ti Men schat het aantal dooden aan Duitsche zijde op 7000. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. ZWEDEN. ZWITSERLAND. ENGELAND. LAATSTE BERICHTEN. Collecte Roode Kruis. hij, geen offer ontzien om 't vaderland te verdedigen. De jeugd is bereid onze onafhankelijkheid te verdedigen en in naam van het land breng ik haar mijn groet. Wij moeten slechts één wil hebben ons grondgebied verdedigen met een onwrikbare hardnekkigheid". En de koning vervolgde „Zweert gij, dat gij het erfdeel onzer voorvaderen ongeschon den zult bewaren?" En de geheele vergadering antwoordde als een man: „Ja." Toen zeide hij, dat hij in de toekomst van België geloofdeEen land, dat zijn bestaan verdedigt, kan niet ten ondergaan. „Leve het onafhankelijke België!" Daarop behandelde de minister-president De Broqueville de Duitsche nota en het antwoord van België. Hij spoorde aan tot verdediging van het vaderland. Uitroepen van „Leve België, leve de vrijheid volgden op zijn woorden. Brussel, 5 Augustus. Generaal Leman heeft een volkomen succes behaald. Geen enkele aanval van de Duitschers is geslaagd. De Belgische troepen voerden geen vestingoorlog, maar manoeuvreerden en leverden bijgevolg een waren veldslag. Zij gedroegen zich met buitengewone standvastigr heid, terwijl zij toch met een zeer uitgebreid front vochten en overal krachtdadig werden aangevallen. Het 7e Duitsche legercorps deed een aanval in het dal van de Vesdre (zijrivier van de Ourthe). Veertigduizend Duitschers waren slaags tegen 25,000 Belgen. De aanval werd afgeslagen. Een daarop ondernomen tegenaanval van de Belgen had volkomen succes. Het 7e legercorps is in aftocht. Een gedeelte zou over Nederlandsch gebied zijn getrokken, de Belgen zouden voor de grens halt gehouden hebben. De Belgen raapten 600 gewonden in de Duitsche linies op. Men denkt, dat het 10e Duitsche legercorps een nachtelijken aanval zal doen. N. R. C. Bij Luik worden de Duitschers op alle linies teruggeslagen. Hun taktiek wordt als slecht beschreven, terwijl de Belgische troe pen hooge waarde toonden te bezitten. Eén Belgisch escadron lanciers zou tegen zes Duitsche escadrons een charge hebben uit- voerd. De verrichtingen der Belgische genie. Reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, gelijk men weet, de Belgische genie de bruggen van Visé en Argenteau doen springen. Een inwoner van Visé verhaalde aan de Gazette de Liège „Het was omstreeks kwart voor elven. Ik maakte mij gereed om naar bed te gaan, toen ik eensklaps eene vervaarlijke ontploffing hoorde. Daar hebt ge 't! dacht ik; de Duitschers zijn'de grenzen over. r r\r-1 nffincNti crppri fwiifel t\.oru> naaien ccnc mvuvtw t j~ meer, de Duitschers naderen. Ik kleedde mij aan en ging naar beneden. De verschrikte inwoners kwamen uit hunne huizen. Ik vernam dat men de bruggen van Visé en Argenteau had doen springen. Een korporaal had gemeend Duitsche helmen te zien en hij had onmiddellijk alarm geslagen. Omstreeks kwart voor vieren nieuwe ontploffing, nog heviger dan de vorige. Aten deed de brug van Visé verdei springen, daar de vorige ontploffing niet voldoende uit werking had gehad. Van al de huizen in den omtrek springen de ruiten. Ont zaglijke steenblokken, van de brug opgeworpen, vielen neer aan den voet van den berg. Een van deze vloog door den muur van een naburig gebouw en maakte er eene bres van 3 meters breed. (Gazette de Liège.) Proclamatie van den Duitschen Keizer. Berlijn, 6 Augustus. Het marineblad maakt de volgende proclamatie van den Keizer .bekend Aan het Duitsche legerAan de Duitsche vloot 1 Na 43 jaar in vrede geleefd te hebben, roep ik de Duitsche weerbare mannen te wapen. Het geldt onze heiligste goe deren, het goede vaderland, onzen eigen haard, tegen een snooden overval te beschermen. Wij zijn van vijanden om ringd dat is het kenmerkende van den toestand. Een zware strijd en groote offers staan ons te wachten. Ik vertrouw er op, dat de oude krijgsmansgeest nog in het Duitsche volk leeft, die machtige, krijgshaftige geest, die den vijand, waar hij hem vindt, aanvalt, koste wat het wil, en die van ouds de vrees en schrik van onzen vijanden is geweest. Ik vertrouw op dien geest, Duitsche soldaten In ieder van U leeft de vurige, doch niets te bedwingen wil van de overwinning. Ieder van U weet, wanneer het moet, als een held te sterven. Gedenkt ons groot, roemrijk verleden; gedenkt dat gij Duitschers zijt God zij met ons. Paleis te Berlijn, 6 Augustus. w. g. WILHELM. Berlijn, 6 Augustus. De Engelsche ambassadeur en de Belgische gezant zijn vanochtend uit Berlijn vertrokken. De Duitsche overheid had twee salonrijtuigen met restauratie rijtuigen ter beschikking van de twee diplomaten gesteld. Een hooggeplaatst ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken was bij het vertrek aan het station aanwezig. De keizer heeft gisteren een vleugeladjudant naar den Engelschen ambassadeur Goschen gezonden, om hem zijn leedwezen te betuigen over de buitensporigheden die tegen het gezantschapsgebouw gepleegd waren. Goschen bedankte bij zijn zorg die de Duitsche regeerir trek voor de buitengewone voor hem gehad had. (N. R. Ct.) Uit de buitenlansche blade vernemen wij dat de Oos tenrijk-Hongaarsche regeering medegedeeld, dat zij den gez, Duitsche regeering heeft Szapary te Petersburg last gegeven heeft de Russische reering er van in kennis te stellen, dat Oostenrijk- Hongaie met het oog op de drei gende houding van Rusland ihet conflict met Servië en ook op den oorlogstoestand met dtschland, zich zijnerzijds als in oorlogstoestand met RuslaP beschouwt. Proclamatie van de( Duitschen Keizer. Aan het Duitsche volk! Sedert de stichting van mijirijk is het 43 jaren achter een het vurigste streven gewest van mij en mijn voorvaders, den wereldvrede te handhaver en in vrede onze krachtige ontwikkeling te bevorderen. Maar onze tegenstanders be onzen arbeid. Alle openlijke oost en west, van over de ze ijden ons het welslagen van heimelijke vijandschap van hebben wij tot dusverre ver dragen in het bewustzijn onzi verantwoording en kracht. Thans echter wil men ons vjnederen. Men verlangt dat wij, de armen over elkaar gesigen, toezien hoe onze vijan den zich tot een slinkschen c^erval wapenen. Men wil niet dulden dat wij met vastbeslotn trouw onzen bondgenoot terzijde staan, die om zijn aa^ien als groote mogendheid strijdt, en met welker vernedeing ook onze macht en eer verloren zoude gaan. Zoo moet dan het zwaard leslissen. Midden in den vrede overvalt ons de vijand. Daarom op Te wapen Ieder aarzelen zou verraad gaat om het zijn of niet-zijn opnieuw gegrondvest hebben de Duitsche macht. Wij zullei n het vaderland zijn. Het n ons rijk, dat onze vaderen rm het zijn of niet-zijn van ons verdedigen tot den laat- sten ademtocht. Wij zullen delen strijd doorstaan, ook tegen een wereld van vijanden. Nog nooit is Duitschland over wonnen geworden, zoolang hd één wasVoorwaarts met God, die met ons zijn zal, zo als Hij met onze vaderen was! Berlijn, 6 Augustus. WILHELM. De Franschen komei de Belgen te hulp. Het Journal de Bruxelles neldde gisteravond: Twintig vijfentwintigduizend DuitscAers zijn vanochtend tusschen en 8 uur Manhay voorbijgekomen (in Luxemburg). Zij trokken in de richting van Ayiwaille en Luik. De Franschen zullen ons in geforceerden marsch te hulp komen. Wij zullen niets zeggen over hun bewegingen en wekken alle vaderlanders op om mede de strengste discretie in acht te nemen. Een vijf of zes Fransche soldaten zijn met een auto Luik <l<*de toegejuicht. Een Fransche vlieger is de Fransche troepen vooruitger vlogen en heeft hun komst aangekondigd. De tegenstand van onze 'forten is buitengewoon geweest. Op het fort Evegnée is niemand gedood. De actie is ge schied overeenkomstig het plan van generaal Léman, die met opzet de Duitschers tusschen de forten heeft laten op dringen en vervolgens met bewonderenswaardige kracht een tegenaanval heeft uitgevoerd. De brigade, die dezen tegenaanval heeft gedaan, heeft zich met roem overdekt. Alen verzekert ons, dat het grootste deel van de Duitschers, die aan het gevecht hebben deelgenomen, tot de landweer behooren. Twee Duitsche zeilschepen buitgemaakt Naar de Times uit Calais verneemt, hebben de Fransche torpedojagers Escopette en Durandal ALaandag bij den ingang der Noordzee twee groote Duitsche zeilschepen prijs gemaakt. De een, een viermaster, werd naar Duinkerken gebracht, de ander, een driemaster, naar Calais. N. R. C. Zweedsche kustlichten gedoofd. De Zweedsche Regeering maakt bekend, dat de kustlichten aan de Westkust van Zweden van af de Noorsche grens tot aan Kullen, doch met uitzondering van het vuur van Kullen, gedoofd zijn. Voorzorgsmaatregelen. De Nationale Raad vergaderde Dinsdag. Medegedeeld werd dat Zwitserland van de Fransche en Duitsche regeeringen de verzekering had ontvangen, dat zij de neutraliteit van Zwitser land zouden eerbiedigen. Terwijl de regeering dankbaar deze verzekeringen ontving, nam zij toch alle noodzakelijke voor zorgen voor de verdediging van het vaderland en men was vol vertrouwen dat het leger voor alle gebeurlijkheden gereed was. Alle leden, ook de socialisten, juichten de voorstellen der regeering toe. Kolonel von Sprecher is tot opperbevelhebber van het Zwitsersche leger benoemd. Handelsbl. De Duitsche gezant is hedenmorgen naar Duitschiand vertrokken. Het eerste succes der Engelschen. De Admiraliteit bericht, dat de „Amphion" met de derde torpedo-flotille den Duitschen mijnenlegger „Königin Luise" deden zinken. Het was een passagiersschip van de Ham- burg-Amerika-lijn, die tot mijnenlegger was ingericht. Dit is het eerste Britsche oorlogssucces. Drie Duitsche booten buitgemaakt. Bij Gibraltar heeft de Engelsche vloot drie Duitsche stoom- booten met koopmansgoederen ter waarde van 30.000 p. st. buitgemaakt. Londen, 6 Augustus. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Kitchener Asquith als minister van oorlog zal vervangen. Londen, 6 Augustus. Nicholson schrijft in de Daily News, dat het kabinet besloten heeft een landingsleger uit te sturen. De toebereidselen zijn al ver opgeschoten, maar moeten zorg vuldig genomen worden en geheim blijven. Van een zeeslag is hier nog niets bekend. Alleen weet men door een regeeringsbericht, dat de 3e torpedoflotille en de Amphion den Duitschen mijnlegger Königin Louise in den grond hebben geboord. Gisteren is er in het Lagerhuis bij de regeering op aan gedrongen om Engelschen te helpen, die op het vasteland zijn achtergebleven, en erg lijden onder gebrek aan geld en geen gelegenheid hebben om terug te keeren. De regeering is al bezig en doet navraag hoeveel er zijn. Eenige Amerikanen te Londen hebben, volgens de Daily Telegraph, voor 80.000 p. st. een schip gekocht, dat ruimte biedt voor 400 passagiers, om er landgenooten mee naar Amerika terug te brengen. Een Britsche torpedojager heeft in de Mid- dellandsche Zee een Duitschen Levantstoo- mer buitgemaakt. Londen, 6 Augustus. Alle Engelsche bladen toonden zich verheugd over het succes van de Belgen en komen tot de slotsom, dat de Duitschers op veel ernstiger tegenstand zijn gestooten, dan waarmee zij in hun veldtochtplan rekening hadden gehouden. De bladen geven overigens vermakelijke staaltjes van onkunde op het stuk van ons land. Zoo blijkt uit de wijze waarop een correspondent een bericht van de Soir weergeeft, daar deze denkt, dat Roermond een vesting van de Hollandsche waterlinie is. Ook wil ik u niet ont houden, dat een correspondent van de Daily Chronicle te Amsterdam zegt te hebben vernomen, dat dezelfde voor de Engelschen zoo geheimzinnige waterlinie, daartoe dient, om ons lieele land, bij een nadering van den vijand, te]laten verzwelgen door de zee, waaraan wij het hebben ontwoekerd. De tweede zoon van koning George dienende bij de marine, is thans met de vloot op zee. De collecte ten bate van het Roode Kruis heeft te Amersfoort tot en met 6 Augustus 1914 f1050.opgebracht. Het Comité zal gaarne meerdere giften in ontvangst nemen. Het Duitsche Gezantschapsgebouw verwoest. Het prachtige nieuw gebouwd gezantschapsgebouw te St. Petersburg is geheel verwoest. Aten tracht dit te verontschuldigen door te beweren, dat Grootvorst Constantijn door de Duitschers mishandeld is, wat echter niet waar moet zijn. Telegrammen maken melding van een gevecht tusschen de Engelsche en Duitsche vloot bij Doggersbank. De Duitsche vloot zou vluchten naar de Nederlandsche kust. Bij het afdrukken van ons blad hadden wij van dit be richt nog geen officiëele bevestiging. Maastricht, 7 Aug. Er zijn Fransche troepen binnen de stelling van de Maas. Een gewonde officier van het 142§te Fransche linie-regiment is hier binnengebracht. Slechts van heel uit de verte wordt nu en dan een dof gerommel gehoord, van een geregelde kanonnade is geen sprake. (Telegr.) Londen, 7 Aug. 12 uur 's middags. Ik verneem zoo even dat Engeland een expeditiecorps van 140.000 man naar 't vasteland zal zenden. Londen, 7 Aug. Reuter verneemt, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken uit Holland het volgende telegram van prins Lichnowsky heeft ontvangen: Wees zoo goed de regeering mijn dank over te brengen voor de groote hoffe lijkheid, die mij op mijn reis is getoond. (get.) LICHNOWSKY. Maastricht, 7 Aug. Van zeer goed ingelichte zijde ver neem ik hedenmorgen, dat Engeland onze neutraliteit beslist zal handhaven. Omtrent het lot van Luik is weinig bekend. Geruchten gaan, dat de forten gevallen zijn. Weer andere berichten luiden, dat de Duitschers Luik nog niet hebben genomen. Den geheelen nacht en den geheelen morgen heeft het ge schutvuur aangehouden. De verbitering der Belgen op de Nederlanders is gro.ot. Men denkt dat de Nederlanders aan de Duitsche troepen doorgang hebben verleend. Men begreep niet, hoe over de landwegen zoo'n groote armee heeft kunnen oprukken. Neder landers, die uit Tongeren zijn aangekomen, zeggen, dat de stemming verbitterd is en tegen de Nederlanders gericht. De steeds meer opduikende en in België grondvindende geruchten, als zouden de Duitsche troepen onze neutraliteit geschonden hebben en over Nederlandsch grondgebied België zijn binnengerukt, kunnen wij met de meeste beslistheid tegenspreken. Nederland zou dit eenvoudig niet duldendaarvoor kennen wij de volksstemming te goed. Telegr.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6