BINNENLAND. iiït wel ingelichte Servische kringen, dat de Oostenrijkers, na vruchtelooze pogingen om de öenische noordgrens over te trekken, op ze- ,yen verschillende plaatsen, den aanval hebben 'gestaakt. Zij werden nadrukkelijk teruggesla gen over de geheele linie. De Oostenrijkers hebben groote verliezen geleden. Ondanks alle jtanvallen, staat geen enkele Oostenrijksche Soldaat in het Servische gebied, i De toekomstige Servische militair^ opera- ktiën zullen afhangen van die van Rusland. Viïeenen, 11 Aug. Gistermiddag is over de Montenegrijnschc kust de effectieve blok kade geproclameerd. Aan de schepen van be vriende en onzijdige staten is 24 uren toege staan om uil te varen. De buitenlandsche di plomatieke vertegenwoordigers in Weenen hebben kennis gekregen van de blokkade. L Kaapstad, 11 Aug. Een kustvaarder bericht, dat de Duitschers Swakopmund in hunne Zuidwesl-Afrïkaansche kolome hebben ontruimd, na de pier te hebben doen sprin gen. De sleepbooten in de haven ziju ontman teld en tot zanken gebracht, de winkels en pak huizen gesloten. Alle voorraden zijn gebracht naar Windhoek, de hoofdstad van de kolonie. Dezelfde maatregelen zijn genomen in Lü- deritzbucht. B e r 1 ij n1 0 A u g. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: De bezetting van Lome, de hoofdstad van het protectoraat van Togo, door eene uit dc naburige Goudkust ingedrongen Engelsche expeditiemacht heeft, naar wij vernemen, het rijks departement vain koloniën in 't minst niet verrast. Bij den geografisch uiterst moeie- lijfcen toestand van de langgerekte, smalle en tusscihen Engelsch en Fransch gebied ingeslo ten kolonie moest er met eene dergelijke over rompeling gerekend worden. Wij moeten ons schikken in een tijdelijk Engelsch bestuur in oinze kleine modelkolonie. Wij zijn overtuigd, dat onze om natuurlijke redenen krachtiger voor de verdediging voorbereide grootere ^frikaansche koloniën het lot van Togo niet zoo gemakkelijk zullen deelen. Vooral onze wakkere militaire cn burgerlijke bevolking in Zuidwest-Afrika zal zich kloek te weer weten te stellen. Wat er echter ook moge gebeu ren, over het lot van onze Duitsche koloniale bezittingen zal niet daar ginds, maar op de slagvelden en in de zeeën van Europa beslist worden. Deze beslissing willen wij met een kalm gemoed afwachten. P a r ij s, 1 0 A u g. Ten gevolge van gedach- lenwisselingen, die inzonderheid in den loop van de laatste drie dagen zijn gevoerd tus- gchen Parijs en Weenen, heeft de Fransche fegeering, met het oog op den internationa len toestand en op de onbevredigende ophel deringen, die door de regeering van Ooslen- rijk-Hongarije zijn verschaft over het zenden van Oostenrijksche troepen naar Duitsch- -land, heden morgen aan den Oostenrijkschen amhassadeur laten weten, dat zij zich genoodzaakt zag den Franschen amhassadeur uit Weenen terug te roepen. De Oostenrijk sche ambassadeur deed in antwoord hierop het verzoek, dat hem zijn paspoort zou wor gden gezonden en heeft om 7.15 met een bij- jonderen treir, met bestemming naar Italië, Parijs verlaten. v De ambassadeurs van de Vereenigde Sta ten zijn belast met de bescherming van de Fransche en de Oostenrijksche belangen, res pectievelijk in Weenen en in Parijs. Weenen, 11 Aug. De Oostenrijksche ambassadeur bij het Italdaansdhe hof von Merey, die reeds geruimen tijd ziekelijk was, is in de laatste dagen zoo zwaar ziek gewor- den, dat hij naar huis is moeten gaan. Zoo lang zijne ziekte du/uirt, zai de eerste ofdee- limgsdief aan het ministerie van buitenland sche zaken. dr. baron von Macahio, els am-; hassadeur in buitengewone zending de am bassade in Rome leiden. Hij werd heden 'door den keizer in audiëntie ontvangen en ial zich morgen naar Rome begeven. B er lij n, 11 Au g. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft: De ünancieele oorlogstoerusting van Duitschland heeft de proef van de aan de eerste mobilisatie voorafgaande en op haar -volgende dagen scliittererend doorgestaan. De ruggegraat van onze ünancieele kracht, de rijksbank, staat ongeschokt en krachtig. Het zelfde geldt van de groote bankinstellingen in Berlijn en de provinciën. Aan den wensch naar een moratorium en ook naar een alge meen wisselmoratorium kan en mag in het belang van het algemeen niet toegegeven wor den. De oorlogsleeningen van het rijk moeten door het Duitsche volk opgebracht wor- 'den. Hiervoor alleen zal een aanzienlijk deel van de door *de bevolking bij de banken, spaarbanken en vereenigingen gedeponeerde, meer dan 30 milliarden bedragende contante gelden en contante vorderingen beschikbaar gemaakt en besohikbaar gehouden moeten worden. Daaruit volgt de noodzakelijkheid Voor Duitschland om de financieele oorlogs hulp zoodanig te organise eren, dat de alge- meene betalingsplicht en betalingsprestatie in stand kan worden gehouden. Deze organisatie is door de langdurig voorbereide, krachtige stelling van de rijksbank en van de overal in gerichte en in hun werkkring van dag tot dag zich uitbreidende voorschotbanken in ruimen omvang geschied. Voor den uitvoer handel zal eene gewichtige hulp kunnen wor den gebracht door afkondiging van een be perkt en voor gcene uitbreiding vatbaar, alleen wissel-vorderingen en schulden aan het bui tenland omvattend moratorium. B e r 1 ij n, 11 A u g. De Nordcï. Allg. Zeitung schrijft: Dc sedert het begin van den oorlog veelvuldig uitgedrukte vrees, dat het, omdat ëen groot deel van de landbouwende bevolking onder de. wapenen is geroepen, niet zal geluk ken den oogst binnen te halen, mag nu als óngegrond aangeduid worden. P a r ij s, 11 A u g. De voorzitter van de Kamer heeft van den voorzatter van de .doema een telegram ontvangen, dart. namens de doema aan de Fransche afgevaardigden een wannen en broederlijken groet over brengt en de overtuiging uitdrukt, dat de da den van de beide legers, door Engeland ge steund, de pogingen van de schenders van den Europeeschen vrede zullen breken en Europa zullen terugbrengen op den weg van vrede en beschaving. Deschanel heeft Rodsianko opgedragen aan de doema de uiting van zijne diepe erkente- llikheid over te brengen; hij zegt, rlat hti even eens overtuigd is van de overwinning der edele volken, die zich hebben geplaatst aan de zijde van de beschaving en het recht. B e r 1 ij ti, TI Aug. Volgens een bericht van den correspondent van de Köln. Ztg. te Pe tersburg heeft de minister van landbouw Kri- woschein tot het laatste oogenblik met alle kracht gestreden tegen de oorlogspolitiek van de va banque-spclers. In de beslissende ver gadering van den ministerraad van 25 Juli heeft hij met klem van redenen betoogd, dat de oorlog het geheele begonnen werk van de landbouw-organisatie reddeloos zal vernieti gen en daarmee de grondslagen van het Rus sische rijk zal ondermijnen. Zijne pogingen bleven echter zonder resultaat. Dezelfde correspondent kenschetst de stem ming van de Russische reservisten als nog veel meer terneergeslagen dan in 1904. Hij gelooft echter, dat de popen het volk zullen fanatisee- ren. Dit zal aanhouden totdal de eerste groote teleurstelling wordt ondervonden. Sofia, 10 Aug. Minister-president Ra- doslawow verlangde in de sobranje, met het oog op den internationalen toestand, de afkon diging van den staat van beleg in het geheele land. Wanneer, ondanks de verklaring van Bulgarije's onzijdigheid, de grenzen van het koninkrijk mochten worden geschonden, dan is de regeering bereid het hoofd, te bieden aan alles, wat kan gebeuren. Konstantinopel, 11 Aug. De Ikdam bericht uit authentieke bron: De Russen ont ruimen sedert eenige diagen mei groote vlug heid het in de buurt van de Russisch-Turk- sche grens gelegen gebied, waarbij zij de dépots van levensmiddelen verbranden. Eene divisie kavallerie heeft zich naar Kara terug getrokken. De bevolking vlucht naar Turkije; vele Russische deserteurs doen dit eveneens. In Bakoe zijn onlusten uitgebroken. De directeur van politie werd door reservisten gedood. Konstantinopel, 10 Aug. De Staats courant publiceert een iradé, waarbij aan het ministerie van oorlog een aahvullingscredict van drie millioen pond wordt toegestaan. Peking, 11 Aug. Japan zal zich niet on zijdig verklaren. Er zijn sterke aanwijzingen, dat het plan heeft weldra den oorlog te ver klaren aan Duitschland, om zich meester te maken van de haven Tsingtau, waaruit de Duitsche vloot vertrokken is. (Tsingtau is de haven van het gebied Kiaut- sjoe, dat door China in pacht aan Duitsch land is afgestaan). Londen, 11 Aug. Het Duitsche olietank schip Leda. van Rotterdam naar Baton Rou ge bestemd, is aangehouden en waar de Ber muda-eilanden gebracht. Brussel, Tl A u g. De Peuple bericht, dat heden morgen om halfacht een weinig betec- kenende brand is uitgebroken in de kerk Saint- Antoinc de Bouvy in La Louvlère, terwijl eene bijzondere mis werd opgedragen voor de sol daten van hel Belgische leger. Er ontstond eene paniek, waarin 14 vrouwen en jonge meisjes werden gedood en meer dan 50 ge wond. Verspreide Berichten. De Katholieken en de oorlog. De Osseryatore Romano bevat een schrij ven van den paus aan de katholieken van de geheele wereld. Daaraan ontleent „De Tijd.1" het volgende: Terwijl bijna geheel Europa meegesleept wordt in de branding van een hoogst onza- ligen oorlog, aan welks verwoestingen en ge volgen niemand kan denken, zonder zich ge drukt te gevoelen door smart en ontzetting, worden ook Wij door de hevigste smart aan gegrepen bij de gedachte aan het welzijn en het leven van zoovele burgers en volken, die ons zeer na aan het hart liggen. ,,Bij zulk een vreeseüjke ramp gevoelen en beseffen Wij wel, dat de Hefde des Vaders, alsmede ons apostolisch ambt eischt, de ge moederen tot Dengene te leiden, van Wien alleen hulp komen kan, tot Ghristus, den Vre devorst en den machtigen Middelaar tussohen God en de menschen. Wij vermanen daarom de Katholieken van de geheele wereld, zich vol vertrouwen te wenden tot den troon van genade en erbarming. „De geestelijkheid ga allen anderen met haar voorbeeld voor, door, volgens de aan wijzingen der Bisschoppen, de openbare godsdienstoefeningen en gebeden te verrich ten, teneinde te verkrijgen, dat God, tot me delijden bewogen, toch spoedig de onzalige oorlogsfakkel weder afwende en den verhe ven leiders der volkeren vrede-gedachten ingeve!'* t Belgische vrij willigei's. Er heeft in België zich zulk een groot aan tal vrijwilligers aangeboden, dat het depar tement van oorlog zich verplicht ziet aan de nieuw aangeworvenen te verzoeken, zich van de noodige boven- en onderkleeding en van schoeisel te voorzien gedurende 'den tijd van africhting. Alk uitgaven zullen hun worden vergoed. In samenwerking met de militaire inrich tingen, beijvert de particuliere nijverheid rich om de noodige uniformen te vervaar digen. Éfr rijjn thans naar <te N. R. Ct. bericht 40.000 vrijwilligers. Zij worden onder leiding van generaal Guiette afgericht; hierna zullen zij dadelijk bij de verschillende regimenten worden in gedeeld. Bevorderingen in het Oostenr.- leger. Een particulier telegram uit Weenen aan de N. R. CL deelt mede, dat blijkens een bui tengewone uitgave van het orgaan, waarin de legerverordemngen. worden opgenomen tot generaals der infanterie zijn benoemd: aartshertog Jozef Ferdinand, baron Ilazay (Hongaarsch minister van landsverdediging) en graaf Marenzi; tot generaal der artillerie de luitenant-veldmaarschalk Wurm; tot lui tenant-veldmaarschalk zeven generaals-ma- joor en een generaal-majoor van de land weer; verder zijn meer dan 4000 officieren, tot alle wapenen behoorende, bevorderd. Ea.ge 1 a r* <1 en Oostenrijk. Aan een Belgisch blad ontleent de N. R. Ct. een bericht, volgens hetwelk Oostenrijk *icH ob het standuunt stelt, dat de o^rlogs- verklaring van Engeland aan. Duitschland nog geen oorlog tusschen Oostenrijk en En geland tengevolge behoeft te hebben. Men wijst er te Weenen op, zegt genoemd bericht, dat de verhouding tusschen Oostenrijk cn Engeland overeenkomt met die tusschen Duitschland en Servië. (Intusschen is echter, gelijk gemeld, de Duitsche gezant uit Nisj vertrokkenMen merkt op dat Oostenrijk en Engeland elkander te land niet wel kunnen bestrijden en men geeft toe, dat men weinig lust heeft om de Oostenrijksche vloot de En gelsche te laten bekampen. Aan een Parijsche correspondentie In de „Manchester Guardian" ontleent het Ilbld. het volgende: Niemand hier heeft den oorlog gewenscht. Ware Frankrijk gedwongen geworden tot een oorlog ter wilïe van Rusland, dan zouden de mannen met veel tegenzin naar het front zijn getrokken. De verontwaardiging over Duitsch- land's politiek is echter algemeen geworden, als een golf over het land gegaan. Allen, so cialisten, syndicalisten, anarchisten zonder uit zondering, zien den oorlog aan als iets on vermijdelijks en rechtvaardigs, als een nood zakelijke verdediging van het land der Revo lutie tegen den aanval der Hohenzollerns. Voor inwendige geschillen bestaat nu geen vrees: het Fransche volk voelt dat het vech ten moet voor dc zaak van beschaving en de mocratie, naar hel meent, tegen barbaarsch- heid en militairisme. Daarom trekken ook de vurigste pacifisten met vreugde op in den strijd. Welk een tegenstelling te Parijs, met den toestand in 18701 Toen een gillende meniigle iin de stralen met de kreet „A Berlin", en reservisten brallende als dronken mannen, pochend op een verovering van Pruissen bin nen een paar weken. En nfu houdt het volk zich merkwaardig kalm en waardig. Sedert het begin van de crisis heeft geen enkele de monstrate plaats gehad tegen een of andere natie. De troepen die vort rekken, toornen zich neergeslagen noch blufferig; Vast besloten zijn ze om koen en koel hun p?2abt te doen Het moreel" van het leger is uAlistekend, De menschen die zoo vaak sprekefn over het verval en bederf van Frankrijk, hoe graag had ik die im deze weck hier gehad; ze zou den tot andere gedachten zijn gekomen. Na IS70 zei men dat de oorlog gewonnen was door dé Duitsche schoolmeesters; wint Frank rijk d/ütmaal, dan zal het d!en zege voor een groot déél te danken hébben aan de onder wijzers der volksschool. Merkwaardig noemt de correspondent van het E/ngelsche blad ook het verschil, dat te Parijs wordt gemaakt tusschen de Duitsche regeering en het Duitsdie volk. In de werk liedenklassen wordt de schuld niet aan het Duitsche volk geweten: „ce sont des braves gens", hoort men zeggen. En bij de begrafenis van Jourès vond de meeste instemming de be wering van een syndicalistisch spreker, die uitriep: de Duitsche regeering, met het Duit sche volk, is voor den oorlog verantwoorde lijk. Een vrij algemeen verspreide meening !n de genoemde kringen wordt aldus weergegeven In komende tijden zal Duitschland tegen Rus land moeten beschermd worden, want Rus- ianu worui ccn ov*ru gruor gevaar -voor Europa als Duitschland nu is; wordt Duitsch land verslagen, dan Is de hoop gevestigd op een verdrijving der Hohenzollerns. en dan zal het mogelijk zijn, dat Frankrijk en Engeland zich met Duitschland verstaan; onmogelijk zal dit zijn zoolang het Duitsche volk blijft voortleven onder de zware hand die het drukt, en dde de vrijheid van eïk ander land bedreigt De opperbevelhebber van het Russische leger. Grootvorst Nikolai Nikolajewitsj, die tot op perbevelhebber van let heele Russische leger is benoemd, is aldis weet de N. R. Ct. mede te deelen, een veijrouwd vriend en raads man van den Tsaai en sinds hel jaar 1905 de leider van de Rrèsische oorlogspartij. Hij is geboren in 1$56 te St. Petersburg, hij nam deel aan den Rpssisch-Turkschen oorlog van 1877—1878 en verkreeg voor zijn marsch over den Balkan en gouden eeredegen met het opschrift „voor noed". Achtereenvolgens was hij commandarr van het regiment huza ren der lijfgarde en van de 2de brigade van de 2de divisie caval *ie; daarop werd hij be noemd tot coramandint van de tweede divisie der cavalerie. In 1894 werd hij adjudant-generaal en ln- cavalerie. grootvorst Nikolai Niko- specteur-generaal d In de politiek trat lajewltsj eerst op dP voorgrond in 1905, en wel onmiddellijk na, het luwen van de revo lutionaire bewegingln Rusland. Hij werd toen een vertrouwd raaöman des Tsaren en be pleitte bij dezen de noodzakelijkheid van de onderdrukking van tic revolutie met geweld van wapenen. Den Osten October 1905 be noemde de Tsaar di grootvorst tot comman dant van de garde van het militair district St. Petersburg en I rorderde hem tegelijker tijd tot generaal d jaar werd hij Heno« toen gevormde» ra Duitsche bladen van de Huurauto's onderwierp, en d:| Hij sdhreef sobere j sche overweging! auto's zijn opgevoi leger, moet men cavalerie. In hetzelfde id tot voorzitter van den van landsverdediging, bhen gezegd, dat gedu rende de Balkan-ca s van 1912—1913 groot vorst Nikolai Nik ïjewitsj een voorstander was van oorlog aH Oostenrijk en men zeide, ra In zoo'n oorlog opper- Russische operatieleger te worden. Thans kift hij die positie verwor ven. Hij is gehuwd iet prinses Militsa, doch ter van den Koniij van Montenegro. er Berlijnsche a u t o's. eens verbaasd dat Ja- De kleur h ui Men Heeft zich gow, de presidenten politic, zelfs dc kleur Berlijn aan zijn censuur grappen over gemaakt, uren voor, „uit aestheti- Nu de beste van die rd ten gebmike van het nnen dat v. Jagow wel wist wat hij deedtocn hij, blijkbaar op las* van nog IioogeiHand, de kleuren van de auto's bij verorde regelde. Zoo wordt in Duitschland ook in tijd van den diepsten ▼rede eiken dag déorlog voorbereid. N. R. Ct Bescherming van de fabrieken van Krupp. De president van politie te Essen maakt bekend, dat de kanonnen tot afwering van aanvallen van luchtvaartuigen op den toren van het hoofdadministratie-gebouw van Krupp militaire bediening hebben gekregen en klaar zijn om zoo noodig luchtschepen en vliegtuigen van den vijand te beschieten Voor de beschieting begint aldus lezen we in dc N. R. Ct. worden met stoomsirenen van de fabriek kort achter elkaar tien waar schuwende seinen gegeven Iedereen moet dan zoo gauw mogelijk in huizen, hallen, werkplaatsen enz zijn lijf bergen tegen neer vallende bomscherven en projectielen en zoo lang binnen blijven tot door het bekende lang aanhoudende sein (evenals bij het begin en het einde van het werk) wordt bekend ge maakt, dat bef vuur gestaakt ds. Bommen. Op den groot en weg van Leipzig over Al tenburg naar Zeitz heeft men, volgens de N. R. Gt.. bommen van Fransch maaksel gevon den. Men denkt, dat zij afkomstig zijn van Fransche vliegers, die kort geleden Hoven Chemnibz gezien zijn. Hert Duitsche bericht verzwijgt of zij schade Hebben aangericht. Begrafenis van de eerste slachtoffers in Engeland. Met dezelfde plechtigheid en eerbewijzen' wenden de lijken van. de vier Engelsche ma trozen, behoorende tot de bemanning van de op een mijn gestooten „Amphion" en do vier omgekomen zeelieden van de „Königin Luise" Zaterdag j.l. in hertzeüfde graf op het kerkhof te Sliortley bij Harwich begraven. Wij onlleenen omtrertt deze plecht!gheidj aan hert Hbld. het volgende: De regen viel in stroomen neder en en waren slechts weinftg menschen tegenwoor dig, toen de treurige stodt langzaam door de poorten Van de kazerne trok. Eerst kwam een vuurpeloton van een Britsch oorlogsschip met de geweren omlaag, daar op een boerenkar, waarop de acht lijkkisten waren gezet en ten slotte nog een detache ment matrozen, die als dragers zouden fun- geeren. De kisten, gewikkeld in de Engelsehe of de Duitsche vlag, al naar de nationaliteit van den overledene, werden eerbiedig naar het graf gedragen cn nadat een lijkdienst was gehouden door den bejaarden geestelijke van Shotley, stelde het vuurpeloton zich op bij het graf en loste drie salvo's. Toon werd „The Last Post" geblazen en werden de eerste slachtoffers van den oorlog in Engeland neer gelaten in het gemeenschappelijk .graf. De Staatscourant van "Woensdag 12 Augustus bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen met pensiloen de kapitein P. Batenburg van het 15e reg. infanterie en is hij benoemd tot reserve ma joor, commandant van het landweerdistrict Dordrecht; benoemd tot le luitenant-kwar tiermeester de 2e idem F. Moltzer van het 2e reg. infanterie, P. Groot en A. Dinant van het 15e re crimps* W. Hoeneamp, as- sistént-magazljnmeeeter met bestemming voor het Centraal Magazijn voor Ml Kt al rq Mee ding en uitrusting te Delft; ter zake lichaamsgebreken eervol ontsla gen met pensioen de kolonel der infanterie H. Indewcij. en de majoor der artillerie J. Drabbe, de Infanterie-kapitcin J". Rrack- mann van de Water, de le lnitenant der in fanterie P. van Rees, allen non-actief; bevorderd tot vice-admiraal de schout bij nacht W. Naudin ten Cate, commandant der marine te Willemsoord, tevens commandant der stelling Heldor. benoemd tot burgemeester der gemeente Duizel en Steensel, P. G. A. G. Pauken, secre taris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Son en Breu- gel, P. van Grinsven tot burgemeester der gemeente Hoed ekens- kerke, J. M. Slegt tot burgemeester der gemeente Kessel, J. W. J. Janssens de heer J. K. W. Weygers is gerekend van den datum waarop hem een eervol ontslag uit zijne betrekking tot de landmacht is verleend, tot den datum, waarop hij als landweerplichtige ter be schikking blijft, benoemd tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse bij het reserve-perso neel der landmacht, en is vorengenoemde re serve-officier van gezondheid benoemd tot tij delijk officier van gezondheid der 2de kfasse hij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; met ingang van 15 dezer, aan den sedert tot reserve-luitenant-kolonel bevorderden reserve majoor J. H. H. Dommers, commandant in land weerdistrict 's-Hertogenbosch, op zijne aan vrage, uithoofde van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend benoemd, met ingang van 1 September, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve- eerste-luitenant-kwartiermeester, de reserve tweede-luitenant-kwartiermeesters R. van Rosen- dal, J. J. Brand en J. de Vries, onderscheiden lijk van het 25ste, 1ste en 33ste bataljon land- weer-infanterie ter zake van lichaamsgebreken, onder toeken ning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den eerste-luite- nant der artillerie jhr. F. W. L. de Beaufort, met ingang van 16 Aug. 1914. Nederland en de oorlog. Hofberichten. De Koningin maakte gisteren eeh in spectietocht per auto. Z. K. H. de Prihs laat op het Loo geleide lijk de wilde zwijnen en het grof wild afschie ten en onder de behoeftigen verdoelen, waar door tevens wildvoeder wordt bespaard. Inspectietocht van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin bracht gisteren, geheel onverwacht, een bezoek aan de kazerne te Delft. Per automobiel was H. M. uit de resi dentie gekomen. De Koningin wras gekomen, om het depot van de 6e infanterie-brigade te bezichtigen en werd ontvangen en rondgeleid door den w.n. garnizoenscommandant, kapitein P. H. J. L. Lienders. H. M. was vol belangstelling, bezocht de keuken en verschillende kamers. Zij sprak vele soldaten en pas aangekomen vrijwilligers toe. Bij het heengaan van de Koningin werd door allen een geestdriftig: „Lang leve de Koningin" aangeheven, waarop H. M. telkens omkeerde en riep; „Leve 't Vaderland'. Ten slotte inspecteerde II. *M. de wacht en sprak bij Hare wandeling langs het front vele recruten toe. Z K. II. de Prins, vergezeld van generaal Tonnet en kolonel Colenbrander, bracht on derwijl een bezoek aan de gebouwen van het Roode Kruis te Delft. Bezocht werd o,m. de ziekenkamer St. Agatha, het ziekenhuis Bethel en het St Hvpolitusgesticht. Per auto vertrok H. M. naar Rotterdam. Gisteren bracht Z. K. H. Prins Hendrik?, vergezeld van den gepens. geheraaf-majooj Tonnet, een bezoek aan Rotterdam. Hij be zocht het Centraal Bureau van het „Rood'e Kruis" en die officieren-societeit in het Park. Aldaar werden door den voorzitter, den Heer P. R. Mees, de leden van het Vrouwen* en Mannencomité voorgesteld. Na een eenvoudige lunch inspecteerde do Prisns het transportmateriaal cn bracht daar na een bezoek aan het UraniumhoVel aan de Maashaven en enkole andere inrichtingen. Dankbetuiging aan H. M. de Koningin Burgemeester en Wethouders van den Haag hebben tot dc Koningin een schrijven van dank gericht voor Haar initiatief tot het in het leven roepen van een organisatie, die beoogt door oordeelkundige samentrekking van alle beschikbare krachten en middelen het Nederlandschc volk bestand te doen zijn tégen de ernstige en moeilijke tijden die het thans bedreigen. Nationaal Steuncomité. In de Maandagavond gehouden vergade ring is Het uitvoerend comité van het op ini tiatief en onder eere-voorzifclerschap van II. M. de Koningin opgerichte Nationaal Steuncomité 1914 aldus geconstitueerd: mr. M. W. F. Treub, minister van Larrbouw, Nij verheid en Handel, voorzatter - prof. Is. P. de Vooys» voorzitter van den Werkloosheids- raad, ondervoorzitterjhr. mr. W. Th. C. van Doorn, voorzitter van den Nedcrlandschen Tuinbouwraad, Kd van de Tweede Kamer, penningmeester; A. S. Talma, oudyminister van Landbouw. Nijverheid en Handel, lid van den Werkeloosheidsraadprof. dr. W. II. No lens. lid van de Tweede Kamer, lid van den Werkloosheidsraad J. Oudegeest, voorzatter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, Cd van den Werkloosheidsraad J. R. Snoeck Hcnkemans, lid van de Algemeene Armen- commissie; mevr. Van Biema—Hijmans, pre sidente van den Nationolen Vrouwenraad; J van Hasselt, voorzitter van de Maatschappij van Nijverheidrir J T Linthorst Homan, voorzitter van het Ned. Landhouwcomité: TI. A. van IJsselsteyn. dfireeteur-generaal van den arbeid, algemeen secretaris; terwijl voorts als secretarissen fungeeren de heeren J. W. Albarda, lid der Twreede Kamer; jhr. rar. M W. de Brauw. advocaat en procureur: mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht. Md en secretaris van den Mijnraad, Hoofdingenieur van den Rijksopsporings* dienst; mr. J. A. de Wilde, advocaat en pro cureur, allen te 's Gravcnhage. In deze vergadering werd in breede trek- Ken de taaot vair liet ccwnlté vastgesteld. De bevordering van de goede verdeeling van voedfngsmiddelen zal een voornaam deel van de taak van het comité uitmaken. Mert Hert oog op dit laatste doel Is een sub commissie gevormd, waarin naast eenige leden van hot Uitvoerend Comité zitting zul len nemen dc heeren: A. G. Kröller, lid van de firma Wm. II. Muller en Co.; dr. A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer; J. Simons, di recteur van de Vereeniging van Nederland^ sche gemeenten; dr. F. G. Waller, directeur van de Nederland90he Gist- en Spiritusfa briek, terwijl uit den aard der zaak de hoofd ambtenaren van het departement van land1- bouw, nijverheid en handel hun medewer king znllen verleenen. De reeds opgerichte en nog op te richten plaatselijke comités zullen geheel zelfstandig blijven en behooren allereerst zelve te trach ten de hulp te verleenen en den nood te leni gen, waar daaraan behoefte blijkt te bestaan. Het Nationaal Comité zal aanvullend werken, door aan de plaatselijke comdté's, voor zoover zulks mogelijk Is, den steun te verleenen, dien zij behoeven, en tevens door raad en voor lichting Het noodige doen. om den arbeid dier comité's beter te doen slagen. Binnen enkele dagen zal een oproeping om steun tot het Nederlandsche volk worden ge richt Eentge zeer belangrijke giften zijn reêds ingekomen. Het comité verzoekt mede te deelen, dat Het bureau op dit oogen-blik volledig bezet Is. zoodat van de zeer gewaardeerde aanbiedin gen tot het verrichten van werkzaamheden, die het van alle zijden bereiken, voorlöopig geen gebruik kan worden gemaakt. De Nederlandsche onzijdigheid. Het Haagsche Correspondenliebureau meldt: Naar aanleiding der besprekingen van bui tenlandsche bladen over de neutraliteit van Nederland wordt er aan herinnerd dat of ficieel is verklaard dat alle opzettelijke in breuken op de Nederlandsche onzijdigheid met geweld zullen worden tegengegaan. Internationale geruchten. Men meldt aan het Haagsche Correspon- denliebureau van bevoegde Duitsche zijde: Van Engelsche en Russische zijde is Het sprookje verbreid dat Duitschland aan En geland in geval dit onzijdig bleef de verdee- ling van Holland had aangeboden. Dit bericht diraagt zoo duidelijk het stem pel van te zijn verzonnen dat het nauwelijks zou behoeven te worden tegengesproken. Des niettemin wordt het van bevoegde Duitscht zijde met nadruk voor onjuist verklaard. Generaal Snijder*. Aan generaal Snijders, die thans in Neder land een zoo hoogst gewichtige eii buiten gewoon verantwoordelijke positie bekleedt, wijdt <ïe Ingenieur in dit tijdschrift e$n enkel woord, omdat hij ook in de Nedejfr landsche Ingenieurs-kringen een op dén voor grond tredende persoonlijkheid is. Cornell's Ja cobras Snljiders werd geboren den 29en September 1852 te Nieuwe-Toaïgé. In 1872 werd hij, na voltooide opleiding aalt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6