genoeg zou wekken bij geneeskundigen. Dr. Z. beschouwde 't als een ideaal dot de vóóroplei- 'ding tot arts, zoowel aan de H. B. S. geschiedt 'als aan het Gymnasium. Hij zou zelfs een onge- Jfeglementeerd toelatings-examen wenschen. Ook wenscht hij veranderingen in het propaedeu- tisch-examen. Allen zijn het er over eens, dat de Studie van arts niet mag worden verlengd. In poorsnee komt de arts gereed op zijn 26ste (aar. Dat is te laat. Maar hoe daarin verande- Hng te brengen? Dit schijnt moeilijk. Niet het onderwijs, maar Slet examen moet worden beperkt. Aan den Vrijd tusschen Gymnasium en H. B. S. is het |e wijten, dat zoo weinig artsen den doctors graad verwerven, wat spr. ook zeer betreurde, i Ten slotte wijdde dr. Zwoardemoker nog een tavkel woord aan het ultra-specialisme en be- Iprak in het bijzonder de tandheelkunde en Aeilgymnastiek. In het algemeen hield spr. een Meidooi voor het specialisme, al wilde hij dat $e geheele artsenfamilie zich als één zou be~ Schouwen en allen samenwerken op den grooten wijden akker der menschheid. Het jaarverslag werd na enkele opmerkingen goedgekeurd, evenals de reeks van verslagen der commissies, die daarop volgden. Het ver slag van den Raad van Beroep zal in een be sloten zitting worden behandeld, evenals dat van de centrale organisatie. Naar aanleiding van het verslag der commis- pie inzake de prectische vorming van den ge- heesheer, stelde de heer Snoeck Henkemans fs Gravenhage) voor, het hoofdbestuur op te dragen aan de regeering en het gemeentebe stuur van Amsterdam te verzoeken, een rege ling in te voeren, waardoor, in verband met de geneesk. faculteiten, aan daartoe geschikte ge neeskundigen aan niet-Academische Ziekenhui zen medewerking worde opgedragen aan de practische opleiding van de aanstaande art sen- De voorzitter der commissie, prof. Pel, ont ried dit voorstel en de voorzitter gaf den voor- Steller in overweging het te veranderen in een jnotie, waarbij het denkbeeld in overweging Wordt gegeven aan de faculteiten. Prof. Kouwer wekte op tot critiek op de kli nische hoogleeraren. Ten slotte wijzigde de heer Snoeck Henke mans zijn voorstel in dien geest dat het hoofd bestuur zich met betrekking tot deze zaak lot ie faculteiten moge wenden. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Dr. Facec Schöffer verdedigde uitvoerig het rapport der commissie inzake de onderlinge verhouding bq verzekeringsmaatschappijen tus schen behandelend geneesheer en controlee rend geneeskundige, welk rapport was aange vallen voornamelijk door dr. Van der Brugh (Rotterdam). Verschillende leden gaven hierover opmerkingen ten beste. De heer Thomas (Baarn) stelde ten slotte, na mens de centrale commissie, een motie voor, waarin werd uitgesproken de wenschelijkheid, dat de behandelende geneesheer geen andere Han een verklaring zal afleggen bevattende de datums waarop de behandeling van den patiënt is begonnen en geëindigd. Over deze motie werd weder uitvoerig ge discussieerd, nadat er een motie van orde van gemaakt was met de bepaling dat het Hoofdbe stuur er een bindend besluit van zal maken. De Keer Bunlng (Arnhem) wilde de geneesheeren Jliet binden, niets omtrent de patiënten mede ie deelen en de commissie zelf bleek ook er over verdeeld. Namens de meerderheid deelde dr. Schöffer nog mede, dat een gehouden refe rendum zich tegen het beginsel der motie heeft Verklaard. Ten slotte werd de motie aangenomen met !ö3 tegen 66 stemmen. Voor kennifgevlng aangenomen werd het rap port dot de commissie, belast met het onder- Zoek naar de positie der officieren van gezond heid, heeft als vervolg op haar rapport betref fende de officieren van gezondheid der land macht, het vorige jaar aangeboden, een verslag omtrent haar onderzoek naar de positie van de officieren van gezondheid bij de zeemacht Vervolgens werd het verslag uitgebracht der commissie belast met het onderzoek naar de ziekenfondstoestanden in Zuid-Limburg. Omtrent dit verslag kan nog gemeld wor den dat het daarom van gewicht, was, omdat Boor *t steeds toenemend aantal mijnwerkers de toestanden daar zich zeer hebben gewij zigd en nog wijzigen. De commissie kwam tot de conclusie, dat tot zoolang er voor het mijn wezen geen afzonderlijke wettelijke regeling bestaat, de weistandsgrens zoodanig moet worden geregeld, dat alle mijnwerkers aan genomen zouden kunnen worden, zoodat een Afwijking van het algemeen bindend besluit in dat geval en uitsluitend voor de mijn werkers wel gewenscht is. Nadat dr. Meulenman uit Heerlen eenige opmerkingen had gemaakt, werd besloten de ze commissie dilligcnt te verklaren. Ten slotte werd ook nog zonder discussie goedgekeurd het verslag der commissie, be last met het onderzoek naar de opleiding en vorming van specialiteiten. Dinsdag ochtend negen uur werd in de operatiezaal van prof. J A. Korteweg de sec tievergadering van heelkunde gehouden. De sectie-vergadering voor geneeskunde had Jn het Academisch Ziekenhuis en in het Phy- ciologisch Laboratorium in de Nieuwsteeg jlaats. Des namiddags 4 uur werd de algemeene ergadering in „Zomcrzorg" heropend. In openbare middagvergadering werd we derom de leiddraad inzake uitvoering der voorstellen A I—A V (ziekenfondsenquaestie) aan de orde gesteld en daarover uitvoerig gediscussieerd. Vooraf werd door den voorzitter prof. jJwaardcraaker medegedeeld, dat de verga dering besloten had het hoofdbestuursvoor stel tot onmiddellijke reorganisatie van het Secretariaat der Maatschappij aan te nemen ,en dat de hoofdbestuurder-secretaris, de heer Schreve, op zijn besluit tot ontslagneming Vas teruggekomen. In de ziekenfondskwestie is men Dinsdag pog niet tot een beslissend resultaat geko- tnen. Gisteren werd daarmede voortgegaan. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen A. Sikkel Azn., te 's-Gravenhage; in plaats van de heeren H. J. TV. Droogleever Fortuyn en G. Oosterbaan, die niet herkies baar waren, werden gekozen J. C. Bolle, te Middelburg, en J. D. C. Koch, te Kampen! Tot lid) van den Raad van Beroep, ter voor ziening In de vacature van J. A. Romer, te Leeuwarden, wegens diens benoeming tot lid Van het hoofdbestuur, werd gekozen G. C. Nij- pofi, te Groningen, terwijl herkozen werden ce heeren D. H. van der Goot, L. Th. van Kleden B. A. P» van Daan. allen uit Den Haag. Woensdag werd in de algemeene ver gadering der Ned. Maatschappij lol bevorde ring der Geneeskunst de kwestie der zieken fondsen wederom in behandeling genomen. Het hoofdbestuur stelde de vergadering voor# de door de 64e algemeene vergadering te Brc- dia aangenomen voorstellen uit te voeren met de volgende beginselen tot leiddraad: 1. dat zooveel mogelijk algemeene afdeelings-zieken- fondsen en bijzondere ziekenfondsen worden opgericht en in stand gehouden, die het eigen dom zijn van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst; 2. dat den leden dei* Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst ver gund is, zich individueel slechts aan nieuw opgerichte of bij een eventueele ziektewet toegelaten ziekenfondsen te verbinden, welke voldoen aan de bepalingen van het algemeen bindend besluit 1912, ter beoordeeling van hel hoofdbestuur, het bestuur van de centrale or ganisatie en het centrale comité ter beharti ging van het ziekenfondswezen gehoord; 3. dut bij beslaande ziekenfondsen het de voor keut verdient door onderling overleg de indi- vidueele verbintenis van geneesheeren te ver vangen door een overeenkomst met de Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst; 4. dat bij het sluiten van collectieve overeenkomsten met rechtspersoonlijkheid bezittende instellingen, tea* verzekering van geneeskundige hulp aan groepen van personen, onverschillig of de in stelling al of niet zelf een ziekenfonds of een diaarmee gelijk te stellen afdeeling bezit, ver tegenwoordiging dor geneesheeren in het be stuur van dat ziekenfonds niet tot voorwaar de zal worden gemaakt. 5. dat de overeen komst, gesloten door de Ned. Mij. lot bev. der geneeskunst met de sub 4 genoemde rechts persoonlijkheid bezittende instellingen op tweeërlei verschillende wijzon kunnen worden opgemaakt, n.l. als volgt: lo. dat de Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst zich verbindt voor de geneeskundige behandeling en daarmede ver bandhoudende zaken zorg te dragen, door deze te doen verstrekken, hetzij door een bij zonder ziekenfonds, dat eigendom der maat schappij is; 2o. dat dc maatschappij zich ver bindt alleen voor de behandeling en andere verrichtingen op geneeskundig terrein door geneesheeren zorg te dragen, in .welk geval de overeenkomst onder anderen zal bevatten: 1. de bepalingen, waardoor de vrije artsen keuze zooveel mogelijk wordt gewaarborgd; 2. de vaststelling van een wel standsgrens on bepalingen, waardoor de handharing van die weistandsgrens wordt gewaarborgd; 3. de be paling, dat de geneesheeren niet gedwongen worden verklaringen af te geven omtrent ar beidsongeschiktheid van zickenfondsleden, die onder hun behandeling zijn of zijn geweest. 4. de wijze van honoreering, benevens vast stelling van het bedrag van het honorarium en bepalingen, die de uitkeering daarvan aan de Ned. Mij. tot bev. der geneeskunst of aan haar gevolmachtigden waarborgen. Deze voorstellen zijn met enkele kleine wijzigingen aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Zwolle om den Leiddraad, zoo ais hij gewijzigd werd aange nomen, aan een referendum te onderwerpen, werd verworpen met 97 tegen 32 stemmen. In de middagvergadering werd een door die afdeeling Amsterdam ingediende motie, om de weistandsgrens hooger dan f 1200 te bepalen, aan de orde gesteld. De heer Schreve lichtte deze motie nader toe. De heer Keesing meende, dat het een fout !s gewetest van het bindend besluit om een cij fer te bepalen. De motie-Amsterdam luidde: Do algemeene vergadering draagt aan het hoofdbestuur op een wijziging van het algemeene bindend be sluit 1912 voor te bereiden in dien zin, dat aan dit besluit wordt toegevoegd een dis- ponsatiebepaling, waarbij, op verzoek van een afdeeling, het hoofdbestuur, géhoord den betrokken afdeelingsraad, de betrokken verte genwoordigers in het bestuur der C. O. en het bestuur der betrokken onderafdeeling, aan de afdeeling dispensatie kan verleenen van het in het algemeen bindend besluit genoem de maximum van de weistandsgrens. Deze motie werd aangenomen. - Ned. Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie. In een der za- len van „Artis" te Amsterdam is de algemeene vergadering van deze Maatschappij gehouden. Dinsdagmorgen werd zij geopend door den heer J. J. Hofman. „Wanneer ik, zei spr., het oog vestig op het afgeloopen jaar, zal het u, evenals mij, niet ontgaan zijn, dat een zeer vermeerderde be langstelling is opgewekt voor de gevaren en nadeelen, die een steeds toenemend verkeer met vergiften en sterkwerkende stoffen voor de sa menleving kan veroorzaken en dat niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten dit vraagstuk thans algemeen.aan de orde schijnt te zijn. Ik behoef u niet te herinneren aan de talrijke ge vallen van noodlottige vergiftiging die dit jaar in ons land zijn voorgevallen, de hoogst tegen strijdige opvattingen in de rechtspraak bij den verkoop of de aflevering van vergiften, welke zelfs geleid hebben tot eene bespreking in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de daar op gevolgde toezegging, dat een naar wij ho pen en mogen vertrouwen betere regeling van den verkoop dezer stoffen door den minister zal worden ter hand genomen". Spr. wees met nadruk op het belang van wet ten op den vergiftenverkoop. Deze zaak dient goed geregeld te worden. Prof. J. P. Remmington, hoogloeraar in de pharmacie te Philadelphia, werd tot eerelid der Maatschappij benoemd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden der Maatschappij in het verslagjaar wederom belangrijk is gestegende ledenlijst van 1 Ja nuari 1914 telt 707 namen, verdeeld in 14 eere-, 2 correspondeerende, 55 algemeene, 608 ge wone en 28 buitengewone leden. In het jaar 1913 is het ledental derhalve met 61 gestegen. De departementen mochten zich over het al gemeen in een opgewekt leven verheugen. Nadat een rapport was uitgebracht over het leerlingen- en odsistentenvraagstuk, waarin wenken worden gegeven voor verbetering van den tegenwoordigen toestand, werden verschil lende voorsteilen behandeld. Aangenomen werden de volgende voorstel len: 1. Om eene commissie te benoemen, die na gaat, in hoeverre een Centraal Bureau voor Geneesmiddelenonderzoek in een bestaande be hoefte zal voorzien, op welke wijze een dusda nig bureau door de Nederlandsche Maatschap pij t. bev. d. Pharmacie zal kunnen worden in gericht, welke de nauwkeurig omschreven taalt van het bureau zal zijn en welke de financieels gevolgen van deze oprichting voor de maat schappij zullen zijn. 2. Óm voor 1915 een wetenschappelijke phar- maceuiisd^ conferentie te organiseeren. 3. Den Haag had voorgesteld eene commissie ®p te dragen, een supplement samen te stellen op de Nederlandsche Pharmacopee. Besloten werd de besludeering aan eene commissie op to drogen onder voorzitterschap van een lid van het hoofdbestuur en de Rotterdamsche supple mentcommissie, en de commissie voor het on derzoek van specialités en de formularium-com- missie uit te noodigen elk 2 harer leden in die commissie aan te wijzen. 4. Om de drie jaren uit de renten van het Greshoff-fonds een bedrag van minstens f 225 ter beschikking te stellen van een apotheker of een student, in de Pharmacie, om een bepaal den tijd aan een pharmaceutisch laboratorium of instituut in het buitenland werkzaam te zijn. 5. Om na te gaan of het gewenscht is dat de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie bij het Bureau voor den Indus- trieelen Eigendom een collectief merk depo- neere voor geneesmiddelen en verbandstoffen, uitsluitend ten gebruike voor hare leden. 6. Nog kwam in behandeling het voorstel van het dep. Groningen, luidende als volgt „Het departement Groningen van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, overtuigd, dat het ongev.enscht en niet in het belang der apothekers is, dat één apotheker meer dan één apotheek exploiteert, verzoekt het hoofdbestuur deze zaak ernstig te onderzoeken, en spoedig met voorstellen te willen komen, welke aan deze ongewensohte wijze van apo theek-exploitatie een einde kunnen maken, of die althans uitbreiding er van zullen kunnen voorkomen." Het hoofdbestuur, hoewel meegaand met den gedachtengnng van het departement, is van meening, dat waar de mogelijkheid bestaat, dat de wetgever zich spoedig over deze aangelegen heid zal hebben uit te spreken, er geen aanlei ding bestond het verlangde onderzoek in te stellen. Het departement Amsterdam stelde de vol gende motie voor „De alg. vergadering, gehoord de discussies omtrent het voorstel-Groningen, gaat geheel en al mede met het praeadvies van het hoofdbe stuur en gaat over tot de orde van den dag." Met groote meerderheid werd aangenomen een toevoeging van Gouda aan de motie .,en noodigt het hoofdbestuur uit tot overweging van maatregelen cn practische doorvoering van de fn het praeadvies uitgesproken wenschelijkheid." 7. Besloten werd verder om aan het hoofd bestuur op te dragen zich ten aanzien van de Pharmaceutische wetgeving op het standpunt te plaatsen, dat dc verkoop aan leckcn van stof fen en bereidingen, die uitsluitend of bijna uit sluitend tot geneeskundig doel worden aange wend, alleen behoort toegelaten te zijn aan apo thekers en apotheek-houdende geneeskundigen. De heeren J. A. Koning en H. Boerman te Winschoten, J. van Dam te Oude-Pekela en Ed. Fijnvandraat te Veendam, noodigen het hoofdbestuur uit nog in de 63e alg. verg. eene commissie in te stellen, welke tot taak zal heb ben a. na te gaan welke oorzaken hebben geleid tot de tegenwoordige malaise van het apothe kersbedrijf en zooveel mogelijk den invloed te bepalen, welke deze oorzaken elk voor zich hebben gehad in de vervorming en achteruit gang van de nositie der apothekers; b. middelen te beramen welke verbetering van den bestaanden toestand kunnen brengen. De Voorzitter geeft als zijn persoonlijke opi nie te kennen, dat de maatschappelijke positie van de apothekers in den laatsten tijd zéér is vooruitgegaan. De heer Koning uit Winschoten is het niet eens met den Voorzitter. De salarissen van de bedienden en van de provisors vindt Spr. veel te laag. Ook zijn de werktijden van bedoelde personen naar verhouding te lang. Ten slotte wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1915 wordt vastgesteld op f 5865. De contributie bedraagt f 5312.50. Tot lid van de Comm. voor Wetenschappe lijke Inlichtingen is gekozen M. L. Q. van Led den Hulsebosch (Den Haag). Tot lid van de Comm. voo rhet onderzoek van specialités N. Keulemans (Amsterdam). Tot lid van de Commissie voor Maatschappe lijke Belangen P. M. Schlecht (Wolvega). Tot leden van de Commissie voor het Onder steuningsfonds de heeren D. Gerhardt (Rotter dam) en M. J. Polak (Amsterdam). Tot leden van de Commissie tot Beheer van het Reservekapitaal C. van der Horst (Middel burg), W. C v. G or cum (Rotterdam). Tot lid van de Commissie voor het Ziekte- verzekeringswezen V. van Itallie (Amsterdam). Tot lid van de Commissie belast met het be heer der Bibliotheek, mej. C. Hugenholtz (Am sterdam). Tot bestuurslid van het H. B. dr. H. L. Visser (Nijmegen). Tot vertegenwoordiger in het Centraal Comité van de Federation Intern. Pharmaceutique dr. H. L. Visser (Nijmegen). Aan de werf der Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" is de bouw opgedragen van een nieuwe onderzeeboot type K 1, bestemd voor het depart emeu t van Koloniën. Nederlandsche taaL Indien op een of ander station der Staatsspoor plaatsen voor een bepaalden trein besproken worden, werd in de coupé een cartonnen bordje ge hangen, waarop stond „gereserveerd." Dit wordt veranderd. Op de cartonnetjes staat thans „besproken." (Herplaatsing wegens misspelling). Adriana J. C. v. d. Brand, N.-H., van Arn hem naar Aldegondestraat 58. Gerardus H. Stoekenbrock, geb. 1SS6, R.-C., van Zaandijk naar Achter de Arnh. poortwal 22, fabrieksarbeider. Bernardus Jacobs, geb. 1838, R.-C., van Grave naar Leusderweg 78. Ary G Koppejan, geb. 1885, geen kerkgen., van Amsterdam naar Goslaan, Directeur der Gemeentebedrijven. Willem F. Hensen, R.-C., van Culemborg naar Kamp 20, klerk der posterijen. Theunis van Doorn, geb. 18-11, R.-C., van Soest naar Soesterweg 280. Jelle Bruijn v. d. Berg, geb. 1895, N.-H., van Hoek van Holland naar Westerstraat 3, bank werker, Opgaaf van vertrokken personen van 29 Juni 1914 tot en met 4 Juli 1914. Henricus Ris, geb. 1861, N.-H., van Paulus Buijslaan 10 naar 's-Gravenhage, gepensioneerd. Petrus A. Krens, geb. 1889, R.-C., van Appel markt 12 naar 's-Hertogenbosch, letterzetter. Aleida Ebling, G.-K., van Soesterweg 11 naar Rotterdam. Willem E. van Dam van Isselt, geb. 1870, van Zuidsingel 43 naar Utrecht, kapitein der Artillerie. t Wessei Oosterhof, geb. 1890, N.-H., van Kamp 39 naar Beilen, bakker. Alijda A. Blom, G.K., van Beekensteinsche- laan 52 naar Ermelo, verpleegster. Gerard de Vries, geb. 1889, geen kerkgen., van Bergstraat 37 naar Oldehroek, Rijksveearts. Gerhard Janssen, geb. 1858, N.-H., van Kreu- pelstraat 11 naar Arnhem, sergeant-kok. Hendrik Spijker, geb. 1S87, N.-H., van We verssingel 23 naar Duitschland, schilder. Sipke de Jong, geb. 18S7, GJC, van Nicasius- dwarsstraat 25 naar Utrecht, schoenmaker. Gerritje Regtel, N.-H., v. Groote Spui 21 naar Wijk aan Zee. Gerardus W. Scheffers, geb. 1869, R.-C., van Westsingel 8 naar Nijmegen, handelsreiziger. Jacoba M. J. Coenen, R.-C., van Langestraat 57 naar Epe, buffetjuffrouw. Opgaaf van personen, die van woning zijn veranderd van 27 Juni tot en met 4 Juli 1914. Jan J- Buning, N.-H., kantoorbediende, van Zuidsingel 9 naar Beekensteinschelaan 9. Jan de Goede, Ev.-L., koopman, van Leusder weg 124 naar Flierbeekstraat 19. Jan van Harpen, geen kerkgen., aannemer, van Utrechtscheweg 97 naar Steven v. d. Ha- genlaan, ongen. Adrianus P. C. Holster, N.-H., agent van poli tie, van Soesterweg 61 naar Zwanenhalssteeg 1. Sijman Houtman, Ev.-L., teekenaar bij het ka daster, van Zuidsingel 9 naar Beekensteinsche laan 9. Lamhertus van Kouwenhoven, R.-C., schoen maker, van Koestraat 25 naar Wolkersteeg 35. Hendrik J. J. Radstake, Geref-, bouwk. op zichter, van Puntenburgerlaan 4 naar Soester weg 21. Julie F. Rijn van Alkemade, Remonstr„ van Paulus Buijslaan 10 naar Vlasakkerweg 36. Geertruida H. L. Schwemmer, H.-L„ van Utrecntschestraat 24 naar Soesterweg 16. Cornelis Schothorst, R.-C., kaashandelaar, van Stationsstraat 35 naar Zuidsingel 72. Wed. Spijker, N.-H., van Weverssingel 23 naar Leenaert Nicasiusstraat 9. Hendrikus van Valkenhoef, R.-C., winkelier, van Kamp 79 naar Kamp 37. Wed. G. Voorburg, R.-C., van Schelvisch- steegje (Rozemarijnsteeg) 28 naar Teut 48. Albert v. d. Weide, N.-H., scheepsgezagvoer- der, van Soesterweg 26 naar J. v. Oldenbarne- veltlaan, ongen. Hermanns L. Wiertz, N.-H., bakkersknecht, van Utrechtschestraat 23 naar Bisschopsweg 46. Willem Willemsen, N.-H., arbeider, van Arn- hemscheweg 129 naar Monnfkenpad 57. Actie HaagscE tramperso neel, De directie der Haagsche Tramlijn- Maatschappij heeft'besloten geen verdere con cessies aan het personeel te doen. In verband met liet drefigend conflict zal de Haagsche politie versterkt worden met 200 marechaussees en veldwachters uit do omliggende gemeenten. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 29 Juni tot en met 4 Juli 1914. Alberta Heining, N.-H., van Ede naar Helle straat 88. Mevrouw M. A. Teune en kinderen, vr. N.-H., van Zwolle naar Paulus Buijslaan 8. Adriana J. Lammerts van Bueren, N.-H., van Haarlem naar Langestraat 108, leerling-ver pleegster. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Een niet alledaagsch cadeau werd dezer dagen een onderwijzer geschonken, n.l. een r o e i b o o t. En zeer bijzonder was zeker ook, dat hem dit geschenk, volgens een bericht aan het „N. v. d. Dag", werd overhandigd. Dat bericht luidt n.l. Heuglijk feest. Te Vlaardingen heeft de heer W F. Hakbijl, onderwijzer aan school B, onder vele bewijzen van belangstelling mogen herdenken, dat hij vóór 50 jaar bij het onder wijs in dienst trad. De heer Van der Laan, ar- rondissements-schoolopziener, sprak hem har telijk toe, de burgemeester overhandigde hem een geschenk onder couvert, de heer E. J. Vis ser, hoofd der school, namens leerlingen en oud leerlingen, een prachtige lamp, 6 stoelen en een vulkachel en de collega's en oud-collega's een nieuwe roeiboot. Wel een handvol' Een hijzonder geschenk Is ook een legaat, door Herr Seifert, burgemeester van het Duit- sche stadje Weida, aan zijn woonplaats ver maakt, bijzonder, door de daaraan verbonden voorwaarde. Men spreekt er veel over; toch is het bedrag der erfenis niet hooger dan een bescheiden 200 mark. Herr Seifert heeft echter eene bepaling toe gevoegd aan zijn testamentaire gift Hij be paalde, dat de stad het bedrag niet mocht ont vangen, en dat het ook de renten van het kapi taaltje onaangeroerd moest laten. Eerst den 25en Juni van het toekomstige jaar 2254 zal de gemeente Weida gebruik mogen maken van de erfenis. Het bedrag zal dan, berekend tegen rente op lente, een kapitaal vertegenwoordigen van eenige tientallen miDioenen. Het duurt dus nog drie honderd veertig jaar Waarom leefde Herr Seifert niet drie honderd veertig jaar geleden; waarom kwam geen tier burgers van Weida of van welke andere plaats in het Germaanschc rijk, of daarbuiten in bet jaar 1574 op dit denkbeeld? 's Mans nagedachtenis zal dus wel lang in eere blijven. In eervolle nagedachtenis blijft zeker hij ons allen de held van Albaniëkolonel Thomson. De doodsmare heeft ieder getroffen. Ook Speenhof heeft zijn lier getokkeldavond op avond heeft hij reeds met veel bijval in den Tivoli-schouwburg te Rotterdam een lied op hem gezongen, dat de lezers van dit blad reeds kennen. Wij vonden in het blad, waaraan Speenhof deze dichtregelen zond, de „N. Gr. Ct", nog andere ontboezemingen in dichtvorm. Zij geven uiting aan de blijdschap en aan de droefheid der velen, die van de onderwijzers-examens in deze dagen pis geslaagden of als gezakten te- rugkeeren. We hopen, dat de droefheid der laatsten niet zoo droef moge zijn als ze ons wordt voorgesteld en het leed althans -Vg moge geleden rijn. Geslaagd. „Ik heb 'm, ik heb 'm, „Ik ben er, hoera'" En luid klinkt het lachen De vreugdekreet na. De oogen vol schitter. Een vroolijk gelaat De jubel klinkt luide Nog buiten op straat. Door vrienden en vreemden. De handen gedrukt „Gefeliciteerd hoor Dat 't heusch is gelukt. In looppas naar vader, Dol, moeder gekust, Maar eindlijk, doodmoede, 7'och even gerust. Dan alles vertellen. Hoe 't wel is gegaan 't Geheele examen. Wordt nog eens gedaan. Op d'avond visite. Om tafel 'n kring, Ter eer van de „akte", Dat „heerlijke ding". En 't hoofd vol illusie. Den mond nog in lach, Gaat wonderzoet slapen, De held(in) van den dag. Gezakt. Een schrik door de leden. Een pijnlijke steek. De oogen vol tranen. En wangen zoo bleek. Vol hoop was 't beginneft. Neen, dat niet gedacht; Nu "t ook nog vertellen. Aan kennis, die wacht. En 't zenuwen-lachje. Plooit zich om den mond. Alsof er de droeve 't Zoo erg nog niet vond. Vol weemoed naar huis toe, Daar, 't snikkend gezegd Familie-gespreide en „Was 't eerlijk en recht?" De toekomst leek heerlijk, 't Was alles al klaar, En nu, weer als vroeger. Tot Tt volgende jaar De buren ook komen; Veel meelij-gepraat, 't Is Jammer en droefheid Tot s avonds nog laat. Met huilende oogen, Nu niemand het ziet Gaat slapen de droeve. Vol naam'loos verdriet. Examen doen blijft altijd een kwelling, maar niet het minst in het warme jaargetij, als men „suf" is van de hitte. Moet men met de warme dagen een hoog boord dragen of niet? is een kwestie, die wel waard is onder de oogen gezien te worden. In Frankrijk wil men de hooge stijve boorden kwijt Of dit echter goed gezien is, valt te betwijfelen. In het „Hbld." toch vin den we goede eigenschappen van zoon boord opgesomd. „Mits zij niet te hoog zijn, mits zij bij de keel open zijn omgeslagen punten is het 't gemakkelijkste, koelste en zindelijkste boord dat er is. Volkomen vrijheid van beweging, haast nergens wordt de nek geraakt, en waar er aanraking is. raakt het met een gladde aan gename oppervlakteoveral lucht tusschen nek en boord, geen broeierigheid, geen hinderlijke wrijving, zooals met die z.g. gemakkelijke zachte sportboorden, die als een miniatuur-bouffante om den nek getroffen worden. Ik heb wel eens, om net te doen als andere menschen, juist als ik vacantie had, eti het warm weer was, zulk een omslaglap om mijn nek gewrongen' Ode ellende en misèreen de vreugde als ik weer een frisschen luchtigen gesteven boord om had, die de warme dassen en jaskra gen op een behoorlijken afstand van mijn nek hield en de frissche lucht langs mijn hals liet stroomen. Voor één ding is een slappe nekbouHante beterom er in te slapen en het hoofd in den trein te laten hangen en bengelen. Maar wie zich gemakkelijk bewegen willeve het ge steven hooge boord'" Hopen we nu maar, dat er eens flink warme dagen komen, dan kan ieder van de hooge boorden profiteered of althans de proef op dc som nemen. Dat was een klein stukje Hygiëne, gezond heidsleer. We willen met nog een brokje be sluiten. In een Londensch blad houdt zich één Engelsche arts reeds met een vraag bezig, tóf welke hoogte ook het menschelijk karakter den invloed kan ondergaan van de wijze van vöeV ding. De werking van de omgeving op wéfcéri en ontwikkeling is zonneklaar bewezen en zog duidelijk ons dat thans voorkomt, zal het wel- licht in de toekomst ook voorkomen, den menhnng tusschen diëet en karakter ie erkery? nen en te benutten. Reeds thans is het eeh a< gemeen bekend feit dat de gewoonte, btdtengp-j woon vele en zware gerechten te eten, Op dq geestelijke werkzaamheid niet zonder Jhvloed is. Sterke lichamelijke Inspanning kan <üq ldng weer opheffen, maar evengoed als m£h dö ongunstige uitwerking van den honger Ql schrale voeding op het gemoedsleven TtéKf, evenzoo weet men, dat weelderige en onmatig# levenswijze steeds gevolgd wordt door VBrtrd^ dering van werkzaamheid van den geesh t)e menschelijke vermogens zijn begrensd i mensch kan niet tegelijk bovenmatigen arbeid en krachtigen hersenarbeid leveren, wijsgeer, die zich laat verleiden door tafelgenot, gaat het evenals het f In Capua ging. Het karakter van den mensch ia niet OÖe&i hankelijk van zijn gezondheidstoestand. WIJ hangen allen van onze lever af en es\ te groote inspanning van dat orgaan moet betaald wori4 den. En de artsen weten, in welk een groote mate de melancholie met de leverwerkzaamheid samenhangt. KEUVELAAP

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6