BINNENLAND. Washington, 16 Juli. President .Wilson deelt mede, dat hij de regeering van Carbajal niet tal erkennen, maar den consul te Sallillo last heeit gegeven, aan Carranza 'kennis te geven, dat als hij met Carbajal tot 'cene regeeling komt omtrent de overdracht 'van de macht in de stad Mexico, de erken ning zal worden uitgestrekt tot het daaruit voortvloeiende bestuur. Venezuela. B o j o k a, 16 J u 1 i. De bericihten van de Crens houden in, dat de revolutie zich In Vv- ezuela uitbreidt. Allerlei. 8000 M. hoog? Volgens berichten uit Leipzig heeft de „Vlieger Oelerid gisteren een hoogte van 8000 Meter bereikt, waardoor hij zijn eigen re cord van Dinsdag met 500 Meter verbeterd zou hebben. (Tel.) Ottawa, 16 J u 1 i. De. president van de Canadian Pacific maatschappij heeft een be richt laten uitigaan, waarin wordt tegenge sproken, dat eene nieuwe uitgifte van obliga- tie-kapillaal in ovierweging is. Intusschen wordt er gezegd, dat het niet onwaarschijnlijk Is, dat de directeuren in hunne vergadering zullen -\oorstellen. dat hert gewone aandelen kapitaal zal worden gebracht op het bedrag, waarvan de maatschappij de wettelijke waar borg bezit, ten einde te voorzien in de toe komstige behoeften aan kapitaal. Londen, 16 Juli. Heden is eene ge zamenlijke bestuursvergadering gehouden van de Amalgamated Society of Engineers de marine-machinisten en de scheepsbou wers om een besluit te nemen over de de finitieve gedragslijn in de machinisten-sta king. Er is een bericht uitgegeven, inhou dende dat het bestuur besloten heeft, dal de machinisten ieder schip, dat in den strijd be trokken is, moeten verlaten en dat eene leiachtige houding moet worden aangenomen oLi de staking tot een snel en voorspoedig einde le hrengen. Deputation gaan onmiddellijk op reis naar de provincie om de operatiën te leiden. Petersburg, 15 Juli. Een in een arbei derswijk in dë buurt van (het Nikolaas-stalion uitgebroken brand vernielde 35 huizen. Om streeks duizend personen zijn zonder onder dak. Onder de puinhoopen zijn vier lijben ge vonden. Zes compagnieën soldaten helpen de brandweer bij het blusschcn van den brand. De Staatscourant van Vrijdag 17 Juli bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot rijksbelasting-ontvanger te Montfoort M. L. Gualtherie van Weezei, ont- vanger te Ittervoort; te Voorburg J. van Hulst, thans te Loosdiuinen; te Lisse C. J. Ever hardt, thans te Meppel (buitengemeen - ten); te Heerenveen A. v. d. Hardt Aberson, thans te Oudenbosch; j eervol ontslagen de kolonels J. E. Ranneft, commandant van het 2e reg. vesting-art., H. B. Moll, toegevoegd aan den commandant 'der Nieuwe HolT. Waterlinie; op verzoek de paardenarts 2e kL B. Egg'mk, thans op non activiteit, de bedrijfschef bij de artillerie-in richtingen J. P. Minderhout, de le luit. AL 'de Bloeme van het le reg. vest.-art.; benoemd bij het le reg. vest-art. tot kolo nel-commandant de luit.-kol. W. P. van Hoogstraten, toegevoegd aan den inspecteur; bij het 2e reg. vest.-art. de luit.-kol. W. Schwartz, toegevoegd aan den stelling-com mandant te Amsterdam; toegevoegd aan den commandant der Nieuwe Iioll. Waterlinie de kolonel AL Masthoff, commandant van het le reg.-vest.-art; benoemd tot officier-machinist 2e kl. bij don marine-stoomvaartdienst de hoofdmachi nist A. P. Noorlander; tot aid ju nct-directeur bij den dienst der pos terijen W. Feltzer, hoofdcommies der poste rijen. op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1915, eervol ontslag' verleend als lecraar aan de ftijks-hoogers burgerschool te Aliddelburg, aan H. L. Gerth van Wijk goedgekeurd, dat H J. Calkoen, burgemees ter der gemeente Ransdorp, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente toestemming verleend aan H. J. van Delft, secretaris der gemeente Stomp wijk, om tot 1 Aug. 1917 te Veur te wonen eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den miiitie-eerste-luitenant G. J. van Iraa, van het 15de regiment infanterie, ter zake ran ongeschiktheid voor de verdere waarneming ran den militairen dienst, wegens lichaamsge- lïreken. De Prins in Rusland. Om trent het verblijf van Z. K. H. don Prins in Rusland kan het volgende worden ge meld: Woensdagnacht j.L is de Prins met de le den van zijn gevolg gereisd naar Aioskou, allen logeerden in het Kremlin als gasten van den Gzaar. Vrijdagnacht keert Z. K. II. naar Petersburg terug, ten einde Zaterdagavond de reis naar Stockholm voort te zetten. Z. K. H. ontving van den Keizer aller Rus sen hel grootkruis der Andreasorde en voorts werden benoemd tot grootkruis der St. Sta- nislasorde de heer von Bulow-Stolle, toege voegd aan Z. K. H. en tot commandeur der St. Anna-orde luit. ter zee le kl. Bijl de Vroe, adjudant van den Prins. De minister van marine gaat ln het iaalst dezer week met een maand vacaoitie buitenslands llavenplan Rotterdam. Doo B. en W. van Rotterdam is bij den Rr wedor een belangrijk plan ingediend, n.l. hw havenpkm onder Pernis. Het oog is daarbij gevestigd op het goheele oeverbezit tot aan dc Noordgeul, die de verbinding vormt tus schen de waterwegen en de Oude Maas en waardoor tevens de tegenwoordige grens tusschen gemeenten Pernis en Rozenburg loopt. Ontworpen is een oostelijk havenbas sin tusschen de Waalhaven en Pernis, dart Merwedehaven zal heeten. Bewesten de kom van Pernis is een tweede bassin ontworpen, aangeduid als Westerihaven. Verder is ge rekend op een verbinding tusschen Waal haven, Merwedehaven. Het plan brengt mede de vereeniging van de gemeente Pernis met Rotterdam, en crenswilzicinfl van Rhoon.. Poortugaal en Hoogvliet. Verder moeten aan zienlijke onteigeningen plaats hebben, glo baal berekend op 1500 HA. B. en W. stellen den Raad voor het plan goed te keuren en hen te machtigen stappen te doen tot annexatie, onteigening en grens wijziging. E1 e c t r i ci t e i 18 voorziening te's Hertogenbosch. De gemeenteraad van Den Bosch besloot in zijn Woensdag avond gehouden vergadering met 13 tegen 10 stemmen na een discussie van drie uur, waar bij prof. van Swaaym, technisch adviseur der provincie en dr. Verlioeckx, technisch advi seur der gemeente, aanwezig waren en van advies dienden, tot oprichting eener eigen gemeentelijke centrale en dus niet aan te sluiten bij de provinciale electrische centra- le. Honderd jaar. De landbouwer Sjoerd de Boer, te Tinaarloo (gem. Vries) vierde Woensdag ohder groote belangstelling zijn honderdsten verjaardag. Deze krasse grijs aard geniet een goede gezondheid; dagelijks doet hij nog wondolingen. lie Middenstandscongrea* Alvorens de heer J. S. Meuwsen, Voorzitter van den Middenstandsbond, zijne rede ter ope ning van het 11e MiddenstandscongTes uitsprak, werden de congressisten toegesproken door den heer H. de Graaff, Voorzitter der Dordrechtsche Winkeliersvereeniging, die het Congres welkom heette. De heer Meuwsen dankte voor diens vriende lijke woorden en sprak vervolgens de openings rede uit. Na deze luid toegejuichte rede, heette Spr. den burgemeester van Dordrecht, de heer Wichers, ter vergadering welkom) evenzoo den vertegenwoordiger van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, de heer De Groot, en den vertegenwoordiger van den Belgischen Midden stand, de heer Schoonheijdt. Dan brengt Spr. hulde aan de nagedachtenis van luitenant-kolonel Thomson. Gaarna zou den wij allen, zoo zegt Spr., op een andere plaats tegenwoordig zijn op dezen dag. Spr. stelde voor, een telegram van deelneming aan de weduwe van lurit.-kol. Thomson te zen den. Deze woorden werden door de Congres sisten staande aangehoord. Daarna werd door den Voorzitter medege deeld, dat een deputatie, bestaande uit de hee- ren Koppel te 's-Gravenhage, Hermens Moons te Roermond en De Graaf te Dordrecht, een studiereis naar de Internationale Tentoonstelling te Keulen zal doen met het oog op de het vol gend jaar te 's-Gravenhage te houden Midden standstentoonstelling deze heeren zullen daar over rapport uitbrengen. Spr. hoopt, dat de sympathie van de Midden- standsvereenigingen hier te lande voor deze tentoonstelling moge toenemen. Vervolgens wordt het jaarverslag aan de orde gesteld. Air. Arts uit Tilburg sprak er zijne verwondering over uit, dat door den Voorzitter thans het uittreden van de Zuidelijke Vereeni- gingen niet wordt voorgesteld als een betreu renswaardig feitde Voorzitter zeide namelijk in zijn openingswoord, dat wellicht dit uittreden een aanwinst zou blijken te zijn. De Voorzitter antwoordde daarop, dat hij, die steeds gemeend heeft zoo onpartijdig mogelijk te zijn, heeft gedoeld hierop, dat wanneer die uitgetreden vereenigingen zich mochten aan sluiten tot een organisatie, het op den weg van den Aliddenstandsbond zal liggen, gezamenlijk met die organisatie op te treden, waarna een eventueel eindbesluit later nog zal kunnen vol gen. Nooit zal, zoolang dit bestuur het bewind voert, de Middenstandsbond eenigen strijd aan binden met andere middenstandsvereenigingen. Daarna werd besloten een telegram van hulde en heilwenschen te zenden aan H. M. de Ko ningin. Intusschen werd bekend gemaakt, dat een collecte voor de oprichting van een gedenk- tecken voor majoor Thomson, circa f 50.had opgebracht. Het jaarverslag en het verslag van de Com missie van Administratie van den Penningmees ter werden goedgekeurdde begrooting voor 1914, welke over ontvangsten en uitgaven een cijfer aangeeft van f 4375werd eveneens goedgekeurd. Tot bor.dsbestuursleden werden gekozen de heeren P. \V. M. Hoegem van Hoogelande uit Middelburg en M. H. G. Th. Fiedeldy Dop uit Amsterdam. Daarna was aan de orde het praeadvies be treffende Cheque- en Giroverkeer door mr. J. Fryda Lzn. Spreker gaf een schets van de regeling van het chèque- en giroverkeer in het buitenland, prees de regeling van dat verkeer in onzen O.-I. Archipel door de bemoeiingen van den tegenwoordigen president der Ned. Bank, mr. Vissering, en gaf een overzicht van de grond slagen, waarop de dienst hier te lande zal wor den ingericht. Concludc-erende stelt Spr. aan het Congres de volgende motie voor „Het middenstandscongres, gehouden te Dor drecht, den 15. en 16. Juli 1914, gehoord de prae-adviezen inzake „chèque- en giroverkeer", is van meening, dat een invoering van dezen dienst van middenstandszijde dient te worden bevorderd besluita. bij de Sttiten-Generaal aan te dringen op een spoedige invoering van rijks wege, met dien verstande, dat alle kantoren, ook hulpkantoren, voor dezen dienst worden open gesteld Wat de kostenberekening betreftdat de hef fing van pCt. voor uitbetalingen en stortingen ten behoeve van een onder haar veel te hoog voorkomt, en dat voldoende deelneming hier door wordt belemmerd Dat voorts de bepaling, dot de rentevergoe ding ad lé pCt. eerst ingaat, als f 100, of veel vouden hiervan onafgebroken één volle kalen dermaand te goed staan, dient te worden ge raapt de particuliere spaarbanken uit te noodigen rgenoemden dienst in te voeren c de hoofddirectie der Ned.Bank uit te noo digen ook bij de correspondentschappen over schrijvingen mogelijk te maken d. bij H. M. de Koningin aan te dringen op een wetsvoorstel, regelende het chèque-ge- bruik e. de aangesloten vereenigingen te verzoeken in haar plaatsen een invoering van het chèque- en giroverkeer te bevorderen." Een 2e praeadvies over ditzelfde onderwerp was uitgebracht door prof. Volmer, buitenge woon hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. Aan het slot zegt Spr.Wij kunnen ons bijv. allen 1. mat een goede bank in verbinding stellen j aan deze ons papier ter incasso geven en het overvloedige kasgeld storten en zooveel moge lijk betalen per chèque 2. aanwennen quitanties op vertoon te beta len en niet het misbruik om de betaling 8 oi 14 dagen uit te stellen, tot uso te maken 3. tot gewoonte maken regelmatig boek te houden. Hoe eenvoudig die boekhouding ook zij, zij moet althans de schulden en vorderingen doen kennen. Onze eerste firma's kunnen de chèque populair maken door uitsluitend daar mede te betalen. De banken kunnen die po gingen steunen door bevordering van het giro verkeer tusschen hun clientèle. En ten slotte kan de Staat het zijne doen door de dringend nóodige moderniseering van ons handelsrecht te brengen tot een practisch resultaat. Absschien zou dan zelfs het chèque- en giroverkeer een middel kunnen worden tot verbetering van het actieve en passieve middenstandskrediet, om dat het den middenstander er toe brengen in regelmatige verbinding met een bankinstelling te staan. Na het debat tusschen de praeadviseurs prof. Volmer en den heer Frijda stelde de eerste voor, dat het congres deze praeadviezen en de daarop gevolgde discussies ter kennis van de Regeering zou brengen en daarbij te verzoeken maatregelen te treffen tot bevordering van het betalingsverkeer ook ten behoeve van den mid denstand, zonder dat het crediet daardoor op eenige wijze wordt geschaadt. Het congres nam dit voorstel met overgroote meerderheid aan. Prof. J. G. C. Volmer leidde het onderwerp „Is de reclame in het belang van den Midden stand", in. Spr. zeide in den aanvang zijner in leiding Het antwoord op deze vraag is eener- zijds afhankelijk van het wezen der reclame en haar werking en anderzijds van de belangen van den handeldrijvenden en industrieelen midden stand. Aan mijn beschouwingen ligt de ge dachte tot grondslag, dat deze kem bestaat uit die ondernemers, welke a. werken met een kapitaal (vreemd of eigen) niet kleiner dan f 10,000 en niet grooter dan f 200,000; b. regelmatig werken met behulp van vreemde arbeidskrachten, wier aantal 100 niet bereikt c. hun afzetgebied in de eerste plaats zoo ol niet uitsluitend zoeken en vinden in hun naaste omgeving en binnen de grenzen van het Rijk. Met het oog op de reclame moet juist deze laatste begrenzing, d. w. z. het overwegend plaatselijk karakter der ondernemingen, in het oog gehouden worden. Het praeadvies werd aangenomen. Air. J. G. Schürmann uit Rotterdam leidde het onderwerp„Snel en goedkoop recht" in. Spr. wees er in den aanvang op, dat het belang van den middenstand bij een snelle en goed- koope berechting inderdaad meestal beperkt is tot kleine vorderingen. Spr. beziet het door het bestuur aan de orde gestelde vraagstuk van Aliddenstandsstandpunt. Daarbij wenscht Spr. op den voorgrond te stellen dat voor alles een goede rechtspraak gewenscht is en dat hij aan deze eigenschap meer waarde hecht dan aan die van snelheid en goedkoopte. Resumeercnde koijnt Spr. tot de volgende con clusion 1. Het vormelijke in de proces-orde tot een minimum terug te brengen. 2. Het vervollen van de beperkingen in het ge- tuigenbewijs, zoowel wat betreft het onderwerp van den eisch als de wraking van getuigen. 3. Afschaffing van de rechterlijke verplichting' om ingeval een gedaagde een voorstelling der feiten heeft die gedeeltelijk verschilt met die van den eischer, zoodanig verweer als een alge- heele ontkentenis van het bij dagvaarding ge stelde te beschouwen. 4. Het toekennen van de bevoegdheid aan den rechter om tc beoordeelen of er redelijkerwijze termen bestaan om een beroep op minderjarig heid te doen gelden. 5. Bevoegdheid van den rechter om partijen hun beweringen eerst te doen bezweren. 6. Vereenvoudiging der ingebrekestelling. 7. Invoering van het stelsel door de Staats commissie voor den Aliddenstand voorgestaan ten aanzien van de moratoire interessen 8. Afschaffing van zegel- en registratierechten. 9. Het doen dragen van het risivo aan de in ning verbonden door een vereeniging van vak lieden. 10. Invoering van het Anerkennungs-Urteil. Doch boven en naast de wijzigingen in de wet meent Spr. toch de wenschelijkheid te moeten betoogendat de Middenstand door vaste aan sluiting in vakorganisatie zijn kracht zoekt, om zoo, door eendrachtig optreden als corporatie bij de bestaande wetgeving de hem ten dienste staande middelen te kunnen aanwenden. De gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement werden met algemeene stemmen aan genomen. Hierop volgde eenige discussie, waarna mr. Schürmann zijn praeadvies nog nader toelichtte en de debaters beantwoordde. Hij stelde daar op aan het congres voor de volgende conclusie aan te nemen: Het congres, gezien het preadvies van mr. Schürmann, gehoord de gevoerde besprekingen, spreekt de wenschelijkheid uitlo. dat ten spoe digste een herziening van de proces-orde met het daarmede verband houdend materieele recht aan de orde worde gesteld2o. dat bij die her ziening rekening zal worden gehouden met de door den Aliddenstand geuite wenschen. Alet bijna algemeene stemmen werd deze mo tie aangenomen. Daarna bracht de commissie tot inrichting van een informatie- en incassobureau voor den Aliddenstand rapport uit. De commissie stelt voor, dat dc Middenstands bond zijn statuten zoodanig wijzigt, dat hij een afdeeling kon oprichten voor het informatie- en incassowezen voor den Aïiddenstand. Deze afdeeling zal den naam dragen van Bond von Informatie- en Incassobureau van den Middenstandsbond De zetel van de afdeeling zal worden geves tigd te Haarlem. Leden van de afdeeling zijn vereenigingen aangesloten bij den Alidden standsbond. De kosten voor de oprichting en instandhouding van de afdeeling, worden door den Middenstandsbond gedragen. De afdeeling is zelfstandig in haar werkkring, doch staat on der oppertoezicht van het hoofdbestuur van den Middenstandsbond. De bestaande Bond van Informatie- en Incas- sobureoux te Haarlem zal worden opgelost in deze afdeeling en door den Middenstandsbond worden overgenomen, met zijn baten en lasten. Besloten werd, dat het hoofdbestuur de ver dere afwerking dezer quaestie zal ter hand nemen, waarna de vergadering werd gesloten. In de voorgezette vergadering van het Alid- denstandscongres. is een voorstel tot contri butie verhooiging met groote meerderheid ver worpen. Vereen, van gasfabrikanten in Nederland. Dinsdag en Woensdag is te Vlissingen de 42ste algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemde vereeni ging, nadat Alaandagavond de afgevaardigden op het stadhuis door den burgemeester van Vlissingen, mr. Van Doorn van Koudeker- ke, waren verwelkomd. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Blom Sz. uit Utrecht, bracht daarbij dank voor de ofticieele ontvangst en roemde Vlis singen als een stad van vooruitgang, terwijl hij er op wees, dat Vlissingen de eenige Ne- derlandsche stad is waar de gasfabriek van de Imperial Gaz Assotiation is. Hij wenschte de stad daar geluk mede, omdat die bedrij ven zich vrij kunnen ontwikkelen, terwijl de stedelijke bedrijven aan allerlei bepalingen en voorschriften zijn verbonden. De heer J. G. van Niftrik, directeur der gasfabriek te Vlissingen, dankte voor de woor den -door de beide andere sprekers ten op zichte van hem en zijn fabriek gesproken. Na afloop der ontvangst trok men naar het Bad-Hotel, alwaar ook de algemeene ver gadering Dinsdag en Woensdag gehouden werd. Deze werd geopend door den heer J. Blom Sz., uit Utrecht, die naging welke be langrijke gebeurtenissen op het gebied van gasfabricage in 1913 en 1914, tot 1 Juli, plaats hadden, welke volgens spreker wijzen op een levendige gas-industrie. Na herdenking van de in het vereenigings- jaar aan de vereeniging door den dood ont vallen leden, deelde de voorzitter mede, dat het aantal leden thans 490 bedraagt, name lijk 6 eereleden, 350 gewone leden en 134 buitengewone leden. Na het doen van rekening en verantwoor ding door den penningmeester en mededec- lingen omtrent de ondersteunings-commissie, werden door den voorzitter de aanstelling van van den heer J. H. Jansen, den Haag, tot di recteur van het Centraal Bureau van Gas fabrikanten medegedeeld, welke directeur op zich neemt het secretariaat;, het penningmees terschap en de redactie van het orgaan „Het Gas". De voorzitter vond hierin aanleiding onder applaus der lechn, hulde te brengen aan de heeren, die tot nu toe deze functies belangeloos vervulden. Vervolgens was aan dc orde de behande ling van voorgestelde wijzigingen in de star- tuten en het huishoudelijk reglement. IDerna werd bekend gemaakt dat dc be stuursverkiezing tot uitslag had, dat de heer J. J. H. Bakhuis, Den Haag, tot voorzitter en de heer J. G. van Niftrik, te Vlissingen, tot bestuurslid werd gekozen. De benoemden namen de functies aan. Hierna werd de verga/dierlng geschorst tot Woensdagmorgen negen uur. De leden brachten een bezoek aan de gas fabriek en aan de werf der Kon. Alij. „De Schelde" en de dag werd met een gemeen scha ppelijken maaltijd en een concert ge sloten. In de vergadering van Woensdag was al lereerst het woord aan den heer Van Niftrik, directeur van de gasfabriek te Vlissingen. die sprak over de verlichting van het eiland Walcheren, en die daarbij een geschiedkun dig overzicht van het ontstaan, den bloei, het verval en het wederopkomen van Vlissin gen gaf Verder toonde de heer Van Niftrik aan de hand van een kaart aan, welk deel van Wal cheren, reeds 112 KM., van gas voorzien wordt, terwijl het plan bestaat, om geheel Walcheren, Aliddelburg uitgezonderd, in een ringleiding op te nemen. In verband met de ook op andere plaatsen naar voren tredende verzorging van heele streken door een fabriek, meende spreker, dat geen gemeentelijke exploitatie en ook niet combinaties van gemeenten voor gasfa briek-exploitatie gewenscht is. Spreker ge looft, dat de tijd zal komen, dat de gas-indus- trie weer geheel zal worden geëxploiteerd, zoodat daarmede de politiek en de gemeente- financiên niets te maken hebben. De tweede spreker was de heer J. Blom Szn., uit Haarlem, de voorzitter der vereeni ging. die het gebruiken van gewapend beton bij hel vervaardigen van ammoniakputten ontried, doch gewone cemenitspecie aanbeval. Vervolgens sprak de heer J. C. Snijders Jr. te 's Gravenhage, over een nieuwen eco- nomischen brander voor hangend gasgloei licht en zette de voordeden .van den mundus- brandcr uiteen-. Vervolgens werden verschillende huishou- kelijke zaken behandeld. Hierna werd overgegaan tot behandeling van enkele technische vraagpunten. Alet een huldebetuiging en het aanbieden van een geschenk aan den heer C. D. Sa- lomons, die aftrad als redacteur van ,,Hei Gas" welke functie hij 25 jaar lang heeft waragenomen, werd de vergadering geslo ten. Aangeboden door de gasfabriek te Vlissin gen, had des namiddags een boottocht op de Schelde plaats, waarna het officieel diner de bijeenkomst sloot. Illuminatie Haagsche BoscH. Het illuminatiesluk ln den vijver in het Haag sche Bosch op 31 Augustus zal voorstellen het Muiderslot. De Z u i d-A f r i k a a n s c he land bouwers. Gislteren is uit Engeland in die residentie aangekomen het gezelschap Zuid- Afrikaansdhe landbouwers, dat een studie reis van een week door ons land maakt De vice-president der Kon. Nederl. Land- bnuwvcrecniging, jhr. mr. G. L. AL II. Ruys de Bcerenbrouck, verwelkomde hen aan het stallion. Vervolgens bezochten zij het boter- controle-station. Heden Rotterdam en Am sterdam en dan Hoorn, Leeuwarden, Deven ter. Apeldoorn. Bij hel bezoek van de Zihid-Afrikaanschc Boeren aan het BoterconSróle-sialion werden zij begeleid door leden Nan liet DaigeL bestuur der Kon. Ned. Londbouw-vereeniging en ont vangen ien toegesproken door den voorzit Ier van de Contröle-vereenigingen, den heer Kor- teweg, die na een welkomstwoord de wor dingsgeschiedenis van het Boter- alsmede van het Kaascontróleslation schertsten. Vervolgens gaven dr. Van Gulik, directeur der Statiolns en dr. Van Rijn, rijkslandbouw- consulent te Londen, eene uiteenzetting van de werking der contróle-stations. Als aandenken werd aan alle excursianis- ten een porceleinen bakje in kleuren, dragen de de beid* F-yksmeriten. aangeboden. Ook werd een bezoek gebracht aan het La boratorium. Namens het Zuid-Afnikaansche geselschap dankte de heer Kolhe voor de waardevolL informatiën welke aan Ihem en zijn tochtge- nocrten waren verstrekt. Vervolgens werd het (hoofdbureau der ver eeniging „Het Nederïandschc Rundvee-stam boek" bezociht, waar hert geztelschap ontvan gen werd door den heer H. Wubbens, hoofd- inspecteur, H. Schuurman JJLzn., administra teur) rar. H. J. Doude van Troostwijk en H. J. Kruidenier Hzn. 'De hoofdinspecteur de heer Wubbens, ver schafte hier de noodige Inlichtingen. Bezoek van de Zuid-A frik a an- sche landbouwers. Na den lunch wer<l een autotocht naar het "Westland onderno men, ten einde het gezelschap een kijkje te laten nemen in eenige der voornaamste kwee- kerijen enz. Op den terugtocht werd een bezoek aan Scheveningen gebracht. Om 6 uur vereenigde men zich aan een ge- me enschappelijken maaltijd in hotel "Witte Brug. Het tochtje door het Westland had den Zuid-Afrikaanders, van wie velen Neder- landsch spreken, blijkbaar veel genoegen ge schonken. De verlichte Ridderzaal op het donkere Binnenhof herinnerde dezen avond aan den drukken congres- en receplielijd in dei- zomer- en herfsttijd van verleden jaar. Te midden van palmengroen en onder het zacht geruisch van een strijkorkest heeft de Nederl regeering in de in feestdos gestoken groote hal, de Zuid-Afrikaansche Landbouwers bij gelegenheid van hun eerste en ééndaagscli verblijf in de residentie ontvangen. De gasten, wier verwantschap met ons vaderland zich kenmerkte in het spreken door de meesten hunner van onze moedertaal, werden begroet door de Alir.isters van Buitenlandsche zaken, Justitie, Financiën, Oorlog, Landbouw en Ko loniën. De leden van het kabinet ns erden om ringd door een talrijken groep van genoodig- den, gevormd door de autoriteiten in de eerste plaats op het gebied van landbouw, handel en scheepvaart. Vertegenwoordigers van deze takken van volksbestaan zag men in de voorzit ters van de Kamers van Koophandel van Rol terdam en den Haag, in den heer Hudig ui Rotterdam en de meeste hoofdambtenaren vai het Landbouwdeparlement met den directeur- generaal, de heer van Hoek. Voorts bewogen zich onder de aanwezigen: leden dei' hofhou ding, de generaals dr. Quanjer, Klerk de Reus, Doorman en Piepers; vele hoofdamb tenaren van andere ministeriën, de heeren van de Koninklijke Landbouwvereeniging, die hun tochtgenooten uit Oranje-Vrijstaat aan dp voornaamste regeeringspersonen voorstelden. Een talrijke schare dames in elegante avondkleedij zette aan dit .samenzijn luistei bij. De Nederl. Journalistenkring en de Haag sche Vereeniging waren door hunne presiden ten vertegenwoordigd. Van de gelegenheid om alle zalen van hel historische gebouw te bezichtigen werd veel gebruik gemaakt en de herinneringen aan d^. plaats venbonden, interesseerden bizonder i" stamverwante vreemdelingen, die zich in c rookzaal vooral een puike Hollandsche siga. goed liet smaken. Tegen het einde dezer soirée gingen \c - schillende jonge paren ten dans op in het gehouden middengedeelte der zaal voor d<. troonhemel. De gastvrijheid van Nederland jegens de pioniers uit Zuid-Afrika, werd door het reis gezelschap hoog gewaardeerd. Studiereis evenredig kies recht. Te 's Gravenhage is aangekomen ten einde een studie te maken van het actu- eele vraagstuk betreffende het evenredig kies recht hier te lande, de heer George La Gha- pelle, secretaris-generaal van het republikein - sche comité voor het evenredig kiesrecht in Frankrijk,, een man die zich ook als letter kundige en schrijver bovendien naam heeil verworven. Tot op 13 Juli is bij den penningmeester van het eere-oomité een bedrag ingekoim van f 221.738.73; hierbij nog niet inbegrept een bedrag van ruim f 20.000 door de plaats lijke Haagsche commissie verzameld. Ree' een zeer groot aantal plaatselijke commissi uit het geheele land zonden hun bijdragen in, terwijl van vele andere plaatselijke commis sies nog byijdragen kunnen worden ingewacht Een Ziekenhuis-Opleidings school voor Roode Kruis-zusters, zoo luidt het opschrift boven een Opwekkings woord aan de Nederlandsche Moeders, door Mevr. J. C. Cort van der Linden-de Koning, uitgegeven in brochure-vorm ten bate van den bouw van een ziekenhuis-opleidings school. H. Af. de Koningin, ingenomen met het op richten van zulk eene opleidingsschool, stel de hiervoor f 500 ter beschikking van het Vrouwen-Comité van het Nederlandsche Roode Kruis. Uit een schrijven van H. M. de Koningin- Moeder, afgedrukt vooraan" in de brochure, blijkt van de groote belangstelling waarmede dit vlugschrift do orH. AI. de Koningin-Moe der werd ontvangen. De arbeid, verbonden aan de voorbereiding eener goede verpleging en verzorging Van. zieken en gewonden in tijd van oorlog, volgt Hare- Alajesteit met levendige belangstelling, en voor elke poging die kan worden gedaan, om jonge moedige vrouwen, toekomstige Roode Kruis-zusters van het Nederlandsche Roode Kruis, op te lelden, in gelukkige tij den van voorspoed en van vrede, voor de ont zettend zware taak, die in tijd van oorlog van haar zal kunnen worden gevraagd, g<£ voelt Hare Majesleit warme sympathie. Hare Alajesteit begrijpt dat de vorming van goed geschoolde Roode Kruis-zusters, ooV gedurende de zegeningen van den vrede. iÉ het algemeen, maar bovenal indien ziekteti of rampen ons vaderland mochten treffen» van zeer groote waarde zijn moet, en dat de vraag, ziekenhuis-opleidingsschool of niet, daarom uit den aard van de zaak een vraag van belangrijke beteekenis is. In het warm geschreven vlugschrift

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2