Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ren en minderen -van hel Ned. leger gister morgen in het Z.-H. Koffiehuis te 's Graven- ha ge gehouden bood de heer R. H. Dries- sen, voorzitter van de afd. Den Haag den voorzitter van ret hoofdbestuur, den heer L. K. Zeiier, ter gelegenheid van zijn 35-jarig voorzitterschap een fraaien lauwerkrans aan. Spr. richtte tot den heer Zeiler, die de vereeni- gïng van af de oprichting geleid heeft, eenige hartelijke woorden van dank en verklaarde, 'flat de vereeniging aan haar voorzitter heeft te danken, heigeen ze nu is. Als vele oud-ge- ,'dienden en weduwen thans de toekomst on bezorgd te gemoct zien, dan is dat. zei -»pr. sw werk (applaus.) De heer Zeiler dankte met eenige harte lijke woorden Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd Wc heer C. O Wickers te 's Gravenhage, en talks ter vervanging van wijlen den heer J. A. Prins. Tegen 2 uur had de ontvangst plaats van eere-commissarissen en genoodigden. Onder hen werden opgemerkt dc luit.-ge neraals J. de Waal, H. P. Slaal en W. E. A. iWüppermann, benevens mej. W. Booms, lid Van verdienste der vereeniging en de heer inr. W. Dolk. Mededeeling werd gedaan van verhindering tot het bijwonen der vergadering van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, van luit.-gcneraal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, en van den heer II. E. Ivleijn, laatstgenoemde wegens ziekte, terwijl Z. Exc. de Minister van Oorlog door ambtsbezigheden verhinderd was. Dbor Icn heer Zeiler als algemeen voorzitter werd tiet 35-jarig beslaan der vereeniging herdacht In een keurige rede, die ongeveer drie kwar tier duurde en mei groole belangstelling werd gc\olgd. Hierna was het woord aan luit.-generaal de Waal, om onder een algemeen applaus mede te deelen, dat Het II. M. de Koningin be haagd had om kapitein Driessen te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. Spr. achtte het zich een eer om dien kameraad, die zooveel voor de vereeni ging heeft gedaan, het ridderkruis te mogen overhandigen. Nadat mej. Booms het eerc-metaal had ge hecht op de borst van den gedecoreerde, be tuigde deze in eenige welgekozen woordeD zijn dank voor dc koninklijke onderscheiding. Toen dc heer Driessen de gelukwenschen van allen in ontvangst had genomen, was het woord aan generaal Wüppermann, om de ver zekering uit te spreken, dat hel hem een eer •was benoemd te zijn tot eere-commissaris van een vereeniging als deze, die hem in de gele genheid stelde om zich te berinden onder oud- kameraden en met hen werkzaam te zijn tot heil van de oud-gedienden. Na gebruikelijke plichtplegingen werd de vergadering door den Voorzitter geslotep. Hist oris ch-Alle go-ris ch'e op tocht H. IJ. S. M. De Amsterdamsche brief schrijver van de Leeuw. Crt meldt dat onder de Amsterdamsche plannen voor de herden king van het 75-jarig bestaan der H. II. S. M. behoort een historisch-allegorische optocht Men wil de geschiedenis der maatschappij in beeld brengen. Geheel met eigen personeel hoopt men dien optocht samen te stellen. De stoet zal verdeeld worden in enkele groepen. Den locomotief in de oudste gedaante, zooals die geloopen heeft van Amsterdam naar Haar lem, zal men te zien krijgen. Ook een wag gon, die vergelken met de tegenwoordig in gebruik zijnde gelijkt op een caricatuur, zal meegevoerd worden. Het meest moderne zal aanschouwelijk worden voorgesteld. Groepen nït de werkplaatsen zullen het geheel voor het publiek zeer aantrekkelijk maken. Men sTelt zich voorloopig het eindpunt voor aan het Droogdok, den zetel der maatschap pij. waar dan tevens een huldiging van de directie zal plaats hebben. De gevolgen van den oorlog Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen, werd gisterenmorgen aan ruim 100 diamantbewerkers, welke voor de firma Konijn op de fabriek „Bottenheim" nog werkzaam waren, medegedeeld, dat zij in verband met dc Oostenrijksch-Servlsche cri sis, die van te groote invloed kan zijn op den afzet der fabriek, niet aan den arbeid konden gaan. Voorloopig zal derhalve het geheele personeel der firma Konijn, van wie reeds een froot aantal werklieden sinds geruimen tijd Werkeloos was, niet kunnen arbeiden. Het einde der Haagsche tramstaking. Men schrijft uit 's-Gravcnhage: De tramdienst werd gisteren na de opheffing der staking uiteraard nog niet veel uitgebreid. Alleen lijn 7 werd gedeeltelijk ingelegd, terwijl op twee der naar Scheveningen rijdende lijnen gisteren voor het eerst 's avonds werd ge reden. Gehoopt wordt dat Woensdag of Don derdag door dageiijksche terugneming in de eerste dagen van 100 man oud personeel de dienst volledig zal kannen worden hersteld. In de remise te Scheveningen heeft gister ochtend de President-Commissaris, mr. van Bouten, eerst een zeer waardeerende dank- toespraak gehouden tot de remise-chefs en de controleurs voor de door hen in de moei lijke dagen betoonde groote toewijding door als rijdend personeel te willen optreden. Hij bood hen leder, namens den Raad van Beheer, «en gratificafle van ƒ100 aan. ■Daarna richtte hij een toespraak tot de groep Haagsche jongelieden, die als vrijwilli- ers hadden dienst gedaan, ook hen bijzonder ankend en tevens opmerkend, dat zij, door hun volontairen dienst, den griootsten dienst bewezen hebben aan de stakers, daar thans op tïeze wijze de plaats voor menig staker is Opengehouden? De jongelui kregen ieder een vrijkaart op alle lijnen, tijdens den verderen •fluur der consessie. (Hoera's en geroep: leve de H. T. M.!) Ten slotte richtte de president- commissaris een érnstig woord tot de eerste talrijke groep van heden in dienst terugge keerd oud persdneel, de meer dan 20 dienst jaren tellenden, hen adhmanend tot dezelfde plichtsbetrachting als vroeger en hen verzoe kend een voorbeeld van verdraagzaamheid le geven tegenover het nieuw aangenomen per- fconeel Spreker sprak als berustend op mis verstand tegén het in het officieele commu niqué nopens de opheffing der staking door jtP -tfal^ngs-céinlté medegedeelde, dat h# ce- heele personeel in dienst werd teruggenomen. QT plaatsen van stakers toch zijn bezet, doch door uitbreiding van het aantal vrije dagen en het in dienst stellen van een tweetal ver bindingslijnen zal nog ongeveer een 50 man buiten de formatie van vroeger noodig zijn Maar de tijdens de stakingsdagen geplaatsten dienen te worden gehandhaafd. Na dc toespraak werd door deze groep .hoera voor de H. T. M." geroepen. Heden zijn ruim honderd hereden ma réchaussees. die tedjdens de tramstaking dienst deden, naar hun verschillende Standplaatsen teruggekeerd. Een 80 man maréchaussée blijft nog in de stad. Aan de commissie, welke den Raad van Beheer der Haagsche Trarawegmaatseliappij zal bijstaan en dienen van advies bij de samen stelling van een arbeidsreglement, is door Burgemeester cn Wethouders van 's Graven hage als secretaris toegevoegd mr. dr. G. A. W. ter Peikwijk, referendaris ter gemeente secretaris aldaar. In verband met het gerucht, dat in dc ver- gaderine, waarin tot opheffing der tram-sta king is besloten, zou zijn medegedeeld dat alle stakers weder in dienst der H. T. M. zouden treden, wqndit ons door het Kamerlid mr. Rutgers, die deelnam aan de laatste con ferentie met mr. Van Haul en en de gemelde vergadering bijwoonde, het volgende mede gedeeld ,Jn de gemelde vergadering is herhaaldelijk geconstateerd, dat er slachtoffers zouden zijn, tengevolge van het feit dat ruim 90 plaatsen door gedurende de staking aangeno men personeel zijn ingenomen. Het aantal der slachtoffers zal ver beneden het getal 90 blij ven. tengevolge van de uitbreiding van het getal vrije dagen en tengevolge van de voor keur gedurende 1914 van de ontslagenen. Hoe groot het zal zijn is niet met zékeikedd te ramen. Slechte Van één categorie werd mede gedeeld, dat daarin geen enkel slachtoffer zou voorkomen namelijk van het personeel met 20 en meer dienstjaren. Deze mededeelingen zijn wel volkomen dui delijk gedaan en volkomen door de vergade ring begrepen." Zonder stoornis werd Maandagavond voor de eerste maal gereden op de lijnen 10 en 8 en wel tot middernacht. Vooral lijn 8 kon op een druk vervoer bo gen; er werd zonder aanhangwagens gere den. Dinsdag vangt de dienst ook weder (voor de eerste maal) in het vroege ochtenduur, tusschen half zeven en zeven uur aan op de gisteren reeds vermelde lijnen, tot dusver werd eerst te 9 uut aangevangen. Verder worden Dinsdag weder de elektrische wissels ingeschakeld. Hot corps vrijwilligers fs tfhans ook geheel eervol ontheven onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten. Zoodat Dinsdag uitslui tend gereden wordt met weder dienst geno men hebbend oud-personeeL De staking te Zaandam. Nog steeds vertoeven de Duitsche beroeps- werkwilligen in hun logement in de V.'ar- moesstraat te Amsterdam en steeds nog weten ten zij niet, wanneer het oogenblik zou ko men, waarop hun vertrek naar het stakings- terrein Zaandam, zou plaats hebben. Het hotel waar de Duitschers zich berinden wordt voortdurend door een groot aantal sta kers gepost. Onder hen mengen zich de be roepsbaliekluivers, die, tuk op een relletje, ge regeld toezicht van de politie noodzakelijk ma ken. Zaterdagavond moesten eenige belhamels die in het café lawaai maakten, door de po litie verwijderd worden. Een ruit werd in gedrukt Toen de eigenaar van het hotel zich gisteren tot het verrichten van een boodschap naar buiten begaf, kreeg hij onvciihoeds een herigen slag op het hoofd. Gistermiddag sprak het Hbld. in het hotel in de Warmoesslraat eenige van de Duilsche werkwilligen. Degenen die werden aange sproken, bleken geen van allen lust te hebben naar Zaandam terug te keeren. „Wir wünschen diesen Prinz von Albaniën dort nicht wieder zu sehen", zeide een der voormannen, onder groote vroolijkheid der anderen. Naar de man verder mededeelde, wachten zij thans slechts op uitbetaling van hun geld, om dan morgen naar Hamburg te rug te keeren. Inmiddels zijn vier van de -Duitschers reeds naar hun vaderland teruggekeerd. De Zaandamsche correspondent van het Hbld. Bchrijft: Ter kenschetsing welke geest in deze dagen onder een deel van het publiek heerscht dicne het volgende feit: "Wanneer in Zaandam rijksveldwachters worden gestationeerd, begeven zij zich steeds naar hetzelfde adres tot het verkrijgen van kost en inwoning. Zoo gingen zij ook Vrijdag bij aankomst al hier weer naar hetzelfde café om hun raiddag- maal te gebruiken. De eigenares maakte ech ter thans bezwaar het te verstrekken uit vrees daardoor haar gewone klanten kwijt te zullen roken. Reeds hadden de agenten der gemeente-poll- tie besloten ieder een paar der rijksveldwach ters mee naar hun eigen woning te nemen, toen het geval ter oore kwam aan den heer Duijs. Deze begaf zich terstond naar het bedoelde café, waar hij er in slaagde de eigenares te beduiden, dat er Voor haar geen aanleiding was de rijksveldwachters niet van voedsel te voorzien, terwijl de heer Duijs ook de aan wezige bezoekers van hun onjuist standpunt wist t^overtuigen. Zaterdagavond ongeveer 10 uur, terwijl de bewoners zich reeds te rusten hadden bege ven, heeft een groepje van ongeveer 20 per sonen, waaronder zich ook stakers bevonden, bij een der werkwilligen van de firma J. Dek ker Jr., Vas genaamd, en wonende aan de Valkstraat, de ruiten ingegooid. Naar de heer Terlaag mededeelde, waren het niet twee, maar verscheidene personen die hem en zijn vriend, den heer Van Heynln- gen, Vrijdagavond bij het Volkspark te lijf gingen en bevonden zich onder hen ook ver schillende stakers. De menigte die hen ach tervolgde. was meer dan honderd man sterk. Duitsche werkwilligen te Amsterdam. De heer Hesberg, directeur van het Streikbrecher bureau te Hamburg, die gisteren avond te Arasterdam verwacht werd, is nog niet aldaar aangekomen. Hij bevindt zich nog steeds te Berlijn, ten einde aan het ministerie van builenlandsche zaken aldaar de kwestie der papieren in orde te brengen. Tegenover een bericht als zouden reeds vier raan de stad hebben verlaten, kan de N. R. Ct. met stelligheid meedeelen, dat slechts één man is weggegaan. Gisteren middag heeft het bestuur van den Zaanschen Bond van Werkgevers hel logies voor de Duitschers, die voor rekening van het Hamburgsche Bureau zouden geleverd worden, in hel hotel Rio de Janeiro betaald. Na-^r vanwege de stakingleiders gemeld wordt, hebben zij gisteren het navolgend te legram aan den minister van binnenlandsche zaken verzonden: Minister Cort van der Linden, Den Haag. Excellentie! De stakingsleiding verneemt stellig dat de Bond van Werkgevers bij Uwe Excellentie is geweest om zijn zaak te verdedigen. Wij ver zoeken u, om, als andere partij, u onze be langen voor te dragen in verband met de uit wijzing der Duitschers. Kunt u ons en onzen rechtskundigen adviseur ontvangen? Hoogachtend: Stakingsleiding KELDER, HEYKOOP. Staking. Op de steenfabriek van de firma Vos Co. te Worth Rheden wordt sedert eenige dagen gestaakt, wijl men aan de persen 4 in plaats van 3 arbeiders werkzaam wil hebben. Een 60-tal arbeiders hebben thans het werk neergelegd, waarvan een 25-tal on gehuwde bereids naar Duilschland zijn gaan werken. Vechtpartij in een cantine. In de cantine der manschappen te Harskamp ontstond 25 Juli ruzie tusschen eenige man schappen, die zulk een grooten omvang nam, dat minstens 30 40 personen met banken, stoelen, glazen gooiden en sloegen. De ser geant Schinkel, van het 12e regiment infante rie wilde de vechtenden scheiden, doch werd met 'n mes in den rug gestoken. De wonde is levensgevaarlijk. De sergeant Bos verleende de eerste hulp. De vermoedelijke dader is ge arresteerd. (Tel.) Ernstige twist. Zaterdagnacht kreeg te Vlissingen de schoenmaker B. twist met den tapper de IC. en bracht dezen met een schoenmakersmes eenige levensgevaarlijke wonden toe. De K. werd naar het St. Jozefs ziekenhuis vervoerd; zijn toestand is hope loos. B. is later van zijn 'bed belicht cn naar het huis va<n bewaring overgebracht. Bcrooving? Het onderzoek der poli tie naar het geval van vermoedelijke beroo- ving van den kantoorlooper. die Zaterdagoch tend in de Vijzelstraat te Amsterdam bij de Munt tot de ontdekking kwam, dat zijn por tefeuille met een inhoud van 1400 verdwe nen was, hod lot op heden nog niets bepaalds aan het licht gebracht. Wel werd naar aanlei ding van het feit, dat de man zich 'herinnerde, dat vier net gckloede, Engelsch sprekende mannen tegen hem waren geloopen, o.a. bij een aantal Hotels tt Amsterdam nagegaan, welke Engelsche logés daar verblijf hielden, doch aanwijzingen omtrent de verdwijning der portefeuille leverde dit onderzoek alsnog niet op. Het vermoeden, dat de man het geld verlo ren heeft, is niet van grond ontbloot, aange zien, de kantoorlooper nog al gebrekkig is en o.a. lam in zijn vingers. Het is derhalve mo gelijk, dat hij de portefeuille in plaats in een zijner zakken te hebben gedaan, ze op straat heeft laten vallen. Onder de stoomtram. Te Zuidland bracht gistermorgen de 70-jarige G. de Pij per zijn dochter naar de Rotterdamsche stoomtram. Hij viel van het perron, waarbij door een stoomtram hem het hoofd finaal werd afgereden. Noodlottige val. Mevrouw D. R., die Donderdag te Arnhem het ongeluk had uil een raam te' vallen is in hel ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Gestikt. Tr Katwijk aan Zee is de 73- jarige H. van der Wiel hij het bhisschcu van een brand in een schuurtje bij zijn huis door verstikking om "het leven gekomen. Verdronken. Te "Woltersum (Gr.) is Vrijdag een 3-jarig meisje voor de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Zondag avond ls de 28-jarige gehuwde dekknecht C. Monteban uit Schoonhoven van de T.ricboot over boord gevallen en verdron ken. Het lijk is gisteren morgen opgevischt- Verdronken. Aan boord van de sleepboot „Zweden", liggende aan de Boomp jes te Rotterdam is gisiermorgen om half 5 ongemerkt te water geraakt en verdronken de veertienjarige dekknedht L. Boshamer uit Utrecht. Het lijk is om 11 uur opgevischt In kokende karnemelk geval len. Een tweejarig kind van Van G. te Gestel dat Don derdagavond in een pot met kokende karnemelk is gevallen, is- Zaterdag aan de he vige brandwonden overleden. Aanrijding door !de stoom tram. Te Tilburg is de stoomtram der Zui- der Stoomtram Maatschappij in botsing ge komen met een landbouwerskar, bespannen met een paard. Het paard kwam onder de tram en werd zoodanig gekwetst, dat het af gemaakt moest worden, Ontsporing. Zondag avond is een trein, die om kwart over zes uit Dieren ver trokken was, tusschen Eerbeek en Loenen ontspoord, waarbij de locomotief en vier wa gens omver werden geworpen, zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Er te dadelijk met het opruimingswerk be gonnen. N. R. Ot. Onweer, Zaterdag middag is de mo len van het waterschap Exmorra c.a. (Fr.) door don bliksem getroffen en afgebrand. De molen was verzekerd. Op 20 Mei van het vorige jaar is ook de molen van dit waterschap door het Inslaan van dan bliksem afgebrand School- en Kerknieuws. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. X. In behandeling wordt o.a. genomen het rap port inzake de vraag van mej. dr. C. Gerlings c-s., dat de Synode haar den weg opene tot het predikambt. Prof. Knappert is er voor dat ook de vrouw in onze kerk kunne optreden als predikant. De rapporteerende commissie stelt voor dat de candidaat d. H. Dienst examen zal kunnen doen als godsdienstonderwijzer, en dan alleen moet geëxamineerd worden in het vak d. bijbelsche geschiedenis en e. Christelijke geloofs- en ze- deleer. Ook prof. Cannegieter hoopt vurig dat de tijd kome dat ook de vrouw, evenals in Ame rika, waar 5000 vrouwen in dat ambt werk zaam zijn, tot den kansel worde toegelaten. Hij zou er voor zijn dat aan de adressanten worde geschreven om een stichting te ope nen voor het vormen van een catecheten- school. De secretaris blijft bij zijn oude meening dat de vrouw niet geschikt is voor de bediening van het Evangelieambt. Hij wijst erop dat in Amerika juist de meening meer en meer veld wint dat de vrouw niet geschikt is voor allerlei ambten, vooral niet voor het predikambt. Deze opmerking van den secretaris is op waarheid gegrond hij vernam haar van iemand die eeni ge jaren in Amerika is geweest, en vooral in deze zaak een betrouwbare vocaal kan geacht worden. Ook dr. Weyland gaat mede met de woor den van de beide kerkelijke hoogleeraren. Op voorstel van dr. Van Veen, die deze zitting niet verder kan bijwonen, wordt de bespreking over deze zaak geschorst tot een anderen dag. De secundus van den secretaris zal worden opgeroepen den SOsten Juli. De heer Picard rapporteert over de beoor deeling van eenige classicalc vergaderingen in zake een voorstel van dr. Van Houten Roos tot wijziging van art. 1 en art. 6 van het Re glement op de vacatures. Deze stelt voor dat de Synode een fonds stichte om daaruit aan predikanten die den 70- jarigen leeftijd bereikt hebben en emeritaat willen aanvragen, een pensioen van 1300 te verzekeren. De rapporteerende commissie ziet niet in op welke wijze de Synode de gelden kon bijeen brengen. noodig voor zulk een fonds. Daarom stelt zij voor om niet in te gaan op dit voor stel van den heer Van Houten Roos, hoewel zij de goede bedoeling er van erkent. Dit rapport wordt ter inzage gelegd, om later afgehandeld te worden De heer Couvret behandelt de verslagen der heeren Penning, De Bode en Br. Kooiman, werk- zaa monder de Nederlanders in Duitschland. te Recklinghausen, Düsseldorf en Duisburg. Met veel belangstelling neemt de Synode kennis van him belangrijken en gezegenden arbeid on der onze landgenooten in Duitschland. De heer Cremer rapporteert over een ver zoek van de 1.1. vergadering van Leeuwarden tot toevoeging eener alinea aan art. 2 van het reglement op de Generale Kas. Men wil trach ten om de inkomsten dier kas te stijven, o.a. door de namen van stemgerechtigde lidmaten, die hun verplichting om een Jaerlïfksche bij drage niet nakomen, eenvoudig van de stem lijst te schrappen. De commissie is van oordeel dat deze maatregel niet voor uitvoering vat baar fs, en dit verzoek van de hand moet wor den gewezen. Zij acht het veel beter dat de Cl. Besturen in het jaar 1915, wanneer weder do persoonlijke kerkvisitatie zal gehouden wor den. de verschillende kerkeraden op het hart binden om te zorgen voor de naleving van het regl. op de Generale Kas. Besloten wordt nog eens een circulaire *e - -V-i aan de kerkeraden, om deze aan hun ver plichtingen te herinneren De vergadering wordt verdaag tot Maandag. XL Aan de orde wordt gesteld het rapport inzake het verzoek van mej. dr. C. Gerlings c. s. Naar aanleiding van de reeds gehouden discussies merkt dr. Weyland op, dat doctoren in de god geleerdheid en cand. T. d. H. D. er hartelijk voor zullen bedanken om nog eens een aan vullingsexamen voor den graad van godsdienst onderwijzer te doen. De heer Tammens vreest dat dr. Gerlings c. s. haar eigen zaak eenigs- zins vertroebeld hebben met haar verzoek aan de Synode om voor gestudeerde vrouwen een geordenden werkkring te scheppen, passende aan haar capaciteiten. Hij vindt dat iemand die een academische opleiding heeft gehad, zich dat aanvullingsexamen voor godsdienstonder wijzer niet kan laten welgevollen hoewel dat dan toch een geordende werkkring is. De l.eer De Haan vindt den arbeid van godsdienstonder wijzer, vooral in grootere gemeenten, in buurt- gemeenten nog niet zoo min. De dames kun nen in die gemeenten veel en goed en noodig werk doen. Maar dat is nog geen geordende werkkring. Daarom acht hij het voorstel der rapporteerende commissie wenschelijk dat aan de dames Gerlings c. s. het examen voor gods- dienstonderwijzeres zoo" gemakkelijk mogelijk gemaakt worde. Prof. Van Veen is er voor om aan haar die men het grootere (het volle ambt der Evangeliebediening! niet kan of wil geven, dan toch het mindere te geven, door haar een verlicht godsdienstonderwifzeres-examen toe te staan. Wil men aan de vrouw het predikambt opdragen, dan eische men ook van haar dat zij ongehuwd blijve. Want hij acht een gehuwd vrouwelijk predikant ongeschikt voor dat ambt. Ook prof. Knappert vereenigt zich met de woor den van prof. Van Veen. In stemming gebracht, vereenigt zich de Synode met de beide conclusies der rapportee rende commissie. De laatste conclusie luidt Uw commissie stelt u voor aan art. 15 Regle ment op het Godsdienstonderwijs deze nieuwe alinea toe te voegen „Zij. die in het bezit zijn van den graad van cand-'daat in de godgeleerdheid, verkregen aan een der in art. 1 Regl. op het H. O. m de god geleerdheid tot vorming van Evangeliedienaren voor de Nederl. Herv. Kerk bedoelde universi teiten, worden vrijgesteld van het examen in de onder a tot c genoemde vakken, en in de ker kelijke geschiedenis" Wegens het houden van synodus contracta wordt de vergadering verdaagd tot den volgen den morgen. 9 Kunst en Wetenschap. Maandagmorgen is ten stadhuize van Haar lem geïnstalleerd de commissie van beoordee ling der 20 ingezonden ontwerpen voor een gedenkteeken voor Hüdebrand. De lieer G. D. Gratama, waarnemend voorzitter van het Hil- d ebrand-comité sprak hen t De jury beslaat uit de hceron De Bazel, prof Derkinderen, J. ven Looy, L. A. Sprin ger, dr. Mendes da Costa, prof. Odé cn Lim burg. De jury deed gisteren uitspraak bij de in zendingen (25) voor een IIIldebrand-gedenk teeken. De le prijs werd toegekend aan het ont werp, motto Holland, inzender Joh. Gcrber te 's Grnvenhaige. Dc 2c cn 3e prijs werden toepekrnd aan de ontwerpen Camera Obscura en Driel. Dp namen kunnen nog niet wordch meegedeeld Soesldijk. H. M. de Kontngkn-Mbeder faoeft gisteren een fraaie kna-nts doen hechter aan het momiment w*n GhristofM PntÜmani] odhijer. Met het oog op de mobilisatie. Met hot oog op mogeJJjflc mobdliseerea: Wordt spoormaterieel voor vervoer aam het stiation alhier geconcerrtreerdv Ook hebben de daarbij betrokken ambte naren de last ontvangen im hun vrijen tijd bij de hand te blijven. Aan het postkantoor i6 don geheelen dag dieotet godaam. Hedenmorgen is een detachement onder be vel van luitenant Boers vertrokken naar Wijk bij Duurstede, ter bewaking va® de Culern- borgsche brug. G ar ni zoem. Do cacjfening tusschen de sectie motoir- inÈtraüttcuns en vhegonieirs, wdlke gist-ereta zou plaats hebban, kon wegens die* wetetrsH gesteldheid niet ddongaam ea is uitgesteld tot nader order. le Wielrijdersbrlgade. Ongeveer 6 uur gisterenavond arriveerde hier de le wielrijtdersbrigade uit Nleuwer- shiis, ter sterkte van 50 mom, onder com mando van dén le luitenant Hennfoig. Bij Vhn der (Hoek, Appelmarkt, vonden zij hum logies, terwijl zij hun eigen niMdegpot 's avonds aan het koken waren in de Paipc-n- kofsteeg. Hedenmorgen trok men verder. Waarheen, doft was dën manschappen nog diep geheim. Zij moesten een oefening bondien tegen dé 2e brigade, welke uit Breda hem tegemoet trok. Plant&ocncancert Woensdag 29 Jaü zal door de Amensfoort» eche muziekvereeniging, directeur dte heer A. L. Maas, het 6de oonoert gegeven wor den in het plantsoen. Programma. 1. Marsch. BruxeüJes^ExposdAio®, Pr. Fran cois. 2. Ouverture Un Jour d'Eté, G. Bakkers. 3. Wals Suspinuil, J. Svamouci. 4. Fantaisie La Dame Blanche, H. Bbieldaeu Pauze. 5. Marsch, Klein maar dapper, G. K. G. v. AaHoetn. 6. Ouverture, Le Reveil doi Primltemjps, A. HiLgers. 7. Wals, Bruine, G. Krier. 8. Fantaisie L'Ebsire id'Amoure, Donizetti. S. Finale. Tuin-Concert Amicitia. Programma van het a.s. Donderdag op het terras van Amicilia le geven concert, door het Stofnuziekkorps 5e Regiment In fanterie (Directeur G. Bikkers). 1. „Per Aspera ad Astra", Mai soh, Urbach 2. Ouverture „Le Cheval de Bronze", Auber 3. „Dolores", Walzer, WaldteufeL 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra ,yLes Di'agons de Yillarg", Malllart v. Aken. Pauze. 5. Ouverture ,,Der Freischütz", Weber. 6. Polka dc Concerf1 pour Piston Solo, Bikkers. 7. „Rhapsodie Hongroise II", Liwt. 8. „Elektrische Funken*', Hause. Groote Potpourri. Bij ongunstig weer zal het concert in de zaal gegeven en het programma gewijzigd worden; bij voldoende deelneming zal er dan gelegenheid zijn tot nadansen. Wij herinneren er nogmaals aan, dat vreemdelingen gratis toegang hebben tot het terras. Pensiongasten kunnen dus de weke- lijksche concerten in Amicitia bijwonen. Een mooie prijs. In de vitrine van ten Have's sïgarcffimaJgar zijn aam de Vaiflcensmarkt trekt zeer die aam- daohJt die motorfiets, eöe daar teritoo'ngeffteftd is, rils dètrdie prijB (waarde ƒ525) der Kob. goedgekeurde Eimdhovensake verfWflmg. Om trent deze verloting vindt men nadere bijzon derheden in de advertentie in ons Wad va® Zaterdag jJ. U i t k ij k t o r en. Het gemeentebestuur heeft een uitkijktoren doen plaatsen in het bosch dicht bij het Zeii- ler spoor, 50 M. ten N.-O. van den Kalkweg. Handel en Nijverheid. De vergadering van gisteren avond, be legd in gesloten seizoen, vond reden in het voorstel eigen besteldienst voor vrachtgoede ren, nu de spoorweg maatschappijen het ta rief daarvoor met Aug. verhoogën. Aanwozig waren 5 bestuurs- en 18 gewone leden. Voor de opening brengt de voorzitter, de heer'Krook zijn dank voor de attenties hem bewezen bij zijn huiselijk feest op 28 Juni Daarna wijst hïi voor de zooveelste maal op

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3