Staat van Oorlog. Wordt gecolporteerd uitsluitend door de werkeloozen. AVOND-EDITIE. 7 AUGUSTUS 1914. No. 5. PRIJS 2 CENT. Het Amersf. Drankweer-Comité NEDERLAND. STATEN-GENERAAL. BELGIË. richt tot de ingezetenen het dringend ver zoek om vooral in deze dagen het ge bruik van alcoholvrije dranken te bevorderen, of althans aan anderen, alcoholhoudende dranken niet aan te bieden, of, wat erger is, op te dringen. leder werke mee om de hoofden kalm te houden. Gezien het Koninklijk besluit van 30 Juli 1914 No. 72 Overwegende dat het noodzakelijk is, bui tengewone maatregelen te nemen van de verdediging des lands; hebben goedgevonden en verstaan te be palen dat van den 6en Augustus 1914 in staat van oorlog wordt verklaard 1.) het gebied, behoorend tot: de stelling van den Helder; de stelling van de Monden der Maas en het Haringvliet; de .nieuwe Hollandsche waterlinie; 2.) het grondgebied der gemeente Wester voort en Duiven, rondom het verdedigings werk bij Westervoort; alsvoren de gemeenten Pannerden, Bem- mel en Millingen, rondom het fort op den Hoofddam bij Pannerden; alsvoren der gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag rondom de kustbatterij bij Neuzen; alsvoren der gemeente Ellewoutsdijk, rond om het fort te Ellewoutsdijk. De Staatscourant bevat de Koninkiijke Besluiten van den 6en Augustus 1914 nopens verbod van vervoer van sommige artikelen uit het gebied van de stelling van Amsterdam en uit de stelling van het Hollandsche Diep en het Volkerak naar de overige deelen des Rijks. Verboden is het vervoer van levensmiddelen en grond stoffen ter bereiding daarvan, vee, visch, gevogelte en andere levende voor menschelijk voedsel geschikte dieren, genot middelen, dranken en drinkwater, landbouwproducten, ge nees- en verbandmiddelen, en de grondstoffen daarvoor, veevoederstoffen daarvoor, nachtlegervoorwerpen en de grondstoffen daarvoor, brand- en lichtstoffen, benzine, motor en smeeroliën, smeermiddelen en vetten, chemicaliën, spring middelen en de grondstoffen daarvoor, paarden en andere trekdieren, transportmiddelen en onderdeelen daarvan, mo toren, machines, werktuigen en gereedschappen, metalen, hout en andere bouwmaterialen, papier, verpakkingsmiddelen, wapenen en munitiën en zulks totdat hieromtrent nader zal zijn beslist, en voor zoover door de commandanten dier stelling of een hoogere militaire autoriteit noodig wordt geoordeeld. Inspectietocht Koningin. De Koningin maakte hedenochtend vroeg een militairen inspectietocht naar het Westland. De Engelsche vloot in de Noordzee. Men meldt uit IJmuiden: Eenige stoomtrawlers, welke hedenmorgen van de visch- vangst te IJmuiden terugkeerden, rapporteeren dwars van Texel 21 Engelsche torpedobooten en een slagschip gezien te hebben, welke zich in N. O.-richting voortspoedden. Handelsbl. Geen postwissels ef, post-quitanties naar Be^ië. De directeur-generaal der jfisterijen en telegraphie maakt bekend, dat in België de inknationale dienst der postwis sels en de dienst tot invordeing van gelden op quitantiën, is gestaakt. Postwissels en iuitantiën voor België zullen derhalve tot nader bericht dëir de postkantoren niet ter ver zending worden aangenomeij (St. Ct.") TWEEDE KAMER. Amnestie votr deserteurs. De VOORZITTER deelt nnde dat zooeven is ingekomen een nog niet gedrukt wetsontwerp betreffende de amnestie en verzoekt den griffier dit vior te lezen. Uit deze voorlezing blijkt, |at de buitengewone omstan digheden het wenschelijk malen amnestie te verleenen aan al diegenen, die hetzij als dienstplichtigen, hetzij als vrij willigers, hetzij in andere hoedanigheid vóór 1 Augustus 1914 zich schuldig gemaakt lebbende aan desertie, indien zij zich hebben aangemeld cf alsnog onmiddellijk zullen aanmelden na de mobilisatie. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de heerschende omstandigheden het wenschdlijk maken aan de bedoelde personen hun terugkeer bij leger en vloot te vergemakke lijken. Amnestie en zilverbons. Nader seint men De Tweeds.-K^iïïcr - A.I<UIJ,Ï--|, Jiei wetsontwcip voor uitgifte van zilverbons e'n het heden ingediende wets ontwerp voor het verleenen van amnestie aan deserteurs, die zich alsnog voor den militairen dienst aanmelden. De heer TROELSTRA huldigde de maatregelen der re geering en drong bij haar aan op onverzwakte handhaving van strikte neutraliteit, al gaat zeer zeker veler sympathie thans naar het dappere België. De heer BOS sloot zich bij den heer Troelstra aan. („St. Ct.") Staatsloterij. De Bekendmaking iti de „St. Ct." van het uitstellen der trekking der Staatsloterij is van den volgenden inhoud: lo. In verband met de ernstige omstandigheden waarin ons land thans verkeert, ondergaat het plan der 406de Ne- derlandsche Staatsloterij eene wijziging, uitsluitend ten aan zien van de tijdstippen waarop de collecte ter directie der Staatsloterij wordt geopend en gesloten en van die waarop de trekkingen der tweede, derde, vierde en vijfde klasse plaats hebben. Dientengevolge wordt de trekking der tweede en volgende klassen tot een nader te bepalen tijdstip uitgesteld: 2o. de termijn voor de verwisseling der classikale loten geldig voor de tweede klasse van bovengenoemde loterij, wordt dientengevolge tot een nader te bepalen tijdstip ver lengd. In verband met het bovenstaande zal een gewijzigd plan der 406de Staatsloterij te zijner tijd worden openbaar ge maakt. De prijzen en premiën gevallen op reeds getrokken loten worden, na aftrek der wettelijke korting, evenals de op die loten verschuldigde teruggaven van te veel betaalden inleg, als tot dusver, zonder eenig voorbehoud uitbetaald. Vorenstaande maatregelen dienen uitsluitend om een ieder die bij de Staatsloterij belang heeft, zoo veel mogelijk voor schade te vrijwaren. Inlijving lichting 1915. Bij Kon. Besl. van 4 Aug. (St.bl. No. 374) is, betreffende de inlijving van ingeschrevenen voor de lichting 1915, be paald, dat de regeling van al hetgeen ingevolge art. 4 der wet van 3 Aug. (Stbl. No. 349) moet worden geregeld, ge schiedt door den Minister van Oorlog in overleg, voor zoo veel noodig, met de Ministers van Marine en Binnenlandsche Zaken. Voor zoover het echter onderwerpen betreft, die moeten worden geacht uitsluitend te behooren tot het gebied van het Departement van Marine, geschiedt de regeling door den Minister van Marine. („St. Ct.) Geneeskundige dienst. De Minister van Oorlog gelast de studenten in de ge neeskunde die, volgens het Reglement, behoorende bij het Kon. besl. van 18.Juni 1913 (Staatsbl. no. 279), zijn aange nomen om overeenkomstig de bepalingen van dat Reglement te worden opgeleid tot officier van gezondheid bij het leger hier te lande voor zoover zij niet tot eenigen dienst bij de 'landmacht verplicht zijn zich onverwijld bij het naast- bijzijnd militair hospitaal aan te melden. Studenten die aan deze oproeping niet voldoen, zullen van de aangegane verbintenis worden ontheven, met ver plichting tot teruggave van alle te hunnen behoeve door den Staat betaalde gelden, vermeerderd met de daarop val lende renten. („St. Ct.") Weder ingedeeld in het Nederlandsche leger. Bij Kon. Besl. van 5 Aug. is de Minister van Oorlog ge machtigd kapt. J. E. Snellen van Vollenhoven, zoomede lste luit. J. H. Sar en J. Fabius aan wie bij Kon. besl. van 18 Febr., met ing. van 24 Febr., machtiging is verleend om tijdelijk in Albaneeschen krijgsdienst te treden en aan wie tijdelijk een eervol ontslag uit den mil. dienst is ver leend, weder in te deelen bij het leger hier te lande en wel bij de inf., voor zooveel de beide eerstgen. officieren, en bij de art., voor zooveel laatstgen. officier betreft, met dien verstande, dat genoemde kapitein, zoo noodig, bij zijn wapen tijdelijk als overcompleet wordt gevoerd. („St. Ct.") Prins Hendrik te Maastricht. Prins Hendrik ging zich gisteren per auto te Maastricht van de werkzaamheden van het Roode Kruis overtuigen. De Duitsche gezant bij het Engelsche hof. Gisteravond te negen uur kwam met een extratrein van IJmuiden aan het Centraal Station alhier aan de Duitsche gezant bij het Engelsche Hof, Fiirst Lichnowski, met het gezantschapspersoneel en de verschillende in Engeland ge vestigde consuls van Duitschland en eenige reservisten, voor den krijgsdienst opgeroepen. Het gezantschap was te IJmuiden gebracht door het stoom schip „Petersburg", van de Harwich-lijn, daartoe afgehuurd door de Britsche Regeering. Het vertrek van den gezant uit Londen had zonder eenig incident plaats gehad. Hedenmorgen, even buiten het kanaal, ontmoette de „Petersburg", die de Duitsche en Engelsche vlaggen voerde, een Engelsche topedo-bootengroep met eenige torpedoboot- jagers in 't geheel 19 oorlogsvaartuigen. Toen de „Petersburg" niet spoedig bijdraaide, werden voor den boeg van boot twee scherpe schoten gelost. Na te hebben bijgedraaid kon het schip zijn weg vervolgen. Nadat de gezant en het personeel in de restauratiezaal van het Centraal-Station haddeq gedineerd, werd even over half tien de reis naar Duitschland vervolgd. (De Courant.) Hart voor zijn vaderland. Dinsdagavond laat heeft zich in de infanterie-kazerne te Haarlem aangemeld een milicien van het 10 reg. inf., die als deserteur in Zwitserland woonachtig was. Met achter lating van zijn vier kinderen met zijn moeder zijn vrouw was kort te voren overleden heeft hij vier dagen grooten- deels gemarcheerd om zijn plicht tegenover zijn vaderland te vervullen. Zeer vermoeid en totaal uitgeput van honger, kwam hij in de kazerne aan, waar hij dra van het noodige werd voorzien. Gelukkig voor hem kan hij volgens bevelen van regeeringswege voor zijn desertie buiten vervolging worden gesteld. (Hrl. Dagbl.) De brug bij Westervoort. De versperring van de spoorbrug te Westervoort is op geheven; de treinen rijden weer regelmatig naar Zevenaar. De koning der Belgen hield in het Palais de la Nation de volgende rede Dat sedert 1831 de natie niet een zoo tragisch oogenblik heeft gekend als het huidige. „Maar wij zullen", zoo zegt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 5