen van valsche aandeelen der spoor wegmaatschappij GentTerneuzen. Sedert begin Maart 1913, toen hij te Reims gearresteerd werd, bevindt hij zich in voor arrest. De eerste terechtzitting (het geheele proces zal zes weken duren) werd door een talrijk publiek bijgewoond. De voornaamste beklaagde, Nestor Wilman, wiens uiterlijk weinig veranderd is, werd tus- schen twee gendarmen naar de bank der be klaagden geleid. Hij gaf voor zich weiuig Ie herinneren, vooral de punten, die in zijn na deel zijn, schijnen geheel uit zijn geheugen verdwenen. Wat men op de eerste'zitting te hooren kreeg, zijn eigenlijk niets dan cijfers. Een „sensa tioneel incident" kwam niet voor en vermoe delijk zullen de zittingen, die nog volgen, een even kalm verloop hebben als deze eerste. Schroder, de directeur van het electrici- teitsbedrijf te Schwerin, is in hechtenis geno men. Hij was twee en half jaar geleden an- gesteld op een ingenieursdiploma, dat nu valsch blijkt te zijn. Bij het beheer van het bedrijf had hij, om zijn onkunde te verber gen, dikwijls vakmannen van buiten af als hulp aangenomen. Verschillende machines, die hij heeft aangeschaft, zijn onbruikbaar geble ken. Hij zou echter niet er in geloopcn ziin. als hij niet zooveel schuld had gemaakt: De deurwaarder was ten slotte een dagelijksch bezoeker bij hem aan huis. In de uitgaande kringen had hij zich met dat al veel invloed weten te verschaffen. Ten slotte ontdekte men. dat hij ook geen lid van 'n studentencorps was geweest, zooals hij beweerd had. Men weet niet of Schroder zijn eigenlijke naam is, daar men aangaande zijn verleden nog niets te weten is kunnen komen. Niet al leen zijn ingenienrsdiploma, maar ook het di ploma van afgelegd eindexamen en het bewijs dat hij een jaar. ak vrijwilliger gediend heeft zijn valsch en blijkbaar door hemzelf geschre ven. Een aantal leveranciers te Schwerin zijn voor duizenden marken door hem opgelicht. Voor de rechtbank te Nantes is het pro ces begonnen tegen den hoofdcontroleur der douanen Hamont, die zich heeft laten omkoo- pen om goederen, zonder betaling van Invoer rechten, binnen te smokkelen. Op deze v.iize heeft hij den Franschen staat voor een be drag van 150.000 francs bestolen. Toen in het Hongaarsche dorp Hoeflany het meisje van den boer August Tomsics wei gerde met hem te dansen, werd Tomsics zoo woedend, dat hij haar te lijf ging en met een revolver zware wonden toebracht. Op het ge gil van het ongelukkige kind snelden de ouders te hulp. Doch Tomsics schoot beiden dood en nam de vlucht op den kerktoren, van waar hij een hevig vuur op alle voorbijgangers opende. Blijkbaar was hij tot zijn zonderlinge daad al vooruit besloten, want hij had een groote hoeveelheid munitie op den toren ge bracht en ook wat proviand. De infanterie en de brandweer, die ijlings gerequireerd waren, konden weinig tegen den dolleman uitrichten en zij bepaalden er zich dus toe een afwach tende houding aan te nemen. Ook 'snaclils durfde men niet tot hem omhoog klauteren, omdat men niet wist of hij wel sliep. Zaterdag morgen riep hij van den toren: „Goed, dat jullie mij rustig hebt laten uitslapen, nu kan ik met frisschen moed aan den gang gaan!" Daarna knalden de schoten weer. Zijn vader en zijn broer naderden de kerk en smeekten Tomsics om het vuren te staken, maar hij ant woordde, dat zij goed zouden doen, een beetje op een afstand te blijven, want hij zou h< n anders neerschieten. Later riep hij: „Ik ben Essad Pasja 1" en andere wartaal. Toen koster hem sommeerde zich over te geven, antwoordde hij. „Het fort zal overgegeven wor den, morgenochtend, om 10 uur precies." Met deze woorden joeg hij den parlementair een kogel in den schouder. Soms staakte hij het schieten om in de kerk af te dalen, op het orgel te spelen of de klok ken te luiden, maar men durfde hem ook dan niet naderen, daar men niet wist of hij zijn wapenen al dan niet bij zich had. Aan de gen darmes, die hem later op den dag sommeer den zich over te geven, toonde hij spottend brood en worst. Hij was blijkbaar rijkelijk van proviand voorzien. Toen de soldaten den toren beschoten, hield Tomsics zich gedekt en be antwoordde het geweervuur levendig. Zaterdagmiddag legen 2 uur riep hij om deu pastoor. Deze begaf zich in een huis, dat naast de kerk staat, en van daar sprak hij tot Tom sics en smeekte hem den toren te verlaten. Ook de officier van justitie raadde hem aan zijn vesting te verlaten. Eindelijk wierp hij zijn beide geweren en zijn revolver naar be neden cn liet zich gevangen nemen. Zijn ge zicht was geheel zwart van den kruitdamp „Ik ben onschuldig!" riep hij voortdurend. Bij zijn verhoor deelde hij mede, dat hij gescho ten heeft uit woede, omdat zijn liefde versmaad werd. Hij had zich op den loren verschanst omdat hij iets dergelijks vroeger eens in een roman gelezen had. In 't geheel heeft Tomsics 3 personen gedood cn 19 gewond. Een telegram uit Broken Hill, in Rhodo- sia, aan de Daily Telegraph meldt, dat kapi tein Kelsey, hoofd van dc missie, die een auto- reis van Kaapstad naar Kaïro maakte, door een luipaard ernstig gewond en aan de ge volgen is overleden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij de verdere behandeling op Dinsdag der Stuwadoorswet werd art. 9 goed gekeurd, vaststellende, dai geen stuwadoors arbeid in strijd met de bepalingen ten aan zien van arbeids- en rusttijden, bij aiLgemee- oen maatregel van bestuur vast le stellen, mag worden verricht. Hei artikel zal binnen 5 jaren worden her zien. Minister Treub nam hierbij over een gewijzigd amendement-Spiekman, het weke- lijksch maximum aantal arbeidsuren op 60 stellend, het dagelijksch maximum op 10 uren, met mogelijkheid van uitzondering voor be paalde werkzaamheden en vergunning voor overwerk in bepaalde omstandigheden. De nieuwe wijziging door de regeering aange bracht in art 14, n.l. het strafbaar stellen van overtreding van het collectief arbeidscontract, werd bestreden door de heeren Rutgers (a.-r.) Lohinan (c.-h.) en Van Nispen (Nijmegen) (r.- k.), die voorstelden de nieuwe bepaling uit het ontwerp te lichten. De Minister betoogt, dat de zaak niet nieuw is. Ook het ontwerp-Talma stelde reeds de strafrechtelijke sanctie op collectieve ar beidscontracten voor. Verder betoogt 6pr., dat strafrechtelijke sanctie op burgerrechte lijke overeenkomsten stellig is toegelaten, als het algemeen belang dit vraagt. "Woensdag voortzetting. De Japansche reis. De heer Van Idsinga, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de Regeering de volgende vraag gesteld omtrent het niet-opdragen aan de diplomatieke of consulaire ambtenaren in Japan van de opdracht tot onderzoek naar den staat van ontwikkeling van de nijverheid aldaar Naar aanleiding van het antwoord van den minister op de vragen van den heer Van Vlij men over de opdracht aan den heer Van Kol „om een onderzoek te doen instellen naar den staat van ontwikkeling van de nijverheid in Ja pan en naar hetgeen daar te lande is verricht om die nijverheid te bevorderen en tot ontwik keling te brengen, heeft de ondergeteekende de eer den minister van Koloniën te vTagen, waar om deze opdracht niet door tusschenkomst van den minister van Buitenlandsche Zaken aan de diplomatieke of consulaire ambtenaren ter plaatse is gegeven, tot wier werkkring bet behoort de regeering omtrent zulke onderwerpen in te lichtendesnoods met toevoeging aan die ambtenaren van een Oost-Indisch ambte naar, teneinde bij de vervulling der opdracht meer in het bijzonder de aandacht te vestigen op hetgeen voor Ned.-Indië van nut zou kun nen zijn. De minister van Koloniën, de heer Pleyte, heeft hierop schriftelijk geantwoord Naar aanleiding van de bij uw schrijven van 29 Mei j.l., no. 219. te mijner Vennis gebrachte vraag, welke door het lid der Kamer, den heer Van Idsinga, bij u is ingediend, heb ik de eer UHoogedelgestrenge mede te deelen, dat met de aan de heeren Van Kol en Ketner verleende opdracht tot het instellen van een onderzoek in Japan naar de wijze waarop daar te lande de inheemsche nijverheid wordt aangemoedigd, be oogd wordt na te gaan in hoever de in Japan getroffen maatregelen zouden kunnen worden toegepast in het belang van de opheffing der inlandsche nijverheid in Ned.-Indië. Zoodanig onderzoek behoort naar mijn meening te ge schieden door personen, die met Indische toe standen en met de nijverheid der inlandsche be volking bekend zijn, hetgeen van onze diploma tieke of consulaire ambtenaren in Japan niet ge zegd kan worden. ïntusschen zal van de locale kennis en de voorlichting van die ambtenaren in het belang van bedoeld onderzoek ongetwijfeld veel partij kunnen worden getrokken, weshalve de minister ,van Buitenlandsche Zaken door mij werd uitge- noodigd genoemde heeren bij Hr. Ms. gezant te Tokio en onze consulaire ambtenaren in Ja pan in tejeiden met het verzoek hen zooveel mogelijk ter zake van de htm verleende opdracht behulpzaam te willen zijn. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 10 Juni berat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot consul te Philadelphia J. Elias, ter vervanging van A. Catz, die op verzoek eervol is ontslagen en die tevens benoemd is tot ridder der Oranje-Nassau-orde. tot kantonrechter te Bergum mr. B. Plan- tenga, substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo; tot arrondissemcntssclioolopziener te Ileus- den A. Bowen te Breda; tot burgemeester van Baarle Nassau W. G Mensen; tot arrondissements-scboolopziener in Rot terdam II jhr. V. H. de Villeneuve te Hille- gersberg. tot president van het Hooggerechtshof in Nederlandsch-Indië mr. I. A. Nederburgh, oud- directeur van justitie en oud-raadsheer in dst hof; tot regecrings-gedelegeerden op te Bern te houden conferentie nopens nachtarbeid van jeudige personen jhr. mr. F. van Panbuijs, gezant te Bern, mgr. dr. Nolens, Tweede Ka merlid en H. van ITsselsteijn. directeur-gene ra al van den arbeid. benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Weymouth, binten bezwaar van 's lands schat kist, de heer S. S. Milledge. H*t ressort van het vice-consulaat omvat het graafschap Dorset. Aan den h»er Milledge moet in de Engelsche taal geschreven worden; benoemd tot voorz'ner van het college van regenten over de Riiks-werlanrichting voor vrouwen te Leiden, professor mr. A. J. Blok, lid van het collegetot lid van gemeld college, jhr. A. J. B. Six, gepensionneerd luit.-kolonel der veld-artillerie, wonende te Oegstgeest benoemd, met inang van 1 Juli 1914, tot schoolopziener in het arrondissement Heusden, A. M. Borren, te Breda; (herplaatsing, wegens misstelling) benoemd: tot burgemeester der gemeente Ginneken en Baveh W. C. J. Passtoors; tot burgemeester der gemeente Akersloot, J. Hennes, secretaris d;er gemeente tot burgemeester der gemeente Dreiscbor, E. H. P. van Nahuvs, secretaris d;er gemeente; tot burgemeester der gemeente Heinekens- zand, J. Steketee, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Shris, J. E- Boogaard tot burgemeester der gemeente Beek, J. H- Lemmens, secretaris dier gemeente verlof verleend tot het aannemen van de on derscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na tc noemen personen jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, te 's-Graven hage, Minister van Staat, de versierselen van ridder grootkruis der Orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door Z. M. den Koning van Itali9 geschonken A. Kruyt, te 's-Gravenhage, de versierselen der Orde van den Rooden Adelaar 4de klasse, hem door Z. M. den Koning van Pmissen ge schonken R. Ives Browne te 's-Gravenhage, kunstschil der, de versierselen der Koninklijke orde van verdienste vao den H. Mïchaël IVde klasse, hem door Z. M. den Koning van Beijeren geschon ken G. J. Evers, te Amsterdam, ingenieur bij de gemeentelijke waterleidingen te Amsterdam, de versierselen van ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken; B Th. H. SchaaDveld, te Amsterdam, kleeder maker- het kruis Pro Ecclesia et Pontifice, hem door Z. H. den Paus geschonken, H. M. de Koningin zal Donderdag ook een bezoek brengen aan mr. A. F. L. graaf van Recbteren Limpurg Almelo, commissaris der Koningin in Overiisel. tijdelijk vertoeven de op ziin zomerverblijf ..Hnize Almelo". H. M. de Koningin-Moeder is voornemens in de tweede helft dezer maand eenige dagen bij de Koninklijke famiMe ten paleize Het Loo door te brengen. De nieuwe gelzant van China, de heer Tang Tsai Tou is Maandag door den minister van Buitenlandsche Zaken aan H. M. de Ko ningin ten paleize op Het Loo voorgesteld, en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. De lunch werd ten paleize gebruikt. Een geschenk van de Neder- landsche industrie aan H. M. Ko ningin Alcxandrina van Dene marken. Naar men verneemt wordt aan H. M. Koningin Alcxandrina van Denemarken door de Kon. Kantwerkschool Koningin Sophie tc Sluis een waaier aangeboden van Zeeuwsche kant, welke op die school vervaardigd werd. Dc waaier moet een prachtstukje werk zijn en een schitterend staal van deze Nederland- sche industrie. Het geschenk moet zich op lid oogenblik nog te 'sGravenhage bevinden, doch zal binnen enkele dagen worden aangeboden. Hr. Ms. Heemskerck in Mexico. Het panDserschip „Heemskerck" verlaat 13 delzer het land op reis naar Tampico ter af lossing van Ilr. Ms. „Kortenaer", ter reede al daar aanwezig en mot he»t doel later te Cu rasao gestationeerd te worden. Aan boord van de „Heemskerck" zal een detachement zeemiliciens meegaan voor dienst in de tropen. Oorlogsschepen te Harlingen. Het departement van Marine heeft een ver zoek ontvangen van het bestuur van de Ver- eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Harlingen om op Woensdag 24 Juni ter gelegenheid van de Hollandaa zeilwedstrijden ter opluistering eenige oor logsschepen te zenden. Düt verzoek is toege staan. Alsnu zullen de kanonneerbootcn „Ever", „Das" en „Hond" van uit Nieuwediep naar Harlingen gaan. Het bestuur van de ver- eeniging Onze Vloot had dit verzoek onder steund. -Militaire oefeningen. DU jaar zullen de oefeningen van de staf-officieren, die jaarlijks worden gehouden en bestaan in terreinverkenning, bevelvoering, het leiden van een veldtocht, eniz. op 18 Juni te HaTlin- gen plaats vinden. Een 16-tal officieren cal hieraan deelnemen in tegenwoordigheid van den generaltn staf. Burgemeester Van Kernebcek is Maan- dagnamiddag van ziin bezoek aan 'Parijs -ia Den teruggekeerd. Dc nieuwbenoemde president van hel Hooggerechtshof in Ned.« I n d i mr. I. A. Nederburgh, is het lid van den gemeenteraad te Den Haag, die in Sep tember jl. voor district VII in den Raad zit ting genomen heeft. De heer Nederburgh is lid der Staatscom missie voor de herziening van het Indisch privaat- en strafrecht en is aan de Ned.-Indi- sche Bestuursacademie te Den Haag als lcer- aar verbonden. Door zijn a.s. vertrek naar Ned.-Indië is er dus een plaats in den Haagsohen Raad Voor district III opengekomen, welke door mr. Ne- derburgh, als behoorende tot de vrij-lïberale fractie, werd bezel Te 's Gravenhage is Maandag in deD ouderdom van 62 jaren overleden de heeai W. A. Godin, gep. majoor der infanterie! Oost-Ind. Leger, ridder M. W. O. 4e klasse. Journalisten en autoriteiten. In de vergadering van de Haagsche Journa- listenvereeniging is na uitvoerige discussie de volgende motie, voorgesteld door den heer D. Hans, zonder hoofdelijGce stemming aangeno men: „De vergadering, betreurend de wijze, waar op den 24. Mei jl. bij 't bezoek van 't Deen- sche Koningspaar de pers in 't publiek van de zijde der autoriteiten is bejegendgehoord het debat over 't beleid van het bestuur, van oordeel, dat bij belangrijke gebeurtenissen de vereeniging meer dan tot dusver regelend en bemiddelend behoort op te treden: noodigt hot bestuur urt: 1. maatregelen te treffen, op dat door zijn bemiddeling de pers voortaan zooveel mogelijk van te voren omtrent de ge beurtenissen en de aan de journalisten ver leende voorrechten volledig wordt ingelicht; 2. zich daartoe te wenden tot het Hof en de stedelijke autoriteiten, ten einde tot een vaste regeling te komen: 3. te zorgen, dat bij derge lijke gebeurtenissen door of namens het be stuur voortdurend contact gehouden wordt met de betrokken autoriteitenen gaat over tot de orde van den dag." Naar aanleiding van de aanneming dezer motie heeft de voorzitter, de heer C K. Elout, die zijn mandaat reeds ter beschikking der vergadering had gesteld, zijn functie neder- gelegd. In een volgende vergadering zal in deze vacature worden voorzien. De pestbestrijding. De colli's van de eerste en tweede ambu lance slaan gepaikt. Zc behoeven nog slechts uit dc opslagplaats aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag naar Rotterdam te wor den vervoerd om ingeladen te worden in de Kassi, welke den 13en dezer naar Indlë ver trekt. Maandajgnamiddeg hebben onder leiding en voorlichting van het lid van het hoofdcomité van hct Ned. Roode Kruis dr. Boland, die zich weer speciaal roet de uitzending heeft belast de hoofdverpleegsters van de eerste twee am bulances. de zusiers Beerstecher en Vermaas den inventaris van de ambulance in oogen- schouw genomen. Alles is zeer mobiel ingericht on berekend op vlugge verplaatsing en verpakking. Voor elk der ambulances staan 80 colli's gereéd bestaande o a. uit 25 éénheidskisten, welke absoluut Tochtvrij zijn, terwijl de overige goe deren voor de inrichting van veldhospitaal poliklinidk, woonverblijf voor de zusters en de verdere benoodigdheden zijn verpakt 6n. kratten, wellce practisch gemaakt zijn. Iedere ambulance, waaraan een hoofdver pleegster cn twee verpleegsters verbonden zijn, neemt mee een volledige uit- en toerus ting voor een veld-hospita al, berekend voor tien pestlijders en voor 10 reserven; een vol ledige inrichting voor een polikliniek voor nlet-pestlijders en eon uitrusting voor woon verblijven voor de zusters. Met de eerste ambulance gaat tevens mee op proef een mobiele ontsmettmgs-oven, die in den Balkan met succes door de Bulgaren bij de cholerabestrijding is gebruikt. De oven is geheel ingericht naar gebruik te velde. Wan neer dc oven voldoet, en, daaraan wordt niet getwijfeld, behoeft de inspecteur van den bur gerlijken geneeskundigen dienst, dr. de Vo gel, aan wien de ambulances zullen worden toegevoegd, maar even een telegram naar Ne derland te zenden, om met de eerste de beste, scheepsgelegenheid ook voor de andere drie ambulances de beschikking te Inrijgen over een dergelijke desinfeclie-oven. Voor de gebouwen, waarin de ambulance» zullen worden ondergebracht, zorgt de In-, dische regeering. Ook nemen de ambulances geen levensmiddelen en keukenbenoodigdhe* den mee. Voor de aanschaffing daarvan zorgt in Indië dadelijk na aankomst een commissie van ontvangst, bestaande uit dames en heeren, HÜe in contact staat met het Centraal Comité voor steunverleening hier te lande, In kleine bestakken worden ook meegevoerd toestellen o.a. voor bac'eriologisch onderzoek als Engeland in Britscli-Indië bij de pestbe strijding bezigt Voorts worden meegenomen: Ziekenklecding, verbandmatcriaal, handdoe ken, hoofddoeken, z.g. Indische spreien en an dere voorwerpen voor de ligging der patiën ten; verlichtingstoestellen en de Nederland-^ sche vlag en de Roode Kruisvlag, om deze te planten, waar de „zusters" hun werk der hu* maniteit volbrengen. De eerste en de tweede ambulance zuilen, den 22sten dezer in bet Pagehuis van het Roode Kruis z.g. worden aangemonsterd om daags daarna, des voormidd'ags naar Mar», scülle te vertrekken, waar zij zich aan boord van de Kairi zullen inschepen. Het Nederlandsche Roode Kruis zal op ver zoek van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië ook 2 ambulance-automobiel len naar de peststreken in Indië uitzenden. Bezoek van Berlijnsche han delslieden en indus trie elcn aan ons land. Op hun terugreis van Lon den, dat van 17 tot 24 Juni bezocht wordt zullen 140 lede®, vergezeld van een 50-taJ dames, van de groote vereeniging vasn Ber*< Mjnsche Kooplieden en Industrieelen Donder dag 25 en Vrijdag 26 dezer 's Gravenhage en Amsterdam bezoeken. Ia «dten Haag zullen de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2