Uit den omtrek. STADSNIEUWS. hder en 4 Aug. van Southampton vtïtfrok, zal ook nog Lissabon aandoen. Op een mijn geloop*n. Een vermoedelijk Noorsch stoomschip is ongeveer 12 mijl van Vlissingen in de Wie lingen op een mijn gevaren en gezonken. De inijnlegger „Hydra" vertrok direct daarheen en redde de bemanning, die in booten was ge gaan. Reddingsbooten en sleepbooten gingen Ier assistentie uit. Aangehouden schepen. Men meldt aan de Tel. d.d. 7 Augustus: Hot te ÏJmuiden van Pernau binnengeko men Deensche stoomschip „Elsborg" rappor teert op de hoogte van Terschelling door een Engclsch oorlogsschip te zijn aangehouden, hetwelk de log van het schip in beslag nam. Het 10 minuten later binnengekomen Ne- dcrlandsche stoomschip „Euterpe" van Dan zig deelt mede, dat het Donderdagmiddag 1 uur op 55 graden 5 min. Noord en 16 graden 23 min. Oost werd aangehouden door den Duitschen kruiser Hamburg, die vergezeld was van 2 onderzeeërs, doch na een kort on derzoek ontslagen werd. Vrijdagmorgen te 7 uur werd de „Euterpe" op 53 graden 19 Noord en 4 graden 32 Oost, nadat een schot gelost was aangehouden door een Engelschen torpedoboot, deel uitmakende van een flolille van 1 kruiser cn 30 torpedo hooien, doch eveneens na een kort onderzoek yrijgclalen. De Duitschc kruiser en de Engelsche flolille waren geheel gevechtsklaar, de verschansin gen weggenomen cn de kanonnen naar bui ten gekeerd. Dc „Euterpe" die ledig uit Dan zig is teruggekeerd, omdat de suiker niet meer verscheept werd, is tweemaal 24 uur opgehouden. Lourdes-pelgrims. 'Onder de Nederlandschc bedevaartgangers, lie voorloopig niet uit Lourdes kunnen terug komen, is, naar aan het Centrum wordt ge meld ook het lid der Tweede Kamer jhr. mr. Ruys de Becrenbrouck. Een beëediging. Voor den Iloogen Raad werd gisteren be- eedigd als advocaat en procureur mr. H. van der Feen te 's Gravenhage. De heer Van der Fcen, die thans onder de wapenen is, verscheen in de uniform van kor poraal der grenadiers met toga en bef. Het hospitaalkerkschip De IIo op. Gisterennacht is wegens den oorlogstoe stand van de Noordzee te ÏJmuiden binnen gekomen het Nederlandsche Hospitaalkerk schip De Hoop. Aan boord bevonden zich nog iwee Duitschc en drie Hollandschê patiënten, de eersten uit Einden en Elsfleth, de Holland schê nit Vlaardïngen. Het schip is naar Amsterdam opgevaren. Adres van grossiers. Aan den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is hot volgende telegram door een vijftal Amslerdamsche grossiersza ken verzonden: Ondergeleekenden, grossiers. verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig de hedenavond te behandelen maatregelen eventueel in die richting te willen leiden, dat leveranciers van echtswege zonder eenige wettelijke formali st rentevergoeding kunnen eischen van open afgestaan hebbende, thans vervallen, of nog ie vervallen posten, welker betaling uitge steld wordt. Dergelijk uitstel zal zonder dezen maatre gel in enorme mate worden genomen door vele kleinhandelaren, thans wel in staat tot betalen, mede in verband met en juist naar aanleiding van de gepubliceerde circulaire van Zijne Excellentie deai minister van Jus titie, gericht aan Hoogen Raad, gerechtsho ven, rechtbanken, notarissen, enzoovoorts, cooriat vele grossiers, die toch reeds enorme verliezen lijden, totaal te gronde zouden wor den gericht. Stopgezet. De firma E. Meulenberg Zoon, parapluie- iabrikanten te Nijmegen, heeft haar zaak moeien stopzetten. 160 personen werken er aan, die nu zoolang de stilstand duurt, genie ten zullen de gehuwden 'de helft en de onge- huwden van het loon dat zij thans verdie nen. Dc trawlers uit ÏJmuiden beëindigen de visscherij en vertrekken naar Amsterdam, om daar in veiligheid te worden gebracht. Vol vcrlofstraktement. De directie der Holl. Spoor heef bij aan schrijving aan haar personeel bekendgemaakt dat zij aan haar ambtenaren en beambten, die op dit oogenblik in krijgsdienst zijn, het volle loon zal uitkeeren. Voor hen echter, die tengevolge van een vroeger aangegane vrijwillige verbintenis, nu zijn opgeroepen om het land te dienen, is deze gunstige bepaling, welke in de betrokken kringen op zeer hoogen prijs wordt gesteld, niel van kracht In een spoedvergadering van den ge meenteraad van Alkmaar is besloten dit jaar de kermis, vallende van 22—30 Augustus a.s., niet te houden. Aan B. en \V. is een blanco crediet toege staan, om daarmede naar gelang van de bui tengewone omstandigheden te handelen. Goedgekeurd werd dë aankoop voor reke ning der gemeente van 1000 zak of 50.000 K.G. tarwemeel, 't welk tegen inkoopprijs voor de ingezetenen zal worden beschikbaar gesteld. .Voorts deelde de voorzitter mede, dat er geen gebrek aan zout was te vreezen en dat er een zeer voldoende hoeveelheid rijst Vn voorraad Dc Italiaansche gezant. De gezant van Italië, Z. Exc. Sallier dë la Tour due de Caivello, die veertien dagen geleden inel verlof was vertrokken en zich In hot zin- den van Frankrijk bevond, is thans met zijn famific op zijn standplaats te 's Gravenhage teruggekeerdDe Fransche, BeLgijscihe en Hol landschê autoriteiten zijn alten jegens den ge zant zeer voorkomend geweest en hebben met alle mogelijke middelen de onder de hui- Ndige omslandigkolon zoo moeilijke reis ver gemakkelijkt. Kapitein Ruijs, adjudant van den Prins der Nederlanden, heeft van Z. K. H. vergun ning gekregen, gedurend* den tijd dat Z. K. H. niet over zijn diensten beschikt, werkzaam heden te verrichten op het hoofdkwartier van den opperbevelhebber Uit Albanië. - De bijzondere correspondent in Albanië vam het Hbld. uit Bari, d.d. 6 Aug.: Gisteren hebben generaal De Veer, majoor Kroon en kapitein De Jongh definitief Puraz- zo verlaten, wijl de vrijlating van de gevan gen genomen officieren Reymers en Verhulst binnen eenige dagen, vast stoat, dank zij het energiek optreden van generaal De Veer. Deze is benoemd tot grootkruis, majoor Kroon tot commandeur in de orde van Skan- derbeg. Bij het vertrek der drie officieren was een groote menigte aanwezig, die geestdriftig de vertrekkend en toejuichten. De Roemenen en de garde van den vorst brachten de militaire honneurs, terwijl de batterijen der citadel 21 saluutschoten losten. Alle gezanten waren bij het afscheid aan wezig. Dc vreemde vrijwilligers zijn eveneens met dezelfde scheepsgelegenheid allen vertrok ken. Men onderhandelt met de opstandelingen, en waarschijnlijk zal wel een overeenkomst getroffen worden. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de kapitein J. A. Kaub van het 2e regiment veld-artillerie, benoemd tot adjudant van hot korps. Militairen onbezoldigd rijks veldwachter. De Minister van Justitie heeft op het voorstel van de betreffende le- ger-autoriteit verleend een aanstelling als on bezoldigd rijksveldwachter aan dc militairen, behoorende tot het bewakingsdetachement. Luit.-gen. van Ermel Scherer. t Te Amsterdam is overleden de heer F. G. A. van Ermel Scherer, luitenant-generaal der artillerie b. d. Geboren in 1841 te Delft werd de heer an Ermel Scherer in 1861 benoemd tot 2e luite nant bij de artillerie. Hij doorliep alle ran gen en werd als kapitein kerfiaaldclijk belast met zendingen in het buitenland. Van 1886 1S91 was hij als kapitein en majoor hoofd van de afdeeling artillerie aan het departement van oorlog. Voorts heeft de overledene als majoor en luitenant-kolonel bij den gsneralen staf ge diend cn werd hij in 1895 benoemd tot kolo nel-commandant van het le reg. vesting-arti- lerie. In 1898 werd hij generaal-niajoor-com- mandant vam de vesting-artillerie en in 1900 gouverneur van de residentie. De overledene was o.a. ridder In de orde van den NederlLeeuw en was geredhtügd tot het dragen van vele bui teniandsche ordetee kenen. T. A. O. de Ridder, f Na een smar telijk lijden is te Katwijk overleden de heer T. A. O. de Ridder, ruim 41 jaar burgemees ter dier gemeente. Hij deed veel voor de belangen der visscherij en Katwijk is onder zijn burgemeesterschap met reuzenschreden vooruitgegaan.- Een huwelijk onder eigenaar dige omstandigheden. Een huwelijk onder eigenaardige omstandigheden werd Dinsdag te Nijmegen gesloten. Dc sergeant le kl. van het Te reg. inf. L. was sedert eenige weken in ondertrouw. De mobilisatie haalde echter een leelijke streep door de rekening. Eenige dagen vóór den huwelijksdag toch werd zijn bataljon uit de stad verplaatst. Een gelukkig toeval voerde zijn afdeeling na twee dagen echter weer terug. De hoop herleefde! Wel was zijn afdeeling in ft gymnasium te Nijmegen geconsigneerd, maar na eenige moei te werden hem toch enkele uren vrijaf gege ven, zoodat hij nu toch nog in het huwelijks bootje is terecht gekomen. Intusschcn, dit was nog niet in zee gestoken, of de echtgenooten moesten afscheid van elkaar nemen. .(Tel.) International La w-A ssocla- ti on. De 29e conferentie der International Law Association van 7—12 September 1914 te *s Gravenhage te houden, is, met instemming van dc Nederlandsche regeering. voor onbe- paalden tijd, wegens oorlogsovermacht, uit gesteld. Ned. Held e-M a a t s c h a p p ij. De Ne derlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat met het oog op de tijds omstandigheden de algemeene vergadering en excursies, welke op 28 en 29 Augustus a.s. te Groningen zouden gehouden worden, zijn uit gesteld. De geëindigde Haagsche tram staking. In eene door den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël'\ de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel aan de Haagsche burgerij gerichte manifest worden medcdeelingen gedaan ten betooge dat de Haagsche Tramweg Maatschappij zich aan woordbreuk heeft schuldig gemaakt en wordt het oordeel der Haagsche burgerij gevraagd. Medegedeeld wordt dat. terwijl toegezegd was dat geen rancuncmaatregelen genomen zouden worden, er slechts één persoon waar schijnlijk niet teruggenomen kon worden, doch zonder verband met de staking, in werkelijk heid 32 beambten aanzegging kregen van de finitief ontslag, terwijl aan 45 anderen werd medegedeeld dat zij bij voorkomende vacature óf op 1 September a.s. óf in het loopende jaar geplaatst zouden kunnen worden. Voorts zou de Maatschappij zich niet heb ben gehouden aan hare beloften om bij her plaatsing van het personeel geen onderscheid te maken tusschen afdeelingsbestuursleden en andere beambten, om het weer in dienst stel len van het personeel overwegend te doen geschieden volgens het aantal dienstjaren en om de gehuwden het eerst in aanmerking te doen komen; om geen nieuw personeel in dienst te nemen zoolang het oude personeel niet in dienst gesteld wasom op 1 Augustus om de 8 dagen een vrijen dag te geven waar door 25 personen meer noodig zouden zijn. "Wat dit laatste betreft wordt medegedeeld dat nog vóór er iets bekend was van de mo bilisatie, mr. van Houten verklaarde deze belofte niet te kunnen nakomen en dat de maandroosters voor Augustus waren opge maakt op den ouden voet. Ook wordt medegedeeld dat de H. T. M. zich niet hield aan de belofte om het terug genomen personeel weer op rijn oude plaats te doen komen. Geëindigde uitsluiting. Men meldt ons uit Sohecmda, dal de uitsluiting in het landbouwbedrijf tc Tcrmuntcn en Wol- dersdorp is geëindigd. De eischen der arbei ders zijn gedeeltelijk ingewilligd. School- en Kerknieuws. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. xvn. Door de benoeming van den heer Bakhuizen van den Brink tot secretaris der Algemeene Synode, treedt hij af als lid der Algemeene Synodale Commissie. In zijn plaats treedt op zijn secundus dr. W. J. Aalders, predikant te Beesd, als Md der Algemeene Synodale Com missie. Besloten wordt om, zoo mogelijk, 9 September de zittingen der Synode voort te zetten. De besprekingen over de aangelegenheden van het studiefonds worden voortgezet. Er waren verschillende aanvragen om ondersteuning uit dit fonds. In deze zitting wordt besloten welke aanvragen kunnen worden toegestaan, en welke moeten worden afgewezen. De president stelt voor om de kerkeraden op te wekken zooveel mogelijk mede te werken dat de diaconie in deze kommervolle tijden de hulp behoevenden ondersteune. Hoezeer de Synode dit voorstel waardeert, meent zij toch dat dit niet ligt op den weg der diaconie. Wel acht zij het goed dat de diaconieën, die bemiddeld zijn, de algemeene steunbeweging ondersteunen, die haar zorgen uitstrekken tot alle gezindten. De Synode stemt tegen dit voorstel. Gesanctioneerd wordt het besluit der Synode omtrent het beheer van sommige Synodale Fondsen, o. a. Fonds H. Onderwijs e. ra. o. In behandeling komt het overzicht van den staat der Ned. Herv. Kerk. Dit wordt voor ken nisgeving aangenomen. De Synode keurt goed de regeling der te geven lessen door de kerkelijke hoogleeraren in den cursus 1914—1915. Tot secundus van dr. W. J. Aalders wordt be noemd ds. C. J. van Paassen, pred. te Haarlem, voor de Alg. Synodale Commissie. De kerkeraad der N. H. Kerk te Amsterdam heeft hij de Synode een verzoek ingediend dat de Synode protesteert tegen een besluit der Tweede Kamer inzake de Ouderdomswet, voor zoover deze zaak is behandeld in de nieuwe Armenwet. Men wil degenen, die bedeeld worden door de dinconieën, uitsluiten van de z.g. pensioen wet. De Synode is van oordeel dat dit een groote onbillijkheid zou zijn tegenover de per sonen die den 65- h 70-jarigen leeftijd bereikt hebben, en gaat dus mede met bet verzoek van genoemden kerkeraad. Op voorstel van prof. Van Veen wordt besloten thans de vergadering der Synode te sluiten. Volgens art. 59 alg. reglement zal de Alg. Syn. Commissie, rekening houdende met de tijdsomstandigheden de Synode tegen 9 Sep tember zoo mogelijk tot ee ntweede vergadering der Synode bijeenroepen om baar onderbroken arbeid voort te zetten en ten einde te brengen. Prof. Van Veen stelt voor om bet gebouw der Synode telefonisch te verbinden, commu naal en intercommunaal. Dit voorstel vindt na tuurlijk algemeene instemming, 't Is onbegrij pelijk dat dit nog altijd niet gebeurd is. Nadat nog enkele zaken geregeld zijn won den de notulen dezer vergadering voorgelezen, en goedgekeurd. De president sluit de vergadering met gebed, waarin hij de belangen van ons vader land aan God opdraagt. De Synode gaat tot nader order uiteen. Waalsche Kerken. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de beer L. Bresson, em. predikant bij de Waalsche ge meente te Rotterdam, zijn diensten aan den kerkeraad aangeboden om de godsdienstoefe ningen te leiden tijdens de afwezigheid van de drie predikanten, die door hun vaderland opge roepen zijn ter vervulling van hun dienstplicht. Roomsch-Kotholieke Kerk. Heden is het 100 jaar geleden, dat de Sociëteit van Jezus bij pauselijke brille werd hersteld. Voor deze gelegenheid hadden zich schrijft de Tijd in verscheidene steden des lands herdenkings- comité's gevormd, om aan de Nederlandsche Provincie der Sociëteit openbare blijken van hulde te brengen. Met het oog op de droevige tijdsomstandigheden heeft men echter gemeend, dat deze hulde heter ware uitgesteld. De Zomerconferentie voor Z endingsstudie te Lunteren zal dit jaar niet gehouden worden vanwege de kritieke omstandigheden. Afscheid van ds. H. Pierson. Men schrijft aan het Hbld. Te midden van al de treurige berichten, die van buiten doordringen, van de spanning die overal heerscht, was het afscheid van ds. Pier- son in de Vluchtheuvelkerk te Zetten een dubbel aangrijpende stonde voor allen, die dit bij woonden. Reeds had het afscheid als president-direc teur der verschillende Heldring-gestichten te voren plaats gevonden in ieder Huis afzonder lijk; dit was het stille intieme afscheid, waar van niet naar buiten kan worden gewaagd. Met voorzichtig beleid, met ernst en waardig heid werden de banden langzaam los gemaakt, die zoo lang velen aan den directeur verbonden, den opvolger van ds. Heldring in verschillende der bestaande Huizen, den stichter van verschei dene nieuwe inrichtingen. Den 2en Aug. preekte ds. Pierson zijn afscheid voor de Vluchtheuvel-gemeente. Niettegenstaan de de ongunstige berichten en de belemmering in den treinenloop velen verhinderd hadden to komen, die verwacht werden, was er toch een aanzienlijke schare bijeen. In vollen getale was de geheele Vluchtheuvel gemeente aanwezig en zoovelen als er plaat» beschikbaar vonden van de gemeente Zetten. De Commissaris von H. M. de Koningin, jhr. Van Citters,de burgemeester van de ge meente Valburg, eenige leden van het classi caal bestuur, de voorzitter van het Vluchtheu- velbestuur en meer anderen woonden deze plechtigheid bij. Onder groote rust betrad ds. Pierson den kansel en predikte voor de gemeente, aan wie Z.Eerw. in de laatste weken herhaaldelijk de gelijkenissen had uitgelegd (ook naar aanleiding van het gedenkraam door de gemeente Zetten en die der Vluchtheuvelkerk aangeboden, voor stellende de gelijkenis van den verloren pen ning), thans over Matth. 13 3133, de gelijke nis van het mosterdzaad, dot het geringste is onder de kruiden en opwast, alzoo dat de voge len des hemels nestelen in zijne takken en de gelijkenis van den zuurdeesem, die het èl door trekt de scheppende en de bezielende kracht, beide uiting vindende in deze zoo bijzonder samengestelde gemeente, waar als in een tuin het zaad wordt neergelegd in de harten en de bezielende kracht des gecstes de gemeente moet opbouwen, getuigend naar buiten. Zoo was het tweeledig werk te Zetten, dat der redding, dat thans tot 8600 verpleegden telt, terwijl nh het Congres te Genève in 1877 door ds. Pierson bezocht, van uit Zetten opging het protest tegen de maatschappelijke zonde der zedeloosheid en de getuigende stem van dezen leeraar van alle kansels in Nederland weer klonk tegen het onrecht der vrouw aangedaan. Nog eenige persoonlijke herinneringen uit leven en arbeid deed ds. Pierson volgen, het herdenken ook van veel zorg, van veel jubel ook en dank, vooral met het oog op de aller kleinsten, die in het biizonder werden herdacht maar ook dc ouderen, de medearbeiders en -arbeidsters in de gestichten en bij het onder wijs. Bij de toespraak gericht tot den Commissaris der Koningin, erkende ds. Pierson dankbaar de belangstelling reeds vroeger getoond ook door het bezoek van H M. de Koningin-Moeder in 1S83 en in 1901 aan de stichtingen gebracht, waarbij de belangstellende vragen van H. M. blijk gaven ven een diep inzicht. Van den kan sel deed ds. Pierson voorlezing van een schrij ven namens H. M de Koningin-Moeder ontvan gen, waarin op bijzondere wijze hulde werd ge bracht aan den veel omvattenden arbeid door ds. Pierson verricht. Door deze Koninklijke erkenning van den ar beid waren alle aanwezigen diep getroffen. Tot den Burgemeester van Valburg, tot de voorgangers van de gemeenten Zetten en Hem men, tot den voorzitter van het Vluchtheuvel- bestuur werden woorden van dank gericht voor de samenwerking, terwijl ten slotte aan de ge meente de gelukkige tijding werd medegedeeld, dat ds. Lammerts van Bueren de benoeming ten tweeden male op hem uitgebracht, had aan vaard, zeker een groote bemoediging bij het scheiden. Ds. Pierson. wees nog op de groote verant woording die op de gemeente rust, doch dat dit besef bij bet afscheid de harten vervullen moest, dat één blijft, die koning is en alle dingen in zijne hand heeft. Met diepe ontroering werd staande, zooals de gewoonte is in de Vluchtheuvelkerk, de Apost. Zegen nagezongen. Als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin nam jhr. v. Citters daarna het woord en sprak het uit, dat het heengaan van ds. Pierson een historisch moment was in de ge schiedenis van ons volk. „In den maatschappe- 1 ijken en zedelijken strijd, die in het eind van de 19de en fn het begin van de 20ste eeuw ge streden werd, zal met gulden letters in de histo rie vermeld blijven het glorierijke hoofdstuk van den strijd tegen de zonde door tt gestreden. Den dank van heel ons volk komt u toe I Het beeft H. M. de Koningin behaagd u In tastbaren vorm door de benoeming tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw een blijk te geven van Hare erkenning uwer groote ver diensten. Bij bet verlaten dezer gewesten blij ven uwe gedachten hierj verlichte de avondzon uw welbesteed leven." Ds. L. Heldring sprak als voorzitter van het Vluchtheuvelbe stuur vertegenwoordigend alle besturen. „Heeft de gemeente u een ge denkraam aangeboden, de besturen wenschen u' te geven een afbeelding van uw huis, een blij vende gedachtenis voor u van de studeerkamer, wnar gij gewoond, geleden, gebeden hebt. Het gebed in de binnenkamer, dat de kracht was van uw leven en van den arbeid onder uwe lei ding zoo gegroeid, blijven deze steunen. Ds. Bieshnar dankte ook namens de Zet- tensche gemeente en getuigde van de goede samenwerking ook ten gunste zijner gemeente. De beer J. Snoep sprak een leatsten groet uit naam van de Vluchtheuvelgemeente. „Innige I dank weerklinkt in het hart van de jongsten tot. de oudsten, maar er Is ook een zwijgen uit lief de, om te sparen met een Wik, met een hand druk. God zal zwijgen In zijne liefde zegt het Woord, zoo deden de jongeren tn de Paaschzaal. Uw prediking in ons midden was een arbeid des geloofs en der liefde deze blijve noleven in ons hart." Ds. Pierson van Ressen. de heer Van Munster namens de Middernachtzending, waarvan ds. Pierson de stichter was en die dus ook tot den arbeid te Zetten kon worden ge rekend, en ten slotte ds. Ippuis Fockens te Hemmen, de consulent, die thans de cathe- chisatiën op de gestichten waarneemt, In op dracht van het Classicaal Bestuur en van de oud-directrice van Steenbeek, mef. J. H. Kruyf, teekenen daarna den strijder voor het recht, maar ock de ontfermende liefde van hem, die aan de doopplechtigheid in het Magdalenahuis zulk een bijzondere beteekenis gaf door den ernst, waarmede tot de gewetens gesproken werd en de ontroerende wijze, waarop Gods Naam werd gelegd op deze kinderen. Gods Naam, Zijne Heiligheid, blijve in het midden der gemeente. Bij den nood dezer tijden blijve men ook in dankbare herinnering aan ds. Pierson, den ar beid der Heldring-gestichten gedenken De gemeenteraad van Utrecht hield Don derdagmiddag in verband met de omstandig heden eene buitengewone vergadering. Aan de orde werd oesteld een voordracht om aan alle gemeente-ambtenaren en werk lieden die wegens de mobilisatie onder de wapenen zijn moeien komen het volle loon uit te keeren gedurende den tijd dat zij in militairen dienst moeten blijven. Deze maat regel zal voorloopig voor eene maand gelden. Na dien zal de Raad beslissen of deze gun stige bepaling van kracht blijft voor langeren tijd. Voort werd door B. en W. een crediet gevraagd voor de bijzondere maatregelen, welke de gemeente moet nemen, in verband met de mobilisatie, terwijl rëeds een bedrag van ongeveer f 4200 is besteed voor het inkoo- pen van levensmiddelen voor het geval het noodig mocht zijn dat aan de minder koop- krachtigen levensmid delen worden verstrekt. De burgemeester, mr. Fockerna Andreae, hield bij de opening der vergadering oen kor te toespraak, waarin hij o. m. zeide dat de tijd van haast ieder te kostbaar is, dan dat hij besteed wordt voor groote redevoeringen en lange beraadslagingen. Ik volsta, zeide spreker, daarom voorloopig met de oprechte verklaring, -dat er deterrilds mei alle inspan ning maar gestreefd wordt, om van dag tot dag de moeilijkheden, welke zich dagelijks voordoen, zoo goed mogelijk te overwinnen, en ons tevens zooveel mogelijk toe tc rusten' voor wat de toekomst ons nog brengcm kan. Beide voordrachten werden Da eene kortó bespreking door den Raad aangenomen De heer Schaap vroeg bij de voordracht of het niet mogelijk was dat een gemeentelijke bank van leening werd opgericht. B. en W. zeiden overweging van deze zaak toe. Medegedeeld werd dat maatregelen zijn ge nomen waardoor het onderwijs op de ge meentescholen na de vacantia geregeld kan voortgezet worden, niettegenstaande de om standigheid dat 18 scholen in gebruik zijn voor militaire doeleinden. Ook zullen B. en \V. hun aandacht gevestigd houden op eene geregelde zoutloverlng in de gemeente. Zeist. De Baad dezer gemeente besloot gisterenavond in een spoedeischende verga dering z. h. s. op voorstel van Jhr. v. d. Poll aan B. en W. een blanco-crediet te verleenen ter bekostiging van alle voorzieningen als met het oog op den huidigen toestand noodig mochten zijn, Zeist. De Oranje-vereeniging alhier schonk nog f 50 uit haar kas tot den aankoop van wol voor soldatensokken. Gemeente-rekening. Het bedrag der werkelijke ontvangsten over 1913 beliep gewoon f 594.213.43i en bui tengewoon f 1.140.690.08 te zamen f 1.731.903.52 Het bedrag der werkelijke uitgaven: ge woon f 570.194.47, buitengewoon f 1.132.218.53, totaal f 1.702 413.00*. Het dienstjaar 1913 levert dus een batig saldo op van f S2.490.51i. Vergoeding wegens kost* winnerschap. De Burgemeester brengt ter kennis, dat ook tijdens den duur der huidige bijzondere tijdsomstandigheden vergoeding wegens kost winnerschap wordt toegekend aan de achter blijvende familiebetrekkingen van dienstplich tigen van de militie en de landweer, die ricb in werkelijken dienst bevinden. Toegekende vergoeding wordt uitbetaald ter gemeente-secretarie. Men zie de aangeplakte billettten. Zilver b olm. De papieren zilverbons zullen dezer da gen in omloop komen. Gisteravond reeds kwam een onzer lezers ons een zilverbon van f 2.60 toonen. Rijkspostspaarbank. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld ie 3 Augustus l.L een Koninklijk Besluit genome waarin bepaald wordt, dat de termijn Vft^ veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vastgesteld voor de terugbetaling van op Rijksposlspaar bankboekjes verschuldigde gelden, wordt ver* iengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat bónnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarbankboekje desverlangd terugbetalingen zullen geschie den tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Het is ons bekend, dat er inleggers bij de Rijkspostspaarbank zijn, die naeenen, dat zij voor bedragen boven de f 25 steeds zes maan den op uitbetaling zallen moeten wachten. Deze meening is echter met Juist. De bedoe ling van het Koninklijk Besluit is eenvou dig, dat de inleggers terugbetalingen kunnen eÜschen tot een bedrag vam f 25 am de 7 da gen. 'Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven I 50 worden aan gevraagd aan den Directeur en deze kan do uitbetaling uitstellen tot 6 maanden hoog stens, maar behoeft zich aan -dien termijn van zes maanden niet te houden, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terugbetaling dringend nood zakelijk is em de tijdsomstandigheden dil toelaten, een korteren en zelfs een zeer kor- teren termijn te stellen. Natuurlijk blijft het gewenscht, dat zoo weinig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot het opvragen van groo- tere sommen, in de eerste plaats in het be lang van de inleggers zelf, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig ls, terwijl zij in hun eigen huis moeten vreezen voor brand en diefstal; in de tweede plaats in het algemeen bela/ng, omdat de opvraging van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte in hot belang vain hot personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door de algemeene mobilisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden -dienst kan gaande houden. Voor de soldaten in de forten. In deze afschuwelijke tijden zint iedereen op middelen, welke verlichting on veraange naming kunnen brengen. Zoo kwam een onzer lezers mei een idee, dat wij gaarne overnemen. Hij dacht aan de soldaten, die, afgesloten van dc wereld, ln dë forten liggen en soms aan de gruwelijkst^ verveling blootgesteld zijn. Daarom wilde hij hun wat lectuur verschaffen en een beroep doen op de burgerij om boeken, oic zij mis sen kan, ter verzending naar de forten af te staan. Wij ondersteunen dit idee ten volle en von-^ den reeds eenige dames bereid langs de hub zen te gaan om dnc boeken op te vragen. Daar zij echter niet allen thuis zullen vinden en velen de boeken niet hij de hand hebben, ver klaren wij ons ook gaarne bereid ze in ont vangst le nemen en voor de expeditie zorg te dragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 11