KOLONIËN. ""BINNENLAND. ■-»r Allerlei. Omtrent hot ongeluk te Saumur, dat aan ILegagneux het leven kostte, soinL de Parij- sclie correspondent van het Ilhld. nog het volgende: Logagneux zou Zondag te Saumur vliegen, tnaar moest daar\ran afzien om het slechte Weer. Hij vloog nu den volgendon dag en was hezig een serie glij- en duikehluchteii tuit te voerep, toen de toeschouwers hem 'eensklaps van een hoogte van 150 M. lood- ï"ocht naar beneden in de Loire zagen val len. Onmiddellijk schoot men toe. maar hft duurde 20 minuten eer men hem ui/t het snel- Stro ora en de water gehaald had. Het bleek hu. <ialt de ongelukkige vlier r bij het vallen trulke verschrikkelijke verwondingen aan hoofd en borst liaid opgedaan, dat hij dade- tj[k dood geweest moet zijn. De oorzaak van den vail ligt in het lister, •volgens sommigen heeft Lcgagncux op een gegeven oogenblik het stuur oVor zijn toe stel verloren, volgens anderen is de schroef 'in stukken gevlogen en is hij door de stuk- ten zoo verwond, dat hij niets meer doen kon. Legagneux is 32 jaar oud geworden. Hij laat een weduwe met twee kinderen na. Toulon, 7 Juli. Bij de vlootoefeningen is de onderzeeër Calypso aangevaren door den torpedojager Mousqueton. De Calypso lonk; de bemanning werd gered. Oost-Indië West Borneo. De correspondent te Batavia van het £bld. hericht: „Hel bericht dat Doengoeti en 9 anderen sneuvelden in het gevecht te Karanganjar, Waarbij kapitein Voskuil gewond werd, wordt bevestigd. Alle verzetshoofden aldaar zijn thans ge sneuveld. De bevolking keert naar de kampongs te rug. De inzameling van de geweren in die Rlrcck wordt voortgezet." Chineezen in Indië. De correspondent te Batavia van het tHbld. seint: „Er heerscht onder de Chineezen te Se- inarang groote beroering wegens het dood schieten van een Chinees bij de overvalling van een speelhuis. In eeite door Chineezcn aldaar belegde Vergadering werd besloten beklag te doen over dit feit bij den president der Cliinee- ficho republiek en bij den Ghinecschen con sul-generaal te Batavia. Ook besloten de bij de tentoonstelling te Semarang werkzame Chineezen den arbeid te staken." De „Expres en de Tuchthuisartikelen - Een paar dagen geleden werd ons uit fndië geseind, dal de Expres met 1 Augustus gestopt zal worden. Thans verneemt Het Volk ui, Den Hiaag, dat het bericht waar is, doch o k, dat tegen den. heer Kakebeeke, hoofidtn tacteur van dat blad, een vervolging wordt iagesteld onder vigeuir van de nieuwe rigoreiue wetsbepalingen, waarover mr. iMendei-. in de Tweede Kamer een interpel latie zul houden. Nadere bijzonderheden om trent het Bandoengsche orgaan ontbreken ivoorshands nog. Kameroverzicht. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden openbare ver gadering van de Eerste Kamer heeft de voor zitter de deelneming der Kamer vertolkt we gens den sluipmoord op den Oostenrijkschen troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin, bij welke woorden de regee ring zich, bij monde van den minister van Buitenlandsche Zaken aansloot. Ook bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid der Kamer baron Van Was- Benaer van Rosande. De Kamer komt a.s. Donderdag te 2 uur In openbare vergadering bijeen ter behande ling van de in staat van wijzen verkeerende Wetsontwerpen. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 8 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot commanaeur in de Oranje Nassau orde nir. E. Foi.ker. voorzitter van den Cenlralen Beroepsraad voor de Ongeval lenverzekering te Utrecht die te?cns eervol ontslagen is op zijn verzoek, met dankbetui ging; benoemd tot voorzitter van dien Raad mr. R. P. Cleveringa Az., thans ondervoorzitter eu rtot ondervoorzitter mr. dr. H. Reuijl, thans lid; benoemd tot ridder in de Oranje Nassau orde E. Overbosch, plaatsvervangend dis trictsveearts te Gouda; op verzoek eervol ontslagen wegens licha melijke ongeshiktheid J. F O. Lange, laatste lijk le commies aan het departement van fi nanciën te Batavia. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins begaven zich Vrijdagavond met gevolg per *uto naar Elspeet, om tegenwoordig te zijn bij de inwijd&ng van het door H. M. geschon ken Diakonessenhuisje. De inwijdingsplech tigheid werd geleid door ds. Kalshoven, waar op H. M. en Z. K. H. het gebouwtje bezichtig den en zich eenigen tijd met het bestuur on derhielden. De dlakones, die reeds geruimen tijd in het hórt el was gehuisvest en haar werk te Elspeet gedurende d&en tijd heeft verricht, heeft thans baar intrek genomen in het gebouw. Z. K. H. de Prins zal heden bij het Requiem in de St. Jacobuskerk te 's Graven hage Voor wijlen aartshertog Frans Ferdi nand van Oostenrijk wordein vertegenwoor- 3igd door %s Prinsen adjudant kapitein Ruijs. Jaarwedde Ged. Staten. heer Boissevain heeft in de gisteren ge- den zitting van de Prov. Staten van Noord- jHbüand voorgesteld de jaarwedde van de leden van Gedep. Staten van f 2500 tot f 4000 te verhoogen, Gedep. State zullen praead- ^seeren. Prov. Statenverkiezing Am sterdam V. Bij de Dinsdag gehouden hei-stemming voor de Prov. Stoten voor N.- Holland in district Amsterdam V werden uit gebracht 7967 stemmen. Hiervan verkreeg Win. van Diesen (V.-D.) 46iS stemmen, ter wijl de lieer Jos. Loopuit 3319 stemmen op ztoh vereenigde. Gekozen is dus de heer W. van Diesen. Ter gelegenheid van het 85-jarig jubi leum van de brigade Grenadiers en Jagers, rukte deze gisteren morgen uit onder com mando van den kolonel Hobbema met de Kon. Militare kapel en de hofmuziek der jagers aan het hoofd van de regimenten en marcheerde door 's Gravenhage naar het sportterrein op Waaldorp. Op het Tournooiveld werd gede fileerd voor den minister van oorlog, gene raal Bosboom, en in de Jan van Nassaustraat voor den divisie-commandant. generaal Klerk de Reus. Op het sportterrein te Waalsdorp werden verschillende wedstrijden gehouden, opge luisterd door de stafmuziek der jagers. Het ongeluk aan boord van IIr. M s. „N oor d-B rabant." De foto-redacteur van „Het Leven" deelt hieromtrent nog het volgende mede: „De eigenaardige beweging van het schip, die schijnt veroorzaakt te worden door den zwaren deklast der kanonnen, enz., was geen beletsel om snel le varen en de commandant wilde doorzetten. Daar echter een zoodanige vaart, naar verhouding onevenredig veel kolen verslindt, moest eerst worden nagegaan of de kolenvoorraad liet bij zoo'n snelheid wel tot Algiers zou kunnen houden, waarom de officier-machinist Yerhey met een Davy's lamp in de kolenruimen afdaalde, om den voorraad te schatten. Van een der ruimer, dat bijna leeg was, gaande in een tweede, da* nog geheel was gevuld, ontsnapten, bij het openen van de deur, de zich daar verzameld hebbende gassen, met het gevolg, dat hoe het precies is gekomen, zal een deskundig on derzoek moeten uitmaken, maar vermoedelijk is een niet volkomen sluiten van de lamp de oorzaak om kwart over elven een hevige ontploffing volgde en een dikke kolom kolen gruis door het luik naar boven spoot. De heer Verhey en een korporaal-stoker wisten zich, hoewel zwaar gewond aan gelaal en handen, nog zelf n-aar boven te werken; drie stokers, die in een der andere ruimen waren, werden tegen den grond geslagen, evenals het personeel op de vuurplaat. Af schuwelijk zagen de gcwon'den er uit; dc of ficier, met wien ik nog even te voren had staan praten, herkende ik absoluut niet meer en toen men mij vertelde, dat hij het was, die daar met afgebrande haren en snor en met zwart gebrande handen, waar de lappen vel bij hingen, ter neer lag, kostte het mij moeite, 't te gelooven. Zwaar gewond werden beide maimen in de ziekenboeg opgenomen en van daag zijn ze in Algiers aan wal gebracht, om daar in het hospitaal te worden verpleegd." Overste Thomson. Het Gron. Dagblad verneemt de volgende bijzonderheden omtrent de begrafenis te Gro ningen van het stoffelijk oversahot van wij len luitenant-kolonel Thomson. De stoet vertrekt 15 Juli te kwart voor vieren van het station De lijkwagen wordt voorafgegaan door tamboers, een muziek korps en een vuurpeloton. Vier ridders zul len als slippen dragers fungeeren, terwijl door 14 onderofficieren het lijk in den lijkwagen wordt gelegd. Daarna volgen militairen, die kransen dragen, een escorte van militairen, gevolgd door familieleden, afgevaardigden en genoodigden. Met een kleinen omweg wordt van het station door het centrum der stad naar de Zuiderbegraafplaats gereden. De Neder!, officieren In Albanië. Bij het Departement van Oorlog is een telegram ingekomen van majoor Slnys uit Walona van den volgenden inhoud: Bericht officieren te Koritza niet bevestigd en onwaarschijnlijk. De kapitein der infanterie F. J. Backer, adjudant van den inspecteur der infanterie, is door den Koning van Denemarken benoemd tot ridder van de Dannebrogorde. Bij Koninklijk besluit van 29 Juni 1914 is aan P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, en R. P. Bonthuis, Rijkstuin- bouwlecraar In algemeoncn dienst, beiden te 's Gravenhage, verlof verleend tot het aanne men van het ridderkruis, respectievelijk 2de klasse en 4de klasse, der orde van den Rooden Adelaar, hun door Zijne Majesteit den Duit- schen Keizer, Koning van Pruisen, geschon ken. De ramp van de Empress of Ireland. De minister van Buitenlandsche Zaken ma<akt bekend, dat te Londen een fonds in het leven geroepen is ter ondersteuning van hen die tengevolge van de ramp van het Britsche stoomschip „Empress of Ireland'' in kommervolle omstandigheden zijn achterge bleven of anderszins schade hebben geleden. Op verzoek van den „Public Trustee", onder wiens beheer het fonds is geplaatst, noodigt de minister voornoemd belanghebbenden, die meenen tot eene uitkeering gerechtigd te zijn uit", zich ter zake tot zijn departement te wen den J. F. L. Frowein. f In den ouderdom van 58 jaar is te 's Gravenhage overleden de bekende architect de heer J. F. L. Frowein. Tal van belangrijke werken in ons land zijn onder zijn leiding uitgevoerd. Hollandsche IJzeren Spoor- w e g-M ij. In een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering, is een regelings-com- missie benoemd tol het organiseeren van fes tiviteiten bij gelegenheid van het 75-jarige be slaan der H. LJ. S. M. op 19 September. In deze commissie, die bestaal uil de le Am sterdam woonaditige leden der commissie tot huldiging van de H. LJ. S. M„ hebben zit ting de heeren G. J. Sariemijn, J. C. B. Ooster- meijer, F. F. L. Platte, G. van Ballegooyen, J. H. v. d. Berg, "W. Brinkman, J. F. Dekker, P. C. van Donk, C. van Donselaar, E. Haak, \V. J. Hessels, P. Hoed, C. H. Horstmcyer, D. de Kat, C. A Kolkers, H. R. Krapels, B. v. d. Kooi, W. Kriste, A. H. Kuyper, H. C. E. Martens, G. Schiopar» J. P iWiinbeng en A. Witticfi. Het voornemen bestaat, op den feestdag een demonstratie le doen houden uit alle catego rieën van het personeel der H. IJ. S. M voor zoo\er dit vrij van dienst is, hel geven van muziekuitvoeringen, enz. Secretaris der regelings-commissie is de heer A. Wittich. Bond van Inspecteurs van Po litie in Nederland. De Bond van In specteurs van gemeentelijke politie in Neder land hield in hert sociëteitsgebouw van de Rottordamsohe Diergaarde zijn 24e algemeene vergadering onder presidium van den heer J. Aaltsz, hoofdinspecteur te 's Gravenhage. De vergadering werd bijgewoond door een 60-tal leden en afgevaardigden van plaatse lijke bonden. Uit 12 gemeenten waren leden tegenwoordig. In plaats van den heer Dozy, die tort vice- voorzïtler was gekozen benoemde de verga dering tot secretaris den heer C. v. d. Po<l Jr., inspecteur te Rortertrdam. Aan den minister van Justitie werd een tele gram gronden om dank te zeggen voor de benoeming tot commissaris van politie te Schiedam van een der inspecteurs van politie aldaar. Het bestuur deed voorlezing van een uitge breid gemotiveerd request aan den minister van Justitie, inhoudende het verzoek dat als nog in het thans ontworpen wetboek van strafverordening de mogelijkheid wordt ge schapen, dat inspecteurs van politie tof hulp officier van justitie worden benoemd c.q. op genomen worden onder de categorie opspo- rüngs-amblenaren, waardoor het thans nood zakelijk predicaat „onbezoldigd rijksveld wachter" onnoodig wordt voor heeren inspec teurs van politie. Tevens besloot dc vergadering tot den mi nister van Justitie hot verzoek te richten om in het Algemeen Politieblad de vacatures van inspecteur van politie in een afzonderlijke ru briek te doen opnemen. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Des namiddags werd met de ..Stad Rotter- dam'\ door het gemeentebestuur aangeboden, een tocht door de havens gemaakt, waarna men zich in de sociëteit de Diergaarde aan een gemeenschappelijk diner vereenigde. De Bond voor Stantspensionneering heeft gisteren in hotel „De Twee Steden" te 's-Gra- venhage zijn veertiende algemeene vergade ring gehouden onder presidium van ds. D. A. vam Krevelen, van Dei num. Het jaarverslag van den algemeenen secretaris, den heer A. Voorbrood, van Arnhem, noemt 1913 het vic torie-jaar In den jarenlangen strijd voor staatspensionneering. Den 9en December werd aan ongeveer 70.000 70-jarigen en ouderen het eerste staatspensioen uitgekeerd. "Wel was 't nog bedroevend klein, f2 per week de leeftijdsgrens bespottelijk hoog 70 jaar waren er velen schandelijk buitengesloten 40.000 maar toch, hot beginsel van. staats pensioen zonder premiebetaling was wet ge worden. De uitsluiting der armlastigen door minister Treub wordt een bittere ironie ge noemd. die voorkomen moet worden. Moet men de biltere pil toch slikken, don zal men de Pensioenwet spoedig veranderd weten te krijgen, gelijk in Engeland. Op 31 December 1Ö13 bestond de Bond uit 444 afdeel in gen met 54.571 leden, 253 alge meene leden en ongeveer 40.000 leden, in 114 bonden en vereenigingen, dus een totaal van 94.824 leden. Breedvoerig wordt melding ge maakt vam het reusachtig werk, dat hoofd bestuur mei Comité van Actie zich in het af- geloopen jaar heeft getroost. De Bond heeft niet zoo heel weinig leden verloren, „omdat 't nu met meer noodig was De rekening en verantwoording sluit op f 13,263.77, met een batig saldo van f 2264.37. De propaganda gold voornamelijk de bestrijding der dwangverze kering. De verkiezdngsactie bracht voordeel; getuige de groei van den Bond. Er werden 28 afdeelingen met 807 leden in 1913 opgericht en de gezamenlijke afdeelingen wonnen 3252 leden. Na 1 Januari tol einde Maart valt nog een toename van 15 afdeelingen met 500 leden te vermelden. Negen afdeelingen vielen af- Van de ontslapen vrienden worden herdacht de secretaresse dor afdeeling Vedp-Rosendaal, mej. Borchers, en het oud-Kamerlid Heldt. Het orgaan van den Bond verscheen in een oplaag van 40.000 exemplaren- In de algemeefne vergadering werd behan deld een voorstel van de afd. Utrecht, om door wijziging in de statuten te bepalen, dat de Bond beoogt het tot stand komen, eener wet, waarbij aan alle Nederlanders van een door de wet te bepalen leeftijd en wier inkomsten beneden een door die wet te bepalen bedrag blijven, recht wordt toegekend op een staats pensioen zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande en nog te heffen belastingen. Na verdediging van deze wijziging door den afgevaardigde van Utrecht en den heer Pori'o en bestrijding door den afgevaardigde vam Twisk (die betoogde dat de wijziging niet noodig is en een motie in dien geest indien de, welke hij later evenwel introk) en door ds. Vis, werd het voorstel verworpen met op 10 ma algemeene stemmen. Een voorstel an de redactie, om een com missie te benoemen met opdracht om zoo de omstandigheden dat wenschelijk maken, vóór de hoofdbestuursvcrgadcring van December 1914 voorstellen in te dienen tot aanvulling en uitbreiding van het doel van den Bond, eventueel van de middelen om dit doel te be reiken, werd verdedigd door den heer Porio. door den voorzitter, door den afgevaardigde van Zierikzee en nog een spreker, terwijl het hoofdbestuur adviseert tot aanneming van dit voorstel. Mevrouw Legrand-Goudschaal en de afge vaardigden resp. van Nijmegen en Ooster beek bestreden het voorstel, dat ten slotte werd verworpen met 100 tegen 97 stemmen Voorts werden ook verworpen het voor stel van de afd. Oosterland, luidende: Bij het evdntueel bereiken van het doel van den Bond voor StaaLspensionneering spreke de Bond zich in beginsel uit over het omzetten van den Bond in een nationaletn of' inter nationalen actieven Vredesbond door zake lijke bestrijding der steeds oploopende mili- Cairistische uitgaven (met inachtneming der wdtteüjfce grenzen en het voorstel van de afd. Rottendam, luidende: De algemöene ver gadering verklaart het lidmaatschap van het dag bestuur van den Bond voor S-taatsnen- sioneering onvereenigbaar meit het redacteur schap van het orgaan. IIet voorstel der afd Amsterdam luiden de: Het hoofdbestuur neme maatregelen, dat de beide redacteuren geheel los van het hoofdbestuur komen, werd ingetrokken- Tot hoofdbestuurslid werd in de plaats van mevrouw H. M. Le Grand—Goudschaal, die niet herkiesbaar is. gekozen dc heer Van der Velde te Rotterdam. Aangenomen werd dc -volgende motie: De algemeene vergadering enz. spreekt als haar oordeel uit, dat in het wetsontwerp- T reub: de ouderdom te hoog is gesteld, de pensioen. loelage te laag is geraamd; en dat de bedeelden ten onrechte worden uiilgcslolen; en meent, dart aan die genoemdte punten de aandacht moet worden "geschonken en dat in elk geval de wet zoo moet worden veranderd, dut geen bedeelden buiten het wetsontwerp vallen. Voorstel der afdeeling Heerewveen: Het hoofdbestuur dringe er de armbe sturen op aan, dat het geld, dat zdj van ren- tetrekkende verpleegden inhouden, zoo mo gelijk ten goede kome van alle verpleegden. In een praeadvóes deelt het II.B. mede, dat met een circulaire aan diaconie- en armbe sturen reeds is gedaan, wat Heerenveen wcnscht. De afgevaardigde van Nijmegen betoogt, dat de circulaire weinig heeft uitgewerkt en dringt op verdere actie aan. Ook te Nijmegen woerden in verband met het staatspensioen toelagen ingetrokken. De afgevaardigde van Zaandam deelt mede, dat Zaandam in dit opzicht een gunstige te genhanger van zoo vele andere gemeenten vormt. Een Friesch afgevaardigde verdédigt op Dractische gronden het korten op toelagen aan hen, wien een rente is toegekend. Een besluit werd niet genomen. Voorstel afd. Eesveen-Ehze: De algemeene vergaderingen van den Bond worden voortaan steeds belegd op een Za terdag of een algemeen erkenden vacantie- dag. In de toelichting wordt gewezen op den ar beid, door onderwijzers in deze actie ge daan. Het hoofdbestuur ontraadt het voorstel en wijst or op, dat het voor predikanten op Za terdag onmogelijk is eem groote reis te ma ken. Ook in verhand met de Israëlieten ver dient de Zaterdagvergadering geen aanbeve ling. Na eenige discussie wordt besloten de jaar- vergadcringte houden in het begin van Augus tus in verhand met de vacanties. Nog werd medegedeeld, dat in de huishou delijke vergadering werd besloten betreffende de actie van den Bond samenwerking aan te bieden aan het partijbestuur der S. D. A. Pbij de te houden betoogingen voor staats^ pensioen op voorwaarde, vam gelfijkgerech- tigheid bij de voorbereiding en de uitvoe ring daarvan. Dc heer P e r i o deed namens een af gevaardigde nït Gelderland eenige mede- deelingen betreffende partijdige besluiten, tengevolge van partijdige benoemingen in de ren-tecommissies en van tusschenpersonen in die provincie en ried allen afgevaardigden aan een oog in het zeil te houden en feiten ter kennis te brengen van het H.B. en den redacteur. Bij de rondvraag bepleitte cfe afgevaardigde van Tietjerkstcradeel een uitkeering van de ouderdomsrente niet door de gemeenten, doeh door het Rijk door middel van de post kantoren. Na eenige plichtplegingen Werd vervolgens de vergadering gesloten. Het wapenbord van het Ser vische consulaat afgerukt. Een be treurenswaardig incident heeft in den nacht van Zondag op Maandag te Amsterdam plaats gehad. Men heeft hdt Servische wapenschild, dat zich ter hoogte van 3è M. aan den gevel van het Servische consulaatsgebouw bevindt, afgerukt en daarvoor een in bloed gedrenkten lap in die plaats gesteld. De heer Merens, con sul-generaal van Servië te Amsterdam, heeft onmiddellijk telegrafisch den gezant van Ser vië te Londen wan het gebeurde op de hoogte gebracht en had reeds een onderhoud mot den minister van Buitenlandsche Zaken. jhr. Lou don. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft aan den consul-generaal zijn leedwezen betuigd. De officier van justitie heeft de zaak in bandon. Het misdrijf schijnt met voorbedachten rade gepleegd en was in een oogwenk verricht. Toen de buren door hot gerucht gewaar schuwd werden, waren de plegers van het misdrijf al reeds verdwenen. In verband met deze zaak wordt vanwege de justitie een onderzoek ingesteld aan boord van hert toeTistenschip „Thalia", van den Oos- tenriikschen Lloyd, diat sedert eenigen tijd in hert Oosterdak lag, doch juist Maandag van daar is verhaald naar den jaohtsteiger. Visch als volksvoedsel. Voor eenigen tijd besloten B. en "W. van Wasse naar om geregeld visch uit IJmuiden te doen aanvoeren en die tegen maligen prijs voor de inwoners beschikbaar te stellen. Aanvan kelijk leek dit zeer mooi. Doch Vrijdag werd aan den afslag zoo weinig gekocht, dat de gemeente met het grootste deel bleef zitten. Enkele welgestelde ingezetenen kochten hetgeen overbleef en deelden dit onder de behoeftisen uit. Hot Is te begrijpen, dat de gemeente zoo niet kan voortgaan met het verschaffen van goedkoop volksvoedsel. Een groote steur. Op den laatslen dag, waarop de steurvangst geopend was, vingen de visschers te Nederhemert een steur van 300 pond. een waarde van f 200 verte genwoordigende. Een vleeschoorlog. De grossiers in vleesch te Amsterdam weigerden Maandag voor de Joodsche slagers, die ritueel geslacht vleesch verkoopen, te slachten. De weigering is een gevolg van een quaestie, die tusschen de grossiers en de slagers was ontstaan over het af te leveren vet van ritueel geslachte dieren. De Joodsche slagers hebben Maandagochtend zelf koeien gekocht en deze in het abaJsair laten, «lachten. Haagse li Trampersoneel. Naar dc Avp. verneemt, zal op de conferentie der vereenigingen op heden het volgende plan behandeld worden: Voor de laatstemaal zal een adres met dc wenschen en grieven aan de directie der H T. M. worden gezon den en verzocht daarover het bestuur in een conferentie te ontvangen. In dat adres, dat aan de leden van den Raad zal worden gezonden zal een datum worden genoemd voor welke een gunstig antwoord moet zijn Ingekomen. Mocht dc directie geen aandacht chenken aan dit verzoek en niet antwoorden, dan zal als protest daartegen één dag. n.l. op een Zondag, de gchecle dienst worden stop gezet. Vijfentachtig procent van hef personeel, dat circa 700 bestuurders en conducteurs telt, Is georganiseerd in St. Raphael en de Ned. Ver Werkstaking l e Almelo. In een Maandagmiddag gehouden vergadering van stakers en staaksters werd een commissie uit de slakenden benoemd, die met de patroons zal confereeren. teneinde de staking te doen eindigen. De patroons zijn tot deze conferen tie bereid. De relletjes aan de Hommelstraat te Arnhem. De behandeling der zaken in verband met het gebeurde in de Hommelstraat te Arnhem in den nacht van 9 op 10 Mei j.l., ving gisteren voor de rechtbank aldaar aan met de zaak van K. G., terecht staande wegens verzet tegon de politie. De bekL ontkent verzet te hebben gepleegd en zegt niet geweten te hebben dat de persoon, die hem wilde arresteeren, een poli tiebeambte was; de inspecteur heeft zich als zoodanig niet bekend gemaakt- Inspecteur v. d. Meulen, als getuige ver hoord, zegt, dart bekl. zijn uniform, waarover hij een andere jas droeg, wel 1 on zien. Bek], rook naar drank en verzette zich. Get. was ge slagen en getrapt. Dc agent van politie A. B. heeft wel verzet gezien. Getuige J. K. P. was getuige van de arresta tie; bekl. ging niet gewillig mee en rukte zich los; voor dat gebeurde had v. <L M. met zijn revolver gedreigd en een schot gelost. De Officier van Justitie eischte tegen bekl. 1 maand gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de inspecteur van politie A. v. d. M. te Arnhem, terzake dat hij: in hoedanigheid van inspecteur van politie in den nacht van 9 op 10 Mei 1914 in de gemeen te Arnhem dienstdoende in de Hommelstraat en in gemelde functie gewapend zijnde mei een pistool, I. a. met het oogmerk om Antonius Joscfus van der Post van het leven te berooven, op korten afstand uit dat pistool een schot op dezen heeft gelost, zijnde de uitvoering vuil zijn voornemen niet voltooid, tengevolge van de van zijn wü onafhankelijke omstandigheid dat bedoeld schot, door hetwelk v. d. Post aan den hals werd getroffen, een niet ernstige wonde veroorzaakte; b. althans voornoemden v. <L P. heeft mis handeld door op voorschreven wijze een scho' op dezen te lossen. c. in elk geval door schuld aan v. d. P. zoo- diamig lichamelijk letsel heeft toegebracht, dat hij tijdelijk verhinderd werd in de uitoefe ning zijner beroepsbezigheden. H. a. met het oogmerk om Albert us Jose- phus v. d. Post van het leven te berooven, op zettelijk een schot op dezen heeft gericht, door welk schot v. d. Post boven het linkeroog werd getroffen en zoodanig werd verwond, dat hij kort daarop is overleden; b. althans voornoemden v. d. Post op voor schreven wijze heeft mishandeld, welke mis handeling dén dood tengevolge heeft gehad; c. m elk geval door schuld den dood van genoemden v. d. Post heeft veroorzaakt. Als raadsman van bekl. treedt op mr. I. Everts te Arnhem. 26 getuigen zijn gedag vaard. Allereerst werd beklaagde v. d. M. gehoord, die verklaart geen schuld te hebben aan een der feiten. Beklaagde gaf een uitvoerig ver haal van hert gebeurde. Hij vertelde hoe twee groepen zingende menecihen in de Hommel- straart liepen. Bekl. werd gedreigd en lastig ge vallen, waarna hij zijn qualitedt bekend maak te. G. werd gearresteerd, maar verzette zich Het puibliek drong toen bp en de politie werd geslagen en mishandeld. Bekl. trok daarop zijn gummistok:, waarmee hij iemand, die hem dreigde, sloeg. De gearresteerde G. moest wor den losgelaten, waa-rop D. v. d. P. gearresteerd werd. Bij de achtervolging van dezen trok bdd. zijn browning, daar hij de gummistok niet voldoende achtte. Toen hij de revolver trok stond hij alleen en werd niet aangevallen. Bekaagde waarschuwde dat hij een revolver in de hand hadhij zwaaide er mee en plot seling ginig een schot af. Beid. met een browning uitleggende hoe hij het wapen droog, verklaart pertinent dat hij niet opzettelijk heeft geschoten, hij heeft ook niet gericht en wist o^k mieft dat hij iemand geraakt heeft. Toen held. bij het trottoir lcwam ging onwillekeurig weer een schort af. Bekl- dacht dart het wapen door de vele klappen, die hij kreeg, op onveilig ging staan. De president wijst er bekl. op dat hij, toen het schot was afgegaan, voorzichtiger had moeten wezen. Bekl. zegt in doodsgevaar te hebben ver keerd en zegt met gezien te hebben, dat iemand viel. De man die viel moet ongeveer 1 M. van hem hebben afgestaan. Bekl. gaJ v. d. P. over aan een agent en ging Tiaar het bureau om een brancard te halen. Rechter v. d. Dusse wijst er op, dört bekl alleen stond toen hert tweede schot afging. Dart kan dus niet door een slag zijn geschied. Rechter v. Tïenhoven wijst er op, dart befel. de revolver ook stevig had kunnen vasthou den zonder den vinger aan den trekker. Zoo- als bekl. met een revolver door de menigte liep is onverantwoordelijk. Bekl. zegt zich niert vergewist te hebben ol de pal op onveilig stond. Had hij ddt gezien, dan had 'hij'bert zoO gelaten. Na beklaagde worden de deskundigen geP hoord. Zij gaven inlichtingen over den aarq der verwonding. De wapenhandelaar Hes T» Zweeden -zegt. dart bij een browning de pal ge makkelijker van onveilig op veilig gaat dan bij een ander wapen, doch dat men hert wapen zeer stevig kan vastzetten zonder den vin-ge» voor den trekker te hebben. In de middagziltting, die gedeeLtelijk werd bijgewoond door den burgemeester van Ain*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2