BINNENLAND. ia 12 gouvernementen en in Finland. Verder worden de verlofgangers onder de kozakken opgeroepen in liet Dongebied. Koeban, Terek, Astrakan, Orenburg en Oeral. Europeesah Rusland is ingedeëld In 5S gouve moment en. Aan den Berliner Neueste Nachrichter word'l doo-r eon „Russischen vriend mede gedeeld, dat sedert Zondag alle troepen uit de zomerkampen in beweging zijn. Het in ftussiüdi Polen verzamelde leger concentreert liob. Do ofücieeie mobilisatie is daar niet verkondigd, maar dal is ook niet noodig, jandat de grensreghnenten allen op oorlogs toet worden gehouden. Alle spoorwegen en bruggen zijn bezet, zelfs de artillerie is reeds in stelling gegaan. In Warschau staan vier di- vtsièn infanterie en twee rogimenten veld artillerie; slechts wat vestingtroepen bleven jjchter om voor de handhaving van. de orde le zorgen. De opmarsch. van dit leger ge schiedt te zamen met het Wihiasche op de linie KownoBjalystokGrodnoBrest Li- towsk en Kowno—Proskoerow. "Wie de mas sale transporten van de troepen niet zelf ge- tien heeft, gelooft het niet, dat het waar kan jijn, want geen blad mag daarover iets bren- 'gen, want anders staat Siberië er op. Duitsch land wacht op eene officieele mobilisatie van 'Rusland en verzuimt kostbaren tijd, die niet peer is in te balen. Zoodra de opmarsch van 'ge Russen van 20 korpsen is geschaed, begint 'de voorwaartsche beweging. Zoo bomt het en '*oo zal het zijn Vestig daarop asjeblieft de aandacht ter rechter plaatse, want de veilig heid van. Duitschland eischt dit. Het is bit tere ernst wat bier gebeurt. Men wil den oorlog en zal hem verklaren, als men opge marcheerd is. In verband hiermee verdient het bericht de aandacht, dat door het Russische legerbe stuur de spoorwegbrug bij Granitza Ssza- kowa in de Warschau—Weener spoorweg ,4s vernield. Die brug ligt op Oostenrljksch gebied, zoodat inbrouk gemaakt is op vreerad gebied, van een land waarmee men officieel '"rich in wede bevindt, om dezen inaatregeL uit te voeren. Frankrijk. P a r ij s, 1 Aug. Heden avond vuurde in £et café du Croissant een persoon verschei dene revolverschoten af op den sociahsti- Bchen afgevaardigde Jaurès, die ernstig ge wond werd. Eenige kogels troffen hem in "het hoofd. Jaurès is aan zijne wonden bezweken. (Jean Jaurès was den 3en September 1859 Jn Qisïres geboren. Hij is in de Fransche Kamer zeer op den voorgrond getreden als ^oordvoerder van de vereenigde socialisten, Me in hem een hunner best bespraakte ver tegenwoordigers verliezen. Met het Kamer lidmaatschap verbond hij de leiding van het bekende socialistische orgaan, de Humanité. Met grooten ijver deed hij zich ook gelden >ls voorstander van de vredesbeweging. Sedert 1893 heeft hij, met eene onderbre king van 1898 tot 1902, deel uitgemaakt van Je Kamer. Vóórdat hij zich begaf in de po litiek, is hij bij het onderwijs werkzaam ge weest als leeraar aan het lyceum te Albi en "hoogleeraar in de wijsbegeerte te Toulouse.) Engeland* In de zittine van het lagerhuis van eer- uat uc /Luicu' in yrxviu: rule Bill van de agenda werd afgevoerd, met jde woorden: „Wij stellen voor de overweging J"an de tweede lezing van de Amending Bill !toor het tegenwoordige uit te stellen, na- rlijk zonder prejudice voor de toekomst, de hoop, dart: door de verdaging van de ►cussie de vaderlandsliefde van alle par- "Öjen zal bijdragen tot hetgeen in onze macht iigt om de rampen, die de wereld bedrei- zoo niet te verhoeden, dan toch te be perken. Inmiddels zal het werk, dot wij ter hand nemen, zich bepalen tot noodzakelijke dingen en niet een karakter van strijd dra den." De leider van de oppositie Bonar Law be vestigde, dat de eerste minister in samen werking met hem, deze medcdeeling had ge- tdaan, en voegde daaraan toe: Op een oogen- fcQiik „als laat tegenwoordige, nu zelfs die genen van ons die niet deelen in de diplo matieke geheimen, voelen, dat de verklaring juist ie van den eersten minister, dat vrede oorlog kunnen trillen in de balans, meen (k, dat het van het grootste belang is, dat )et aan ieder duidelijk wordt gemaakt, dat Welke ook onze binnenland sche verschillen jnogen zijn, zij ons niet weerhouden een eens gezind front te vertoonen in den raad der Wereld:. Ik ben den eersten minister zeer verplicht voor zijne verklaring, dat inmid dels geene zaken die onderwerp van partij- jVerschil zijn, zullen worden gedaan, en ik ben zeker, dat het zijn voornemen is. gelijk het dc wensch van het gcheele huis zou zijn, dat cBt uitstel in geen enkel opzicht de be langen van een der partijen, in den strijd zal fcenadeelen Italië. Rome, 31 Juli Kardinaal Lugari is over leden. De Staatscourant van Zaterdag I Augus tus bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol gepensionneerd wegens physieko ongeschiktheid de Indische ambte- haar met verlof mr. M. C. Rogge, lid van den waad van Justitie te Semarang, en wegens vol brachten diensttijd eervol gepensionneerd de Indische ambtenaar met verlof mr. H. C. van tfeerten, vice-president van den Raad van fustitie te Batavia erkend en toegelaten als consul van Chili te Amsterdam, de heer J. L. Dekkers benoemd bij het reserve-personeel der land- ftiacht bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid «er 2de klasse, de heer A. J. P. Oudendal, arts i benoemd voor den tijd van acht jaren, gere gend van 30 Juli 1914, bij bet reserve-personeel der landmacht, tot reserve-paardenarts der 2do klasse, de heer A. W. Brons. De Koninklijke familie, fl. M. de Koningin, vergezeld van Haren adjudant, genera al-majoor baron Van Tuyll ran Saroookerken, en Hare hofdame baro "3esse Rengers heeft gisterenmiddag een be» Joek gebracht aan het wandelhoofd te Sche* fetüneea. Hare Majesteit wandelde de pier rond, ge volgd dioor velen die rich op het wandel- hoofd bevonden. Ook de visschershaven werd door H. M. bezocht. Men schrijft ons uit 'sGravenhage dd. 31 Juli: H. M. de Koningin-Moeder zou hedenavond ten 8.22 per Staatsspoor, terugkeerend uit het buitenland, in de residentie aankomen en dus niet naar SoesSdijk gaan. H. M. is echter niot hier ter stede aange komen. Eerst was bericht gekomén, dat de trein, waarmede Zij verwacht werd, met een uur vertraging zou binnenkomen. Maar om streeks kwart over negen kwam telegrafisch bericht in dal H. M. niet modékwam. Bij de koninklijke wachtzaal stond reeds een talrijke menigte verzameld. Inmiddels meldt men ons uit Soestdijk: Geheel onverwacht kwam de Koningin- Moeder gisterenavond half negen van Arolsen per automobiel te SoesHdijk aan Wat wel rel den zal gebeurende Koningin-Moeder kwam voor een gesloten paleis. Natuurlijk werd Haar spoedig opengedaan. Nederland en de buiten- landsche toestand. Het ministerie. Gisteren 12^ uur was er weer ministerraad. De Minister van Waterstaat dr. Lely komt met afbreking zijner vacantie uit het buiten land terug. Minister Treub nam tot dusver het Waterstaatsdepartement waar. De chef van den marinestaf te Den Hel der. kapitein ter zee Bentz van den Berg, die I Aug. die functie zou neerleggen, blijft daar in voorloopig bestendigd. De opperbevelhebber van land* en zeemacht. Een buitengewone Staatscourant, giste renavond Iaat versdhenen, bevat het Ko ninklijk besfluirt waarbij benoemd en aange steld wordt tot opperbevelhebber van land en zeemacht luitenant-generaal C. J. Snijders, chef van den generalen staf. Het Reode Kruis. De vergadering van het hoofdcomité van het Roode Kruis, die gisterenmiddag onder leiding van Z. K. H. den Prins werd gehou den, had ten doel te bespreken wat het Roode Kruis met het oog op den internationalen toestand te doen heeft. De Algemeene Rekenkamer. De Algemeene Rekenkamer is gisteren- namiddag in verband met de ünancieele ge volgen, uit den oorlogstoestand voortvloeien de waarvoor heden consent noodig ia in buitengewone vergadering bijeengekomen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdagnamiddag te half twee. Een vraag aan den minister van tiet Kamerlid Schaper heeft, volgens Het Volk, de volgende vraag tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht: Is de minister bereid, maatregelen te tref fen, waardoor een stijging van de prijzen der levensmiddelen en andere volksbehoeften, ten gevolge van den internationalen toestand van het oogenblik of van de naaste toekomst, zoo veel mogelijk worde voorkomen, desnoods door rechtstreeksch ingrijpen met de wet? UiUvo-er tuinbouwproducten. Uit 's-Gravenzande meldt men aan het Vad.: Het bnitenlandsch vervoer van tuinbouw producten uit het Westland ligt zoo goed als stil. De HolL Spoor weigert verzending naar Duitschland, terwijl door de banken geen chêques op Engeland meer verzilverd worden De prijzen op de groentenveilingen dalen sterk. De paarden van de Koningin. H. M. de Koningin heeft, naar de N. C. meldt, Haren Opperstalmeester last gegeven Hare paarden welke op Het Loo aanwezig rijn, beschikbaar te stellen voor de gemobi liseerd wordende troepen. In Limburg. Een der redacteuren van het Hbid. maakte heden een autorit door Limburg, zcoveel mogelijk de Duitsche grens volgende. Di mili taire maatregelen zijn overal flink eenomen, schrijft hij, doch rijn mededeelingen dienaan gaande plaatsen wij liever niet. In Maastricht is het heel druk, vooral Donderdag, toen de landweersoldaten rich in hun kwartieren kwamen melden. Van militaire rijde werd ons verzekerd, dat gisteren een sterke Duitsche troepenmacht te Aldekerk oostelijk tusschen Gennep en Ven- lo is saa ingetrokken. De geest van de grens bevolking is natuurlijk onrustig. De militaire stemming Is echter kalm, terwijl slechts de maatregelen genomen worden en geboden schijnen zonder onnoodig vertoon. Voorzorgsmaatregelen. De spoorwegbrug te Nijmegen is evenals andere bruggen van springmiddelen voorzien. De burgemeester waarschuwt de ingezetenen de ramen geopend te houden bij geval van springen der brug. Goederenvervoer. De aanneming van ijl- en vrachtgoederen, levende dieren, rij- en voertuigen zal door de spoorwegen vanaf gisteren niet meer plaats hebben. Ingetrokken verloven. Van hoogerliaibd is gelast dart aMe amb tenaren en beambten in diVn^t der H. S. M., die thans met verlof rijn, onverwijld in hun ne standplaatsen moeten terugkeeren. In Nederlandsoh-lndie. Men meldt uit Batavia, dat als ge volg van den politieleen. toestand de verster kingen bij de haven van Batavia van projec tielen rijn voorzien. De gouverneur-generaal heeft den raad van Nederlandsch Indië en de commandanten van leger en vloort in con ferentie opgeroepen. Het Bankiersconsortium. Het volgende communiqué vordt aan de Amsterdamsche bladen verschaft: De besprekingen der bankiers gedurende de laatste dagen hebben blijkbaar tot een bevredigende uitkomst geleid. Door de Ne- dierkradsche Bank wordrt onder waarborg van een tot stand gekomen zeer krachtig bankiers-consortium een maximum-bedrag van 200 miMioen gulden ter beschikking van de markt gesteld. Door bemiddeling van die bankiers-combinatie kunnen daarmede voor schotten verstrekt worden op door hen goed te keuren onderpanden van fondsen ook die, welke in gewone omstandigheden niet door de Nederlandscke Bank worden aange nomen oeêlen, wissels en andere waar den, waarbij dan een overwaarde van 30 pet. zal moeten worden gegeven, tcrwTijl de koersen en prijzen door de geldgevers voor ieder geval zullen worden vastgesteld. De rente zal zijn aanvankelijk 1 pet. boven het tarief der NecTerlandsche Bank voor voor schotten in rekening-courant. In het gebouw der Nederlandsche Bank zal daartoe een kan toor worden ingericht, waar alle aanvragen schriftelijk zullen moeten worden ingediend, daarop zal dan, zoo spoedig mogelijk, wor den beschikt. Het bedoelde consortium bestaat uit: Nederl. Handel-Mij., Rotlerdamsche Bank- verceniging, Amsterdamsche Bank, De Twent- sche Bankvcreen., B. W. Blijdestcin Co., Hope Co., Van Loon Co., Ned -Indische Handelsbank; Lippmaim, Rosenthal Co., Incasso Bank, R. Mees Zonen, Wertheim Gompertz, Adolph Boissevain Co., gebrs. Teixeira de Mattos, A. van Hoboken Co-, Intern. Grediet Hondelsvereeniging „Bot terdam", Van Eeghen Co., Wiegmans Bank, De Wissel- en Effectenbank, Marx Co.'s Bank, Vermeer Co. en Ned.-Indische Escompto Maatschappij. Door dezen maatregel, waaruit het solida riteitsgevoel der leidende ünancieele licha men blijkt, hoopt men het vertrouwen te doen wederkecren. Daartoe zal echter ook noodig zijn, dat slechts voor werkelijke behoeften van deze buitengewone credietkulp gebruik gemaakt wordt. Oostenrijksch stoomschip aange houden. Het Oostenrijksch stoomschip ,,Arad" vaD Fiume naar Amsterdam, is te IJmuiden aan gehouden. De militaire autoriteiten rijn aan boord gegaan om het schip te onderzoeken of er geen contrabande aan boord is. Intus- schen is gebleken dat zich een dertigtal jon gelieden, die opgeleid worden voor de zee macht, op de „Arad" berinden. Het stoomschip heeft door den comman dant van het pantserfort namens den minis ter van oorlog toestemming verkregen naar Amsterdam te mogen opstoomen, daar uit de papieren gebleken was dat er niets verdachts aan boord was. Zoo als op vele schepen dier maatschappij varen die jongelui moe om alles op gebied van zeevaart te leeren. Stoomtram in beslag genome n. De Geldersche stoomtram heeft den dienst op het traject Gendringen—Isselburg moeten staken. De trein, die gisteren namiddag om 3 u. 55 min. van Isselburg naar Nederland zou vertrcMcen.. uit twee personen^ is in beslag genomen. Het personeel werd vrij gelalen. Naar wordt gemeld, zou de bedoeling van deze in-beslag-neming zijn, de maatschappij te venplichten, het verkeer van Isselburg naar de grens te onderhouden. De grens mag ech ter niet worden gepasseerd. Relzigersvervoer. Aan het station der Staatsspoor In Den Haag heerschte gisterenavond een buitenge wone drukte van reizigers, die nog naar hun woonplaats wilden terugkeeren. De treinen uit Duitschland, die om 9 p. 11 en 10 u. 54 in Den Haag moesten aankomen, zijn niet verder doorgereden dfem tot Emme rik. Ook aan het station der H. IJ. S. M. heersch te een ontzettende drukte. Op de perrons van het Centraalstation te Amsterdam was het gisterenavond -oortdu- rend zeer druk. Het redzigersvervoer was bui tengewoon .groot, waardoor de treinen ver traging ondervonden. Het reizigersvervoer naar Duitschland over Kleef is gestaakt. Oostenrijkers in Nederland. De Tijd verneemt, dat het bericht, dat de overste van de paters der Heilige Familie, pater Carl, te Grave, aan de Oostenrijksche regeernrg het verzoek gericht heeft of de Oos tenrijkers, die als priester of aspirant-pries ter in een van de kloosters van der orde in Holland verblijf houden, niet onder de wa penen behoeven te komen, onjuist is. Oifder de patere der Heilige Familie, te Grave, be vinden zich geen Oostenrijkers. Wel zijn en kele leerlingen van het instituut aldaar uit Oostenrijk afkomstig, doch een er van is zeventien Jaar en de andere jongelingen rijn allen Beneden de vijftien jaar, zoodat dus geen van allen dienstphcihtfiig is. Wel bevinden ridh onder de priesters en aspirant-priesters van dift klooster vele Duit- schers, die vermoedelijk spoedig zullen wor den opgeroepen. De overste zal echter in dat geval geen verzoek richten aan de Duitsche regeering, om deze geestelijken ln Holland te doen verblijf houden en niet onder de wape nen te roepen. Naar men aan de Gelderlander meldt, heb ben vijf zusters van de cowmmmautedt der zusters Frarf iscanessen aan de Van Olden- banieveldtetraat van het Duitsche ministerie van Oorlog bericht ontvangen, dat rij rich gereed hebben te houden om op het eerste telegrafisch bericht rich-bij den ambulance dienst van het Duitsche Rooide Kruis te ver voegen. ken van grondstoffen voor margarine en an dere vetten, ook waterstofgas gewonnen, welk gas wordt gébruikt in luchtschepen en lucht ballons. Daar er in geheel Duitschland slechts een 4-tal f abri eken bestaan waar dit soort gas genaakt wondt, zijn de Duitschers bang dat een vijandige hand de inrichting zou vernie len. De Duitsche post en telegraaf. Het verdient de aandacht, dat onder de telegrammen van hedenmorgen geen enkel telegram uit Duitschland was. Ook de Duit sche bladen werden niet door ons ontvangen. Meeting tegen den oorlog. Op het terrein der Amsterdamsche IJsclub het Concertgebouw dat eerst aangewezen was, was door den leger-commandanl in be slag genomen bad gisterenavond vanwege de S. D. A. P. een zeer druk bezochte meeting tegen den oorlog plaats. Het terrein, door electrische booglampen beschenen, leverde een fantastischen aanblik op; 6leeperskarren fun geerden als spreekgestoelten. Het woord werd gevoerd door de heeren Vliegen, Troelstra en Kleerckoper. Wij nemen de rede van den tweeden over. Mr. Troelstra, door de enthousiaste me nigte met daverend applaus begroet, wees er, volgens de Tel., op, boe het militarisme ge durende dé laatste jaren meer en meer ons denken in beslag neemt. In de laatste kwart eeuw zijn de militaire uitgaven in Europa per jaar van 25 tot 8000 millioen gestegen, wer den meer dan 150.000 millioen gulden aan militaire doeleinden besteed. En in plaats nu, dat al die schatten ons den vrede waarborgen, zien we 't juist gebeuren, dat een groote kliek van fabrikanten, belust op nieuwe leveranties, den oorlog uitlokt Wat de sociaal-democraat als bet eerste en het beste te doen heeft in den tegenwoordigen tijd Is de krachten te ontmas keren, die achter de hun dreigende gevaren schuilen. Op allerlei manieren worden de aanleidende oorzaken tot dezen oorlog opgesomd; iedere natie doet het naar mate het in haar kraam te pas komt, doch hoezeer wij ook den onlangs gepleegden sluipmoord afkeuren, aldus de heer Troelstra, wij mogen niet vergeten, dat de Oostenrijksche dynastie en hare satelielen belang hebben bij een zoo groot mogelijk ge bied, waarover zij kunnen heerschen. Indien het Oostenrijksche volk, die staalkaart van verschillende nationaliteiten, in zijn geheel ge vraagd werd welken regeeringsvorm hert den meest gewenschten achtte, zou men ten ant woord krijgen: een democratische republiek. Daarvan echter wil de betrekkelijk kleine groep, die den troon omringt, niets weten, evenmin als zij het kon aanzien, dat Servië tot bloei en ontwikkeling kwam. De groot grondbezitters in Oostenrijk vreezen de con currentie der Servische varkens met hun varkens, omdat zij weten, dat de bezittende klasse in Oostenrijk Servië Het licht in de oogen niet gunt, ontzeggen zij Oostenrijk het recht op te treden als de vermoorde onnoo- zelheid. Spreker zet dan voorts uiteen, dat het im- rpCTA»v.B.~. t». art van geneer nuropa tnans door oorlogs gevaar wordt bedreigd. Servië en Oostenrijk zijn feitelijk slechts de voorposten; de belan genstrijd van Duitscfiland en Engeland is het, die den toestand zoo uiterst gevaarlijk maakt. Als de groote massa wist wat achter dit ver vloekte web zit dan was in Europa alleen reeds het dreigement van den oorlog onmo gelijk, omdat dengeen, die er bet eerst over spreken zou, onmiddellijk den mond gesnoerd werd. Op het internationaal proletariaat rust de plicht, de groote massa ziende te maken. Nog is de arbeidersklasse lang niet wat ze wezen moet, maar wanneer we eenmaal ons doel be reikt hebben, namelijk wanneer we de regee ring overnemen van de kapitalisten, dan weet ik zeker, dat er geen. oorlog meer zal zijn, omdat dan achter ons een klasse staat die van den oorlog niets anders dan slechts ver wacht en zich niet wijs zal laten maken, dat er ooit iets goeds uit groeien kan. Thans ech ter zal ook deze lijdensbeker van dezen benar den tijd door ons leeggedronken worden, en de wetenschap, dat onze schoone, mooie zaak ook hieruit mei méér kracht naar voren tre den zal, dat ons streven naar den wereldvrede er slechts sterker door worden kan. Duïfsche passen A. IV. W. B. ingetrokken. Naar wij vernemen, zijn op last van de Duitsche regeering door den Duitschen con sul voor Nederland alle loopende passen van den Touristenbond, dlie nog uitgereikt zouden worden, ingetrokken. Degenen, die met geldige passen in Duitsch land vertoeven, kunnen niot meer met die passen in Holland terugkeeren. Deze maatregel geldt voor automobielen, motorrijfüuigen en rijwielen. Vredes vrienden. Men seint ons uit Brussel Het Bern er Vredesbureau, te Brussel verga derd, drong telegrafisch aan bij de regeering van Nederland. België, Zwitserland. Spanje, Portugal, Zweden, Noorwegen, Denemarken en bij President Wilson om bemiddeling q»" te bieden. Men ach rijft uit Emmerik aan de Geld.» Donderdagmorgen zijn te Eemmerik gearri veerd twee officieren en vijftig manschappen uit hert garnizoen te Kleef. De infanteristen gaan de „Gennania"-oliefahriek der ftnna Jungens bewaken en hébben daar post gerval. Od deve fabri^v -wordt behalve het verwer- Overgangsexamen cadetten school. Van de 32 cadetten, die aan het overgangsexamen aan de Cadettenschool te Alkmaar hebben deelgenomen, rijn 24 direct geslaagd, 7 voorwaardelijk, 1 niet. De namen der geslaagden zijn: Glèrum, Hamerslag, Hubeler, Hubenet, Hermans, Van Exter, Eng- les, Boester, Eland, Jansen, Lagas, Tersteege, J. N. H. Ldnck, Van Mourik, Lankamp, Van Oyen, Palmer, Van den Broek, Van Straten, Meerkamp van Embden, Van Langen, Ver spijeken, Warmenhoven. (Hbid.) officieren ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant worden toegelaten: a. voor infanterie hier te lande: J. H. van den Berge, F. H. M uwissen, L Been, D. J. Kwak, N. Kriens, M. P. Kokje Th. Hendriks, A. F. Lancker (voorwaarde lijk), M. W. van Stein Callenfels, J. A. Bou- man, W. B. de Jong, H. Th. C. Menting, J, H. "Wagenvoorde, "W. Bouhuys, P Weslerhof 'J. A. A. Sitsen, .T. van Rhijn, G. \V. t Hart A. "W. Abma. C. F. Hazenberg, II. F. Been hakker, A. J. A. Oudenatnpsen: b. voor infanterie in Nederlandsch-Indi$t D. P. F. Mars, Th. G. A. Doderlcin de "WÏÊi A. Voigt, E. F. Kon gen, J. A. van Dijk; c. voor administratie hier te lande: J. Heppener, G. J. van Dongen, J. F. Snij' dewint, G. D. Frijlink, A. van der Lip, A M. Hylkema; d. voor administratie in Nederlandsch» Indië: H. J. Pluym, H. G. Six Dijkstra. Vreemde arrestatie. In verband met het Reut er-bericht uit Londen, waarin sprake was van een student van den naarr Sineps, uit Wagemngen, die, verdacht vafi spionnage, gearresteerd zou zijn te New- Port. kan De Tijd mededeelen, dat een stu dent van dien naam in "Wagenlngen niet be kend is. Mr. Troelstra Is gisteren avond van zijn buitenlandsch verlof te Den Haag terugge keerd. Voor den dienst in Ned .-Indië is be stemd: L. Leger te 'sGravenhage voor in genieur bij het mijnwezen. Particuliere havens a den "Waterweg. Men maakt er de N. Crt. opmerkzaam op dat de met den heel' Thyssen verbonden onderneming Vulcan, niet de groote Vulcan-werf is die dread noughts voor de Dudtsohe Regeering bouwt, maar een op zich zélf staande, daarvan ge heel onafhankelijke onderneming. Thyssen's Vulcan "Werke zijn Duitsche ijzer- en staalgieterijen (MüMheim) waar voor de benoodigde ertsen over Rotterdam worden aangebracht <ioor oen Nederlandischc naamlooze vennootschap de N. V. Vulkaan. De bedoeling der aanvraag van den heer Thyssen is dan ook geen andere dan om onder Vlaardingen een eigen haven te heb ben, waar de ertsschepen voortaan zouden lossen en kolenvoorraden zouden liggen. Men wil daar geperfectioneerde werktuigen aanbrengen zooals die waarmede Thomsen's havenbedrijf in de Maashaven is toegerust. Politieke bedoelingen zijn derhalve aan de aanvraag volkomen vreemd. Zdj onderscheidt zich van andere dergelijke particuliere aan vragen van zuiver commercieel-induslrieelen aard élecihts hierdoor dat zij geschiedt ten behoeve van een Duitsche onderneming, door een met deze in verband staande Neder landsche naamlooae vennootschap. Nog in een bijvoegsel van de Staatscourant van 7 Juli j.l. (no. 156) vindt men de statuien opgeno men van de naamlooze vennootschap Scheepsbou w-m aatsch. ^Nieuwe Waterweg" (New Waterway Ship building Company) te "Rotterdam met c*ni H3zpix2i2xi Y<rn 15- iiiH1Htc.it, Trnorran VOOr- loopig 3 ton uitgegeven die voor 910 in han den zijn van de nml. verm. Furness^ Scheep vaart en Agentuur Mij. te Rotterdam en die- ten doei heeft: „het vestigen en expïoiteeren op terreinen te Schiedam of eWers in Nej derland van een scheepswerf en machinefa briek, ingericht tot het bouwen en reparee- ren van schepen enz...., alles in den ruim- sten zin van hert woord" een onderneming dus onder Engelsche controle die be paaldelijk scheepsbouw en -reparatie ten doei heeft en die aan de Engelsohe marine dezelf de diensten zou kunnen bewijzen als men veronderstelt dat de Duitsche marine zou kunnen gemeten van een inrichting als Thijs- sen's Vulkan. Met dit alles is aan hot op rich zelf reeds ongeioofelijke gerucht, dat de Nederlandsche regeering door het verlcenen van die (Voor- loonige?) vergunning aain deze laatste on derneming een blijk van bijzondere vriende- lïjfchead voor Duitschland zou hebben gege ven, alle grond ontnomen. Hetgeen niet weg neemt, dat de minister van waterstaat ook uit Internationaal oogpunt voorzichtiger zou heb ben gehandéld door de aanvraag van de hee ren Thyssen, in verband mot de toezegging van indiening van een "wetsontwerp, door rijn voorganger gedaan en door hem beves tigd, aan te houden Naar Reuter uit Londen seint, is in het Engelsche lagerhuis de quaestie van de clean"-haven hij Vlaardingen tor sprake gekomen. De Engelsche minister van bulten» landsche zaken Sir Edward Grey zeide in antwoord op een vraag: „Ik verneem, dat de concessie aan de ,Vulcan-maatschappij om de rivier bij Vlaardingen uit te baggeren en uit te diepen reeds in haar bezit is. Die concessie is in beginsel toegestaan, maar iS£ heb geen reden om tc veronderstellendat dtit eenigermate inbreuk zal maken op dé controle op den waterweg door die Neder landsche regeering. rk ben ingelicht, dat de maatschappij grond verkreeg met het doel erts te verschepen en ik twijfel ar niet aan dat iedere andere buitenlandsche maatschap pij het recht zou hebben een dergelijke con- cessie te verwerven." Hoofdcursus. De Minister van Oorlog brengt in de Staatscourant ter algemeene kennis, dat, in verband met den uitslag van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen voor eene plaatsdng op den Hoofdcursus, met in- flang van i October a*.. de navolgende onder De zweep van Troelstra. in het donkere Zuiden van Brabant werd hert mij verteld, schrijft Z. in Het Volk: Op een zonaerscshen Zondagavond trad zij naar buiten een deern van 38 jaren, wach tend haar minnaar, een Jongeling van even schuldeloozen leeftijd. Hoe heerlijk zou het rijn, zoo héél laat, stilletjes voor het huis waar haar vader reeds sliep, de koelte van den komenden nacht te genieten, in zijn bijrijn. Stil, vredig Brabanlsch dorpje, vèr, vér van het killere noorden; vergeten: maar gelukkig leven. Daar kwam hij aan. En reeds zou het on schuldig genieten beider harten beginnen te bekoren, toen haar vader, uit den sluimer ontwaakt, zich ongekleed vergeef me dat ik het ronduit zog, ma air hij was in rijn on derbroek naar buaten begaf, om een he vige phlEppIca toe te dienen aan de vrijende Jeugd. Was me dal ook een schandaal, om reed»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2