KOLONIËN. BINNENLAND. Engeland. L o n d e n, 2 7 J u n i. De koning ontvimig he lden morgen de Zuid-Afrikaansohe landbou wers in Buckingham Palace. Sir Owen Phi- Jipps stelde de landbouwers aan den koning yoor, die hen bracht naar de koningin. Z. M. jdrwkte alle leden van de deputatie de hand en sprak met hen. De deputatie werd bij hare komst im het paleis hartelijk toegejuicht door eene groote menigte. Italië. Rome, 27 Juni. De Kamer heeft eene i motie van orde aangenomen, idie door de regeering was aanvaard, luidende: De Ka lmer, acte nemende van de verklaringen der Tegeering, gaat over tot de behandeling der ftrtikeien van de financieele wetsontwerpen. De verklaringen van minister-president Sa- landra 'kwamen hierop neer, dat het ont- (iwerp van de groote financieele hervormin- igen, met eene algemeene progressieve inkom stenbelasting als grondslag, in November zal worden ingediend. De regeering zal dan ook indienen een wetsontwerp op de verzekering tegen ongelukken en een wetsontwerp op den bndbouwarbeid, strekkende tot regeling van de landbouwcontracten en tot verbetering der omstandigheden van de landbouwers en de kleine grondbezitters. Een voorstel om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, dat gedaan, was door Turati, maar door de regeering was af gewezen, wdrd verworpen mot 240 tegen 30 s stemmen. T u r ij n, 28 Juni. Bonian (nationalist) .werd tot afgevaardigde gekozen tegenover Bonetto (socialist). De socialisten verliezen een zetel. Oostenrijk-Hongarlje. Serajewo, 28 Juni- Een gymnasiast loste op aartshertog Frans Ferdinand en zijne gemalin, terwijl zij een wandelrit door de stad deden, twee revolverschoten. Beiden werden zwaar gewond en stierven spoedig. Tweede telegram. Toen de aarts hertog met zijne gemalin zich heden voor middag naar het stadhuis begaf om daar eene ontvangst te houden, werd tegen zijn auto mobiel een bom geworpen. De aartshertog stiet de bom met zijn arm terug. De bom ontplofte nadat de aartshertogelijke automo biel de plek voorbij was; de beide beeren van het gevolg, die in de volgende automobiel zaten, werden licht gewond; van het publiek Werden zes personen gewond- De bedrijver van den aanslag, een letter zetter uit Trebunje, Cebronovic genaamd, Werd dadelijk gevangen genomen. Nadat de ontvangst in het stadhuis was flfgeloopen, zetten de aartshertjog-troonsop- volger met zijne gemalin den rondrit voort Een leerling van de achtste klasse van het gymnasium, Princip naamd en uit Grabovo afkomstig, vuurde uit een browning-pistool verscheidene schoten af op den troonsopvol- ger en zijne gemalin. De troonsopvolger werd in het gezicht, de hertogin in het onderlijf getroffen. Beiden werden naar den konak overgebracht, waar zij aan hunne verwon dingen zijn bezweken. De dader werd gevangen genomen. De ver bitterde menigte wierp zich op de beide da ders en lynchte hen bijna. Derde telegram. De dader Princip, een 19-jarige jongelinggaf bij zijn verhoor op, dat hij reeds lang het voornemen had ge had den eene of anderen hooggeplaatste» persoon uit nationalistische motieven te doo- den. Hij had een oogenblik geaarzeld omdat ook de hertogin zich in de automobiel be vond, maar daarna snel gevuurd- Hij ontkent medeplichtigen te hebben. De 21-jarige letterzetter Catrinovic legde bij zijn verhoor een zeer cynische houding aan den dag. Hij verklaarde ook geene medeplich tigen te hebben. Catrinovic is na den aansüag in de rivier gesprongen; hij werd door gen darmes, dde hem nasprongen, en door lieden uit het publiek gevangen genomen- Op weinige stappen afstand van het tooneel van den tweeden aanslag werd een niet ge sprongen bom gevonden. Die is waarschijnlijk weggeworpen door een derden aanrander, nar dat hij had gezien, dat de aanslag gelukt was. Princip verklaarde daft hij geruim en tijd ge studeerd had in Belgrado. Catrinovic ver klaarde de bom te hebben gekregen van een anarchist in Belgrado, wiens naam hij niet kende. Weenen, 28 Juni. In de namiddaguren verspreidden zich het gerucht van een in Se rajewo gepleegden aanslag op aartshertog Prans Ferdinand en zijne gemalin. Dit gerucht werd omstreeks drie uur officieel bevestigd. Het verpletterende bericht werd spoedig door extra-bladen in de gehecle sfiad bekend gemaakt- Overal waar feestelijkheden in gang waren, werden dezen dadelijk afgebroken. Algemeen heersebt de groosle ontsteltenis, die ook wordt uitgedrukt in de berichten, welke uit de provinciesteden komen. Bad Ischl, 28Juni. De keizer, <Me dade lijk In kennis gesteld werd vain den dood van aartshertog Frans Ferdüemand en zijne gem ar Hm, trok zich diep geschokt in zijne vertrek ken terug en beval maatregelen te nemen voor den terugreis naar Schoenbrunn. De ontstelte nis en deelneming van de bevolking doet zich hier op bijzondere wijze kennen. Rome, 28 Juni. De paus betuigde zijne deelneming aan keizer Frans Jozef. De kardi naal-staatssecretaris Merry del Val zond tele grammen aan keizer Frans Jozef en aan graaf Berchtold. De koning van Italië seihde zijne deelneming aan den keizer van Oostenrijk. Alle notabili- teften gaven kennis van hunne deelneming aan de Oostenrijksche ambassades bij het Quirinaal en bij heit Vaticaan. 'De paus schortte den ontvangrt op, die hij1 Worgen zou houden op heft Petrus- en Paulus- feest, waarvoor 10,000 uiftnoodiginigen waren vei-zcmden. De moord op den. aartshertog-troonopvolger van Oostenrijk verwekte cone levendige ont roering in alle kringen. Inftusschen moet wor den erkend, dat de indruk verzacht Wordt door de m alle RaKaransche gemoederen vast- gewortelde gedachten, dai de aartshertog noodt ■ympathae had doen kennen voor de Italiaan- tche elementen in het rijk. Par ij s, 28 Juni. President Podncaré beeft zijne deelneming betuigd aan den keizer yan Oostenrijk. Kiel, 28 Juni. Toen het bericht van den aanslag hier aankwam, begaf de chef van het marine-kabinet admiraal von Muller zich da delijk op de pastagiersboot Hulda in zee. Hij riep den keizer, die zich op de MeteOr bevond, het bericht toe. De keizer braJk de regatta ter stond af, ofschoon de Meteor een voorsprong had vain meer dan 15 minuten. De andere jach ten volgden dit voorbeeld. De keizer drukte reeds op zee peer telegraaf aan keizer Frans Jozef zijne smart uit. Het keizerpaar vertrekt morgen vroeg naar Wild park. Bad Ischl, 28 Juni. Toen aan keizer Frans Jozef het (bericht werd medegecleeld!, brak hij in tranen uit en gaf zijn gevoel lucht In de woorden: „Ontzettend! Ontzettend! Op dezen wereld is mij niets bespaard gebleven!" Weenen, 2 8 Juni. Van andere zijkle wordlt nog over den moordaanslag in Sera jewo bericht. Om 10 uur voormiddags was het aartshertogelijk paar uit Flisze in Serajewo aangekomen, waar eene grootsche ontvangst was voorbereid. Door de bom werden elf per sonen uit het pbliek gewond, van wie zes zwaar en vijf licht. De beide officieren van het gevolg moeten zwaar gekwetst zijn. Op het hoofdplem van Serajewo sprong plotseling een goed gekleed'e jonge man uit heit publiek naar voren en vuurde op het aarts hertogelijk paar twee schoten af. Londen, 28 Juni. De koning vam Enge land heeft eene week touw aan zijn hof be volen wegens den dood van den aartshertog. Het hofbal, dat Maandag zou plaats hebben, is afbesteld. Rusland. Kroonstad, 27 Juni. De keizerlijke familie heeft op de reede van Kroonstad aan boord van het jacht Alexandria het Engelsche eskader in oogenschouw genomen. Het ge bruikte daarna op het Engelsche admiraal schip een déjeuner, waaraan ook de Engelsche ambassadeur deelnam. Petersburg, 27 Juni. De rijksdoema is heden bij keizerlijk besluit verdaagd tot 28 October. Petersburg, 27 Juni. De kapitein le klasse Rimski Ivorsakow is benoemd tot mili tair marine-agent voor Dnitschland en Neder land. In Albanië. D urazzo, 27 Juni. De Italiaamsahe ge- zaait gaf heden een déjeuner ter eere van de>n Engelschen admiraal, de beide Ndder- landsche majoors en admiraal Trifari. Durazzo, 26 Juni. (Correspondentiebu reau). De nacht en de voormiddag van heden verliepen rustig. De voorgenomen artillerie- aanval is achterwege gebleven. Op verlan gen van den vorst heeft alleen de Herzegowine schoten afgevuurd op de stellingen van Kava- ja. Daar echter de kapitein in opdracht van zijne maatschappij er bezwaren tegen heeft ingebracht, dat zijn schip op deze wijze wordt gebruikt, keert het schip naar Durazzo terug. De rebellen hebben den wensch uitgedrukt, dat de onderhandelingen zullen worden voort gezet. Majoor Kroon verklaarde, dat als de re bellen onderhandelingen wenschten, zij eene deputatie naar Durazzo moeten zenden. Mi nister-president Turkhan Pacha verklaarde zich daartegen. 2 7 Juni. De minister van financiën heeft zich in den afgeloopen nacht naar Joch mi be geven, om zich op de hoogte te stellen van den toestand aldaar. Durazzo, 26 Juni. Correspondentie- bureau). Prerik Bib Doda is heden namid dag zegevierend voorwaarts gerukt; hij be reidt eene militaire actie voor tegen de plaats Bresa, welker inneming van strategisch ge wicht is voor den verderen opmarsch naar Schiak. De berichten uit het zuiden luiden meer verontrustend. De Epiroten moeten zich toerusten om op te rukken naar het noor den. 2 7 Juni (Gorrespondentiebureau). De rebellen verzoeken in hun schrijven het aan- knoopen van nieuwe onderhandelingen, dat een gedelegeerde van den vorst en een ver tegenwoordiger van Engeland gezonden wor den. In dezen hebben zij vertrouwen, maar zij weigeren eventueel door de regering be noemde onderhandelaars, in wie zij geen ver trouwen hebben. Gisteren avond werd ten noordwesten van Durazzo, tusschen Isch en Preza, een dik ke rookkolom opgemerkt, hetgeen de conclu sie toelaat, dat Prenk Bib Doda oprukt tegen de opstandelingen. "Weenen, 27 Juni De Politische Kor- respondenz bericht uit Parijs: Uit de in de laatste dagen gevoerde overleggingen van do mogendheden betreffende Albanië kan op grond van betrouwbare inlichtingen worden geconstateerd, dat alle kabinetten er aan vasthouden dat Albanbië als onafhankelijk, zelfstandig staatsorganisme behouden moet blijven. De kabinetten stemmen overeen in den wensch, de orde in het land zoo spoedig mogelijk hersteld en duurzaam gevestigd te zien. Het intreden van de praktische uitwer king van dezen samenwerking wordt in de welingelichte kringen als spoedig voor de deur staande beschouwd. Tweede telegram. Heden namiddag om 2 uur is de aanwerving van vrijwilligers voor Albanië door een comité, dat de beeld houwer Garschner had gevormd, door de po litie verboden. Durazzo, 27 Juni. Met het oog op de gisteren schriftelijk overgehrachten wensch van de rebellen om slechts met gedelegeerden van den vorst en van den Engelschen admi raal in onderhandelingen ie treden, is gisteren de hier wonende koopman Ismail Elfendi naar Schiak gezonden met de mededeeling, dat heden gevolmachtigden van den vorst en van den Engelschen admiraal in Schiak zouden aankomen. Ismail is teruggekeerd en bracht een toestemmend antwoord van de rebellen over. Dientengevolge begaven zich heden kolo nel Phillips met een dragoman naar het kamp der rebellen in Schiak, waar de onderhande lingen zullen plaats hebben. De nacht en de voormiddag van heden zijn rustig verloopen. Weenen, 27 JunLDe vTeue Freie Presse bericht uit Durazzo: Op verlangen van een Ne- derlandschen officier, voegde de vorst eenige officieren toe aan den naar de rebellen ge zonden parlementair. Toen de ministerraad daarvan vernam, besloot hij zijn ontslag aan te bieden. De vorst verklaarde dit ontslag niet te kunnen aannemen, maar Turkhan Pacha vol hardde bij zijn verzoek om ontslag. De vorst behield zich tot den avond zijne beslissing voor. Durazzo, 28 Juni. De oniderhandelinr gen, die kolonel Phillips gisteren met de op standelingen heeft gewerd, worden hier be schouwd als zonder resultaat te zijn geble ven, omdat de opstandelingen volhardden bij hunne eischen en een aöohammedaanschen vorst verlangden. De Nederlamdsche majoor Sluys is naar Valona overgeplaatst. Volgens de hier ontvangen berichten moet Achmed bey Mati Kroeja bezet en Prenk Bib Doda Bresa ingenomen hebben. Tweede telegram. Bij de onderhan delingen, dde kolonel Phillips gisteren met de opstandelingen heeft gevoerd, hebben de re bellen. wier aanvoerders allen bij de onder handelingen tegenwoordig waren, verklaard, diat zij over vragen van dien tweeden rang wenschten te onderhandelen, maar edet over de vraag of de tegenwoordige vorst zijne macht al dan niet zou behouden. Zij voegden daaraan toe, dat zij wel is waar, rekening houdende met de vele in Durazzo aanwezige vreemdelingen, de stad niet zouden aan vallen, maar ook de wapenen niet zouden neerleggen, totdat zij hunne voornemens zou den hebben doorgezet Bovendien verlang den de opstandelingen de inrichting van eene internationale regeering in dier voege, dat ook Albameezen als loden er toe zouden be- hooren. (Agenda Stefani.) De reden voor het ver zoek om ontslag van het ministerie is hierin gelegen, dat majoor Sluys den 26en een brief van de opstandelingen voor zich behield en den parlementair terugzond. De vorst ont hief daarop den majoor van zijn commando en weigerde het verzoek om ontslag van het ministerie. Over de oprichting van eene Albaneesche militie duurt bet overleg tusschen de mogend heden voort. Uit Berlim wordt aan de Köbi. Ztg. bericht, dat dit denkbeeld kans op ver wezenlijking heeft. Goede krachten om deze militie te organiseeren zouden beschikbaar zijn in de officieren, onderofficieren en man schappen van de internationale firoepenafdee- lingen, die rich in Skutari bevinden. De Tribuna vult deze mededeelingen nader aan. Het voorstel tot vorming van een Alba- neesch leger ds van Oostenrijk-H'ongarije uit gegaan en door Italië aangenomen. Het plan bestaat tot oprichting van een kern van een staand leger, bestaande uit 3000 man uit Al- bande zelf gerecruteerd, en wel infanterie en artillerie onder lending van den Engelschen kolonel Philips, thans commandant van de in ternationale bezetting van Skutarie; en an dere Europeesche officieren. Men hoopt deze troep in twee maanden te kunnen in elkaar zetten. Turkije. De Konstantinopelsche bladen Ikdam en Taswin in Efkiar spreken de uit Athene af komstige mededeelingen tegen, da* Turkije, door oorlogszuchtige bedoelingen bezield, aan de ArmstTongwerken heeft omgedragen de werkzaamheden tot het afwerken van den dreadnought Sultan Osman te verhaasten en het tijdstip van de aflevering vroeger te bepa len. Volgens contract had deze dreadnought den 15en Juli moeten worden opgeleverd. Arm strong heeft echter medegedeeld, dat de leve ring om zekere redenen eerst in het begin van het najaar zal kunnen geschieden. Het Turk- sche departement van marine heeft zich ech ter niet daarbij neergelegd, maar aangedron gen op bespoediging van de afwerking en op levering van het pantserschip on het bepaal de tijdstiö. Armstrong zal nu met zoo gering mo ke vertraging de o-Wcring verrichten. Griekenland. Athene, 28 Juni. Eene Grieksche nota, die gisteren aan de Porte is overhandigd, houdt in, diat de regeering akte neemt van de door Turkije gedane mededeeling over de maatregelen, die genomen zijn om een einde te maken aan de Gebeurtenissen, die in Thra- cLê en Klein-Arië zijn voorgekomen. Mexico. Niagara Fall, 27 Juni. Men is er nu van verzekerd, dat de opstandelingen gemach tigden zullen zenden om met de vertegen woordigers van Huerta te conferen. Columbië. Bagota, 27 Juni. De groote raad ver klaarde tot president voor den eerstvolgenden termijn gekozen dr. Concha. Allerlei. Waterloo. De „Daily Graphic" be vat een ingezonden stuk van de hand van den vierden hertog van Wellington en den veld maarschalk lord Roberts, waarin zij een be roep d"oen op de offervaardigheid van het publiek, ten einde het slagveld van Waterloo te kunnen aamkoopen- Er ontbreken nog bijna 4000 pd. st. aan de 10.000 pd. st. Het merkwaardigste van het stukje acht „Het Vad.", dat beide heeren erkennen dat de Engelschen .zoowel als de mannen van Pruisen, Frankrijk en Nederland blijmoedig hun leven offerden voor het welzijn van hun land." Van Engelsche rijde werd tot nu toe het aandeel der Nederlanders aan den slag bij Waterloo altijd min of meer genegeerd; ook Wellington zelf maakt zich im zijn latere rap porten hieraan schuldig. De begrafenis van Bertha von Suttner. In het crematorium te Gotha is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van Bertha von Suttner verbrand. De lijkkist was met fluweel overtrokken en aan hel voeteneinde lag een groote lauwerkrans met het opschrift: ,,Aaoi onze geliefde grooto leidster De Duitsche Vredesvereenigingl" Overeenkomstig den wil der overlddenc was van alle ceremonieel afgezien en werden cr ook geen toespraken gehouden. Zooals Bertha Yon Suttner het gewenscht had, werd op een harmonium de „Feuerzauber" uit de „Wal- küre" gespeeld en had daarna de crematie plaats. De urn met de asch zal op het kerk hof te Gotha begraven worden. Een nieuw record. Reuter eeint ons uit Berlijn: De vlieger Landmann heeft een nieuw we reldrecord gevestigd door 21 uren en 49 mi nuten achter elkaar te vliegen. Luitenant Spandaw. Luitenant Spandaw is Zaterdagavond 6 uur 20 te Genck bij Luiik opgestegen op een Dé- perdussdn-moïuoplan. Hij vloog cerat naar Venlo, landde daar, bleef er eenigan- tij/d, steeg toen weer op en kwam te negen uur te Soesterberg aan. Het was toen reeds don ker, maar men had op het vliegveld een vuur ontstoken om de landing, die vlot geschiedde, te vergemakkelijken. Luitenant Spandaw had een zeer voorspoedige reis. (Hbld.) Vlie gongeluk. De Belgische officier-vliegenier luitenant Liedel, thans in het kamp van Arloni, is to Martelamige uit een hoogte vam 600 meters gevallen en met gebroken armen en beenen Opgenomen. Kort daarna overleed hij. Donderdag werd dr. Porre te Toulon op een boerderij bij een boer geroepen, die tee kenen van waanzin vertoonde. Toen de dok ter op de boerderij aankwam, viel de zieke hem van achteren aan en stak hem met een mes>, dat hij in zijn broek verborgen had. im de borst, zoodat de dokter op slag dood was. De waanzinnige boer 6nelde daarna naar buiten en veroorzaakte er een zeer grooten schrik. Hij beet twee mannen, die hem achtervolgden en een kind, dat hij tegen kwam, op een verschrikkelijke manier. Daar de gendarmes en de inwoners geen kans za gen zich van den waarzinnige meester te ma ken, hebben rij hem door revolverschoten gedood Leipzig, 27 Juni. Heden morgen kort voor drie uur is hier een ernstige aard stoot waargenomen, die in een onderaardsch ge rommel overging. Ramen rinkelden, meubels werden van hunne plaats geschoven, be woners uit hun slaap gewekt. Ook in Zeitz werden twee aardstooten ge voeld. Londen, 27 Juni. Heden morgen Is een trein van Noord-Kent in botsing gekomen te gen een trein van Hastings tusschen de beide Londensche stations London Bridge en Cam- mohistTaat. Een wagen van den trein van Has tings werd omvergeworpen- Een passagier moet gedood zijn en een twintigtal gewond, waarvan de moesten licht. Scilly, 27 Juni. De Gothland Is weer vlot geworden. Oviedo, 26 Juni. Bdj eene mijngasont- ploffing in de Mariama-mijn bij Mferas zijn drie personen gedood en een gewond. Palm as, 26 Juni. Bij eene ontploffing in eene spinnerij te Brinola zijn 17 personen gewond. Londen, 28 Juni. Uit Londonderry wordt gemeld, dat het stoomschip „Califor nia", van de Anchor Lijn, bij Tory Island op de rotsen geloopen is. Twee kanonneer- booten zijn vertrokken om assistentie te ver kenen. Londenderry, 29 Juni De „Califor nia" maakt water door twee lekken, terwijl de boeg zwaar beschadigd is. De Iersche pasasgiers worden Maandag middag te Lon donderry verwacht Oost-Indlë De aardbeving op Benkoelen. Reuter sednt ons uit Batavia: De schade welke is aangericht door de aardbeving op Benkoelen wordt officieel ge raamd op een millioen gulden. Twintig Euro peanen zijn ernstig gewond, terwijl vele hui zen zijn ingestort. Uit de Pers. De metamorphose bijna voleind. De volgende driestar vond plaats in De Standaard: De proletariër is de tegenpool van den boozen bourgeois. Bij zijn eerste optreden liep daarom de Socialist op den proletariër toe. Die prole tariër zou zijn man zijn, en heel uit de verte zouden beiden saam hun schimptaal doen hooren, die in klimax uitging tegen den fa talen bourgeois. Maar de periode waarin dit geschimp op den bourgeois onder onze Socialisten den toon aangaf, is sinds lang voorbij. Reeds nu heeft de Revisie wonderen ge daan. De heeren Socialisten dingen nu zelf naar ambten, de fine fleur was in Juni reeds wat belust op een Minister-portefeuille, en nu gaat zelfs de separate candidatuur er aan. Nu wordt dit nog wel bemanteld. Het heet, dat dit niet alzoo geschiedt, om van positie te veranderen. Niets er van. Men gaat er alleen toe over uit Clericalenvrees. In 1916 zal het voor de Provinciale Sta ten moeten omslaan. Lukte het nu, in Zuid-Holland de Staten om te zetten, dan kan de Eerste Kamer, door ontbinding, van Rechts weer Links worden, en dan was men er. Dat kostelijk doel heiligt nu natuurlijk het booze middel. En daarom worden nu reeds de noodige aanstalten gemaakt, om in 1916 met de Con centratie in conventie te gaan. Is dat ééns gelukt, dan blijft het natuurlijk regel. Van Marx is men dan voorgoed af, het bourgeois-pakje ligt dan kant en klaar. En de arme proletariër is de Moor van Schiller geworden. „Er hat seine Schuldigkeit gethon. Er kann gehen". Berichten. De Staatscourant van Zond-alg 28 en Maandag 29 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: met ingang van 1 Juli 1914 benoemd bij den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken: tot es&aieur te Leeuwarden J. F. E. Piper, thams commies te Rotterdam; tot commies te Schoonhoven J. J. Borger- hoff Mulder, thans als zoodanig tijdelijk al daar werkzaam a buiten bezwaar van 's Rijks schatkist be noemd tot vertegenwoordiger der regeering op het VIHe congres voor levensverzekerings- wetenschap. dajt in 1915 te Stj. Petersburg zal worden gehouden dr. R. H. van Dorsten, voorzitter van de vcreeniging van Wiskundig* Adviseurs bij Nederl. maatschappijen voo? Levensverzekering te Rotterdam en dir. S R. J. van Schevichaven, oud-directeur der ah gemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente te Russum; met ingang van den len Juli 1914 benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. ma- riJne-reserve de heeren C. H. Veilen ga, D Boer, M. A. van der Eist, G. Kuypers en J. van den Tol; met ingang van den 15en Juli 1914 benoemd tot tijdelijk adjunct-verificateur van 's Rijks zeeinstrumenten, de heer J. F. Sirk^ doctor la de wis- en natuurkunde, tijdelijk leeraar aan de H. B. S. te Maastricht; benoemd tot lid van den Voogdijraad Am sterdam II E de Haan, gepens. kapitein ter zee, wonende te Hilversum; bepaald dait de kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië E. S. de Klerok wordt gedetacheerd in Nederland, tot plaatsing bij het departement van koloniën. H. M. de Koningin ontving Zaterdag den minister van Aiarine op Het Loo in confé« rentte. De reis van den Prins on het pantserdekschip Zeeland naar het Noorden is als volgt: vertrek van IJmuiden 3 Juli 's nam.; verblijf: te Kopenhagen van 08j te St Petersburg van 11—18, to Stockholm van 20—22; te Chrislianla van 25—27 Juli; terugkomst te IJmuiden 29 Juli. Dc Prim wordt vergezeld door den heer von Bulow- Holle, Hausmarschall te Dobbin, toegevoegd aan Z. K. H. en door Zijn adjudant lult. ter zee le klasse Bijl de Vroe. Behalve minister Cort van der Linden zullen ook de ministers van Financiën, Oor-* log en Landbouw, Nijverheid en Handel dé Groningsche Universildtsfcesten bijwonen. Ter gelegenheid van het onafhankelijk- heidsfeest in Noord-Amerika op 4 Juli a.s. geeft de gezant der Vereenigde Staten dien dag van 4 tot 6 uur *s nam. in de Amerikaan- sche legatie te Den Haag een receptie voor de leden der Amerikaansche kolonie hier te lande en andere belangstellenden. Naar men verneemt is de benoeming vafi een nieuwen Japanschen gezant bij ons Hof een gevolg der bevordering van den heer Airnaro Sato, sedert 1907 Japansch gezant te Den Haag, tot ambassadeur te Weenen. De heer Sato zal de komst van zijn opvolger, die thans ambassadeur te Londen la, te 'sGra- venhage afwachten alvorens naar Weenen. zijn nieuwen post, te vertrekken. De Onder wijs-commissie. Naar men verneemt, is bij de 1 "«prekingen in de Onderwijs-eommissio gebleken, dat de leden der rechterzijde geen enkele concessie ten op zichte hunner principieele eischen doen, terwijl zij overigens van o rdeel zijn, dat wat de meer technische gedeelten der kwestie be treft, schikkingen kunnen worden getroffen. Verder legde men den nadruk op de moge lijkheid, dat de linkerzijde bepaalde eischeil harerzijds, die zij vroeger als principieel be schouwde. thnns voor Tvunten houdt, waarom trent met wederzijdsch Goedvinden een na dere regeling zal zijn te treffen. Armenraad voor de mijn- streek. Door den burgemeester van Heea*- len wordt, naai* de Tijd meidt, gebracht de regeering te bewegen tot het stichten van een Armenraad voor de mijnstreek. Verschillende gemeenteraden uit de omgeving van Heerlen hebben reeds met dit plan sympathie betuigd. Jaarwedde gemeente-secre taris Rotterdam. B. en W. van Rotter dam stellen den gemeenteraad voor, ean de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te ver zoeken, de jaarwedde van den secretaris der gemeente Rotterdam, die sinds 1895 f 6000 bedroeg te bepalen op een minimum van f 6500, stijgende met twee 3-jaarlijksche ver- boogingen van f 500 tot f 7500 Uit den Zaandamsclien ge-< meenteraad. Indertijd zijn te Zaan dam bij de benoeming van den heer Peerl-1 kamp tot onderwijzer eenige ambtelijke rap porten publiek gemaakt Dit had: het vrijz.- diem. raadslid Foisser aanleiding gegeven B. en W. te interpelleeren over dat publiek ma- k*ni van rapporten. B. en W. achten de zaak van algemeen be land en hadden er een praeadvies over uit* gebracht. Zij waren met algemeen o stettj* men tot de conclusie gekomen, dat de ambté naren als regel kondon vertrouwen dat huh rapporten niet openbaar worden gemaakt^ «maar dat B. en W. of de Raad zoo noodlg konden beslissen tot openbaarmaking, ter wijl in bijzondere gevallen eon lid van he| dag. bestuur op eigen verantwoordelijkheid bot publicatie kaïn overgaan. De. irtterrpellant was nitet voldoen over deze conclusie en stelde de volgervd'c motte! „De raad der gemeente Zaandam, ovq$5. wegende, dat het in het belang der gemeente Zaan1 dam moot worden geacht dat ambtenaV ren en verdere personen in hunne rapporteq adviezen en berichten vrijuit hunne meeniitd over personen en zaken neerleggen: en dal zij dat niet zulten doen, wanneer niet vast* staat, dat deze rapporten, adviezen ea bo« richten als strikt vertrouwelijk zullen wor den aangenomen; „brengt door aanneming dezer motte algemeene kennis, dat eorider^ voorkennte en goedkeuring vaai den schrijver van hedj betrekkelijke stuk daaruit ni'erts aal wxyr4 den openbaar gemaakt, indien de schrijve^ boven dat stuk het woord „vertroawelljik^ heeft geplaatst." Deze motie werd verworpen met 15 tegeh 3 stemmen. De wethouder Duijs bestreed haar vooral, er op wijzend diat door he/jf openbaar maken juist het getrntrigeer in amln tenaarskringen kan worden tegengegaan- H. M. de Koningin heeft benoemd tol commandeur der Orde van Oranje-Nassau baron Pierre de Coubertin, oprichter en vooxV zilt er van het Internationaal Olympisch Go* ntifté in Frankrijk. DOor den voorzitter voor dde onderschep ding voor te dragen heeft, vernemen wij, da Nederlandsche regeering een bewijs willen gei ven van hare belangstelling in de bevordering der lichamelijke opvoeding en in de befteéke*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2