BINNENLAND. KOLONIËN. ^ning gister op de conferentie opgesteld was door en bekend gemaal:' op advies van de Wnisters in overeenstemming met de gewoon ten en precedenten. (Toejuichingen van de ministerieeleii.) Eerste minister Asquifh antwoordde: De •rede werd mij op de gewone wijze toegezon den den dag voordat zij werd uitgesproken, Jen ik neem de volle verantwoordelijkheid er •van op mij. Z. M. liet hot aan hcjt oordeel van de conferc-ntie over te beslissen of de rede al of niet zon worden bekend gemaakt. De conferentie nam eenstemmig een besluit tJen ^gunste van de bekendmaking. (Toejuichingen Van de unionisten). LojxI Robert Cecil vroeg of bet bijeenroepen ,-/*an dc conferentie eeme daad was, die door y. M. was verricht op adries van den eergten ^minister. Asquith antwoordde: De 'looning beeft in tfeze geheele zaak zich stipt gehouden aan de constilutionecle praktijk. Hij beeft geen en kelen stap gedaan, van bet 5>egin tot beden, dan met raadpleging van en op advies van zijne ministers. (Toejuich in gen h 2 3 Juli. Alle dagbladen gelooven dat de •Homerule-conferentie is mislukt. De partijen kunnen 't niet eens worden over bet gebied van Ulster, dat van de Homerule-wet moet .worden uitgesloten. Italië. De directeur-generaal van de staatsspoor wegen beeft wegens de staking van het spoor wegpersoneel in Juni talrijke straffen opge legd. 48 beambten zijn ontslagen; 2 stations chefs, 16 lagere ambtenaren en 362 maclii nisten in eene lagere ran^klasse terug ge- plaals.t Bij de overigen, die vrijwillig aan de staking hebben deelgenomen, wordt de trak- tementsverhooging zes maanden tot twee jaar verschoven, of er wordt eene boete opgelegd, gelijkstaande met zes tot twaalf dagen inhou ding van traktement. De ambtenaren, die bun dienst niet hebben verlaten, krijgen daarvoor eene eervolle vermelding; voor zoover zij door de slaking meer werk hebben moeten doen, krijgen zij daarvoor eene beloOning. Men rekent in Rome met de mogelijkheid van eene staking als gevolg van deze staking, maar acht de kans gering dat die staking eene groote uitbreiding zal krijgen. Hongarije. Budapest, 22 Juli. In bef huis van af gevaardigden van den rijksdag interpelleerde Mezössy, van de onafhankelijkheidspartij, over den toestand fn Bosnië. In den loop van bet debat nam minister-president Tisza bij her haling het woord. Hij zekie, dat de buiten- landsche toestand volkomen onzeker is, alls hij niet van dien aard, dat een ernstige keer feker of waarschijnlijk is. Hij kan evengoed tnet vreedzame middelen opgelost worden, of schoon een ernstige verwikkeling mogelijk is. Rusland. Petersburg, 21 Juli President Poin- caré heeft in Krassnoje Seïo deelgenomen aain eene wapenschouwing. De keizer reed 6e paard de troepenironten af; de president 'volgde in een rijtniig met die keizerin en tte grwtvorstfamen-dochters. Later werd in het paleis van grootvorst Nioolaas Ntkolaje- wStsch een drner gegeven, waaraan het kei zerpaar, de presktant en de ministers deel namen. Na het diner woonde president Poinoaré eene voorstelling bij fn den schouw burg te Krassnoje Selo. De gewezen monnik IEodor, Idte bitterste vijand vaal den wonderpriester Raepoetin, k uit zijne woonplaats Maria Stjamitea, op 88 werst afstand van Rostow, gevlucht. Hij, Wordt nu dtoor de justitie gezocht. Rumenië. Bukarest, 22 Juli De Agence Rou- maine is gemachtigd het bericht van een avondblad, dat Rrmeensche regimenten naar de Bulgaarsche grens zijn vertrokken en Bul- gaarsche troepen de grens zijn overgegaan, uitdrukkelijk tegen te spreken. Er is vast gesteld dat er sedert den 17en Juli geen grensincident heeft plaats gehad. De pei3"van beide landen moet den van beide zijden aan wezigen goeden wil om de grensincidenten in loyaal overleg te regelen, nief belemmeren. De bloedige botsingen aan de Rumeensch- Bulgaarsche grens worden talrijker. De Bul gaarsche regeering verlangt, om ze te doen eindigen, eene internationale commissie. De Rumeensche regeering is daartoe niet bereid, omdat rij van meening is, dat deze incidenten •lcchts door de beide staten, die er bij betrok ken zijn, kunnen worden geregeld. Sofia, 22 Juli. De Agence Bulgare be- atfcht, dat de Rumeensche en Bulgaarsche negeeringen zijn overeengekomen ieder eene commissie te benoemen om onderzoek te 'Doen naar de aansprakelijkheid voor de grensincidenten, die zijn voorgekomen. In middels werden de grensposten aan beide kanten 100 meter achteruit gezet Servië. Belgrado, 22 Juli. De Servische ge zant begaf zich naar zijn post om de normale betrekkingen met Turkije weder op te vatten. Albanië. Durazzo, 22 Juli. (Per vonkentele- graaf). De Albaneesche gezant te Weenen is gisteren uit Valona aangekomen. Hij werd door den vorst in eene langdurige audiëntie ontvangen en vertrok daarop naar "Weenen. De hoofdaanvoerders van de rebellen zijn Djafer Tagar, vroeger militair gouverneur van Ipek en later verf>onden aan de Albaneesche yrpeditie van Toargoet Paoha, Gjenaeh Bey, "Vroeger officier van den generaüen staf onder for goot Pacha, en Selimdlina, vroeger kapi tein bij de gendarmerie onder Ess ad Pacha. De vertegenwoordÜgers van de groote mo gendheden hebben aan de opstandeKngen me degedeeld, dat de diplomatieke gebruiken ndet toelaten, dat zij zich naar de opstandelingen In Schiak begeven. Zij zijn echter gaarne be reid van hunne wensdhen kermis te nemen en hooiden 't voor praktisch, dad die hun schrif telijk worden medegedeeld. De Daily Telegraph heeft uit Durazzo be richt ontvangen, dat Rumenië 'de taak der be zetting en tod rust brenging van Albanië op zich zou nemen, mits Rumenië door alle mo gendheden en niet alleen door Oostenrijk en Italië daartoe zal worden uitgenoodigd en dat de mogendheden aan dc bezitting zuBèn deelnemen door eon klein contingent van het garnizoen van Skutari daartoe af te vaar digen. Turkije. Konstantinopel, 2 2 Juli. De Kamer heeft credieten voor de ministers van oorlog en marine, bedragende respectievelijk 5£ en S millioen Turksche ponden, toegestaan. Tot dekking is de minister van financiën gemach tigd bijzondere financieele operatiën te ver richten. De minister verklaarde, dat de wet, waarbij de buitengewone credieten voor de vloot zijn toegestaan, zich reeds in uitvoering bevindt. De bestellingen zijn reeds gedaan. Daar de aanneming van art. 5 van de wet op de middelen wordt de regeering gemachtigd tot de uitgifte van 5 millioen schatkistbiljet ten en tot verhooging van de invoerrechten met 4 pel., zoodra de onderhandelingen met de mogendheden geëindigd zijn. De regeering heeft bij de Kamer eene op 28 April 1914 reeds voorloopig in werking ge bracht wetsontwerp ingediend, waardoor aan het departement van marine buitengewone credieten ten behoeve van de vloot, bedragen de 8 milhPen Turksche pc*nden, wordt ver leend, te verdeelen over zes jaren. De dekking zal worden gevonden door buitengewone in komsten en inzamelingen van de vlootver- eeniging. Konstantinopel, 2 2 Juli. De vierde afkleeling Man de Kamer heeft zich eenstem mig er voor verklaard de gewezen minister 4n staat wan beschuldiging te stellen. Eeto daartoe strekkend voorstel wend te midder nacht aan den voorzitter van de Kamer aver- haodigd. dttc het voorstel op de agenda van die zitting van heden heeft geplaatst. Aa*n de akte van beschuldiging zijn nieu we punten vara aanklacht toegevoegd, waar onder dit, dat het vorige kabinet bij het slui- tien van den eersten wapansli'lstarml zich had verbonden Adrianopel niet van levens middelen te voorzien. Saloniki, 22 Juli. De minister van fi nanciën heeft bepaald, dat in alle departemen ten van Macedonië alle door uitgewekenen verlaten slukken grond in bezit moeten wor den genomen en dat de in Saloniki aanwezige vluchtelingetn daar moeten worden onderge bracht. Geschillen zullen door eene bijzon dere commissie geregeld worden. De regeering zal een onderzoek instellen om, tot wegneming van misbruiken, vast te stellen wie de werkelijke eigenaars zijn. Perzië* Over de kroning van dien sjah wordt na der bericht, dat ma de zitting van het nüedtssjliss, waar hij den eed op den koran en die grondwet aflegde, de sjah zich te voet naar de moskee Sapersalar begaf en daarop ünr het palleis terugkeerde. De kroning had om vijf uur in den namiddag plaats. De sjah zette zich zelf de kroon op het hoofd. De ge heele plecbfighéLd was kort van duur maar indrukwekkend en verliep in de beste orde- Allerlei. Rome, 22 Juli. Men verwacht ieder oogenblik de bekendmaking van het besluit van het bestuur van het syndicaat van spoor wegarbeiders. Men gelooft, dat dit besluit zal zijn ten gunste van de staking, maar men ver zekert algemeen, dat de beweging niet zal slagen en zich zal bepalen tot eene partieele beweging in de voornaamste centra, zooals Ancona, Turijn en Milaan. T if lis, 2 2 Juli. Hef tramverkeer is geschorst, tengevolge van eene staking van heit personeel. Moskou, 22 Juli. Het tramverkeer is hersteld. 23 Juli. Volgens de berichten in de dag bladen staken de werklieden van de Balti- sche werf. Eene menigte, die de Fransche matrozen levendig begroette, werd door kozakken aan gevallen, waarop de menigte met steenwor pen antwoordde. Petersburg, 22 Juli. In de wijk Wi- borg hebben de stakers op verscheidene plaat sen de politie overs-alien. Zij verwondden een opzichter en zijn adjudant en sloegen een politie-agent half dood. De stakers richtten eene barrikade op, die door de politie be stormd werd. Bij eene poging van de stakers om hunne kameraden te bevrijden, werden een districts-opzichter en twee agenten ver wond. De bereden politie vuurde een salvo af om de menigte uiteen te jagen, waardoor een aantal personen verwond werden. Biga, 22 JulL Het aantal stakers is tot 40,000 gestegen, waaronder 1000 havenar beiders. Petersburg, 22 JulL Op vier werst afstand van Petersburg is een personentrein door 300 man van het stakende tramperso neel aangevallen. Zij dwongen den machinist onder bedreigingen de locomotief te verlaten en noodzaakten de passagiers uit te stappen. De stakers sloegen de telegraafpalen omver en versperden het spoor. Uil Petersburg zijn gendarmerie en troepen naar de plaats van deze buitensporigheden vertrokken. Het ver keer is hersteld. Peters burg, 22Juli. Hef aantal stakers wordt -van overheidswege opgegeven ais 120.000. Hef tramverkeer is gestaakt In de wijk Wïborg vernielden de stakers de teie- foOTileidingen. Zij richtten barrikaden op. Bij herhaling werd op de politie en de troepen geschoten», die er echter in slaagden de be- toogcjrs uiteen te jagen en de barrikaden te verwoesten. Op vier plaatsen werden de po litie en de troepen aangevallen en gedwongen vuur te geven. Volgens de tof dusver bekende gegevens zijn 5 werklieden gedood en 8 ge wond en 3 politieagenten zwaar gekwetst. De stakers beproefden de Samsonbrug in brand te steken en de waterwerken te vernie len. Dit mislukte hun echter. Riga, 22 Juli. 13,000 fabrieksarbeiders zijn in staking gegaan. Te Livorno heeft de politie een bende valsche munters opgespoord en voor 150.000 lire aan valsche bankbiljetten in beslag ge nomen. Te Esch. In Luxemburg, werd de Duit- sche walsmeester in een fabriek, Kronshagen, door een opzichter geroepen om bij hem te komen, ten einde tabak te halen. Kronshagen ginft roaar «oen bij de klink van de deur wil de oplichten, weid hij door een elcctrischen sfroom gedood. De opzichter had de „aardigheid" wilien uithalen de arbeiders, die de klink aanraak ten, eens te „kittelen" en de klink met een stuk koperdraad aan de stroomleiding vaneen boormachine verbonden. Een ander arbeider, die het zaakje niet reent vertrouwde, was zoo voorzichtig geweest de klïnk met zijn pet op te lichten. Sofia, 22 Juli. In de laatste dagen ver oorzaakten wolkbreuken i'n verscheidene plaatsen groote schade. Rasgrad, 22 Juli. Wegens overstroo- maugen zijin talrijke personen omgekomen. Meer dlan 100 lijken zijn uit de rivier gehaald. De schade bedraagt meer don 10 millioen. Er wordt eene actie tot oaud'etrsteundïig in geleid. In een Berlijnsch park is door den storm een zware boom omgewaaid; onder de blader kroon speelden een troep kinderen met kin dermeisjes, en de boom heeft in zijn val een kindermeisje en vijf kinderen begraven. Het meisje is zwaar, inwendig gekneusd, twee kinderen hebben een of meer ledematen gc- hroken, dc anderen kwamen met wat schrammen en den schrik vrij. Het duurde nogal een tijd eer de kinderen uit hun be narde positie waren verlost. Oost-Indlë De vermoorde onderopzichter. De correspondent te Batavia van het Hhld. seint: Uit een onderzoek van den gouverneur is gebleken, dat de onderopzichter Heins ver moord werd door zeven over strenge belas ting-inning ontevreden lieden. Vermoedelijk was ook roofzucht in 't spel. Bij de komst van den gouverneur waren de lieden uit Lhong uitgeweken, nit vrees voor weerwraak onzerzijds. Patrouilles zijn ter vervolging uit gezonden. Uit de Pers. Herinneringen aan Jhr. RöelO. Het Unie-Mberale weekblad „d e v - 1 e r- lander" geeft de volgende herinneringen over Jhr. Röell. frRöell v/as, daar gaat niets van af, een hoog man, al was het dan ook in den aller- besten zin des woords. Stel u dus onze schrik voor, toen op een goeden dag zijn rij tuig voor onze nederige woning stilhield, en hij er uitstapte om ons een bezoek te brengenhet was eene contra-visite, omdat wij hem in persoon waren gaan feliciteeren met zijne benoeming tot lid van den Raad van State. Want het was wel hooge eer, maar op dat oogenblik eigenlijk niet veel minder dan eene ramp, ten gevolge van een samenloop van omstandigheden. Het was toch Vrijdagmiddag, en om huiselijke om standigheden Was die Vrijdag in ons huis Zaterdag, m. a. w., gang en trap werden ge dweild, en toen, i\a H M., de hoogste waar digheidsbekleder van Nederland door onze dienstbode werd opengedaan, moest hij eene trap oploopen, waarop een groote emmer met water stond, zoon acht Haogsche trap uit een huis van f 500 huur, waar twee menschen elkaar ternauwernood, en een mensch en een emmer elkaar in het geheel niet voorbij kunnen. En toch hij was al bo ven, vó<5r wij iets omtrent dien onzaligen emmer hadden kunnen verordineeren, ter wijl wij toch al reeds niet op ons gemak wa ren, omdat wij in ons huisjasje en op pan toffels achter onze schrijftafel zaten. „Maar Röell hielp ons uit den nood, en wel door een ick en weet niet wat, dat ons deed inzien, dat het maar het best was niet te veel excuses te maken, en hij zat tien minuten lang zoo belangwekkend te praten, dat wij waarlijk den emmer vergaten. Toen wij hem uitgeleide deden,* was die gelukkig verdwenen, en wij kwamen voor ons tot de conclusie, dat men een samenloop van on gelukkige omstandigheden bij het ontvan gen van een gast dan alleen te boven kan komen, als die gast zoo hoog staat als RöelL Onze dienstbode, aan wie wij na het be zoek mededeelden, dat die mijnheer, die er geweest was de eerste man uit Nederland was (onze lezers zullen begrijpen, dat wij van de hopelooze taak afzagen om haar uit te leggen wat een vice-president van den Raad van State is), gaf als hare opinie te kennen, dat de vertrokkene toch niet deed als een „gewoon mensch". Zij vermoedde weinig, wat loftuiting in deze woorden be sloten lag. Wij hebben nog iets anders te vertellen,, waarin echter de heer Röell slechts zijde lings betrokken is, maar dat toch te ver makelijk is, om aan de vergetelheid prijs te geven. In 1910 werd te Brussel het congres van de Interparlementaire Unie gehouden, waar aan zeer vele Nederlandsche Kamerleden met hunne dames deelnamen. Aan de con gressisten werd een feest in Ter Vure aan geboden, waarvoor extra-trams beschikbaar werden gesteld. Op het achterbalcon van een van die trams stonden een vijftal leden van de Eerste en Tweede Kamer met hunne dames, en onder die Kamerleden de heer Van Hoogstraten, de anti-revolutionnair, die fn 1909 de twijfelachtige eer had Röell uit de Kamer te hebben verdrongen. „Genoemde heer, een man van groote be leefdheid, voelde zich verplicht met de naast hem staande dame een praatje te houden, en ving het gesprek aldus aan: Wel me vrouw, interesseert u zich ook zoo voor de politiek als uw man? Noteer hier even, lezer, dat de aangesproken dame nooit van het bestaan van den heer Van Hoogstraten had gehoord, en dus geen flauw vermoeden had, dat ze aangesproken werd door den man, die de plaats in de Kamer van Röell had ingenomen. De dame antwoorddeDat nu wel niet, mijnheer, maar over één ding kan ik maar niet heenkomen, en dat is, dat de kiezers een man als Röell uit de Kamer hebben gezetdat is rondweg een schande. Wij gelooven niet, dat er ooit op eenig acbjerbalcon van een tram zooveel vreugde heeft geheerscht els na deze rake, zij het dan ook onopzettelijke repartie. Wü veroorloofden ons weinige weken later, den heer Röell, wien wij over iets aiT- ders moesten schrijven, het comische voor* val mede te deelen. Hij schreef ons dienaan gaande „Gij hebt ons na langen tijd weer eens doen lachen." Helaas, die mond, die zich in den laatsten tijd toch al zoo zelden tot eai lach plooide, is thans voorgoed ge sloten." Van onzen ministerpresident. Bij hetgeen minister Cort van der Linden onlangs in de Nieuwe Kerk te Groningen sprak, teekent De Hervorming aan „Wij dachten, toen wij dit lazen, aan ge tuigenissen van een anderen minister-presi dent, aan diens praalzieke taal en luidschet- terende geloofsbelijdenis. Aan de zuiverheid en eerlijkheid van onzen „paganistischen" eersten staatsman twijfelt niemandin de staatkunde van den ander zag men zelfs den naam van God dienstbaar gemaakt aan poli tieke berekeningonder zijn regime werden zelfs verkiezingspamfletten tot preeken. Cort van der Linden noemt in zijn woord zelfs den naam van God niet. Maar terwijl Kuy- per's woord velen nog verder van den gods dienst verwijderd heeft, zal dit sobere, vrome woord van den tegenwoordigen eersten mi nister ongetwijfeld op vele geleerden en halfgeleerdenonder het gehoor, die zich aan allen godsdienst ontgroeid achten, in druk gemaakt hebben." Barbaarsch Nederland. Uit de jongste kroniek van Dr. A. W. Brons veld in Stemmen voor Waarheid en Vrede: „Ik heb mij diep geschaamd over Harder wijk, mijn vaderstad. En 't heeft mij groot leed gedaan, dat uit Haarlem, uit Utrecht, en zoo menige andere plaats in ons land be richten kwamen, die een slecht getuigenis gaven van de kwaadaardigheid van 't opko mend geslacht. Laat ons niet treden in een vergelijking met andere tijden en andere landen. Toch wil t mij voorkomen, dat de indruk dien niet alleen de echte ctraatjongen, maar over 't algemeen de jeugd in 't openbaar op ons maqkt, absoluut ongunstig is. Verniel zucht en baldadigheid nemen hand over hand toe. Ledig staande huizen worden be schouwd als een gelegenheid, om er zijn moedwil aan bot te vieren. Men moet de vensterruiten door planken beveiligen tegen de steenen, waarmee ze anders worden ver brijzeld. Straatvull is maar al te vaak het projec tiel, waarmee voorbijgangers besmet wor den. Geen boom, geen bloem, geen dier is meer veib'g tegen den lust om te schenden, en te vertreden. Menschen met lichaamsge breken worden nagejouwd. Met sneeuwbal len werpt men bij voorkeur niet naar kame raads maar naar zwakken, en ouden van dagen. Dikwerf kookt ons het bloed, als wij zoo moedwillig ons jeugdig groen zien ver nielen, of een dier zien mishandelen. Zeg er iets van en gij wordt overladen met de gemeenste scheldwoorden.Doch, waar toe gewezen op hetgeen wij allen gedurig zien en betreuren. Wij verwachten niet, dat die jongens, op groeiend in een ruwe omgeving, toonbeelden van zachtheid zullen zijn, maar wat ons be droeft is, dat alle gevoel van betamelijkheid, van ridderlijkheid en piëteit bij hen ont breekt. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar het type doet ons denken aan den on barmhartig en noordewind, die ons doet hui veren. Zijn dat nu de vruchten, zoo vragen wij, van al onze inspanning tot welzijn van de kinderen onzes volks? Wat laten onze be waarscholen, voorbereidende scholen, lagere scholen, herhalingsscholen, zondagsscholen wat laten al die fraaie lokalen, voortref felijke leermethoden, leerplicht, enz. na P 't Is dikwerf om wanhopig en moedeloos te worden. Er moet iets aan dat alles haperen. De vrienden van 't openbaar en die van „christelijk" onderwijs hebben elkander niets te verwijten. De straatjeugd is zoo wel van „neutrale" als van „christelijke" afkomst, en samen boeten zij hun moedwil ook aan 't vernielen en schenden van wijkgebouwen en kerken. Wij weten 't bij ondervinding. Ik herinner mij, dat Mr. Van der Brugghen als tuchtmiddel in zekere gevallen lichamelijke straffen aanbeval. Hij nam de woorden van een Duitscher over„Sie sollen gepeitscht werden." Ik geloof ook, dat een jongen, die een laagheid begaat, moest opgepakt en ge voelig aan den lijve gestraft worden. Na tuurlijk moeten de zedelijke middelen tot verbetering niet nagelaten worden, maar toereikend zijn ze niet. Ik weet, dat veel pedagogen van hetzelfde gevoelen zijn. Het klinke niet barbaarsch tegenover „Bar baarsch Nederland." Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 Juli bevat o.a. dc volgende Kon. besluiten: benoemd tol burgemeester van Uilhuizen mr. H. Hovinga; bevorderd tot hoogleeraar in de afdeeling werktuigbouwkunde, scheepsbouwkundc en electro-techniek aan de Technische Hooge- school te Delft voor het onderwijs in de toe gepaste mechanica C. B. Bizeno, werktuigkun dig ingenieur aldaar; opnieuw voor I jaar belast met het onder wijs in de Maleische taal aan het marine-in stituut en de rnaainc machinistenschool Ama- roelah, leeraar aan den cursus voor voortge zet handelsonderwijs te Amsterdam; bevorderd bij de zeemacht tot inspecteur van administratie de officier van administra tie le klasse J. F. de Haart. vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen, aan A. Pol- lart, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke be palingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelijk nakome goedgekeurd, dat F. W. van Beek, burgemees ter der gemeente Haaksbergen, met ingang van 1 Aug. 1914, is benoemd tot secretaris dier ge meente op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1914, eervol ontslag uit zijne betrekking tot de land macht verleend, aan den reserve-officier van gezondheid der 2de klasse J. W. F. M. de Smit, van het personeel fttx den geneeskundigen dienst der landmacht vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder in de Dannebrogorde, hem door Z. M. den Koning vaa Denemarken geschonken, aan den kapitein va* den staf der infanterie F. J. Backer, adju dant van den inspecteur van het wapen. Koninklijk bezoek aan den Achterhoek. Me meldt uit Eibergen: Om drie uur Dinsdagmiddag reden de ko ninklijke auto's, onder het luid hoerageroep van grooten en kleinen, tot aan de zijweg dia naar de fabriek (Ned. Fabriek van Leder er Drijfriemen, voorheen Gebr. Prakke) voort. Daarna werd H. M. en haar gevolg (waaron der de commissaris der Koningin), verwel komd door den Burgemeester, de heer G. H Smits en den heer J. E. Prakke Jr., directeur der fabriek. Onmiddellijk werd tot bezichti ging der fabriek overgegaan. Allereerst bezocht men de afdeelingen waai de huiden onthaard en gevleesd worden om vervolgens het looien bij te wonen. H. M., die sfeer veel belangstelling toonde, werd rondgeleid in riemen-, rek- en inbrand kamer om zich een denkbeeld te kunnen vormen hoe de ruwe koe- en buffelhuiden verwerkt worden tot drijfriemen en slagleer. Met ver schillende werklieden onderhield H. M. zich, o.m. met een der bazen, die reeds circa 50 jaar als arbeider in dienst der firma was. Het oudste zoontje van den directeur bood H. M. een bouquet aan. Nadat de thee was gebruikt verliet H. M. om kwart voor zes, na de heeren J. E. Prak ke Jr. en J. E. Prakke Sr. dank betuigt te hebben voor het bezichtigen van de fabriek, het dorp, toegejuicht door een talrijke schare waaronder vele kinderen, die vaderlandsche liederen zongen. H. M. groette vriendelijk terug. Men meldt uit Groenlo: Omstreeks half zes reden de twee auto's naar Groenlo. Daar werd H. M. bij het stad huis een bloemenhulde gebracht Een Hef zesjarig mi esje bood H. M. een bloemruiker aan. Onmiddellijk daarna zetten de auto's zich weer in beweging. De tocht ging verder over "Winterswijk en Bredevoort naar Aal ten. Met den Koninklijken trein werd daarop de terugtocht naar Het Loo aanvaard Het is de eerste maal. dat de Koningin een bezoek aan den Achterhoek bracht. Het volgende jaar hoopt H. M. terug tc komen om de gestichten te Bekken bij Eibergen te gaan bezichtigen Dit deelde H. M. te Eibergen mede. Het pu bliek was zeer enthousiast. Koninklijk bezoek aan Hen gelo. II. M. de Koningin begaf zich heden ochtend te half acht van Het Loo per auto over Zutphen en Lochem naar Goor. teneinde aldaar te bezichtigen de katoenweverij en nettenfabriek van de firma G. Jannink, ver volgens zal H. M. te Hengelo een bezoek bren gen aan de fabrieksschool, verbonden aan de machinefabriek van Gebroeders Stork Co. en aan het tuindorp Het Lansink der Henge- losche Bouwvereeniging. Per trein zal II. M. van Hengelo naar Apel doorn lerugkeeren. Behalve door klein gevolg, zal H. M. op dezen tocht vergezeld zijn door den commis saris der Koningin in Overijsel. De reis van den Prins. Reu ter bericht ons uit Stockholm, dat de Zee-> land eerst gi storeim amiddiag om 4 uur is vertrokkenJOe bjrverrlxitteri jen brachten het schip een afscheidssaluut. Naar de ,,Avondp." verneemt, zal de ge- neraal-majoor A. Hoogenboom, inspecteur van het militair onderwijs, met November het leger met pensioen verlaten. De Luitenant-Kolonel van den Generalen Staf van het Indische leger F. J. Kroesen, gedeiachcerd bij het departement van Ko loniën en de Majoor bij het regiment Grena diers T. F. J. Muller Massis, zijn aangewezen om voor ons land de Engelsche legeroefenin- gen bij te wonen. Reserve-officieren bij de mili taire intendance. Bij Kon. besluit zijn 'bepalingen vastgesteld om hen t de benoeming enz. van reserve-officieren van de militaire intendance. Deze benoeming geschiedt in den rang dooi den betrokken officier laatstelijk bekleed oi indien daarloe termen worden gevonden, in den naast hoogeren rang tot en met den rang van reserve-kolonel. Daarvoor komen in aan merking: le. eervol ontslagen officieren van hel leger hier te lande; en 2o. eervol ontslagen of gepensioneerde of ficieren van het leger in Nederlandsch-Int Benoembaar* zijn; a. tot reserve-kolonei, zij dlie cfen rang van kolonel, don wei ten minste gadfunendlö 2 jaren dien van luit .-kol. hebben bekleed; b. tot reserve-luit.-kol.zij dlie <Mn rang vain luit.-kol., diain wel ten minste go durende 2 jaren dien vah majoor hebben bekleed; c. tot reserve-majoor, zij die dien rang van majoor, dan wel ten min6te ■gedurende 4 jaren dien van kapitein heb ben bakkted; d. reserve-kapitein, zij die den rang van kapitein, dan wel ten minste ge durende 8 jairen dien van luitenant hebben bekleed. De reserve-officieren van de militaire in tendance geüüöten ooive toelage berekend per jaar -van f 500 in den h o of doffi rilersrang en van f 400 in den kapiteinsrang. In geval van moboHsatte worden aan deze reSecrve-officioren één paaifd en een karna- ohemont verstrekt, op de wijze als voor de oWrilge dan hardden womdande officieren is voorgeschreven. Het N. v. d. D. van gisteravond meldt, 'dat te Gerolstein op 53-jarigien leeftijd ten ge volge van een hartverlamming plotseling is overleden de bekende natuurvriend E. Heij- mans, een der oprichters van het tijdschrift ,/De levende natuur" Ned. Verplegersvakvema0-ni- ging. De Nederlandsche Verplegersvakver- eeniging hield heden haar jaarvergadering te 's-Gravenhage. Herkozen werden de be stuursleden de heeren B. Hettema en A. de Maayer; gekozen werden in het hoofdbestuur de heeren J. C van Donselaar (Amsterdam) vacature-Herfst; Zeyger (Amsterdam) vaca ture-Van Goor; N. Hartogs (Amsterdam) vaca- ture-J. Beyst; <en Treffers (Meerenberg) va ca t ure-La n son. Als redacteur van het maand blad werd gekozen de heer R.van de Wal (Me- dembiik), In plaats van den aftredenden re dacteur D. N. van Goor. Tot algemeen voor- ijlter werd gekozen de heer J. C. van Don-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2