Nederland als bemiddelaar. Blijkens een interview in de „Temps", is Nederland bemiddelend opgetreden bij de laatste onderhandelingen van Duitséliland, na de inneming van Luik, om België alsnog te bewegen, d'c Duitsöhers ongehinderd over hun grondgebied te laten trekken. (Om het bemiddelingsvoorstel aan België te doen. moeft Duitschland gebruik maken van een neutrale mogendheid en lag bet dus voor do hand, dat daarvoor het eerst België s neutrale nabuur, Nederland, in aanmerking kwam. Oproep wan het Roode Kruis. Het hoofdcomité van het Nedcrlandsche floodc Kruis verzocht ons den -volgenden op roep te plaatsen: In het perceel Lange Voorhout no. 18 te Den Haag is ingericht een centraal magazijn Ier verzameling van voor de verschillende ziekenhuizen bcnoodigde artikelen (zakmes jes niet te vergeten), waaronder ook verslaan worden allerlei versnaperingen voor de zieke militairen van leger en vloot, als: sigaren, tabak (rook- en pruim-), pijpen (liefst van hout), chocolade in poeder en labletvorm, limonade, wijn, cognac, geconserveerde groen ten en vruchten, jams, eau de cologne, enz. enz. Inwoners van Nederland! Helpt ons bovengenoemde en andere niet genoemde zaken samen te brengen, opdat het onzen militairen, die leven en gezondheid veil hebben voor hel Vaderland, aan niels ontbreken. Zendt wat gij maar eenigszins mis sen kunt, aan bovengenoemd adres. Huisvrouwen Ziet uwe kelders en provisiekamers na; zeel zult ge nog daarin vinden wat hier mo- gelijk nuttiger gebruikt kan worden. "Wijnhandelaren I Ieder geve van zijn voorraad een heel of half anker, liefst Bordeauxwijn. en onze kel ders zijn in minder dan geen tijd gevuld om even spoedig weer geledigd te worden. "Winkeliers! Ook in uwe magazijnen zal nog veel zijn. wat voor het goede doel gemist kan worden Zendt het alles en bedenktbij mobilisatie is spoed een eerste vereisehte. Coöperatieve vercenigingent Wilt in dit geval niet alleen voor uwe eigen :eden maar ook voor zieken en gewonden, niet-leden, zorgen. Sigarenhandelaars! Ieder een paar kistjes sigaren, wat tabalc en eenige piipen, dan zal het onzen zieken mili tairen ook aan die opwekking niet ontbreken. Nogmaals: Ingezetenen van Nederland! Zendt en zendt weder naar Lange Voorhout no. 18. Een groote ruimte is aanwezig Zorgt dat alles vlug gevuld worde en .gevuld blijve! Een wettelijke regeling voor de effectenbeurzen. Hedenavond zal aan het ministerie van Handel enz. te 's-Gravenhage een conferentie plaats hebben, waarbij tegenwoordig zullen zijn de minister van Landbouw. Handel en Nijverheid, de minister van Justitie, de pre sident van de Nedcrlandsche Bank, de presi dent van de Nederlandsche Handel-Maat- scliappij, bestuurdcren van 't bankconsor- tiuni, benevens de bestuurderen van de Ver- cenigingcn voor den Effectenhandel te Am sterdam en Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie. In deze bijeenkomst zal een wettelijke rege ling in zake de Effectenbeurzen en de daar mee in verband staande maatregelen worden besproken. Wetsontwerp geldcirculatie en effectenhandel. Wij hebben aldus De Nederlander redenen o maan te nemen dat dé Tweede Kamer binnenkort wederom zal worden bij eengeroepen ter behandeling vain een spoed- cischend wetsontwerp fn het belang van den effectenhandel en de geldcirculatie. Geldkoers wan de RVederl. Bank* De rentestand verlaagd. De Rentestand werd heden door de Directie der Nederl. Bank vastgesteld als volgt: Disconto van WisselsB pot. van Promessen51/» Beleeuing van Binnenl. Effecten B Buitenl. Effecten B*/i Goederen. - B Korte BeleeningB1/, Voorschotten in Rekening-Courant B1/, p Dientengevolge zal de rentestand van het bankconsortium eveneens verlaagd en op 6 pot. gebracht worden. Militiedienst en kostwinner schap. In de Dinsdag gehouden openbare Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, wa ren ingekomen een aantal Kon. besluiten, hou dende beschikking op beroepen inzake verzoe ken om vrijstelling van militiedienst wegens kostwinnerschap. Bij dc behandeling en afdoe ning van deze zaken werdt thans in verband met den huidigen toestand bijzonder spoed betracht. Vrijwilligers. De minister van Oorlog brengt ter alge- meenc kennis, dat de gelegenheid om zich als vrijwilliger bij de landmacht te verbin den, tot nader order voor alle korpsen ge sloten is. Alleen gewezen onderofficieren (niet kor poraals), die zich opnieuw wenschen te ver binden, kunnen voorloopig tot een verbinte nis voor onbepaalden tijd worden toegelaten. Dc onderwerpelijke maatregel treedt dade lijk in werking, met dien verstande, dat zij, die bij militair geneeskundig onderzoek reeds werden goedgekeurd, alsnog kunnen worden aangenomen. Een tweede Interneeringsdepot. Naar gemeld wordt bestaat bij het departe ment van Oorlog het voornemen om een tweede interneeringsdepot op te richten voor in ons land ontwapende of uit de hospitalen als genezen o-ntslagen militairen van oorlog voerende partijen. Dit tweede depot zal gevestigd worden in Ganslcrland in de nabijheid van Balk Alkmaar blijft aangewezen als depot voor de Duitscihers, terwijl de Belgen naar Gaas- lerland worden overgebracht. Voor het Belgische Roaïde Kruis. De heer J. J. de Casparis, arts te Leiden, is naar Brussel vertrokken met het doel om tiin diensten aan het Roode Kruis aldaar aan te bieden. Veldprediker. Ds. H. T. Oberman, predikant bij de En- gelsche gemeente te Middelburg en Vlissin- gen, heeft zich als veldprediker aangemeld. Een Soldatencourant. Dinsdag is het eerste nummer verschenen van „De Soldatencourant", orgaan voor leger en vloot, onder redactie van den heer D. Ma nassen te Amsterdam. Met medeweten en in stemming van den Minister van Oorlog en met medewerking van militaire autoriteiten, wordt „De Soldatencourant", driemaal per week met een oplaag van 50.000 exemplaren verschijnende, naar de verschillende onder deden van-leger en vloot verzonden. Het orgaan bedoelt den soldaten en schepe lingen het nieuws te brengen, waarin zij ze ker belang zullen stellen en in het algemeen door interessante lectuur op het moreel van den troep een invloed ten goede te oefenen. De militairen behoeven slechts 1 cent per nummer te betalen, zoodat particuliere bijdra gen voor deze onderneming die zeker een algemeen belang dient gaarne worden ont vangen door de administratie van „De Solda tencourant", Palestrinastraat 10, Amsterdam. Onder toezending van een nummer aan de belangstellenden zullen de schenkingen in „De Soldatencourant" verantwoord worden. Niet-militairen kunnen ..De Soldatencou rant" voor 3 cent bij de administratie verkrij gen. terwijl tegen toezending van f 1,50 hel orgaan gedurende 3 maanden fr. p. p. wordt toegezonden. Spce hoff naar de forten. Naar gemeld wordt is de heer Speenhoff uitgenoodigd om in de forten van de stelling Amsterdam voor de sold ten zijn liedjes te komen zingen. Sokken. Aan de lagere scholen te Leeuwarden wordt deze week begonnen met het breien van sok ken voor de soldaten. Het gemeentebestuur heeft daarvoor een bedrag uitgetrokken. Het Roode Kruis. In do afdoeWn'g Eindhoven van bet Roode Kruis mert de verschillende onderafdeclingerti. zijn ruim 800 bedden beschikbaar. Te Dolden fis een comité van het Nöd. Roode Kruis opgericht, omvallende de gemeenten Stad- en Ambt-Delden. In het R. K. Zieken huis heeft het comité de beschikking over 20 bedden en operatiekamer gekregen, terwijl in een lokaal, afgestaan door de Vereeniging van Christeliike belangen. 29 bedden worden gereed gemaakt. Steuncomité te Den Haag. Bij hel ..Steun-comité 1914 den Haag" is aan in schrijvingen ingekomen een bedrag van f 50,000, waardoor met hetgeen rechtstreeks aan den penningmeester is toegezonden, ruim f 70.000 Is ontvangen. Steuncomité te Amsterdam. Bij het Algemeen Steuncomité te Amster dam kwamen reeds 16,000 aanvragen in. Steun aan de Belgische slachtoffers. Het Nederlandsche comité tot steun voor de Beflgische slachtoffers heeft ziah uitgebreid, door toetreding van de volgende hoeren: I. van den Bosch, gep. vice-admiraal, 's Gra- venhage; K. J. A. G. baron Gollo<t d'Escury, burgemeester van Honlenis&e (Zeeland); C. J. A. van Disfooeck, Bussum; dr. H. C. Geu- ken, Apeldoorn; J. Hawnema, Amsterdam; A Jacot, architect, Amsterdam; Jan A. Laan Jr. Wormerveer; J. M. C. Mijnlieff, 's Graven- ha ge; Henri van Oppen, Maastricht; Jos. van van Raalte, Ylissingen; rar. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, 's Hcrtogenbosoh; F. Smits van "Waesberghe, Breda; Frans Verbunt, Til burg, voorzitter Nederl. Roode Kruis, afd. Tilburg. Nu de nood zoo hoog wordt, door het voortdurend aankomen van vluchtelingen uit België in Maastricht, Bijsden en andere plaat sen, vludhteflinngen. die van alles beroofd zijn, Is hert noodig, dart hulp eh steun wordt ge boden. Hert comité doet dlaarom nogmaals een zeer dringend beroep op «Hen, die fin staat zijn, hier te helpen, om don nood te lenigen van onze Zuid-Nederlandsche sfcamgenooten». Het secretariaat van hert comité is gevestigd Kalverstra at 64. te Amsterdam, <dSc penning meester in hot gebouw der Kasvereeniging. Het bestuur van het comité helstaat uit de heerern: G. van der Aa, consul-generaal van België, Amsterdam, eere-voorzilrter; mr Th. Stuart, voorzitten J. Th. Boelen, Léon Delhez, Bern. J. VcMhufe, secretarissen; mr. G. J. Fabius (Kajsvereemgm'g). permib gmoester S t u d e n t e n v r ij w 511-1 g e r s. De senaat van het studentencorps aan de vrije universiteit. Nil desporandum Deo Du- ce, roept alle studenten aan deze universiteit die vrijgesteld of vrijgeloot zijn op, om zich als vrijwilliger (voor welke bezigheden dan ook) op te geven bij den heer H. Brouwer, H. Mzn., Omval c. 133, Amsterdam. Vacantie verlengd. 'Daar vele scholen te Haarlem in gebruik zijn bij den militairen dienst, is de vacantie der openbare lagere scholen met een week verlengd. AfwijKlng verbod wild-schleten. Door den minister van Landbouw is mach tiging verstrekt aan de Commissarissen der Koningin, om het schierten van wild, ten doel hebbende het verdrinken van dat wild tenge volge van inundatie te voorkomen, toe te staan. Uitvoer. Volgens de Daily Telegraph heeft de .Duitschland" van de maatschappij „Zee land", die Vrijdagavond ufit Vhssingen te Queenborougfh aankwam, Zaterdag, meest voor Londen, geland: 179 ton margarine, 15 ton kaas, 18 ton spek en 18 ton geconden seerde melk. Het was het eerste schdp, dat sedert een week uit VKssingen te Queenborough arri veerde. Reizigers waren er niet op. Het schip was onderweg maar éénmaal aangehouden. Niemand van de bemanning mocht mot iemand aan wal in gemeenschap treden en alleen de gezagvoerder en twee stuurlieden mochten even op het havenhoofd komen. Na gelost te hebben keerde de „Duitschland" naar Vlisringen temg. Voortgang van Handel en Bedrijven. Vraag en Aanbod. Ten einde zooveel mogelijk te zorgen dat geene nfijverheid wordt stopgezet door gebrek aan grondstoffen, machines of producten, die anderen beschikbaar hebben, heeft het bu reau voor Handedsinldchtingen eenen dienst van vraag en aanbod georganiseerd. Dc navolgende artikelen zijn gevraagd en aangeboden. Onmiddellijk gevraagd: Zoutzuur, wolvet, stokvisali, beukmach., cal- ceerplaatjes, ammoniak voor ijsmach., plaat ijzer, saHpeterzuur, staaldraad, glazen voor eilectr. lampen, hard verzinkt ijzerdraad, peulvruchten, benzin, benzol, ruwe suiker, steenkool, ton-preparaat voor gummibanden, oarbolzuur, solvent naphta, creosootolie, zwa velkoolstof, balkijzer, azijnzuur, kurk, rijst- meel, borax, boorzuur (poeder), gietcokes, mout, caustische soda, kluitbaölk, watervrij zwaveldioxide voor koelmachines, hop, blok lood, ongebleekte schellak. Aangeboden: 68/70 c.M. drills (Baikamsoorten), prikkel draad, zakken, gewatteerde dekens, kapok, verfwaren ook grondstoffen, gom copal, rub ber, petroleum, ruw zeezout, poets- en po- lijsstart., asbest en gummi art., technische caoutchouc art., leien, golfplaten, gietwerk electrische meetinstrumenten, gloeilampen, eieren, kaas, boter, raapkoekenmeel, cacao, chocolade, gl cose, tapioca-flake, pijpen, re servoirs, veenbessen (cranberries), kachels petroleum toestellen, koolteer, hoeren- on kin- dcrkleeding, haring, smeervet, pakking, hoef nagels, hoefzolen. hardware for r<adways,, smeerolie, stofzuigers, isoleermateriaal, sui ker, srtroop, Ja ca thee, carbol zuur, blauwe rilt riool. salicylzuur, chemicaliën, drogerijen, specerijen, zaden, gommen, sdagmolens, kneedmachines, pharm. art., suikerwerken, stopverf, vernissen, bijtscn, zoepen, soda, kwik, glycerine, stijfsel, terpentijn, vaseline, talk, gips. krijt, huishoudelijke- en luxe ge- bruiks art, glaswaren, barometers, thermo meters, muziekinstrumenten, toelen, e.a. meu belen, triplex- en multiplex (belijmd) hout, asbestos cement, houimoel, lijnolie en andere olicn, gummi handschoenen, verplcgingsarti- kelen. chirurgische hard- en zaohlgummiwa- rcn. buitenl kievitsboonen. Holl. compound lard. Geldersche achterhammen, ruwe riet suiker, zuivere Amèr. reuzel, dhiriecsdhc gondiwten, zoutzuur, cochenille (of surrogaat), tapioca-meedschoenenlucht- en watorkus- sens, eboniet art., zoolleder. traan, oocosloo- pers, in altten, enz., magneto's, kapok bedden, matrassen en kussens. ,.tims" inh 2 Lb., spek, aardappelmeel, emballage, pakpapier, auto- en motorbanden. ledikanten. N B. Voor afwijkende artikelen Is bij aan vraag ifazendin* van monsters wenfccheliik Werkloozen. Gisteren morgen verzamelden zich' op het Damplein te Amsterdam een 600 A 700 werk loozen met het doel een bezoek te brengen aan den Burgemeester om hem eenige thans beerschende noodtoestanden uiteen te zetten. De burgemeester ontving een deputatie be staande uit de hoeren van Salm, Hofman en mej. Edelcnbos. Er werden drie vragen tot den burgemees ter gericht: le. of B. en W. nu niet reeds kunnen aan vangen met een finaircieele uitkecring daar de nood thans hoog gestegen 19. 2e. of B. en W. maatregelen kunnen nemen dat de 300 patiënten die uit het Ziekenhuis ontslagen waren vooralsnog betere verple ging dan in huis zouden kunnen krijgen. 3e. of B. en W. niet reeds maatregelen kun nen nemen tegen gevallen van ontruiming van woningen wegens achterstallige huur. De burgemeester antwoordde hierop dat hij zeer zeker onder den indruk was van de oogenblikkelijke toestanden, doch dat hij niet een vaste toezegging kon geven, wel zal hij in de eerstkomende vergadering van B. en W. deze drie punten ter sprake brengen. Op de vraag of de burgemeester een defi nitieve toezegging kon doen moest hij het antwoord schuldig blijven. De heer van Saim, buiten gekomen, deelde de resultaten van het onderhoud aan de me nigte mede. Daarna trok de stoet naar het Algemeen Steuncomité om den heer Schel- tema te verzoeken haast bij te zetten bij de uitkeering. Mej. Edelenbos vervoegde zich inmiddels bij een ander comité waar zij even eens op spoedige uitkeering aandrong. Amerikanen. Het stoomschip "Westerdijk, vnaefhteahip van de Hollarwl-Amerikalijn, vertrekt Zaterdag 22 dezer valn Botterdam en zafl ruimte hebben voor ongeveer 75 passagiers. Het departement van Mnmeniandsohe zaken te "Washington heeft a<an de Amerikaansche legatie te 's Gravenhage geseind, dat hét zen den van passagiers op vrachtschepen valn de HbUantd-Amerikailijn is goedgekeurd en dat verdof gegeven wordt tot hét waarborgen van de volle scheepslakliihlg naar dien gewonen maatstaf. Japanners. Honderden Japanners komen In de laatste dagen per trein van Duitschland vda Olden- zaal in Nederland binnen. Deze reizigers, van wie velo in Duitschland 8tudeeren, verklaren, dat gebrek aan geld hen noodzaakte dit land te verlaten. Hun chèques kunnen zij niet ingewisseld krijgen tegen Baar geld, en van Japan kunnen zij niets gezonden krijgen, omdat elke verbinding tus- schen Duitschland en Japon schijnt veibro- ken te zijn. Belgische vluchtelingen. Te Rozendaal zijn gisteren een groot aantal Noord-jBelgische vluchtelingen aangekomen, vermoedelijk in verband met den daar voor bereiden en thans in gang zijnden veldslag. Vreemdeling aangehouden. Door patrouilleerende militairen is te Zeve naar aangehouden een Dultsch sprekend per soon. in het bezit van een landkaart, die hij op het naderen der soldaten wegwierp. De man gaf voor leeraar te rijn en wilde zich In de richting Did am begeven. BIJ een landbou wer had' hij werk gevraagd. Hij is voorloo pig vastgehouden. Geringe kolenVoorraad Sn Maast rt oh U Bij aanplakbiljet is door den burgemeester van Maastricht bekend gemaakt dart, met het oog qp het aas verbruik, de verordening oo dc winkelsluiting, die tijdelijk buiten wer king gesteld was, weer ingevoerd is en wordt den inwoners op het hart gedrukt vooral zui nig te zijn met gasverbruik, daar er nog slechts voor 40 dagen kolen aanwezig zijn. Actie van bakkerspatroons. De Haariemsche Bakkerspatroons besloten een actie in te stellen tegen de meelfabrikan ten, wegens de verbraking der contracten, wart niet geoorloofd wordt geacht Kaas vervoer. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren richtte aan den Minister van Oorlog het drieledig verzoek: lo. om een vrijen uitvoer van kaas uit het gebied der Stelling Amsterdam te villen toe staan; 2o. om zoolang de spoorwegen t- der mili tair beheer zijn wagons te doen beschikbaar stellen voor het vervoer van kaas; 3o. om de consumptie van kaas bij hot leger te willen helpen bevorderen; en vestigde de aandach* van den Mi nistor van Landbouw, Niivorhcid on Handed op bet buitengewoon rroot be lang voor ons land dat de geregelde afzet van een onzer meest belangrijke landbouwproduc ten, de Nederlandsche kaas, waarvan de aan maak niet kan worden stop gezet, vooral naar hot buitenland zooveel mogelijk worde bevor dord. Tarwe. Op last van den minister van landbouw is, naar de Nieuwe Ct. meldt, aan burgemees ters last gegeven beslag te leggen op alle voor raden onverwerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen mag geen I vo verwerkt wor den. De A m sterd amsche betalingsbons. Nu op andere wijze voldoende in de be hoefte aan tirculatierrriddelen is voorzien heb ben B. en "W. van Amsterdam besloten de uit gifte der gemeentelijke betalingsbons heden te staken. Tot en met 15 September kunnen de bons ter inwisseling aangeboden worden bij den gemeente-ontvanger en bij de rijks ontvangers der directe belastingen, tevens sub-ontvangers der gemeente. Tot en met laatstgenoemden datum kunnen de bons worden gebruikt tot het doen van hertalingen aan de gemeente. Duitseh papier. De „N. Venlosche Crt." schrijft: Een geacht inwoner dezer stad heeft ten politiebureele een aanmerkelijk bedrag in Ne derl geld gestort, opdat van heden af iederen middag van 3—5 uur door kleine kooplieden, neringdoenden en ambachtslieden, die Duitsoh bankpapier in hun bezit hebben, dit geld tegen Nederl. courant kan ingewisseld worden en wel tegen den koers van 58. Voor vijf mark papieren geld wordt dus f 2.90 ge geven. Een lofwaardig voorbeeld! Voorwaar, men beleeft rara tijden, het po- Ktie-bureau in een hassierskanloor herscha pen, zoolang de voorraad strekt Algemeene Nederlandsche Ambtenaarsbon d. De Ambtenaarsbond hééft zich tot een 10- tal van de grootste categorische ambtenaars- vereenigingen gewend met bet voorstel tot het beleggen van een conferentie van de ver schillende hoofdbesturen. Dc voorstellers hebben zich laten leiden door de overweging: Onze rcgeeriiïg, die zich In het waarachtig belang van het algemeen in zware zorgen hééft gestoken, dein eersten tijd niet lastig te vallen met ambtenaarscischen. In de conferentie zou de vraag ter sprake moeten komen of er onder de huidige om standigheden termen aanwezig zijn voor een tijdelijk samengaan, dit, zoo mogelijk, in over leg met dc regeering. Tijdelijk arbeidsbureau Voor land- en tuinbouw. Te Naarden is op initiatief van de afdeeling Gooiland der Holl. Maatschappij voor Land bouw en in samenwerking met de Tuinbouw- vcreenigingen te Naarden-Bussum, een tijde lijk arbeidsburea/u voor den land- en tuinbouw gevestigd. Steun. Met het oog op de benarde omstandighe den. waarin thans vele werklieden in nijver heid en handel verkeeren, heeft het bestuur van het departement Amsterdam der Maat schappij van Nijverheid gemeend, dat ook het departement thans financieelen steun be hoort te geven tot leniging dier nooden. Ook aan de in wording zijnde algemeene Nederlandsche mïddenstands-credietbank, acht het bestuur een sympathiebetuiging, door het nemen van aandeel in het kapitaal, op zijn plaats. Derhalve stelt het den leden voor: 1. Aan het Amsterdamscih Algemeen Steun comité (penningmeester de heer J. H. Schel- tema) uit de kas van het departement een bij drage te gerven van f 1000 2. in de voornoemde Middenstandscrediet" bank een aandeel te nemen groot f 500. Steuncomité uit Spoorweg personeel. Er zal een comité gevormd worden uit het geheele Nederlandsche spoorwegpersoneel, om zich te belasten met het inzamelen van gelden, onder het personeel voor de slacht offers van den oorlogstoestand. De ontvangen gelden zullen worden afgedragen aan de al gemeene Nationale Commissie. Een Hollander in Duitschland. Een Hollander kwam van Berlijn te Win schoten aan en deelde het volgende mede: Met de grootst mogelijke voorkomendheid en welwillendheid werd hij behandeld in Ber lijn, Hannover en ook in kleinere plaatsen. Aan de stations waren bijna overal dames, die gratis uitdeeltng hielden van koffie, thee, broodjes met kaas en vleesch, vruchten, cho colade, enz. Aanvankelijk alleen bestemd voor soldaten, werd {het nu ook uitgereikt aan an deren, die reizen, omdat dit thans zoo moei lijk is. Een Hollander wordt in Duitschland gelijk gesteld met een militair. In Berlijn en Hannover ziet men niet an ders meer dan vrouwelijke tramconducteurs, terwijl oude mannen dienst doen als wagen bestuurders. Algemeen zijn de loonen in Duitschland 30 pet. gedaald, ook voor den landarbeid. Gratis diensten worden veelvuldig aangeboden door menschen zonder beroep. Een ook voor ons land belangrijke maat regel is, dal het slachten van rundvee iljj Duitschland wordt beperkt, omdat men de koeien zonder schade in de weide kan laten loopen. Varkens daarentegen worden meer dan an ders geslacht, omdat de prijs van het koreii" hoog is. De bedoeling der Duilschers is, om te trach. ten Hollandsch slachtvee te krijgen, opdat voor een latere periode .het Duitsche rund\e^ beschikbaar blijft. Aan de slagers wordt voor^\ geschreven, hoeveel rundvee ze mogen slach-i ten. De stemming in Belgie. In een aantal Belgische bladen is hert Wlgcndc stuk opgenomen (in de Waalscké" bladen in hert Fransch): „Het bestuur van <lcn Ncdoriaindschen Journalistenkring heeft, zooals aJUe Nederlan ders, met groot leedwezen vernomen, dat de openbare mecning in België, ondanks de eerlijke voorlichting van de Belgische pers, door een betreurenswaardig misverstand te gen Nedjorland is ingenomen. De in België wonende Nederlanders heb ben daarvan reeds schade en gevaar onder vonden. Het bestuur van den N. J. K. doet daarom een beroep op de Belgische pers om te hel pen dit misversrtand uit te roeien. De geruchten dat Duitsche legerafdeelin gen den Nederlajndschen grond zouden heb ben betreden, zijn te eenenmalc valsch. Iiot bericht d'at een Belgische vüiéger Duii- scho 'troepen op Noderiamdsollen grond zou hebben waargenomen, berust op dc vergis sing, sedert door hem zélve® erkend, dat hij die nieuwe uniformen vxan Nederlandsche troepen voor Duitsche heeft aangezien. Dat 5000 Duit-schers bij hun doortocht vao Beftgië nsaor Duitschland zijn verzorgd on van voedsel voorzien, is waar. Maar het wa ren Duilsdhe vluchtelingen, nilert-niiirtairen, die van alles beroofd, de mensdhllievende hulp der Nedenla/ndsohe Limburgers niet té ver geefs inriepen. 'De Limburgs chc hospital én rijn geopend voor gewonde Duitsclicrs en Belgen. Nog juötit heeft daarvoor de burgemöcstor van Maastricht een dankbetuiging van den Bel gischen minister van buitenl. zafloan ohrtvan- gen. Insgelijks heeft de burgemeester van Ant werpen in rijm proclamatie vam 7 Aug. de vailsohc geruchten over de houdifag van No- darland met kracht weersproken en zijn me deburgers ontraden de goede betrekkingen tot ons land door ongegronde en onbillijke botoogingen te schaden. In de vorgaderimg van die Tweede Kamer van 6 Aug. heeft de heer Troolstira gezegd daJt onze sympathie uitgaat naar het held haftige Belgische volk, maar dat wij die sym pathie niet boter kunnen bewijzen dan door otok zélf met dé handhaving van onze neu- braljteEt te staan of te valliem Bij deze woor den heeft zich de parlementaire leider dr. Bos en de ga-nséhe Kamer aangesloten. De géhcole Nederlandsdhe pero stemt daar mede tin en steunt de regeerifng Ln haar moei lijke taak om gelijk tot nu toe geen enkele inbreuk op de onzijdigheid toe te laten dleze tot het uiterste tie hanwlhnven onder alle omstandigheden De Belgische pers, besricfld van een gt 1 van rechtvaardigheid en rede, zafl niets naê/i- ten om haar landgenooten tie overtiuigen 'Vi Nederland vast besloltein e® orn'orschro'iwm waakt voor hetzelfde beginsel, waarvoor hét dappere Beiligrë zkth gedwongen zag het zwaard te trakkem. Zij had het gelezen. Dat in dezen tijd allerlei praatjes de ronde doen en gretig ingang vinden, vooral wan neer zij een pikant tintje vcrloonen, onder vindt men dagelijks. De herkomst kan vaak worden toegeschreven aan verachtelijke in dividuen. die vermaak vinden in het opzette lijk verdichten en venten van valsche nieuwtjes. Niet altijd echter is opzet in 't spel. Zoo ge beurde, vertelt De Tijd, op een onzer Zuid- Hollandschc dorpen 't volgende: Als een loo pend vuurtje verspreidde zich het gerucht, dal wegens den tocnemenden ernst vao den oorlogstoestand onze Koningin naar Indlé zou vertrekken. Men kan zich den angst der eenvoudige" landlieden voorstellen. Er werd bij gezegd: het zal wel waar zijn, want d< vi om van den diender heeft het gezegd en die. zal hert wel weten. Niet zoodra komt de eJdwachter thuis of vrouwlief treedt hem met de jobstijding tegemoet. Het stond in de krant, doch onze Jan de diender vond het té erg om te gelooven. Met het ernstigste gezicht van de wereld houdt de vrouw hem de krant voor en laat manlief lezen: S S. Koningin Wil helmina zal as. Zaterdag naar Indië vertrek ken". Een onbedaarlijk gelach volgde. Wie kan nu weten, dat S.S. stoomschip beteekent? De vrouw was er niet toe te bewegen hare geburen 1, gaan aanzeggen, dat zij zicH ver gist had. Een schandelijke truc. De heer S. Roet Jzn. schrijft ln „De Cou rant'': ,,Van bevriende zijde werd ik opmerkzaam gemaakt op een advertentie. voorkomemJe in „De Courant" van Maandag j.L, waarin loten Antwerpen (van 1887?; van 1903?) aan geboden worden voor f 10. Het blad door ziende, viel mijn oog tevens op een adverten tie, waarin loten Antwerpen en Amsterdam te koop gevraagd werden. Ik heb dengene, die loten Antwerpen in koop aanbood, geschreven, dat er hoegenaamd geen motief bestaat, deze tot zoon luttelen prijs te verkoopen en heb hem erop gewezen, dat zij vóór den oorlog pl.m. f 40 golden. Ik gaf hem tevens den raad, ze, mits hij bona* fide-houdeir is, te beleenen bij de Nederland sche Bank, waar hij allicht 20 25 voor schot krijgt. Ik wil u echter mijn verwondering te ken nen geven, dat u in deze benarde tijden der gelijke advertenties opneemt. Moet de een voudige man, als hij in een groote adverten tie leest, dat loten Antwerpen worden aan geboden voor f 10, niet gelooven, dat zij in werkelijkheid nog minder waard, zijn en wordt aldus aan menschen, die in hetzelfde nummer (toeval?) loten te koop vragen, niet de gelegenheid geboden hun slag te slaan De redactie verklaart dat dergelijke ad vertenties voortaan niet meer in het blad zullen worden opgenomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3