naain uit het leger was geschrapt krachtens de wet, die aan prinsen van in Frankrijk ge- hcerscht hebbende families verbiedt te dienen in de legermachten te huid of ter zee, stel ik mijzelf ter beschikking van de Fransche re geering met alle psychische energie en alle lichaamskracht die mijn 56 jaren mij hebben gelalen. Eveneens laat ik aan de regeering de volledige beschikking over de mij toebehoo- rendc ruimte in mijn hotel, waar zij een af- deeling der ambulance kan inslalleeren De hertog van Yendöme heeft verzocht als eenvoudig soldaat te mogen dienen en te wor den ingedeeld bij een eersle-linie regiment aan de Oostelijke grens. Hij is een achter-klein zoon van Louis Philippe, een kleinzoon van den hertog van Nemours en een zoon van den hertog van Alen?on. Hij is 45 jaar oud en ge huwd met een zuster van den koning van Bel gië Admiraal Sir John Jellicoe. Het Hbld. ontleent aan de Daily Chronicle, dal de commandeerende admiraal van de En gel sclie vloot, Sir John Jellicoe, een persoon lijke vriend is van den Duitschen Keizer. Hij was de gast van den keizer bij hel huwelijk van prinses Victoria Louise. Door onverwach te omstandigheden kon admiraal Jellicoe on langs niet te Kiel aanwezig zijn, toen admi raal Sir George Warrender en de Engelsche officieren en matrozen door de Duitsqhe vloot verwelkomd werden. Tandheelkundige hulp aan militairen. Onderzoekingen in hel Duitsche leger heb ben aan hel licht gebracht, dat ieder soldaat gemiddeld 5.8 zieke tanden in zijn mond heelt. In ons land zal dat cijfer zeker weinig verschillend zijn. De last, pijn en ergere ge volgen, die een dergelijke toestand noodwen dig voor een groot aantal militairen met zich moet brengen, het gebrek aan arbeidsvermo gen en de verminderde dienstprestalie, die daardoor ontstaan, mogen niet onderschat worden. Tijdens den oorlog in Zuid-Afrika moesten 2451 Engelsche soldaten thuis blij ven tengevolge van hun slecht gebit. Daar verder, zooals gebleken is in den Ame- rikaanschen Burgeroorlog en den Japansch Chineeschen oorlog, 10—60 pet. van de frac tieven ontslaan door geweerkogels, kaak- fracluren waren, behoeft het geen lang be toog om te doen inzien, hoe .ook tandartsen in de tegenwoordige omstandigheden een hoogst nuttigen arbeid kan verrichten. De Haagsche Tandheelkundige vereeniging heeft daarom aan hare leden de volgende circu laire verzonden en tevens aan het hoofdbe stuur der maatschappij tot bevordering der tandhcclkunst verzocht deze oproeping ook te richten tot de andere tandartsen in den lande. In verband met het heerschende oorlogsge vaar is het mogelijk, dat voorzien zal moeten worden in tijdelijke tandheelkundige hulp aan gewonde militairen. Het is daarom ge— wenscht, reeds tijdig te weten, wie zich daadaarvoor beschikbaar wil stellen. Een ieder, die daartoe geneigd is, wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven ran den secretaris van de Haagsche Tand heelkundige vereeniging, D. C. da Costa, Ba- '«slrast-S; Dra-Hesg - - Een lijst van de namen van hen, die zich Deschikbaar stellen, wordt gedeponeerd bij act hoofdbestuur van het Roode Kruis. Door de samentrekking van groote troé- penafdeelingen wordt de taak der officieren van gezondheid aanmerkelijk verzwaard. Mi litairen, die zich met landziekten aanmelden, zouden dcor tandartsen geholpen kunnen worden. Op deze wijze kan d° de militaire artsen verlicht worden. Een ieder hiertoe genegen geve zich zoo spoedig moge lijk op aan bovenstaand adres. In de Japansche wateren. Er is binnenkort olie kans op een zeege vecht in de Chinecsche zee. Woensdag is het Duitsche eskader in de Chinecsche wateren door de straat van Tsoesjiima gevaren, terwijl het Russische eskader van Wladiwostofc de haven heeft verlaten. N. R. C. De Fransche troepen in België- Dc Fransche troepen zijn, toen zij de Bel gische grens overtrokken, door de Belgen met onbeschrijfelijke geestdrift ingehaald. De Bel gische pers verzwijgt hun bewegingen, maar vermeldt alleen dat zij zich op tal van plaat sen mot de Belgen voreenigd hebben. De Fransche onderofficieren omhelsden dc Bel gische, terwijl de Belgische soldaten de Mar seillaise zongen. Met bloemen, sigaren, versmap erin gen in de handen aldus de N. R. Ct. hebben de be woners der Belgisoh-Fransche grensplaatsen dc Fransche soldaten ingehaald, zegt een cor respondent. „Wat een goed land!" riepen de Fransche kurassiers in hiun blinkende kuras sen toen zij binnenkwamen. Ecu Duitsche patrouille op Zwitsersch gebied. Dinsdagochtend is een patrouille Duitsche bereden jagers, die door een afdeeling Fran sche ruiterij werd nagezet, bij Beurnevesin in Zwitsersch gebied gekomen. De patrouille is ontwapend en geïnterneerd. De Prins van Wales. De prins van Wales zal als officier bij de garde-grenadiers in werk el ijken dóénst tre den. Dc Julins-toren Mot machtiging van den Keizer zijn de rijksoorlogsschat, die in den Julius-toren te Spandau bewaard werd, ten bedrage van 51*220 milMoen mk. en de volgens de wet vanJ 1913 daar verzamelde buitengewone goud voorraad tot hetzelfde bedrag voor de mobi lisatie-uitgaven Ier beschikking van de Rijks bank gesteld, behoulcns nadere goedkeuring van Rijksdag en Bondsraad. N. R. Ct. "BINNEN LAND." Uit de Pers. Jhr. Mr. Joan Röell. In de Kroniek der Stemmen voor Waarheid en Vrede schrijft dr. A. W. •Bronsveld Ons hait dringt ons, om hier een woord te wijden aan de nagedachtenis van den heer Jhr. Mr. J. Röell. Algemeen is de deelne- ming, de droefhefel geweest bij het plotseling verscheiden van dezen voortreffelijken man. Hij was een man naar veler hart. Iemand, dien wij onbepaald vertrouwden, en met wien wij in bijna alle opzichten hartelijk overeenstemden Op staatkundig gebied liberaal, en in zijn openbaar en privaat leven nooit waar dit eisch was, zich de belijdenis schamend van zijn geloof. Sinds vele jaren waren wij vrienden. En de vriendschap van een man als de heer Röell beteekende veel. Hij was eenvoudig, eerlijk, trouw, en hartelijk. Over zijn vele bekwaamheden op rechts geleerd gebied, over zijn verdiensten als voorzitter van de Tweede Kamerover zijn rechtschapenheid, over het g e z a g, dat hij als van zelf uitoefende is maar één stem. Neen, hèt spijt mij niet, dat ik aan menigen campagne voor hem heb deelgenomen. Het was wel ondankbaar van de coalitiemannen, die in verbond met de sociaal-democraten, den heer Röell, die Utrecht op het hart droeg, zijn plaats in de Kamer ontnamen. Het heeft echter geen schade gedaan aan de achting, welke hem algemeen werd toegedragen. De hoogste onderscheidingen zijn hem te beurt geval len, en niemand keurde ze hem niet waar dig. Om zijn heengaan treurt ongetwijfeld H. M. onze Koningin, die in den heer Röell een beproefden raadsman verloor treurt Utrecht, voor welks belangen hij steeds, waar 't noodig was, in de bres sprong treurt Utrecht's universiteit, die oneindig veel aan hem is verplichttreurt de Haag sche Ned. Herv. Gemeente, waarvan hij een trouw vriend en een steun was. En vergeten wij 't niet. dat deze hoog-geplaatste man de toevlucht en de raadsmrm is geweest van tallooze menschen uit allerlei stand, die zijn hulp inriepen en hem, die stipt was in alles, steeds bereid vonden acht te geven op hun klachten. Met bewogen gemoed zag ik op dat stille lieflijke kerkhof van Oud-Leusden den heer Röell nederdalen in het grof, waarin zijne echtgenoote reeds rustte, die hij zoo harte lijk heeft liefgehad. Hoe vele hooggeplaatste mannen stonden geroerd bij die groeve, allen onder den in druk, dat ons land, dat zoo menige kring, dat zoo menig hart armer was geworden door den dood van dezen uitnemende. Hij ruste in vrede f Berichten. Aan de Staatscourant van Zaterdag 8 Aug. ontleenen wij nog de volgende Kon. besluiten benoemd tot eerste-geneesheer aan het Rijks- krankzinnigengesticht te Medemblik, J. G. Diks- hoorn, arts, geneesheer aan het Herstellingsoord te Laag Soercn goedgekeurd, dat aan H. Ie Coultre, burge meester der gemeente Bodegraven, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend als tijdelijk- sccretaris dier gemeente benoemd tot luitenant ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke Marine-reserve voor den tijd dat Nederland zich in oorlogsgevaar of in oor log zal bevinden, de eervol uit den zeedienst ontslagen luitenant ter zee der 2de klasse H. A. Crommelin benoemd tot adelborst der le klasse bij de zeemacht, de adelborsten der 2e klasse, le af deeling, bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord M. H. Niemeijer, P. B. M. v. Straelen, W. Gauw, J. dc Mos, D. C. M Hetterschii, H. G. de Bruyne. W. A. den Tex Bondt, D. W. Bouw meester, W. van den Donker, A. M. E. van Dis- hoeck, G W. Bruinsma. J. C. Fanoy, J. J. B. de Jonge Oudraat, J. W. H. Hoffman, S. Woldringh, P. J. Hendrikse, C. W. Heringa. P. van Popta, B. Valk, A. C ven den Bijllaardt, A. E. Ernste, J. van Leeuwen, J. C- Cornelis, E. L. Martens, J. Varkevisser, P. J. Harinck, H. C. Nieuwen- huisen en C. A Weemhoff, en tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspirant-administrateurs der le afdeeling bij genoemd besluit J. M. Tinga, J. P. Kuysten, F. Lawerman en W. Baars; benoemd tot secretaris van den raad van be roep, de ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, H. F. C. van Lelyveld, tijdelijk belast met de functie van secretaris van dat college; benoemd bij het wapen der infanterie, tot tweede-luite nant, de sergeanten H. C. Berghuys, A. J. J. M. Ldhmeijer, A. J. R. de Vos, J. T M. de Bruyn, J. H. P. M. Gitscis, TT. Steenstra. L. D. Omver- kerk, J. J. van Moorsel. J. Blokhuis, J. T. Smeets, C. Solomonson, W. van Wijk, C. M. van Hal, H. C. Stennekes, G. H. van Steyn, J. J. Lamberti, J. V. Six Dijkstra, P. H. Oudt. J. N. Breunese en C. J B. Boekwijt, ellen leerlingen van het 2e studiejaar van den Hoofdcursus bij bet dienstvak der militaire administratie, bij het personeel der kwartiermeesters, tot tweede-luitenant-kwartiermeester, de sergeanten H. G. Horn, J. Jonker, R. Middelbeek en J. M. B. M. F. van Strien rillen leerlingen van het 2e studiejaar van den Hoofdcursus bij bet wapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indic. tot tweede luitenant, de sergean ten M. de Vos, O. van Lingen. F. F. W» Mar- quenie, J. Weyne, G. Muller, H. A. F. C. Ent- zinger, A. Hamming, C. Vlasblom, G. de Vries, W. F. H. L. Simons, J. C. de Quant en J. H. Dijkstra, allen leerlingen van Ket 2de studiejaar van den Hoofdcursus bij het dienstvak der militaire administratie van het leger in Nederl.-Indië, tot tweede-luite nant-kwartiermeester, de sergeanten P. Mourer, D. Komstra, D. A. Best, T. H. Couwenberg, J. Hazenberg, J. J. Gerdes, J. H. van Gorkom en H. van der Heide, allen leerlingen van bet 2de studiejaar van den Hoofdcursus; bij bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot tijdeliik-officier van gezondheid der 2e klasse, de heeren F. T. van Urk, dr. E. R. Wittig, J. A. van der Starp, P. Nieuwenhuyse en A. A. J. van Egmond, allen erts bij het personeel van 'den geneeskundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk officier van gezondheid der 2e klasse, de heeren: dr. T. Kuiper, A. W. S. van Hamel, W. Storm van Leeuwen, E. Doijer en M. Vromen, allen arts; bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-majoor, de eervol ontslagen reserve-kapitein van de Infan terie der landweer J. T. Wilkens, laatstelijk commandant van het voormalige 35e landweer district, zulks zoolang als Onze Minister van Oorlog zal noodig achten bij het reserve-personeel der landmacht, voor de ntijd van acht jaren, tot reserve-paardenarts der 2e klasse, de heeren F. Lubberlnk en T. A. Bloem j eervol ontslag uit den mill t oir en dienst ver leend, wegens lichaamsgebreken, den reserve officier van cezondheid der 2e kloste J. t. Pe ters, van bet personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht. De Staatscourant van Zondag 9 en Maandag 10 Augustus bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: bepaald dat de hoofdcommissaris van liet Ned. Roodie Kruis gelijk gesteld wordt met en de distinctieven draagt van kolonel, de eerste commissaris van bet Ncd. Roode Kruis van luit.-kolonel, de divisie- en steüing-com- missarissen van majoor, de artsen met ver antwoordelijke leiding van kapitein, de ove rigen artsen, zooals bedoeld in bet landstorm- besluit van le Iiuitenaint, de reebtsridders der Johanniteronde en Malthe z ersridders van majoor, de edelrid'dens van de Jobanniter- orde van kapiter, de gediplomeerde hoofd- vepp-legers van transportoodonnes van bet Nod. Roode Kruis van sergeant-majoor, de gediplomeerde verplegers en pflfoegcomman- danten van transportcolonnes van bet Ned. Roode Kruis van sergeant, de helpers van transportcolonnes van bet Ned. Roode Kruis van soldaat, met dien verstande, dat zij., dóe vroeger in bet leger een hoogqpen rang be kleed hebben of verkregen, dien rang behou den; bet Koninklijk besluit, waarbij aan den re serve le luitenant mr. dr. G. W. J. Brul' van bet regiment grenadiers op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend, is tijdelijk ingetrokken en buiten werking gesteld tot een door den minister van Oorlog later te beoalen tijdstip; benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der Landmacht tot tijdelijk officier van gezondheid der 2e klasse c1 hee ren L. Loeb, J. van Oven en C. P. J. «Tunning, a lion arts; bij den grooten staf is tijdelijk veder in dienst gesteld als adjudant van H. M. dc Ko ningin in buitengewonen dienst de met ingang van 1 Mei 1913 met rang van genera al-majoor gepensionneerde kolonel R. J. Graaf Schim- melpenninck van dien staf; bij Kon. besluit zijn de heeren L. G. van Om me on F. Andela, gerekend van den datum waarop hun eervol ontslag uit hunne betrek king tot de landmacht is verleend tot den datum waarop zij als landweerpliehtigen ter beschikking bliïvcm. benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid 2e klasse bij het reserve- personeel der landmacht en zijn zij benoemd tot tijdelijk officier -van gezondheid 2e klasse bij het personeel van den gdrteeskundigen dienst van de landmacht; bij Kon. besluit is bepaald, dat de gepena. luit. ter zee le ld. F J v. d. Esoh en de ge nen si on eerde luitenant tor zee 2c kl. jhr. M. L. van Geen op eigen aJaiWrage Sn actieven dienst worden gestold. H. M. de Koningin heeft Vrijdagavond te 6 uur in buitengewoon gehoor ontvangen den heer Kijuro Shidehara, ter in ontvangstne ming van zijne geloofsbrieven als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van den Keizer van Japan bij Hr. Ms. Hof en van den teragroepingsbrief van den heer Aimara Sato. Terug uit Albanië. Luitenant Mal- linckrodt is te Arnhem aangekomen. Na een kort oponthoud begaf bij zich naar Den Haag om zich te meidon bij den minister van oorlog. De luitenant had een schampschot aan zijn been bekomen, maar bevindt zich overigons zeer wel. Het is terwille van deze wonde, dat men hem twee dagen tevoren heeft laten ver trokken. De andere officieren volgen. Luitenant Mallinckrodt is liter arm en be rooid aangekomen, d«aar vijf van zijn koffers in Albanië zijn gestolen en do overige in Duitscbland werden teruggehouden. Hii maak te de reis over Ween en. (GelderL) Nederland en de oorlog* H. M. de Koningin. H. M. de Koningin wordt dagelijks dioor den stafkapitein jhr. Wittert ingelicht om trent den algemeenen toestand. Prins Hendrik te Maastricht. Omtrent het bezoek van Prins Hendrik aan de hospitalen te Maastricht, bevat de „Lim burger Koerier" een verslag, waaraan het volgende is ontleend: De Prins was gekleed in de klein-uniform van luitenant-generaal a la suite; nadat de burgemeester, mr. Van Oppen, Z. K. H. had toegesproken, dankte de Prins met een enkel woord, waarbij hij toezegde dat hij alsnog twee automobielen voor den Roode Kruis- dienst beschikbaar stelde. Dadelijk daarop werd een rondgang ge maakt in de zalen, in een waarvan het dames en zusterpersoneel stond. Voor zeer velen van de daar verpleegden had de Prins een minzaam woord. En toen hij ton slotte stond voor de sponde van een 18-jarigen jongen en men hem vertelde, dat die jeugdige lijder heel den middag met aan drang verzocht had hem te wekken wanneer de Prins der Nederlanden komen zou. toen ontspon zich tusschen dezen jeugdigen Mecklenburger (een student) en den Prins een «opgewekt gesprek, dat meerdere minu ten duurde. Terstond daarop begaf de Prins met gevolg zich naar het gesticht Calvariënberg. Voor het Augustijnengebouw stonden, on danks het middernachtelijk uur, honderden personen, die Z. K. H. luide toejuichten. Het eerste bezoek gold kamer 24, waar een Dultsch trompetter lag. Daarop naar de eer ste mannenzaal waar twee gewonden in een der voorlokalen lagen. Een daarvan had even te voren den laatsten adem uitgeblazen en hem gold thans -de eerste groet. In zaal 35.waar in 14 gewonden waren on dergebracht, deed de Prins de rondte, dr. Rorobouts ondervragend omtrent den aard der blessuren. Velen lagen in diepen slaap, maar voor allen die wakker waren had de Prins een vriendelijk woord, zacht en in groote gemoedelijkheid uitgesproken. "Welke landsman men was, bij welk wapen men diende, welke wonde men bekomen had, of men erge smart te verduren had, of men te vreden was over de behandeling enz., enz. Waarop bezoek volgde aan de twee Duit sche vrouwelijke uitgewekenen van Luik, van wie een moeder was geworden. Beide vrou- wep maken het heel wel en waren spoedig hi eén ^esptek gewikkeld met Z. K. H„ die jiet naliet, zich Yooxpver bvJgend een vrien» delijken blik te werpen op het wicgeken, dat naast moeders bed geplaatst was, en waarin het blozende wichtje sliep in alle gerustheid. Even verder lag een kindje uit Bernaux met een hoogst ernstige schotwonde in bet on derlijf. De Prins op de teenen ook dóórheen. Maar de arme staWcerd sliep. Zichtbaar ont roerd toen een bezodk gebracht aan een vrouw op leeftijd uit dezelfde Belgische ge meente. Met haar onderhield de Prins zich in het Fransch. Ook dit vrouwtje vertelde in rappe taal haar wedervaren en hoe ook zij een schotwonde in het onderlijf bekomen had. Inmiddels had men den Prins verteld, dat de jeugdige graaf von Amim, de 19-jnrlge dragonder-luitenant, die te Mouland vóór Visé door een granaatscherf in de wervelko lom getroffen w as, gestorven was. iZ. K. H. gaf den wensch te kennén in de lfikenkamer te worden gebracht, waar het stoffelijk overschot van dezen jeugdigen krij ger rustte. Daar lag met kalme trekken op het fijnbe- sneden gelaat dit jeugdige slachtoffer, ge kleed in uniform, de zware rijlaarzen niet uitgezonderd. De Prins vertcldei, hoe hij van nabij met vele leden van de grafelijke familie Von Ar- nim bekend was en vroeg allereerst of de moeder, die telegrafisJi op de hoogte was gesteld, reeds was aangekomen, hetgeen ont kennend werd beantwoord. Men toonde toen het zetlel van de Duitsche ambulance cn aan stonds boog de Prins zich over het lijk h"- nen om te ontcijferen wat de Duits:he dokter omtrent identiteit, aard der wonde en toege diende middelen daarop had neergeschreven., Of er bezwaar tegen bestond, dat de Prins dat zcttel melonam? Waarop de heer Römer verklaarde van neen, wijl hij bereids in het bezit was van alle officieele stukken nopens den gesneuvelde. De Prins reikte het stuk daarna zijn adjudant over om het ..Is aan denken mede te némen. Volgde een bezoek aan de Röntgen-inrich- ting, waar dr. Overbosch de photographie toonde, genomen van de wervelkolom van den overleden graaf, en waarop zeer duide lijk te zien was het stuk moordend staal, dat dezen jeugdigen krijger het leven had beno men. Dr. Overbosch toonde het stuk staal, dat uit de vreeselijke wonde was weggeno men en aanstonds verzocht de Prins of hij ook dat mocht medenemen. "Waarop Z. K. II. zdch eenigen tijd onder hield met den burgemeester, verklarende dat, wat hij van de Maastrichtsche Roode Kruis- afdeeling thans aanschouwd had, zijn hooge goedkeuring wegdroeg. De inrichting van het hospitaal, de wijze waarop de lijders op Calvariënberg verpleegd worden, dc ?roote toewijding van de Maastrichtsche vrijwilli gers, dat alles had op Z. K. H. onverdeeld gunstigen indruk gemaakt en namens het hoofdbestuur van het Roode Kruis, aan het welk hij alles getrouwelijk zou rapporteeren, bracht de Prins aan allen zonder onderscheid zijn hartgrondigen dank. Na nog een vluchtig bezoek gebracht te hebben aan een der operatie-kamers, nam de Prins van allen met een hartelijken handdruk afscheid, waarbij hij nog een bijzonder dank woord richtte tot dr. Rombouts. Ruim ecu nur Jiccft Z If "PT «p Cal"variëR» berg doorgebracht en rijn knlme gemoedriljk- heid bad niet nagelaten op teder Indruk te maken. De neutraliteit van de Schelde gewaarborgd- De correspondent van het Hbtdw te Londen seint d.d. 7 Aug. „Ik verneem dtai Engeland beioofdie de neutraliteit van de Schelde te eerbiedigen en geen oorlogsschepen de Schelde op te zenden. Nederland beloofde de Schelde opért te houden voor koopvaardijschepen. Verbod van vervoer uit de stelling Amsterdam. Gezien een Koninklijk besluit van 6 dezer, brengt die commandant der stelling van, sterdam tor kennis, dat iin liet belang van den staat van heden af tot nader order het ver voer uit de stelling van Amsterdam wordt verboden van d'c volgende artikelen: steen kolen, cokes, turf, braqnotlen, tarwe, meel, liaver, gerst, gort, gist, erwten, boonen, rogge, zout. geconserveerde groenten, geconserveerd vleesch, beschuit, .versch dierlijk vet in vasten toestand, genees- en verbandmddd'eilen, lijn koeken, dekens cn benzine. Van dit verbod zijn uitgesloten de artike len, bcnoodigd voor toevoer aan het leger en dc vloot en, voor wat genees- en verband middelen betreft, aan het Ncdérlarrdkclie Roode Kruis. In bijzondere gevallen kan ten aanzien van het vorenstaande verbod van uitvoer door een bijzonder besluit van den commandant der stelling van Amsterdam worden afgeweken. Voor deze uitsluitingen en bijzondere geval len worden dé orla atbewijzen af-Tegov n. w 1- ke behooren te worden aangevraagd bij sectie 1 (ka niiein-adjudant. telefoon Zuid 5361) van het hoofdkwartier. AmsteT-hotefl. Uitvoer uit IndiS* De gouverneur-generaal heeft getelegra feerd, dat de uitvoer uit Indië Van rijst, mals, cassaveproducten en katjang is verboden. Oprichting van een credietbank voor de middenstand. Als gevolg van de beraadslagingen, welke Donderdagavond aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn gehou den, vond Zaterdagavond! een vergadering plaats van de besturen van verschillende mid- denstandspatroonsvereenigingen. De Voorzitter, de heer J. S. Meuwsen gaf een uiteenzetting van de beraadslagingen, welke met den Minister en de vertegenwoor- ^ers van den geldhandel hadden plaats ge had, om de economische moeilijkheden, waar onder de Middenstand verkeert, zooveel mo gelijk nit den weg te ruimen en gaf daarna 't woord aan Dr. Bos, lid van de Tweede Ka mer. Spr. stelcte zich op het standpunt, dat de Regeering op dit oogenblik niet geneigd is een moratorium in te stellen, zoodat dit punt ge heel buiten bespreking kan blijven. Dit te eer der, waar het onderzoek van de mogelijke ge volgen ook voor den Middenstand veel tijd in de vergadterfrm zon. kosten. Er dient vandaaü gezocht te worden naar andere middelen oqfc- den Middenstand te helpen. Een dezer niia? delen is het stichten van een credietbank xeotf1 den Middenstand, zoo ingericht, dat door ded Middenstand, mede door steun van kapitaal*] krachtige personen het fonds bijeen wordt g&f bracht, waaruit de zekerheid geput kan wof* den voor het verleenen van credietcn van' kleinere cn grootere bedragen, ook met be hulp van het consortium. Nadat d.oor verschillende vertegenwoordi gers van vakvereenigingen het woord was ge-> voerd, stelde Dr. Bos voor, hedenavond nog tot de stichting van dc bank over te gaan. Het resultaat was, dat mei algemeene stem-» men besloten werd deze bank te zullen stich ten en staande de vergadering reeds door 57 personen 265 aandeelen in de te stichten bank' worden ingeschreven. Verder werd aan eca commissie, bestaande uit de heeren Dr. T)t Bos, voorzitter, Mr. C. Frikkers, M. H. G. Th". Fiedeldy Dop, L. Bern. J. Gorris, Prof. Dr. Ph. Kohnstamm, L. J. G. van der Macsen, G. Mul der, F. Begemann, Rijksnijverheidsconsulent en J. S. Meuwsen de spoedige oprichting van de bank opgedragen en het bijeenbren gen van het verder benoodigde kapitaal. Deze bank is bedoeld haar hulp ook te kun nen bieden aan bestaande plaatselijke banken in Nederland. De paarden der Koningin. Van dc paarden die door H. M. de Konin gin ter beschikking van het legerbestuur zijn gesteld, zijn er 4 ingedeeld voor officieren, terwnjl de overigen bestemd zijn voor het aan spannen van batterijen. Jhr. F. H. P. J. G. te 's-Gravenhage heeft aan het Roole Kruis f 10.000 geschonken. Gisteren zijn twee semi-artsen, met een ge neesheer aan het hoofd, op, door het Roode Kruis gedane aanvraag, van den Haag naaf Maastricht vertrokken. Een collecte voor het Roode Kruis te Mid delburg heeft f 1500 opgebracht, waaronder een gift van f 500. Het badhotel Domburg heeft 200 bedden ter beschikking gesteld. Nederlanders in Zwitserland. De Nederlaridsche regeering heeft ten behoe ve van de Nederlanders, welke in Zwitserland zijn, een crediet geopend hij dc Banque Na tionale Suisse te Bern. Door lusschenkomst van onzen gezant te Bern kan daarvan door hen worden gebruik gemaakt tot het bedrag dat door familie of anderen ten hunnen be hoeve aan het departement van bultenlancl- sche zaken te den Haag wordt gestort. In de Zwitsersche bladen zal hiervan aankondiging worden gedaan. Schoolopiziener-station6 com mandant. Dc heer C. A. Zelvelder, oud-mi- 1 Stair, thans schoolopziener in hot distriot Heerenveen, fungeert op het station der Staatsspoor te Leeuwarden als commandant Stand. Indisch vrijwilligerscorps. In oen gdst'ernamiddag te den Haag ge houden en zeer druk bezochte vergadering van Indisch-gasten werd vanwege het comi té, dat het initiatief genomen had, medege deeld het resultaat van de besprekingen met verschillende autoriteiten inzake de oprich- r- Na uitvoerige besprekingen werd bty meer derheid van stemmen In beginsel tot de op richting van zulkeen korps besloten. Allen die in Indië geweest zijn en sympa thie gevoelen voor het beoogde doel worden dringend opgewekt tot bijwoning van een a.s. Zondagmiddag in het Zudd-Hollandsch Koffiehuis te den Haag te houden vergade* ring. Geen inkorting van den werktij d. Men schrijft uit Enschede aan de N. Gt.J Wij kunnen mededeelen, dat enkele fabri kanten hier ter stede, voorloopig althans, de volle week kunnen laten doorwerken en dus aan de inkorting van den arbeidstijd, zooals het bestuur der Fahrikantenvereeni- ging in overweging gaf, dank zij den aanwe zigen voorraad geen gevolg 'behoefden te geven. Gedetineerde militairen. De krijgsraad te Arnhem stelde alle preven tief gedetineerde militairen, voor zoover zij niet voor een ernstig misdrijf aangehouden zijn, in vrijheid, teneinde dienst te kunnen doen bij hun corps. B ij bels voor de militairen. Het „Genootschap voor Bijbelverspreiding" stelt gratis ter verspreiding onder onze militairen 100.000 Bijbeltractaten en Evangeliën beschik baar. Btf&elversprel'di1 n g. Het Genootschap voor 'Bijbelverspreiding stelt gratis beschikbaar ter verspreiding on der militairen 100.000 Bijbels en Evangeliën Aanvragen zijn te richten aan het secreta riaat Reguliersgracht 22, Amsterdam. Burgerwacht te Leeuwarden. Te Leeuwarden is een burgerwacht opge richt, waarvoor zich reeds een 00-tal perso nen hebben aangemeld. Tot bestuursleden zijn benoemd de heereni mr. D. van Weideren baron Rengers, P. A. Bruinsma, A. A. Schuurmans, mr. J. D. van det Plaats, P Hiemstra en Y. Bolraan. De Nederlandse he fabriek. Onder de vele loopende geruchten gaat er ook een, dat de Noderlandsche fabriek pei*- soneel zou ontslaan, ja, zelfs heden reeds het werk tolaal zou stop zetten. Uit de beste bron onlthring het Hbld, de rpe- dedeefing. dat hiervan geen woord waar if i geen man is tot nog toe ontslagen en de voorraden waarborgen nog een onbezoTgderi werktijd. Amnestie. In vdrband met de verleende amnestie aan dessrteurs, melden zich zeer vele déserteurs van leger en landweer, voornamelijk uit hét buitenland gevluchte Hollanders, thans aan. Nederlanders in België. De Nederiandsche legatie heeft een nota aan de groote Brusselsche bladen doen toe komen. Deze nota luidt als volgt: x De openbare mooning schijnt zeer tegen de noordelijke buren -te zijn opgezet. HiervafQ 'Oinde: nden dé Nederlanders, die in België woc:v..\lig zijn, zoowel de moreoïc als ma-* toriee.i gevelgen. Deze Vijandige houding

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 7