"^BINNENLAND. KOLONIËN. ji De geheele openbare meening is veront waardigd dat de czaar van den schandelijken oorlog van Oostenrijk-Hongarije tegen Servië sprak'.- iPraag, 5 Aug. Bij den stadhouder van Bohemen verscheen een deputatie welke na- inens 166 Czeehische districtsraden en de Jdaarbij behoorende gemeenten de verzeke ring gaf van hare onvoorwaardelijke trouw en toewijding aan den keizer, zoomede de 'verklaring dat men alles wil doen wat het gelang van het rijk vordert. f Weeuen, 5 Aug. Het Ukrainische Ver bond van Roelheensche afgevaardigden in de {Boekowina heeft een oproep gericht tot alle iRoetheensche gemeenten in de Boekowina, .waarin ze worden uitgenoodigd uiting te ge ven aan de solidariteit van het Ukrainische volk inet keizer en rijk. De oproep zegt: Keizer en jyaderland roepen ons op tegen Servië. Onze •beproefde Strouw zal geen oogenblik tot wankelen gebracht worden door het feit, dat Servië als Slavische broeder met de Ükraï- ners verwant is. Elk Slavisch volk, zij het het Servische of een ander, verbreekt iedere be schavingsgemeenschap met ons, zoolang moord èn misdaad zijn handelingen begeleiden. Na een geschiedenis, rijk aan wisselvalligheden en waarin juist de onderdrukking door de Slaven bloedige sporen bij ons achterliet, bracht ons, Ukraïners in Oostenrijk, het lot onder den scepter van den goedau monarch onzer edele dynastie. Onder de bescherming der Oostenrijkschc grondwet zien wij eenrus- tigen ontwikkelingsgang tegemoet tot voor spoed en geluk onzer natie. Wij willen daar om met blijdschap en gemeenschappelijk met andere volken voor dit schoonc land alle of fers brengen voor den keizer en de glorierijke Habsburgsche monarchie. S i m 1 a, 6 A u g. In Engelsch-Indiê heerscht groote geestdrift. Twee inlandsche vorsten bo Sen hunne legers aan Groot Brittannië aan teu dienste der gemeenschappelijke zaak. Berlijn. 7 Aug. Het nit ons vijan- dige deelen van het bnitenland ver spreide gerucht over een beweerd Bnitsch ultimatum aan Italië is, zooals van zeil spreekt, geheel ver zonnen. Weenen, 6 Aug, Een extra-nummer van de Wiener Zoitung bericht het volgende: Op grond van eene keizerlijke machtiging werd iöen 5en Augustus aan de ambassadeur van .Oostenrijk-Hongarije opgedragen de volgen de nota te richten tot de Russische minister 'van buitenlandscihe zaken. In opdracht van zijne regeering heeft de ambassadeur van .Oostenrijk-Hongarije de eer het volgende ter kennis te brengen van Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken: Met het oog op de dreigende houding van Rusland in het con flict tusschen de monarchie Oostenrijk-Hon garije en Servië, alsmede met het oog op het feit, dat Rusland tengevolge van dit conflict, blijkens eene mededeeling van het Berlijmsche kabinet, de vijandelijkheden tegen Duitsch- land meende te moeten openen en Rusland Tich dus in oorlogstoestand met genoemden Blaat bevindtbeschouwt Oostenrijk-Hon garije zich eveneens als zijnde in oorlogstoe- Stand met Rusland. Berlijn, 6 Aug. In Rome en Kopen hagen moeten geruchten in omloop rijn, dat de Duitschers Nederlandsch gebied overschreden Jhebben en dat de op Belgisch gebied staande troepen gedwongen zouden zijn geweest ora Jerug te trekken. Dergelijke geruchten zijn polkomen ongegrond. Antwerpen, 6 Augustus. Officieel .wordt gemeld, dat de militaire gouverneur in Antwerpen aan alle Duitsche en Oostenrijk- jche onderdanen bevolen heeft vóór heden ..middernacht de versterkte stelling vr Ant werpen te verlaten. Berlijn, 6 Aug. Over de demonsrtratién voor het gebouw van den Engelsohen am- S*assad'eirr bij het bekend worden van de En- elsche oorlogsverklaring is door een officieel onderzoek het volgende vastgesteld: Het pu bliek demonstreerde aanvankelijk slechts door vaderlandslievende gezangen en door kreten .legen personen, die uit de ramen van het gebouw naar buiten keken en met spottende gebaren naar het publiek wezen. Weinige mi- 'jiuten daarna werd het publiek uit het ge- 'bouw met zand, kiezel^eenen en Engelsche munten gegooid. Daarop rukten personen uit het publiek hot mozaikplaveisel steen en los en bombardeerden de ramen van de ambas sade. De politie zuiverde spoedig do straat jyan menschen Berlijn, 6 Aug. De vernieling van het prachtige nieuwe gezantschapsgebouw in Pe tersburg tracht men te verontschuldigen met de bewering, dat grootvorst Konstantijn door de Duitschcrs is mishandeld en dat een trein van <le keizerin-wedeuve was aangehouden. {Beide beweringen zijfi volkomen onjuist. De keizerin-weduwe is bij de aankomst van haren trein roet den meesten eerbied door vertegenwoordigers van het departement van buitenlandsche zaken, van den generalen staJ en van het spoorwegministerie ontvangen. De trein is, in plaats van door het oostelijke ge bied, dat zich in oorlogstoestand bevindt, door Sieeswijk-IIolstein naar Denemarken ge bracht. Dit geschiedde uit beleefdheid voor de hooge reizigster en om haar te ontzien. Ook grootvorst Konstantijn is op zijne reis door Duitsckland niet aan de geringste mishande ling bloot gesteld geweest; hij is geheel onge moeid gebleven* Londen, 6 Aug. Onder herhaalde uitbun dige toejuichingen verzocht eerste minister Asquith in het lagerhuis de vergadering het gevraagde crediet van 100 millioen ponden sterling toe te staan. Hij rechtvaardigde de houding van Engeland in de krisis, gewaagde yan de ernstige en volhardende pogingen van (minister Grey in het belang van een duur- Camen, eervollen Europeeschen vrede en zin speelde in vernietigende bewoordingen op Öc voorwaarde, waarop Duitschland getracht had de Engelsche onzijdigheid te koopen. Hij /verklaarde, dal Engeland zich met oneer be laden zou hebben en de belangen van het land zou hebben verraden, als het Duitschland's schandelijke voorstellen had aangenomen. ^(Luide toejuichingen). S Namens den nieuwen minister van oorlog, .maarschalk Kitchener, verzocht Asquith mach tiging om het leger met een half millioen man- J»happ*fi Je aansterken. oejy&tfungfcn). Asquith verklaarde nog, dat de oorlog is op gedrongen aan Groot-Brittannië, dat alle po gingen had aangewend tot behoud van den vrede. De regeering heeft het vertrouwen, dat zij haar zwaard voor eene rechtvaardige zaak ontbloot. (Luide toejuichingen). Engeland gaat ten strijde om zijne internationale verplich tingen te verv uilen en om op te komen voor het beginsel, dat kleine natiën niet moeten worden verpletterd, met tarting van de inter nationale goede trouw, door den wil van een sterken en overweldigenden staat. Geen volk heeft ooit een grooten strijd aanvaard met zuiverder geweten en krachtiger overtuiging, dat het het zwaard trok tot handhaving van een beginsel, welks handhaving eene levens voorwaarde is voor de beschaving der wereld. (Luide toejuichingen). De Belgen strijden, zij verliezen hun leven. Wat zou onze positie geweest zijn, als wij haddon toegestemd in dit schandelijke voor stel? Wat zouden wij krijgen, als wij hadden ingestemd met eene belofte, en niets meer, gegeven door een staat die op datzelfde oogen blik zijn voornemen aankondigde om zijn eigen verdrag te schenden? Wij zouden ons zelf met oneer bedekt en de belangen van het land ver raden hebben, als wij in zulk een aanbod waren getreden of ook maar geweifeld had den iri ons besluit. Asquith gewaagde in warme bewoordingen van de aanbiedingen tot steun, die van de koloniën waren ontvangen. Hij verklaarde, dat bet moederland een voorbeeld moet geven. Het voorstel betreffende de credictaanvrage werd eenstemmig aangenomen, het voorstel betreffende het leger eveneens. Bonden, 6 4ns. Be regeerlng; heeft ln het Lagerhuis eene aanvrage om snppletoire credieten ingediend voor het in dienst stellen van 67.000 officieren en manschappen der vloot voor het Jaar, eindigende 31 Haart 1915. Metz, 6 Aug. Het toenemende vertrouwen in de veiligheid van de-in de spaarbank be legde gelden en in de slagvaardigheid van bet leger blijkt uit de stijgende inlagen ln de spaarbanken in de beide laatste dagen met 110,000 mark. De Melzer Zcitung doet, op grond van ver schillende informatiën, uitkomen de uitmun tende stemming en de plichtgetrouwe houding van de in het land geboren Lolharingsche re servisten en landweermannen. Londen, 6 A u g. Reuter verneemt, dat zes leden van de Zuid-Afrikaansche defensie macht, waarvan drie Hollanders zijn en drie Engelscihen, die gedurende eenigen tijd on derricht hebben ontvangen hij het koninklij ke korps vliegeniers, met toestemming van de regeering der Unde, hunne diensten heb ben aangeboden aan liet War Office. Dit aan bod is in dank aanvaard door de rijksautori teiten. De hier bedoelde officieren zijn nu in aafieven dienst bij het koninklijke vliegers korps. Dit is slechts eene kleine aanwijzing van de geestdrift van de Zuid-Afrikanen, Hol landers en Engelschen, voor de vastberaden heid en de loyauteit van bet moederland. Zeer treffend is de geest, die aan den dag gelegd wordt door vele Zuid-Afrikanen van Hollandsche afkomst, die ijverig navraag doen hoe zij hot rijk in deze krisis het best bunnen helpen. München,6Ang. Het koningspaar heeft eene inzameling geopend voor hulp aan ge wonden en aan betrekkingen van de op ge roepenen. Voor heide doeleinden werd 10,000 mark gegeven. Londen, 6 Aug. In Londen en in het geheele land gaat men voort talrijke Duit- schers, waaronder personen van aanzien, in hechtenis te nemen. Londen, 6 Aug. De uitvoer van steen kolen uit Cardiff naar Europa is verboden, behalve voor Frankrijk, Rusland, Spanje en Portugal. Londen, 6 Aug. Onder de talrijke sche pen, die als oorlogsprijzen zijn opgebracht, zijn de Duitsche stoomschepen -voor de trans atlantische vaart Krinprinzessin Cecilie, van de Hamburg-Amerrkalijn, en Prinz Adalbert. Zij worden beide in Falmouth vastgehouden. New-Vork. 6 Aug. De White Star-boot Cedric, die van Liverpool naar hier bestemd is, is in Halifax binnengeloopen. uit vrees te zullen worden gepakt Brooklyn, 6 Aug. De dreadnought Flo rida heeft het marinedok te Brooklyn verlaten met verzegelde orders. Vermoedelijk zal het schip buiten de haven de wacht moeten hou den om te zorgen, dat de slipste onzijdigheid wordt in acht genomen. Oost-Indië Het verzet op Borneo. Het verzet in de residentie Wester-afdce- llng van Borneo, heeft zich in dat gewest uit gebreid, doch de regeering is verzekerd, da tl den gouverneur-generaal voldoende midde len ten dienste staan voor krachtdadig op-1 treden. Den 29sten Juli zijn twee compagnieën vertrokken. Het flottieljevaartuig Mataram is mede derwaarts gezonden. Het bevel over do troepen is opgedragen aan den luit.-koL Spruyt, terwijl de generaal-raajoor Van Riet schoten als regeerings-commissaris naar de Wester-afdeeling is gereisd. Nederland en de oorlog. H. M. de Koningin. De Koningin maakte gisterenochtend rvroeg een militaire inspectietocht naar het West- land. In staat van oorlog. Thans Is het geheele grondgebied des rijks in staat van oorlog verklaard. Raad van State. De Raad van Staten is Woensdagavond in spoedvergadering bijeen geweest. Eerste Kamer. Vergadering van 6 Augustus, circa 2 uur geopend. I D«e voorzitter, Baron ,Van Voorst tot tóoorpt deelde mede dat eenige leden wêi. geus beroepsbezigheden en slechte communi catie, afwezig zijn. Besloten werd de ontwerpen betreffende amnestie aan deserteurs en nopens de zilver- brons in de afdoelingen te onderzoeken. Daarna word! de vergadering voor eenigen tijd geschorst. De vergadering wordt te 2.25 hervat Zon der beraadslaging of hoofdelijke stemming worden de heide ontwerpen aangenomen, waarna de vergadering wordt gesloten. Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn de wetsontwerpen tot uit gifte van zilverbons en tot a mm es tie v erleeni ng van deserteurs aangenomen. De heer Troelstra huldigde de regee- ringsmaatregelen en drong aan op onver zwakte handhaving onzer strikte neutraliteit, al gaat veler sympathie uit naar de. dappere Belgen. Dc heer Bos sloot zich bij den beer Troel stra aan. Minister Cort van der Linden beloof de maatregelen om het Kamerlidmaatschap te doen behouden door dienstnemende Kamer leden- Minister Treub bleef een moratorium af wijzen. De regcering overlegt met een groep financiers over «oliede crediet verleening. Buitengewone Staatscourant. Een gisteravond verschenen buitengewone Staatscourant bevat de wetten betreffende amnestie en uitgifte van zilverbons, benevens het Kon. Besluit tot vaststelling van den uitcr- lijken vorm en van de hoeveelheid van elke soort der uit te geven zilverbons. Uit dit be sluit blijkt, dat de kleur van ondergrond, vig net en rand is lichtbruin voor de bons van f 1, lichtblauw voor die van ƒ2.50 en licht groen voor die van ƒ5 en de cijfers resp. zijn in donkerbruin, donkerblauw en donkergroen. De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. Uitgegeven zullen worden ten hoogste tien millioen zilverbons van een gulden, 4 mil lioen van twee en een halven gulden en een millioen van vijf gulden, dus totaal voor een bedrag van 25 millioen gulden, welk bedrag wordt uitgegeven naar gelang daaraan de be hoefte blijkt te bestaan. Nog bevat deze Staatscourant koninklijke besluiten van den 6en Augustus 1914 nopens verbod van vervoer van sommige artikelen van uit het gebied van de stelling van Amster dam en van uit de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak uit naar dc overige dee- len des Rijks. Verboden is het vervoer van le vensmiddelen en grondstoffen ter bereiding daarvan, vee, visch, gevogelte en andere le vende voor menschclijk voedsel geschikte die ren, genotmiddelen, dranken en drinkwater, landbouwproducten, genees- en verbandmid delen en de grondstoffen daarvoor, veevoo- derartikelen. kleeding, schoeisel en dc grond stoffen daarvoor, nachtlegervoorwerpen en de grondstoffen daarvoor, brand- en lichtstof fen, benzine, motor- en smeeroliën, smeermid delen en vetten, chemicaliën, springmiddelen en de grondstoffen daarvoor, paarden en an dere trekdieren, transportmiddelen en onder- deelen daarvan, motoren, machines, werktui gen en gereedschappen, metalen, hout en an dere bouwmaterialen, papier, verpakkings middelen, wapenen, munitiën en zulks totdat daaromtrent nader zal zijn heslist en voor zoover door de commandanten dier stellingen of een hoogere militaire autoriteit noodig wordt geoordeeld. Dankbetuiging aan het spoorweg* personeel. Bij circulaire is thans aan het personeel dor Nederlandsche spoorwegen bekend ge maakt eone dankbetuiging van Z.Exc. den op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, ge richt aan de directies der verschillende spoor weg-maatschappijen. Het schrijven van Z. Excellentie luidt als volgt: Volgens de bij mij ingekomen berichten heeft het mobilisatievervoer en het daaropvolgende gereedstellen van hel materieel voor een even tueel concenlratievervoer met de meeste orde en regelmaat plaats gehad en is op den be paalden tijd gereed gekomen. Deze voor onze landsverdediging zoo be langrijke uitkomst zijn wij verschuldigd, be halve aan de met Uwe medewerking samen gestelde zorgvuldige regelingen, aan de bij zondere toewijding, de inspanning en het oor deelkundig beleid van de bestuurders der spoorwegdiensten en van hun geheel perso neel, van de hoogste rangen tot de laagste toe. Ofschoon ik reeds bij voorbaat op deze ver blijdende uitkomst had gerekend, is het mij toch een groote voldoening te kunnen con- stateeren, dat zij ten volle is bereikt. Het is mij eene behoefte, mijne Heeren! U en Uw personeel voor deze voortreffelijke proeve van organisatie en werkkracht namens de strijdmacht onder mijn bevel mijne groote ericentelijkheid uit te spreken en aan mijn overtuiging uitdrukking te geven, dat het va derland ook in de volgende dagen op UwT al ler medewerking zal kunnen rekenen. De Luitenant-Generaal, Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, (get.) C. J. SNIJDERS. Onze koloniën. In verband met de benarde omstandigheden, waarin het vaderland verkeert, heeft de re geering besloten, vooralsnog aan H. ML de Koningin geen voordracht te doen voor een opvolger van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, den heer A. "W. F. Idenburg. Tot dusver bereikten den minister nog geen berichten, waaruit zou zijn op te maken, dat in Itadië reeds de terugslag gevoeld wordt van die economische moeilijkheden, die zich in Europa en meer in het bijzonder in Neder land voordoen. Ook berichten van de Java*» scihe Bank wijzen niet op storingen van dien aard. Weliswaar ondervindt de uitvoer van producten vertraging, doch er zijn maatrege len getroffen en in beraad genomen om het verleOnon van ruim crediet te bevorderen. Hoezeer de telegrafische gedacht en wisseling tusschen het operbestuur en de Indische re geering stoornis ondervindt, is tot dusver aanraking mogelijk gebleven. De regeering werkt mede om de gemeenschap per zeepost te onderhouden. De Indische officieren met verlof rijn 4 Ia suite van de koloniale reserve gevoerd en evenals dat korps ter beschikking van deul minister van oorlog jgesteld* Tal vaftf büer .YSÜ toevende Indische burgerlijke ambtenaren, gewezen ambtenaren on oud-militairen heb-, ben hun diensten ten behoeve van het vader land aangeboden. Met de West-Indische koloniën bleek ook gisteren nog telegrafische gemeenschap mo gelijk. Onzijdigheid. In een buitengewone Staatscourant bren gen de ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine, van oorlog en van koloniën, tor kennis, dat de Nederlandsche regeering in den tusschen de met Nederland! bevriende mogendheden Groot-Brübamnic en Duitschlajnd en België en Duitschland uitge broken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. Voor de handhaving van die oaizijdigheid zijn de gewone bepalingen vastgesteld Geen schorsing van betalings verplichting. Woensdagmiddag had ten kantore van de Nederlandsche Bank een vergadering plaats van het bestuur van het bankiersconsortiura met dr. D. Bos, der Tweede Kamer, die na mens den minister van Landbouw, enz. van gedachten kwam wisselen over de vraag of wettelijke maatregelen zullen worden geno men, die tot geheele of gedeeltelijke schor sing van betalingsverplichting kunnen leiden. Des avonds werd een bijeenkomst gehou den van de directie der Nederlandsche Bank met het bankiersconsortium. Na afloop der vergadering werd door de heeren Vissering en Van Aalst aan den minister een telegram verzonden, waarin als eenparige meening der vergadering, het ne men van bijzondere maatregelen p dit oogenblik ontraden werd. Naar aanleiding der tc Amsterdam gehou den besprekingen, schijnen geen voorstel len lot maatregelen, die wettelijk uitstel van betaling zouden gedoogen, van de regeering te verwachten zijn. Gisteravond werd bij den minister van Land houw een groote vergadering gehouden van presidenten der Kamers van Koophandel uit het geheele land, groot-handelaren en indus trieel en, welke werd bijgewoond door den president der Nederlandsche Bank. den pre sident der Nederlandsche Handel-Maatschap- pij en de voorzitters der effecten-vereenigin4 gen te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, waarin waarschijnlijk dezelfde onderwerpen zouden worden behandeld Voorkoming van executies en faillissementen. De minister van justitie heeft de volgende circulaire gericht aan den Ho ogen Raad, de gerechtshoven, arrondissements-rechtbanken en kantongerechten, het openbaar ministerie bij de rechtscolleges en aan heeren notarissen. „Bij het intreden van den toestand van oorlog of oorlogsgevaar in ons land en in de naburige Rijken, is reeds dadelijk van ver schillende zijden aangedrongen op het in stellen van een moratorium. De Regeering. overleg plegend met eenige vooraan staande personen uit de financieele wereld, is van oordeel geworden, dat zolk een zeer ingrij pende maatregel de gespannen economische toestanden van ons land wellicht nog zoude verergeren. Niettemin schijnt het wenschelijk. dat zoo veel mogelijk worde voorkomen, dat perso nen, die in tijdelijke ongelegenheid zijn ge raakt, do^r een oogcnblildkelijken maatregel aanstond:-»geheel worden te gronde gericht, terwijl zij door eenig uitstel wellicht in de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld hun vermogentoestand nog te herstefien. De minister is van oordeel, dat in deze richting zoowel door de verschillende rechterlijke colleges en de kantonrechters, alsook door de notarissen veel kan worden bijgedragen, om een gerechtelijke of buiten gerechtelijke uitwinning van goederen of faillie.tverkiaring voorshands te voorkomen, wanneer het niet-voldoen aan zijne verplich tingen door den debiteur alleen of hoofdza kelijk moet worden toegeschreven aan de buitengewone tijdsomstandigheden. Zulks zoude kunnen geschieden door het verleenen van uitstellen door don rechter, in den geest bijv. van art. 1302, -lie lid, B. W., alsook door te trachten schikkingen tot stand te brengen waartoe zoowel rechters ais notarissen zul len kunnen medewerken. Het spreekt van zelf, dat de Regeering er geen oogenblik aan denkt te trachten op cenigerlei wijze de zelfstandigheid der rech terlijke macht aan te tasten, noch te willen raden tot stappen, die met den geest der wet niet geheel zonden zijn overeen te brengen. Maar waar in het algemeen de rechterlijke mariit er reeds naar streeft te voorkomen, dat door onnoodige gestrengheid een tijdelijk io moeilijkheden verkeerend schuldenaar te gronde wordt gericht, die bij zachter toepas sing wellicht had kunnen wonden behouden, meent die Regeering, dat thans 's Lands be lang mede brengt, dat de rechterlijke macht dit standpunt meer dan ooit inneemt. Onder de zeer ernstige politieke en econo mische omstandigheden, welke het Rijk on zijne Koloniën doormaakt, veroorlooft de ondergetoekende zich mode namens de ge heele Regeering met den meesten aandrang aan de rechterlijke macht, hot openbaar mi nisterie en aan notarissen te verzoeken door eene wetsuiücgging en notariecle praktijk, welke zich aan die omstandigheden aanpas sen, voor zooveel in hun vermogen is, tc voorkomen, dat de economische toestand voor talrijke Nederlanders niet nog ongunstiger worde dam onvermijdelijk is." Een gelijk verzoek is gericht tot de orden van advocaten en d<e presidenten der rech terlijke coRegièn cn Kantongerechten zijn verzocht zoo mogelijk te willen bevorderen, dat ook de deurwaarders zich naai* deze ge dragslijn voegen. mm~ Onderling hulpbetoon bij den landbouw. Aan de vereenigingen op landbouwgebied Is de volgende missive verzonden: Door de mobilisatie en de paardenvordering zijn aan het landbouwbedrijf vele handen en veel trekkracht onttrokken en wel juist in de periode waarin men beide Het meest noodig heeft Het komt mij dan ook voor een drin gende elsch te zijn, dat de landbouworganisa tie*, voor zoover zulks nog niet i* geschied, de handen ineen slaan, om door eene doelmatige regeling de ondervonden nadeelen tot een mi nimum terug te brengen. Zoodoende zou waar- achitnjp* «po althfg# piet JBepaehen ep paarden \rordcn opgevorderd, de behoorlijke behandeling van den oogst nog niet ln gevaar behoeven te komen. Het is mij uit verschillende berichten geble ken, dat de ondervonden last zeer ongelijk over de verschillende landbouwers is verdeeld. De een moet een groot deel van zijne werk krachten en van zijne paarden afstaan, de an der slechts een klein deel. Groot bezwaar wordt vooral ondervonden, waar het hoofd van het bedrijf zelf werd opgeroepen, of waar een kleine landbouwer met één of twee paai^ den van al zijn trekkracht werd beroofd. Waar deze moeilijkheden ln erge mate wor den ondervonden, komt het mij wenschelijk voor, dat de groote en kleine landbouwver:- eenigingen en hare afdeellngen overgaan tot het vormen van plaatselijke comité's, die eene op onderling 'hulpbetoon gebaseerde regeling treffen, waardoor de beschikbare arbeids- en trekkracht zoodanig wordt verdeeld, dat, al thans wat de noodzakelijke werkzaamheden betreft, allen zijn geholpen. Voorts kan er niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, dat in verschillende andere bedrijven arbeiders vrij zijn gekomen, waar onder er vele zijn, die vroeger als landbouw- arbeider hebben gewerkt. Van deze arbeiders zou thans in vele gevallen een nuttig gebruik kunnen worden gemaakt. Waar zij ter plaatse zelf aanwezig zijn, zullen deze werkkrachten en de landbouwers elkander vanzelf of door bemiddeling van het plaatselijke comité ge makkelijk kunnen vinden. Waar zij echter van elders moeten komen, geef ik in overweging, dat men zich wendt tot de naastbijzijnde ar beidsbeurs. Kan déze het gevraagde zelf niet leveren, zoo wordt door middel van een voor dit doel dezer dagen opgerichte centraal bu reau de hulp inroepen van andere arbeids beurzen. Ik vestig er inzonderheid de aandacht op, dat het de bedoeling is, alleen zoodanige werk krachten te nemen, waarvan men met vrij groote zekerheid kan aannemen, dat zij voor het te verrichten landbouwwerk geschikt zijn. Terwijl ik de landbouw-organisaties met aandrang opwek om de handen Ineen te slaan, eindig ik met het uitspreken van de hoop, dat door krachtig initiatief en eendrachtige sa menwerking de ondervonden moeielijkheden zooveel mogelijk worden ondervangen. D.e Directeur-generaal van den Landbouw P. VAN HOEK. De oogst. Op telegrafische informatie vafn .vensóhil- lende oorden: des lands heeft de directeur- generaal van den lanlbouw in overgroobo meerderheid der gevallen antwoord ontvan gen, dat het met de verzorging van den oogs' wel zal gaan en voor gebrek aam wenkkrach ten niet behoeft gevreesd te worl-en. Land en tuinlxwrw-leeraren zijn aangeschreven om zooveel mogelijk de werkzaamheden te ver lichten der te vormen plaatselijke comtté's voor onderling hulpbetoon hij de oogstbezoï*- ging* Vrijwillige automobilisten en motorrijderscorpsen. De vrijwilligerskorpsen van automobi listen en motorrijders zijn voltallig. Er wor den dus geen vrijwilligers meer voor aange nom^n. Noodhospitalen. De commandery Nederland der Johanni ter-orde, hij kon. besluit van 19 Maart 1913, S. 113 erkend en toegelaten tot vrij^willige ver pleging van zieke en gewonde personen, be- hoorende tot de legers en vloten van oorlog voerende mogendheden en als zoodanig staande onder de algemeene leiding van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft, daartoe door de eigenaren in staat gesteld, aan het hoofdcomité van het Nederlandsche Roodo Kruis aangeboden de volgende tot nood-hos pitaal ingerichte huizen: Kasteel Harderbroek, te Driebergen van G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek, Csadjutor der commandery voornoemd: Kas teel Amerongen te Amerongen van graaf Va; Aldenburg Bentinck; Slot te Zeist, van jhr. Schuurbeque Boeye; Kasteel Nederhorst der Berg te Nederhorst den Berg van baron Van Lynden van Nederhorst; Huize Rhijnstein te Arnhem van jhr. J. C. W. Schimmelpenninck; Kasteel Deurne te Deurne van baron De Smeth van Deurne, De leiding vam bovengenoemde noodhospi talen is aam ridders van genoemde orde opge dragen en aan ieder bovendien een ridder tol hulp toegevoegd. Jhr. mr. Van Bevervoorden tol Oldemeule te Amsterdam richtte het Huis Nazareth, Egelantiersgracht te Amsterdam, in tot noodhospitaal en stelde dit ter beschik king; van welk noodhospitaal hij als leider op treedt. Verder neemt graaf Van Recht eren Limpurg te Arnhem 10 complete bedden voor zijn rekening in het hospitaal aldaar en heeft baron van der Borch van Vorden de leiding verkregen van hel tx>t hospitaal ingerichte Herstellingsoord te Vttrdem. In het geheel zijn 300 bedden beschikbaar. Aan don hoofdcommissaris van het Neder landsche Roode Ivruis zijn twee ridders toege voegd. Verdea* heeft bacon Stratenus zij-n huis Nieuw Ramde te Diepenveen tor beschikking gesteld van dir. Offerhaus te Deventer, ter wijl jhr. mr. Aul. J. Melvill van Garnbee, te Eysenburg, zich heeft belast met de admini strate van het te Driebergen opgericht hos pitaal. Voor zoovei* zij niet als militair in actieven dienst zijn, of dit met hun ambtelijke betrek king vercenighaar is, hebben de méeste rid ders zich voor hot liefde wefric beschikbaar gesteld; velen hunner hebben automobielen ten gebruike van het Ned. Roodle Kruis aan geboden. Z. KL H. 'de Prins detr Nederlanden corn- mendafor der Commendery, stelt zich dage lijks op de hoogte door persoon-lijk bezoek aan het bureau der Gommendery. gevestigd te 's Gravenhage, Demieweg 124 b., ten huize van jhr. mr. dr. A. J. van Gittors. (N. a.) Roode Kruis. Er komen uit versdheidene dealen des land» tal van aanMedflngen in van personen, dié hunne buitenplaatsen, villa's of buizen bé® schikbaar stellen voor den dienst van het Roode Kruis. D$ geneeskundige heeft zes hospi-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2