BINNENLAND. KOLONIËN. berichten had ontvangen, dat plannen be faamd waren voor eeue ernstige actie tegen jhet gezantschap, gaande buiten het kader van eene demonstratie, werden door tie Servische politie, op verzoek van den gezant von Giesl, buitengewone veiligheidsmaatregelen in de buurt van het gezantschap genomen- Om half een 's nachts was er nog geen incident voor gevallen. Belgrado, 13 Juli. Onder dc leden van de Oostenrijksch-Hongaarsche kolonie ver spreidde zich gisteren het gerucht, dat tegen (hen van Servische zijdie een aanslag werd be raamd. Dientengevolge zonden vele Oosten rijkers en Hongaren hunne gezinnen naar Semlin, waar zij overnachtten. 190 vrouwen en kinderen zochten een toevlucht in het ge zantschap van het consulaat van Ooslenrijk- Hongarije en brachten daar den nacht door. De geheele nacht verliep volkomen rustig. Geen onderdaan van Oostenrijk-Hongarije jwerd lastig gevallen; er hadden geene samen scholingen plaats in de buurt van het gezant schap. Naar de meening van de stedelijke nre- iectuur van Belgrado heeft men hier te doen jnet eene blinde paniek van een gedeelte der Oostenrijksch-Hongaarsche kolonie, die een gevolg kan zijn van de opgewonden taal van de Servische pers- Als bijdrage om de stemming te leeren ken nen. die in de Servische pers tot uiting komt, geeft het correspondentiebureau "Wcenen de volgende bloemlezing uil de in Belgrado ver schijnende dagbladen: De Balkan valt de politie te Serajewo aan en zegt, dat Europa, dat nog kort geleden zich heeft bezig gehouden met den zieken man aan den Bosporus, spoedig met den zieken man aan de Donau te doen ztil krijgen. De Politika richt beleed! gingen tegen de leden van hel keizerlijke huis, die men beter doet niet weer te geven. De Tngowinski Glasnik noemt de Oostenrijksch-Hongaarsche politiek jczuïetósch. onmeedogend en oneerlijk. De bar- baarsche roofpohtiek in Bosnië zal voor het Servische volle eene waarschuwing zijn, dat het niet in een beschaafden staat leeft en dat het steeds bewapend en gereed moet zijn, zich logen de roofzucht van de overheden te verdedigen. De Stampa bevat een open brief aan den burgemeckcr van Serajewo, waarin dezen beschuldigd wordt, door zijne oproeping het mohammedaansche gepeupel tot plunderen en moorden legen de Serven aan gespoord te hebben. De tijd is niet ver af, waarop de Serven, die de macht van Turkije gebroken en de Bulgaren gestraft hebben, in Bosnië zullen zijn. Dan zal niets en niemand den burgemeester van de verdiende straf kun- pen redden. De Prawcfe spoort onder den fcitel ..Boycot tegen de nietswaardigen" aan tot een boycot tegen de Ooslenrijksche firma's In Belgrado en tegèn uh Oostenrijk afkom stige goederen. f Bulgarijê. S ofi a, 1 3 Juli. De Agenoe Bulgare be richt: De met de groep van de Berliner Dis- kontogesiellschaft tot de orveraemifngskoers ,van 84 pet. op een rentevoet van 6 pet. ge sloten leaning zal Sn twee deden, elk vam 250 millioen francs, gesloten worden. Het eer ste gedeelte, d-ait waarschijnlijk in het najaar zal wenkten uitgegeven, zal dienen tot aflos sing van de door de Ba n que de Pans et des Pays Bas overgenomen schatkistbiljetten tot een bedrag van 75 milliOen, alsmede van de schatkistbiljetten, die de Ddskontogesell- fcchaft thans tegen belading van een voorschot van 120 millioen overneemt. Voor 75 millioen krijgt het consortium van de Bulgaarsche paMonaüe bank het recht tot het aanleggen van een spoorweg Haskowo-Porto Lagos en tot uitbreiding van de haven van Porto La*- gos, waarvoor ongeveer 50 mülfoen noodig zijn. Bovendien krijgt de bank de concessie voor de exploitatie van de kolenmijnen van Pcrnik en Robovdol, waarvoor een Bulgaar sche maatschappij zal worden gevormd De Bulgaarsche naJtfonale bank en de landbouw- bank nemen in het kapitaal van de nieuwe maatschappij voor de exploitatie van deze kolenmijnen voor minstens 30 pet. deel. De Bulgaarsche regeering zal bestellingen doen voor een bedrag van 100 millioen bij de Duitsche <3i de Oc*stonrijksch-Hongaarschc industrie. De tweede helft van de leening zad op zijn laatst twee jaren nadat de eerste hélft is ver geven, uitgegeven worden Sofia, 13 Juli. De Agence Bulgare be richt, dat het incident van Koejoensjoek zich aldus heeft toegedragen. Eergisteren bega ven drie Bulgaarsche soldaten zich naar het (Rumeensche dorp Koejoensjoek om daar een Bulgaarsch huwelijk bij te wonen. De bruid werd door acht Rumeensche soldaten en 1 gendarmes vervolgd en door de Bulga ren in bescherming genomen. Er ontwikkel de zich een levendige woordentwist, waarna ■de Rumen en de Bulgaren aanvielen en frreed mishandelden. Twee andere Bulgaren haalden geweren. Door het vuur van deze geweren werden twee Rumenen gewond. Rusland. Petersburg, 13 Juli. De rijksraad is tot 14 November verdaagd. Albanië. Berlijn, 13 Juli. Staatssecretaris von ïagow ontving heden den Albaneeschen minis ter-president Turkhan Pacha. Rome, 13 Juli. De Agenzia Stefani be richt uit Durazzo, dal de opstandelingen gis terenmiddag Berat hebben ingenomen. Janina, 13 Juli. Op uitdrukkelijk bevel ran Zografos hebben de Epirotische troepen, die deelnamen aan de inneming van Koritza, den marsch naar Berat gestaakt. Zij zullen zich onthouden van elke bezetting van gebied buiten de in de overeenkomst van Korfoe be paalde zóne. De vergadering der Epiroten zei hare zit- Hng bi Dehino voort. Athene, 13 Juli. Het Eptrotencongres in Delvino is gisteren zeer stormachtig verloo- pen. Zografos verklaarde tegenover verschil lende sprekers, die met het oog op de in Alba nië heerachende anarchie twijfel uitdrukten aan de geldigheid van het protokol vaa Kor- toe, dat hij zijn ontslag zou nemen als dit pfotokol niet werd aangenomen door de Epi roten. Athene, 18 Juli. Volgens de Embroe heeft een .gevecht tusschen Epiroten en neezen plaats gehad te Lesnitza bij Koritza, dat de Albaneezen wilden innemen. De Alba- neezen hebben zich teruggetrokken met ach terlating van talrijke dooden. Tot kenschetsing van de ontvangst van den Albaneeschen minister-president Turkhan Pacha in Petersburg, wordt aan de Köln. Ztg. van daar bericht, dat de Russische politiek om voorloopig van de gebeurtenissen in Alba nië niets te willen hooren of zien, hierdoor wordt onderstreept, dat de chef van de oos- tersehe afdeeling, prins Truhelzkoi, juist vóór de aankomst van Turkhan uit Petersburg naar zijne goederen is vertroikken. De Rjetsch schrijft officieus, dat er niet te denken is aan eene militaire ondersleuning aan vorst Wil helm. Ook staat Rusland afwachtend tegen over de wenschen betreffende eene leening, waartegen het eerst dan niets zal inbrengen, wanneer alle groote mogendheden het daar mee eens zijn. Tastbare uitkomsten van de zending van Turkhan Pacha rijn dus niet le verwachten. De nationalistische en de ge matigde pers waarschuwen heiden, dat ten gunste van den vorst van Albanië geene ver bintenis moet worden aangegaan; men moet Albaneesche regeering en den regent, en de Albanecschc regeering en re regent, van de eerste aan het verstand brengen, dat na de verwijdering van den laatste eerder over al lerlei zaken zal kunnen gesproken worden. In eene uit het departement van buiten- landsche zaken te Buk ar est afkomstige ver klaring, die is opgenomen in de Vittoml. wordt over het belang van Rumenië bij het behoud van Albanië gezegd: In de eerste plaats is hot belang van Rumenië een ethe risch belang. Albanië telt eene menigte Koct- zorvalachen, die sedert eeuwen in de beste verstandhouding met het Albaneesche volk leven en zich in eene uitmuntende, men zo-u kunnen zeggen, boven alten uitste kende stelling in den onafhankelijken staat Al banië verheugen; het is daarom het belang van Albanië, dat deze stelling voor hen be houden blijft en versterkt wordt, vooral om dat deze omstandigheid ook nog een aantrek- kingspunt voor de Rumeenen in Macedonië zou kunnen zijn. Maar ook de builenlandschje>e politiek vam Rumenië heeft een niet te omderschattJen be lang bij de instandhonding en gezondwor- ding van die onafhankelijken Alhameeschen staat. Het onafhankelijke Albanië is eene schepping van de groote mogendheden, die op de Londensche conferentie vertegenwoor digd waren. Eén verscheuren van het Lon densche verdrag zou de verdeeling van Al banië beteekenen; in de verdeelihg van Al banië zwi ongetwijfeld een nieuwen oorlog tengevolge hebben. Het evenwicht op de Balkan, dat gedeeltelijk op het Londensche verdrag, gedeeltelijk op het vredesverdrag van Bukarest gegrond is. zou geschokt rijn, en evenzefer als Rumenië er over waakt, dat er aan het vredesverdrag van Bukarest niet worde getornd, evenzeer zou Rumenië niet kunnen dulden dat hek status quo ill Albanië wordt omvergeworpen. Bij de inneming van Koritza door de Epi roten en Grieken rijn, volgens te Rome ont vangen berichten, onmenschohjke wreedhe den voorgekomen. Vrouwen werden ver kracht en in den n-aehrt met! grijsaards en kinderen met mitrailleuses afgemaakt. De Cortriere delle Sera bericht uit Durazzo, dat vorst Wilhelm in officieelem vorm de moeitelijkheid van den toestand in Albanië en de onmogelijkheid voor hem om dien baas te worden, heeft erkend in eene conferentie, waartoe hij in zijn paleis alle gezanten en den Engelschen admiraal, die de voor Du razzo liggende vreemde oorlogsschepen com mandeert haid uitgemoodigd. De vorst verklaarde, dat hij niet de noodiilge middelen had om den opstand meester te worden; hij geloofde, dat hij niet in staat was te volharden in het verzet te gen den opstand, zonder dat aan zijne waar digheid afbreuk werd gedaan. De vorst deed daarna een dringend beroep op de verte genwoordigers van de groote mogendheden, opdat deze de noodige financieele middelen en hewapende contingenten ter beschikking zouden stelten om de Epiroten te verjagen en den opstand to onderdrukken. Dit ver langen naar eene internationale bewapende interventie werd In zeer dringende termen gesteld', en de aanneming van zijn verzoek werd door den vorst als conditio sine qua non voor zijn verder blijven in 'Durazzo ge steld. Wanneer het antwoord van de ver schillende staatskanselarijen op deze vraag niet gunstig mocht zijn, heeft de vorst reeds Verklaard, dat eene radicale verandering id de regeering van Albanië onvermijdelijk is. Uit Albaneesche kringen wordt aan de Neue Frete Pr esse medegedeeld, dat Essaid Pacha op dat oogenblik ongetwijfeld met de Jong-Turken conspireert. Hij heeft rikh van Napels naar Parijs begeven, maar heeft te gelijk zijne gemalin naar Konstanllinopel la ten vertreMcen, hetgeen hij niet zou hebben gedaan, als hij haar niet nu bij de Turken, die hem vroeger vervolgden, in veilige hoede wist Men zal nu vtel spoedig hooren, dat hij zfleh via Montenegro naar Albanië heeft be geven. Dat hij echter voor zich zelf of voor den gewezen Turksohen minister von oorlog Izzet Pacha den troon vam Albanië wil ver zekeren, kan als uitgesloten beschouwd wor den. Turkije. Konstantinopel, 18 Juli. In welin gelichte kringen wordt gezegd, dat de Porte en de Grieksche regeering den Zwitserschen bondspresident hebben verzocht een scheids rechter aan te wijzen, die eventueele mcenings- verschillen in de Turksch-Grieksche landver huizingscommissie te Smyrna zal beslissen. Mexfco. Washington, 18 Juli. Carranza heeft officieel kennis gegeven aan de Vereenigde Staten, dat hij met Huerta niet zal onder handeten. De eenige voorwaarde, <fie hij in overweging zal nemen, is de volstrekte over gave. Allerlei. Berlijn, 13 Juli. De Lokalanzeiger ver neemt, dat de oprichting van eene vakschool voor diamantslijper» wordt overwogen, maar nog niet over het stadium van voorbereidende besprekingen heengekomen is. De bij dH plan betrokken personen rekenen met de finan cieels ondersteuning van de stad Berlijn. De comissie van onderzoek naar de oorza ken van den ondergang van de Empress of Ireland, heeft haar rapport uitgebracht. Het rapport constateert, dial in hoofdzaak de Slor- stad schuld draagt aan de ramp. De officier, die op het oogenblik vam de ramp verant woordelijk was voor de leiding van de Slor- sta«d, heeft verkeerd en nalatig gehandeld, door bij mist de koers van bet scliip te ver anderen, en ook door het commando over hot schip le behouden en niet den kapitein te roepen, toen hij zag dat de mist opkwam. Kapitein Kendall zou voorzichtiger gehandeld hebben, als hij verder van de Slorstad afge bleven was; intusschen is de commissie niet van meening, dat hel niet eene daad van goe de zeemanschap van kapitein Kendall is ge weest, dat hij voorzichtigheidshalve het schip beeft laten stoppen; ook kan zij aan het feit, dat hij niet verder is uitgeweken, niet een deel van de schuld aan het ongeluk toekennen. De reden van het snelle zinken van de Em press ziet de commissie in het feit. dat de sluitsehotten tusschen de beide ketelruimten onklaar geraakt zijn. Het vaarwater van dc St. Laurensrivier draagt niet de schuld van de ramp. Onder ge lijke omstandigheden zou die even goed el ders zijn voorgekomen. Berlijn, 13 Juli. liet Tagcblatt bericht uit Frankfort a/d Oder: In het twaalfde regi ment grenadiers, dat gecommandeerd wordt door den uit de Zabern-zaak bekenden kolo nel von Reuter, zijn twee manschappen, een eenjarige vrijwilliger en een grenadier, ge storven en zijn honderd man ziek geworden ten gevolge van -do inspanning bij eene veld- oefening, die bij de groote hitte van verleden Zaterdag gehouden werd. R e i m s, 1 3 Juli. Heden morgen zijn in het fort Vifcry, waar proefnemingen werden ge daan in liet leggen van onderaardsche mijnen, vijf soldaten gestikt. Daarvan zijn twee ge storven; drie zijn in bedenkclijken toestand. Reuter seint ons uil Udine, 13 Juli: liet bestuurbare luchtschip P 5, dat op het exercitieveld was neergekomen en door tien kavallerie-soldaten werd vastgehouden, is door den wind meègesleept. Negen soldaten lieten de touwen los, maar de tiende werd meegesleept. Hij viel van eene hoogte van 150 Meters en werd door den val gedood. Het luchtschip kon daarop zonder bezwaar neer komen. Reuter seint ons uit Odessa, 13 Juli. Bij een oefeningsvhicht op het vliegterrein zijn de stafkapitein Firssow en een passagier naar beneden gevallen. Beiden waren dood. De Tasman'* door een cy cloon overvallen. Uit Batavia wordt aan de Weekly Dispach geseind, dat het be kende toeristenstoomschip Tasman, op weg van Australië naar Java, in een cycloon is geraakt. Gedurende ruim 24 uur was het schip een speelbal van de golven, en het is uit sluitend tc danken aan de bekwaamheid van den kapitein, die raet zijn officieren geduren de dertig uren onafgebroken op de brug door bracht, dat het schip er met betrekkelijk ge ringe schade is afgekomen. Onder de passa giers ontstond een paniek. Van de beman ning hebben enkele leden verwondingen op- geloopen. Tijdens een buitengewoon hevig en- weer daft 's nachts boven Gbrisftiania losge barsten is, werd het groote toeristenhotel op de Holim enk oil en door die»n bliksem getrof fen. Weinige minuten later was het groote gebouw één zee van vlammen. De talrijke gasten en het personeel konden mét moeite hot naakte leven bergen. Geflukkig is nie mand omgekomen. Oost-Indlë Aardbeving te Benkoelen. De correspondent te Batavia van het Hbld.'meldt dat Zaterdag middag te half een eene aardbeving te Benkoelen plaats had, waarbij vier lieden werden verwond. De Staatscourant van Dinsdag 14 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen de kapitein der genie op non-activiteit P. Hackstroh, met be noeming tot reserve-kapitein bij het regiment genietroepen; benoemd tct griffier van het kantongerecht te Haarlemmermeer mr. J. G. A. Kattenbusch, advocaat te Utrecht; benoemd bij het le regiment vesting-artil lerie tot luitenant-kolonel de majoor W. C. baron Röell, commandant van de verlofsoffi- cderenschool der vesting-artillerie; benoemd lot ridder in de Oranje-Nassau- orde J. F. Kloprogge, commies hij de Rijks werf te Amsterdam; eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de officier van gezondheid le klasse hij de zeemacht F. Sikkema en de luitenant ter zee 2e klasse C. Mörzer Bruins; eervol ontheven de kapitein ter zee A. J. van Stockum, als tijdelijk marine-comman dant tc Amsterdam, met opdracht dezer 1 in trekking wederom aan den vice-admiraal G. F. Tydeman. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Windau, aan den heer P. Tusch. De waarneming van het vice-consulaat is op gedragen aan den heer P. Schultz op het daartoe door hem gedaan verzoek, met Ingang van 23 Juli 1914, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve majoor F. H. Lambert, commandant in het land weerdistrict Maastricht De Minister van Landbouw mr. Treub was heden ter conferentie met H. M. naar het Loo. De minister van Marine ,gaat 15 Juli met een maand zomerverlof. De Fransche gezant bij ons Hof, de heer Pellet, zal met de overige leden der legatie en verdere genoodigden in de loge voor ge- noodigden het feestconcert ia dc Kurzaal te Scheveningen bijwonen, ter gelegenheid Tan het Fransch nationaal feest. Door baron van Hceckeron van XVaJiën is tegen 1 Aug. ontslag gevraagd als burge meester van Vrijboeve-Camelle. Jbr. Mr. J. Röell. t De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. J. Röell is de acute longont steking die hem kort na zijn terugkeer te Den Plaag van buitenlandsch verlof en de hervat ting van zijn hoog ambt overviel en dadelijk groote bezorgdheid veroorzaakte, niet te bo ven gekomen. De heer Röell ontsliep Maandag namiddag in den ouderdom van bijna 70 jaren, welken leeftijd hij den 21 en dezer zou hebben be reikt. Geboren te Haarlem, de standplaats van wijlen zijn vader, die jarenlang Commissaris des Konings in Noord-Holland was, studeer de diens zoon aan de Universiteit te Utrecht en zocht hij zich na zijne promotie tot doctor in de rechtswetenschap een werkkring bij den provincialen bestuursdienst. Immers beoe fende hij bij voorkeur het administratief-, staats- en waterstaatsrecht. Na aldus de practische kennis op dit ge bied als ambtenaar aan eenige provinciale griffiën vermeerderd tc hebben, werd de jon ge ambtenaar benoemd tot Griffier der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. Hoewel hij deze functie welke zoo geheel lag in de lijn zijner studiën gaarne had behouden, meende jhr. Röell. die zich gedurende zijn geheele openbare leven een beslist aanhanger van de liberale beginselen getoond heeft, zich be schikbaar te moeten stellen voor den Kamer zetel van Utrecht. Hij was meer dan 20 ja ren lid van de Tweede Kamer en eenige jaren lid van de Eerste Kamer, daarheen af gevaardigd door Noord-IIolland. In 1894 met de kabinetsformatie belast, bekleedde hij tot 1S97 het ambt van minister van binnenland- sche zaken in het ministerie Röell-Van Hou ten. Van 19051909 was hij voorzitter van dc Tweede Kamer. Met ingang van 15 Februari 1912, onder het Ministerie-Heemskerk, werd jhr. Röell benoemd tot opvolger van den heer "Van Swin- deren als vice-president van de afdeeling voor de geschillen van bestuur kwam hem de omvangrijke kennis van ons administra tief en staatsrecht uitnemend te stade. Maar afgescheiden daarvan boden de persoonlijk heid van dezen man, zijn rijke politieke er varing, zoovete aanspraken op het hoogc ambt, dat voor den heer Röell de bekroning was van een schitterende loopbaan in dienst van het land, volbracht als drager van een eervolle familietraditie. Uit het parlementaire, staatkundige en maatschappelijke teven van den overledene wordt nog herinnerd, dat hij was vice-pre sident van dc Staatscommissie voor de voor laatste Grondwetsherziening; curator-voor zitter van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Als landsdienaar droeg hij de hoogste on derscheiding voor verdiensten jegens den Staat: het Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw. Jarenlang was jhr. Röell voorzitter van de Haagsche afdeeling van de Vereeniglng Ne- dcrlandsch Mettray. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. mr. Röell, vice-president van den Raad van State, zal geschieden te Leusden a.s. Vrijdagochtend. Het gebouw van den Raad van State te Den Haag was Maandag aan de zijde van Bin nen- en Buitenhof ten teeken van rouw. we gens het overlijden van den vice-president, jhr. Röell gesloten. Overste Thomson, t Gelet op de vele vragen, van particulie ren, welke niet afzonderlijk waren le beant woorden, verzoekt de bevelhebber in de le Militaire aAfdeeling ons bckond te maken, dat, in verband met de beperkte ruimte en het officiecle karakter der plechtigheid alleen aan dc aanvragen van die particulieren, om toe gang tot de rouwplechti^heid kan worden voldaan, die in hunne officieele functie daar toe aanleiding mogen vinden of wel wijlen den luitenant-kolonel Thomson hebben nabe staan. De adjudant, vertegenwoordiger der Ko ningin bij de uitvaart van majoor Thomson te Amsterdam, zal namens H. M. een krans op de lijkbaar leggen. De ministers van Oorlog en van Buitenl. Zaken zullen bij den doortocht van het lijk te Amsterdam tegenwoordig zijn. Dc Minister van Oorlog zal Woensdag te Amsterdam bij de ontvangst van het stoffelijk overschot van majoor Thomson, alleen verge zeld zijn van zijn adjudant kapitein de Quay, van den generalen staf. Bij de begrafenis van overste Thomson te Groningen zulten onder meer tegenwoordig zijn: generaal Pop, divisie-commandant, ge neraal Buyze, oud-brigade-commandant, ge neraal Ophorst, commandant van de Stelling Amsterdam. De luitenant-kolonel Staal te Groningen zal bij het graf een korte toespraak houden. De genoodigden zullen zich na de aankomst van den rouwtrein naar de eerste klasse wachtkamer begeven. Daarna wordt de lijkstoet aldus gefor meerd: het vuurpeloton onder bevel van den kapitein De Bas, tamboers, de stafmuziek uit Assen, de lijkwagen, een wagen met bloem stukken. den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, zes rijtuigen voor de leden der familie. Het militair geleide, bestaande uit een gewapende afdeeling met vaandel en een niet-gewapende afdeeling, en verschillende corporatie s. Als slippen dragers zullen fungeeren: lui tenant-kolonel Bruinisse, R. M. "W. O. 3e klasse; A. B. Havinga, R. M. "W. O. 4e klasse, oudhrigadecommandant der Kon. Marechaus see tc Atjeh; luit.-kolonel Van Santen, R. M W. O. 4e klasse; de oud-militair De Sloot, R. M. W. O. 4e klasse. De Nederl. officieren In Albanië. Generaal de Veer seinde uit "Walona 12 Juli: Dr. de Groot en sergeant-majoor-ziekenver pleger van Vliet zijn te Walona aangekomen «venals majoor D< Wall en kapitein Sonne. $Us deze beide officieren daar zijn aange komen, zal het geheele Nederlandsehe per soneel in Albanië, behalve de majoor Ver hulst en kapitein Reimers, in de beide kust plaatsen vereenigd zijn.) De heer C. G. P. Suring, directeur der sLrafgevangenis te Arnhem, heeft tegen 1 Oc tober a.s. eervol ontslag aangevraagd. JAv a n E ij ik Jr. In den ouder dom van 77 janem ils te Amsterdam overleden de heer Jan A. van Eyk, Jr., assuradeur. De heer Van Eyk was een békende figuur op de beurs, die hij 60 jaren achtereen heeft be* zooht. Tevens was^hij directeur van ver* schillende maatschappijen. Weekblad „Do Amsterd am- niter**. Naar het Hbld. verneem!!, zal mr. H. W5es6intg op het eind van ddl kalender jaar aftreden als hoofdredacteur van het weékbkud ,,De Amsterdammer" (dé groene.) Het getal bij den Ccntralen Raad van Beroep ingekomen beroepsschriften in zake ouderdomsrente is sedert Februari j.l. "ovsr de 1000 gestegen. De Nederl. industrie ge passeerd. De hoer Adriaan Stoop, pre sident-commissaris der Mij Trompenburg** repliceert in de bekenkte kwestie met het hoofdcomité van het Ned. Roodie Kruis ajs volgt: In uw antwoord op ons open schrijven zien wij dot u voor het oogenblik wensoht te vol staan met er op te wijzen, dat die levering der ambulance-auto's niet aah. een buiten- la nldsdie fabriek werd opgedragen doch aan een Nederlandsehe maatschappij. Ware dieze opmerking juist, dan zou ons schrijven voorbarig en ongemotiveerd zijn geweest. In de beoo-r-deélilng der feiten s^aan wij echter diametraal togelnover elkaar Blijkens een .advertentie in liet tijdschrift ,,de Auto" van 2 Juli 1.1. werd door u de levering van twee Fi'art ambulance automo bielen opgedragen aian Verwey en Lugard's Automobiel Mij. te 's Gravenhage. Letterlijk is dus uwe bewering houdbaar, maar blijf(1 zij dit ook wanneer roefri weet, dat de Fibt-chassis in Turijn worden ge maakt en de Ned. Mij. aan wie de bestelling is gedaan, dus' enkel de agent is, die tegen een commissie de bestelling doorgeeft aan een Itadiaansche fabriek. Wij wenschen aan het publiek over te laten om te bedordeelen wie van ons beid'eh de juiste voorstelling van de zaak heeft gegeven De concessie der Hajagsohe T r a m w e g-M ij. Naar het Hbld. uit den Haag verneemt, is ten onrechte gomeld, dat die tram directie concessie vérüenging heeft gevraagd on dan het zónestelsel zou willen afschaffen. Het: omgekeerde is het geval. De dinectiic heeft reeds eenige weken geileden voorgesteld, te voldoen aan de vele verlan gens tof afschaffing van het zórtestelsel, mits zij dan ook in do gelegenheid werd gesteld de sdhade, dte zij daardoor zou lijden, in te haten door concessiverleening met eveh zoov veel jaren als er nog tot 1926 moeten ver loopen. Dat zijn er twaallf De staking bij de Haagsohe tram- maatschappij. Men meldt uit Den Haag: Het geHeelé tramnet stond gisterochtend stil. Eerst ongeveer 10 uur is de dienst op lijn 8 begonnen met een 7£ minutendienst De eerste tram kwam even 10 uur op het Plein. Controleurs, remise-chefs en kantoor bedienden deden op de wagens dienst. De wagens worden nog bestuurd door Hollandscb personeel, dat echter tijdens den rit ender-. richt geeft aan het Duitsche personeel, waar van zich op elk balcon eenige mannen be vinden. Bij aankomst op het Plein werd er meer malen gefloten. Hel Plein werd afgezet. Poli- tie-agenten maanden de voorbijgangers voort durende tot dPorloopen aan. Van de tramge- legcniheid werd weinig gebruik gemaakt. Van uit dc remise aan den Horsterhoekweg te Scheveningen werden verschillende proef ritten gemaakt langs de lijn 9, dienendje om het Duitsche personeel te oefenen, waarbij ook de directeur, de heer van Stipriaan Luïscius als wagonbestuurder optrad. Aan de verschillende remises hebben enke len van het in staking zijnd personeel zich naar aanleiding van het bekende manifest der directie, aangemeld. De stakenden onder het personeel der H. T. M. hebben alle een ontslagbrief thuis ontvangen. Door het Stakingscomité is bij bevoegde autoriteiten protest aangeteekend tegen het rijden dloor onbevoegden zionder rijbewijs, die niet zijn gekeurd, zonder dat van deze feiten proces-verbaal is opgemaakt. De samenwerkende personeel-organisa- ties waarschuwen in een circulaire het pu bliek dat zijn veiligheid gevaar loopt, door dien Duitschers als wagenbestuurders zijn aangenomen, die het n*et zijn Ook te Scheveningen op het Gevers Dey- nootplein Is 't rumoerig bij het vertrek vèp wagens van lijn 8. Ook daar neemt 't volk een dreigende houding aan zoodat de politie charges uitvoerde. In den voormiddag zijn in de Marcelisstraat en op den Gevers Deynootweg door onbe kend gebleven kwaadwilligen de schakelkast jes beschadigd waardoor de stroom verbro ken werd en lijn 8 eenig oponthoud had tot men deze kabelhuisjes weder had hersteld. Om 2i uur moesten op 't Plein te den Haag charges uitgevoerd worden door de politic omdat 't volk een dreigende houding aah*" nam tegen de besturende personen van lijn 8 de eenige lijn die op *t Plein komt. Er werd van de blanke sabel gebruik gcy maakt, waarbij klappen werden uitgedeeld Geen stakend personeel doch 't volk veroor zaakt die relletjes. Op het Plein was het gedrafig zoo gr°Q^ dat de trams, niet konden rijden. 16 de Houtstraat werden tramruiten inge gooid en handwagens op het tramspoor om vergeworpen. Op het Plein arresteerden in- speteurs een man, waarop zulk een tumuli ontstond, dat de marechaussee met de blan ke sabel op het publiek inrijdende het Plein ontruimde. Gistermorgen hield het stakend personeel van de H. T. M. een vergadering in het go- bouw van den R. K. Volksbond. De vergado- ring was niet voor de pers toegankelijk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2