BINNENLAND. Veracruz, 12 Juli. Generaal Ruiz, oud minister van buitenlandsche zaken, is hier 'aangekomen; hij is onderweg naar Europa. Hij zegt, dat de gedelegeerden te Niagara Falls een wenk hebben gegeven om den nieu wen minister van buitènlandsche zaken Car- bQjal tot "voorloopi'g president te benoemen. Huerta is daarop ingegaan. Ruiz zegt, dat Huerta erkent, dat verder verzet nutteloos is- .falj staat op het punt het land te verlaten. Brazilië* iB ue n os-Ay re s, II Juli. De regcering cal Maandag bdj het congres indienen de be grooting voor 1915, die in ontvangsten en uit gaven bedraagt 45 millioen piasters papier. Zuid-Amerika. Santiago de Chili, 10 Juli. De dag bladen berichten, dat door Machado, den on dervoorzitter van de Braziliaansdie Senaat, het denkbeeld is te berde gebracht van een politiek verbond tusschera Argentinië. Brazi- Eë en Chili. Zij zijn van meening, dat aan zulk eon bondgenootschap niet een offensief karakter moet worden gegeven, want dat zou 'eene slechte uilwerking hebben bij de andere Zuid-Amerikaansche starten. Er zou echter reden zijn het alleen op .politieke en coimner- cdeele grondslagen té vestigen. Allerlei. Uit Johanndstad d.d. 11 Juli: De vlieger Reiiv- hold Bóh-m, die gisterenavdnd om 5.52 was opgestegen om (het wereldrecord voor duur- vlucht te slaan, is hedenavond om 6.4 voor spoedig hier geland. Hij sloeg het wereld record van 21.5 uren voor duurvluoht met eene vlucht van 24 uren en 12 minuten. S o 1 in g e n, 11 Juli. De werkgeversbond heeft in zijne vergadering van gisterenavond, die zich bezig hield met de staking in de wapenindustrie, besloten, dat de uitsluiting nu algemeen zal worden en zich zal uitstrekken over alle bij den werk gavers-bond aangesloten bedrijven. Charolles, 12 Juli. Twee nomaden stammen, 120 personen sterk, hebben elkaar Blag geleverd aan don oever van de Loire. Er werd gevochten met geweer, revolver, bijl en mes. Tien personen zijn gewond; »wee zijn bezweken. Quebec, 11 Juli. De commissie van onderzoek inzake de ramp van de Empress of Ireland heeft als haar oordeel uitgespro ken dat op de „Storstad" de schuld rust van de ramp, omdat de Storstad van koers ver anderd is. Sjanghai, 12 Juli. Eene vreeseLijke ontploffing is gisterenavond in de buurt van het Kiangnau-arsenaal voorgekomen aan boord van de Chijieesóhe kanonneerboot Tungsji. 35 adelborsten zijn gedood. De oor zaak van de ontploffing is een mysterie. Buenos Ayres, 11 Juli. Het Argentijn- sche stoomschip Mendoza heeft met 257 per sonen aan boord schipbreuk geleden. De toe stand van het schip is gevaarlijk. Tweede telegram. Alle passagiers van de Mendoza zijn gered. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Kei Eedsvraagstuk. Mede naar aanleiding van het jongste arrest van den Hoogen Raad, waarbij aan de belofte geen rechtskracht werd toegekend, is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraegstuk. Artikel 1 bepaalt In elk geval waarin een wettelijk voorschrift het afleggen hetzij van een eed, hetzij naar de wijze der godsdienstige gezindheid van een eed of een belofte of bevestiging vordert of daaraan rechtsgevolgen verbindt, wordt door een ieder, ook indien hij niet tot een godsdienstige ge zindheid behoort, de eed afgelegd, behalve in de gevallen bij de volgende artikelen voorzien. Artikel 2. Een belofte of bevestiging wordt afgelegd: a. indien het wettelijk voorschrift betrekking heeft op de aanvaarding van eenig openbaar ambt, van ecnige openbare betrekking, waar digheid of bediening, van eenig beroep of van eenigen meer duurzamen werkkring, als dien fvan voogden of curators; b. indien de godsdienstige gezindheid van den te beëedigen persoon hem het afleggen van een eed verbiedt, of indien het met rechtspraak belaste college of de rechterlijke of consulaire ambtenaar bij de beëediging, op de opgave van den te beëedigen persoon, oordeelt dat deze oprecht meent gewichtige gewetensbezwa ren tegen het afleggen van een eed te gevoelen. Artikel 3. In geval de te beëedigen persoon tegen het afleggen van een eed bezwaren gevoelt en de eed in handen van een ander don van een rech terlijken of consulairen ambtenaar zou moeten worden afgelegd, zal hij vooraf mondeling of schriftelijk die bezwaren kunnen opgeven aan den rechter van het kanton waarbinnen de be- eediging moet geschieden, met verzoek tot de belofte of bevestiging te worden toegelaten. Indien de kantonrechter, na zoo noodig den verzoeker te hebben gehoord, oordeeh dat deze Oprecht meent gewichtige gewetensbezwaren tegen het afleggen van een eed te gevoelen, zal eveneens de belofte of bevestiging worden af gelegd. Tegen de beslissing van den kantonrechter staat geenerlei beroep open het verzoekschrift is vrij van zegel; de beschikking is vrij van pegel en van de formaliteit van registratie en urordt den te beëedigen persoon aanstonds zon der eenlge kosten uitgereikt. Artikel 4. Ei elk geval waarin een wettelijk voorschrift de vrije keuze laat tusschen den eed en de be lofte of bevestiging, wordt, behoudens de be palingen der Grondwet, steeds de belofte of be vestiging afgelegd. Artikel 5. Elke belofte of bevestiging, krachtens deze *et afgelegd, treedt voor d?rt eed in de plaats en geldt krachtens als zoodanig. Berichten. De Staatscourant van Zondag 12 Juli be vat o.a. de volgende Koniriklijke besluiten: benoemd tot leoraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk dr. W. van Eeden Jr., thans tijde lijk leeraar aldaar; tot Idem te/TSÏburg G. E. OpsteHen, thans lijdelijk leeraar aldaar; benoemd tot -burgemeester van Mijdrecht en Wü nis M. Eernhout, met eervol ontslag als burgemeester van Tienhoven tol Burgemeester van Hellendoorn H. F. graaf van Limburg Stivum mot eervol ontslag als burgemeester van Nijeveen; benoemd tot officier van. gezondheid tweede klasse van het O.-I leger der art. P. C. Buchler. H. M. dc Koningin was Zaterdag voor namelijk in de residentie tot het houden van besprekingen met verschillende ministers, hoofden van Departementen. Kapitein Sar. H. M. de Koningin heeft op het Paleis liet Loo in gehoor ont vangen den kapitein der Albaneeschc gen darmerie J. H. Sar. De reis van den Prins. Reuter bericht ons uit Petersburg, dat de kruiser Zeekind, met prins Hendrik der Nederlanden aan boord, Zaterdag in de Newa is aangekomen. De prins werd door groot vorst Andrej Wlaidimirowitsob en door den minister van marine begroet; hij voer met hen naar de landingsplaats, waar hij door de le/don van het Nederlamdsche gezantschap ontvangen werd. Daarna begaven <Ve prins en de groothertog met gevolg zich naar Ts-ars- koje Selo. waar de prins zijn intrek genfomen heeft in het padefis van zijne zus ter. grootvorstin Maria Pawlowna. Heit keizerpaar heeft prins Hendrik na de ontvangst in Peterhof genoodlgd tot een lunch, waaraan ook deed namen de kinde ren van het (keizerpaar, grootvorstin Maria Pawlowna en het pevoflg van den prins. Uit Weenen wordt bericht, dat Keizer Frans Jozef aan Baron de Giskra, Zr. Ms. ge zant te 's Gravenliage. de waardigheid heeft verleend van „Geheimraad van den Keizer en Koning**, eene waardigheid die een der hoogste rangen aan het Hof van Oostenrijk in zich sluit. Ter gelegenheid van den nalionalcn feestdag in Frankrijk, zal de gezant der Fran- sche Republiek, de heer Marvellin Pellet, a.s. Dinsdag, 14 dezer, een receptie houden in het gezantschapsgebouw aan het Korte Voor hout te Den Haagy voor zijn hier wonende of tijdelijk vertoevende landgenooten. Jhr. Mr. J. Rëell. Naar wij vernemen Is de vice-president van den Raad van State jhr, mr. J. Röell, se dert Vrijdag vrij ernstig ongesteld, zóó dat hij vermoedelijk gedurende de eerstvolgende we ken zijn ambtsbezigheden niet zal kunnen waarnemen. Hedenmorgen seint men ons uit den Haag: De toestand van jhr. Röell, vice-president van den Raad van State, die na terugkeer dezer dagen van buitemlaiidsch. verlof door een hevige ongesteldheid werd overvallen, was hedenochtend weer zorgelijk. De Nederl. officieren in AlbaniS. Aan het Departement van Oorlog is uit "Walona het volgende telegram ontvangen van generaal de Veer: Snellen, Doorman en Malinckrodt zijn hier Vrijdag aangekomen; allen zijn in goeden welstand. Ook de andere officieren maken het goed. Overste Thomson. De beeldhouwer August Falise heeft de huldigtngscammissiie uit het 12de regiment te Groningen het voorstel gedaan, om belange loos het borstbeeld voor luitenant-kolonel Thomson te ontwerpen en te boetseeren. De commissie heeft dit voorstel met groote dankbaarheid aanvaard. Naar het Hbld. verneemt, zal de extra- rouwlrein, waarmee het stoffelijk overshot van overste Thmoson van Amsterdam naar Groningen overgebracht wordt, om 12 uur 19 van het Centraalstation te Amsterdam ver trekken. De trein stopt alleen te Amersfoort (3 mi nuten), te Zwolle (5 minuten) en te Assen (4 minuten). De garnizoenen, daar aanwezig, zullen op de perrons opgesteld worden en de militaire eerbewijzen brengen. Voorts pas seert de trein NaardenBussum, Harderwijk en Oldenbroek, waar eveneens voor de mili tairen de gelegenheid bestaat, op de stations aanwezig te zijn. Om 3 uur 47 komt de trein te Groningen. Voorts kan het blad nog mededeelen, dat voor de rouwplechtigheld op den Kop van de Handelskade te Amsterdam, zich reeds 15 personen hebben opgegeven om het woord te voeren. Hare Majesteit de Koningin zal zich Woens dag 15 Juli a.s. bij de plechtigheid aan de kop van de Handelskade te Amsterdam, na het aan wal brengen van het stoffelijk over schot van wijlen luitenant-kolonel Thomson doen vertegenwoordigen door Haren dienst- doenden adpjudant majoor Ridder van Rap- pard, van het regiment jagers. Begrafenis oud gouverneur-generaal van der Wyck. Een talrijke schare oud-collega's, vrien- dtefo en bekitogstélleffuLen vereenigden zich Za- tlemdaginiddag op de Algem. Begraafplaats te Den Haag tot het bewijzen van de laatste eer aan het hulsel van den oud-gouv-generaal van Ned.-Indiê jhr. Van der Wyck. In dien kring bevonden zich vooraan: de vertegenwoordigers van de Koningin en den Prins, resp. jhr. v. d. Bosch, kamerheer, en kapitein Ruysch, adjudant, en werden voorts aangetroffen de ministers van Koloniën, van Binnenlandsdhe Zaken en van MSarine; de Commissaris der Koningin baron Sweerts, de burgemeester jhr. Van Karnebeek, tal van hof autoriteit en. de oud-ministers Bergsma, Van Tets, Cohen Stuart, Goal en Fock; de staatsraden nrr. Jitta en Hasselman; de oud- go uv.-generaal Van Heutszverschillende le den der Tweede Kamer; de griffier van do Eerste Kamer en deputation van de volgende instellingende Yereenlging .Moed, Beleid en Trouw"de Ver. van Ned. Ridderorden, ver tegenwoordigd door baron Sirtema van Grove- stins. vice-president, en den heer Merens, pen- nioigmeesterhet Residentieorkest, vertegen woordigd door mr. 1L Viotta; de Stoomvaart- Mij. Nederland, vertegenwoordigd door eenl ge commissarissen en haren directeur, terwijl verder aen deputatie van de Kon. Ver. v, Be langrijke Krijgsverrichtingen met banier te genwoordig was. Dat zich in dien stoet vele actieve en voor malige hooggeplaatste en andere Indische ambtenaren bevonden behoeft nauwelijks ver meld. Ook werd opgemerkt de tegenwoordig heid van den ouJd-go-uverneur-generaal Roo seboom en den oud-vice-presiderut van den Raad van Ind-ië en oud-minister De Meester. Aan de groeve werden verschillende toe spraken .gehouden, allereerst door ds. Gheel Gdldemeesfer, die den ofverlödene met zijn groote gaven en talenten schelste als een voor beeld van ijver en plichtsbetrachting en trouw dienaar van vaderland en Koningin; verder door den heer Op ten Noort. inzonder heid namens de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Kon. Petrolcum-Mij.. welke spreker waardeerde, hetgeen door jhr. Van der Wyck gedaan was voor belangrijke indus- trieele- en scheepvaartondernemingenprof. Van der Wyck uil Utrecht huldigde 'smans edele eigenschappen ook in 't particuliere leven; barrem S'irlema van Groves tins bracht den overledene een dankbare hulde voor het geen hij voor de Vereeniging van Orden van Nederlandsche ridderorden had gednan, en ge lijke erkendelijkheadshetuiging gaf een afge vaardigde van den Bond van Onderofficieren waarna de outNgouverneur- genera al Roose boom wijlen zijn ambtgenoot hulde bracht voor de wijze waarop hij gedurende 5 jaar zijn moeielijke betrekking met vaste en recht vaardige hand heeft vervuld. De Koningin-Moedor liet te Baam een krans leggen op de baar van jhr. Van der Wyck. Amsterdamsche gemeentewerk- Amsterdamsche gementewerk- lieden. In aansluiting op hetgeen wij hier omtrent in een vorig nummer mededeelden, geven wij nog het volgende omtrent de beraad slagingen in den Amsterdamschen gemeente raad De heer F a b i u s wees op de financieele gevolgen van het toekennen van een toeslag en de kosten der vervanging, welke ruim f 100,000 per jaar bedragen met kans op uitbreiding der thans voorgestelde regeling. Spr. vroeg: is dit geoorloofd? Deze voordracht heeft Spr. in de overtuiging versterkt dat het financieel beleid bij B. en W. niet in veilige handen berust. De heer Fabius verklaarde zich ten slotte tegen den toeslag, doch wel bereid f 45,000 toe te staan als kosten van vervanging der met verlof zijnde werklieden. De heer Oudegeest zeide, dat het voor hem een onoverkomelijk bezwaar is, dat de vrij heid van den arbeider aan banden zal worden gelegd door controlcerende lichamen (reisver- eenigingen), welke de vacantieregeling tot zich trekken. Blijft dit denkbeeld in de voordracht gehand haafd. dan zou Spr. genoodzaakt zijn tegen de voordracht te stemmen. Wat de amendementen der vrijzinnig-demo craten betreft, o a. ten gunste van 108 uur va- cantie, Spr. zou dit gaarne willen en ook een hoogeren toeslag, doch men moet reke ning houden met de bedrijfstoe- standenen met de strooming in dezen Raad, welke toch niet geneigd is om daartoe mede te werken. De heer Abrahamjs kantte zich eveneens tegen de contróle door middel van vacantie- vereenigïngen ci\ vordedigde verder de -vrijzkv- nig-democrotische amendementen. De heer N o 11 f n g critiseerde scherp en heftig de houding der sociaal-democraten, die zich in het belang hunner partijpolitiek verzet ten tegen de voorstellen der vrijzinnig-demo craten (die verder gaan dan de voorstellen van B. en W.l, hoewel alle gemeentewerklieden het met de voorstellen van Spr. en zijn vrienden eens zijn. De wethouder, de heer Wibaut, verde digde daarna zeer breedvoerig de voordracht. Spr. weerlegde verschillende bezwaren en op merkingen, die nopens de voordracht zijn ge maakt en verdedigde daarbij den voorgestelden toeslag. Daarbij zeide Spr. dat het in de be doeling ligt om in de toekomst te komen tot een toeslag aan alle ambtenaren en beambten, die minder dan f 1200 verdienen. De wenschen dei vakvereeniging mogen niet als maatstaf voor de verplichtingen der ge meente gelden; die maatstaf moet eenlgermote een vergelijking zijn n.1 .hoever het met de ge meentebedrijven fn het algemeen gekomen is. De amendementen-K.l de Vries werden daar na door den wethouder bestreden. Hij berekende dat deze voorstellen in 1915 der gemeente pl.m. f 100,000 meer zullen kosten dan de regeling zooals die door B. en W. wordt voorgesteld. Mocht het eerste amendement van den hew KI. de Vries c -s. worden aangenomen, dan wen schen B. en W. him voordracht niet in eind stemming te doen brengen en het initiatief voor een vacantieregeling aan den Raad over te laten. Naar aanleiding van de motie-Kl. de Vries in zake bijzonder verlof tot het bezoeken van ar beiderscongressen met behoud van loon, zeide de wethouder, dat deze zaak in studie is, doch Spr ziet niet In, dat daarbij door de gemeente het loon moet worden uitbetaald. Mocht evenwel de motie ongewijzigd worden aangenomen, dan zullen B. en W. het denkbeeld van den heer KI. de Vries toch overwegen. Ten slotte zei de wethouder, dat het college van B. en W. heeft besloten den eisch in zake de vereenigingen voor den vacantietoeslag uit de voordracht terug te nemen. De heer KI. de Vries repliceerde en ver dedigde nader de vrijzinnig-democratische amendementen. De heer T erHaar legde nog eens den na druk op zijn hoofdbezwaar tegen den vacantie toeslag: het feit, dat uit de gemeentekas den gemeentewerklieden een geldelijke toelage wordt verstrekt, terwijl vele kleine burgers, andere arbeiders, kleine ambtenaren enz., die geen of weinig vacantfe genieten, daaraan in direct door hun belastingpenningen moeten bijdragen. De heer Vliegen kwam met, groote heftig heid op tegen het optreden der vrijzinnig-demo craten, die den man, dien zrj tot wethouder heb ben helpen verkiezen, thans in den rug aanval len. De heer Fabius waarschuwde nog eens ernstig voor de financieele gevolgen van de aanneming van het financieele gedeelte der voordracht. De heer Abrahams kwam er vooral tegen op dot hier politieke redenen in het spel zou den zijn die den vrHrrnnig-democraten genoopt hebben de voordracht van den wethouder Wi- bout te bestrijden. In zijn repliek trok de heer Oudegeest het amendement ten aanzien der losse arbei ders in, waarvoor hij de volgende motie in de plaats stelde: „De Raad noodigt B. en W. uil voor de losse werklieden eene regeling te ontwerpen, waarbij zij voor elke volle twee maanden dienst per kalenderjaar in hetzelfde jaar 9 uur verlof ver krijgen met behoud van loon." De heer KL de Vries trok zijn amende ment ten gunste van f 15 toeslag in. Daarop dupliceerde wethouder Wibaat Hij verklaarde zich namens B. en W. vóór het amendement tot toekenning van een halven toeslag gedurende dit jaar. De moties van de heeren KI. de Vries en Oudegeest zullen B. en W., indien deze worden aangenomen, gaarne overwegen. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel-Kl. de Vries (108 uur verlof) werd verworpen met 28 tegen 7 stemmen (vóór stemden de vijf vrijzinnig-democraten en de heeren Den Hertog en Asscher). Het beginsel der vacantie werd zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De vacantietoeslag van f 10 werd aange nomen met 27 tegen 7 stemmen. Beslist werd daarna, dat dit jaar 8 dagen verlof met f 5 toeslag zullen worden verleend. De stemverhouding was hierbij 30 tegen 5 (die der vrijzinnig-democraten, welke zich ver klaarden voor 6 dagen met f 10 toeslag). De motie-Oudegeest werd aangenomen met 24 tegen 11 stemmen, evenals de motie-Kl. de Vries, welke met 24 tegen 10 stemmen werd aangenomen. Daarna werd de zitting gesloten. Omtrent de straatbetooging die volgde, be richtten wij reeds. Plaatsgebrek In Rotterdam- sche ziekenhuizen. Door B. en "W. van Rotterdam is bij "den Raad dier gemeente een voorstel Ingediend tot voorziening In het plaatsgebrek ln de gemeentelijke ziekenhui zen. Voorgesteld wordt: 1. de voormalige rijks kweekschool voor vroedvrouwen tot hulpzie- kenhuis in te richten. De kosten worden ge raamd op f 74,000, waarvan o.a. f 25,000 voor meubilair, toestellen, enz.; en 2. in het zieken huis aan den Coolsingel een gedeelte, thans als magazijn en werkplaats gebedgd, fot poli kliniek in te richten (de 'kosten zullen f 45,800 bedragen) en de bovenlokalen te verhuren aan de Vereenlging hot Artsenhuls, welke het voortgezet onderwijs aan practiseerende ge neeskundigen beoogt en reeds long naar een geschikte lokaliteit in de nabijheid van een ziekenhuis heeft uitgezien. GeenvrijeZaterdagmiddag. Bij den Rötterdamschen gemeenteraad is ingeko men een schrijven van B. en W., waarin zij de redenen uiteenzetten, waarom het hun. niet mogelijk is een voorstel te doen tot in voering van den vrijen Zaterdagmiddag bij de gemeentediensten, vooral omdat het bij enkele diensttakken wél. bij andere echter niet moge lijk zou zijn. Uitgevers van Dagbladen. In hotel „Witte Brug", te 's Gravenhage, heeft Donderdag de jaarvergadering plaats gehad van. de Vereeniging van uitgevers van dagbladen „De Ned. Dagbladpers." Na behandeling der jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. H. A. Arts („N. Tiïb. Crt.") en M. H. Gratama („Asser Cn.") in tie plaais van de periodiek afgetre den, niet dadelijk herkiesbare leden, de hee ren J. C Peereboom. (,>HaarL DagbL") en J. F. van Paassdlien („Avondpost")- In. de plaats van den heer W. Gaade, die als directeur van de „Delftsobe Crt." is afgetreden, werd tus- schentijds gekozen de heer Fr. W. Schötteln- dreiör C.Utr. Dagbl."). Aan het bestuur is opgedragen met het Reu- terbureau te onderhandelen over de contrac ten met de dagbladen, naar aanleiding van de verlaging van het Rïjkstariel voor telegram men in het buitenlamdsch verkeer, en tevens werd een commissie van drie leden benoemd, die de zaak der buitenlandsche pcrstelegram- men in al haar uitgebreidheid zal onderzoe ken. Besloten werd, dat gepoogd zal worden ver laging van perstelegrammen in het binnen- laiudsch verkeer te verkrijgen, en zich te wen den tót den Minister van Justitie om te be werken, dat de verplichte adverlentiën van faillissementen, echtscheidingen, overlijdens- declaratlèn, die thans, bij gebrek aan actief, gratis in de dagbladen worden geplaatst, door het Rijk te doen betalen. Aangenomen werd een voorstel van hel be stuur tot benoeming eener commissie uit de leden, aan welke wordt opgedragen: a. een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, dat adverlentiën, waardoor albortus provocatus e. d. kan worden bevor derd, kunnen worden onderscheiden; b. zich voor dat onderzoek in verbinding te stellen met autoriteiten als den Gezond heidsraad, inspecteurs van de Volksgezond heid, leden dei* Rechterlijke Macht, Vereeni gingen, die zich met bestrijding van de be doelde misbruiken bezighouden e.a. c. omtrent haar bevinding zoo spoedig mo gelijk verslag uit te brengen. Besloten werd, het volgende 'aar weder te 's-Gravenhaige te vergaderen. De volgende „Conclusieën" werden opnieuw bevestigd: I. De vergadering besluit, dat de otficleele publicatie van gemeentelijke en provinciale berichten in het algemeen lot de rubriek der adtvertentiën behoort; doch meent, dat deze quaestie er een is van lokalen aard en dat alleen door locale samenwerking desge- wenscfat onder leiding van het bestuur van „De Nederlandsche Dagbladpers" naar een oplossing ervan gestreefd kan worden. II. De vergadering neemt als regel aan, ook andere aankondigingen van Rijles-admini straties, Besturen van Provinciën en Ge meenten, andere openbare lichamen en spoor wegmaatschappijen, die het karakter van advertentiën dragen, niet gratis op te nemen. III. De vergadering besluit, aankondigin gen en mededeelmgen, waarbij niet recLl- streeks een algemeen belang betrokken is, doch geheel of voornamelijk hst persoonlijk belang van den inzender wordt beoogd, niet als bericht ap te nemen in het redactioneele gedeelte der couranten. IV. De vergadering besluit, aan Rijk, Pro vinciën en Gemeenten geen rabat te geven op advert en tién, en xoo de ze door til sschenko m st van adVertentiebureaux worden geplaatst, aan deze voor die adrvertentiën niet meer dan 10 pCt korting te geven, terwijl verlangd wordt, dat de advertentiebureaux van die kortièg niets afstaan. V. De vergadering besluit, als hoogste rabat' voor weldadigheids-advertentiên aan té po< men 50 pCt van den gewonen advertently prijs, en lijsten van verantwoording bet rot tende ingekomen giften bij inzamelingen nte& in het redactioneele gedeelte van de couranten op te nemen. VI. De vergadering besluit, geen adverten- tlën aan te nemen va»n advertentiebureaux, die tarieflijsrten publiceeren, welke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VIL De vergadering besluit niet toe te ce» ven aan elschen van adverteerders, die eefc bepaalde plaats in de courant voor een ad vertentie verlangen, noch rich te binden aan een monopolie van een bepaald model of be paalde lettersoort of versiering, tenzij tegen extra-betaling. Vni. De vergadering draagt aan het be stuur op, een lijst aan te leggen van adverten- ti©-bureaux, colporteurs en adverteerders, waarop het de namen plaatst van hen, die het meerit dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het bestuur ontvangen van de leden; welke lijst indeMededeelIngen zal wor den bekend gemaakt. IX. De vergadering besluit, dat geen ver plichting zal worden aanvaard om, naar aan leiding van het plaatsen van adverlentiën, reclame-berichten of recensies in het redac tioneele gedeelte van couranten op te nemen. X. De vergadering besluit, aan Openbare en Bijzondere Leeszalen, Tehuizen e. <L geen gratis-abonnementen op de dagbladen te ver- leenen, norih korting op de abonnementsprij zen toe te staan. Chr. Letterb. Verbond. De zo mervergadering van het Christelijk Letter kundig Verhond zal gehouden worden op Dinsdag 21 Jnli as. in het paviljoen Laren- berg". Aan de orde is o.a. een bespreking van hef bioscoop-vraagstuk, in te leiden door mej. C W. Dobbenga, en een verhandeling over „Pauls Ontwaken*1 van Fred, van Eeden door ds. P. J. van Melle te Nijkerk. Het gedenkteeken bij Quatre Bras. La Gazette de Hollande meldt uit Brus sel, cta.t het "Waterloo-comité besloten heeft hot bij Quatre Bras op te richten gedenkteeken tc versderen met de beeltenissen van de Bel- gisch-Hollandsdhe aanvoerders, die het bevel over de troepen hebben gevoerd in den slay van 16 Juni 1813. Vóór het gedenkteeken zal een börstbeeM van den Prins van Oranje komen, aan de achterzijüe komen zeven medaljons, vijf ia het fries van de vijf bevelvoerende generaals, terwijl de twee andere de militaire geschied kundigen zullen afbeeldengraaf T'serclaes en de Bas, die het eerst or in geslaagd zijn de juiste beteekenis van de rol, door Belgen cn Hollanders te Quatre Bras gespeeld, aan te ge ven. De plannem voor het gedenkteeken zijn nog niet definitief vastgesteld. Een meevaller. Naar de N. Ci verneemt, zal aan de Ilaagsche gemeentebe- grooting voor 1915 ten goede komen een post van rond f 1.700.000, met welk belangrijk be drag de inkomsten van het jaar 1913 de ra ming overtroffen hebben. In dezen stand van zaken is het niet al leen zeker, dat geen belastingverhooging :.x\ behoeven voorgesteld te worden, maar be staat er zelfs uitzicht op eenige verminde ring van het percentage der Inkomstenbelas ting, dat op dit oogenblik 3.90 bedraagt. Aanvulling der wettelijke Ou gevallenverzekering. Men schriji't ons: In een dezer dagen te "Wormerveer ge houden vergadering van de Onderlinge Risi- co-Vereeniging „De Zaanstreek*' werd enn besluit genomen, dat voor de werklieden van de leden der vereenlging van zeer veel be lang is. De Ongevallenwet geldt, zooals bekend is, alleen voor ongevallen, die een werkman uver komen in verband met de uitoefening van een verzekeringplichtig bedrijf. Bij de toe passing der wet moet de Rijksverzekerings bank nauwkeurig toezien, dat zij geen scha deloosstelling verleent voor een ongeval, dat niet gedekt wordt door de letter der wet. Wat is nu in de praktijk gebleken? Dat her haaldelijk de Rijksverzekeringsbank uitkee- ring weigerde aan werklieden eener verzeke- ringspüchtïge onderneming, die bij werk zaamheden in dienst van hun werkgever ppu ongeval kregen. Het ongeval was b.v. niet ge beurd in het verzekcringsplichtig bedrijf van den werkgever, doch in een niet-verzéke- ringsplicktig onderdeel zijner onderneming, of het was gebeurd niet in het bedrijf maar gedurende een werkje, dat de patroon den werkman ïn zij'n huishouding had opgedra gen. Bij dergelijke gelegenheden werden zoo wel de getroffen werkman als zijn patroon door de afwijzende beslissing der Rijksbank teleurgesteld. Geen van beiden was op dezen stilstand der verzekering verdacht geweest. De patroon ook daarom niet, omdat hij ge regeld over het volle loon van den werkman eene bijdrage had betaald. De leden der genoemde vcreeniging heb ben dezen stilstand der verzekering tegen over de werklieden als eene onrechtvaardig heid beschouwd. Zij gevoelen bovendien fn zekeren zin hunne verantwoordelijkheid voer alle ongevallen, die hun werklieden ln hun dienst overkomen. Zij hebben nu besloten voor gezamenlijke rekening hun werklieden ook dan schadeloos te stellen ter zake van on»- gevallen, waardoor zij in hun dienst werden getroffen, als ter zake van dit ongeval geen schadeloosstelling ingevolge de Ongevallen wet 1901 wordt verleend. Deze aanvullendo verzekering is ingegaan op 18 Juni 1914. De door de Vereenlging te verlëenen scha deloosstellingen komen, behoudens enkele kleine wijzigingen, overeen met die, welke 1ft de Ongevallenwet worden omschreven. Een. en ander Is neergelegd in een reglement, dat bij den administrateur der vereenlging (<?e Centrale "Werkgevers Bfsico-Bank te Amster dam) verkrijgbaar is. Vele groote Zaansche fabrikanten, en ook een aantal kleinere bedrijven, rijn lid det* Vereenlging. Zij omvat te zamen eeh 17!5 Zaansche ondernemingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2