BINNENLAND. KOLONIËN. "i sciicidene andere personen uitgevoerd. Wcciien, 2 4 Juli. De bladen verklaren overeenstemmend, dat de nota een begin van Verdediging, niet van aanval is. De monarchie ^toont vastheid van wil, maar verlangt niets |van Servié, dan wat Servië uit eigen bewe ging, om zijn aanzien voor Europa hoog te 'houden, had moeten doen. De geheele pers «drukt dc hoop uit, dat Servië door eene vlugge Jaauneming van de eischen de verdenking van jgemeenschap met de moordenaars zul afwij ken en genoeg inzicht zal toonen om niet den Oorlog, raaar den vrede te kiezen. Weenen, 24 Juli. De ambassadeurs van iOostenrijk-Hongarije in Duitschland, Frank rijk, Engeland, Italië, Rusland en Turkije heb- fcen opdracht gekregen den inhoud van de nota ter kennis le brengen van de regceringen JWaarbij zij zijn geaccrediteerd, en daarbij eene toelichting te voegen. Zij moeten nogmaals Wijzen op de Servische politiek, die er toe leidt de losmaking van het Oostenrijksch- ïlongaarsche gebied aan de Servische grens voor te bereiden. Servië is eene plaats van «Verdachte beroering geworden. Verder wordt gewezen op den arbeid van de vercenigin- gen, die generaals, diplomaten, staatsambtena ren en rechters als leden tellen, op de op ruiende taal van de Servische pers. op den arbeid van agenten en benden. De Servische regcering heeft aan hare plechtige verklaring wan 1909 geen gevolg gegeven; zij heeft de tegenover Oostcnrijk-Hongarije aangegane verplichtingen niet in acht genomen en zich geplaatst tegenover den wil van Europa. De lankmoedigheid van Oostenrijk-Hongarije te genover de uitdagende houding van Servië is hiertoe terug te brengen, dat het de hoop niet prijs gaf, dat Servië de vriendschap van Oos tenrijk-Hongarije ten slotte op den rechten prijs zou stellen. Oostcnrijk-IIongarije ver vrachtte eene dergelijke verandering inzonder heid op het oogenblik, toen na de gebeurtenis sen van 1912 Oostenrijk door zijne houding eene zoo belangrijke rergrooting van Servië mogelijk maakt. De door den buurman be toonde welwillendheid bracht echter geene verandering in de wijze van handelen van het koninkrijk niet, dat voortging op zijn Ge bied eene propaganda te dulden, waarvan de treurige gevolgen den 2Sen Juni aan de gansche wereld kenbaar zijn geworden. Bij dezen toestand in Oostenrijk-Hongarije ge noodzaakt een nieuwen dringenden stap in Belgrado te ondernomen, waarbij het over tuigd is, zich in volle overeenstemming te be winden, die niet toegeven, dat koningsmoord ongestraft een wapen wordt in den politieken «trijd. De vrede van Europa wTordt aanhou dend gestoord door de intriges uit Belgrado. Budapest,24Juli. In het begin der zit ting van het huis van afgevaardigden zeide ■de voorzitter: De stap van Oostenrijk-Honga rije behoeft geene rechtvaardiging. Hij is na trijp overleg ondernomen. Hij is geenszins een aanval en beteokent ook geene uitdaging, om dat wij in de nota niets anders eischen dan wat Servië uit natuurlijken plicht als buur man moet verleenen. Niemand kan ons ver wijten, dat wij den oorlog zoeken. Wij gingan veeleer tot de uiterste geduklgrens. (Algemeene stormachtige bijval). Andrassj' verklaart namens alle fractiën der ©ppositie, dat de betrekkingen tot Servië on houdbaar geworden zijn. De oppositie zal op dit oogenblik ondanks haar principieelen strijd tegen de regeering haren plicht van «vaderlandsliefde volledig vervullen. Hij ver docht ten slotte het huis te verdagen. Na de pauze verklaarde de voorzitter dat als 'öe op de agenda staande wetsontwerpen wor den afgedaan, er geene nieuwe op geplaatst rullen worden. t Par ij s, 24 Juli. De Instransigeant be licht uit Petersburg, dat daar officieel is aan gekondigd, dat Rusland en Frankrijk in on derling overleg stappen ondernemen om den Wrede tusschen Oostenrijk en Servië te ver zekeren. B e r 1 ij n, 24 Juli. De geheele pers bespreekt de door Oostenrijk-Hongarije aan Servië gezonden nota. De Lokalanzeiger zegt: Servië pal de eischen van Oostenrijk-Hongarije ver vullen of te niet gaan. Het Tageblalt: Men zal de eischen, die door Oostenrijk-Hongarije zijn vastgeknoopt aan de jfeiten, die zijn vastgesteld door het onder zoek over de Groot-Servische beweging, als volkomen gegrond moeten beschouwen. 5 De Kreuz-zeitung: De nota beantwoordt op ieder punt aan wat Oostenrijk-Hongarije na den aanslag van 28 Juni aan zijn aanzien en Waardigheid als groote mogendheid verschul digd is. De Deutsche Tageszeitung: Als de beper king van het conflict tegen de verwachting onmogelijk is, zal Duitschland zijn fcondsplicht konder uitvluchten met alle kracht vervullen. Do Germania: In het geheele beschaafde 'Europa zullen de nota en de toelichting, die »iet Fremdenblatt heden geeft, werken als eene Verlossing van eene zware nachtmerrie. Rome, 24 Juli. Men verzekert, dat twee gatiën Servië hebben aangeraden Oostenrijk eenvoudig te antwoorden, dat het zioli heroent op de arbitrage van de mogendheden. In de politieke kringen wordt reeds overwogen hoe, in de onderstelling van een Oostenrijksch- Bervisch conflict, de houding van Italië zou| pijn. Men meent, dat Italië zich er toe zou bepalen zijne belangen te beveiligen tegen elke mogelijkheid van eene verandering van het evenwicht in de Adriatische zee en in de Baikanlanden. De Tribuna spreekt tegen, dat de Oosten- trijksche regeerin-g vooraf goedkeuringWan de nota heeft verkregen. Die is trouwens niet ge- (vraagd. Petersburg, 24 Juli. De kabinetsraad, idie heden werd gehouden, duurde bijna vier uren. Men verzekert, dat Rusland onmiddel lijk tusschen beide zal komen en Oostenrijk ral verzoeken den termijn van het ultimatum te verlengen, om tijd te geven aan de Euro- be csche diplomatie tot tusschen beide komen. Het officieele orgaan brengt het volgende communiqué: De keizerlijke regeering, die Wen dig bezorgd is door de verrassende ge beurtenis van het door Oostenrijk aan Servië 'gerichte ultimatum, volgt met aandacht de Ontwikkeling van het O ost enrijksch-Servische conflict, waarin Rusland niet onverschillig pi hlirveD- •Rome, 24 Juli. De Montcnegrij - <- he minister-president verklaarde aan een mede werker van de te Triest verschijnende Piccolo Yóór dc overhandiging van de Oostenrijksche nota, dat volgens zijne onderstelling Montene gro zich aan de zijde van Servië zou houden. Weenen, 24 Juli De gezant van Oos tenrijk-Hongarije te Belgrado, baron Giesl, heeft de opdracht om, als de Servische regee ring Zaterdagavond 6 uur niet hoeft kennis gegeven van de aanneming zonder voorbe houd van de In de nota van 23 Juli opgesom de eischen. met het personeel van het gezant schap Servië te verlaten. Belgrado, 24 Juli. Heden voormiddag werd, onder leiding van minister-president Pasics, een dringend bijeengeroepen minister raad gehouden, waarin beraadslaagd werd over den toestand, die door de nota van Oos tenrijk-Hongarije is ontstaan. Tweede telegram. (Correspondentie bureau). Naar verluidt zal de ontbonden skoepschtina tegen den 26en Juli tot eene bui tengewone zitting bijeengeroepen worden. De verkiezingen voor de nieuwe skoepschtina zul len onbepaald uitgesteld worden. Weenen, 24 Juli. De Neue Freie Presse bericht uil Ischl: Graaf Berchtold zal morgen namiddag weder hier aankomen, om het ant woord van de Servische regeering op de nota af te wachten. De minister wil den keizer geen per telegraaf overgebracht bericht voorleg gen, maar dadelijk na het binnenkomen van de nota uit Belgrado den keizer mondeling rapport uitbrengen. Servië. Belgrado, 2 1 Juli. Het besluit over de tijdelijke vervanging van Pasics als mi- niste'r-president luidt aldus: Daar Pasics zich op eene reis in het binnenland bevindt on ortvervrijkl genoodzaakt is tot het onderne- n'emen van oene buitenlandsche reis, neemft de minister van financiën tijdelijk het voor zitterschap van den ministerraad en de por tefeuille van buitenlandsche zaken op zich. Belgrado, 24 Juli. Het persbureau be richt, dat minister-president Pasics heden morgen in Belgrado is teruggekeerd. De minister van financiën Patsjoe heeft in eene voor zijne kiezers gehouden rede gezegd, dat de wensch naar eene herziening van hel verdrag van Bukarest volstrekt niet overal reeds voor goed is prijsgegeven, maar in de plannen van vele groote mogendheden nog altijd rondwaart. Het is daarom de plicht van Servië, zijne wapenrusting zoo spoedig more- lijk te voltooien, opdat het met het geweer bij den voet de handhaving van dit verdrag zal kunnen bewaken. Deze zinsnede vond den luiden bijval van de tohoorders. Rusland. Peters burg, 24 Juli. (Telelgraaf' agentschap.) Het bezoek vafn PoTncaré gaf aan de béidte bevriende en verbonden regee ringen gelegenheid, do volkomen overeen stemming vast te steflen van hunne meenin- getn over verschillende vraagstukken, waar voor de aorg voor den algemeenen vrede en het evenwicht van Europa de mogendheden, Inzonderheid in Europa, plaatst Petersburg, 24 Juli. Heden aamid- dar om twee uur wordt eene buitengewone zïD.ng van den ministerraad gehouden om te beraadslagen over den buitonlandschen toestand. Aan het afscheidsmaal, dat gegeven werd aan boord van de France voordat president Poincaré de terugreis aanvaardde, werden tusschen den president en den czaar feestdron ken gewisseld. De president betuigde dank voor de hartelijkheid, die hij Yan zijn gast heer genoten had en voor de warme ont vangst van het Russische volk. Hij zeide. „Mijn land zal in deze bewijzen van oplet tendheid, waarmee ik overstelpt ben. een nieuw onderpand zien voor de gevoelens, die Uwe Majesteit steeds voor Frankrijk heeft getoond, en eene nadrukkelijke bevestiging van het onverbrekelijke verbond, dat Rus land en Frankrijk vereenigt Omtrent alle vraagstukken, die dagelijks zich opdoen voor de beide regeeringen en die den overleggen- den arbeid van hunne diplomatieën eischen. is het altijd tot overeenstemming gekomen en het zal altijd weer daartoe komen met des te grooter gemak omdat de beide landen me nigmaal de voordeelen, die aan ieder van hen door dit geregelde samenwerken zijn ver schaft, hebben ondervonden, en omdat zij bel den hetzelfde ideaal van den vrede in kracht, eer en waardigheid hebben." De czaar antwoordde: "Wanneer gij naar Frankrijk teruggekeerd zijt, dan verzoek ik u aan uw schoon land de uitdrukking van trouwe vriendschap en hartelijke sympathie van geheel Rusland over te brengen. Het op overleg steunende optreden van onze beide diplomatieën en de broederschap, die tus schen onze beide legers te land en te water bestaat, zullen de taak van onze belde re geeringen vergemakkelijken, die er toe ge roepen zijn over de belangen van de beide verbonden volken te waken, door zich te be zielen voor het vredesideaal, dat onze beide volken zich in het bewustzijn van hunne sterk te hebben gesteld. Albanië. Uit Durazzo wordt aan de Frankf. Ztg. be richt, dat na de aankomst van omstreeks 300 Rumenen de sterkste van het vrijwilligers korps in rond getal 500 man bedraagt Volgens de nationaliteit is het vrijwilligerskorps aldus samengesteld: Duitschers 7 officieren en 50 soldaten, Oostenrijkers 5 officieren en 60 man, Rumenen 6 officieren en 350 man, verder nog 20 manschappen van andere nationaliteit Deze troep is geoefend en goed bewapend. De sterkte van de artillerie bedraagt thans vijf batterijen elk van vier stukken. Aan de troepen is de soldij uitbetaald. Ver der is er nog omstreeks een half mi Pioen in de staatskassen en drie millioen zijn aan de regeering toegezegd, vermoedelijk door Rume- nië. Uit het zuiden van Albanië zijn gunstiger be richten ontvangen. De weg van Valona naar Bcrat moet open zijn. Er wordt beweerd, dat Beral door eon teg en opstand weer In handen van de nationalisten is gekomen, die zich mis schien uit vrees voor de Grieken daartoe ge- bomen zijn. Moefid Rev. da .onlangs «tfisrtreden AH*»-. neesche minister van buitenlandsche zaken, die zicli naar Bari heeft teruggc'rokken om daar de gebeurtenissen af te wachten, heeft aan een dagbladschrijver verklaard: Het ge bied vier uren ten zuiden van Valona tot aan kaap Stylos is geheel in de macht van de Epiroten. In het binnenland van Albanië heeft men van het bestaan van den prins van Wied geen vermoeden. Overal heerscht de wildste verwarring. In Epirus zijn de mohammedanen aan de moordorgien van de Grieksche ben den en troepen zonder bescherming prijs ge geven. In Athene worden deze gruweldaden ontkend. De gebeenten van de tallooze of fers van de Grieksche bloeddorst bleeken ech ter in de zon, en zij zijn onweerlegbare ge tuigen van de euveldaden, waaraan Grieken zich hebben schuldig gemaakt. Maar ook Europa moest zich schamen, dat werkeloos het bloedbad heeft aangezien. Als de diplo matie nog een grein menschelijk gevoel heeft, zal zij hare dwalingen en verzuimen door eene internationale interventie goed maken. Het Albaneesche volk kan van den algeheeien on dergang slechts gered worden door een on middellijk Europeesah Ingrijpen. Mexico. Kingston (Jamaica), 24 Juli. Ex-pre sident Huerta is met zijn gezelschap hier aan gekomen. Allerlei. In Brooklyn vroeg dezer dagen de gees telijke aam een paar dat voor hem stond om de twee vingers der rechterhand ki de hoog te te heffen en te zeggen... De bruigom hief 'dadelijk die hand oip, maar de bruid kreeg een kleur en zei: ..Dat kan ik niet, want ik bdb geen armen." Dé geestelijke kreeg ook een kleur; hij zak er wat mee an, en zei: „Maar u motet de trouwakte toch odder! ee kenen?" De bruid bloosde nog dieper, maar de bruigom fluisterde wat met dien geestelijke en fluks trok daarop de bruid haar schoen utt. Er kwam een aardig klein voetje voor dein dag, dat gestokch was... in een kous? Mas, dn een blauw zijden handschoen, en met een vervaarlijke vlugheid nam '<ie bruid de pen tusschen de teonen en zotke haar naam iin vlot schrift. Zij was een „wonder zonder armten" uit een circus. New-York. 24 Juli. Voor die finr- Roebsneck Brossel Co., importeurs van stukgoederen, is een curator aangewezen. De verblinJtcnisSen van kie firma bedragen li millioan dollars. De maatregel is er te wijten aan de besnoeiing van het buitenlandsch cre- dtót van de firma. Petersburg, 24 Juli. Het aantal sta kers wordt officieel opgegeven als 135.000. Een gedeelte van de stakers trachtte samen te scholen en revolutionaire liederen te zin gen, maar werd dadelijk uiteengejaagd. Ko zakken en politie-agenten schoten op eenige plaatsen op openstaande ramen, waaruit stee- nen gegooid werden. Vier politie-agenten wer den licht gewond, zes personen In hechtenis genomen. Hot tramverkeer werd hersteld. De arbeiders trachtten vruchteloos op eenige plaatsen het verkeer te belemmeren. Van drie wagens werden de ruiten stuk geslagen en de bestuurders door steenworpen rekwetst. Libau, 24 Juli. De havenarbeiders zijn In sterking getreden. Zij vetrlangen vdrbete- rttiig van hun materieelen toestand. Petersburg, 24 Juli. De ©takings- Öelweging begint te verflauwenHet tram- «varkeesr Is herval De werklieden gedragen zich rustig. In Riga hebben de fa briefes- en de haven arbeiders het werk herval Tweede telegram. In een van de voorsteden vuurden bereden pofitie-agenten op de stakers, die met steenen wierpen en schotten losten. Verscheidene werkliddiem zijn gewond. In de wijk ScMüsselbung richtten de arbeiders verwoestingen aan In twee herbergen. Verscheidene werklieden wer den gewond, eeirigen gevangen genomen. Bakoe, 24 Juli. De generaal-majoor Dsjoemktowskï, die op bevel van den keizer rich naar hier heeft begeven, beeft in eene kennisgeving dé bevolking uitgenoodigd, hem in de taak om rust en otrde te herstellen to ondersteunenHet aantal stakers bddraagt 22,000. "Warschau, 24 Juli. In 60 fabrieken staken 15,000 werkbedten. Madrid, 2 4 Juli. Personeel en mate- rieel van den sanitairen dienst is gezonden naar de Cantabrische kust, waar 900 geval len van typheuse koorts rijtai geconstateerd. 30.000 gulden voor een boek. In Londen is dezer dagen eene boekverkoo- ping geweest, waar bet tu^chen Engeland en de Vereenigde Staten heet is toegegaan om een ouden Lear. Deze oude Lear is een in 1605 uitgegeven boek. Het is niet het drama van Shakespeare, maar een boek, waar Sha kespeare naar alle waarschijnlijkheid uit ge put heeft Het werd door Simon Stafford ge drukt, en Indertijd voor 90 cetat verkocht, nu is het een zeldzaamheid het op de boeken markt aan te treffen. In Ekigeland zijn er nog twee exemplaren, waarvan één onvolledig is. Beide, rijn in het bezit van het Britsch Mu seum. De Vereehigde Staten moet er drie in zijn bezit hebben. Het nu verkochte exem plaar, door een antiquair voor 30,000 gul den ge/kochJ, blijft voortoopig in Engeland. De prijs is ongewoon hoog. In 1905 gaf men voor een Koning Lear van Shakespeare 10,800 gulden; 21,000 gul dén hot volgend jaar voor een boek over Richard Hf en het daarop vol gende Jaar 25,000 gulden voor een boek over Hendrik VI uit heit jaar 1594. Men dacht toen record-prijzen behaald te hebben, die zoo gauw niest overtroffen zouden worden! Een telephonisch gesprek voor 45 gulden per minuut. In Nevada wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan de telesphohische verbinding tusschen New-York en San Franzisco. Zooals de technisch© beambten van dc .American Telephone Company" beweren, zullen er zich geen moeilijkheden voordoen, wat betreft verbinding en gesprekken. Men vermoedt, dat in het begin weinig ge bruik van den njn zal worden gemaakt daar een gesprek per minuut vijf en veertig gulden sal kosten. Doch «ou men rich daarin fetmnten vergis sen. Vóór Denver in Colorado met telephonisch verbonden was. werd altijd be weerd. dat dit niets zou opleveren; elk ge sprek van drie minuten kostte dertig gulden. Nu is er echter een druk telephonisch ver keer tusscheh deze twee steden. Een telepho nisch gesprek van drie minuten van New-York naar Chicago kost twaalf gulden vijftig. Dit schijnt echter totaal geen bezwaar, daar van deze lijn bijzonder druk gebruik wordt ge maakt De afstand van New-York naar San Fran zisco bedraagt 4500 K.M. en die naar Denver 3000 KJM. De bevolking van Duitschland. (Duitschland telt meer dan 68 millioen in woners. Volgens de jaarlijksche statistiek, die zoo juist verschenen is, telde Duitschland in Juni 1914 67812,000 inwoners, tegen 66.891,000 inwoners in Juni T9T3, wat dus eene vermeerdering fs van 921,000 zielen. In 1904 bedroeg de bevolking van Duitsch land 59,475,000 zielen; in 10 jaar is het dus vermeerderd met 8 53'7,000 inwoners. Van menscheneten tot vrouwen kiesrecht. Het is blijkbaar slechts een stapje 1 0e stam der Maori's op Nicuw-Zeeland kunnen er zicb op beroemen zich het snelst van een bar- baarsch tot een modern beschaafd volk ont wikkeld te hebben. De vorige generatie nog menschencters, hebben de Maori's zich nu reeds tot leden ran het parlement en volstrek te voorstanders van vrouwenkiesrecht ont wikkeld. Nog geen vijftig jaar geleden behoorden de Maori's tot de wildste Kannibalen-stammen, die hunne primitieve godsdienstige feesten met groote menschenoffers gepaard lieten gaan. Onder de Engelsche regcering, die de groo te aanleg der Maori's voor schilder- en snij werk erkenden en aanmoedigden, heeft die volksstam zich zoo snel ontwikkeld, dat nu leden in het Nieuw-Zeelandsche parlement zitting hébben cn zii zelfs de vrouwen het kiesrecht hebben verleend. Men zegt dat de jonge Maori's, die de scho len bezocht hebben, in geen enkel opzicht wat begaafdheid betreft, bij de blanken ten achter staan. Dc Maori's rijn er bijzonder trots op. dat zij bun vrouwen tegelijkertijd het kiesrecht verleend hebben als de blanken op Nieuw- Zeeland. Hoe een Chïneesch journalist moet zijn. De Cliineesche regeering heeft ko«rt geleden een wet uitgevaardigd, dfre dis gemoedsrust der journalisten van het land ernstig \ter- stoord heeft. Allereerst moeten de naam, ouderdom, plaats van geboorte, lerensloop en het adres Tan eten Mier, die lïi een cou rant wil schrijven, de politie medegedeeld worden, opdart deze er over zal beslissen of de persoon voor dart beroep geschikt is. Nie mand, onlder de dertig jaar. mag in een cou rant schrijven. De journalist moet Ghiïieesch burger zijn, mag niet tot leger of vloot be- hooren en ook niet bij de reihteniajke macht werkzaam rijn, mag geen student zijn' en de hefde rijke zong van de rtegeeróng gaat zoo ver. dOt zij voorschrijft dat hij igeetn zenuw ziek! e mag hébben. Hoe Amerikaansche arbeiders hun vrijen tyd doorbrengen. Tot zeer interessante resultaten heeft een Ün New*-York ingesteld «onderzoek geleid: hoe over de 1000 arbeiders hun vrijen tijd doorbrengen. De arbeiders werdten Ingedeeld iin groe pen naar den duur van hun airbe&dstijid, die van 8 tot over die 11 uur variëerd'e, naar het soort werk hert watren 164 rerwhÜlletadie beroepen naar den leeftijd (17 tot 46 jaar), hatSortaflAeilt, loonen (10 tot 35 dollar per weak) en of rij gehuwd of on^gehuwd waren. Volgens de „Outlook" bezocht onge veer 60 pet, waarvan er ook persoonlijk ge- Dnterriewd watren, de kino's, en wel brach ten die arbeiders, dfile de langste weaikuren en de laagste* lootten hackten, het grootste gedeelte hunner vrijen tijd in de kano's door. Dit, op zichzelf niet gelukkig, verschijnsel heeft daarentegen hot voordeel, dart het be zoek aan de herbergen er door vermindert Toch bracht nog 30 pet. him vrijen tijd in herbergen door en wel degeöen. die de langste werkuren hadden. Daardoor wordt dus de dikwijls gehoorde bewering weterk^d, dat de .arbeiders hij, korten arbeidsduur him vrijen tijld slecht zou- bestedem. Merkwaardig is hert, dat dte gehuwde man nen meer in de 'herberg rikten dan die on gehuwde. De Engelsche arbeiders zijn de trouwste b'ezoeketrs der herbergen, dan komten de Duit- sche, dan de Italiaanscbe en daarna die Ame- rikaansche. De Dudfbsche arbeidtere rijn de vlijtigste kerkgangers. Ti) bitengen hun vrijen tijid 't meest bij him gezin door; rij rijn dius de hui- sellijkste, terwijl de Amerikanen het minst huiselijk aangelegd rijn. Het aanfoafl dar, het best betaalde arbei ders. ddo hun vrijen tijd In den famaliekring doorbitengen is tweemaal zoo groot als da* van de hert slechtst betaalde. Tedbeneaid Is het feit, dat hot bezoek aan hert thdater in die mate toeneemt, ais hert ge tal der werkuren afneemt, en dö)t hert bezotek aah dè kino's toeneemt me* de toename der arbeidsuren. Oost-Indlë Nieuw verzet op West-Borneo. Nader meldt de Bataviasche correspon dent van het Hbld.:' De resident der "Westerafdeeling van Bor neo Is van Pontianak met nog twee groe pen militairen naar Mampawa vertrokken. Het gerucht loopt, dat de clviel-gezagheb- ber is vermoord. Aan d© Staatscourant van heden ontleenen wij nog da volgende Koninklijke besluiten: toegekend de ©eremedaille der orde van Oranje-Nassao, roet de gekruiste «waarden, *n «ttrec. aan de wachtmeesters te oeord J. Tave nier en J. Hemmekam, beiden van de e divi sie Koninklijke maréchaussee benoemd: lot chef-drukker bij de Topogra- phische Inrichting, de adjunct-commies bij die inrichting A. J. van Niekerktot chef-drukker bij de Topographische Inrichting, de drukker lste klasse bij die inrichting J. G. H. C. Vleu gelstot photograaf le klasse bij de Topogra phische Inrichting, de adjunct-commies bij die inrichting C. T. Saris; herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Hoogezand, mr. W. C. Wïldervanck, wethouder der gemeente Hoogezand j herbenoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, mr. R. P. Veenhoven. advocaat te Hoogezand. De afgetrede Japansche gezant te 's Gra- venhage, de heer Sato, werd gisteren tot aan den trein uitgeleid door de leden der legatie, die stad verlaten en is aanvankelijk naar Pa rijs vertrokken, vanwaar de gezant later rijn nieuwe standplaats Weenen zal bereiken. De minister van Oorlog is gisterOcTTioii o.a. vergezeld van majoor Logger, hoofd der aiüllerieafdeeïing aan zijn departement, voor een dienstreis naai4 Amsterdam vertrokken. De Nederl. officieren in Albanië. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren aan een deputatie van het comi té inzake onze officieren in Albanië mede gedeeld dat de regeering in den geest van het adres stappen deed en een en ander zal blijken uit baar antwoord op vragen van Ka merleden. Kapitein Fablus. De bijzondere berichtgever te Durazzo van het Hbld. meldt: Gisteren werd aan kapitein Fabius op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den Al- baneeschen dienst; hij keert over Skoetari naar Nederland terug. "V!re de sp rfijs voor die jeugd 1914. De hoofdjury voor den Vredesprijs voor de Jeugd, gezamenlijk uitgeschreven door den Bond Vrede door Recht en de Ned. R.-K. Vereeniging tot Bevordering van den "Wereldvrede, is verblijd met de heugelijke mededeeling, dat het Bureau Internationaal de la Paix te Bern, als teeken van instem ming met de wijze waarop hier te land' door de organisatie van deze Vredesprijs voor de Jeugd de vredesdenkbeelden onder de jeugd worden verbreid, er prijs op stelt aan genoemde hoofdjury een gouden hor loge, afkomstig uit de bekende horlogefa briek van Paul Difisheim te Chaux de Fond („Grand Prix de Paris", 1900), met Inscti' aan te bieden, teneinde dit aan prijswinn:.. in de opstel-prijsvraag, P. Knook, te Amslcv dam, uit te reiken. Ned. arbeiders naar En, land. Reeds herhaaldelijk is melding maakt van reizen van arbeiders naar het bu tenland en van de vredespropaganda die he wust of onbewust hiermede gepaard gaat. "Weldra zullen thans ruim vijftig Neder land sche arbeiders onder leiding van mr M. J. van der Flier een bezoek aan Londen brengen, zooals ook reeds vorige jaren is geschied en door de op te richten Arbeiders- reisvereeniging ongetwijfeld ook in de toe komst jaarlijks zal plaats hebben. Ditmaal ls hieraan deze aangename tijding te verbinden, dat deze Nederlandsche arbei ders, reizende onder leiding van een onzer bekende pacifisten, zullen ontvangen worden door de international Arbitration League" waarvan F. Madisson, een oud-lid van het Lagerhuis, secretaris ls. Genoemde Engelsche Vredesbond zal onzen Nederlandschen arbeiders een thee in de Kew Gardens aanbieden. (Vrede door Recht.) De staking bij de Haageche trammaatschappij Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: In het onderhoud, dat gisterenmorgen heeft plaats gehad, is van de zijde der Haagsche Tramwegmaatschappij toegezegd dat, voor zoover de open gekomen plaatsen niet door nieuw aangesteld personeel zijn vervuld, daar voor allereerst de vroegere beambten in aan merking zullen komen. De H. T. M. heeft thans deze toezegging in dien zin uitgebreid, dat ook voor de vermeerdering van personeel, welke eerlaoig moodig is ten gevolge van de vergrooting van het aantal vrije dagen, bij voorkeur de vroegere beambten zullen wor den aangesteld. Eindelijk zullen deze nog de voorkeur hebben bij de vervulling der vaca turen, welke In den loop van 1914 zullen ont staan. Ten einde het gevaar van niet-aanstel- ling te verminderen, zal de H. T. M. de aan werving van nieuw personeel schorsen tot heden 25 Juli, 12 uur 's middags. Het aantal nieuw in vasten dienst genomen beambten bedraagt thans 81. Aan alle afdeelingsbestureo van de drie in zake de staking van het H. T. M.-personeel samenwerkende vakorganisaties is door hert stakingscomité een circulaire van den volgen den inhoud gericht: „"Waarde kameraden, Ge zult reeds uit de pers vernomen hebben, op welke brute yil]ze de H. T. M.-(lirectie de tegemoetkomende hou ding van de stakers en hun leiding beant woord heeft. Onder groot enthousiasme werd door de stampvolle stakers vergadering met algemeene stemmen besloten tot voortzetting van den strijd. Thans komt hert er op aan, krachtiger dan ooit te steunen en wij vertrou wen, neen, wij rijn er zeker van, dat In aUé afd. door het geheele land dit begrepen iel worden en de gelden nog rijkelijker dan thans zullen binnenvloeien. Deze strijd moet en kan gewonnen worden. Zorgt gij \mor de finan ciën. En zendt spoedig." Op de vraag tot de tramdirectie r cricht, nadat het bekend was geworden dat de stae king zou worden voortgezet, wat nu wel ven der jsom geschieden, werd geantwoord, dat «te- woon jou worden voortgegaan met aanwer ving van nieuw personeel, ten einde te kun* nen voortgaan met geleidelijke uitbreiding van den dienst. Langs lijn 3 was gisteren wel eenige meer dere roerigheid te bespeuren onder het straat publiek. vooral daar, waar de tram een volkSr buurt passeert, zooals JWesterhaao- en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2