"binnenland. Voorbijgaande officier van gezondheid uit riep: Kolonel Thomson is gevallen. Hij had een schot in het hart gekregen. Nog voor dat wij de weinige stappen, die hem van ons scheidden, hadden afgelegd, was de voortref felijke officier overleden. Zijn verlies juist op dit oogenbiik is onherstelbaar. Kort daarna Viel Hairedin Bev. Tegen acht uur trad eene pauze in in het soms werkelijk oorverdoovend .vuur. Kort te voren was de vorst met zijn staf op de hoogte achter de vuurlinie verschenen. Tot aain den middag telde men 5 dooden en omstreeks 30 gewonden. Met vrij lange pau zen duurde het gevecht tot den avond. Van Durazzo uit namen omstreeks 1000 man, bij de rebellen misschien het dubbele getal, aan den strijd deel. Weenen, 17 Juni. Keizer Frans Jozef heeft het volgende telegram gezonden aan de Koningin van Nederland: Ik stel er prijs op aan Uwe Majesteit mijne zeer oprechte sym pathie uit te drukken bij gelegenheid van het verlies, dat het roemrijke Nederlandsche leger heeft geleden door den dood van den luite nant-kolonel Thomson. Ik verzoek Uwe Ma jesteit te gelooven, dat hot heldhaftige gedrag van dezen dapperen officier en zijn voorbeel dige moed levendag gewaardeerd zullen wor den door mijn leger. Rome, 17 Juni. De Corriere della Sera bevat een brief uit Durazzo, waarin eene be- sahrijving voorkomt van den dood van kolonel Thomson. Sedert het )>egin van hert gevecht doorliep Thomson tc paard de liniën van loopgraven en moedigde de strijders aan met de weinige Albaneesohe woorden, die hij kende. Zijne opwekkende woorden hadden eene looverachlige uilwerfdiug, want hij ge noot een zeer groot prestige. Omstreeks vijf uur bevond Thomson zich bij den heuvel aan den uitgang van de stad op den weg naar Siak. Hij was te paard en sloeg met een verrekijker de bewegingen van de naderende aanvallers gade. Hij wendde zich tot Iwee dag bladschrijvers en gaf hun den raad zich te verwijderen met de woorden„Hier loopt gij gevaar getroffen te worden.'* Op hetzelfde oogenbiik trof een onheilspellend fluitende kosel hem in de volle borst. Thomson v.an- kelde een oogenbiik en viel daarna zwaar in de armen van eenirge gendarmen, die vlug kwamen toeloop/en. De kogel had een slag ader getroffen. De dappere officier stierf bijna terstond, zonder een woord te zeggen. Het be richt van den dood van Thomson werd dade lijk in de stad bekend en maakte een onbe- sclirijfdijken indruk. Ook de andere bladen brengen eenstemmig hulde aan den grooten moed vaD kolonel Thomson. Durazzo. 17 Juni. Majoor Kroon, die tegelijkertijd met de Malissoren te Durazzo was aangeikomen, heeft hel opperbevel der stad overgenomen. Bij de aankomst der Malis soren lïield de vorst een wapenschouwing, waarbij hem geestdriftige ovaties werden ge bracht. Durazzo, 16 Juni. (Door middel van de vonkentelograaf van de Irigetvar). Het ge vecht In den nacht van den 16en duurde slechts korthet bepaalde zich tot een weder- keerig a-uren van de geheele linie, dat een half u'ur duurde en daarna verstomde. De nacht verliep zonder incidenten. De vijand ontruimde de hoogte ten noorden van J>uraz- 70 en trok zich terug in de richting van Ras- taal achter de heuvels. Tntusschen zijn sterfce troepen opstandelingen tc bespeuren. De voormiddag verliep, zonder dat het geweer vuur weder geopend werd. Intusschen wer den de hoogten rondom Durazzo tijdelijk door geschutvuur bestreken. Het eigen en ook het vijandelijke terrein werden inmiddels af gezocht naar dooden en gewonden, wier ge- lal niet bekend is, maar honderden moet be dragen. De geheele voormiddag werden doo den begraven. Gisteravond bestond het plan, dal de regee- ringstroepen met de eergisteren aangekomen 1200 Malissoren zouden optrekken tegen het kamp van de opstandelingen hij Schiak. Daar echter de vorst een rustdag had bevolen, werd de opmarsah een dag uitgesteld. In het paleis zijn berichten ontvangen uit Kavaja dat daar gisternacht gevechten heb ben plaats gehad tussehen regeeringstroepen en rebellen. De rebellen moeten zidh hebben overgegeven en verklaard hebben, dat zij geen «elfstandig doel nastreven, maar tot den strijd rijn opgehitst. De Duilsche zaakgelastigde von Lucius is hier aangeikomen. AVeenen, 1T Juni De Neue Freie Presse bericht uit Durazzo. dat den 16en om 2 uur namiddags twee parlementairs, die •door de opstandelingen naar de stad wa ren gezonden, geblinddoekt naar de konak werden gebracht, waar onderhandelingen zijn begonnen. De Wiener AHgemeine Zeitimg bericht, dat de in Durazzo aangekepnen twee pariemen- taürs, een brief hebben oweTTgebraoht, waar in de opstandelingen verzochten hunne doo den en gewonden te mogen wegvoeren. Zij keerden dies avonds terug. Rome, 17 Ju n i. De Agenzia Stefani be richt uit Durazzo van heden 7.15 namiddags: Een expeditiekorps. isamengestekï uit Om streeks 1000 Mirditen en Malissoren. werden door de opstandelingen omsingeld en vernie tigd. Durazzo, 17 Juni. (Agenzïa Stefani). Heden namiddag o!m 1.30 hebben de opstan delingen de stad plotseling weder aangeval len. terwijl de Mirditen tegen Schiak in ge vecht staan. Men vreest, dat de opstandelin gen ieder oogenbiik de stad kunnen binnen dringen, terwijl de Mirditen terugwijken. In tusschen is men bezig met het nemen van nieuwe maatregelen van verdediging, om zich in de istad slaande te kunnen houden totdat nieuwe versterkingen van het noorden zijn aangekomen. Durazzo, 17 Juni. Na een hevig ge vecht op de Rosbur heuvels zijn de Mirditen geheel geslagen. Konstantinopel, 1 Juni. De Jeune Turc spreekt het gerucht tegjen, dat in Kon stantinopel eente uit vele leden beslaande Al- baneesche deputatie is aangekomen. Turkije, Konstantlnopel, 17 Juli. Van wel ingelichte zijde wordt verklaard, de/t de Ser vische g<mlrflpia«rttgde ln opdracht van zijne regeer&ng aan don grootvizier de vriend- sahappe&ijke raad heeft gegeven met de Grieken-vervolgingen op te houden omdat de voortzetting daarvan invloed zou kunnen hebben op de thans uitmuntend Servïsch- Turksche betrekkingen. Het antwoord moet geruststellend geweest zijn. Konstantinopel, 17 Juli. Naar vor- hiidt, heeft de Porte over het sandjah der Dard an ellen en over Smyrna dc staat van beleg afgekondigd. Tweede telegram. «Talaat Bey seint, dat hij zidh gistermorgen naar Wurta heeft begeven oan aan de latndverhuizingsbeweging paal en perk te stellen. Des namiddags ging hij met den Grieksdhen metropolist naar Guneji. De bevolking was reeds cm het sta tion, en gereed om te vertrekken. Zij liet zich echter, daar reeds troepen waren gezonden om haar te beschermen en een veertigtal per sonen, die buitensporigheden hadden bedre ven, gevangen waren genomen. van haar plan terugbrengen. Ook gisteren werden om streeks 100 kwaadwilligen in hechtenis ge nomen. Gisteren werden in eene kleine plaats j Adwali vier huizen tn brand gestoken. Ook daar wilden de bewoners uittrekken, maar zij zagen op naad van Talaat Bey van hun voornemen af. Konstantinopel, 17 Juni. Naar ver luidt, heeft de Russische ambassadeur op zich genomen lussahen de Porte en het patriar chaat te bemiddelen over de heropening van de Grieksehe kerken en scholen. Op den stap, dlien de ambassadeur met dit doel deed, moet het patriarchaat geantwoord hebben, dat zijne voorwaarden zijn, dat aan de uitgewe kenen hunne huizen moeten worden terugge geven, die grootendeels door geïmmigreer de mohammedanen bezet zijn. Verder wordt verlangd: teruggave van de have, vergoeding van de geleden schade, beëindiging van den boycot en van de vervolgingen der Grieken, eindelijk stellige waarborgen voor de toe komst en instelling dadelüh van eene Euro- peesche, volgens eene andere lezing Russisch- Engelsohe commissie, die toezicht zal houden op de uitvoering van de gestelde voorwaar den. Konstantinopel, 17 Juni. De Tanin bericht, dat in den omtrek van Broessa twee mohammedanen door Grieken zijn gedood. De Tasvir Efkiar bericht, dat een 60 man sterke bende in Sivri Hissar, bij S-myrna, aan land is gekomen. Na een gevecht met eene zwakke afdeeling gendarmerie scheepte de afdeeling zich weder in, eenige Grieksehe familiën meenemende. Konstantinopel, 18 J u n i. D© gou verneurs vau Phokia, Aivali en Bigha, twee moeMirs en een gendarmerie-officier zijn ontslagen wegens hun gedrag in verband met dc Grieksche emigratie. Volgens een bericht van de Times uit Washington is het de Vereemgde Staten de linieschepen Idaho en Mississippi aan Griekenland zullen verkoopen. Die schepen spelen eene rol in de tussehen Turkije en Griekenland hangende geschillen. Dit blijkt uit de door de Times aan dit bericht vastgeknoopte opmerking, dat Griekenland, als die koop niet tod stand komt, des te min der aanleiding zou hebben om eene afwach tende politiek te volgen, die aran de Turken tijd zou geven de versterkingen van hunne vloot, die zij zich hebben verschaft, binnen te loodsen. Konstantinopel, 17 Juni. De Bel gische landbouwkundige Tadh, die door roo- vers was ontvoerd, is vrijgelaten. Mexico. N e w-Y ork, 17Jnni. Telegrammen uit El Paso melden, dat Villa zijn ontslag aan Car- ranza heeft aangeboden in de vorige week. De militaire staFs, die onder Villa dienen, hielden daarop eene vergadering en lieten Garrartza weten, dat zij geen ander hoofd zouden aannemen dan Villa. Gisteren maakte kolonel Ornales, de militaire gouverneur van Juarez en een aanhanger van Villa, zich met geweld meester van het telegraafkantoor van Juarez, dat onder bestuur staat van Garranza. Villa heeft alle garnizoenscommandanten van het onder zijn bestuur slaande gebied bevo len dadelijk naar Torreon te komen. Tweede Telegram. Nader wordt uR El "Paso bericht, dat Villa ontkent, dat hij met Carranaa zou hebben gebroken. Washington, 17 Juni. De Huer- tistdsche kanonneerboot Guerrero heeft de kanonneerboot Tam.n;yvo van de constitutio nal! sten bii Mazallan aangevallen. Schout bij nacht Howard bericht, dat de kapitein cn de eerste macibini*' van de Tampico zelfmoord hebben gepleegd. Washington 18 Juni. De consul te Juarez bericht, dat Villa en Carranza hunne geschillen hebben bijgelegd. Allerlei. Internationaal Perscongres. Het zestiende Internationaal Percongres, gisteren te Kopenhagen gesloten, was een der sdhrtterendste ooit in de hoofdstad eener kleine natie gehouden. Door prachtig weer begustigde uitstappen werden in de nabijheid van Kopenhagen gemaakt. Voorts hadden ont vangsten plaats door den gemeenteraad en de regeering en gisterenavond door den ko ning en koningin va<n Denemarken, die zich langdurig met de Nederlandsche delegatie onderhielden over het jongste bezoek aan Nederland. In de werkzittingen werd onder moer aangenomen een resolutie betreffende het persgeheim. Een voorstel van de Nederlaindschc dele gatie, betreffende het aanbrengen van een jaarlijksch internationaal stempel op pers diploma's, door den president vain den Nc- derlanvdschen Journalistenkring verdedigd, werd na levendige discussie eenstemmig aan genomen. Wereldrecord met tien passagiers. Reuter seint ons uit Petersburg d.d. 18 Junk De voeger Sikorski heeft met tien passa giers in 1 uur 26 minuten en 11 sec. met 2000 Meters hoogte het wereldrecord bereikt. Het onderzoek naar de oorzaken van. den omjergang van de Empress of Ireland is Dins dag te Quebec begonnen. De commissie werd gepresideerd door Lord Mersey. De getuigenverklaringen komen in veel op zichte* overeen, maar verschillen in een be langrijk punt. Kapitein Kendall zegt, dat dc Storstad terugliep na de aanvaring. De ver klaring van de Storstad-officieren zeggen dat hun schip vooruitliep, maar !het gelukte niet het gat in de Empress te stoppen, omdat de Storstad er uit sprong. Bakoe, 17 Juni. De staking verloopt. 2000 werklieden hebben den airbeid hervat. In een gevecht tussehen werkwilligen en stakenden bij Balachony is één persoon ge dood en één gewond. Te Hofhcdm bij Worms is een vreeselijke moordpartij aangericht. Zaterdagmorgen werd gezien, dat uit het huis van den bakker Back dichte rook naar buiten drong. De brandweer vond bij den oven het lijk van den bakker met ingeslagen sche del. In een slaapkamer lagen twee dochters zwaar gewond met steekwonden aan het hoofd. De bakkersvrouw lag geheel verkoold in bed. Alleen een der dochters was niet thuis geweest en daardoor aan den algemeenen moord ontsnapt. In het huis werd geen geld gevonden, zoodat men aan diefstal denkt als aanleiding voor het geval. De verdenking viel op den bakkersgezel Flörsch. Hij werd in zijn geboorteplaats Man- zernheim gearresteerd en in het huis van be waring opgesloten. Hij ontkent alle schuld. In de tunnel van den nieuwen Tunkapas- spoofrweg in Zwitserland is Zaterdag een stuk van 30 voet ingestort, waarbij een aantal werklieden bedolven zijn. Vier hunner wer den gedood. Bij, de paniek die het .geval ver oorzaakte werden vier man door een goede rentrein aangereden en zwaar cewond. Kiel, 18 Juni. Heden morgen om drie uur brak in den kelder van een woonhuis brand uit. De brand breidde zich snel uit tot aan het dak. De brandweer vond drie lijken en redde 14 personen. Drie brandweer mannen zijn aan rookvergiftiging ziek gewor den. Londen, 17 Juni. De Duitsche mailboot Kaiser Wilhelm II, die heden uit Southamp ton naar New-York is vertrokken, is wegens den mist in het Kanaal in botsing gekomen met het stoomschip Incemore, dat zwaar be schadigd is in den boeg boven de waterlijn. De Kaiser keert naar Southampton tèrug. Tweede telegram. De Norddeutsche Lloyd maakt bekend, dart de Kaiser midscheeps getroffen is bij 't salon. Het schip heeft eenig water ingekregen, maar er is geen verlies aan menschenlevens. -De herstelling van de schade zal eenigen tijd vorderen. De passagiers zul len overgaan op de Imperator. Kameroverzicht. Tweede Kamer. het ontwerp tot verfaodging van Hoofdstuk Vïï B. Staatsbegnootóng 1914 ver klaarde m&iister BertlSng an de zitting van Woemsrag in antwoord aan «ten heer Smcenge, dat de Veihetermg der salarissen tier rijiksklerken dfir. belastingen .op de eerst volgende bcgrooting cal woïtien aange vraagd. Na de pauze is besloten nog enkele ont werpen aan de lijst van te behandelen pun ten toe tc voegen en ook de interpeilalie- van Doorn over de grensregeling in Surina me. De eindstemming over de Stuwadoorswet zai a.s. Dinsdag na de pauze plaas hebben. Bij het onwerp tot verhooging der IndTische begroolnng 1914 deelde minister IRIeyte in antwoord aan de heeren van Twist en Sdheurer mede, dat het ontwerp betreffende de slagschepen, deze maand bij den -Raad van State zal inkomen. De post van f 90.000 -subsidie voor tie ten toonstelling te San Francisco en aanvulling Van heit bedrijfskapitaal der centrale kas voor het voflkscredfieU wezen met 1 millioen gulden zijn goedgekeurd. De post .tot veihooging met f -10.000 voor het (subsidie aan de Vereeniging Oost en West werd bestreden door de heeren Bogaardt en Scheurer, die protesteerden tegen het subsiklieeren van ccm semi-officieel lichaam. Dinsdag voortzetting. Berichten. Aan dc Staatscourant van Woensdag ont- leejK-n wij a-lsnog de volgende Koninklijke Blesluiten: benoemd zijn tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Gouda, met ingang van 25 Juni 1914 mr. J. van Heusde, gemeente-secretaris te Gouda, en mr. W. J. L. van Es, advocaat en pro cureur te Gouda. toegekend de zilveren eere-medaille der orde van Oranje-Nossau, aan den met ingang van 1 Juli 1914 eervol ontslagen kommies der 1ste klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. van Ensbergen, te Rotterdam. De Staatscourant van Donderdag 18 Jund bevat o.m. de voflgende Koninklijke Be sluiten: erkend als consulaiir-ageni: van Italië te Arnhem voor Gelderland D. Fockema; op verzoek eervol ontslagen T. W. Lintz, controleur van het buitengewone zegel te Rotterdam; bei oemd lot rijksbelasting-inspecteur te Harlingen A. F. Bange, waarnemend adjunct- inspecteur der invoerrechten te Rotterdam; (benoemd tot officier in de orde vatn Oran- je-Nassau mr. A. C. J. de Kuyper, te Rotter dam: beroemd tot commiezen bij het Bureau van Centrale Statistiek A. J- v. Gogh, H. W. L. Stiel, J. Steehouwer, adjunct-commiezen; benoemd tot -officier van gezondheid 2e kloisse bij de zeemacht P. de Mooy, aris te Leiden; benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor tc Edam G S. de Wit, com mies der telegrafie 2e klasse. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ait zijne betrekking van lid van den voogdijraad te Alkmaar, aan C. L Postel; goedgekeurd, dat aan A. D. van der Schan», burgemeester van de gemeente Rijswijk (Noord brabant), is benoemd tot secretaris dier ge meente op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1914, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Gouda, aan J. H. van der Voort f bevorderd bir de Koninklijke marine-reserve tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adel borsten der 1ste klasse J. A. Hazewinkel, J. J. Jager, B. F. A. Fohren, J. W. de Jong en P. Slof, en tot adelborst der 1ste klasse, de buitengewone adelborsten W. Grotjohann en C. H. P. Coster bepaald is, dat de commissie voor het afne men van het eindexamen aan de adspirant- hdministrateurs der 1ste afdeeling in dit jaar zal zijn samengesteld als volgt lid, tevens voorzitter, de hoofdinspecteur van administratie N. J. J. van Rijn van Alkemade; leden, de inspecteur van administratie C. Flaes en de officieren van administratie der 1ste klasse W. H. C. ten Brummeler, W. Nanning en H. B. van Dam plaatsvervangend lid, de officier van admi nistratie der 1ste klasse G. H. Hamerma; secretaris, uitsluitend met het secretariaat belast, de officier van administratie der 2de klasse H. P. Verschuur: met ingang van 15 Juni 1914, opnieuw voor een tijdvak van drie jaren benoemd tot directeur van het Weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht, de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht dr. C. T. Humme en de kapitein ter zee W. H. C. Hoog, respectieveh' k iftet 1 Juli 1914 en 16 Jan. 1915. aftredend als lid der directie van genoemd fonds op zijn verzoek, met ingang yan 15 Juni 1914, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaat selijke commissie voor de ongevallenverzeke ring te Eindhoven, aan mr. M. J. A. M. van der Grinten, te Eindhoven benoemd tot voorzitter dier commissie, mr. dr. F. L. J. van Haaren, te Eindhoven. De opiumconferentle. In de ge houden tweede vergadering der Derde Inter nationale Opiumconferentie werd van Hare Majesteit de Koningin het volgend telegram ontvangen: Het Loo 16/6 Je suis hcureux de voir reünie nouveau dans ma residence la troisième conférence internationale de l'opium. En vous remerciant monsieur Ie président de votre télégramme je vous exprïrae mes meilleurs voeux ppur le but de la conférence. WILHELMINA. De president, de heer J. T. Cremer, geeft eene uiteenzetting van het doel der tegenwoor dige conferentie, nJ. hel instellen van een on derzoek naar de mogelijkheid om de opium- conventie van 23 Januari 1912 in werking te doen treden, hoewel door een tweetal mogend heden geweigerd is die conventie te ondertee kenen. Een vrij groot aantal der delegaties legt de verklaring af, dat hare Regeeringen bereid zijn de conventie te ratificeeren, terwijl de vertegenwoordigers van een tweetal larden de mededecling doen, dat daartegen bij hnnne gouvernementen voorshands bezwaar bestaat, hetzij voor hun geheele gebied, hetzij voor eene enkele kolonie. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van de Amerikaansche delegatie, de strekking heb bende om zoodra mogelijk tot ratificatie over te gaan en de conventie op 1 December 1914 in werking te doen treden. Na een langdurige discussie werd besloten het voorstel in handen te stellen van de Com missie van Redactie, met de uitnoodiging, het in de volgende vergadering voor te brengen, in een zoodanigen vorm, dat tegemoet wordt gekomen aan bezwaren, die in den loop der beraadslagingen van verschillende rijden rijn geopperd. Aan het slot der vergadering noodigde de voorzitter, ook namens mevr. Cremer, de ge- delgeerdcn en de secretarissen met hunne dames uit deel te nemen aan een diner op den huize „Duin- en Kruidberg" te Santpoort tegen a.s. Vrijdag. -De Britsche gezant. Sir Johnstone, de Britsche gezant te Den Haag, is voor fa milieaangelegenheden met verlof naar Ame rika vertrokken. Overste Thomson, t De Minister van Oorlog zond een tele gram van deelneming aan mevrouw Thom son. De Oostenrijksche en Italiaansche gezanten te Den Haag betuigden namens hunne Regee ringen deelneming aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken. Dankbaar werd aanvaard dc aanbieding van Oostenrijk om Thomson's lijk per torpe doboot van Durazzo naar Triest overte bren gen. De kapifsin der marechaussee Thomson, broeder des overledenen, vertrok gis.orenoch- te-nd noar Triest, na een onderhoud Dinsdag avond met den adjudant van den Minister van Oorlog in opdracht van dezen. De Oo stenr ijk s ch-IIonga ars chc gezant heeft gisterenmorgen in opdracht zijner re- geerdng aan den minister van buitenlandsche zaken de betuiging der diep gevoelde deel neming van het keizerlijk en koninklijk kabi net overgebracht naar aanleiding van het sneuvelen van overste L. W. J. K. Thomson. Aan baron Giskra was tevens omgedragen ter kennis van den minister van bui ten land- sche zaken te brengen, dat de heldendood van genoemden schiüorendon officier, die In moeilijke uren den vorst van Albanië trouw teT zijde stond, in geheel Oostenrijk-Hon- garije innige deelneming en oprechte bewon dering gewekt heeft. Van den Italiaanschen gezant ontving de minister van buiten la ndsche zaken heden een schrijven, waarbij in opdracht van markies di San Giuliano uitdrukking werd gegeven aan de warme deelneming der Italiaansche regcering ter gelegenheid van den dood ven kolonel Thomson, don dappere, die met de wapenen in de hand het leven heeft gelaten De hertog van Gah'ello herhaalde daarbij die betuigingen van deelneming, door hem reeds gebracht, zoodra hem het bericht had bereikt van de droevige gebeurtenis, die Ne derland van een zijner verdienstelijkste offi cieren heeft beroofd. Aan de Nederlandsche gezanten te "Weenen en te Rome ie opgedragen, aan de regeerin- gen aldaar den dank der Nederfejttdsche re geering voor de ontvangen bewijzen van deel- neming over te brengen. Blijkens te 's Gravenhage ontvangen be richt heeft de voorloopige bijzetting van het lijk van overste Thomson gisteren te Durazzo plaats gehad. Men seint hieromtrent nao uit Durazzo aan de Tel. Geen pracht en praal, die weinig in over eenstemming waren geweest met den Toe stand, waarin deze van alle kanten bedreigde stad verkeert, kenmerkten den lijkstoet van den gevallen held, maar de statige eenvoud der plechtigheid greep niettemin een i der aan en bitter gevoelden wij het verlies, dat Nederland door den dood van dezen officier geleden heeft. Nadat dr. Reddfingius het lijk in een zimkea kist had gelegd, en dieze in twee houten kis ten was geplaatst, verzamelden zich in den. tuin van den Konak alle gezanten en vertegen woordigers der buitenlandsche mogendheden, hun beambten, de leden der internationale conrtróle-commissde, de Albaneeschc ministers en de Roemeensohe, Grieksehe en Mohamme- daansche priesterschap. De stoet werd geo pend door een bataillon gendarmerie. Daaro]: volgden vijftig dragers van kransen en dan d< lijkkist, die met de Nederlandsche vlag be* dekt was. Achter de lijlkkist schreed de koning met zijn adjudanten, terwijl de koningin al vorens de stoet uüt den Konak vertrok, een lauwerkrans aan de baar gehecht had. Na den koning volgden de Nederlandsche officieren majoor Kroon, majoor Roelfsema. kapitein Sar, dr. Reddin^Ius en kapitein Fabius. Alle bazars wanen gesloten en overal zag men de nationale vlag halfstok. De geheele weg, tot aan de hoofdwacht, was door Miridi- ten, Italiaansohc en Oostenrijksohe soldaten afgezet. Ook alle admiraals en hoofdofficieren der vreemde oorlogsschepen, die te Durazzo voor anker hggen, volgden hot lijk. In een kleinen tuin bij de hoofdwacht was een graf gedolven, waarin de kist werd neer gelaten. Het eerste sprak een priester van een Engelsch oorlogsschip. Hij hleldl een aangrij pende rede, die op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Daarna nam een der Alba- neesche ministers het woord. Alle aanwezigen waren diep ontroerd en ook de koning, die den doode de hoogste Al baneesohe orde schonk, verborg zijn groolc droefheid niet. Het was zes uur, toen de ge heele plechtigheid .geëindigd was en wij ons zwijgend naar huls begaven, met het droevtg bewustzijn, dat wij een van Nederlands beste zonen aan de schoot der aarde hadden toe- Vertrouwd. Er is nader bepaald, dat het overbivr- geai van het stoffelijk overschot van don ©ver ste Thomson van Durazzo naar het vader land zal geschieden mot Hr. Ms. oorlo- schip Noord-Brabant, dat daartoe Vrijdag c- s van ons land naar Durazzo vertrékt. Burgemeester en Wethouders van 's Gra venhage hebben gemeend niet te moeten dra len met in de herinnering te doein voortle ven den naam van Thomson, den te Dunazzu gevallen krijgsoverste, die gedurende vele ja ren als medeburger dezer gemeente en ah lid van den gemeenteraad te Den Haag ver toefde. Zij stellen daarom voor zijne nagedarhlo nis te eeren door de namen van Thomson!-.^ en Thomsonplein te geven resp. aan een© laan en een plein in het stratenplan ten Noord- Westen der Laan van Meerdervoort tusschrn de Beeklaan en de Valkehboschkade. Maandagavond vergaderde te Breda b.i plaatselijk comité tot inzameling van giften voor het op te richten gedenkteeken bij Qua- tre-Bras. Bij de opening der vergadering kwam liet telegrafisch bericht, meldende o.a. het sneu velen van luitenant-kolonel Thomson. De voorzitter van het comité, de heer Ver- schraage, wijdde een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dien hoofd officier, prees don heldenmoed van dien dap pere en noemde het een eer voor het Neder landsche leger en het Nederlandsche volk, d*t zulk een held zijn leven veil had voor het belang van Europa. Deze rede werd door de aanwezige comfté- ledon staande aangehoord. De voorloopige commissie voor eene huldiging aan de nagedachtenis van majoor Thomson ontvangt uit het geheele land ontel bare bewijzen van instemming uit alle krin gen der maatschappij. Van het leger berei ken die bewijzen, soms in den meest aan- doenlijkon vorm, de commissie. De commissie trad reeds in overleg met mevr. dc weduwe Thomson te Groningen en dochter en uitte de hoop dat het stoffelijk overschot van den dapperen krijgsman te 's Gravenhage zou rusten, in de stad waar hij het hardst gewerkt cn 't meest voor zijn idealen gestreden heeft. Mevr. Thomson heeft echter, erkentelijk voor die sympathicuiting, uitdrukkelijk den wensch te kennen gegeven dat het stoffelijk overschot tc Groningen zou worden bijge zet, aangezten het de wensch van majoor Thomson was, dat zij te Groningen zou blij ven wonen in verband met de opvoeding van hun dochter, die daar het gymnasium be zoekt, met de bedoeling 1 aiter naar de Uni versiteit over te paan. De commissie heeft natuurlijk dezen weraclf slechts te eerbiedigen. Nu ook de regeering zich belast heoft mot de zorg voor de over» breuging van het stoffelijk overschot van Durazzo naar hel vaderland, heeft de com missie te dien opzichte geen taak te vervul len. De commissie is thans doende zidh uit te breiden en ccnigc hooggeplaatste landgenoo- ton uit te noodigen zich bij haar aan te slui ten om in verband met de gebleken alge- meene sympathie voor het door haar gemo* men imtiatïef, te trachten te 's Gravenhage een. gedenktceken op te richten ter cere van don gevallen held1, den kondigen hoofdoffi cier, den onverschrokken soldaat cn karakter* vollen man. De Nederlandsche officieren In Albanië. Aan het departement van Oorlog is uit Durazzo het volgende radiografische telegram ontvangen: „Kroon, Reddingius, Roelfsema, Fabius ea Sar niet gewond te Durazzo." (w. g.) Roelfsema. Vanwege het departement van Oorlog word! nader nog het volgende gemeld: Tij diens de gevechten waren alleen te Dm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2