DUITSCHLAND. ITALIË. RUSLAND. OOSTEN RIJ K-HONGARI JE. NOORWEGEN. PO RTUGAL. worden en waarin de Afrikaanders van Aliwalworth verklaren, dat de regeering op hen kan rekenen tot op den laatsten druppel bloed. Een der redenaars zeide, dat velen der mee- tinggangers gedurende den Boerenoorlog opstandelingen waren geweest, maar de vereeniging met Groot-Britannië had zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat zij allen be reid waren de Union Jack te verdedigen. Hij wilde Duitsch- land doen weten, dat Engeland op hen kan rekenen. Londen, 10 Augustus. Aan de „Times" wordt uit Kaap stad gemeld, dat van der Horst, een der leiders van de Hertzogisten, in een redevoering verklaarde, dat Duitschland's aanval op België ieder beschaafd niensch met afschuw ver vulde. „Zou Duitschland's geweld triomfeeren aldus van der Horst dan zouden de idealen waarvoor onze voor ouders goed en bloed offerden, vernietigd worden. Daarom verheugen wij ons, dat het keizerrijk, waartoe wij behooren, gereed staat het zwaard te trekken ter wille der vrijheid eii rechtvaardigheid. Wij zijn bereid in ieder opzicht onze regeering en die van het moederland te steunen, opdat de rechtvaardigheid zegeviere. Alle pogingen om dit gevoelen te onderdrukken hebben schipbreuk geleden. De Duitsche oorlogspartij heeft haar zin gekregen en er zal niet eerder vrede gesloten worden tenzij zij of wij verpletterd zijn. In de Noordzee. Londen, 9 Augustus. De admiraliteit bericht, dat een aantal onderzeebooten gisteren een der Engelsch vloot-es- kaders aanviel. Geen der Engelsche oorlogsschepen werd beschadigd. Een der Duitsche onderzeeërs verging. (Telegr.) Engeland. Stuurballons. van het landleger De „Bela" (Royal Aircraft Factory 1910), 600 kub. M. De „Gamma" (iden 1910), 200 kub. M. De „Delta" (idem 1912), 2000 kub. M. De „Eta" (idem 1913), 2000 kub. M. Van de vloot De „Willows 111", 1912, 900 kub. M. De „Astra-Torrès XIV", 1913, 8700 kub. M. De „Parseval XVIU", 1913, 8800 kub. M. Vliegmachines. De vliegerstroepen zijn pas in 1912 inge voerd onder den naam van „Royal Flying Corps". Zij zijn onderverdeeld in zes flotiljes, gestationneerd: No. 1 te South- Farnborough, No. 2 te Montrose, No. 3 en No. 4 te Salis bury Plain, No. 5 en No. 6. te South-Farnborough. Het „Royal Flying Corps" bezit op het oogenblik 200 vlieg- en watervliegmachines gereed voor den veldtocht. Bovenaan staan de „Avro"-, „Topwith"- en „Bristol"- mer ken. Ook de Fransche merken zijn ruimschoots vertegen woordigd door Farman, Blériot en Mdrane-Saulnier. Vliegers en bestuurders. In Maart 1914 had de Engel sche luchtvaartvereeniging meer dan 700 brevetten uitge geven. Londen, 10 Augustus. De correspondent te Rome van de „Exchange Telegraph Company" ontvangt uit betrouw bare bron het bericht, dat de Duitsche Keizer zich te Aken bij de troepen gevoegd heeft. Londen, 10 Augustus. De correspondent te Rome van de „Exchange Telegraph Company" bericht, dat de Russen sedert drie dagen bij Worschlolome in gevecht met een Duitsch detachement zijn. De Russen verloren 0. de Duit schers 100 man. Londen, 10 Augustus. Alle gevangene suffragettes zijn in vrijheid gesteld op bevel van den koning, die de hoop uit sprak, dat zij onder de gegeven omstandigheden ziqh van verdere misdaden zullen onthouden. Folkestone, 10 Augustus. Hier werden 60 Duitschers gearresteerd, die zich naar Vlissingen trachtten in te schepen. Één er van had duizend pond sterling in zijn bezit. De dood brengt verzoening. Londen, 9 Aug. Hedenmiddag werden te Harwich vier Britsche matrozen van de „Amphion" en vier Duitschers van de „Koningin Louise", die aan hun wonden gestorven waren, in hetzelfde graf bijgezet. Voor de Duitschers ge schiedden dezelfde eerbewijzen als voor de Engelschen. De vlaggen waarvoor zij gestreden hadden, dekten de kisten. Schip aangehouden. Het stoomschip „Schlescén" van de Nordd. Lloyd, van Java naar Amsterdam, is door de Engelsche oorlogsschepen aangehouden en naar Plymouth opgebracht. Een aanbod van Canada. Londen, 10 Aug. Canada heeft aan de Britsche regeering 98 millioen pond meel ten geschenke aangeboden. Het overweegt het denkbeeld om den uitvoer van levensmiddelen naar andere landen dan Engeland stop te zetten. De strijd om Luik. Londen, 10 Aug. De „Daily Telegr." meldt, dat de Belgen het oude ongebruikte fort bij de stad Luik (bedoeld zal wel zijn de citadel) in de lucht hebben doen springen, ten einde de Duitschers te beletten er gebruik van te maken. Het heet dat tal van Beieren weigeren dienst te doen, omdat het denkbeeld om tegen België te vechten, welks koningin een geliefd Beiersch prinses, hun ondraaglijk is. De „Daily News" verneemt uit Luik, dat de Duitschers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de stad hebben be zet. Tienduizend man van de verschillende wapenen trokken de stad binnen tusschen de forten Evégnée en Fleron door. Zij namen intrek in de openbare gebouwen en drongen geen particuliere woningen binnen. Zij gedragen zich goed en betalen alles. In de eerste uren der bezetting hielden de bewoners zich nog schuil, maar Zaterdag waagden velen zich al rustig op straat. Londen, 13 Aug. De „Daily News" meldt uit Parijs, dat de soldaten, die den Elzas binnen trokken, knielden en den heroverden grond kuste». Schneider, de eigenaar van de Creusotfabriek heeft aan de Fransche regeering 26 volledig uitgerustte batterijen, die voor een vreemde mogendheid waren vervaardigd, aange boden, benevens de diensten van ervaren kanonniers. De kanonnen hebben een waarde van ruim 7 millioen gulden. (Handelsblad.) Berlijn, 10 Augustus. De toeloop van vrijwilligers gaat alle verwachtingen te boven. Er hebben zich reeds een mil lioen driehonderdduizend vrijwilligers aangemeld. Berlijn, 10 Augustus. Er wordt hier een groote offervaar digheid in alle kringen der bevolking aan den dag gelegd. Gouden trouwringen, zilveren sieraden worden geofferd. Jonge meisjes en kinderen geven hun spaarbankboekjes en spaarpotten, arbeiders houden inzamelingen van geld in de werkplaatsen. Berlijn, 10 Aug. Te Berlijn hebben zich twee-en-dertig duizend personen aangemeld voor de vrijwillige ziekenver pleging. Frankfort a/M., 10 Augustus. Hier zijn in vijf dagen tijd dertig millioen mark bijeengebracht voor het Roode Kruis. De Courant. Berlijn, 10 Augustus. (Reuter). In een uitvoerig com muniqué tracht de Duitsche regeering de hier en daar ver spreide berichten, dat de stad Luik nog niet in handen der Duitsche troepen gevallen kan zijn en dat de Duitschers verliezen van ongeveer 20.000 man geleden zouden hebben, te weerleggen. Het communiqué zegt, dat slechts een zwakke troepenmacht bij Luik geopereerd heeft, daar de concen tratie van een talrijk leger-de bedoeling der Duitschers te vroeg verraden zou hebben. Verder beweert het communiqué, dat niet de troepen van den vijand, maar vooral terrein-moeilijkheden en de vijan dige houding der bevolking, de operaties der Duitschers bemoeilijkten. Het communiqué erkent, dat nog een deel der forten zich in handen der Belgen bevindt, maar uit deze forten zou niet meer geschoten worden. De keizer wilde niet, dat bij de bestorming der forten Duitsch bloed vergoten zou worden, daar zij de plannen der Duitschers niet in den weg staan. De Duitschers zullen wachten totdat de zware artillerie aan gekomen is en zullen de forten in elkaar schieten als deze zich dan nog niet hebben overgegeven. In geen geval zegt het communiqué zal Luik de Duitschers nog ontnomen kunnen worden. De Driebond. De Driebond kan ov%r het volgende machine- en menschen- materiaal beschikken: n ro stuurb. vliegm. Duitschland 21 450 Oostenr.-Hong. 8 100 Italië 8 Duitschland. Stuurballons. Duitschland beschikt over 21 groote, deels reusachtige luchtkruisers: De „Zeppelin IX" (de in 1910 herbouwde „Z. 11"), 17,800 kub. M., Keblen. De „Zeppelin XI" (Victoria Louise, 1910), 17,800 kub. M., Frankfort. De „Zeppelin XII" (de in 1912 herbouwde „Z. III"), 17,500 kub. M., Metz. De „Zeppelin XIII" (Hansa), 19,000 kub. M., Hamburg. De „Zeppelin XIV" (de in 1913 herbouwde „Z. IV"), 20,000 kub. M., Potsdam. De „Zeppelin XVII" („Saxen"), 20,000 kub. M., Leipzig. De „Zeppelin XIX" (de in 1913 herbouwde „Z. 1"), 20,000 kub. M. De „Zeppelin XX" (de in 1913 herbouwde „Z. V."), 22,000 kub. M., Johannisthal. De „Zeppelin XXI", 22,000 kub. M. De „Zeppelin XXII", 25,000 kub. M. De „Zeppelin XXIII", 25,000 kub. M. De „Zeppelin XXIV" („L. Z. I.", van de vloot, in 1914 herbouwd), 25,000 kub. M., Helgoland. De „Zeppelin XXV", 25,000 kub. M. De „P. L. VI" (1910), 9000 kub. M. De „P. L. VIII", 7600 kub. M. De „P. L. XI", 10,000 kub. M., Königsberg. De „P. L. XVII", 9600 kub. M., Keulen. De „M. I" (1908), 5000 kub. M., Tegel. De „M. III" (1910), 6500 kub. M., Tegel. De „M. IV" (1911), 9600 kub. M., Metz. De „Siemens-Schuckert" (1910), 15,500 kub. M. Vliegmachines. De Duitsche aviatiek heeft zich in de laatste jaren verbazend ontwikkeld. De militaire vlieger bataljons zijn gestationneerd te Doebertz, Posen en Keulen. De andere voornaamste centra zijn: Treptow, Darmstadt, Metz, Straatsburg, München, Bonn, Leipzig, Hamburg, Düssel- dorf, Saarbruck, enz. Behalve de militaire vliegers, die zeer talrijk zijn, heeft de Keizerlijke Aero Club een korps vrijwilliger-vliegers in het leven geroepen. Het Duitsche leger beschikt over minstens 450 vliegmachines. Italië blijft onzijdig. De „Daily News"-correspondent, Mackenzie, seint aan de ,Star", dat de Italiaansche gezant te Weenen, die te Rome met den Koning en de regeering had geconfereerd, naar Weenen terugkeerde met de besliste mededeeling, dat ltalië's houding ongewijzigd blijft en dat Italië zijn neutraliteit zal handhaven. De „Star" wijst er op, dat Duitschland en Oostenrijk- Hongarije grooten druk hebben geoefend op de Italiaansche regeering en op koning Victor Emmanuel om Italië ook in het conflict te betrekken en dat verleidelijke aanbiedingen van territoriale vergrooting zijn gedaan. De Italiaansche regeering bleef echter standvastig en wees er op, dat het onmogelijk is in te gaan tegen de openbare meening, die nimmer vijandelijkheden tegen Groot-Brittannië of Frankrijk zou dulden. Italië echter is bereid, het aanbod van president Wilson die, dat zij ter loops gemeld, juist nu zijn echtgenoote heeft verloren tot bemiddeling te ondersteunen. Italië. Oorspronkelijk betrok Italië veel luchtvaartmateriaal van Frankrijk, maar thans bouwt het zelf vliegmachines en bal lons. Het luchtvaartkorps heeft zijn zetel te Rome. Stuurballons. De serie der P.-ballons is onlangs afge dankt, maar toch heeft Italië nog 8 zeer goede luchtschepen De „P. V." (1913), half stijf, 4700 kub. M., te Bosco- Mantico. De „M. I" (1912), half stijf, 12,200 kub. M., te Vigna di Valle. De „M. 11" (1912), half-stijf, 12,000 kub. M. te Ferrara. De „M. 111" (1913), half-stijf, 12,000 kub. M., te Vigna di Valle. De „M. IV" (1914), half-stijf, 12,000 kub. M. De „Italia II" (1913), slap, 2600 kub. M., te Schio. De „P. L. VU" (1912), slap, 9600 kub. M. te Venetië. De „V. 1." (1914), slap 10,000 kub. M. Vliegmachines. Het militaire viiegerskorps bestaat uit een twintigtal flotiljes, ieder van 6 vliegmachiqfs, Blériots, Far- mans, Nieuports, Voisins, Deperdussins zijn de geliefkoosde merken, maar zij zijn bekend onder den naam van de Italiaansche fabrieken, die ze vervaardigen. Russen in Oostenrijk. Petersburg, 9 Aug. Russische troepen zijn het Oosten- rijksch gebied binnengevallen door de Styr-vallei. Zij joegen de vijandelijke voorhoede voor zich uit. Uit Petersburg meldt men ons dat de Russische voor posten Stalluponen hebben bereikt, tachtig mijlen van Eydt- kuhnen. Donderdag is er bij Eydtkuhnen duchtig gevochten, de strijd eindigde met een volkomen nederlaag van het tweede bataljon van het 33e Duitsche regiment. De Duitschers verloren 100 dooden en een machinegeweer. Handelsbl. Ook in Oostenrijk heeft de militaire luchtscheepvaart een groote vlucht genomen. Zij stond onder het beschermschap van aartshertog Karl Franz Joseph thans troonopvolger der dubbelmonarchie. Stuurballons. Oostenrijk zal 9 stuurballons in den strijd kunnen zenden, waarvan er 3 tot de particuliere nijverheid behooren De „Astra" (1911), slap type, 4000 kub. M. De „M. 1" (1909). De „Parseval IV," slap type, 2450 kub. M. De „M. II" (1910, Lebaudy), half-stijf type, 4800 kub.M. De „M. IV" (1913, Zeppelin"), stijf type 20,000 kub. M. De „Duindigt" (1911), slap type, 910 kub. M. De „Mannbarth-Stagt" (1910, „Austria"), half-stijf type, 8200 kub. M. De „Walbach von Halborn" )1913, stijf type, 7000 kub. M. De „Boemcher 11" (1912), slap type, 2750 kub. M. Vliegmachines. Te Fischamend en te Wiener-Neustadt bestaan militaire vliegscholen. De luchtvaarttroepen zijn ver deeld over de militaire centra Gorz, Boedapest, Serajewo, Mostar, Pola, de vestingen, en de reeds genoemde twee steden. Oostenrijk telt ongeveer 240 vliegers en ballonbestuurders. De vliegmachines, ten getale van 100. Er zijn 20 luchtflotil- jes, ieder van 5 machines. Oostenrijk en Frankrijk. Parijs, 10 Augustus. (Reuter). De Oostenrijksche gezant verliet Parijs hedenavond 7 u. 15. (Telegraaf). Londen, 9 Aug. Uit Kopenhagen komt het bericht, dat de president van het Noorsche Storthing gisteren verklaarde, dat Denemerken, Noorwegen en Zweden overeen warenge- komen, in onderlingen vrede te leven, wat er ook mocht gebeuren. Lissabon, 9 Aug. De minister-president heeft in den Senaat onder luide toejuiching, verklaard, dat Portugal in geen geval te kort zou schieten in het vervullen van zijn plichten van bondgenootschap met Engeland, maar deze verklaring beteekent niet, dat Portugal van plan is, onmid dellijk het standpunt van neutraliteit te verlaten. vliegers. 650 240

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 10