KOLONIËN* BINNENLAND. grens te bewaken. Prins Alexander is giste- j: ren in Usrtcub aangekomen. Londen, 29 Juli. Reuter verneemt, dat gisterenavond eene gedeeltelijke Russische f mobilisatie is bevolen in het zuiden en het xyidwesten. Dat sluit echter volstrekt niet een afbreken van de betrekkingen in zich. Het be vestigt zich, dat eenige Europeesche mogend heden hun best doen om middelen te vinden, opdat de beide staten zich zuilen verstaan. Petersburg, 29 Juli. De r.jeisch schrijft, dat eene catastrophe onvermijdelijk zou zijn, als Rusland terstond in Oostenrijk- •Hongarije binnenrukte. Klaarblijkelijk is Rus land niet voornemens een zoo snellen slap te doen. De opmerkingen van Oostenrijk-Honga- Tije naar aanleiding van het Servische ant woord zouden den grondslag kunnen vormen Voor onderhandelingen. Nu Oostenrijk's pres- ligc door de oorlogsverklaring gehandhaafd is, zijn de voorwaarden voor eene bemidde ling gunstiger. Petersburg, 29 Juli. De adelborsten van de marineschool zijn in tegenwoordigheid van den keizer tot officieren benoemd. De keizer richtte tot hen eenige woorden, die een stormachtig hoera verwekten. De keizer zeide o. a.: Ik heb bevolen, met liet oog op de ernstige gebeurtenissen, die Rusland thans heeft door te maken, u bijeen >o roepen. Vergeet gedurende den dienst als jrfficier, die u wacht, niet wat ik u thans zeg: 'Tzcloof in God! Heb vertrouwen in den roem en de grootheid van ons machtig vaderland! Op initiatief van de Yereeniging van Sla vische genootschappen werd heden namiddag om twee uur in de Kazanski-kathedraal eeno plechtige mis opgedragen om de overwinning voor de Slavische wapenen af te smeeken. De Servische gezant was aanwezig met het per soneel van het gezantschap; verder waren tegenwoordig vertegenwoordigers van de Sla vische vereenigingen, soldaten en studenten. Na de mis hield de prior van de kathe draal eene rede, toepasselijk op het tegen woordige oogenblik, en overhandigde daarop tan den gezant een beeld, om dat te zenden aan het Servische leger. De gezant gaf het aeeld aan de in de kathedraal aanwezige Ser vische officieren. De gezant werd door de reusachtige menigte met kreben van geestdrift begroet. Op deze ovatie volgde een groote vaderlandslievende manifestatie; het volkslied werd gezongen en men riep: Leve Servië! Eene andere menschenmenigte begaf zich In den namiddag met de nationale banieren en onder het zingen van het volkslied naar het Servische gezantschapsgebouw, waar redevoe- .lingen gehouden werden, en vervolgens naar het gebouw der Fransche ambassade, waar ge roepen werd: Leve Frankrijk! Leve EngelandI Om vijf uur des namiddags was deze betooging 'pog niet geëindigd. De meeste betoogers waren arbeiders en ambtenaren. Kiew,28Juli. Voor bet monument van ^Alexander II en in andere stadswijken wer den pro-Servische bertoogingen gehouden met Vaderlandslievende redevoeringen. Brussel, 29 Juli. De Patriot© zegt, dat, ^fetar de regeering de verzekering heeft gekre gen, dat noch Frankrijk noch Duitachland mobilise eren, zij besloten heeft de oproeping (Van de lichtingen, die voor heden nacht aan- jjekondigd was, op te sohorteax Tweede telegram. De ministerraad 4>esloot met spoed drie lichtingen op te roe pen. Parijs, 29 Juli. De minister van boften- Jbndsche zaken ontving hedenmorgen den Dirifechen gezant Hedenavond zal er een kabinetsraad plaats hebben. Londen,29 Juli. In het hoogerbuisreide lord Morley, gewagende van Oostenrijk's oor logsverklaring tegen Servië, dat de mogend heden Ijverig met elkaar in gedachtenwisse- Üng zijn over de beste wijze om te verhoeden, dat de oorlog zich uitzet buiten het onmid dellijk en oorspronkelijk daarin betrokken ge bied. In het lagerhuis zeide eerste minister '^sqiiith: De toestand is buitengewoon ernstig, tk kan alleen zeggen, dat dc Engelscihe regee- Iring niet verflauwt in hare pogingen om alles Ie doen waf in hare macht is om het gebied Van een mogelijk conflict te verkleinen. Malta, 29 Juli De Middellandsche zee- arloot zal morgen hier aankomen. Men neemt prachtige maatregelen, opdat de vloot kolen én levensmiddelen zal kunnen Innemen dade lijk na hare aankomst. Petersburg, 29 Juli. Het marinebe- frtuur deelt mede, dat de vuurschepen voor Iübau, Luserort en Ssarytsjen van hunne standplaats on verwijderd zijn. De vuurtoren bij1 Reuscher en de Echten bij Roengrund en Smul tongrund zijn gedoofd. Bij Sewaslopal rijn alle Idchlen gedoofd en dtataelfde is het geval met de vuurtorens builen de Gherstr nesus. Bern, 29 Juli. Het Internationaal Vredes bureau richtte aan den Keizer van Duitsch- land een telegram, hem verzoekende door zijne bemiddeling een regeling van bert Oo©- 4enrijksch-S ervisch conflict in het leven te roepen. Hetzelfde bureau richtte een telegram aan graaf Berchtold met hert verzoek de twistpunten aan de beslissing van het scheids gerecht te Den Haag te onderwerpen. Brussel, 28 Juli. Op verzoek inzonder heid van de Amerikaansche gedelegeerden, jdie thans In Brussel zijn, en van verscheidene «eminente pacifisten, zijn 35 leden van het bureau te Bern en de bestuurders van alle riote pacifistische lichamen tegen Vrijdag Brussel bijeengeroepen. De pacifisten hebben in Brussel hun hoofd kwartier gevestigd. B e r 1 ij n, 2 9 J u 1Op de fondsenbeurs rijn de ultrmohandel en de termijnhandel roorlöopig gestaakt: De cassahandel en de Wisselhandel vinden plaats. Er hebben geene bepalingen plaats gehad Van de iiltimo-aanvan ^koersen. "Wel ge schiedt om een uur en half twee eene nltimo- üoteering. Op de goederenmark* vindt hot verkeer jjlaarts zooals gewoonlijk, nadat aanvankelijk ook de staking van den officseelen handel to ioverweging was genomen. •I Petersburg, 29 Juli. Om een uur m 'half iwée Vindt eene ultimoacrteeriagj^aatx. 1 Petersburg, 29 Juli. De Petersburg- scflie beurs blijft Donderdag, Vrijdag en Zater dag gesloten. Als de omstandigheden het toe laten, wordt zij vroeger weder geopend. Ween en, 2 9 Juli. De beurskamer heeft het besluit genomen de transactiën ten beurze tot nader order te staken. Londen, 29 Juli. In antwoord op eene vraag waarbij aan de hand werd gedaan, dat de Bank van Engeland met andere banken in overleg zou treden over de stappen, die kunnen worden gedaan met Het oog op den tegenwoordigen financieelen toestand, zeide minister Lloyd George: Ik heb geraadpleegd met de Bank van Engeland en mij is mede gedeeld» dat er thans niets "is in den finan cieelen toestand, wat dezen stap noodig of wen- schelijk zou maken. Brussel, 29 Juli. In eene socialistische vergadering tegen den oorlog verklaarde Jaurès, dat de Fransche regeering den vrede wil en de beste bondgenoot van Engeland is in het belang van den vrede. Zij heeft Rus land geduld en matiging aangeraden. Brussel, 29 Juli. Het internationaal socialistisch bureau, dat heden hier verga derd was, besloot, dat het congres den 9en Augustus gehouden zal worden te Parijs in plaats van te "Weenen. De agenda zal dezelfde zijn als die, welke voor het congres te "Wee nen was opgesteld, maar aan het hoofd van de agenda zal geplaatst worden de kwestie van den oorlog en het proletariaat. Over de middelen, waarover Servië in den oorlog kan beschikken, geeft de Müitarische Rundschau het volgende beeld: Het Servische leger is op het beginsel van den algemeenen dienstplicht opgebouwd en wordt uit drie bestanddeelen opgebouwd: het dienstdoende leger, het reservelcger en de landstorm. De dienstdoende en de reserve- manschappen vormen het tot operation be stemde veldleger; de landstorm doet echter dienst als rustbewaarder. Tot dusver bestond het veldleger uit vijf di- visiën dienstdoende troepen en vijf dlvisïën reservetroepen, te zamen tien dïvisiën met 200.000 strijders in rond getal op oorlogs sterkte. Na de inlijving van het voormalige Turksche gebied werden in het nieuwe ge bied de kaders voor vijf nieuwe divisiën van de eerste linie gevormd. De organisatie van deze nieuwe strijdkrachten is nog betrekke lijk weinig gevorderd. De maximum-sterkte van hert Servische veldleger kan op 230.000 man gesteld worden. Met inbegrip van den landstorm zou Servië tegenwoordig 400.000 weerbare mannen in het veld kunnen bren gen. De organisatie bewapening en uitrusting van het veldleger is volkomen modern. Het nomi nale opperbevel van alle Servische strijd krachten te velde zal waarschijnlijk de kroon prins en tegenwoordigen regent Alexander voeren. De feitelijke leiding van de operaiiën zal de chef van den generalen staf wojwode Poetnik hebben. Het veldleger zal door vrijwilligers onder steund worden, die zich uit alle lagen van de bevolking recrirteeren en ten deele oorlogs ervaring uit de laatste Balkanveldlochten be zitten. Voor de organisatie en uitrusting van deze vrijwilligers zijn reeds in vredestijd om vangrijke maatregelen genomen. De bewapening van de infanterie bestaat uit het Mauser-repeteergeweer van 7 m-M. ka liber; alleen de landweer beeft gedeeltelijk ge weren van oudere systemen. Ooriogsmalerieel van allerlei aard werd in de laatste jaren, ook na de Balkanoorlogen in ruime mate aange schaft. De artillerie van het veldleger is uit- met moderne snel vuur kanonnen keil vlieger, die verklaarde op den terugweg van de Oostenrijksche grens naar Frankrijk te zijn. Gisteravond was hij opgestegen om zich naar Frankrijk te begeven, maar door mist en tegenwind was hij uit de richting gekomen, zoodat hij in deze streek moest neerdalen. Bij een onderzoek van hef toestel werd niets ver dachts gevonden; ook is niet Bewezen, dat een tweede lid van de bemanning dadelijk na de landing gevlucht is. De vlieger blijft onder bewaking in een hotel, totdat de bevestiging van zijne opgaven zal zijn ontvangen uit dc plaats, waar hij volgens zijne opgave is op gestegen Frankrijk. Duinkerken, 29 Juli. President Poin- caré is lier om 930 aangekomen. Hij vertrok onmiddellijk naar Parijs, waar hij om 3.15 aankomt systeem Schneider-Greuzot; de landweer heeft kanonnen van ouder model. Het Servische leger was tot na den an nexatie-oorlog van 1908/1909 een militiekger van mindere kwaliteit Sedert zijn in de or ganisatie en met aanwending van aanzien lijke financdoele middelen groote vorderingen verkregen. De beide Balkanoorlogen liebben ten volle het bewijs geleverd voor de militaire deugdelijkheid van Servië. Zoowel de hoogere aanvoerders als ook de troepen hebben zich over *t algemeen flink geweerd. Het Servische leger is heden, wat getalsterkte, geoefendheid, organisatie, aanvoering en oorlogsondervin ding betreft een tegenstander, die niet gering is te schatten. Al staat de uitslag van een veld tocht tusschen Servië en eene groote mogend heid bij localiseering van het conflict natuur lijk bij voorbaat vast, men mag toch aan den anderen kant Servië niet onderschatten en een oorlog met dezen staat niet als eene militaire wand ding beschouwen. Om Servië geheel baas te worden, zullen omstreeks 500 000 man op de been gebracht moeten worden. De Duitsche soriaal-democratisclio leden van den Oostenrijksohen rijksraad hebben een manifest aan hunne partijgenooten laten uit gaan, waarin zij zeggen .dat inderdaad de Ser vische machthebbendt^P*zwaar onrecht aan Oostenrijk hebben begaan en dat Oosleairijk- Hongarije in zijn recht is, wanneer hot van de Servische regeering de strafrechtelijke ver volging van de medeplichtigen verlangt en van Servië eischi dat paal en perk gesteld zal worden aan het onderaardsch woelen tegen de veiligheid en rust van den Oostenrijkschen staat Zij zijn echter overtuigd, dat voor alles wat Oostenrijk-Hongarije in het belang van de bescherming zijner staatsinstellingen ver langt, de vervulling In den vredo zou zijn te verkrijgen en dat er daarom geene noodzake lijkheid bestond, de banen van het vreedzaam overleg te verlaten. Daarom verklaren zij als vertegenwoordigers van de Duitsche arbei ders in Oostenrijk, 'lat zij voor dezen oorlog de verantwoordelijkheid niet op zich kunnen nemen en voor alles, wat uit den oorlog aan verschrikkelijke gevolgen kan voortkomen, de verantwoordelijkheid werpen op hen, die de noodlottige stap, die ons voor den oorlog plaatst, hebben bedacht, ondersteund en ge» elscht. Dulischland. Berlijn. 29 Juli. De Dutedie vloot is teruggekeerd naar de havens, waar zij thuis behoort: de Noordzeevloot gisterenavond naar "Wtihehnshaveii, de Oostxeevloot heden morgen naar Kiel. Neunkirchen a/d. Saar, 09 Juli BSJ WiebehMrchen ls gisteravond neergekomen Parijs, 29 Juli. President Poincaré was bij zijn terugkomst bet voorwerp van geest driftige ovaties, waarbij geroepen werd: Leve Poincaré! Leve Frankrijk! Leve het leger! De menigte wierp bloemen in zijn rijtuig. Het slotbedrijf van het pnoces tegen me vrouw Caillaux wegens de vermoording van Calmette heeft geleden onder de groote span ning, die de algemeene politieke toestand te weeg bracht De aandacht was daardoor niet zóózeer bij de zaak als in een kalmeren tijd het geval zou zijn geweest, zelfs niet in Parijs en in het buitenland eerst recht niet. De advocaten van de civiele partij waren in hunne pleidooien zeer scherp tegen de be klaagde en haren echtgenoot Daartegen stak merkwaardig af de kalme zakelijkheid, waar mee de procureur-generaal zijn requisitoir toelichtte, dat wel de schuldigverklaring van de beklaagde eischte en staande hield, dat zij met voorbedachten rade de daad had ge pleegd, maar In de beoordeeling van de daad verzachtende omstandigheden deed gelden omdat mevrouw Caillaux reden had te vree zen, dat de hatelijke persoonlijke veldtocht, die door Calmette in de Figaro werd gevoerd, zelfs hare intiemste levensgeheimen niet zou ontzien. De jury nam, met den verdediger mr. Löbori, aan dat hier verzachtende omstan digheden in den allerruimsten zin aanwezig waren. TwCe vragen waren haar ter beant woording voorgelegd: 1. Is de beklaagde schuldig op Calmette een moedwilligen man slag te hebben gepleegd? 2. Heeft zij met voor bedachten rade gehandeld? De heide vragen werden door haar ontkennend beantwoord, waarop het hof mevrouw Caillaux vrijsprak. Op de boulevards kwam het tot straattoo- neelen. Troepen op schandaal beluste lieden hielden manifesto tién tegen Caillaux. Als zij door de politie op de eene plaats verjaagd werden, verzamelden zij zich weer op eene andere plaats en lieten hun geroep hooren: „Caillaux assassin V Hier en daar kwam het tot kloppartijen, waarin een aantal arresta- tiên werden verricht Engeland. Londen, 2 9 Juli. Het kabinet hield he den eene zitting van meer dan twee uren. De ministers Qhurchfll, Grey en Saldane bleven nog eenigen tijd met den eersten minister As- quitih bijeen, nadat de andere ministers rich hadden verwijderd. Terwijl het kabinet zitting Siield, bezocht de Fransche ambassadeur het departement van boiteiilandsche zaken. De minister Churchill werd in den namid dag door den koning ontvangen. Italië. Beng ha *i, 2 9 J u 1 i. Twee colonnes ver sloegen Maandag bij Qualan de rebellen, die 145 dooden hadden.'De Italianen hadden twee dooden; een officier en 27 soldaten wer den gewond. Rusland. Peters burg, 29 Juli. De Keizer heeft bevolen het op 4 April 1914 bdkrachtigcte be sluit van den mmtóturtraad over de voor waarden, waaronder onroerende goederen verkregen kunnen worden door naamlooze vennootschappen, en over de beperking der deelneming van israöieten aan naamlooze vennootschappen tijdelijk buiten werking te steheo. Marokko. P a r ij s, 2 9 Juli. Toen president Poincaré op het punt stond om uit Stockholm te ver trekken, deelde de voorzitter van den Zweed- schen rijksdag hem mede, dat de Kamers be sloten hadden tot afschaffing van de capitu- latiën in Marokko. Albanië. Rome, 29 Juli. De Agenria Stefani be richt van den 28en: Heden voormiddag be gaven de Nederlandsdhe officieren rich, naar den vorri, om hem uiteen te zetten, dat hert hen onmogelijk was hun mandaat verder te vervullen. De vorst behiold rich zijne beslis sing voor. Hier loop-en geruchten, dat de offi cieren hun verzoek om ontslag bij de controle commissie hebben Ingediend. Mufid Bey is tot gezant van Rome benoemd. Mexico. Jamaica, 29 Juli. Huerta «al den 2en Augustus naar Sanlanter vertrekken. Allerlei. Kassei, 29 Juli. In het kaümtjnwerk Kraja is hedennacht eene zware dynamiet- ontploffing voorgekomen, waarbij elf werk lieden en een opzichter doodehjk gewond werden. Pampeinna, 29 Juli. Mem bericht uit Tudela, daft door eene ontploffing van vuur werk op de kermis 25 personen zajn gedood en omstreeks 50 gewond. Madrid, 29 Juli. De verontrustende berichten over den gezondheidstoestand in Vigo rijn ongegrond. Er is eene Mdbte ty phus-epidemie geweest ronder botieeke nis- De toestond is nu weer normaal geworden. kat werden lichrt .gewond de tweede luitenant der inkanrtcrie B. J. Laibotz en twee Amboi- neesche fuseliers en niet levensgevaarlijk een Europeesdh sergeant on een inlandsch fuso ber. Omtrent het verzet op Borneo worden de volgende, meer ernstige, bijzonderheden uit Batavia gemeld: Er is een ernstige opstond uitgebroken op de Westkust van Borneo. De opstandelingen brandden dorpen benevens woningen van ambtenaren af, vermoordden den kapitein- Chinees en omsingelden den civielen gezag hebber wiens positie buitengewoon gevaar lijk is. Het gros der rebellen rukte op de hoofdplaats van het district aan, in welker nabijheid het tot'een treffen met de Neder- landsche troepen kwam, waarbij de opstan delingen de nederlaag leden en velen werden gedood. Oost»Indlë- Verzet op Borneo. Blijkens een Uk Nederlandsch->IndR ont vangen telegram heerecht er verzet onder de Cbdneezen en inlanders in de onderafdeelifcg Memparwa der residentie Westerafdeeïïng van pen Jweedefcke^in&ien _J&ag/ic£fi& een te kampoma Petnong- 4K ïWcèntf De Staatscourant van Donderdag 30 Juli bevat o.m. de volgende koninklijke besluiten benoemd tot 2e luitenants der infanterie hij de na te noemen regimenten, de cadetten bij het 2e reg. T. C. W. Mlchaelis; bij het 5e reg. W. L. Bischoff: hij het 6e reg. P. G. A. Fortanier; bij het 8e H. A. C. Halberstadt en N. C. J. Drost; bij het 10e jhr. J. v. Such- teTen; bij het lie U. C. C. Noordenbos; bij het 12e J. E. Hofman; bij het 13e H. F. M. A. von Frijtag Drabbe en P. F. v. Dorst; bij het 14e T. M. A. Meeuwissen; hij het 15e H. T. Halkema en C. P. Innemee; bij het 19e F. Poortman; bij het 20e W. Hemmes en W. Oudeanans; bij het 21e F. Raland; bij het 22e J. W. C. v. Langen en C. A. L. Bok; bij de cavalerie: bij het 2e reg. huzaren O. C. G. M. Jansen on A. M. C. Mazel; bij het 3e H. A. M. La tour en F. W. E. de Vries; bij het 4e G. C. Blaauw en I. L. D. baron Sir- teraa von Grovestins; bij de artillerie: le reg. veW-art.: R. N. de Ruijter van Steveninck; J. M. Mante; bij het 2e reg. H. P. D. van Wijk en N. L. Ko- uang; bij Jiet le reg. vest.-art.: C A. Elich, J. Barendregt, G. P. F. H. J. Strang van Hees; F. B. baron van Verschuer; bij het 2e reg vest.-art.: W. H J. M. dc Vos; bij het 3e reg W. C. Maas; A. v. d. Wiek B. J. R. P. Rasch; bij het 4e V. Kuijpers, C. II. Varke- Visser. C. M. A. C. Stoffel, R. T. Luijckx; bij de pantscrfort-artdllerie: F. T H. M. ten Beusel; J. W. Wijn; bij genie-staf: W. F. J. M. Krou; P. J H. Marcella; M. M. E. v. d. Ven: bij genie-rtroepen: J. J. Lake, A. D. W. M. Kerlchoff. C. A. Hoogterp; bij infanterie Indisch leger: A. Stuijven- berg, R. Bakkers, P. van Waasdijk, J. H. de Beuk; J. W. Broekhoff, J. H. Jager, A. Doup F. F. Mflius, W. A. v. d. Beek» C J. van Harte, A. Pik, G. M. H. Dulfer, hij de cavalerie van het Indisch leger: A. F. Meijer, W. v- d. Nagel; hij artillerie van het Indisch leger: J. E. van Langen, C. Tjeenk WiHink, L. Heijman, F V/eiffenbach, A. M. van Dijk; bij genie van hert Indisch leger: C. H. de Quant, W. C. Midler, J. de Jongh Swemer, J. AL Beekman, E. van Wanen, J. W. Platte; op verzoek eervol ontslagen de le luiteofint- magazijnmeestcr bij de artfflerie A. JeUema, werkzaam hij het departement van oorlog; benoemd tot commies ter directie der re gistratie en domeinen te Leeuwarden, C. D. Tukker surnumerair; tot commissaris van politie te Apeldoorn J. Bakker, hoofdinspecteur aldaar: op verzoek eervol ontslagen C. Berkhout als directeur van het Huis van Bewaring te Heerenveen en benoemd als zoodanig J. Tui- ninga, commies le rang bij het Huis van Be waring te Breda: op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging mr. A. J. Blom, als president der rechtbank te Tlel en is hij benoemd tot rid der in de orde van (ten Nederlandschen Leeuw; op verzoek eervol ontslagen A. Rnssel, no taris te Geleen: benoemd tot ridder in de Oranje Nassau orde H. F. van Rosmalen, commissaris van politie te Groningen; lot leeraar aan de R. H. B. S. te Meppel, dr. Milikan, thans tijdelijk; tot leerares aan de R. H. B. S. te Gouda mej. P. J. van Tooren- burg thans tijdelijk en tot leeraar dr. J. H. van Burkom eveneens thans tijdelijk; tijdelijk benoemd tot geoloog aan het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening J. F. Steenhuis, doctorandus in de geologie to Rijswijk (Z.-H.); benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. to Warfum J. G. de Haan, leeraar aan de Mid delbare Landbouwschool en Rijkslandbouw- winterschool te Groningen herbenoemd als burgemeester van Koeken- gen en Laagnieuwkoop H. P. F. van Roosen daal, secretaris van Laagnieuwkoop; eervol gepensionneerd wegens lichaamsge breken de kapitein-luitenant ter zee jhr. O. van Lennep en de luitenant ter zee 2e kL M. Bottenheim, met verleening aan den kapitein luitenant van Lennep van den tutilairen rang van kapitein ter zee; benoemd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse G. F. Noordhoek Hegt, en tot luitenant ter zee le klasse die de 2e klasse A. van Hengel en R. H. Wij mans; benoemd tot officier in de Oranje Nassau orde Pangeran Ngabehi van Soerakarta, ma joor van den generalen staf en buitengewoon djudant van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië; op verzoek eervol ontslagen als hoog heemraad van de Rhenensche Nude en Ach- terbergsche Hooilanden G. J. van Laar te Rhenen. op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1914, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Veghel, aan A. N. Fobius, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten vergunning verleer»# tot het geven van Mg er onderwijs, mits zij overigens aan do daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen» aan me juffrouwen A. C Berghof! king, geboren te Mtinster, S. J, Marcmczak, geboren te Witten, A. K. Müller, geboren te Westrich, allen in Duitschland, on M. S. G Stofcbcoeckx, geboren te Scherpenheuvel (België) l benoemd» tot burgemeester der gemeente GetdropM A. tot burgemeester der gemeente Spanbroek' H. J. K. van den Steen; tot burgemeester der gemeente Uithoorn» X M. van Meetelen, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Gaasterlandi H. Gaaikema tot burgemeester der gemeente Enschedé» E. J. Bergsma met ingang van 1 Sept. 1914, opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arrondissement WeidumH. Pollema, te Sneek. Nederland en de buiienlandsche toestand. De Raad van State is gisteren in spoed* vergadering bijeengekomen ter overweging van het Dinsdag bij het college ingediend^ wetsvoorstel betreffende de militie en de landweer. Het plan is om het voorstel zoo spoedig mogelijk ter Indiening aan de S toten-Genera al gereed te maken, waarvan het gevolg zal zijn een eventueel spoedig bijeenkomen van de Kamers. De wetsvoordracht tot het langer in dienst houden van militie of landweer brengt nog niet mede een onmiddellijke bijeenroe ping der Staten-Generaal, omdat de Koningin bevoegd is den overgang naar de landweer of het ontslag der miliciens te doen schorsen, totdat omtrent bedoelde voordracht zal zijn beslist Gistermiddag werd weer buitengewone ministerraad gehouden. Behoudens enkele verloven zijn thans alle Nederl. gezanten op hun post. Hr. Ms. gezant in Servië, tevens in Ruraeniê, bevindt zich in zijn hoofdstandplaats Bucarcst. De vice-admiraal G. P. van Hecking Colenbrander, die met 1 Augustus den zee dienst zou verlaten, blijft voorloopig gehand haafd in de betrekkingen, welke hij thans ver vult. Handhaving onzer onzijdig- heid. De mindsters van Buiienlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis vat een ieder, wien zutks aangaat, dat de Neder- Jandsche regeering in den tusschen de met Nederland bevriende mogendheden Oósteri- rijk-Hongarije en Servië uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemeai en <$at ter handhaving van d5e onzijdi^hefd de volgende bepalingen zijn vastgesteld: Artikel 1. Binnen het rechtsgebied van den Staat, om vattende het grondgebied van het Koninkrijk In Europa, benevens de koloniën en bezittin gen dn andere werelddeelen, worden geenerlei vijandelijkheden toegelaten, noch mag daf gc- biod als (basis voor vijandelijke operaties wor den gebru&t. Artikel 2. Noch bezetting van eenig doel van he* rechtsgebied' van den Staat door een oorlog voerende. noch het doortrekken van dft ge bied te land door tort, een der oorlogvoerenden behoorende troepen of convoOien van muni tie of kvensmdiddelen wondt toegelaten, noch het doortrekken van het (binnen de territo riale wateren gele gem Nederlandsdhe water gebied door oorlogsschepen of daarmede ge lijkgestelde vaartuigen der oorlogvoerenden Artikel 3. Troepen of militairen, behoorende tot of bestemd voor de oorlogvoerenden, komende binnen hert gebied van dem Staat te land, worden onmidddlijk ontwapend en fort het einde van den oork>g geïnterneerd. Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoerende,- weïke handelen in rtrijd met de voorschriften van art. 2. mogen voor hert einde vam den oorlog dat gebied miert verlaten. Artikel 4. Oorlogsschepen of dharmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorio-gvoéremde zpllen niet biimen hert rechtsgeMed van den Staat worden toegelaten. Artikel 6. Het bepaalde in het vorige artikel is niet van toepassing op: 1. oorlogsschepen of daarmede gelijkgestel de vaartufigen van een oorlogvoerende, welke wegens averij of wegens de gesteldheid der zee genoodzaakt zijn eene der havens of ree den van den Staart binnen te loopen. Deze echepcn zullen weder moeten vertrekken xoo- dra de omsrtandSchedcn, wdlke het binnen- loopen noodzakelijk maakten, hebben opge houden le -bestaan; 2. oorlogsschepen en daarmede gelijkge stelde vaartuigen van een ooriogvoerertde. welke uitsluitend geberigd worden voor eene godsdienstige, wetenschappelijke of mertsch- 11 e vond e zending. Artikel 6. Oorlogsschepen of daarmede gehjik^jestel vaartuigen van een oorlogvoerende, mogen fn dc havens en op de re eden van den Stent hunne averijen slechts in zooverre herstel len als voor de veiligheid, van de vaart on misbaar is, en mogen niet op eenigeriei wijz* hunne strijdkracht vermeerderen. Artikel 7. Oorlogsschepen of daarmede geüjöagesteldg vaartuigen van een oorlogvoerend©, welke zich bij het uitbreken van den ooriog binnen het rechtsgebied van den Staat mochten be vinden, zijn gehouden te vertrekken binnen 24 uren na de afkondiging dezer bepalingen. Artikel 8. Oorlogsschapen of daarmede gelijtogeatekio vaartuigen van een oorlogvoerende, genoemd In artikel 5 en artikel 7, mogen zkh Id <te havens en op de reeden van den Staat niet verder van levensmiddelen voorzien, deh om hunnen voorraad aan te vullen tot hun nen normalen voorraad in vredestijd. Evenzeer mogen zij geen brandstol inne men dan tot eene hoeveelheid, noodig, om, inert inbegrip van den nog aan «boord aan- wezigen voorraad, de naaste haven van kim eigen land te bereiken. Een zelfde schip mag ntert wederom van brandstof voorzien worden dan nodai ten minste drie maanden sedert eene vroegere aanvulling binnen het rechtsgebied, v&n den Staat rijn verstreken. Artikel 9. Een prijs mag in het rechtsgebied van Staat alteen worden binnengebracht Wegena -dltteèteaardlgheid, slechte gesteldheid

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2