^ATOG^ Uit den omtrek. STADSNIEUWS. sterkt merkwaardigheden der stad, o.a het Vre despaleis, bezichtigd worden. Ter bevordering van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Duitsch- iand, richt de Berlijnsohe vereeniging des avonds te 7 uur een groot feestmaal aan in het Kurhaus te Scheveningen, waartoe uit- noodigingen (een 70-lal) zijn gericht tot per sonen uit de voornaamste handels- en nij- verheidskringen en tot de autoriteiten van sGravenhage, Amsterdam en Rotterdam. Uitgenoodigd zijn de ministers van L, N. en H., van binnenl. zaken en van buitenl. zaken; de burgemeesters van 's Gravenhage, Am sterdam en Rotterdam; de voorzitters en on der-voorzitters der Kamers van Koophandel en Fabrieken in die steden; hooggeplaatste ambtenaren, enz. Van de ongeveer 70 renoodigden wonen 18 in Amsterdam en 14 in Rotterdam. Na den maaltijd is er feest concert en illu minatie in de kurzaal en op het terras. Vrijdag den 26en dezer, 's avonds te 8 uur, vertrekt het gezelschap naar Amsterdam, waar o.a. een rijtoer door de slad en een tocht door de haven zal worden gemaakt. Vrouw enkiesrech it. Op Zondag 14 Jurti om I uur houdt de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht 6 openlucht-nteoting9 in verschillende oorden van het land om pro paganda te maken voor het Vrouwenkiesrecht en voor het Volkspetilionnfement voor Grond wettelijke Gelijkstelling van Man en Vrouw. Op de meeting te Bussum (hotel Craailoo) zullen als sprekers optreden: movr. C. Muller v. d. Graaff—de Bruijn, dr. Aletta H. Jacobs, mevr. Sons—v. Gelder, mej. Jacoba Mossel, mevr. Thiel—Welirbein, mevr. II. Heineken Daum en de heer Th. Ketelaar. Gift van f 10.0 U Notaris f. Plan- tenga te Kampen heeft, naar De Stand, meldt, van een onbekende f 10,000 ontvangen voor de Ver. tot Ghr. verzorging van krankzinni gen. Rijkspaardenkeuring tr Am sterdam. Men schrijft uit Amsterdam: Nadat Maandagmiddag reeds van een groot aantal der 1400 paarden, die te Amsterdam den toets der geschiktheid voor den krijgs dienst hadden te doorstaan, deze al of niet geschiktheid door de Rijkskeurmeesters op de terreinen der Amsterdamsche veemarkt was geconstateerd en vervolgens geregistreerd, volgde hedenochtend de groole, groote rest Al lang voor achten het uur, waarop de dieren op het keuringsterrein moesteu aan wezig zijn kwamen de paarden aan den toom hunner geleiders paarsgewijze of een voor een, al naar gelang zij in kleiner of Troo- ter getale aan één eigenaar behoorden, van alle kanten der slad naar den Zeeburgerdijk en vervolgens naar de terreinen vóór hel abat toir, alle aan den kop hun nummer dragend. Op den Zeeburgerdijk was het ól bedrijvig heid van de reeks aan reeks opgesteld staan de dieren en hun geleiders, want dezen waren ir minstens half zooveel als paarden. En daar waren onder de honderden die ren, paardjes, paarden, lossen en knollen. Soms, als een stelletje oude stalhoudersdie- nanrs waren „voor" geweest en de keurmees ters hen in den bek hadden gekeken, de poo- ten vluchtig bezien en vervolgens hun drafje gadegeslagen, zag men weer een fraai span lu\e-paardcn naderen*. liet keuringswerk ging handig en vlug, zoo dat het zich liet aanzien, dat het geen lange uren in beslag zou nemen. Gelukkig, want an ders zou misschien menige bruiloft in de war zijn gestuurd. En wellicht heeft gisterenmor gen nog menige huismoeder tevergeefs op den op den groentcjibc-CT- c. y. acht. Uil de dierenwereld. Een groen- tehweekcr te Iluizum ving in zijn tuin een mol van lichtgele kleur, welke onder het 'ichaain in oranje overging. Geen enkele kiezer opgeko men! Maandag had le Haarlem de ver kiezing plaats voor de Kamer va-n Arbeid voor de Drukkersbedrijven. Drie leden moes gekozen worden. Toen om 5 uur Maandagmiddag de stem bus sloot. was... geen enkele der 32 kiezers opgekomen. Het stembureau moest dus onverrichterzake huiswaarts gaan. (Tel.) Van cene „ingetrokken" publi catie. De burgemeester van het Zuid-Hol- Iandsche dorp S., is zoo vriendelijk het „N. v. d. D." iets naders te berichten omtrent zijn doel met de in een vorig nummer meegedeelde „goedgehumeurde" waarschuwing tegen het le snel rijden met fietsen en motors. Ingetrokken schrijft hij is de publica- He beslist niet. Den fietshandelaars en 1 kap per werd de hun gegeven publicatie terugge vraagd, nadat ze er enkele dagen had vóórge hangen. Het doel was bereikt, om in den xortst mogelijken tijd de meeste bekendheid er aan te geven. Dit al waarschuwend handelen acht ik heel Wat aangenamer dan het in ontvangst nemen van processen-verbaal der rijks- en gemeente politie. Op de publieke aanplakborden is Waar noodig de publicatie opnieuw aange plakt. Geen halve kousenl Men meldt uit Haarlem aan de N. Ct.: Evenals in Tilburg heeft de hooge r.-k. geestelijkheid alhfer aan r.-k. ouders 'doen weten, dat de dracht van halve kousen, ook voor jonge kinderen, als onzedelijk moet wor den beschouwd! Bij tal van moeders heeft dit groote ver ontwaardiging gewekt. De vrije Zaterdagmiddag. .Naar men aan het Dgbld. v. Z. H. meldt, is ook aan het departement van Justitie Zater dag j.l. .op het laatste oogenblik de maatren gel van den vrijen Zaterdag aniddag inge-» trokken. De bezwaiien aan enkele departementen •chijnen van zeodanigen «rnstigen aard te rijn. dat de zaak opnieuw in den minister raad zal worden overwogen. Het wondt niet onmogelijk geaaht, dat ate 'gevolg hiervan algeheele intrekking van het enkele welken geleden genomen besluit zal *oügen> Uitsluiting. Bij de iN. V. Open baar Ekportsl ach thuis te Hoek van Heiland, directeur dé hoer J. J. Schaap, heeft wlegens weigering een hoeveelheid vee te slachten op den lston Pinksterdag j.l., een uitsluitin plaatis, «omvattende alle slachters, zijnde 38 man. Straatrelletjes te Zaandam. Gisteren avond hebben te Zaandam 4n ver band met de stalking weder straatrelletjes plaats gehad, tengevolge van het volgen van kantoorbedienden, die dn de 'oogen «der sta kers onderkruiperswerk" verrichten. Een hunner werd dermate gemolesteerd, en mishandeld, dat hij izijn toevlucht zocht In de woning van den burgemeester, den heer K. ter Laan, aan de Gedempte Gracht, De politie, die waarschijnlijk op deze relletjes niét verdacht was, was niet bij machte voldoende -de orde te hand haven. Mishandeling met doodelij-* ken afloop. De rechtbank te Arnhem- heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den (bankwerker H. vJ. E. te Laag-Soeren, die zijn 5S-jarigen vader zoodanig met een laze ren blaaspijp had mishandeld, Gat deze aan de gevolgen overleed. De rechtbank veroor deelde den beklaagde wegens mishandeling met doodelijken afloop tot 5 jaar gevange nisstraf. De eisch was 6 jaar. Mishandeling den dood tenge volge hebbende. Op 13 Januari jl. eischte het O. M. voor de 4e kamer der recht bank te Amsterdam een maand gevangenis straf tegen een 57-jarig bankwerker aan de fabriek voor zwavelzuurbereiding aan den Nieuwcndammerham, wegens mishandeling met doodelijk govoig op 17 Nov. 1913, ge pleegd op een 5B-jiTigen mede-werkman, iemand van herculische kracht, die in twist met zijn ziekelijken zoon was geraakt. Toen dio mede-werlonan beklaagdes zoon bij de keel en onder de knie had, schoot bekl., die juist met een anderkalven meter lange gas- pijp bezig was, toe en gaf daarmee den aan valler twee slagen, waarvan één op het hoofd, met het gevolg dat de man vijf dagen later in het gasthuis overleed. Op dien 13en Januari is een onderzoek ge last naar bekl.'s geestvermogens. In een zit ting van 7 Mei jl. was wel sprake van een door prof. dr. L. Bouman en dr. H. J. Overbeek in gediend rapport, waarbij zij verklaarden dat bekl. bij het plegen van het feit in een toe stand van onbewustheid verkeerde, zoodat hij ontoerekenbaar moest worden geacht. Maar dien dag was de rechtbank anders samengesteld dan bij de behandeling der zaak op 13 Jan. jl., zoodat zij opnieuw moest wor den behandeld. Wegens zooveel andere za ken echter, welke aan de orde waren, werd die nieuwe behandeling tot gisteren uitge steld Nieuwe gezichtspunten leverden de verhoo- ren des deskundigen niet op. De deskundigen handhaafden, de conclusie van hun rapport omtrent beklaagde. Het O. M., voor de tweedo maal in deze zaak oordeelende, kwam van zijn vorigen eisch te rug, achtte bekl., hoewel het ten laste gelegde bewezen is, wegens ziekelijke stoornis van zijn verstandelijke vermogens op het noodlottig moment ndet toerekenbaar en requireerde mitsdien ontslag van rechtsvervolging. De verdediger, mr. Max Brück, hulde bren gende aan het humane requisitoir, betoogde, evenals den vorigen keer bij zijn pleidooi, dat bekl. heeft gehandeld uit noodweer; want be doeld om te dooden had hij niet; de schrik be ving hem toen hij zijn zoon blauw zag wor den onder de handen van zijn aanvaller en in halfbewustzijn deed hij iets wat hij zelf niet wist dat hij deed. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. 16 dezer uitspraak. Het gebeurde te Arnhem. De instructie inzake het gebeurde op den Hom- anelschen weg te Arnhem, waarbij W. v. Post uit Amsterdam werd doodgeschoten, ls ge sloten. De inspecteur van po-litie A. v. d. 'Meulen zal binnenkort voor de rechtbank terecht staan. Kinderdoodslag. De maréchaus- sée te Grave heeft proces-verhaal opgemaakt tegen de 21-jarige ongehuwde M. v. K., to Herben (N.-Br.). Zij wordt verdacht van dood slag van een pasgeboren (kind, Twist tusschen jongens. Zater dagmiddag had te Vught een twist plaats tus schen jongens van ongeveer 14 jaar. Twee voogdijkinderen werden door Vughtsche jon gens afgerost. Het is onder de jeugd te Vught n.L een eigenaardig gebruik, om nieuwe daar gevestigde dorpskinderen zoogenaamd te groenen. Op een zeker oogenblik stak de zoon van Van «D. K. met een mes een der voogdij kinderen driemaal in den rug. Den dokter verleende geneeskundige hulp en constateer de twee ernsHige verwondingen, waarvan een bijna de longen raakte. De politie stelt een onderzoek in. Ontaarde ouders. Na verhoor door den burgemeester van Haarlemmerliede c. a zijn gearresteerd en gevankelijk naar Haar lem overgebracht, het echtpaar M. uit Spaarn- woude (bij Spaarndam) en zekere J. W., van Spaarndam, wegens onzedelijke handelingen in de woning van voornoemden M., met zijn 12-jarig dochtertje gepleegd. Nog andere ar restaties zijn in deze zaak te verwachten. Oneerlijke kantoorbediende. Zaterdagavond is door de gemeentepolitie van Leeuwarden aangehouden de 20-jarige G. M., kantoorbediende bij de N. V. Nedcrlandsche Ijzerhandel, afdeeling Hartelust aldaar. Hij wordt verdacht van diefstal van een belang rijke som gelds ten nadcele dezer zaak. Gisterenmorgen is de aangehoudene (er be schikking van de justitie gesteld. Dood gekneld. Maandagavond is de 32-jarige D. Thoen, schipper te Loosduincn, op het rangeerterrein van de H. IJ. S. M. te Delft beklemd geraakt tusschen een goederen wagen en een stootblok. De man was onmiddellijk dood; hij laat een weduwe met één kind achter. Ongeluk bij de schietoefe ningen. De milicien J. Hartman, van het 10e regiment infanterie, diie bij de schiet oefeningen bij Haarlem in ide borst gewond werd. is aan de gevolgen overleden. Door de atoomtram overre den. Een uit school komend 8-jarig meisje van den landbouwer Eekelder te Lichtenvoor de, stad Maandagmiddag haastig de tramlijn over, toen zij van den eenen kant een wiel rijder zag aankomen, terwijl van den ande ren kant de tram naderde. Het kind kwam te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat beide beentjes werden afgereden. Per auto werd het meisje naar het ziekenhuis te Groenlo over gebracht, waar het kort na aankomst overleed. Door een trein aangereden. Gisterenmorgen is nabij 't station Echten de werkman J. B., werkzaam bij het leggen van dubbel spoor aldaar, door een trein aange reden en zoodanig verwond, dat hij naar het ziekenhuis te Groningen moest worden ver voerd. Een scheepsramp. Onder de fami lieadvertenties in een der bladen kwam de volgende bekendmaking voor: „Tot onze groote droefheid moeten we nu, door gobrek aan tijding wel aannemen, dat het s.s. Posidonia, 1 September van Rotterdam naar Port-Pirie vertrokken, na vertrek vau Fremantle 28 Januari j.L met de geheele be manning gebleven is, waaronder onze zoons en broers: W. G Vollewens, gezagvoerder; J. M. v. Ooij, le machinist; A. J. Smits, le stuur man." (Volgen de namen der familieledent School- en Kerknieuws. Ook zonder ons aan onbescheidenheid schuldig te maken schrijft het N. v. d. D. kunnen we uit goede bron mededeelen, dat ter gelegenheid van de feesten der Groningsche universiteit twee bekende persoonlijkheden be noemd zullen worden tot doctores honoris causa in de theologie. De een is de eerbiedwaardige dr. H. Pierson, directeur van de Heldringge- stichten te Zettende andere dr. J. W. Gunning, zendings-director te Rotterdam. Omtrent ds. H. Pierson behoeven we thans wel niet in bijzonderheden te treden. Alleen wen- schen we in gedachte te brengen, dat de hoog geachte voorganger op menig gebied, die reeds in 1876 de opvolger is geworden van O. G. Hel dring, juist heden 10 Juni, den 80-jarigen leeftijd heeft bereikt. Het is de dog voor zijn aftreden bepaald. Wij kunnen er bijvoegen, dat hij zich in Amsterdam zal vestigen. Dn- J. W. Gunning is vooral in de kringen der zending een hooggeachte persoonlijkheid. Als een zoon van wijlen dr. J. W. Gunning, hoog- lecraar in de scheikunde te Amsterdam, stu- deerd ehij aldaar in de godgeleerdheid en werd als predikant bij de Ned. Herv. kerk beroepen te Eerbeek. Het is zijn eenige standplaats ge weest, want daarna heeft hij zich geheel aan het werk der zending gewijd. Hij was achter eenvolgens secretaris van het Ned. Zendeling- Genootschap, daarna in 1896 van de Utrechtsche Zendingsvereeniging, toen zendingsdirector. Achtereenvolgens werd hij tot gelijke functie benoemd, ook bij het Ned. Zendeling-Genoot schap, het Sangf- en TaTautcomité en nu laatste lijk bij het Rijnsche Zendings-Genootschap te Barmen. Aldus is hij in staat geweest, ge steund door den krachtigen geest van initiatief die hem bezielt, een band te slaan tusschen de verschillende zendingsvereenigingen, die in den Indischen Archipel htm arbeidsveld hebben ge vonden. Als gevolg van de in 1910 te Edinburg gehouden wereldconferentie, later nog door de bekende op Oud-Wasenaer gevolgd, werd een Internationaal Continuation Committee (In ternationaal Comité voor de Zending) opge richt uit 45 leden van verschillenden landaard. Daarin is dr. J. W. Gunning de eenige vertegen woordiger van Nederland. Sedert het vorige jaar, toen hij te Rotterdam als inwonend direc tor door ds. Joh. Rauws werd vervangen, is hij gevest'Vd te De Bilt bü Utrecht. Uit Bennekom. Men schrijft uit Ben- nekom aan de N. R. Ct. Zondag moest voor de Ned. Herv. gemeente alhier, nu ds. Paauwe geschorst is, optreden de consulent, ds. Heijer uit Renkum. Daar bekend was, dat deze bezwaren had onder de gegeven omstandigheden op te treden waren de nieuw benoemde ouderlingen Donderdag bij hem op bezoek geweest om te vernemen of men op zijn komst kon rekenen. Dominé had bezwaren, maar zou den volgenden dag zijn besluit mededeelen. Vrijdag deelde hij per telegram mede, dat hij niet zou komen. De beide ouderlingen begaven ïich toen naar Utrecht, om ds. Leenmans, die vóór ds. Paauwe te Bennekom stond, te vragen Zondag te Bennekom te preeken. Ds. Leenmans v/as echter niet tehuis, maar bevond zich te Zet ten. Een der ouderlingen zocht hem daar, ten huize van ds. Bieshaar op. Met hun drieën be gaven de heer en zich vervolgens naar Renkum, waar zij ds. Heijer bewogen, zich niet te onttrek ken aan zijn plichr als consulent, maar te beloven des Zondagsmiddags voor de gemeente van Ben nekom op te treden. Dus rekende men er hier op, ds. Heijer op den kansel te zullen zien. Voor alle zekerheid echter kwam ds. Hattink uit Apeldoorn, voor zitter van de commissie uit de classis voor de Bennekomsche kwestie, met den heer Hoogstra ten, ouderling te Arnhem, des middags over, om, als ds. Heijer zijn woord niet gestand deed, de gemeente nie' naar huis behoeven te zenden. Dit bleek een verstandige maatregel, want toen het half drie was bleek ds. Heijer afwezig. Na den voorgeschreven tijd gewacht te hebben, be steeg ds. Hattink den kansel. De gemeente was bijna even trouw opgekomen als wanneer ds. Paauwe optrad. Ds. Heijer zal door het classi caal bestuur reglementair gestraft worden. Op het 51ste Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest, dat 1 Juli zal plaats hebben op Mid- dagten bij de Steeg, zullen de volgende sprekers de daarbij gevoegde onderwerpen behandelen Dr. A. M. Brouwer, Rector der Zendingsschool te Rotterdam Openingsrede. J. A. van Balen, Zendeling der Utr. Zend. Vereen, op Nieuw Guinea: Een vraag en een antwoord. D. den Breems, predikant te RotterdamMa- ranatha. C. M. Briët predikant te DoetinchemHoo« ren en zien. P. J. Couvée, predikant te Nijmegen: Zullen wij voortgaan? J. J. Groeneweg, predikant te Doetinchem: Waar het om gaat. A. de Haan, Dir. Sem. te DepokHet Semi narium te Depok, J. Henzei, predikant te Boxmeer: Kom over en help ons. Mevrouw J. M. HofmanStollc, van het Ned. Zend. Gen. te Posso Drie perioden in de Posso- zending. J. J. van Ingen, predikant te Harderwijk: Eéne kudde en één Herder. J. Krüger, predikant to Silvoldei Bidt den Heer des Oogstes. C. J. Mulder, predikant te AmsterdamHet honderdjarig bestaan van het Nederl. Bijbelge nootschap. W. B. Renkena, predikant te Duisburg: De geestelijke arbeid onder de Protestantsche Hol landers in Rheinland en Westfalen. N. van Schouwenburg, predikant te Amster dam Rijkdom en arbeid. A. S. Talma, Em. predikant te 's-Gravenhage Sociale arbeid en Inwendige Zending. S. van der Werf, Secretaris van den Bond voor Inw. Zending te Holland, Michigan, Noord- AmerikaEmigratie, een probleem der Zending. J. H. Wiersma, predikant te Amsterdam Twee honderd moede mannen. Dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant te 's-GravenhageSlotrede. Moge dit rijke programma, dat zooveel goeds en schoons belooft, velen uitlokken om dit 51ste feest bij te wonen en worde het begunstigd door het schoonste weder. Aan den avond vóór het feest zal te 74 uur op het feestterrein een bidstond gehouden worden, waarbij de heeren A. Drost, pred. te Arnhem en J. D. van Arkel, pred. te Ellecom, zullen voor gaan en waartoe iedereen vrijen toegang heeft. Reclame. ■/wen en Kunst en Wetenschap. Huwelijk Emma Morel. Gisteren beeft te Amsterdam de huwelijksvoltrekking plaats gehad tusschen de bekende actrice Em ma Morel en den heer K. Peiger, arts. Mysteriespel. Men schrijft aan het Hbld. uit Den Bosch: Sedert de opvoering van „De Sevenste Blis- cap onser Vrouwe" te 's-Hertogenbosch, ds er in de Katholieke kringen van Noord-Brabant een neiging tot het opvoeren van mysterie spelen. Zondag werd door de seminaristen van het college der Abdij van Berne te Hees- wijk een opvoering gegeven van een der mys teriespelen van don Pedro Calderon de la Barca. Van de 73 „Aulos sacramentales". welke deze dichter schreef, is diens „Het Ge heim der H. Mis" wel zijn meesterwerk. Prof. J. M. J. ICnaapen tie Heeswijk bezorgde er de Nederlandsche vertaling van, terwijl prof. Van Yeghel de koren componeerde en de be geleidende muziek voor orgel schreef en prof. Schellekes het tooneel ombouwde in Roraein- schen kerkvorm. De opvoering van dit mysteriespel, dat ook tijdens het Eucharistisch congres te "Weencn door het Galderon-gezeischap aldaar werd vertoond, geschiedde met veel toewijding en gevoel Moor het mystiek-religieus onderwerp. In plaats van het door Calderon geschreven slot, waarin de verplichte 'betuigingen van eerbied aan het Spaansche hof voorkomen, werd dit werk besloten met de vesrzen, waar mede Vondel zijn „Altaargeheimenissen" ein digt. De uitvoering trok veel belangstelling uit Den Bosch en omliggende plaatsen. Huldeblijk Carmen Sylva. Het album, dat ter gelegenheid van haren 70sten verjaardag aan Carmen Sylva door Nederlan ders wordt aangeboden, is ter bezichtiging neergelegd in een der zalen van „Pulahri Studio" aan het Lange Voorhout te 's Gra venhage, waar het door verschillende belang stellenden, o.a. door den consul van Roe menië aldaar, Maandagmiddag m oogen- schouw werd genomen. Het Uitvoerend comité, dat bestond uit mej. K. Balde, voorzitster, de heeren Willy Mar lens, onder-voorzitte^ A. Lapenn, consul van Roemenië en Ph. Zilcken, leden en H. van der Mandere, secretaris-penningmeester, begaf zich heden, vergezeld van prof. Sluijter- man naar de woning van den Roemeenscheu gezant, teneinde het Carmen Sylva-album; aan te bieden. De Hollandsche eere-voorzitter van het co mité, de heer van Karnebeek, burgemeester van Den Haag, maakte deel uit van de de putatie, waartoe enkele der voornaamste leden van het uitgebreid comité behoorden, en voerde het woord bij de overhandiging. De band van het fraaie album is ontworpen en gebatikt door mej. B. Bake te BloemendaaJ Op Zondag 7 Juni 1914 werd in hetj Centraal Israëlitisch Weeshuis in Nederland1, gevestigd te Utrecht, eene gecomnibeerde ver# gadenng gehouden van de commissie yajji toezicht en regenten. In die vergadering waren tegenwoordig da heeren: mr. L. van Lier, A. G. Willing, Au Herschel, B. Spanjaard, mr. Ed. Lankhout» J. M. Wolff, S. J. de Beer, E. de Jong-van den Berg, prof. mr. D. Simons, mr. S. J. van Aalten Jr., J. A. Hamburger, I. Spanjaa Ph. Elias, I. van Gcideren, D. H. Frai~^ Mendes, Jvan Gee ff Jzn. de dames mevr* G Hamburger—Nort en mevr. D. Simons-« van Raalbe. De heeren mr. L. van Lier, dr. M. A. Mej* des de Leon, I. van den Bergh, mr. S. J. IL van Aalten Jr. en mevr. C. Hamburger-^ Nort, werden herbenoemd tot regenten, ten wijl goedgekeurd werd de benoeming tot re* gent van den heer I. van Geld eren» door dd afd. Utrecht, der Mij. tot Nut der Israëlieten In Nederland Do rekening en verantwoording vaat regel ten over 1913 werd tot een bedrag vati f 24,638.73 in ontvangst en uitgaaf goedge keurd Het aantal regenten werd als vooTheen be paald op zestien. Het verslag over 1913 werd uitgebracht en sal nader worden verspreid. Goedkeuring werd verleend tot wijziging van het derde hoofdstuk van het Algemeen Reglement en tot wijziging van art. 11 van het tweede hoofdstuk van het huish. regle ment. Automatische kaartjesver koop. Met het oog op de dikwijls groote drukte en de onbeperkte ruimte zijn aan het station Bussum vier automaten geplaatst voor den verkoop van diverse kaarten voor de richting Amsterdam tweede en derde klasse. Twee dezer automaten zijn zelfs zoo inge richt, dat ze van een gulden teruggeven res pect. 15 ct. en 60 ct. De Utrechtsche schouwburg- kwestie.—De Raad der gemeente Utrecht had beroep ingesteld tegen het besluit van Gedep. Staten van Utrecht van 29 December 1913, waarbij de gevraagde goedkeuring is onthouden aan het besluit van dien Raad van 24 December 1913, strekkende om aan de> Utrechtsche Schouwburgmaatschappi} kennis te geven van het verlangen der gemeente, om met gebruikmaking van hare, uit het met voormelde Schouwburgschappij den 30. Nov. 1881 gesloten en laatstelijk krachtens raads besluit van 30 October 1913 gewijzigd ooutract voortspruitende, bevoegdheid van de Utrecht sche Schouwburgmaalschappij te koopen den in dat contract nader aangeduiden grond met de daarop staande gebouwen, meubilair, de coration en alle verdere toebehooren. Thans is het bestreden besluit vernietigd en ge noemd Raadsbesluit alsnog goedgekeurd. In het Kon. besluit wordt o.a. overwogen, dat de Raad goede gronden heeft aangevoerd voor zijn meening, dat, zoowel om de schouw- burgvraag tot bevredigende oplossing te bren gen, als om aan de gemeente onder niet te bezwarende voorwaarden de beschikking te verzekeren over het terrein, waarop de schouwburg staat, dat deel uitmaakt van een plein, hetwelk in een niet verwijderde toe komst aan uitbreiding behoefte kam hebben, het in het belang der gemeente moet worden geacht, tot de naasting over te gaan, dat de zorg voor het behoud van het vermogen, der gemeente niet van naasting behoeft af te hou den en haar financiën daardoor niet te zeer zuilen worden gedrukt, te mioder waar ook zonder naasting de oplossing van het sdhouw- burgvraagstuk «een financieel offer van belang van de gemeente ral etedhen. Kennisgeving. SCHOUW. 4 De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat WatergTaaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier De Eem, Beken en aankleve van dien, voornemens zijn op Maandag, Donderdag en Zaterdag, den 22en, 25en en 27en Jurvi 1914, eene schouw te houden over de beken en wa* terleidingen. Schouwplichligen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan vol" daan hebben aan hunne verplichtingen in de desbetreffende verordening gesteld. Amersfoort, 9 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWUCK. j Ministerieel bezoek. Minister Bosboom bracht gisteren een be* zoek aan Amersfoort. De nieuwe kantonrechter. De Eembode van gisterenavond schrijft, dait mr. Van Son, de nieuwe kantonrechter, zich' niet metterwoon in deze gemeente zal vesti gen. Indien het nog noodig mocht zijn dit be" richt tegen te spreken, willen wij het hij de zen doen. Mr. Van Son zal zich wel in deze gemeente vestigen doch heeft, als zoo velen, de onaangename ervaring opgedaan van den woningnood hier ter stede. Examens. Onze stadgenooten, de dames C. Kuyterfy C. de Lange en F. W. Meinere, slaagden W Utrecht voor het onderwijzersexamen. Personalia. Te 's Gravenhage is op 62-jarigen leeftijd overleden de gepens. majoor der infanterie O.-I. leger W. A. Godin, ridder in de MüII« laire Willemsorde, tot voor kort alhier woon* ach tig. Jubileum. Maartdag herdacht de heer Ai. J. Strik£ (madhinist aan de gasfabriek op de Wiagen- werkplaats der JL «S. M. den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst der Maatschappij trad. In den morgen werd de jubilaris bij jnonde van den heer P. Godvliet, qpz. H. SL M-, namens ide maatschappij gecomplimen teerd en hem eene enveloppe met inhoud overhandigd, waarna de jubilaris vele ge- lukwensehen zijner kameraden mocht ont vangen, die hem ook als stoffelijk blijk hun* ner sympathie een Jederen leuningstoel aan boden. Na eenige woorden van dank verliet de jubilaris de werkplaats, om den idag ver der in huiselijketn kring door te brengert. Des avonds bracht onder grooten toeloop van nieuwsgierigen, het muziekkorps „iraf- anonie" der W. .W. P., hom een serenade. Goed voorbeeld. Een van de eerste firma's hier ter stede, die zich flink electrisch installeeren. iaat, id de firma Vingerhoets. De installatie wordt geleverd door het electro-technisch bureau Denys van Boon. In het Gebouw van het Provinciaal Be^ stuur te Utrecht werd gisterenmiddag dooi en"der leden van de Gedeputeerde Staten, namens den minister van Waterstaat, in het openbaar aanbesteed: Bestek no. 152: Hel uitvoeren van straalver- nieuwingen op en het maken van een rijwiel pad langs eenige Rijks groote wegen in de provincie Utrecht, raming f 11,600. Ingeschreven werd o. a. door onze stad* genooten: C. Ruitenberg voor f 11.487 en Th W. Bonte voor f 11-428. De laagste inschrijver besomde f 11-386. De ronde stuivers. Er wordt over de toonbanken sinds eenige dagen telkens getwist over de geldigheid den ronde stuivers. Wij willen er daarom nogmaab aan herfcr neren, dat de ronde munten tot 30 Juni wettig.betaalmiddel zijn. Na dien datum won den zij buiUfc omieop gesteld, maar tot 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3