BINNENLAND. KOLONIËN. Des middags ontving de koning de leden yan de adres-commissie der Kameï\ Albanië» Volgons uit Rome in Durazao ontvangen berichten hebben Ahn&ed Bey en Prenk Bib Doda den vorst brieven gezonden om hun ge drag te rechtvaardigen. De vorst zond aan Prenk 152b Doda een geluk we nsch met zijn goed volbrachten terugtocht en eene aanspo ring om naar Durazzo te komen en eene laat ste poging te doesn om de Mrrditcn te verza melen. Prenk Bib Doda zond den abt van de MXrditen naar den vorst en liet door dezen verklaren, dat hij slechts versterkingen af wacht e om weder aanvallend tegen de op standelingen op te treden; echter had hij dringend behoefte aan geld. Maar de staats kas is leeg. Turkhau Pacha, de Albaneesche minister president, is, naar gemeld wordt, onverrich ter zake uit Rome vertrokken. Hij had ver klaard, dat de vorst een voorschot behoefde van 8 millfoen en een hulpkorps van 10.000 man, om zich te kunnen handhaven. Men antwoordde, dat het voorschot mogelijk zou zijn, als er rust kwam in Albanië, Tegen een hulpkorps van 10.000 man zou niets in te bren gen zijn, mits alle mogendheden er aan deel namen. Van eene interventie door Oostenrijk en Italië alleen kon echter geen sprake zijn, Turkije. Konstantinopel, 4 Juli. De Kamer begon heden, in tegenwoordigheid van He ministers, met de behandeling van de begroo- Üng. De minister van financiën Dj arid Bey gaf een uitvoerig overzicht van den financiee- len toestand. De minister volaarde, dat het Jong-Turkschc kabinet er in pjslaagd is geld le vinden, ofschoon het vorige kabinet daartoe niet in staat was geweest. De herovering van Adrianopcl boezemde aan Europa weer ver trouwen in Turkije in. De minister stond daar op stil bij de met Parijs gesloten groote lec- ning, waarvoor Turkije Frankrijk eeuwig er kentelijk moet zijn. Uitvoerig besprak de minister de economi sche onderhandelingen met Frankrijk, waarbij hij eenige tot dusver onbekende bijzonderhe den vermeldde, waaronder de toestemming van Frankrijk tot het invoeren van belastingen op het gebruik van koloniale waren en het zenden van gedelegeerd en naar Konstan tino pel, die tot taak zullen hebben, eenerzijds het op de rechtsspraak betrekking hebbende ge deelte van de capitulation te veranderen, an derzijds op den grondslag van het internatio nale recht een handelsverdrag met Turkije le sluiten. Bij de vermelding van de aan Frank rijk verleende spoorwegconcessiën deelde de minister mede, dat de spoorwegmaatschappij voor de lijn Smyrna-Kassaha het voorrecht heeft verkregen voor eene zijlijn, die Soma- Pandcrma verbindit met Broessa, en dat aan die maatschappij voor de Syrische spoorwegen het voorrecht is geschonken voor eene lijn fioms-Mesopotamië. Ten aanzien van de door Hakki Pacha in tonden gevoerde Engelsch-Turksche onder handelingen, drukte de minister de hoop uit, dat zij spoedig tot eene definitieve uitkomst zullen lelden. Ten gevolge van eene overeenkomst van de Deutsche Bank met de Anglo-Persian Oil Com pany zullen de petroleum veld en in Mesopota- roië afgestaan worden aan eene nieuwe groep, 'waarin ook Turksche staatsburgers of da Turksche regeering betrokken zullen zijn. Dc beëindiging van de Russisch-Turksche onderhandelingen zal de overeenkomsten van Turkije met de mogendheden bekronen. Tegen zekere voordoden geeft Rusland gedeeltelijk zijn uitsluitend voorrecht prijs, dat het in 19U0 beeft verkregen met betrekking tot het aan leggen van spoorwegen van de Zwarte zee uit. Dc minister eindigde met eene opwekking aan de Turksche natie om met ijver en zelf verloochening te werken, want slechts op dezo wijze zal zij meester worden van haar lot en de nn aan het vreemde kapittaal af^^stane ondernemingen weder op zich kunnen nemen. Konstantinopel, 4 Juli. De patriar- chaatsraad heeft besloten op de laatste mede- Öeelirtg van de Porte te antwoorden, dat het patriarchaat deze mededeeKng met voldoe- ling met voldoening in ontvangst genomen heeft, omdat zij de hoop doet ontstaan op eene bevredigende regeling van de zaak. Wan neer echter de toestand zal veranderen, dan moeten vóór alles de redenen uit den weg geruimd worden, die het patriarchaat tot zijn leedwezen hebben gedwongen de bekende maatregelen te nemen. Inzonderheid wordt verlangd t ontslag van de Grieken, die zich in preventieve hechtenis berinden, het verleenen van amnestie en zekerheid, dat de Grieken zonder gevaar in hunne vroegere bezittingen kunnen terugkeeren. De Porte heeft hare vredelievende gezind- Keld. op nieuw kenbaar gemaakt door een voorstel van Griekenland aan te nemen, om aail de in Smyrna en Saloniki te vormen ge mengde commissiën elk een scheidsrechter toe te voegen. Deze scheidsrechters zullen geko zen worden uit burgers van een onzijdigen staat, hezij België, Nederland of Zwitserland. Griekenland. rA t h e n e, 4 j u 1 i. De avondbladen bevatten een telegram uit Chios, berichtende, dat een Turksche torpedoboot een Grlöksch zeilschip, waarmee Vluchtelingen naar Chios werden vervoerd, heeft beschoten en zelfs moet heb ben aangehouden. Dezelfde torpedoboot moet «4ch naar het eiland Goem begeven hebben en daar een klooster hebben beschoten, dat aanzienlijke schade moet hebben geleden. Athene, JulL Turkije heeft er in toe gestemd, dat aan een onzijdigen staat zal wor den opgedragen de benoeming van een scheids man, die tn Smyrna zal beslissen in de ge schillen, welke door de Turksch-Grieksche Commissie aan hem zullen worden onderwor pen. Tweede telegram. De Agenco d'Athè- nea bericht, dat de Porte een voorstel van Griekenland heeft aangenomen, inhoudende, 'dat de beide landen in gemeen overleg aan een onrfjdlgen staat de keuze van een scheids rechter rullen opdragen, die zich naar Smyr- ha zal begeven, om eene beslissing te nemen over de geschillen, die door de Turksch- Grieksche emigratie-commissie aan haar zul len wordeh voorgelegd. De voorzitter van het bestuur van het auto nomie Epirusgebied is in Athene aangekomen, waar hij eene besproking gehad heeft met minister-president Venizelos en door den koniinfg in audiëntie ontvangen is. Zijne komst staat blijkbaar in verband met de her leving van den opstand in het aan Albanië toegewezen gedeelte van Epirus. Men acht het waarschijnlijk, dat hot Epirotische congres, dat in Argyrokastro moet bijeenkomen tot goedkeuring van dé door de gemachtigden der Epirqten en de internationale oontTole-com- missie gezamenlijk vastgestelde besluiten van Korfoe over de toekomstige staatsinrichting van het aan Albanië toegekende gedeelte van Epirus, zal worden uitgesteld. De Atheenscho pers verkondigt de meening, dat bij de on macht van den vorst van Albanië en het gemis van eene verantwoordelijke Albaneesche re geering de overeenkomst van Korfoe waarde loos is. Dat is echter in strijd met de opvat ting van de groote mogendheden, die juist dezer dagen door hunne gezanten aan de Griekschc regeering hebben laten mededeelen, dat zij hunne toestemming verleend hebben aan de overeenkomst van Korfoe. In Rome is uit Santi Quaranta bericht ont vangen, dat de Epiroten overal hunne voor- loopige regeering weder opgericht en de Al baneesche autoriteiten verjaagd hebben. Mexico. Mexico, 4 Juli. President Huerta heeft het verzoek om ontslag van den minister van handel Moreno aangenomen. Washington, 4 Juli. Uit Mexico is een niet-officieel bericht ontvangen, dat Pedro Lascurain bij de morgen te houden verkiezing zal worden gekozen als opvolger van Huerta. Deze zal zijne vroegere functie van chef van den staf hervatten en worden gezonden naar een buitenlandschen post, waarschijnlijk naar Frankrijk. Allerlei. Godfried Isaacs, de broeder van 'den opperrechter te Londen, heeft gisteren voor een commissie verklaard, dat Marconi Voor het einde van dit .jaar hoopt er in geslaagd te zijn een 'draadlooze telefonische «verbin ding met New-York en later zelfs met Bue nos Adres tot «stand te brengen. Er zijn reeds 2 stations opgericht, en wel te Camavon (Wales) en te Belmar !(Sbaat New-York). Isaacs verklaarde nog, dat Marconi reeds voortreffelijke resultaten op afstanden van 1000 K. M. heeft behaald. In het gehucht Riois, bij Marsam, in Frankrijk, heeft een jongen van 16 jaar, zijn vader vennoord, door hem met een steen dc hersens in te slaan. De moeder en een oudere dochter zouden zijn medeplichtigen zijn. De moordenaar heeft bij zijn arrestatie een vol ledige bekentenis afgelegd. Wilde scènes hebben zich Woensdag avond in de Parijsche voorstad Ivry afge speeld. Een politieagent had een koetsier last gegeven om de lantaarns van zijn rijtuig aan te steken. De (koetsier, Derly geheeten, gaf den agent een slag met de zweep. De jpolitie- agent wilde daarop de koetsier naar de politie wacht overbrengen, doch deze laatste stort te zich op dén politieman en mishandelde hem. Inmiddels waren eenigö andere agen ten aangekomen en met vereenigde krachten gelukte het Derly naar de wacht te sleepen. Op het geschreeuw van den koetsier kwamen honderden menschen toeloopen. Eindelijk was een menigte van ongeveer 1000 men- sch.n voor de politiewacht verzameld om de ingevrijhcidstelling van Derly te eischen. Zulks geschiedde niet, waarop de menigte de vensters begon te vernielen en als het ware een storm op het gebouw begon. De deuren werden ingeslagen. De weinige aan wezige politie agenten zagen zich genood zaakt zich met 'de blanke sabel te verdedigen. Toen het gevecht algemeen gaande was, ging plotseling de revolver van een der agenten af, waardoor een machinist doodelijk getrof fen werd. Dit feit bracht de menigte tot be zinning. Nadat inmiddels de politie verster king li ad gekregen, gelukte het de orde te herstellen. Uit New-York wordt een geheimzinnige geschiedenis bericht. In de deftige badplaats Freeport, aan de kust van Long Island, kwam dezer dagen een elegante dame op het spreek uur van een bekend dokter. Zij heette me vrouw Loadse Ba illy, de 36-jarige echtge noot e van een rijk fabrikant te Hampstead- De dokter had haar nooit vroeger gezien. Zij kwam raad vragen voor een zieke vriendin en bleef ongeveer een uur in gesprek. Juist toen zij weg wilde gaan werd er een mam opgeschoven en zag de dokter een revolver verschijnen. (Hij daaht dat het op hem zelf was gemunt en hij wierp rich op den grond. Er viel een schot en de dame viel dood neer. De dokter riep om hulp en onmiddellijk werd alles in den tuin afgezocht Het eenige wat men vond was een stukje van een japon, wat aan een moordenares deed denken. Er werden politiehonden aan het werk geizet, maar zij konden niets uitrichten, omdat de menigte, die spoedig van alle kanten toestroomde, alle sporen had ultgewïscbt. Zoo staat men hier nog voor het raadsel van een gehedmzlnnigen moord. Te Parijs is dezer dagien iemand plotse ling krankzinnig geworden, niet onmogelijk, door de hitte. Het was de bewoner van de eerste verdieping van een huis op het Lagar- da-pleintje, zekere heer Costaz, een rentenier, die geen vlieg kwaad zou doen. Opeens was hij woest geworden en, beneden J oinende, be dreigde hij den portier met een revolver. Per telefoon werd de politie gewaarschuwd, waar na men trachtte den dolleman, die zich in- tusschen in zijn kamer had opgesloten, on schadelijk te maken. Men boorde een gat in de deur, waarna de politie wilde schieten niet een instrument dat den man zou bedwelmen Net zou dat gebeuren, toen er in de kanier werd geschoten. De ongelukkige had zich een kogeL in het hoofd gejaagd. Hij werd bewus teloos opgenomen en in hopeloozen toestand vervoerd. Een 38-jarige verhuizer Qharles Vergnier, te Parijs, werd een paar maanden "deden door een bond gebeten. Daar de eigenares van den hond verklaarde, dat het dier gezond was, lette Vergnier niet op de wond. En hij nam ook geen enkel verontrustend verschijn sel waar, voordat hij zich deze week onwel gvroelde. Eensklaps door razernli aangetast, wierp hij zich op zijn vrouw, beet haar in de wang, terwijl het schuim op zijn lippen stond, en viel in zwijm. Naar een politie-bureau ge bracht, kreeg hij daar een nieuwen aanval van razernij en wilde een inspecteur bijten. Hij werd tusschen trwee matrassen gebonden. De hond en eend(ge andere personen, die door het dier gebeten zijn, worden thans onder zocht. Spandau, 5 Juli. Heden namiddag wer den in de nabijheid van het landgoed Bornim vijf personen gedood, die in aanraking kwa men met een leidingsdraad van hooge span ning Zes personen werden gewond. N e w-Y o r k, 4 Juli. Een ter verhuring bestemd gebouw van zes verdiepingen bij de Lexington avenue is ingestort, doordal de fundeeringen verzwakt waren tengevolge van de ontploffing van dynamietladingen bij het bouwen van een onderaardsohen gong in de buurt. Volgens een later bericht gelooft de politie dat de instorting veroorzaakt is door het springen van een bom in het gebouw. Er zijn drie dooden. Een van de slachtoffers is een man, die een leider was in de wereld van de industrie-aiheiders. Oost-Indië Ramp te Benkoelen. 1Van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsah Indië is heden het volgende tele gram bij het depart, van koloniën ontvangen: Bi) mijn bezoek te Benkoelen bleek mij de schade vrijwel uitsluitend geleden door de be zitters van steenen huizen; de schade van de inlands che bevolking is van geen beteekenis en bepaalt zich voor de overige ingezetenen tot vernield huisraad. Brand. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint, dat een groote brand gewoed heeft in Negara, district van de afdeeling Oeloe Soengei, onderafdeeling Kantangan, residen tie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Zes en twintig huizen zijn in de asch gelegd; de schade beloopt f 10.000. De Staatscourant van Zondag 5 en Maan dag 6 Juli bevat o.a. de volgende Koninklij ke besluiten: benoemd tot regeeringsvertegenwoordiger (buiten (bezwaar van Rijks schatkist op de twee internationale conferenties voor Volks- en Schoolbaden in Augustus te Brussel te houden dr. W. P. Ruysch, voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht, dr. G. Schenk thans leeraar aan de Gemeentelijke H. B. S. aldaar; tot idem te Venlo, H. "W. Brans than6 tijde lijk leeraar aldaar; op verzoek eervol ontslag verleend aan W. baron van ïttersum als burgemeester der stad Hardenbcrg met dankbetuiging, benoemd tot burgemeester der gemeente Haps, H. M. van Deursent tot burgemeester der gemeente Buren, jhr. S. P. F. Meijer; tot burgemeester der gemeente Culenborg, tut. E O. J. M. baron van Hövell tot Wester- flier; tot burgemeester der gemeente Kerkwijk, B. van Bergeik; tot burgemeester der gemeente Marken, W. A. de Groot, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Gassehe, J. Adams tot burgemeester der gemeente Neeritter, P. M. H. Driessens; tot burgemeester der gemeente Amstenrade, A. O. J. E. M. graaf de Marchant d'Ansem- bourg, secretaris dier gemeente 5 tot burgemeester der gemeente Echt, Th. J H. van de Venne t tot burgemeester der gemeente Buggenunu J. Th. Verheggen tot burgemeester der gemeente Cadier en Keer, M. Thomassen; tot burgemeester der gemeente Geulle, S. Thijssen tot burgemeester der gemeente Roggel, J. F. Maasen, secretaris dier gemeente; goedgekeurd, dat W. J. H. J. M. Keyzer, bur gemeester van de gemeente Berghem, is be noemd tot secretaris dier gemeente aan na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen van de onderscheidingsteeke nen achter hunne namen vermeld A. Slot, te Wervershoof, burgemeester der gemeente Wervershoof, de versierselen van rid der in de orde van den H. Gregorius den Groo- ten, hem door Z. H. den Paus geschonken Th. D. J. van Bemmelen, te Haarlem, koop man, G. J. Verbiest, te Utrecht, sigarenfabrikant, mejuffrouw A. Ch. J. M. van Dam, te Breda, mejuffrouw D. van Beugen, te 's-Hertogen- bosch, allen het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", te, hem door Z. H. den Paus geschonken vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, aan me juffrouw A. Senft, geboren te Holzen (Duitsch- land) bij bevordering, toegekend de aan de orde van Ornnje-Nassau verbonden eere-medallle, in goud, aan J. van der Borden, zeilmakersbaas bij de firma A. Hoogendijk Jzn., te Vleardingen. H. M. de Koningin heeft den commandant van de militaire luchtvaartafdeeling te Soes- terberg Hoogstderzelver deelneming doen be tuigen in het treffend ongeval, den luitenant Spandaw overkomen. Eveneens heeft Hare Majesteit den chef van den gencralen staf, onder wiens bevelen de militaire luchtvaart afdeeling gesteld is. telegrafisch van Hare deelneming doen blijken. Bij de begrafenis van den op zoo ongeluk kige wijze om het leven gekomen officier, werd Hare Majesteit vertegenwoordigd door Hoogstderzelver ordonnans-officier jhr. Wit- i?rt van Hoogland. Z. K. H. de Prins heeft voor den bouw van het Tehuis voor oude Scheveninigsche vis- schers aan ihet bestuur dter stichting t 25 go- zonden. Van de woning van den Amerikaanschen gezant en van verschillende hotels te 's Gra- venhage, waar onderdanen van de Unie in trek hebben genomen, wapperde Zaterdag ter gelegenheid van de nationale onafhankelijk heidsdag van Amerika de Amerikaanscihe vlag. Ook was er ten huize van den gezant ontvangst van de leden der Amerikaansche legatie, de consulaire ambtenaren en van leden der Amerikaansche kolonie aldaar en op reis in de residentie vertoevende landgenooten van dr. van Dijke. Hooger personeel P. en T. Het Kamerlid Bogaardt heeft schriftelijk aan den minister van "Waterstaat gevraagd, of hetzij bij supplctoire begrooting. hetzij bij Hoofdstuk IX voor 1915 nog gedurende het loopend dienstjaar de toegezegde voorstel len zijn te verwachten betreffende de verbe tering van de tractementcn van het hooger prsoneel bij den dienst der Posterijen en Te legrafie. Hierop heeft de minister van "Waterstaat geantwoord, dat deze voorstellen in geen geval zullen opgenomen worden in een sup plctoire begrooting voor het loopende jaar, terwijl de minister tot het doen van mede- declingen omtrent hetgeen bij de begrooting voor 1915 zal worden voorgesteld, tot zijn leedwezen geen vrijheid kan vinden. De Burgemeester van Zaan dam. de heer Ter Laan, had Zaterdag een onderhoud met den Minister van Binnenland- sohe Zaken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser schip Kortenaer, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee L. P. "W. van der Wal, den 3den dezer te Tampieo aangekomen en is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee F. C W. Moor rees, met dienzelfden datum van IJmuiden naar zee vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar dc Noord- en Oostzee. Overste Thomson. Het pantserdekschip „Noord-Brabant", thans met het stoffelijk overschot van luile- tnant-kolonel Thomson op do thuisreis, zal Dinsdag 14 Juli a.s. des nachls te twaalf uur de haven van IJmuiden -binnenloopen om en kele uren later op te «toornen naar de Dc Ruyterkade te Amsterdam. Daar zal het om streeks zeven uur in den morgen van Woens dag 15 Juli a.s. arrfveeren. Te negen uur heeft de officieele plechtig heid plaats. Op initiatief van den heer W. F. Wol- te rs, directeur der R. H. B. S. te Bergen op Zoom, is een comité voor huldiging van over ste Thomson gevormd. Thomson heeft inder tijd in Bergen op Zoom de M. U. L. O.-schooI (vóór de oprichting der H. B. S.) bezocht, waar genoemde directeur een zijner onder wijzers was. Het comité bestaat uitt W. F. Wolters voorziter, H. Disser, leeraar H. B. S.j H. P. M. Verlinden, uitgever van het dagblad „De Zoom"; jhr. Storm van 's Gravesande, luite nant-kolonel der artillerie en K. A. M. Vogel,- majoor der infanterie. De Nederl. officieren In Albanië* Blijkens bij de regeering ontvangen be trouwbare berichten bevonden op 1 Juli de beide gevangen Nederiamdsche officieren te Elbasan zich in volmaakten welstand. Een te 's Gravenhage uit Valona ont vangen telegram van kapitein De Jongh meldt, dat er geen verbinding is met El basan, maar dat van daar komende vluch telingen mededeelden, dat de gevangenenen goed behandeld worden. Verlaging van den gasprijs ia Amsterdam. Het denkbeeld vam den heer Wibaut om den gasprijs met een cent te verlagen, zal, naar het Hbld. ver neemt, door B. en W. vam Amsterdam aajn de orde worden gesteld in eene vergadering van de Commissde van bijstand in de ge- raeente-financiënHet moet in de bedoeling liggen deze verlaging enz. bij de begrooting voor 1915 te behanddlen. De invoering er van zal dan in elk geval niet vóór 1 Januari 1915 haar beslag kunnen krijgen. Voor den Indischen dienst is besterad ter benoeming tot tijdelijk bouwkun dig opzichter de heer J. Vreenegoor, te Rot terdam. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd V. J. Sonne te 's Gravenhage voor electrotechnisch ambtenaar tweede klasse bij den post-, telegraaf- en telefoondienst. Naar de Kampioen verneemt, zal op het a.s. in 1916 te München te houden Wegen- Congres een verhandeling van den Rijkswa terstaat inkomen over onze klinkers en klin kerwegen. Voor de samenstelling van het rapport werden aangewezen de heeren H. Wortman, N. A. M. van den Thoorn en G- Rooseboom, allen hoofd-ingenieurs-directeur bij den Rijkswaterstaat. -Dr. R. P. Mees RAzn. Zondag vierde te Rotterdam bet oud-Kamerlid, de heer R. P. Mees R.Azn.. zijn 90sten verjaardag. In 1905 trad hij uit de politiek, na van 1873 af, dus 32 jaren, bijna onafgebroken lid der Tweede Kamer geweest te zijn, waarvan hij een sieraad was. Hij werkte mede aan het tot stand komen van belangrijke wetten, het laatst nog van de Ongevallenwet. Internationale Vrouwenraad. D:e besluiten, door den Internationalen Vrou wenraad op dc 5de jaarlijksohe bijeenkomst te Rome aangenomen, betreffen in de eerste plaats de huishoudelijke aangelegenheid van den Bond. in de tweede plaats quaesties van maatschappelijk belang. Ondier de eerste verdient vermelding het be sluit tot oprichting van ecu permanent co mité voor quaesties betreffende beroepen voor wouwen. Onder de laatste komen voor besluiten in zake bestrijding van het alcoholismede vre desbeweging, de rechtspositie der vrouw, vrouwenbescherming, vrouwenkiesrecht, emi gratie, strijd tegen de huizen van ontucht en intern alienage vogelbescherming. Inzake die bestrijding van het alcoholisme betoogt de I. V. R. zijn sympathie met dezen strijd en noodigt hij alle internationale rade* uil hun invloed zooveel mogelijk aan te weq* den bij den strijd tegen het alcoholisme. Hij spoort verder de commissie voor openbare gezondheid aan, bijzondere aandacht te wij den aan de bestudeering van het alcoholisme, Met betrekking tot de vredesbeweging be* pleit de I. V. R. warm de uitbreiding en de doeltreffende toepassing vain die door de beidé Haagsche Vredesconferenties gestichte rechts instituten tot vreedzame afdoening van inter» nationale geschillen; in het bijzonder ver klaart hij zijn sympathie voor het sluiten vair verdragen, waardoor de regeerdngen zich ver binden bij geschillen van welken aard ook be middeling to aanvaarden. 2. Protesteert de I. V. R. krachtig tegen de daden van geweld tegen vrouwen in tijden van oorlog en besluit zich te wenden to<t de eerst* volgendfe conferentie te 'e Gravenhage mgt verzoek te overwegen hoe een doeltreffende internationale bescherming kan worden in het leven geroepen, die daden van geweld Éegeg vrouwen, zooals die tot nu toe In alle oorlo gen voorkwamen, verhindert. 3. "Werd besloten, dat <dë I. V. R. zich zal wend'en tot de commissie voor den Nobel prijs van het Noorsche Storthing, met het ver zoek den Nobelvredeprijs düt jaar toe te staan aan het Stead-fonds tot oprichting van Te» huizen voor werkende vrouwen in verschil lende deelen van de wereld. "Wat betreft de rechtspositie der wouw be veelt die I. V. R. den nationalen bondien drin gend aan er voor te waken, dat de wet de positie der gehuwde vrouw in het burgerlijk recht zal waarborgen, zoowel met betrekking tot haar persoon als tot haar bezittingen. Ook spreekt de I. V. R. den wensoh uit, dat de wet in alle landen vader en moeder het zelfde aandeel in het ouderlijk gezag zal göJ ven en dat de wet verder een regeling treflè, waardoor bij verschil van meening op ver zoek van een der ouders van overheidswege uitspraak worde gedaan. Verder verzoekt de I. V. R. de nationale vrouwenraden in alle landen te werken voor dë invoering van Mnderreclitfbaniken en de toelating van vrouwen daarbij. Voorts legt de I. V. R. nadruk op den plicht van ondeihoud voor alle in het huwelijk ver laten vrouwen, mo'ediers en wettige zoowel als onwettige kinderen. Hij verzoekt de Nationale Raden In allo landen te ijveren voor het slui'ten van inter nationale verdragen, dfte de wettelijke rechten van vrouwen en kinderen regelen, In het bij zonder van verlaten gehuwde vrouwen en kinderen. Opnieuw spreekt de T. V. R. als zijn vaste overtuiging uit. dht het politiek en gemeente lijk stemrecht den vrouwen !n die landen waar volksvertegenwoordiging bestaat, zal worden gegeven. Ook bèvgelt hij der aangesloten Nat Ion-alen Raden aan te beraadslagen over de maatrege len, die in hun landen kunnen Worden g<*io- raen ona in de hoogere klassen van alle scho len, die door meisjes worden bezocht, een stel- sdmatiig onderwijs in te voeren omtrent de voornaamste wettelijke bepalingen dfie vróu wen en kinderen betreffen en otver dc burger rechten en burgerplichten der vrouwen. Inzake die emigratie spreekt de I. V. R. de wenschelijkhefd uit, dat in alle landen met sterke emigratie informatiebureau's voor emigraiteaan gelegenheden en eventueele bij zondere cursussen woerden ingericht voor de emigranten, die voornemens zijn naar andere landen te gaan, ora hun eenige kennis over het land waarheen zij gaian te verschaften. Op voorstel ven het departement Voor Emi granten voor de Vereenigde Staten vam Noords Amerika spoort de I. V. R. de NatiónaDe Ra den aan hun regeeringen te Verzoeken het ini tiatief te nemen tot een internationale coöfó- rentie voor de emigrattequaestfe Onze Vloot. Het maandblad van de NederL vereeniging „Onze Vloot" meldt, dat in de laatste zes maanden het aantal leden der vereeniging met bijna 1200 is toe genomen, namelijk is geklommen van 6827 tot ruim 8000. Nederland vooraan. De Matin geeft eien voor ons land zeer vleiend staatje van de sterftecijfers, het gemiddelde pter 10.000 inwoners gedurende de jaren 1903—1912. Dit cijfer is vocnr Rusland 298, Rumenië 251, Hon garije 250, Spanje 242, Bulgarije 230, Oosten rijk 228. Italië 211. Frankrijk 191. Dutttehland 181, Ierland 172, België 162, Schotland 161, Engeland 148, Zwitserland 149. Zweden 14é, Nederland en Denemarken 145. Heit blad zegt: „Zooals men ziet, houden Nederland en Denemarken het record inzage de verbetering van de openbare gezondhe&i Door een goed begrepen hygiëne zijn zij ér in geslaagd sinds 1891 hun sterftecijfer met 21 en 20 pet. te doen dölen.'' Het Chr. Tehuis voor M1111etU ren te Leiden zal weldra 50 jaren kebh&H bestaan. In de commissie ter herdenking VA# dit feit heeft o.m. zitting het Tweede RssSefr lid de heer L. F. Duymar van Twist Zeeho6pitiuna Katwijk aaö Naar wij vernemen zal het nieuwe povlljóèï van het Zeehosipdtium te Kaltfwijk aan Zee oób 15en Juli worden geopend. Aanvankelijk bestond het plan dait dlÉ #6* bouw officieel zou geopend worden met telijkheden, thans is echter bepaald, oöt in alle stilte zal geschieden met het OOjSj het overlijden van den voorzitter van hejc B$_ stuur der inrichting Dr. Nolens fe KotfeV* dam. Hart aandoeningen bij den. Een bekend feit is het, dat reedb rijke jonge krachtige zWeminens door ëejj onbekende oorzaak tijdens het baden plotse ling dood bleven. In de meeste gevalk# spreekt men dan van hartaandoeningen overspanning en verhitting. Ook de maag geldt als oorzaak; men neemt dan dat de doode onder water zijnde gehJT&öfr heeft. Al deze verklaringen voldoen echiófl' niet, wanneer men bedenkt, dat de CWeffjK mers in den regel jonge, krachtige men§<ra$K zijn, meestal zeer geoefend, bij wie Oen h^rrt kwaal zeer onwaarschijnlijk is. Ook bleek bij de meeste lijksdiouwingelft dat aan het hart niets haperde. Een en ander maakt, volgens Vox MedicqA rum, de nieuwe theorie van dr. A. Gütticli, te Frankfort, bijzonder Interessant. Dr.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2