BINNENLAND. KOLONIËN. Denemarken. In den Deenschen rijksdag zijn de voorstel len tot grondwetsherziening voor deze zitting ten val gebracht. Het folkething (lagerhuis) beeft met overgroote meerderheid deze voor dellen aangenomen. Het door de gemengde commissie uit de beide huizen uitgebrachte rapport is door het folkething goedgekeurd met 103 stemmen van de linkerzijde tegen van de rechter zijde en daarna zijnde door de door de commissie ontworpen voorstellen aangenomen met 102 tegen ögstemmen. In het landsthing (hoogerhuis) echter zijn de voorstellen niet afgediaan kunnen worden, om dat de rechterzijde weigerde daartoe mede te werken. Voor dat de eindlsSemming plaats had werd namens de conservatieve partij verklaard, dat zij de beginselen van den nieu wen kieswet (algemeen kiesrecht voor alleD gelijk) niet kon aanvaarden. Daar zij nu de aanneming niet kon beletten wanneer de be handeling jgeschiedde op regelmatige wijze, omdiat zij bij eene stemming van de beide huizen gemeenschappelijk in de minderheid zou zijn, had de conservatieve partij besloten dat hare leden zich zouden onthouden van deelneming aan de eindstemming over de voorstellen van de commissie in het land sthing. Die vergadering is verdeeld in twee gelijke declen: tegenover 33 leden van dte lin kerzijde staan 33 leden van de rechtsche par tij. Iniusschen heeft de linkerzijde een meer derheid van ééne stem omdat de voorzitter, die thans een conservatief is, niet meestemt. Maar de conservatieven konden, door geza menlijk bij de stemming weg te blijven, bo lwerken, dat het aantal aanwezige leden daalde beneden het voor het nemen van een geldig besluit gevorderde cijfer. Zoo verhin derd zij het landsthing de beslissing over de voorstellen tot grondwetsherziening. Om het verzet van de conservatieven te bre ken, zal nu het landsthing ontbonden wor den. Dat zal zijn voor de eerste maal sedert de thans geldende grondwet in Denemarken Van kracht is. Daardoor zullen waarschijnlijk ook de twaalf leden, die door den koning „voor hun leven" benoemd zijn, hun mandaat verliezen, omdat het ministerie-Zahle op het standpunt slaat, <fat ook voor die leden de ontbinding moet gelden, terwijl men aan neemt, dat de koning er legen zal opzien eene ministerieele krisis uit te lokken, door zicb op het tegenovergestelde standpunt te plaat sen. Wanneer de ontbinding ook van toepas sing wordt verklaard op de door den koning benoemde leden, zal er gelegenheid zijn in het nieuwe landsthing door middel van eene koninklijke benoeming de voorstanders van de grondwetsherziening te versterken en hen iin de meerderheid te brengen Rome, 12 Juni. Offieieele berichten, die uit Bologna ontvangen zijn, verzekeren, dat in de stad rust heescht. In Ravenna zijn echter de spoorlijnen en de telegraaf- en tele- foonlcidingen afgesneden door troepen sta kers. Troepen zijn uitgezonden om hen uit een te jagen. Italië. Rome, 12 Juni. Uit Napels wordt be- i icht, dat gistei enavond in een slop bij Rotti- liio een troep personen, die sinds lang daden van vandalisme pleegde en met sleenen naar de troepen wierp, zich plotseling tegenover een peloton Lersaglieri bevonden. Uit de ra men van een huis werd geschoten tegen de troepen, die slag op slag beantwoordden. Twee bctoogers zijn gedood. De rust is nu hersteld. De aibeidersorganisatiën, die het ophouden van dc staking afkondigden, zijn vreemd aan deze incidenten. De troepen keerden, na 18 uren dienst te hebben gedaan, naar hunne kazernes terug; zij werden levendig toege juicht door de menigte. Telegrammen uit Milaan, Genua en Turijn berichten, dat de stad haar normaal aanzien heeft terug gekregen. Er heerscht volkomen rust. Een telegram uit Napels van heden mor gen meldt, dat daar rust heerscht. Spanje* Madrid, 11 Juni. cx-preeidént Roose velt is heden avond om 8 uur vertrokken naar Parijs. Hongarije. Budapest, 12 Juni. De minister van binnenlands»che zaken Sandcir heeft bij het huis van afgevaardigden drie wetsontwerpen over de best uurshervorming ingediend. Vol gens deze ontwerpen zullen de bestuursamb tenaren, die tot dusver door de komitaten ge kozen worden, door de regeering benoemd worden. De komitaten vergadering krijgt de controle van een disciplinair recht over de door den staat benoemde bestuursambtena ren. De konaitaten-commissie, die het eigen lijk orgaan van het zelfbestuur is, wordt door talrijke gekozen eksnenten versterkt. Rusland. Petersburg, II Juni. De begrootings- commissie van de rijksdoeana heeft het wets ontwerp over de aanwijzing van kredieten voor de uitvoering ran het groote militaire programma aangenomen, zonder daarvan iets ie sclirappen. Petersburg, 11 Juni De ministerraad heeft voor het productiejaar 1914/15 het sui kercontingent voor de binnenlandsdie markt astgeateld op 86 millioen poed en voor den onaantasftbaren voorraad op 9 millioen poed. l>e geheele normale productie is op 107 mil lioen poed bepaald. In Albanifl. De te Athene geaccrediteerde gezant van de Vereenigdo Staten Williams heeft eene reis ondernomen naar Noord-Epirus, om daar den ioeStand te besludeeren. Van daar reist hij naar Albanië. Voor zijn vertrek heeft hij, vol gens het dagblad Hellas, aan de gezanten van ile groote mogendheden te Athene een schrij ven gezonden, waarin hij tot hunne kennis brengt, dat de Verecnigde Staten hunne be middeling aanbieden in de Albaneesche kwes tie, omdat zij een spoedig herstel van de orde in het nieuw opgerichte vorstendom gaarne zouden zien en verheugd zouden zijn als rij konden bijdragen tot de bevestiging van den toestand in Albanië. Dit schrijven, dat aanduidt, dat de Ver eenigde Staten een nieuwen weg willen in slaan in de buitenlamdsche politiek, heeft in de diplomatieke kringen jzroot opzien verwekt. Durazzo, 12 Juni. De mutessarifs van Mati en Dibra zijn hier aangekomen om met don vorst te beraadslagen over maatregelen tot onderwerping van de rebellen en tot bevredi ging van het land. Turkije. Konstantinopel, 12 Juni. De ver jaardag van de inneming van Konstantinrpel is voor het eerst sedert 1453, op initiatief van een groep Turksche notabelen met den minis ter van marine aan het hoofd, plechtig ge vierd. De pers brengt vaderlandslievende ar tikelen. Alle Turksche, Armenische cn Griek- sche winkels bleven gesloten. A t h e n e, 1 2 J u n i. De Grieksohe regee ring heeft in Konstantinopel eene zeer krach tige nota ingediend, die de staking van de Griekenvervolgingen verlangt. De openbare meening eisöht een. krachtig en onmiddellijk handelen. Athene, 12Juni. Minister-president Ve- nizelos verklaarde in de Kamer, in antwoord op eene interpellatie, dat eene diepe ont roering het Grieksche gemoed doet ineen krimpen ten gevolge van de gebeurtenissen, die sedert lang reeds in Turkije voorkomen. Hij zet uiteen hoe de Grieken-vervolgingen plaats hebben. Tot dusver heeft de Grieksche regeering de ophelderingen, die door de Turksche regeering werden verschaft, niet in twijfel getrokken. Maar zij is niet'in gebreke gebleven de feiten uiteen te zetten, telkens wanneer nieuwe euveldaden worden aange kondigd, om zekerheid te \erkrijgen, dat de Turksche regeering een einde aan den toe stand zou willen maken. Meer dan 10,000 Grieken zijn uit Thracië in Griekenland ge komen om bescherming te vragen. In de laatste dagen zijn 20,000 vluchtelingen uit Klein-Azië aangekomen, terwijl 30,000 van de 50,000 anderen aan de Aziatische kust wach ten op de gelegenheid om naar Griekenland over te komen. De vraag die opkomt, is dat men moet weten of een dergelijke toe stand kan blijven duren en of het mogelijk is hem nog langer te verdragen. Ik wil gccne onherstelbare woorden aan mijn mond laten ontsnappen; maar ik zou meenen in mijn meest elemenlairen plicht in gebreke te blij ven, wanneer ik de verklaring achterwege hield, dait de toestand ernstig, zelfs zeer ern stig is geworden. De regeering weet, dat als er geen einde wordt gemaakt aan dien treu' rigen toestand, zij zich verplicht zal zien zich niet te vergenoegen met klachten over den rampspoed van de vluchtelingen. (Geest driftige toejuichingen.) Athene, 12 Juni. De regeering heeft do sluiting van de beurs te Athene bevolen, zoo lang de toestand onzeker blijft. Konstantinopel, 12 Juni. Uït de beste Grieksche diplomatieke bron verluidt, dat de Grieksche gezant aan den grootvizier heeft verklaard, dat de beirekkingen tusschen Griekenland en Turkije een gevaarlijk karak ter zouden aannemen, wanneer de ongere gelde Turksche troepen, die Arvali ingesloten houden, de stad mochten binnendringen en daar onaatngename tooneelen veroorzaken. Griekenland. Athene, 11 Juni. Met het oog op de slechte bejegeningen, die de Grieken in Klein- Azië ondergaan, ondanks de herhaalde verze keringen van de Porte, heeft de ministerraad den toestand onderzocht, die kritiek is gewor den. Na afloop van den ministerraad hebben minister-president Venizelos en de minister van marine de genomen beslui.en aan den koning onderwarpen. De openbare meeniiy* is zeer opgewonden. De avondbladen raden do regeering aan niets te sparesn om aan den toestand een einde te maken. Uit Mytilene wordt bericht, dat Aivali in brand moet staan. Vereenigde Staten. Washington, 12 Juni. Het huis van vertegenwoordigers heeft met 216 tegen 71 stemmen het amendement van den Senaat op de Panamaknnaalwet aangenomen. Hot be sluit is onmiddellijk gezonden naar president Wilson. De Vereenigde Staten en Mexico. New-York, 12 Juni. In een telegram uit Saltillo heeft Carranza bericht, dat hij aan de bemiddelaars heeft medegedeeld, dat hij oen vertegenwoordiger naar de conferentie te Niagara-Falls zal benoemen. Niagara Falls, 11 Juni. Na ecnigen tijd te hebben gewacht op het antwoord van Carranza op hunne uitnoodiging lot deelne ming aan de vredesonderhandelingen, hebben de bemiddelaars bekend gemaakt, dat zij de correspondentie met hem als geëindigd be schouwen. Zuid-Afrika* Kaapstad, 12 Juni Zoowel de Cape Times als de South-African News zijn van mee ning, dat de stemming in het parlement van gisteren het aftreden van de regeering niet noodig maakt. De beide organen argumentee- ren krachtig tegen ontslag. Niettemin ziet het kabinet zijn toestand donker in wegens de af nemende meerderheden in den laatsten tijd en de moeielijkheden, die het met sommigen van zijne volgelingen heeft over de belastingmaat regelen, die het kabinet als van dringend be lang beschouwt. Londen, 12 Juni. Uit Kaapstad is be richt ontvangen, dat do regeering aan blijft. Kaapstad, 12 Juni. De regeering, hoewel de ernst van de geleden nederlaag erkennende, wordt geleid door de gedachte, dat het ten nadeele van het land zou zijn. wanneer door hare handelwijze de uitkom sten van veel nuttiger arbeid gedurende de zitting werden prijsgegeven. Allerlei. Bakoe, 11 Juni. De werklieden van de naphta-werken te Bibicibatek hebben zich bij de stakers aangesloten. In 't geheel staken nu 15,000 man. Cerbère, 12 Juni. Gisterenavond, tij dens de processie op den sacramentsdag, kwa men de gevangenen in het bagno te Figueras in Catalonië, in opstand. De directeur is ver moord. De soldaten moesten een volledig be leg uithouden tegen de gevangenen en zich met geweerschoten verdedigen. Er *ljn tal rijke dooden en gewonden gevallen. Dortmund, 12 Juni. Bij het afgraven van een hoop ertsafval op de Aplerbecker Hürte, raakte heden morgen plotseling een groot brok los. Verscheidene werklieden wer den in de diepte meegesleept Tot half twaalf wei-den vier dooden en een zwaar gewonde opgehaald. Of zich nog meer werklieden on der de slakken bevinden, sftaat niet vast. Bachmut, 11 Juni. Inde centrale schacht van de maatschappij tot winning va Bachraifter zout zijn de werklieden gestuit een waterader. De schacht werd overstroomd Drie werklieden verdronken; de overige 297 werklieden werden gered. Toulouse, 12 Juni. Eene met vijf per sonen bezette automobiel is van eene steil helling gevallen ten gevolge van het breken van eene brug bij Saverdun (departemen Ariége). De vijf personen zijn allen gedood. Oost-Indlë. Gouverneur-Generaal Idenburg. Het „Bat. Nwbl." schrijft: Gaat of blijft G.-G. Idenburg? Deze vraag is in de dagbladen den laatsten tijd reeds zoo vaak gesteld en dc eigenaardigste conclusies werden daarbij getrokken. Thans kan op deze vraag echter nogmaals een definitief antwoord gqgeven worden, hetwelk luidt, dat de heer Idenburg in December a.s. zeker als G.-G. zal aftreden. Niet alleen mag dit gezegd worden op grond van het fait, dat Z.E. den vice-presi dent van den Raad van Indië, den heer Van Rees, warm heeft aanbevolen als zijn opvol ger, maar er is nog eon andere aanwijzing, die sterker spreekt. Sinds jaren is het nl. de gewoonte geweest, zoo schrijft men ons van ambtelijke zijde, dat de landvoogd van onze koloniën bij zijn af treden aan de Koningin en den minister van Koloniën een uitvoerig geschrift overhandigt, waarin de scheidende G.-G. de door hem ge voerde politiek uiteenzet en verdedigt, kortom een brok geschiedenis inlevert over hetgeen tijdens zijn aanzijn in de koloniën is voorge vallen en tot stand gekomen. Zoo deden Roo- soboom en Van Ileutsz, en zoo zal ook Iden burg doen, want sinds ecnigen tijd houdt onze landvoogd zich met de samenstelling van zulk een oratio pro domo bezig. Aan versahillende departementsahefs is op gedragen Z.E. tal van gegevens te verstrekken. Aangedrongen wordt op grooten spoed, en van iemand uit de omgeving van onzen onder- konintg vernamen we, dat het werk goed vlot en bmnen eenige maanden voltooid kan zijn. De G.-G. maakt er een lijvig stuk werk van, dat in hoofdzaak wordt opgebouwd uit feiten materiaal. In dit opzicht besteedt de heer Idenburg veel meer zorg aan did bestuursver- slag dan zijn voorgangers, die met een histo risch opstel volstonden. Uit een en ander mag Intusschen met zeker heid geconstateerd worden, dat onze land voogd in Dec. a.s. het bijltje er bij neerlegt. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Da behandeling der STUWADOORSWET is Vrijdag volbracht, nadat een araendement- Spiekman (S.-D.) om eau de betrokken el'biders en werkgeavers meer invloed te ge ven op d esamenstelling der commissie van advies was aangenomen met 41—39 stemmen en het onaannemelijk verklaarde amende- nm-van der Voort van Zijp (A.-R.), minimum-loon voor Zondagsarbeid was ver worpen met 30—50 stemmen. De eindstemming zal op nader te bepalen dag plaats hébben. Verschillende wetsartike len zijn goedgekeurd, o.a. dat houdende be palingen tot wering van ziekte in aardappe len. De Kamer is gescheiden lot Dinsdag aan staande. Berichten. goedgekeurd, dat G. Bos Wz., burgemeester der gemeente Cudorp, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente; goedgekeurd, dat aan W. van Oss, burge meester der gemeente Horssen, op zijn verzoek, met ingang ven 1 Juli 1914, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente; goedgekeurd, dat J. Cornelissen. burgemees ter der gemeente Noorddijk, is benoemd tot secretaris dier gemeente vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder der 3de klasse in de Kroonorde van Pruissen, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken, aan den kapitein J. H. Borel, adjudant van de bri gade grenadiers en jagers; op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1914, eervol ontslag verleend aan den inspecteur- titulair der posterijen en telegraphie in alge- meenen dienst W. Otto, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten. öp Zondag 14 Juni zal de predikbeurt in de Hofkapel ten paleize Het Loo worden vervuld door prof. dr. Pont, hoogleeraar te Am^erdam. Het nieuwe Tweede-Kamergebouw. Heden is het volgende adres verzonden: Aan de Tweede Kamer der Staten-G enera al, Geven de ondergeteekenden met verschul- digden eerbied het volgende te kennen: Niet zonder bevreemding en ongerustheid hebben zij vernomen, dat voor het nieuwe ge bouw voor Uwe vergadering reeds ontwerpen zijn gemaakt door het bureau van den Rijks bouwmeester, Immers zij zijn van meening, dat waar het hier betreft wellicht het meest belangrijke monumentale bouwwerk, hetwelk in dezen tijd kan worden gezet, het ambtelijke bureau, naar de ondervinding overtuigend heeft aange toond, voor deze ontwerpen in geen geval zonder eenige mededinging aangewezen kan en mag worden, en dat er, zoo ooit, nü aan leiding is om aan de Nederlandsche bouwkunstenaars de gelegenheid te geven een Nederlandsch monument te schep pen. B«deaeh waarom zfl.TTw» Verg§tfarina met den meest sterken aandrang verzoeken het daarheen te leiden, dat de bouw van het nieuwe Parlement aan een der beste Neder landsche bouwmeesters worde opgedragen. Geteekend door: R. N. Roland Holst, Dr. A. Pit, Dr. H. E. van Gelder, "Willem Kloos, Jean ne Kloos—Reyneke van Stuwe, Mr. Dr. J. G. Over voorde, H. J. Haverman. Dr. A. Bredius, Dr. H. T. Colenbrander, Wouter Nijhoff, Prof. Dr. J. Huieinga, Fritz Lapidoth, C. L. van Balen, J. F. M. Sterck, Mare. Emants, Prof. Dr. G. W. Kernkamp, Jan Veth, Cyricl Buysse, F. P. ter Me uien, Dr. Mr. S. Muller Fzn., Dr. Jan Kalf. Frederik van Eeden, M. A. Bauer, K. Alberdingh Thijm, Mr. H. P. L. Wiessing, Mr. Frans Coenen, Jac. van Looy, Herman Robbers, Albert Verwey, Henriëtte Roland Holst—v. d. Schalk, J. de Meester, Prof. dr. W. Vogelsang. Kamerverkiezing Katwijk. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in hei district Katwijk (vacature O. Wasseoaer wan Cat- wijk) werden uitgebracht: Dr. de Visser (coalitie) 6176; de Miranda (S. D. A. P.) 232 cn mr. de Jong (Vrijz.) 956 stemmen, zoodat dr. J. Th. de Visser gekozen is. Wijziging van de Amsterdam- sche Verordening op de winkel sluiting. De commissie uit den gemeente raad van Amsterdam voor de strafverorde ningen stelt dc volgende wijzigingen voor in de verordening op de winkelsluiting: lo. Wat betreft die winkeliers die voor het in werking treden der verordening een groot avonddebiet hadden. De commissie heeft hierbij gemeend can individueele vrij stellingen voor hen die^ kunnen aantoonon het slachtoffer van de 'sluiting te zijn go- worden. de voorkeur te moeten geven boven het verlaten van het sluitingsuur voor alle winkeliers in consumptie-a-rfükëlein. Zij acht te het echter wenschelijh een «bepaling op te nemen dat in deze zaken n a 9 uur slechts door den winkelier en inwonende familie leden mag worden verkocht. 2o. Wat betreft het verbod om In oafé's enz, na 9 uur waren te verkoopen die wor den medegenomen. Ook over de naleving van dit artikel zijn vele Machten ingekomen De commissie stelt voor dat voorfaan niet alleen de verkooper, doch ook de?een die dp waren meeneemt, strafbaar zal rijn. 3o. Wat betreft de vrirheid om kleine eet waren te venten. De oommissie wil dat ir-.D dit zal verbieden om te voorkomen dai door straatverkoop van paling enz. den winkeliers concurrentie wordt aangedaan. 4o. Wat betreft de vrijstelling van ver plakte sluiting een week vóór St. Nioolaas, stelt de commissie voor aan den wens eb te gemoet te komen door de winkeffs 14 dagen voor dien dag vrij te stellen. Bovendien wil de commissie nog de vrijstelling vóór be paalde Israelietische feestdagen in de ver ordening zien opgenomen. De nieuwe vloot Naar De Fakkel uit goede bron verneemt zal binnenkort door de regeering bij de Staten-Generaal een voor stel aanhangig worden gemaakt om over te gaan tot den bouw van vier slagschepen, elk groot 24.000 ton, met een snelheid van 22 mijl. en voorts tot den aanbouw van de noo- dige torpedobooten, torpedojagers en onder zeeërs. De bedoeling zou dan voorzitten om van dit materiaal een geheel te maken als eskadicr en later met den aanbouw van een tweede eskader de nieuwe vlootfe voltooien. Uit het Indische mijnwezen meent men de kosten grootiendeels te kunnen putten. De „Kortenaer" in Mexico. De Washingtonsche correspondent van het Hbid. schrijft: Uit Tampico hoor ik uit de allerbeste bron het volgende: de „Kortenaer" heeft hier uit stekend werk gedaan en indien men kon hoo- ren wat de Amerikanen, die nog hier ter plaatse rijn, en de Engelschen en Duitschers en de Mexicanen zeiven daarover te zeggen hebben, dan zou men weten, dat ieder den Hollandschen gezant in Washington dankbaar is dat hij onmiddellijk de voorzorg genomen heeft de „Kortenaer" naar Tampico te lalen vertrekken; men verheugt er zich over dat met al het geschrijf over, voor en tegen de vloot, de marine zich. weinig bekommert om die disputen, maar kalmweg doorgaat haar plicht te doen en onzen goeden naam hoog te houden. Niet alleen hebben de werktuig kundigen van het Hollandsche schip, nadat de machinisten van de Hollandsche petroleum- bronncn gebluscht waren, de machines cn daardoor de bronnen voor vernieling bevei ligd (in civiel en met volkomen goedvinden van de Mexicaansche autoriteiten) maar ook hebben'zij gedurende de belegering aan allen die ze noodig hadden hunne diensten bewezen en op het oogenblik dat ik dit schrijf, heeft de dokter van het Hollandsche schip nog een goede vijftig Mexicaansche gewonden onder behandeling. Evenals in den Balkanoorlog de „Gollan- dets" zich. bij alle partijen grooten eerbied verwierf voor zijn rustig en sober werk op het gebied der humaniteit, zoo wordt ook in Tampico onder de Mexicanen bekend dat de „Holandesa" een vriendelijke man is, die zon der sabelgerinkel en oorlogsgedruisch kalm zijn weg gaat en onderlusschen doet wat zijn hand te doen vindt. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee L. F. H. Tuckermann, 12 dezer te Bergen aangekomen. Mobilisatievoorschrift zoek. Naar de Fakker verneemt heerscht erbij het zevende regiment infanterie te Amsterdam eenige consternatie, omdat het mobilisatie- voorsahrift op een der compagnieën is zoek geraakt. De stukken moeten spoorloos ver dwenen zijn. Een comradssie, uit officieren be staande, is bezig met het instellen van een streng onderzoek naar het gebeurde. De Prinsen van Oeganda in ons land. Donderdagmorgen ar riveerden aan het Missiehuis te Roosendaal de Prinsen van Oeganda, Stanislaus Mug- wanja, Tokino en Jozef. Zij werden verwel komd door den directeur van het Missiehuis en brachten den dag te Roosendaal door. De opwachting werd gemaakt door de gees* lelijkheid en den burgemeester van Roosen daal. De Prinsen blijven 3 a 4 dagen in Neder* land en zouden Vrijdag een bezoek brengeqj aan het Missiehuis der Witte Paters, te Box* tel; terwijl heden waarschijnlijk aan Rotten dam een bezoek zal worden gebracht, waar de gemeenteboot te hunner beschikking is ge steld. Vóór de aankomst in ons land hadden de vorstelijke bezoekers in Engeland vertoefd, waar zij overal zeer officieel door de regee* ring werden ontvangen. Prins Stanislaus Mugwanja bekleedt hel ambt va<n opperrechter, prins Tokino dat van hoofd eener provincie Gezondheidscongre6. Na behan deling der verschillende onderwerpen op dit congres, welke wij vroeger reeds ve. meldden, werd bij de bestuursverkiezing dr. W. P, Ruijsch herkozen. In plaats van mr. dr. A. F. baron van Lynden, die niet herkiesbaar was, werd gekozen mr. H. L. Drucker. Gereformeerde Ziekonver* p 1 e g i n g. De algemeene vergadering der Yereeni^ng tot bevordering van Geref. Zie ke rnv erz orging in Nederland gal, naar de Stand, meldt, eehouden worden op Vrijdag 26 dezer te Hoogeveen. De agenda vermeldt -o. m. het voorstel van het hoofdbestuur: de uitgave van een nieuwe leendrfg, groot f 25.000, voor electrische in stallatie, loboratorium, enz. Des middags zal een openbare samenkomst worden gehouden in de Geref. Kerk, tot ope ning van het Christelijk Ziekenhuis-Oplea- diingsschool Bethesd-a, waarbij prof. L. Lin- ddbooin de openingsrede zal houden. Kon. bezoek aanGroningen. Gis terenavond werd in de vergadering van ,.De Centrale" en afgevaardigden van verschillen de stadsgedeelten te Groningen besloten tot algeheele illuminatie op den avond, dat het Kon. Echtpaar door Groningen zal rijden. Bo vendien werd besloten door bewoners van het Noordergedeelte der stad tot illuminatie van het Noorderplantsoen. „II of wij ck". Een goede tijding brengt het Vad.Hofwijck is behouden gebleven en 't zal museum worden. Een gift van f 20,000 heeft het mogelijk gemaakt, dat de Vereeni- ging Ilofwijck „Hofwijck" kon koopen voor f 36,000. Hollandsche scheepsindus- trle in Bulgarije. Aan de Tel. wordt geseind, dat de Frankf. Ztg. een telegraan uit Sofia ontving, volgens hetwelk de Bul- gaarsche financiersgroep concessie heeft ver leend tot het aanleggen van een groote scheepswerf te War na. Be werf zal een zoodanigeD omvang heb ben, dat alle schepen, welke Bulgarije noo dig zal hebben, daar vervaardigd kunnen worden. Het conflict in het bouwbe drijf te Amsterdam. De correspon dentie tusschen de besturen van de Alg. P-a- t<noonsvereeniging en van de werklieden-or ganisaties heeft geen resultaat opgeleverd», zoodat de uitsluiting voortduurt. De staking te Gouda. Gisteren is te Gouda na gehouden besprekingen tus schen de Patroonsvereeniging Gouda en de hoofdbestuurders van den Ned. Bond van Ar beiders in het Handels- en Transportbedrijf, de staking der schuitenlossers. welke ge volgd was door uitsluiting, geëindigd. Ge tracht zal worden te komen tot een unifor me ergeüng voor de bedrijven. Opnieuw vreemdelingen 1 a s- Ig gevallen. De voorzitter van de Yacht Club d'Ostende heeft zich beklaagd over de straatjongens in Haarlem. Toen hij met zijn jacht .Zephyr II" in het Spaarne te Haarlem lag, hebben de kwajongens getracht de meer touwen van zijn jacht door te snijden en met steenen naar de boot en later ook naar den eigenaar en een dame, die aan boord waren, gegooid. De z a a k-P inheiro. Het „Court •d*Appèl" te Brussel heeft den Amsterdfam- tichen diamanthandelaar J. Pinheiro vrijge sproken van de aanklacht wegens oplichting waarvan eenige diamantmakehiars te Ant werpen hem beschuldigd hadden. Overtreding rende z-v ous- verbod. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank to 's Gravenhage eischte tegen zekeren K. en tegen diens edhtgenoole we gens overtreding ran het z.g. rendez-vous- Verbod een veroordeeling tot zes maanden egvanffenlsstraf. Het gebeurde te Arnhem. De in specteur van poKtie v. d. M., te Arnhem, die bij de botsing tusschen politie en burgers in den nacht van 9 op 10 Mei in de Hommel* straat aldaar, den 22-jarigen v. d. Post, uit Amsterdam, heeft doodgeschoten en binnen kort voor de rechtbank te Arnhem zal terecht staan, zal zich te verantwoorden hebben we gens doodslag, subsidiair: 1. wegens mishan deling met doodelijken afloop, subsidiair 2» wegens het veroorzaken van den dood door schuld. Verdronken. Gisteren morgen te ongeveer 6 uur werd de 72-jarige weduwe G. te Oldenzaal vermist. In de onderstelling dat zij vroegtijdig naar de kerk. was gegaan, werd daarop door haar huisgenooten niet dadelijk adht geslagen, doch een uur later werd haar lyk uit de z-g. Kattegrave (een gracht) opge haald. De ongelukkige was geruimesn tijd ziek! geweest en scheen niet wel bij het hoofd te eijn. Te Oegstgeest is Donderdagavond het 3-jarig zoontje van den heer J. B. te water geraakt en verdronken. Verdronken. Gisterenmorgen 6 uur is de defcknecht D. Zaal, wonende te LeMen, van de motorboot "Wilhelmina V, der ree* derij W. Bus te Haarlem tijdens het schutten in de Aalbrechlkolk te Rotterdam van da loopplank te water gevallen en verdronken. Het lijk "werd een half uur later opgehaald en naar Crooswijk gebracht. Door eon auto overreden. Vrij dagnamiddag Is QD den hoek van de Haze*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2