BINNENLAND. lens te kunnen uitdrukken. Onder de hoede Van Uwe Majesteit heeft Rumenië een op merkelijke ontwikkeling gekregen. Van do '(Russische sympathie konden de prins en de prinses van Rumenië zich zelf overtuigen. In Onze gemeenschappelijke belangen zie ik een band van onze vriendschappelijke en goede buurschap. Het door Uwe Majesteit voltooide ^Werk des vreds geniet de waardeering van de dankbare volken. Ik breng een dronk uit op den koning en op het dappere Rumeensche leger. Odessa, 15 Juni. Het keizerpaar is aan lboord van de Standart hier aangekomen. Onder ide talrijke monarchen omtmoelin- igien neemt de samenkomst in Konstanza eene bijzondere plaats in, omdat het de wederzijd- eciie fa/nul i cm waren, die elkaar ontmoetten. De czaar kwaan met zijne vier kinderen, drie Klochters en een zoon; het Rumeensche hof •was voltallig verschenen in zijne drie ge slachten. Op grond van deze familie-ont moeting mag men aannemen, dat de familie- verbintenis tusschen de hoven van Peters burg en Bukarest, waarvom sinds eenigen tijd sprake is, tot stand zal komende oud ste zoon van het Rum eens he kroonprinsen- maakt, weer eens samen te zijn. D"e poRtie- éfcam. waar -hij in garnizoen staat, naar Koi*- etanza gedaan om met «de oudste dochter van het czanenpaar, grootvorstin 01ga, met wie 'hij onlangs dn Petersburg kennis heeft ge blaakt weer eens samen te zijn. De politie ke betecktenis van deze sa/m^nkomst ligt voor de (hand; zij vertoont ons Rusland en Ru menië, gezamenlijk strevende naar hetzelf de doel: de opperste leiding van de zaken <wn den Balkan. Servië. De ministerieele crisis in Servië is, na bijna 11 dagen te hebben geduurd, geëindigd. Ni- kola Pasics blijft aan als minister president. Of in zijn kabinet wijzigingen zullen worden gebracht, zal nog moeten blijken. Het verloop van deze crisis heeft wederom het bewijs ge leverd, welk eene hccrschende stelling Pasics tn Servië inneemt en hoezeer hij zijne politieke tegenstanders de baas is. De oppositie begon voor het kabinet-Pasics gevaarlijk te worden, padat zij zich tot een blok had vereenigd. De koning scheen besluiteloos. Pasics voeg om lijn ontslag, want hij wist wat er zou gebeu ren. Met het oogenblik, waarop het er om te doen was de regeering op zich te nemen, was het gedaan met de eensgezindheid van het oppositieblad. Het bleek, dat de oppositie niet in staat was een kabinet te vormen, dat eenigen kans had iets te bereiken. Het blok viel uiteen, de jong-radicalen waren niet sterk genoeg om de regeering op zich te nemen, en er bleef dus niets over, dan Pasics te verzoe ken, ook verder aan het hoofd van de regee rt ng te blijven. Nu heeft de oppositie hare eensgezindheid terug gevonden, en drie partijen hebben ge zamenlijk besloten niet meer deel te nemen aan de werkzaamheden in de skoepsclitina. Pasics schijnt er niet legen op te zien, nu die obstructie met een besluit tot ontbinding te beantwoorden. Belgrado, 15 Juni. De skoepschtina ihceft in laatste lezing aangenomen <le wets ontwerpen tot het toeslaan von een buitenge woon crcdiieft ten behoeve van het leger van 122,800,000 dinars en tot verlenging van den Effectieven diensttijd der begunstigde dienst plichtigen met een jaar. In de parlementaire kringen verluid!, dat de skoepschtina met het oog op de spanning tusschen Turkije en Griekenland niet ontbon den maar slechts verdaagd zal worden. Turkije. Konstantinopel, 15 Juni. De minis ter Talaat Bey heeft uit Magnesia - :seind, dat hij uit Aivali is vertrokken. Hij heeft een be zoek gebracht aan de Meschkonisi-eilan len, waar hij de Grieksche bevolking cerust stelde. Hij bezocht ook Dikili en bewoog r~00 Grie ken uit de districten Dikili en Bergama naar hunne woningen terug te keeren, t. -dijk met het detachement militairen, dat daarheen ge zonden was. De Grieksche bevolking van Ber gama en eenige naburige dorpen was naar Mytilene getrokken. Het is gebleken, dat bij deze verhuizing eenige huizen zijn "^lun- derd. De minister heeft bevel gegeven de schul digen gevangen te nemen en aan de Grieken uit te leveren. De meeste voorwerpen, die waren ontvreemd, zijn aan de eigenaars terug gegeven. De minister heeft in Somma eeD gesprek gehad met den vali, die er reeds in was geslaagd de Grieken, die zich naar Smyr na begaven, tot terugkceren te bewegen en de anderen gerust te stellen. Heden l.<*eeft de minister zich naar Menenmen en near Smyr na, morgen naar Phokea. Konstantinopel, lGJuni. Er heerscht een gevoel van pessimisme in de politieke kringen van Konstantinopel gedeeltelijk ten gevolge van de aanvalsdaden, die werden be richt, en van gevechten, dde hébben plaats ge had in Menemen en Phochia. Een veertigtal Inwoners van Menemen zijn, volgens de be richten, gedood oi gewond bij de verdediging ▼an de stad. In Albanië. Rome, 15 Juni De Agenzaa Stefani be richt uit Durazzo van 4.26 namiddags: De strijd duurt nog voort. Kolonel Thomson is heden morgen door verscheidene geweer schoten gedood, toen hij bij de voorposten ver- loefde. Durazzo, .15 Juni. (Agenzia Stefani). Na vier uur namiddags trad een oogenblik ▼an rust In. Intussohen ziet men op korten afstand twee vijandelijke massa's, die elk oogenblik een inval kunnen doen en de stad plunderen. Er wordt gevreesd voor een nach- lelijken aanval. Het aantal gewonden en ooo- den is zeer groot. De vorst heeft uit Alessio versterkingen van de Mirdilen ontboden. Rome, 15 Juni. In hel begin van de Ka merzitting verzocht Galli opheldering over de gebeurtenissen in Albanië. Hij herdacht daar bij kolonel Thomson, die bij de verdediging van zljh nieuw vaderland en van zijn vorst is gevallen. (Teekenen van instemming). Hij drukte den wcnsch uit, dat elke dubbel zinnigheid uit den weg zou worden geruimd In dier voege, dat de betrekkingen tusschen Italië en het voor zijne onafhankelijkheid •trijderode Albanië steeds nauwer toegehaald •ouden worden. Minister San Giuliano verklaarde, dat Al banië zich bereid loonde, voor het incklent- Muricchio eene behoorlijke voldoening te ge ven. Tengevolge van het verzet van kolonel Thomson was dit incident nog niet afgedaan. Aliotti had gisteren, om de bijlegging te be spoedigen, een krachtigen stap ondernomen. De minister had reeds het telegram geschre ven, dat de beslissende instructiën inhield, toen de laatste gebeurtenissen tuaschen bedde kwamen. Minister San Giuliano verklaarde ver der nog: Wij hebben aan den gezant Aliotti geseind, om hem te vragen welke vol doening, met het oog op den veranderden toe stand voor het incident Muricchio moest wor den verlangd. Italiaansche en Oostenrijksche matrozen verdedigen het vorstelijk paleis en de gezantschapsgebouwen. Een Engelsch oor logsschip zou heden morgen in Durazzo aan komen. Daar de Engelsche admiraal de oud ste in rang is. zal hij het hevel voeren over de internationale strijdkrachten. Men ver wacht Fransche en Russische oorlogsschepen. Een rtaliaansoh eskader Kgt in Ancona ge reed. Voor kolonel Thomson heeft hij achting; hij eert hem als een dapper man. die gevallen is ln de vervulling van zijn plicht. De regeering zal zorg dragen, dat de groote belangen van Italië niet in gevaar komen, hoe ook de loop van de gebeurtenissen moge zijn. P a r ij s, 1 5 J u n i. Het pantsersahip Edgar Quinet heeft bevel ontvangen zich naar Du razzo te begeven. Weenen, 1 5 Ju ni. De Neue Freie Presse wijdt bij de bespreking van den heldend-^ d van Thomson woorden van grooten lof aan zijne nagedachtenis. 1 6 J u n i. Ook de heden morgen verschenen bladen wijden warme woorden van hulde aan Thomson en verklaren, dat zijn dood een zwaar verlies voor Albanië is. Rome, 15 Juni. (Agenzia Stefani). Kolo nel Thomson had den 13en de na het incident Muricchio-Chinigo door den Italiaanschen ge zant in Durazzo geëischte verontschuldigin gen besKst geweigerd. Daarna begaf Aliotti zich den 14en met den Italiaanschen admiraal naar den Aibaneeschen ministerraad. Hij edschte, dat óf Thomson zich, overeenkomstig de schriftelijke belofte van mrinister-president Turkhan, zou verontschuldigen, óf dat Thom son vóór den 3en Juli en kapitein Fabius da delijk zou worden teruggeroepen. Aliotti eischte een afdoend antwoord vóór den 15en des middags. Hij deed daarbij uitkomen, dat zijn eisch niet het karakter van een ultima tum had. Aliotti toonde, dat hij er op uit was de militaire operaliën in Albanië niet te sto- Ten. Hij stemde er in toe, dat Thomson tot den 3en Juli zou blijven, omdat de minister van oorlog hem verklaarde, dat dit noodzakelijk was en zonder gevaar kon gebeuren. Turkhan begaf zich in den avond van den 14en naar Aliotti en betoogde, dat als Thomson Albanië verliet, de expeditie tegen de opstandelingen zou mislukken. Hij verzocht den gezant nog eenige uren geduld te hebben; dan zou hij be proeven Thomson te everreden een brief van verontschuldiging te onderteekenen. Op dit bericht scrinde San Giuliano een uit drukkelijk bevel om volledige en onverwijlde voldoening te eischen. Intussohen hebben de sedert ontvangen berichten uit Durazzo den toestand veranderd. Weenen, 15 Juni. De Neue Freie Presse heeft uit Durazzo het volgende bericht nt- vangen van haren bijzonderen correspon dent Om half vijf in den morgen klonken onver wacht kanonschoten, waarop spoedig een goed onderhouden geweervuur volgde. De op standelingen, die een deze dagen van vierkan ten zouden worden aangevallen, hebben zen aanval voorkomen. De aanval geschiedde van twee kanten. De verdedigers waren 800 Malis- soren en een gering aantal Albaneesche gen darmes en Albaneesche en Europeesche vrij willigers. Omstreeks 6 uur 's morgens woedde de strijd het hevilgst. Het strijdrumoer duurde meer dan een uur. Vorst Wilhelm sloeg aan eene brug niet een verrekijker het gevecht gade. Aan den toegang tot het vorstelijke pa leis richtten Italiaansahe mariniers barrika- den op; daarachter werden kleine kanonnen in stelling gebracht. Tusschen 7 en 8 uur in den morgen ver spreidde zich het gerucht, dat kolonel Thom son gevallen was. Zijne manschappen lagen des morgens ln de loopgraven. Hij beval, dat zij voorwaarts zouden gaan. De manschappen, meerendeels bewapende Malissoren, aarzelden met hot oog op het hevige vijandelijke vuur. Thomson sprong uit de loopgraaf om hun moed in te boezemenhij stormde met getrok ken sabel vooruit, maar werd door een kogel doodelijk getroffen. Om 9 uur hoorde men nog slechts nu en dan een geweerschot. De aanval van de rebellen scheen voorloopig te zijn afgeslagen. Griekenland. De Agence d'Athènes bericht: De Grieksche regeering heeft als schadevergoeding voor de verliezen van de Grieksche staatsburgers in Triksopis 10.000, voor die in Parissis 100 pond verlangd. Perzië' De kroningsplechtigheid van den sjah, die den 21en Juli zou worden voltrokken, is tot September uitgesteld. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat het parlement, waal voor de sjah den eed moest afleggen, nog niet gekozen is. Men gelooft echter niet aan deze reden, volgens een bericht uit Teheran aan de Köln. Ztg„ maar vermoedt, dat dit uitstel to wijten is aan van Russische zijde geopperde bezwaren. Allerlei. Een sergeant van het regiment grena diers te Liegnitz in garnizoen, heeft zijn bruid, haar vijfjarig zoontje en vervolgens zich zelf doodgeschoten omdat hij niet met zijn bruid kon trouwen. De pakethoot „New-York" is Zaterdag nacht, naar de „N. Rott. Ct." meldt, bij dich ten mist door het stoomschip Pretoria" aan gevaren, tweehonderd mijl ten oosten xan Nanitudköt De „New-York" heeft aan bakboordzijde een gat gekregen van 12 voet hoog en 32 voet lang, 15 voet boven de waterlijn. De schok was zoo herig, dat het anker van de Protoria van den boeg van 't schip werd afgerukt en in het gat van de New-Yoik bleef hangen. Bijna alle passaigiers sliepen toen de aan varing geschiedde. Door den schok wakker geworden, stormden zij aan dek. Sommigen zeggen dat zij den boeg vaji de Pretoria kon den aanraken. Toen de Pretoria achteruitsloeg wisten ka pitein Roberts en de eerste stuurman Turner de passagiers gerust te stellen. Ongeveer tien minuten voor de aanvaring even nadat de Pretoria de seinen met de stoomfluit van de New-York was begonnen te beantwoorden, had kapitein Roberts de wa terdichte schotten doen sluiten. Gelukkig was het nersoneel. dat ln het be schadigde gedeelte sliep, bij de aanvaring ln de machinekamer aan heit werk, anders zou den er waarschijnlijk slachtoffers gevallen zijn. Luik, 15 Juni. liet dorp Aywaille is ge heel verwoest door eene overstrooming, ver oorzaakt door achtereenvolgende onweers buien. De verliezen zijn aanzienlijk. Zes paar den zijn in een hotel verdronken. Persoon lijke ongevallen worden niet gemeld. Aviateur verbrand. Te Johannisl.hal is de arriaieur Krioger, die kopje duikelde, met zijn toestel van 300 M. hoogte gevallen. Het benzine-reservoir vatte vlam, ariateur en passagier verbrand den. Tn zee gestort. Reuter seint ons uit Helgoland, d.d. gis teren: Tegen lacht uur (hodën avond stortte op onfgeveer 4 mijl van Helgoland een water vliegtuig in zee, dat zich op weg bevond van Wilhelmshacven na3r Helgoland. Tisschers- schepen zijn vertrokken om hulp te bieden. P a r ij s, 15 Juni. De werkplaatsen van de in aanbouw zijnde Métropolitain op de Place Saint-August in zijn overstroomd. Er zijn gaten gevallen in de Rue de Boétic, de Avenue d'Antm en de Place Saint-Augustin Volgens gerucht zijn er slachtoffers gevallen. Uit de Pers. Overste Thomson, t Enkele bladen bevatten reeds gisterenavond waardeerende artikelen over den heldendood van overste Thomson. De N. R o 11. C t. schreef o.a. „Arbeidend met elle kracht van zijn ener gieke persoonlijkheid aan de nobele en moeilijke taak, die hij vrijwillig op de schou ders had genomen, met een geestdrift, voor welke de bezwaren slechts een prikkel wa ren tot feller strijd ter bereiking van zijn doel, is hij gevallen als een held. Zooals hij is gestorven heeft hij ook ge leefd. Als het ten minste het kenmerk van een held is, bezield te zijn door idealen, zoo zeer dat hij al zijn kunnen en weten in dienst van die rdealen stelt, dat hij zich zoo zeer voelt aangetrokken door het verhevene van een taak, dat hij daar vrijwillig zijn schouders onder zet, zonder te tellen de moeilijkheden, die hij daardoor zal onder vinden, de tegenwerking die men hem zal bieden, noch de gevaren, waaraan hij zich zal blootstellen. Dat heeft Thomson gedaan. Hij wist welk een ontzaglijk moeilijke en netelige taak de vorming van de Albaneesche gendarmerie zou worden, hoe gering wellicht de dank zou zijn van hen, die deze taak op zich namen. Maar hij wist evenzeer, hoe trroot de ver dienste zou wezen, voor Albanië en voor Europa, ven de ondernemende mannen, die dit nochtans deden, al zou door de bezwaar lijke omstandigheden, waaronder zij moes ten werken en de eigenbaat der tallooze bij het land geïnteresseerde politici, die ver dienste met dadelijk naar waarde worden erkend." Het blad eindigt zijn artikel aldus: „Nu is hij gevallen als een held ten dien ste van zijn nieuw vaderlandmaar ook ten dienste van Nederland. Want de Nederlan der Thomson in Albanië is een figuur van heteckenis geweest, die de aandacht van Europa tot zich heeft getrokken, die ontzag heeft weten in te boezemen -aan vriend en vijand." Aan het artikel, dat het Handelsblad gisterenavond aan Thomson wijdde, onllee- nen we het volgende: „Albanië is niet het bloed van één Neder- landsch officier waard, is gezegd geworden. Zeker dus niet het leven van Thomson 1 Is dat zoo? Voor niets zal het offer van zijn leven niet geweest zijn. Hij heeft anderen getoond, hoe elke plicht vervuld moet wor den, hij heeft bewezen, dat een Neder- landsch officier voor de zaak waarvoor hij strijden moet, zijn leven laten wiL Het bren gen van rust, beschaving en orde in een land als Albanië is een offer waard ons dunkt echter, dat, na dit offer, op de mogendhe den, die onze Nederlandsche officieren op geroepen hebben, de plicht rust te zorgen, dat het leven van Thomson niet voor niets opgeofferd is." De Nieuwe Ct. bevatte hedenochtend een artikel „Nederland en Albande" waaraan we ontleenen: „Hoe ontzettend hoog de prijs ook moge zijn, die wij hebhen moeten betalen voor het vrijwilig aanvaarden van de opdracht in Albanië, voor het prestige van den Neder- landschen naam hebben deze tot het laatst ^getrouwen, ondanks de leugens van dr. Dil lon en consorten, groot werk gedaan. Nederlandsche harten zullen hun een dankbaar aandenken er voor bewarenhet aanzien van Nederland heeft door de ge beurtenissen in Albanië niet geleden. En al is "net ons een diepe teleurstelb'ng, dat wij niet allen zullen mogen terugezien, die met zooveel moed waren uitgetogen, al betreu ren wij het levendig, dat van de ervaring door hen opgedaan, onze weermacht niet zal mogen profiteeren, in die mate als wij had den gehoopt, al bejammeren wij het groote verlies, dat ons land in deze mannen heeft geleden, wij ziin him gaarne gebrachte er kentelijkheid schuldig voor de wijze, waarop zij hun plicht hebben vervuld, en aldus den naam van ons land hebben hoog gehouden. Dit moge voor de verwanten en de ge zinnen dergenen, die hun leven lieten in de vuurlinie, althans eenigermate een troost zijn in deze droeve dagen, ook in het be wustzijn, dat wij allen, Nederlanders, deelen in hun rouw, omdat wij in de gevallenen ver tegenwoordigers zien van de beste Neder landsche eigenschappen." Het Vaderland bevatte heden ochtend een In Memoriam van de hand van den heer Roodhuyzen. Wij ontleenen daaraan: „Thomson nam in de Kamerfractie een zeer bijzondere plaats in, en het was dan ook 'n bittere tegenvaller voor zijn collega's, dat zijn mandaat bij de laatste verkiezingen niet werd hernieuwd. En die plaats nam hij niet alleen in als de militaire specialiteit, die zijn kamerlidmaatschap dienstbaar wilde maken aan de verwezenlijking van zijn ide aal een weerbare natie, maar tevens als een man van buitengewone gaven groote ontwikkeling en helder oordeel. Zijn zin spreuk was, al bleef die dan ook onuitge sproken, dezelfde als van Johan de Witt, en hij betrachtte het„ago quod ago", zóó, dat hij zich steeds met hart en ziel wijdde aan de zaak waarvoor hij stond. Het fs dus haast onnoodig te zeggen, dat hij èn in de Kamer èn in de Kamerclub altijd op het appèl was. Hoeveel zijn collega's van hem geleerd hebben is moeilijk onder woorden te brengen, en het was altijd dubbel de moeite waard naar hem te luisteren, omdat hij slechts dan *:prak als hij iets te zeggen had. Had hij dit niet, dan luisterde hij, en scherp, terwijl hij zijn rustelooze geest had aan enkel luisteren niet genoeg van een zijner medeleden een caricatuurkop zat te teeke nen, in welke kunst hij een meester was en waarbij hij ieder ziin beurt gaf. Mocht zijn optreden in de Kamer wel eens valschelijk den schijn wekken of het afbre ken hem een lust was, dan vergete men hierbij niet, dat hij hij zijn onvermoeiden strijd tegen sleur en verouderd stelsel in het leger alle slachtoffers daarvan hij zich kreeg, die hem vroegen hun pleitbezorger te zijn. Trouwens wie zelf hoogstond, wist ook, al was hij tegenstander, hem volle recht te laten wede-varen Zoo bijv. Colijn, die bij de verdediging van zijn Militiewet Thomson tot den einde toe tegenover zich zag, en die toen deze hem bij haar aanneming de hand toestak, hem de heide handen drukte als een «eresaluut aan den nobelen tegenstander, met wien hij den degen had gekruist. W-j hebben, weinig vermoedende, dat wij bij het afscheid hem voor het laatst de hand drukten, hem met genoegen naar Albanië zien vertrekken. Nu zijn tijd nog niet geko men was om achter de groene tafel te ver wezenlijken waarvoor hij zoolang had ge streden, vonden wij het een gelukkige oplos sing, dat hij niet behoefde terug te keeren in het leger, waarin hij de kans zou gcloopen hebben een superieur te krijgen, die zijn grootheid niet zou hebben gewaardeerd, al was er dan ook te zijnen opzichte in de 8 foren, dat hij Kamerlid was, een gansch andere gezindheid in het leger gekomen. We mogen er in dit verband misschien wel aan herinneren, dat toen wij in de Julidagen van 1913 aan een hoofdofficier, die ons vroeg of Thomson kans had op de porte feuille van Oorlog, de vraag stelden, of velen in het leger, dat geen défi zouden vinden, ten antwoord kregenMaar nog veel meer, die zijn benoeming met een juichkreet zul len ontvangenhij was inderdaad bezig het pleit te winnen. Wij zagen hem gaarne naar Albanië gaan, omdat het commando van een bataljon zoo weinig geëvenredigd was aan de groote gaven, die hem wnren geschonken, maar nog meer omdat hij daar de gelegenheid kreeg zijn organisatorisch talent, dat inder daad buitengewoon was, en waarvan Minis ter Bergansius reeds in 1903 een dankbaar gebruik maakte, voor gansch de wereld te laten zien. Daar in de Albaneesche vlakten zijn zij, die hem verweten, dat hij alleen kon afbreken, op de schitterendste wijze ge logenstraft, en hij iedere nieuwe tijding van zijn succes fluisterden wij het ons zeiven toe, dat hij daar in het Oosten bezig was zich onbewust den weg naar het Ministerschap te effenentot de kogel kwam, die aan een zoo welbesteed en nog veel meer belovend leven een einde maakte." De Telegraaf schrijft !n haar ochtend blad van heden „Zijn heengaan is in de eerste plaats voor Nederland een onherstelbaar verlies. Wel licht zou hij de man geweest zijn, die ons defensiewzeen op een normale basis bad kunnen stellen en door zijn gezonde miKtair- democratische beginselen ons leger de kracht en populariteit had kunnen geven waarnaar sinds jaren vruchteloos gestreefd wordt. Maar ook voor het jonge vorstendom Al banië is zijn dood een zware slag. Er was geen overdrijving in, toen onze correspon dent te Durazzo eenige dagen geleden schreef, dat Thomson de spil was, waarom alles in Albanië draaide. Zijn veelzijdige ta lenten maakten hem tot den man, die alleen er toe in staat geweest zou zijn een be stuursorganisatie in dezen staat te schep pen." Aan de waardeerende woorden aan Thom son's nagedachtenis gewijd, voegt de Tele graaf nog deze beschouwing toe: „Als van zelf stelt zich thans de vraag, of niet zij, die bij ons te lande zich van den beginne af, tegen het zenden van onze offi cieren naar Albanië verzet hebben, deze kwestie van het juiste standpunt beoordeel den. Immers, welk belang kan Nederland er bij hebben, zijn jonge en beste krachten te offeren aan het cynisch spel van eenige diplomaten, die, door hun regeeringen ge steund, slechts ten doel schijnen te hebben ernstigen arbeid onmogelijk te maken en kunstmatig nieuwe verwikkelingen in het leven te roepen. Laten de mogendheden, in wier belang de kuststrook aan de Adria tot een souvereinen staat geproclameerd is, maar die er thans verdeeldheid zaaien, zelf de verantwoordelijkheid én de gevolgen van hun optreden drogen. Evenmin als de Zweedsche officieren, die in Perzië een zelf de taak te vervullen hebben, als de Neder landers in Albanië, er in geslaagd zijn, voor hun moeilijken arbeid, bij Engeland en Rus land medewerking en waardeering te vinden, zal het op den duur onzen mannen mogelijk zijn, de tegenstrijdige belangen der bij Al banië geïnteresseerde mogendheden te vtr- zoftnen." Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 16 Jm^ he vat o.a. de volgende Koninklijke besluiten- benoemd tot adjunct-commies aan het de partement van buitenlandsche zaken mr. E. baron van Heerdt tot Eversberg; benoemd tot ridder in de Oranje-Nas8au- orde G. D. Minnaert, te Gent, voorzitter van het Algemeen Bestuur van het Willemsfonds j to»t gewoon hoogleeraar i.an de Rijksunlver- siteölt te Ledden ln de Oud-Qhristelijke leb terkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament dr. H. Windïsch, privaat-docent t« Leipzig benoemd tot commandeur in de Oranje- Nassau-orde A. G. Kröller, hoofd der firma Wim. Muller en Co., te Rotterdam; benoemd tot directeur der strafgevangenis te Breda P. Latour, a djunct-d lreot eur le rang der strafgevangenis te Rotterdam; op verzoek eervol ontslagen T. Noordhoff Fz. als notaris te Franeker; op verzoek eervol gepensioneerd de Indisch ambtenaar met verlof dr. P. N. van Kampen, laatstelijk adjunct-afdeeBrogsohef aan het de partement van landbouw te Buitenzorg, zulks wegens physieke ongeschiktheid; benoemd tot rijk^keurmeester in algemee- nen dienst 3e klasse de geëxamineerde vee arts J. J. Meier, te Utrecht. eervol ontslag verleend als consul der Neder landen te Santo Dominga aan den heer J. Senior en is als zoodanig benoemd de heer H. J. Hohlt, tot dusver vice-consul der Nederlanden daar ter plaatse. Aan den heer Hohlt kan in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden geschreven. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over de Dominicaansche republiek toegekend de eere-medaille der orde van Oranjp-Nnssau, in zilver, aan J. J. Scheffery fabrieksbaas aan de stedelijke gasfabriek te Schiedam, en aan F. van Keulen, werkman in dienst der gemeentelijke gasfabrieken te Rot terdam. Prins Hendrik is gisterenavond om 10 u 18 min. per D-trein, die te Apeldoorn stopte om Z. K. H. op te nemen, vergezeld van zijn adjudant naar Strelitz vertrokken. Woensdagmorgen om 7 u. 10 min. keert Z. K. H. in Apeldoorn terug. Prins Hendrik naar Don Bosch Donderdag om 12 uur arriveert Prins Hendrik uit Apeldoorn te 's Hertogen bosch. öm één uur zal Z. K. H. dé lunch ge bruiken op het landgoed ..Reeburg" le Vught, zomerverblijf van den burgemeester van den Bosch, jhr. >van der Does de WUlebois. Om twee uur «pent de prins de vergade ring van ihot .„Oranje Kruis" ten stadihuize van Den Bosch. Om vier uur vangt in de So ciëteit Casino de eere-wedstrijd aan in hte verleénen van ..Eerste Hulp bij Onn^'^-ken". Aan dézen oefenwedstrijd. die des morgens om tion uur reeds aaimingt, némen o,a. deel de politiecorpsen uit Breda, Tilburg en Den Bosdh. De eére-medatMle is geschonken door Prins Hendrik. Na afloop dineert Z. K. H. bij den com missaris der Koningin, baron Van Voorst tot Voorst. Des avonds heeft in Casino een feestconccn plaats, waarbij medewerking verleencn het Bosdh Steriel ijk Orchest en hét Koninklijk 's Hertogenbosch Mannenkoor. Prins Hendrik vprireikt des avonds om half neigen naar het Loo. Het Veiligheidsmuseum. Naar wij vernemen, zal minister Treub Maandag a s. 22 Juni a.s. hot Veilighei'dsmuseum te Am sterdam, dat, naar men weet onlangs in een nieuw gebouw k gevestigd, plechtig openen. De 3e opiumconferentie werd gisteren in de grafelijke zalon te 's Gravenlhage geopend door den minister van Buitenl. Zaken dr. Lou- don, met een rede, waarin hij mededeelde.dat Oostenrijk-Hongarije in beginsel tot de opium- overeenkomst is toegetreden, Griekenland een voorbehoud maakt ten opzichte van het nieuw verkregen grondgebied; Turkije en Servië be slist weigeren, beide zelfs na aandrang, op ons verzoek, van Engeland en Amerika. Groot- Brittannië on al zijn koloniën teekenden het verdrag. De minister drong krachtig aan op de in voering der opium-overeenkomst, om zoo doende de kroon fce ztetlcn op het groote werk te Shanghai ondernomen ter beteugeling tn het belang van het menschdom van een harts tocht, die samengaat met winstbejag. De Ie NederL gedelegeerde, de heer Cremer, bij acclamatie benoemd tot algemeen voorzit ter dezer conferentie, aanvaarddé die op dracht, welke hij als een hoffelijkheid jegens zijn vaderland waardeerde en vertrouwt fö het vinden eener oplossing. Op zijtn voorstel werd minister Loudon be noemd to! eere-voorzitter der conferentie. Deze benoemde tot haar secadetaris-generaa),, mr. J. A. A. de Beaufort, hoofdambtenaar aa£ Buitenl. Zaken; tot secretaris Petftpied, Fransch consul te 's Gravenhage; tot adjunct- t secretarissen de heeren Starkenborch St(^ chouwer, baron Snouckaert van Schauburgf adjunct-commies aan Budtenl. Zaken; van dei Mandére en Wéry. Statenverkiezing Drenthe Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Assem werden uitgebracht 3346 geldige stem men, waarvan op de heeren K. Brok (S. Oj A. (P.) 1258. O. Iloenderken (Lib.) 1333 en G. C. Luzisingh -Meyer (V.-D) 455 stemmen^' zood&t herstemming moot plaats hebben tus schen 'de heeren (Brok en Hoenderiken. Vice-admiraal Tydeman debark eert hei den te Genua op terugreis van zijn opdracht in verbamd met de Indische vlootplannen. Generaai De Veer. Generaal Dé Veer is uit Albanië hier te lande teruggekeerd, Generaal De Veer heeft in een onderhoud te Breda geweigerd over Albanië in het algéf meen en over zijn eigen ervaringen in hef bijzonder iets mede te deelen. Overste Thomson* (De Nederkmdsahe gezant te Rcxme heefl den Minister rvan Buitemlandsdhe Zaken ygis* terenajvond getelegrafeerd, dat de Italiaan* sche Minister van Buitenland*che Zaken hem

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2