of oolaameraadschjappel ij'k'ön omgaing bij de 'dlten^trervuMing tad mot onmiddellijk ontslag .'Worden gestraft. De deputatie antrwoondde, dit t^r kennds der sllaikêrs te brengen, die hierover zouden 'vergaderen. In de beden morgen gehouden verga- deritag van het stakend personee/l deer II. T. iM. werd met algemeene stommen be- öoten de staking niet op te bef ten, omdat de directie weigert van rancurae- inaatregelen afstond te doen. Omtrent bet bovenvermelde onderhouid /wordt van de zijde van de stakers nog ver nomen, dat door die vertegenwoordigers van het personeel aan de directie niets gevraagd •werd betreffende de arbeidsregeling, in ver- tand met hun vertrouwen in B. en "W. ge steld. Het onderhoud bleef dus uitsluitend betreffen de voorwaarden tot opheffing van 'den strijd. Het personeel 'betuigde zelf niets tover te wiflon dan in het belang van het publiek en de gemeente tot eene oplossing ke komen. Het antwoord der directie werd schrifte lijk overhandigd. Mont cling werd nog ver klaard dart 75 man niet zouden worden te ruggenomen. Nadat, zooals gemeld, eenstemmig besloten was de staking door te zetten, werden alle posten woder uitgezet en bericht van het ge beurde gezonden aan alle af doolingen der (Organisaties. Een onderhoud werd aangevraagd met ion burgemeester. Deze verklaarde de sta ters heden niet te kunnen ontvangen. Ze zou den zich zelf hebben te verstaan met de di rectie Op lijn 3 werd hedenmorgen met 8 wagens de dienst van Overbosch tot Zoulman- ïlraat herval; dat lijn 3 slechts tot aan de Zoutmanstraat rijdt, is een gevolg van grond werken in de laan van Meerdervoort; het is niet wenschelijk de tramwagens op onder graven rails te laten rijden. De dienst ge schiedde onder leiding van marechaussee: op sommige plaatsen langs den weg werd ge fluit vernomen. Door een der stakingsleiders werd bii den hoofd-commissaris van politie, den heer Ver steeg. een telefonische klacht ingediend be treffende ruw ontreden der marechaussee bij bet station S.S. en het hoofdkantoor der II. T. M. in het Bezuidenhout De heer Ver steeg zei een onderzoek toe. In het* gebouw van den R. K Volksbond werd gisterenavond door het stakendpersoneel 'der H. T. M. een gezellige avond gehouden. £en nummer-zang. piano cn viool hadden veel ïucces. Er heerschte een zeer vroolijke geest tn deze stakersbijeenkomst leek wel een feest- fergadering. De huishoudelijke vergadering van de hoofdbesturen van de Ned. Ver. van Spoor- £n Tramwegpersoneel, de Vereenïging van R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael en den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. hedennacht in het gebouw van den R. K. Volkshond gehouden, werd nog ge volgd door een conferentie tusschen de hoofd besturen en de besturen der plaatselijke afd. 'dier organisaties. Omtrent het verhandelde worden geen inededeelingen gedaan. Hedenmorgen werd in het gebouw van den R. K. Volksbond een vergadering gehou den van het stakend personeel der H. T. M. De bijeenkomst was zeer druk bezocht. Dat men hier met een zeer belangrijke "vergade ring te doen had bleek uit het feit, dat alle posten, behalve aan de heide stations en aan het bureau van het stakinscomcté. waren in getrokken, ten einde zoo veel mogelijk een teder in de gelegenheid te stellen de beraad slagingen bij te wonen. De vergadering, waar toe ook de vrouwen toegang hadden, werd ge presideerd door den heer Van Delft, van de Ned. Ver., droeg een zeer geestdriftig karak ter en was niet openbaar. De Bond van Werklieden in dienst der •gemeente 's Grave nha ge. heeft op hare bui tengewone ledenvergadering op Donderdag fc3 Juli besloten uit de kas te geven voor het It^kende trampersoneel de somma van f 100 direct en twee weken daaropvolgende, tel kens f 25. Morgen zal aan het stakend personeel weder de gewone wdkelijksdhe uitkeering >orden gedaan. Faillissement van een Eerste Kamerlid. De Haagsche rechtbank heeft gene- fa al-majoor Van Löbcr. Seis te Voorburg, lid Tan de Eerste Kamer voor Gelderland, in staat Tan faillissement verklaard. In April jl. werd de heer Van Loben Seis, tet herstel van zijn geschokten zenuwtocstand ter verpleging in Ermelo-Veldwijk opgeno- Joen. Naar de Nieuwe Ct. meent, vertoeft hij daar nog; zijn huls te Voorburg bleek onbe woond te zijn. Art 125 der Kieswet bepaalt, dat wanneer een lid der Eerste Kamer bij rechterlijke uit spraak de beschikking of bet 'beheer over zijn goederen heeft verloren, hij (van rechtswege) üpboudt lid te zijn. De nieuwe verkiezing ge- Ichledt binnen dertig dagen na den dag, waar- Op de minister van Binnenlandscbe zaken ken nis van het feit heeft bekomen. De heer Van Löben Seis behoort tot de O.-T. partij, was van 1888—1894 lid van de Tweede Kamer en sfnds December 1905 ram de Eerste Sedert 1887 maakt hiij deel vit van bet Centraal Comité der a.-r. Idesvereenlgin- jgen. Omtrent zijn financieelen toestand liepen Igeruimen tijd geruchten, waarvan de fail- Stert'crklairing thans de bevestiging schijnt te 'brengen. „M'n kind, m'n kindIn den 0acto van 19 op 20 Juli surveilleerden een tweetal agenten uit Den Helder op dc grens van Den Helder en Gaülantsoog, bij eenige Woonwagens van een zrigeunertroep, waarvan de mannen geregeld hier als paardenkoopers dc markt bezoeken. Een tweetal vrouwen za len breed neder gehurkt en werden verzocht op te gaan staan. De vrouwen voldeden niet dadelijk aan dit verzoek. Toen een der agenten de een tot spoed aanzette, riep ze angstig; ^Hi'n kind, m'n kind". Evenwel een vijftal kippen kwamen dra van onder ba ar robken te voorschijn! De in dc nabijheid wonende boer Zander bleek deze kippen te vermissen, doch deed hiervan geen aangifte, omdat de troep hem er f 20 vergoeding voor betaalde. De vrouw is echter desniettegenstaande ter beschikking van de justitie gesteld. Zij beweert echter deze kip pen van een andere vrouw gekregen te heb ben. Voorloopig blijft ze in voorarrest. Alkm. Ct. Wreed. In de laatste dagen is hot te Venio wedorom tweemailen voorgekomen, dat onmens chen op beestachtige manier paar- don, die In den omtrek dÜer stad in die wei de liepen, martelden, waarschijnlijk met het doel op don eigenaar een. lage wraak te ne men., schrijft De Geld. Zoo wend een der dieren), <eeni waardevolle merrie, met een mes, bestreken met vergift, in de lies gestoken, zoo dat het arme dier moest worden afge maakt en zelfs het vleesch gedeeltelijk voor de ocmsumptïc ongeschikt was. Op ex?)n and-ere plaats werd een paard met een (mes dien kop doorkerfd op afschuwelijke "wijze. Dit kon evenwel behouden blijven. School- en Kerknieuws. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het notarieel Staatsexamen, le gedeelte, de heer R. de Bos, te Dragten. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. vm. Prof. Cannegieter brengt in deze zitting rap port uit over een voorstel, ingediend door de heeren A. Cremer en dr. Van Veen, om de be paling in art. 25 Regl. op het Examen „na de erde afwijzing wordt geen hernieuwd examen toegestaan", te schrappen- In stemming ge bracht. wordt de conclusie der rapporteerende commissie met 17 tegen 2 stemmen aange nomen. Ds. Van Veen brengt rapport uit over een verzoek van mej. dr C. Gerlings te Zeist, c.s. om zoodanige maatregelen te nemen voor vrou wen den weg tot het predikambt open te stel len, en anders voor de gestudeerde vrouw een geordenden werkkring te scheppen, passende aan haar capaciteiten. Alle leden der commissie achten het niet goed deze quaestie in dezen tijd aan de orde te stel len. Dit rapport zal later in behandeling ge nomen worden. Dr. Van Veen brengt rapport uit over een verzoek van D. E. Boeke, pred. te Eierland op Texel. dr. V7. L. Slot, pred. te Rekken, en J. C. H. Scholten, pred. te Rotterdam, om te benoe men een centrale commissie voor advies en leiding van Evangelisatie in de Ned. Herv. Kerk. Ook dit rapport wordt tot nadere kennisne ming ter inzage gelegd en zal later behandeld worden. De heer Cremer rapporteert over een voor stel van den heer K. Schrader, te Rotterdam, opmerkingen inzake het publiceeren van beslui ten tot schorsing. De commissie stelt voor dit voorstel voor kennisgeving aan te nemen. Er wordt op gewezen door den secretaris dat het waar is, dat het meermalen zeer aangenaam is voor betreffende personen, dat er zooveel in de couranten wordt bekendgemaakt, wat eigenlijk moest geheim gehouden worden. Door menige dergelijke mededeeling wordt de eer der kerk min of meer aangerand. Daarom is het niet ge- wenscht alles maar aan de groote klok te han gen. Bij monde van prof. Cannegieter brengt de commissie van eindredactie verslag uit van het besluit der Synode om aan het oordeel der Kerk te onderwerpen het voorstel om in art. 25 Regl. op het examen te schrappen de laatste alinea. Prof. Knappert brengt rapport uit over een verzoek van ds. B. de Ligt, predikant te Nue- nen, om de circulaire van 20 Augustus 1913, nr. 654, betreffende de herdenking van Neer- lands Onafhankelijkheid, als ondoordacht en in strijd met de zuivere bedoelingen des geestes, te veroordeelen. Ook dit stuk werd voor ken- isgeving aangenomen. Wegens het samenkomen eener Synodes Con- tracta wordt de vergadering tot den volgenden morgen verdaagd. Romonstr. Broederschap. Dr. C. E Hooykaas, te Vlaardingen, heeft het be roep naar de Remonstrantsche Broederschap te Rotterdam aangenomen- Stand van het fruit en der warmoezerijgewassen op 15 Juli. Het hieronder volgend overzicht van den stand van het fruit en der warmoezerijgewassen op 15 Juli 1914 is, met medewerking der Rijks- tuinboirwleeroren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Fruit. Overvloedig belooft de opbrengst aan appels en peren niet te wordenvan de peren zijn de vooruitzichten over het algemeen iets beter dan van appels. De langdurige droogte is oorzaak, dat de vruchten veelal klein blijven en vroeg tijdig afvallen. Uit het Westland wordt gemeld, dat de vroege appels, vooral de variëteit Codün Keswick, eene goede opbrengst beloven, terwijl daarentegen de late soorten, als bellefleurs, zoo goed als geen vruchten dragen. Voorts zijn daar de perziken in de open lucht klein gebleven. De pruimenoogst zal ook slechts zeer mid delmatig zijn, terwijl daarentegen die van fram bozen zeer goed is. Appels. Alleen in de Neder-Betuwe, de omgeving van de stad Utrecht, het zuidoosten van de provincie Utrecht, het westelijk deel van Zuid-Beveland, in Noordbrabant, op Voorne en Putten en ln Delfland is de stond goedm de Tieler- en Bommelerwaard, de Over-Betuwe, het Rijk van Nijmegen, op LJselmonde, in de Vijfheerenlanden, de Alblasser- en de Krimpe- nerwaard, alsmede op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij goedoveral elders matig of vrij slecht. Peren. De stand is goed in de Neder- Betuwe, het Rijk van Nijmegen, West-Friesland, Delfland, op Voorne, Putten, Oud-Beijerland, Walcheren, het westelijk deel van Zuid-Beve- land, in Noordbrabant en in het zuiden van Limburgoveral elders is de stand matig of vrij goed. Pruimen. Deze staan goed in het West- land, op Oud-Beijerland, in Delfland, in het piiden en zuidwesten der provincie Utrecht en in de omgeving der stad Utrecht, alsmede in het zuiden van Limburgvrij goed in de Over- en Neder-Betuwe, het Rijk van Nijmegen, het zuidoosten der provincie Utrecht, in West- Friesland, op LJselmonde, Overflakkee, in de Viifheerenlauden, de Dordtsche en Zwijndrecht- scne Waard, od Walcheren, het westelijk deel van Zuid-Beveland en in Noordbr-bont. Overal elders is de stand vrij slecht of matig. Druiven. De kasdruiven staan overal goed. P erziken. Ook de kasperziken staan overal goed, terwijl de perziken in de open lucht in het Westland slechts matig staan, in de Over-Betuwe vrij slecht en de teelt in het Rijk van Nijmegen als mislukt moet worden be schouwd. Elders is de stand ook der perziken in de open lucht goed. Frambozen Deze staan overal goed of zeer goed, alleen bij Loppersum, Eenum, Leer mens, Leeuwarden en in de Neder-Betuwe is de stand matig en op Oud-Beijerland vrij slecht. Warmoezer ij gewassen. Uit tal van plaatsen wordt bericht, dat ten ge volge van de aanhoudende droogte de ontwik keling van sommige gewassen te wenschen be gint over te lotendaarentegen hebben in Lim burg en Noordbrabant de augurken, die er eerst niet best voorstonden, juist, donk zij die droogte en wormte, zich in belangrijke mate hersteld en beloven nu nog eene bchoóriijke opbrengst, al zal die dan ook later aanvangen dan zulks door gaans het geval is. In Noordhollarid's koolstreek met name de Langedijk, treedt de draaihortenziekte weer sterk op, vooral in de bloemkool, waarvan dienten gevolge in sommige gemeenten de teelt geheel mislukt is. In het zuidoosten van Utrecht doet de kooivlieg heel wat schade, en in Noordbra- bant komen veK gevallen van knolvoet in de kool voor. Witte, roode en savovekool. De stand is matig aan de Langedijk, in het Westland en in Noordbrobont j goed in West- Friesland (de Streek), het zuiden en zuidwesten van Utrecht, de omgeving der stad Utrecht, bij Groningen, Winschoten. Zandeweer, Leeuwar en Dragten. Heerenveen, Assen. Smilde, in Delfland, bij Berkel, op Voorne en Putten, in de Dordtsche- en Zwiindrechtsche Waard, de Krimpenerwaord, bij Nieuwerkerk a. d. IJssel, in Rijnland, op Walcheren en in Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede in Limburgoveral elders is de stand vrij goed. Bloemkool. Deze staat vrij slecht aan de Langedijk. in Overijssel. Gelderland ten noor den van den Rim, en Friesland's Noordwest- hoek vrij goed in West-Friesland, de Over- Betuwe, de omgeving van Utrecht, het zuid oosten van Utrecht, de Bommelerwaard, bij Groningen. Winschoten en Leeuwarden, in Schieland, bij Berl-p], op IJsselmonde, bij Rijns burg. in het oostelijk deel van Zuid-Bevelapd en in Noordbrabontgoed in Limburg, op Wal cheren, in de Krimpenenveard de Vijfheeren landen. bij Nieuwerkerk a. d. JJs«el, bet zu'den en zuidwesten van Utrecht, bij Dragten, Hee renveen. Hoogezand en Sappemeer. Elders is de stand matig. P o o t u i e n. Deze staan overal goed of zeer goed. Augurken. In de belangrijkste centra voor deze teelt, Roclofarendsveen en Lange- raar, is de stand zeer goed, eveneens in de Beemster: daarentegen slechts matig tot vrij goed in Limburg. Elders is de stand vrij goed of goed. Peulen en doperwten. Deze staan overal goed of zeer goed. Tuinboonen. Ook van deze is de stand overal goed of zeer goed. Andere boonen. Deze beloven ook bijna overal een goede, in de belangrijke centra Roclofarendsveen, Langeraar en Aalsmeer zelfs zeer goede opbrengst. Alleen bij Zuidwolde- Noorddijk, Loppersum, Leermens, Eenum, in de Over-Betuwe en Schieland is de stand matig en in de Dordtsche- en Zwijndrechtsche waard, de Hillegommerpolder, op Walcheren, in het midden van Limburg, op IJsselmonde, in Ken- nemerland, bij Utrecht. Gouda, Leeuwarden en in Friesland's Noordwesthoek is de stand vrij goed. Schorseneeren. Deze staan bijna overal goedalleen bij Assen en Smilde matig en in de Over-Betuwe vrij goed. T o m a t e n. Deze staan overal goed of zeer goed. Allerlei. Marie Amelie baronesse von Godfrq schrijft in de Voss. Zt!g. over dte graweldta- diem, d&e in Epirus dbor idle Grieken won den gepleegd. Duizenden vrouw-ten, kinderen en grijsaards, zegt dj, werdien in het geber,g-< te tussrihten Corytza en Valona vermoord. Bij Borat wierp een vrouw haar zuigeli'ng en haar eenjarig zoontje in 1 wlater, wijl' ze redden wildle vam de martelingen der Grieken. De Nederlandsche majoor, dite Go-1 rytza verdedigde, verhaalde aan de schrijft .sier, dat hij 112 lijken van vrouwen en kin deren met afgesneden keel had gevonden, en geheele reeksen kinderen» die djoor de Grieken aan de Weiten waren <o~ ge/hangen en zoo dien langzame nmJartridiood moesten stierven. Geen wonder, dat: de ontzette bevolking naar Valona vluchtte. Alle dorpen in dae streek, "die anderhalf jaar lang tegen de Grieken werden verde digd, zijn nu veroverd en gebrandschat Dui zenden Albaneczen zijn dakloos. Hongerlij dend en wanhopig legeren zrij op de zandj vlakten om VaAona Het zijn meeren-drieUs vrouwen en kinde ren. Twee mannen die in Shelsley nabij Worcester in Engeland bezig -wapen een tent op te zetten voor ec-n kinderkamp, werden bij hun werk overtvallefn door een geducht onweer. De bliksem sloeg in een der pijlers van de tent on de beide mannen werden op de plaats gedood. Merkwaardig was dat hun kloenen totfaal verschroeiden, maar hun lachameh geen sporen van letsel djroegen. Een jongen in dezelfde tent en een man in eén tent daarnaast voelden een scliok, maar Werldon niet gedeerd. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 13 tot en met 18 Juli 1914. Wijnand van Deutekom, geb. 1844, N.-H., van Ambtshalve naar Hellestraat 46. Johannes P. Wehrmeijer, geb. 1881, N.-H., van Harderwijk naar Hessenstraat 19, hospitaal-ge- employeerde. Willem C. A. Schendel, geb. 1902, R.-C., van Baarn naar Soesterweg 27. Fanny C E. Nahuijs, wed. Rissink, N.-H., van Rijswijk naar Utrechtscheweg 104#. Adrianus Laseur, geb. 1884, R.-C., van Utrecht naar Muurhuizen 57, schilder. Geertnrida H. i. Palfenier, N.-H., van Amster dam naar Stationsstraat 2, buffetjuffrouw. Cornells Esveld, geb. 1892, N.-h., van Noord- wijkerhout m»»»- I^aa^-ujecr 23, arbeider. Jocobus van Osch, geb. 1847, R.-C., van Ber- licum naar Kortegracht 19. Kinderen de Man, geb. 1911 en 1913, N.-H., van Bunnik naar Soesterweg 75 I. Petrus van de Berk, geb 1887, R.-C., van Nij megen naar Westerstraat 37, schilder. Johanna A. Kietselaar. N.-H., van Baarn naar Coninckstraat 143. Wed. C. Schimmel, N.-H., van Amsterdam naar Persijnstraat. Catharina A. Muller, Ev.-L., van Rotterdam naar Persijnstraat. Teunis van Roekei, geb. 1891, G.-K., van Weesperkarspel naar Soesterweg 3021, spoor wegarbeider. Gijsbertus A. Abbink, geb. 1885. N.-H., van Haarlem naar Stationsstraat 5, schoenmaker. Adrianus Koeslog, geb. 1896, R.-C, van Am- hem naar Zuidsingel 55, letterzetter. Gerard F. Merz, geb. 1877, Geref., van Indië naar Utrechtscheweg 97, arts. James C. E. v. Deventer, geb. 1863, N.-H., van Indië naar Johan v. Oldenbarneveltlaan 22. Cornelia E. Bost, N.-H., van Rotterdam naar Havik 14, officier van het Leger des Heils. Opgaaf van vertrokken personen van 13 tot en met 18 Juli 1914. Johanna A. Leyendekkers, D.-G., naar Den Dp. van Kruiskamp 73. Anna de Beer, R.-C., naar Hilversum, van Langestraat 135a. Gerrit van Uitert, geb. 1890, naar Utrecht, van Stellingwerfstraat 14, spoorwegarbeider. Maria W. J. H. Gramsma, R.C., naar Blerik, van Stationsstraat 15a. Geertruida J. Nagelmakers, N.-H., naar Utrecht, van Leenaert Nicasiusdwarsstraat 127. Hendrik v. d. Veen, geb. 1883, N.-H., naar Cleef, van Gerrit van Stellingwerfstraat 15, schoenmoker. Cornelia Ben, echtg. van J. A. Hoogenboezem, N.-H., naar Indië, van Prinses Julianalaan 10. Koenraad van Nimwegen, geb. 1893, N.-H., naar Rotterdam, van Soesterweg 81, bakker. Jan van Beek, geb. 1895, N.-H. naer Delft, van Aldegondestraat 6, zadelmoker. Opgaaf ven personen, die van woning zijn veranderd, van 13 tot en met 18 Juli 1914. Pieter J. Ampers klerk, N.-H., van Lange straat 112a naar Stationsstraat 35. Hendrik Collet, arbeider reiniging, R.C., van St. Jorisstront 23 naar Achter de Kamp 22. Johan Dekker, agent van politie, Gerefvan Joannes van Dieststraat 5 naar Breestraat 62. Cornelis Eggink, sergeant-majoor, D.-G., van Utrechtscheweg 121 naar Achter Arnh. poort wol 1. Johannes EIbertse, gepensioneerd, R.-C., van Weverssingel 27 naar Eemstraat 16. Carl F. A. Fiekert, stoffeerder, R.-C., van Breestraat 59 naar Breestraat 61. Gem'tje de Groot, onderwijzeres, N.-H., van Schimmelpenninckstraat 14 naar Bergstraat 23. Gerrit Hagevoort, voorslager, N.-H., van Flierbeekstraat 1 naar Leusderweg 54. Johanna C. R. Klaassen, onderwijzeres, N.-H., van Asch v. Wijckstraat 9 naar Bergstraat 23. Edmond H. Neven, gep. adjudant-onderofficier, R.C., van St. Jorisstraat 23 naar Achter de Kamp 22. Jouke v. d. Werf, zonder beroep. Geref., van Kamp 37 naar Weverssingel 24. Van den Hak op den Tak, (W eekproatje). Onze moderne tijd met zijn uitvindingen van allerlei aard rr.aakt het den menschen wel ge makkelijk, we zagen het in ons vorig rHakje" uit het bericht omtrent het „Electrisch Hotel", waar het den gasten zoo geriefelijk mogelijk wordt gemaakt en zij zelfs zonder wenken wor den bediend. Tot zulk een hotel hebben natuur lijk alleen onze met aardsche goederen rijk be deelde medemenschen toegang. Er is evenwel ook een speciaal „Hotel der armen", namelijk in Londen, waar het staat in Gerkenwell, in een mistroostige omgeving. In de „Hot el-Rund - schau" vertelt een bezoeker o. m. er van Het „hotel der armen" maakt een aparten in druk. Vooral bij avond, als de 900 vensters ver licht zijn, doet het van de straat af denken aan een gevangenis. Doch zoodra men binnen is, meent men zich in een modern hotelpaleis te bevinden. Een portier in uniform ontvangt den gast en verwijst hem naar het bureau, waar een secretaris in gekleede jas en op lakschoenen hem te woord staat. Een kamer, de beste, die U hebt, vraag ik. Er is geen beste of minder beste, meneer, alle zijn precies gelijk, zegt de secretaris, terwijl hij op een kaartje een nummer invult en het mij overreikt. N v. C. 60805. Rowton House. King's cross road, ClerkenwelL Een Kamer 5 d. Vooruitbetaling verplicht, lees ik. Ik betaal de vijf stuivers en ben vrij te gaan waar ik wil. In de reusachtige vestibule onder een groote kristallen lichtkroon, zitten verschillende personen, lezen, praten, loopen heen en weer. Een aantal glazen deuren komen er op uit met de gewone opschriften: Salon, Rookzaal, Leeszaal, Eetzaal. Ik kies de leeszaal, een groot vertrek met ruimte voor zeker zestig personen. De muren verdwijnen achter de boekenkasten, in het mid den staat een groote tafel met kranten en bro chures. Een ladder op rails maakt het mogelijk ook de hoogste boekenplanken te bereiken. In den schoorsteen brandt rustig een open haard vuur. De boeken zijn in allerlei taal, van aller lei schrijvers in allerlei richting Bijbel, Koran, Talmud liggen naast elkaar. Het wordt middernacht. Een employé ver schijnt in de deur en zegtDames en heeren, over een kwartier gaat het licht uit. Ieder zoekt zijn kamer op, en ik ga naar No. 805, een vertrek, als een ander, dat slechts het hoognoodige meubilair bevateen ijzer bed, houten stoel en koperen kleerenhangers. Het bed heeft een springveeren matras, daarop een gewone, twee lakens, twee dekens, een blauw dekbed, een peluw en een hoofdkussen. De lakens zijn onberispelijk helder. Het raam Is klein, doch volmaakt stofvrij. Voor bet bed ligt een reep linoleum. Ik was juist uitgekleed en strekte mij tusschen de lakens uit, toen bet gasvlammetje kleiner en kleiner werd. toen geheel uitging. In Rowton House heerschten rust en duister. Een kwartier gaat zoo voorbij. Dan komt er een gemurmel, eerst zocht, dan luider wordend, van allen kant. Het zijn de snurkende slapers van Rowton House. Het lijkt of uit al de 827 kamers, die slechts door dunne, haast bordpapieren wanden gescheiden zijn, tegelijk gesnurkt wordt. Maar men went spoedig aan het monotoon gezaag. Toen ik wekker werd was het dag, raakte het groote hotel in beweging. Deuren rammelden voetstappen weerklonken, in de waschkamers een op elke etage klatert het water in de fon- In de eetzaal staal hel ontbijt - Chocolade, koffie of thee penny, eieren een penny, koud vleesch hetzelfde, boter een halve stuiver. De cacao is wat dun, de koffie kon wel wat sterker, de boter wat minder geel zijn, maar het gaat ten slotte. De kassier aan zijn lessenaar boekt er ont vangsten, die menig luxehotel aan de Theems hem zou benijden. Dnt er in dat armen-hotel allerlei elementen verbbjf houden, brave en minder brave, mag men wel aannemen. Voor een niet gering deel zeker ook bedelaars van professie. Maar deze logeeren ook wel in voornamere gelegenheden, want in de groote steden zijn onder hen, dh „goede zaken" doen. Bewijze het volgende Tc New-York had het publiek veel last van een bedelaar, zoodat de politie zich met den man bemoeide. Toen hij aan den lijve werd onderzocht, omdat hij weigerde zijn naam en adres te geven, vond de politie een aan hem gezonden brief in een zijner zakken. De man werd daarop naar dt aangeduide woning geleid. Hier vond men ten zijnen name een spaarbankboekje met eene in schrijving van meer dan 12000 dollars en aller lei weelde. De woning zelve in de West-End Lei was zeer goed ingericht en bevindt zich :n epn der beste gedeelten der stad. De bedelaar is een Italiaan, Joseph Vono. Hij beoefende bedelarij als een beroep, dot op de 5e Lei, waar de wandelaars tot de rijkste klasse behooren, blijkbaar de grootste winsten op leverde. Gedurende zijnewerkuren stond hij daar, sjofel gekleed en armzalig van verschijning" 's Avonds echter vierde hij meermalen per weel- feest met zijne vrienden en betoonde hij zich een gul gastheer. Hij zeide deze afwisselin noodig te hebben na de inspanning in zijn. arbeidstijd Men heeft leuke snuiters, gladde vogels ondei dat slag menschen. Professor Reiss uit Lau sanne. de welbekende misdaadgeleerde, als zoo danig bij onze justitieele- en politie-ambtenarerv zeer gezien, heeft onlangs een eigenaardige er varing opgedaan met een onverbeterlijken. reci divist die weer gevat was, en nu door den cri- minologischen professor om bijzondere rede nen onderzocht wordt. De man liet zich zonder eenig verzet „behan delen" door professor Reisshij gedroeg zich zelfs hulpvaardig bij het opnemen van zijn sig nalement en andere -wetenschappelijke noodza kelijkheden. Als het werk afgeloopen schijnt, vraagt de pas gevangene niet zonder belangstel ling, of de wetenschappelijke man kort bij het vak is, omdat hij hem bij zijn vorige eanrakir- gen met de justitie nog nooit had gezienzelfs neemt hij de vrijmoedigheid, aan zijn operateur te vragen, of deze wellicht ook persoonlijk kent een „zekeren professor Reiss." Daarop antwoordde de professor welwillend: hij verzekeide niet slechts, dot hij reeds lang in dit vak weckte, waarbij hij echter bij voorkeu aangewezen was op de fijnere cliëntèle, en dat hii zelf professor Reiss was. De boef drukte bet grootste genoegen uit met den bekenden criminoloog kennis te mogei maken, en hij zei hartelijk „Weet u, professor, met veel belangstel ling heb ik uw boek gelezen over het opsporen van misdadigers." De professor keek eelt weinig verbaasd, aan gezien hij zijn wetenschappelijke werken niet in handen had venvacht van de mannen van het vak zelf. „Heb je mijn boek gelezen Hoe, en waar?" En de boef vertelde hem „Gedurende mijn laatste gevangenisstraf moest ik bij de ofdeeüng boekbinderij werken, en zoo kreeg ik op zekeren dag van. den direc teur uw boek in banden over het opsporen van misdadigers. Ik heb nog al lang gedaan over het binden van het bandje, maar daardoor heb ik het boek op m'n gemak kunnen lezen 't Spreekt wel van zelf, professor, dat ik er m n voordeel mee zal doen, omdat ik nu zoowat weet, waarvoor een inbreker zich moet wach ten I" Die snuggere boef maakt dus handig gebruil van professors eigen theoriën. Dit geval doe ecnigszins denken aan wat eens Heinrieh Heine de beroemde Duitsche dichter, in zijn tijd uit haalde Heinrieh Heine vertrok eens uit Ham burg naar Parijs, toen een goede bekende hem oon het spoorwegstation eene worst gaf en herr vriendelijk verzocht die meê te nemen naar Parijs, als geschenk voor een vriend, een homoe- opathisch geneesheer, die zeer op Duitsche lek kernij was gesteld. Gedurende de lange reis kreeg Heine trek hoe langer hoe meer, en eindelijk bezweek hij voor de verzoeking om eens van de worst te proeven. Die smaakte hem goeden toen hij er te Parijs mee aankwam, was er nog maar een zeer klein stukje van over. Dat stukje pakte hij netjes in en zond het aan den homoeopaath met een briefje, waarin hij schreef „Waarde Doctor, volgens de homoeopatische leer is het duizendste deel grooter in krocht dan het geheel. Daarom zond ik u dat gedeelte van nevensgaande worst, in de hoop dat het genot, dat gij er van hebben zult, duizendmaal grooter zal wezen dan wanneer gij de geheele worst hadt ontvangen." Heine was dus een liefhebber van worstjes De Duitsche Keizer heeft tegenwoordig, naar het schijnt, meer op met zeevisch. Voor zee- visch als volksvoedsel moest zoo zei hij dezer dogen, krachtige propaganda gemaakt worden Zijn maaltijden zoo zei hij bij deze gelegen heid, bestaan hoofdzakelijk uit zeevisch, kersen en aardbeien. Dat is om te cureeren, om het dik worden tegen te gaan. Tot dit doel wordt door den Keizer geregeld lichamelijke arbeid verricht. De berichtgever van de „Daily Mail" schrijft uit Berlijn, dat de Duitsche Keizer, uit vrees oir dik te worden, thans een kuur volgt, die hen door zijn geneesheeren is voorgeschreven. Die kuur bestaat in bet hokken, zagen en versjouw ei van houtblokken, gedurende drie uren daags. De Keizer doet dot in het park von Sans SoucL waar hij door voorbijgangers kan worden ge zien. Zonder zich daaraan iets te storen, zaagt of hakt de Keizer, onder toezicht van een hout vester, die last kreeg den Keizer in 't minst niet te sporen. In een oud jachtpakfe verschijnt de Keizer precies op den vastgestelden tijd. en werkt dan ».en uur of anderhalf. Na de lunch komt hij terug, om het hout, dat hij gespleten en gehakt heeft, op te stapelen. Nu en dan komt de Keizerin eens naar den arbeid kijken en de Keizer, die veel van een grapje houdt, heeft ook wel eens zijn adjudan ten aan 't werk gezet. Het hout, dat uit de bo»- schen van bet domein wordt gehaald, wordt iederen dag aan den toezicht houdenden hout vester gegeven om het te verkoopen. keuvelaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6