lieL= „DE E EM LAN DER". Zaterdag 8 Augustus 1914. r BUITENLAND. N° 34 Eerste Blad 13do Jaargang. 8F00RTSCH Hoofdredacteur» Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURQ. Uitgevers: VALKHOFF Co. ABONNEMENTSPRIJS: ftT 8 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franoo per post - 1.5i). t*er week (met gratia verzekering tegen ongelukken) - 0.10. Afzonderlijke nummers 0.05* Deze Courant veraohynt dagelijks, behalve op Zon- ea k. Feestdagen. 'Advertentiön geueve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en beriohten vóór 2 uur in te zenden. Bureaus UTRECHTSCHESTRAAT I. Intercomm. Telefoonnummer 60. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels.* f 0.50. Elke rogel meer >0.10, Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeolige bepalingen tot het herhaald advertooren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bovattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort oróngen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1913 vanaf heden gedurende veertien dagen voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt. Afschrift der rekenitng is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 8 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWLJ CK. Politiek Overzicht. De vwereldstrijd. Als herwijs van de nu in Engeland heer Aoheitde oorlogsstcmnung lieoben wij gisteren de heftige rede aangehaald, die de eerste mi nister Asquath in de ailUtling van het lagerhuis van verleden Donderdag legen Duitschland heelit gehouden. De bijzondere aanleiding, die de Engelsdhe bewindsman had tot deze phdlippica, is ons eerst later bekend geworden. Wij izijn in deze dagen voor onze berichten uiiit het buitenland schier uilsluitend op de telegrammen aangewezen; het is eene zeld zaamheid als wij eene courant onder de oogen krijgen. Nu munt de telegrafische be richtgeving niet uit door ovcrgroole nauw keurigheid. In het onderhavige geval hebben wij de telegrammen over de rede van minister Asquith in drie gedeelten ontvangen, teLkens met eenige uren tiusschenruimte, en het eerste gedeelte is het laatste in ons bezit ge komen. Daardoor weten wij eerst nu dai de reden van de verontwaardiging (yan den heer Asquith was een nieuw voorstel, dak de Duitsche regeering aan het Engelsahe kabinet had gedaan om Engelands onzijdigheid, te koopen. Geheel op de hoogte van den inhoud van dat voorstel zijn wij nog niet; wij weten alleen, dat Duitseliland ver langde, dat Engeland het de handen zou vrij laten om de buiten-Jsuropeesche bezittingen van Frankrijk in te palmen. Daar moest na tuurlijk eene contra-prestatie tegenover 9taan, die aan Engeland voordcel bezorgde; maar hier laat onze berichtgever ons weder in den steek. De contra-prestatie schijnt met België in verband le slaan, want zoo verklaart zich de warmte, waarmee dc heer Asquith in zijne rede voor België is opgekomen; maar van welken aard het voordeel was, waarop aan Engeland het uilzidht is geopend, weten wij voorhands nog niet. Mat de verontwaardiging van een eerlijk man heeft minister Asquith het Duitsche voorstel gebrandmerkt; hij heelt daarvoor woorden gevonden, die spreken tot het ge moed. Inderdaad heeft Duitschland zich mo reel een zwaren slag toegebracht, door te handelen op eene wijze, die er toe moet lei den het oordeel te "herzien, dat inen tot dus ver had over Duitsche trouw en Duitsche eerlijkheid. Materieel is Duitsohlands houding voor En geland een spoorslag geweest om mede aan Duiitschland den oorlog te verklaren en met zijne groote macht op zee de aangevallenen te hulp te komen. De gewichtige beteekenis van flat besluit heeft zich reeds op gevoelige wijze 'doen kennen. Gisteren heeft bij Doggersbank '$ene ontmoeting plaats gehad tusschen de Engelsche Noordzeevloot en de Duitsche slag- vloot. Wij welen daarover nog geene bijzon derheden; maar de korte mededeeling, die de Britsdhe admiraliteit over dezen zeeslag heeft gedaan, is in hare soberheid welspre kend; zij doet verwachten, dait de 7c Augus tus voor de Duitsche oorlogsvloot een onge luksdag is geweest. Om België te hulp te komen in zijn strijd lot verdediging van zijne onzijdigheid, is En geland bezig een expeditiekorps uit te rusten. Behalve van dit leger, heeft België hulp te .verwachten van de gemobiliseerde Fransche Strijdmacht, die niet zal talmen de grens van België over te gaan, waar men maar haar uit- iciert als een redder in den nood. Tdt dat tijd stip is België op zijne edgeu krachten aange wezen om den Duitschon inval te weerstaan. Wij hebben over den strijd bij Luik, dde uit $en inval van de Duitsche troepen in België ts voortgevloeid, berichten zoowel van Duil- £ohe als van Belgische zijde. In het eerste "bericht uit Berlijn, dal wij gisterenavond hebben opgenomen, wordt de Duitsche onder neming voorgesteld als eene poging tot over rompeling, die in 't voorbijgaan werd be proefd als eene uiting van den dolkocnen aanvalslust van de Duitsche troepen. Maar als men de berichten uit Brussel leest, dan krijgt men den indruk, dat er todh nog iets meer aan vastzit. Daarin wordt gesproken van een (Wapenstilstand van 24 uren, die door de Duilt- ichers is aangevraagd, van wie Volgens hunne eigen bekentenis 25.000 man buiten ge vecht gesteld zijn. Er wordt verklaard, dat de stad LuiQc niet door de Duitschers bezet is. Dal zijn berichten, die de Belgische minimier pan oorlog zelf heeft bekend gemaakt, i liet laalAio bericht is weder uit Berlijn het houdt in, dajt de strijd beslist is. Gisteren morgen om acht uur is Luik in het bezit van de Duitschers gekomen. Dait lijkt ons afdoen de de later nog ontvangen Belgische berich ten kunnen het bericht der bezetting niet te niet doen. De eerste van de be lemmeringen, die den doorgang door België voor de Dui'tsohers versperren, is dus opge ruimd. Nu moet Namen nog overwonnen wor den, dat aan de zuidzijde de Beneden-Maas- iinie afsluit. De beide vestingen Luik en Namen zijn in de jaren 1888 tot 1892, door Braalmoni Bel- glë's grooten vestingbouwkundige, in het ka rakter van pantserversterking opnieuw ver sterkt. Luik kreeg een gordel (50 K.M.) van 12 forten, de groote forten Loncine, Pontine, Barohon, Fléron, Boncelles em Flémaille en de kleine forten Hollogiie, Liers, Lantin, Eve- gnée, Emboung en Ghaud Fontaine; Namen een gordel van 41 K.M. omtrek met 9 forten, de grooten St.-Héribert, Audoye, Suarlé en de kleinen Dave, Maizeret, Malonnc. Marche- volette en Emines. Wanneer ook Namen gevallen is, ligt de weg naar de Fransche grens voor het Duit sche leger open. Dan zal dus de tijd. gekomen zijn voor de groote operatién, volgens ue uit drukking, die in het gisterenavond opgeno men telegram uit Berlijn wordt gebezigd. Wat nu geschiedt, is slechts voorbereidend werk. De oorlog. South Shields, 7 Aas, l>e artmirall* telt heelt de reeders verwittigd, dat de JBrliselie Noordzeevloot in gevecht is getreden met de l>nitsche slagvloot. ten zuiden van Doggersbank. Zij ver volgt thans de Duitschers naar de Nederlandsche kust. (Doggersbank, welks naam aan alle Neder landers bekend is door den zeeslag, die daar den 5en Augustus 1781 geleverd werd tusschcn de Engelsche en Nederlandsche vleten, is de groote zandbank in het middengedeelte van de Noordzee, die gelegen is tusschen 54° 15' tot 55° 40' Noorderbreedte en tussahen 1°40/ en 5° Oosterlengte; zij is ongeveer 515 K.M. lang en 64 K.M. breed). Londen, 7 Aug. Volgens de avondbladen van gisteren gelooft men, dat een zeeslag lieden zal geleverd worden ten oosten van de Orkney-ei lan d en Londen, 7 Aug. (Officieel). Heden morgen is de Engelsche kruiser Auipltion op een oaderzeesche mijn gestooten en gezonken. Van de be manning zijn 151 personen gedood en 152, waaronder de kapitein en 16 oilicieren, gered. Drussel, 7 Aug. De Peuple zegt Tot 7 nur gisteravond veroorzaakte de beschieting van JLuik slechts zes ol zeven branden. Del bombarde ment had vooral plaats tusschen 2.30 en 4 uur. Om 5.15 kwam een parle mentair nogmaals de overgave van de stad voorstellen. Om 6.15 werd het bombardement hervat. Berlijn, 7 Aug. Onze voorhoede rukte eergisteren langs de gehc-eie grens België bin nen. Eene onbeduidende troepenafdeeling be proefde mot groote stoutmoedigheid eene overrompeling tegen Luik. Eenige ruiters drongen de slad binnen en wilden zich van den commandant meester maken, die zich slechts door de vlucht daaraan kon onttrek ken. De aanslag togen de modern gebouwde vesting zelf gelukte niet. De troepen staan nu voor de vesting in voeling met den tegenstan der. Natuurlijk zal de geheele pers van het vij andige buitenland deze onderneming, die op den loop van de groote operatiên zonder eend- gen invloed is, tot eene nederlaag stempelen. Voor ons is zij slechts eene in de krijgsge schiedenis alleenstaande daad en een bewijs van den dolkoenen aanvalslust van onze troe pen. Brussel, 7 Aug. De Minister van Oorlog bericht, <lat de Duitschers vragen om een wapenstilstand van 24 uren. De stad Lnlk is niet door de Duitschers bezet. De Duitschers bekennen dat 25000 van hunne manschappen buiten ge vecht zijn gesteld. liet gerucht dat de Ltiiksclie be volkiug op de Duitschers zou hebben geschoten, is volkomen onjuist. Brussel, 2 Aug. De dagbladen zeggen, dat de staat van beleg is afgekondigd in het geheele land. Londen, 8 Aug. De Daily Telegraph be richt: Wij vernemen met genoegen, dat, of schoon nog geen definitief besluit genomen is, de meening van de hoogste kringen gun stig gestemd is voor eene zoo spoedig moge lijke militaire interventie van dit land. Het >Var Office zet zijne toebereidselen snel voort en in den nieuwen militairen toestand, die begint in 't leven te treden op bet vaste land, dank zij de dappere verdediging van het Belgische leger, hoopt men, dat een zoo groot mogelijk gedeelte van een expeditiemacht op en nabiiseleiren datum zal vertrekken. Londen, 7 Aug. Een officieel aanplakbil jet, met bet opschrift: „Oproeping tot de wa penen' houdt in, dat het actieve leger on middellijk behoefte heeft aan 100.000 man schappen meer in het ernstige tijdsgewricht, dat het land thans doorloopt. De minister van oorlog, lord Kitchener koestert het vertrouwen dat alle mannen, tus schen 19 en 30 jaar, wien de veiligheid van het land ter harte gaat, zich aanstonds zullen verbinden tot den krijgsdienst van drie jaren of zoolang de oorlog duurt. Londen, 6 Aug. (Vertraagd in de over brenging.) Eerste minister Asquith zeide in het lagerhuis, dat Duitschland een voorstel had gedaan aan Engeland betreffende Frank rijk. De bedoeling van dat voorstel was, dat Groot-Briüanniië aan Duitschland de handen vrij zou geven om alle buiten Europa gelegen bezittingen van Frankrijk te anncxeeren Asquith liet daarop volgen: Welk antwoord had Groot-Brittannië kunnen geveut als het dit voorstel had aangenomen, op het beroep; dat België deed op Groot-Briltannië? Wij zou den verplicht geweest zijn te zeggen, dat wij aan een Slaat, die dreigt dat hij zijne eigen verplichtingen niet zal houden, ons verpand woord hadden weggegeven. De vergadering heeft dc aandoenlijke vraag gelezen, die de koning der Belgen tot ons heeft pciiaht Ik benijd den man niet, die deze dringende vraag kan lezen met onbewogen gemoed. (Toe juichingen). Londen, 7 Aug. Als voorbeeld van de aanbiedingen, die uit eigen beweging t or de Brilsche koloniën aan het moederland gedaan zijn tot hot verleenen van materieeelen steun in dezen tijd van krisis, wordt aangehaald. Ca nada, dat een contingent van 20.UUU man uit rust voor den buitenlandsohen dienst. Londen, 7 Aug. Reuter verneemt, dat het Foreign Office het volgende telegram uit Nederland heeft ontvangen van prins Lich- nowsky, den Duilschen ambassadeur: c elieve aan Z. M.'s regeering mijn oprechten c .nk te betuigen voor de groote beleefdheid, mij ge durende mijne reis bewezen. (Get.) Lichnowsky. Weenen.6 Aug. De avondbladen l.erich- teni Bij de eerste Oostenrijksche spaarkas en de Weener centrale spaarkas overtroffen heden de inlagon belangrijk de terugbetalin gen. De houding van het publiek is normaal, hetgeen een teeken is, dat de inleggers vol komen gerustgesteld zijn. Ook de disconto- zaken vain de Oostenrijksch-Ilongaarsche bank zijn geheel in normale banen teruggekeerd. Petersburg, 6 Aug. Na de mededee ling, dat de oorlog tusschen Engeland en Duitschland was uitgebroken, namen de am bassadeurs van Engeland en Frankrijk tc middernacht deel aan eene plechtige gods dienstoefening voor de legers van Frankrijk, Rusland en Engjeland in de Fransche Notre Dame-kerk. Petersburg, 6 Aug. (Telegraafagent schap). Dc verwisseling van crediclbiljeltcn in goud is, zoolang de oorlog duurt, op besluit van den ministerraad geslaakt. De staatsbank is gemachtigd, behalve de reeds goedgekeur de emission van creriiélbiljetten, zulke biljet ten uit te geven lot een bedrag van 1200 mii- lioen roebels uit te geven en bons op ae staals- rentekas uit te geven in een door den oorlog aangegeven omvang te disconteeren, wanneer de in hare rekening staande sommen uitge put zijn. Washington, 7 Aug. De regeering heeft zich lot Duitschland gericht met het ver zoek, dat de Amerikanen, die in Duitschland worden achtergehouden gedurende de mobili satie, onmiddellijk zullen worden vrijgelaten. Londen, 7 Aug. De banken zijn heden geopend. Dc bankzaken worden op normale wijze voortgezet. Kimbe r 1 ey, 7 Aug. (Officieel). Tenge volge van den financieelen krisis heeft de maatschappij Debeers hare mijnen gesloten. Tot nader bericht heeft de maatschappij de regeling gotroffen, dat aan alle blanke amb tenaren levensonderhoud wordt verschaft, terwijl de inlandsohe arbeiders dadelijk naar huis worden gezonden. Berlijn, 7 Aug. Het telegram van den rijkskanselier aan den ambassadeur von Schoen van 3 Augustus I uur 5 minuten, waarin hem opgedragen werd, tengevolge van den inval van Franscjie troepen in Duitsch ge bied aan dc Fransche regeering te verklaren, dat Duitschland zich door de Fransche aan vallen in oorlogstoestand ziet geplaatst, is in Parijs missichLn opzettelijk verminkt aange komen, zoodat liet op vele punten onbegrijpe lijk bleef. Niettemin legde de ambassadeur met een juist begrip van den toestand eene verkla ring af, die in hoofdzaak aan do opdracht be antwoordde. De opdracht luidde aldus: Berlijn, 3 Aug., 1.5 namiddags. De Duit- sche troepen hadden tol dusver bevel de Fran sche grens stipt te eerbiedigen en hebben dat bevel strikt opgevolgd. Daarentegen zijn, on danks de toezegging van de kilometer-zóne, de Fransche troepen reeds gisteren de Duit sche grens bij AltmiinsteroJ gepas seerd en op den bergweg in de Vo- geezen staan zij nog op Duitsch ge bied. Een Fransche vlieger, die bet Belgische gebied beeft overgevlogen, moet bij de poging om den spoorweg bij Wezel te vernielen, reeds gisteren neergeschoten zijn. Verscheidene an dere Fransche vliegtuigen zijn gisteren om het Eifelgebied zonder eenigen twijfel opgemerkt. Ook deze moeten het Belgische gebied over gevlogen zijn. Gisteren wierpen Fransche vlie gers bommen op de spoorwegen bij Karlsruhe en Neurenberg. Frankrijk heeft ons dus in oorlogstoestand gebracht. Ik verzoek Uwe Ex cellentie hel vorenstaande heden namiddag om zes uur aan de regeering te Parijs mede te deelen, uwe passen te verlangen en na overgave an de zaken aan de Amerikaansche ambassade te vertrekken. Berlijn, 7 Aug. In het jaar 1870 werd het mobilisatie-bevel den 15en Juli uitgevaar digd. Eerst na drie weken werd het eerste groot gevecht geleverd. Zoo zal ook thans, ondanks het uitgebreide spoorwegnet, de sa mentrokking van het reusachtige leger voor den beslissenden slag nog eenigen tijd duren. Met het oog op voor de deur staande opera- tien is aan het hoogste legerbestuur nog eene onvoorwaardelijke reserve opgelegd, wat do openbaarmaking van berichten belrelt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is aan den grooten generalen staf nog geene en kele vraag betreffende de mobilisatie gesteld. De mobilisatie en de spoorwegtransporlbewe- gingen verloopen in de grootste orde naar het in vredestijd daarvoor opgemaakte plan. Ook in hel met ons verbonden Oostenrijk-Honga- rije loopt dc mobilisatie zonder bezwaar van stapel. De sedert jaren tusschen de chefs van de generale staven van de Oostenrijksche en Duitsche legers sedert jaren bestaande nauwe persoonlijke betrekkingen hebben zich ontwik keld tof eene nauwe verhouding van vertrou wen. Berlijn, 7 Aug. Het lid van den rijksdag Erzberger heeft zijn. rapport voor «1e in het afgeloopcn voorjaar ingestelde bewapenings commissie ten ednde gebracht. Hij komt tot de slotsom, dat leger en vloot onberispelijk bewapend zijn. De Duitsche be wapening, zoowel wait de geweren als het ge schut aangaat, staal boven die van de tegen standers. Het Duitsche volk kail op dit punt volmaakt gerust zijn. Brussel, 7Aug. De koning heeft de vol gende legerorder uitgevaardigd: Hoewel aangevallen door een strijdmacht, die viermaal zoo sterk als de onze was, heb ben de Belgen toch alle aanvallen afgeslagen. Ludk is nog steeds in onze macht Vaandels zijn buitgemaakt en een aantal Duitschers zijn gevangen genomen. Gij hebt uw plicht gedaan en hel leger met roem over trekt Gij zijt de voorhoede der ontzaglijke legers, die deelnemen aan den geweldigen strikl. V/ij wachten slechts op de aankomst der Fi nschen om op te trekken naar de overwinning. In uw naam breng ik hen een broederlijken groet. Berlfjn, 7 Ang. D© vesting Euik is ingenomen. Nadat de aldeeliugeu die den aanslag op Luik ondernomen hadden versterkt waren, werd de aanval voortgezet. Heden morgen acht aar was de vesting in Daitscli bezit. Brussel, 7 Aug. Eene Duilsdhe kaval- lcrie-divisie is gedecimeerd. Zij was ton noor den van Luik over de Maas gegaan, maar werd bijna vernietigd. De Belgische kajvallle- rie drong op haar in na een aanval van eene divisie infanterie. Bij hoopen werden uit eengeslagen kavalierisben gevangen gemaakt. Tweede telegram. Volgens de be richten wan hier teruggekeerde sojkiaten, la gen de lijken van Duitschers, die in de loop graven rondom Luik waren opgestapeld, soms 1.50 Meter ddep. Sommige Duitsche regimen ten liiepon achter Beflgische vaandels. Het Duitsche regiment, waarvan de koning der Belgen eqre-kolonel is, droeg oen Belgische kokarde op het hoofddeksel. De Patriiole bericht, dat zeven regimenten Duitsche kavallerie hedenmorgen gedecimeerd zijn. De wapenstilstand in Luik is slechts van toepassing op de forton Brussel, 7 Aug. Dc stad Luik is door de Fransche regeering gedecoreerd met de orde van het legioen van eer. Het is het geheele Duitsche derde leger, samengesteld uit het 7e, 9e en 10e korps, dat strijdt onder hevel van generaal von Em- mkk. B r u s s el, 7 Aug. Het Journal de Bruxelles zegt: Duitschland schijnt door een zwijmel van hoogmoed te zijn aangetast. Boven alle recht staat dus zijn recht om le overheer- schen. Het wil van zijn leven genieten. Dat is de formule van Bonnot, toegepast op de in ternationale betrekkingen, terwijl keizer "Wil helm telkens weer verklaart, dart hij een aan hanger is van de christelijke leer. Maar er is eene macht, dde nog geduohter is dan Duitsch land; dat is de gansche wereld. Napoleon, die wel wat meer in zijn mars had dan Wil helm is amtrokameh als slachtoffer v.in zijne eerzucht. Generaal von Emmioh heePt herin nerd aan Waterloo. Dat is eene treurige her innering. Brussel, 7 Aug., 5 uur 'savonds. Aan het ministerie van Oorlog wordt gemeld, dat in Belgisch Luxemburg gevechten plaats had den tusschcn Framschen en Duitschers. Ook volgens dagbladberiehlen is in Bel gisch Luxemburg een gevecht geleverd lus sohon de Frajnsqgie en Duitsche legers. Brussel, 8 A u g. De Dernaère llcurc be richt, dat in Lcssines (Henegouwen) op het gerucht, dat het Fransche leger was aange komen, de geheele bevolking naar den spoor weg snelde met levensmiddelen, geld, sigaren en suiker. Ongelukkig was het gerucht on juist. Brussel, 7 Aug. De minister van oorlog heeft heden do stellingen van Antwerpen be zocht. Alle werkzaamheden zijn voltooid. De officieele mededeeling door den minister van oorlog van het in Luik behaalde succes verwekte overal eene levendige geestdrift. Dc gouverneur nam de strengste maatregelen be treffende de spionnen. De Duitsche officieren en soldaten, die deel uitmaken van de equipages der handclssche* pon, zullen gedurende den staat van beleg ge ïnterneerd wordon in pontons midden in d« rivier. Weencn, 7 Aug. De Montencgrijnsche regeering deelde aan den gezant van Oosten- rijk-Hongarije mede, dat Montenegro zich be< schouwt als zijnde in oorlog met Oostenrijk* Hongarije. De gezant heeft Celtinjc verlaten. Londen, 7 Aug. In het lagerhuis ver klaarde do minister van marine Ckurchiil< dat het roekeloozc uitstrooien van oontactmij* nen in de zefcên, waardoor onzijdige ban-* d'elsschepen kunnen worden vernield, een gc« bruik is in oorlogstijd. Het verdient de ern stige overweging van de natiën der wereld- Do admiraliteit wordt niet uit het veld gei slangen of verontrust door zulke incidenten? hare maatregelen hebben ten dioel, zulke ge' vallen tot een minimum terug le brengen Londen, 7 Aug. De bijzondere corres pondent van Reuter, die uit Berlijn hier is ge komen, bericht, dat bij den aanval, die na het bericht van de oorlogsverklaring door het1 gepeupel werd gedaan tegen het gebouw dei Engelsche ambassade, twee Engelsche en twee Amerikanen als spionnen gevangen ge nomen zijn. Na eenige uren werden zij weder in vrijheid gesteld door de bemiddeling van den Amerikaanschen ambassadeur. Alle Engclsohe onderdanen, die in Berlijc verblijf houden, kunnen er tijdelijk blijven, mits zij zich om de drie dagon bij de politie aanmelden. Omstreeks 40 Engelschen zijn op gesloten in de vesting Spandau. De Ameri- kaansohe ambassadeur hoopt hunne bevrij ding te krijgen. Onder deze gevangenen be vindt zich kapitein Holland, de Engelsche instructeur van de Turfcsclie marine. Berlijn, 7 Aug. Eene uit Rusland hier aangekomen Münchener dame, die daar met een Rijksduitscher gehuwd is, verhaalt, dat alle Duitsche vrouwen uit Rusland z;:n uilge wezen, maar dat dc mannen als gevangenen worden vastgehouden. P a r ij s, 7 Aug. Men bericht, dat gisteren bij Obrenonata de Oostenrijksche artillerie hot vuur heeft geopend tegen de Serven. De Servische batterijen antwoordden en legden hot zwijgen op aan de Oostenrijksche artil lerie, <±ie zich terugtrok met achterlating van twee beschadigde kanonnen- De geest van do Servische troepen is uitmuntend. Petersburg, 7 Aug. Volgens dc inlich tingen van den generaion staf hebbon de O os» tenrijkers het vuur geopend togen oen Rus- sisohen grenspost twaalf uren vóór de oor- logsverklaring. Er wordt bericht, dat Rus land oene welwillende houding van Turkije kan ver wachten Kopenhagen, 7 Aug. Het Ritzaubureau deelt mode, dat de Deensclie regcering Dene marken gieheel onzijdig verklaarde ton op zichte van den oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland. Peking, 8 Aug. (Telegraafagentschap) Ghina heeft zich onzijdig verklaard. Berlijn, 8 Aug. Ifct Berliner Tageblatt schrijft in een artikel, getiteld: „Hoe de En gelsche regecring met dc Russische onderhan deld" het volgende: In het begin van Juini hebben wij een eersli artikel opgenomen, waarin wij op grond van stellige inlichtingen mededeelden, dat tus schen Engeland en Rusland besprekingcp gaande war en over* eon Russische voorstel betreffende eene vloolontente. Den llen Juni antwoordde de Engelsche staatssecretaris Grey op eene vraag van den afgevaardigd© King, die aanknoopte aan onze mc-dedeelin- gen over de Russisch-Engelsche v^ootonder- kaadelingen, dat er geeno afspraken heston den, die de "vrije beslissing van de Engelsche regcering of Aan het Engelsche parlement kon den beperken over de vraag of Engeland aan een oorlog tusschen amdere staten zi.llen deel nemen of niet, on dat geene onderhandelin gen over zulk eene overeenkomst loopende waren of nieU De geheele dubbelzinnigheid vani deze verklaring blijkt uit hei frit, dat w«i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 1