HEYLIGERS J VERHOEF Steriliseert firma J. Kool L H. VAN NIEUWKERI LAMAISON BöüWER Go. ADVERTENTIÊN El Fabrieken van Melkproducten. MEUBELMAKER EU STOFFEERDER Th.W.J.Heyligers en Mr. Or.H.Th.A.Verhoef Kantoor voorioopig Muurhuizen 25, Tel. 337 KORTE GRACHT 22, |A. J. van Zalingen J LANGESTJRAAT l.hoekVarkensmarkt 1 Teleph. no. 171. MAGAZIJN „DE GOUDEN KLOK" Alle soorten Uurwerken. Groote keuze Goud en Zilver werken. reparatie-inrichting aan huls. WILLEM GROENHUIZEN, Amersforfia. VAN DE WATER VAN DEN BRINK Utr.straat 33, Amersfoort De lieer Berghuis, voorzitter van de .Onderofücierenvereeniging „Ons Belang", dankte namens duizenden onderofficieren in den lande, hun vrouwen en weduwen, voor hetgeen de overledene voor hen is geweest Haast was de zekerheid op ons pensioen ver boren gegaan, als we niet den krachllgen steun hadden ondervonden van den toenmaligen (Voorzitter der Tweede Kamer. Aan hem heb ben we 't te danken, dat onze weduwen niet meer behoeven onder te gaan in het donkere onbekende. Hij ruste in Vrede. Ds. Bronsveld legde namens de Oud- Christ.-Hist. Kiesvereeniging te Utrecht een Iraaien krans op de groeve. Het was ons steeds een eer, als Röell onze candidaat wou zijn, .wanneer hij werd gekozen. Vriend Röell: rust in vrede, rust in God. De heer Lv.d.BerchvanHeemstede 6prak eenige woorden namens het college van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage, waarvan hij gedurende een groot deel zijns levens lid is geweest en het College van Notabelen, waarvan hij 15 jaren voorzitter was. Met groote trouw en toewij ding heeft hij zich ook aan die taak gewijd. Zijn kracht school in de diepe geloofsovertui ging. die in hem wortelde- Dc heer J. P. Fockema Andreae sprak een woord van weemoedig afscheid en van hartgrondigen dank namens de ge meente Utrecht, die zoo'n ruim deel had in het denken en voelen van den overledene. Slechts één kan namens die gemeente spre ken, maar 't is een uiting van wat in hree- de kringen wordt gevoeld. Röell was niet in Utredht geboren en toch voelde hij voor dc gemeente als voor zijn vaderstadHij ver dien t te Utrecht te worden gevierd als haar cere-burger. De banden, di'c hem met Utrecht verbonden, waren velerlei en in alle kwali teiten, waarmee hij met Utrecht in aanra king kwam, was hij een onvermoeid strijder voor Utrecht's belangen. Hij kon veel berei ken, zooals slechts een man bereiken kan. die zijn vele gaven, zijn adel van karakter, zijn voorzichtig beleid bezit en zijn energieke rasthoudendheid. Een man van zijn persoon lijkheid laat een ..wijde leegte achter, die in Utrecht sterk wordt gevoeld. Men zal hem in onze gemeente lang blijven gedenken niet zonder gevoel van groote dankbaarheid en bewondering. De oudste broeder van den overledene, mr. "W. baron. Röell, uitte een woord van warmen dank voor de laatste eer, dien over ledene bewezen. Niet zonder ook een woord van dankbare herinnering te wijden aan haar, die in dit graf onzen broeder is voorge gaan. Indien hij heeft kunnen doen wat hij heeft gedaan, dan is dat ook zeker te dan ken aan haar, die hem in zijn gansche loop baan heeft terzijde geslaan met volle over gave. Een woord van dank is dit ook namens zijn betrekkingen, bloed- en aanverwanten, wnartusschen voor hem geen verschil bestond Hij had zelf geen kinderen, maar alle liefde, die men voor kinderen voelen kan. bracht hij over op de kinderen vam zijn broeders en zusters. Hij stelde belang in alles wat hun aanging. Indien hij helpen kon hij zou 't ook ongevraagd doen. Er zijn maar weinige van zijn bloed- en aanverwanten, die niet met raad en daad door hem geholpen zijn. Laat dc krans, die wij op zijn graf hebben gelegd, daar dan liggen als een daaikoffer voor wat God ons en de onzen In hem. onzen Benjamin, heeft geschonken. Het stoffelijk hulsel is aan de aarde toevertrouwd zijn ziel bevelen wij aan God ..Op Zijn genade wilde hij leven; in Zijn gena den doodssnik geven." We hebbr-n reeds dank gebracht aan H. M. de Koningin en aan Z. K. H. de Prins voor 't zenden van een vertegenwoordiger; thans ook aan H. M. de Koningin-Moeder onzen innigslcn dank, dat zij zich aan deze groeve heeft willen laten vertegenwoordigen. Daink ook aan minister Cort van der Linden en aan zijn ouden vriend De Beaufort voor het door hen gesprokene. Dank ook voor de opkomst van allen, hier aanwezig. Al die eerbewijzen, ze werden door den overledene verdiend en ze doen ons goed ki onze droe fenis over zijn verlies. Dank tenslotte aan zijn personeel, dat hem. vooral in de laatste Jaren van zijn lever, zoo trouw heeft bijge staan en zoo zorgvuldig gediend Toon zijn echtgenoote overleden was, konden wij onzen broeder met gerustheid alleen overlaten, om dat wij kenden uwe toewijding en uwe lief de. Daarvoor zeggen wij u, trouwe menscheti, nnzen hartelijken dank. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Vermelden we nog dat de burgemeester van Leusdefri, mr. De Beaufort, op de begraaf plaats aanwezig was en het politietoezicht leidde. Middenstandscongres. Donderdagmorgen 9 uur werd de openbare vergadering hervat. Aan de orde was allereerst de bespreking van het onderwerp: .Vakopleiding en leerlingwezen. Hierover waren door verschillende vereeni- gingsbesturen praeadviezen uitgebracht, o. a. door de Nederlandsche Smedenvereeniging Amsterdam", door de behangerspatroonsver- eeniging „Samenwerking" te Amsterdam en door de Amsterdamsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging „Amsterdam" en voorts door de heeren Charles Goehl, voorzitter der Nederlandsche Kapperspatroonsvereeni- ging, en G. J. B o k h o r s t, secretaris van den Nederlandschen Bakkersbond, beiden te Am sterdam. Al deze praeadviezen dalen te zeer In bijzonderheden ai om hier te worden ver meld. Bepalen wij ons daarom er toe mede te deelen, dat de heeren II. Koppel Jr. en J. DasDzn., namens het bestuur van den Mid denstandsbond alle bovenstaande praeadvie zen hadden bestudeerd en daarover het vol gend rapport hadden uitgebracht: „In opdracht van uw hoofdbestuur hebben ondergeteekenden de verschillende praeadvie zen bestudeerd, ten einde zoo mogelijk te kunnen komen met een algemeene conclusie. Als vrucht van bovengenoemd onderzoek paeenen ondergeteekenden, dat: le. alle praeadviezen duidelijk uitspreken, jjat er gestreefd moet worden naar wettelijke regeling, zoowel met het oog op het vakon derwijs als het leerlingwezen; 2e. de meesten geven als hun gevoelen te kennen, dat de vakvereenigingen een over wegenden invloed behooren te hebben in dien *in, dat zij gedelegeerden «nwijzen, welke ter fake kundln ziln; 3e. nagenoeg alle zweven tusschen oplei ding in vakscholen en aanvulling van het schoolonderwijs hij speciaal daartoe aange wezen patroons. Het komt daarom uwe com missie gewenscht voor het volgende voorstel te doen: a. De Nederlandsche Bond van Vercenigin- gen van den Handeldrijvend en en van den Industrieclen Middenstand, in congres bijeen te Dordrecht, gelezen de ter zake uitgebrach te praeadviezen, gehoord de besprekingen, draagt het hoofdbestuur op, die stappen te doen, w elke kunnen leiden tot wettelijke rege ling van het vakonderwijs en het leerling wezen; b. is van oordeel, dat de oprichting van vakscholen is een dringende eisch des •tijds; meent, dat bij de bestaande of op te richten vakscholen naast verplicht herhalings- onderwijs behoort ingericht te worden een dienst van particuliere patroons, waar de leerlingen na beëindiging der studie op de vakschool een of twee jaar kunnen worden geplaatst, om zich in de praktijk verder te bekwamen tegen cene van rijkswege door be middeling der vakvereeniging te verstrekken vergoeding voor iederen leerling; d. dat de financicele zijde van het vakon derwijs op de vakscholen geregeid worde op den voet van het gewone c~ derwijs; e. dat er in het leven worde geroepen een commissie van toezicht, bestaande uit gedele geerden, zoow el van de regeering als van de vakorganisaties, welke commissie een publiek rechtelijk karakter moet dragen en de geheele materie afdoende regelt." Hierover werd hel debat geopend, nadat de voorzitter had welkom geheeten hel Kamerlid Smeenge en den inspecteur van het vakonderwijs, den heer Dc Groot, vertegen woordiger van den minister van Binnenland- sche Zaken. De heer De Groot (inspecteur van het vakonderwijs) zegt aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken gaarne de wenschen van den bond te zullen overbrengen. Het onder werp is spreker natuurlijk zeer sympathiek. De lezing van de praeadviezen brenet hem echter tot de opmerking, dat in het bijzonder bij het vakonderwijs de wettelijke regeling zich tot algemeene lijnen zal moeten be palen. Sommige praeadviseurs wilden zells opname van het leerplan in de wet. Spr. is daar doodelijk bang voor. De wet moet niet aan een vast leerplan binden. De uitwerking kan geregeld worden bij algemeene maatrege len van bestuur. Spr. mag niet zeggen hoe-s er het is met de wettelijke regeling, maar dit raag hij wel zeggen, ter cere "an minister Cort van der Linden: deze minister vat de zaak m evt jeugdig vuur aan en het zal niet zoolang meer duren, of een ontwerp tot regeling van hetvakonderwijs zalbij deTweede Kamer inkomen. (Luid applaus). Spr. zou niet den weg van Duitschland en Oostenrijk op willen. Hier te lande heeft het particulier initiatief veel goeds gedaan. Men zal den patroon moeten tegemoet komen in de kosten van opleiding en leerliugwezen. Dit gebeurt in Duitschland niet en daarom zijn de uitkomsten daar minder goed. Van regee- ringswege moet het leerlingwezen fin an- cieel mogelijk worden gemaakt. Dit is een der hoofdzaken, evenals het punt der alge meene organisatie. De financieele regeling, de organisatie, het toezicht, de jaarwedden en pensioenen, dit alles zijn hoofdpunten. Het onderwijs moet 's avonds geschieden, dag-on derwijs is veel te bezwarend voor het bedrijf. Het theoretische onderwijs zal aan de prak tijk direct moeten aansluiten. Reeds 6 jaar geleden heeft Spr. op dezelfde plaats tot de pa troons gezegd, dat er onder hen zijn, die hun leerlingen te weinig vrijlaten, om het theore tische onderwijs te volgen. Laat men al deze hoofdpunten in het oog houden bij de wette lijke regeling. Spr. is voor de conclusie der commissie, doch zou deze nog willen beper ken en alleen punt a behouden, gelijk de heer Das heeft geadviseerd én de rest lal en vallen. Het Kamerlid mr. Smeenge (voorzitter der Yereeniging tot bevordering der Vakop leiding) juicht toe, dat men niet alleen wil een wettelijke opleiding van het onderwijs op school, maar ook voop het onderwijs in de werkplaats. Spreker heeft met anderen het voor-ont- werp van minister Cort van der Linden in zake het vakonderwijs gezien, en hij hoopt, dat van de gegeven wenken gebruik zal worden ge maakt. Spr. richtte vervolgens eenige harte lijke en bemoedigende woorden tot den mid denstand. De voorzitter spreekt hartelijke woor den van dank tot mr. Smeenge. Het debat wordt gesloten en de conclusie der commissie met algemeene stemmen aan genomen. De heer George Muller (Amsterdam) verdedigt daarna de volgende motie: „Het congres, overwegende het groote belang, dat de handeldrijvende en indus- trieele middenstand bij het vreemdelin genverkeer heeft, uit terecht de wenschelijkheid, dat door ■den Middenstandsbond krachtige steun worde verleend aan de rechtspersoonlijk heid bezittende vereeniglngen en andere lichamen, die zich ten doel stellen het vreemdelingenverkeer te bevorderen en oordeelkundig te leiden." De voorzitter dankt den praeadviseur voor de uitnemende wijze, waarop hij zijne denkbeelden in zóó korten tijd 'heeft weten saam te vatten, denkbeelden, die bij vele mid denstanders de oogen zullen doen opengaan, De motie-Muller wordt daarop met alge meene stemmen aangenomen. Nadat de voorzitter meegedeeld heeft dat inmiddels een danktelegram van II. M. de Koningin is Ingekomen, wordt de ochtendver gadering gesloten. Nadat In de pauze de congressisten een be zoek hadden gebracht aan de Middelbare Technische School, werd ruim twee uur de vergadering hervat. De voorzitter zegt, dat het bondsbe- stuur zal overwegen het volgend Jaar de vraag van middenstand en vreemdelingenverkeer op de agenda te plaatsen ter algemeene behan deling. Daarna is aan de orde een Woensdag aan gehouden voorstel-Arnhem, in zake contribu- tit-venhooging. Het voorstel-Arnhem tot contributlevQrhoo-» ging wordt met groote meerderheid van stem men verworpen. De voorzitter spreekt een woord van welkom tot burgemeester Wichers. (Applaus). Oneerlijke concurrentie. De Bond van Rijwielherstellers en Hande laren in Nederland stelt voor, dat de Midden standsbond krachtiger dan tot dusver zal op treden tegen oneerlijke concurrentie zonder tusschcnkomst van den wetgever. Daartoe zal de Bond allereerst moeten samenstellen juiste handelaarslijsten en tevens particuliere ver koopprijzen moeten vaststellen. De voorzitter meent nog eens, dat het voorstel liever achterwege had moeten blij ven. We moeten nu dc wet afwachten. Vliegende winkels. Eindelijk is er nog een voorstel van de Nij- meegsche Handelsvereeniging in zake de z.g. „vliegende winkels." De voorzitter leest een ingekomen mo- tie-Nijmegen voor, waarin maatregelen wor den gevraagd tegen vliegende winkels in den geest van bovenstaande toelichting. De motie wordt aangenomen. De agenda is hiermee ten einde. De voorzitter vestigt de aandacht op het Woensdagavond verschenen voorioopig verslag van de Tweede Kamer over 't ont- werp-Aalberse. Dit verslag doet de vrees rij zen, dat de middenstanders weer het loodje zullen leggen, dat de eerlijke handel het weer zal verliezen. Spr. vraagt daarom den verte genwoordiger van den minister van Justitie aan dezen minister te zeggen, dat (le midden stand wil en vraagt: een wet op de oneerlijke concurrentie. (Langdurig applaus). Daarna werd met enkele plichtplegingen het congres gesloten. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). Niet ieder is vol bewondering voor het werk der futuristen, de schilders der „nieuwe rich ting", die soms hun verven op het doek brengen op een wijze, ver gaande boven het kunstgevoel van den eenvoudigen leek, die tevergeefs tracht zijn kunstzin te doen streelen door de aanschou wing dier kunstprodukten. In onderstaande, dat wij knipten uit „De Maasbode", wordt de nieuwe richting er aardig doorgehaald Moderne Kun s t!l Het gebeurde buiten in schonen Monat Mai. Een zindelijke boerin had haar natte wasch- goed op de groene wei te bleeken gelegd. Een onnoozele koe had, al grazend, over de doeken geloop en en op een daarvan bij vergissing wat neergelegd. De vrouw was buiten zich zelve en ging hevig te keer tegen de arme koe en den jongen, die het beest te bewaken had. Van den schrik sloeg de jongen een lumineus idee, want goede ideeën vallen iemand dikwijls in, als vrouwen schelden. De jongen ging naar een verfwinkel en be stelde drie potten verschillende kleuren. Toen nam hij den stalbezem en doopte die diep in de potten verf en streek er links en rechts mee over het fraaie koeienplakkaat. Toen alles droog was, keek hij zijn spaarpot eens na en kocht een kostelijke lijst, en stuurde vervolgens heel de mikmak naar de jongste kunsttentoon stelling in Bern. Eenige dagen later kreeg de vader van den jongen koewachter een heel gewichtig schrij ven, waarin hem werd medegedeeld, dat het voortreffeb'jke kunstwerk van zijn talentvollen zoon was ingedeeld bij het werk der futuristen, waar het volgens eenstemmig gevoelen, verre weg voor het beste werk werd gehouden. Het ingezonden stuk behoorde tot de interessantste bijdragen van deze nieuwe richting. De jongen las den brief voor aan de koe in den stal. Het beest spitste de ooren, verdraaide z'n oogen, sloeg een paar keer met den staart en viel neer als een blok. Heel den nacht had het hooge koorts en den anderen dag gaf het geen melk meer. De vader dacht, dat het dier giftige planten had gegeten. De veearts werd geroepen en constateerde. kunst waanzin. Menschen buiten de kunstsfeer staande, kun nen soms al heel weinig waardeering voor de kunst aan den dag leggen. Toen Caruzo in Philadelphia zong, kreeg hij een uitnoodiging tegen een fabelachtig hono rarium bij een bekend milliardair te komen zingen. Curazo werd fn een fraai-ingerichten salon gebracht, waar zich tot zijn verbazing niemand anders bevond dan de milliardair en 'n klein hondje. Voor dit „publiek" ving Caruso aan een zijner schoonste aria's te zingen, maar naar de eerste tonen begon net hondje woedend te keffen. De milliardair verhief zich nu van zijn zitplaats en zei„Ik dank u zeer. Thans kunt u ophouden en heengaan ik. wilde slechts weten of Toby óók janken zou, wanneer u zong?" Was dit als ,/n aardigheid" of als een opzet telijke lompheid bedoeld? Of was het slechts een onopzettelijke uiting van 's mans bokheid? Hoe het volgende genoemd moet worden, is ook niet recht te zeggen. Noachs arke. Een Engelsche scheepsspecialiteit, aangeduid als een der „Cu- nard"-agenten, heeft zich de moeite gegeven, de cijfers van de Arke op te nemen, en ze te rangschikken, zooals dit gebruikelijk is bij onze moderne scheeps-opgaven. Hij komt tot de volgende gegevens* Lengte 600 voet. Breedte 100 voet. Hoogte 60 voet. Dekken: drie. Duur van den bouw120 jaren. Jaar van voltooiing 2509 vóór Chiv Bouwstofhout. Naam van den eigenaar of bouwmeester Noach. Domicilie niet aangegeven door de maritieme contróle uit die jaren. Eerste vaart17 Februari. Plaats van vertrek: Onbekend. Plaats van bestemming: Berg Ararat. Duur van de vaart. 14 maanden, 14 dagen. Hoofd-richtingniet aangegeven in het log" boek. Tegenwoordige plaatsgedokt op den Ara rat, waar het schip zich nog bevindt. Grappenmakers komen soms leelijk te pas, daarvan getuigt het volgende staaltje Op reis door het Ziefertal vertelt een mede werker in de Aach. V., rustte ik tegen het mid daguur even uit in een boerenherberg. Het reis- seizoen was nog niet begonnen, dus waren er weinig gasten. Aan een tafeltje zaten twee jongelui, die blijkbaar een grap wilden uithalen, ze fluisterden tenminste geheimzinnig met elkan der. Eindelijk riep een van hen het bceren* meisje, dat achter het buffet stond en wilde be talen. „Dat is 20 Kreuzer", zeide het meisje. Met een geheimzinnig lachje haalde hij zijn portefeuille voor den dag en gaf haar een bank biljet van 100 kronen. „Ja, zooveel geld heb ben wij niet in huis. Betaal maar als u straks weer terugkomt." Het meisje verliet de kamer. Het jongmensch scheen de „grap" nog verder door te willen drijven. Hij ging naar een boer, die aan een der tafeitjes zat en wilde hem over reden, ook met het bankbiljet te betalen. Na eenige minuten riep de boer „betalen" en gaf het meisje het bankbiljet. Het meisje nam het aan, ging er mede naar een groote kast en kwam met een handvol geld terug. Het gezicht van den grappenmaker werd langer. „Let op Ober- leitner", zeide het meisje, „de wijn is 30 kreut- zeren de pacht van de groote wei, die je ons van het vorige jaar nog moet betalen is.... 54 kronen, te zamen 54 kronen en zestig heller. Hier heb je het wisselgeld. 45 kronen 40 heller. Dank je wel en de groeten aan de vrouw." Zij verdween door de deur en liet den slim- men grappenmaker met den van een flinke schuld bevrijden pachter, de zaak uitmaken. Ik ben toen ook maar weggegaan en zie nog steeds het lange gezicht van het slimme stadsche jongmensch voor mij Dat was een flinke meid. niet waar, die wist te handelen en haar positieven" goed bij el kaar had. Dit kan zelfs van zeer ontwikkelde personen niet altoos gezegd worden, al zijn ze overigens nog zoo geleerd, glad of geestig. Zoo vertelt de „Tel." een staaltje van verregaande verstrooidheid van den bekenden Engelschen schrijver en dichter G. H. Chesterton, heden ten dage naast Shaw de geestigste man van het Vereenigd Koninkrijk, die zoo verstrooid kan zijn, dat zijn vrouw hem op al zijn reizen ver gezellen moet. Laatst, toen hij te Londen weer een zijner gezochte lezingen zou houden, was mevrouw Chesterton op het laatste oogenblik verhinderd den hulpeloozen denker bij de „klei nigheden des dagelijkschen levens" te steunen, en zij liet hem bezorgd gaan met de angstige vraag„Nu, Gilbert, weet je nu goed, waar ie je lezing moet houden en waarover?" Chesterton knikte goedig en begaf zich naar het station, waar hij „een spoorwegkaartje" vroeg. „Waarheen?" vroeg de verbaasde man achter het loket. „Free Trade Hall", antwoordde de dichter. „Zeker in Glasgow?" vroeg de beambte, die deze stad een aldus genoemde zaal van naam kende. Tevreden grommend nam Chesterton het kaartje en reisde naar Glasgowmaar toen hij daar aankwam en per rijtuig naar de zaal reed, bleek daar, dat bet gebouw Juist van onder tot boven gerestaureerd werd, dat er arbeiders aan het werk waren en dat geen sterveling iets af wist van een lezing van Chesterton. Wanhopig begaf deze zich naar het telegraaf kantoor en seinde aan zijn vrouw„Ik ben hier, waar moet ik zijn?" Wat deed die stumperd ook in de kou zon der zijn vrouwGelukkig voor zulke menschen, oat het in onzen tijd van electriciteit ons steeds gemakkelijker wordt gemaakt, en alles ten slotte als van zelf gaat, zoodat we ons maar hebben laten te leiden, sturen, te bedienen. Een wonder van electrotechniek zal te Parijs verrijzen een electrisch hotel, waarvan de uitvinder is Geor ges Knop. Li dit hotel, waarvan de naam „Elec- trio Feria" is gekozen, zijn alle takken van dienst in het sousterrain gecentraliseerd, daar Is het gonsche toestel, noodfg voor do bedie ning van het restaurant en de logeerkamers, op zoo handige wijze onder gebracht, dat ce bediening alle wenschen der gasten onmiddel lijk kan vervullen, die daartoe slechts even op een knopje behoeven te drukken. Als een dienstmeisje het ontbijt of de post naar dc kamer op de derde verdieping moet brengen, duurt dit toch altijd een minuut of drie, vier. Door middel van electriciteit gaan hier geen tien seconden mee verloren. Ontwaakt een gast vroeg in den ochtend, dan wil hij graag allereerst weten hoe laat het precies is. Zon der op te staan drukt hij op een knop aan het hoofdeinde van zijn bed, en dadelijk verschijnt aan de zoldering een groote, verlichte wijzer plaat, waarop de juiste tijd staat aangegeven. Is net tijd om den dagelijkschen arbeid aan te vangen, dan drukt de gast op een anderen knop, en een stem, die uit den muur schijnt te komen, vraagt wat hij begeert. Alweder zonder op te staan en zonder van een telefoon gebruik te maken, roept de gast„Open de gordijne-n en luiken, laat frissche lucht binnen, stuur me een kop koffie en de postl" of wat hij anders nog wil. Al deze hevelen worden onmiddellijk in uitvoer gebracht. Gordijnen en luiken schui ven open als door een onzichtbare hand bewo gen, het bovenste deel van 't nachtkastje draait over het bed heen, aldus een gemakkelijk ta feltje vormend, een kleine lift brengt brieven en ontbijt vlak onder het hereik van de hand. Het hotel-restaurant wordt op dezelfde wijze bediend. Ieder van de voor twee of vier perso nen bestemde tafeltje is van een dictograaf voorzien, verborgen in de kop van het staan- lampje. Men drukt op een knop en een stem uit het lampekapje vraagt wat men verlangt. Men bestelt met luider stemme, wTaarin men trek heeft, een. zilveren presenteerblad in het midden van de tafel daalt en verschijnt een paar seconden later weer, beladen met de bestelde spijzen. Zoodra men zich bediend heeft, ver dwijnt het blad opnieuw, om even later weer op te duiken met de door onzen buurman be stelde gerechten. De bordenwisseling heeft snel en practisch plaats door middel van twee rie men zonder eind, verbonden door planken, waarop de vuile borden worden gezet en die telkens schoone borden aanvoeren. De keukens liggen dicht bij de liften, zoodat alles uiterst vlug in zijn werk gaat. In deze keu kens staan de dientafels en rekken met schotels, borden en glazen, vijf meter van elkaar, en ieder stel bedient tien restauranttafels, of 20 tot 40 gasten, waarvoor slechts één persoon noo- dig is. Een tweede bediende op iedere 80 gas ten zorgt voor de bordenwisselmachine. Tege lijk met de bestelde spijzen krijgt de gast zijn rekening, voorzien van een nummer, dat met zijn drukknop overeenstemt. De betaling kan plaats hebben per lift, of bij den kassier In de vestibule. Tafels met twaalf plaatsen voor groote gezel schappen worden op dezelfde manier bediend, alleen bewegen zich hier de schotels langs de tafel naar de personen, die ze besteld heeft, de onzichtbare Oberkellner „bestuurt" hun bewe ging door middel van een periscoop, zooals ook de duikbooten ze bezitten. Vuile schotels en borden glijden automatisch van 't ondereind van den draaienden planken ladder naar de electrische waschmachines in het sous-terrain, KEUVELAAR. Vennooten Rekening-courant - Deposito Prolongatie - Effecten Conpons - Incasso's Vreemde mnnt Assurantie t CredletbrieYcn Verleenen hunne bemiddeling b(] het verhandelen van tnconrante iondsen belasten zicb met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie Safe-Inrichting. JE ADRES voor prima kwaliteit L 1 HONIGKOEK. I ONTBIJTKOEK van 10, 20 enl J 30 ct. ISUCADEKOEK vanaf 30, 40, 50,1 60 70, 80 ct. en fl.00. GEMBERKOEK 80 ct. perstub.| Eangestraat 43, Amersfoort Aanbevelend Horlogemaker - Goudsmid. AMERSFOORT EN HARDERWIJK Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrtje Melk uitsluitend in flesschen. Koffie- en Slagroom. Karnemelk. Boter-Rljkscontröle f 145. LEUSDERWEG 2S—30. MEUBELMAKERS en STOFFEERDERS. SOLIEDSTE ADRES. Lange Beekstraat 14 Levering van geheele ameu blementen. Speciale inrichting voor Repareeren en Stoffeeren van Meubelen; encadreerens van Platen, -----••

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6