binnenland" .tegenwoordige algemecne mobilisatie beproef den wij alles wat mogelijk was. maar te ver geefs. Rusland deinsde niet terug voor de jsware verantwoordelijkheid den wereldbrand te doen uitbarsten. Ik ontving zoo judst van onzen ambassa deur te Konstantinopel een telegram, waarin Werd medegedeeld, dat daar aan het gebouw der Engelsche ambassade het volgende plak kaat was aangeslagen: ,.De Duitsche vloot heeft in de Noordzee eene verschrikkelijke nederlaag geleden en twintig van hare beste schepen verloren." Daarvan is geen woord waar. Dit bericht moest natuurlijk dienen om bij de Turken stemming te maken. De lichtvaardige politiek van Rusland draagt rechtstreeks de schuld van dezen oor log. "Wij strijden heden niet alleen voor ons. Vooral de Skandinavisohe landen moeten be grijpen, dat het ook om hun bestaan gaat, als Rusland mochit overwinnen, en dat dus met ons lot ook dat van de andere Germaan- Eche landen van de hoogste geestescultuur verbonden is. Dat doet ons, die met een zui ver geweten in den strijd trekken, met dub bele vastberadenheid strijden. Zie de houding van ons volk. Bedenk wat het hcleökent, dat ook onze sociaal-democra ten, die mij zoo dikv. ijls in de ""nenland- sche politiek moeiolijkheden hebben bereid, thans man voor man met ons gaan. Het zijn diepe, zedelijke krachten, die allen voorwaarts drijven. Nog iets: Onze mobilisatie is nog niet ge heel ten einde gebracht en reeds behaalde ons leger belangrijke overwinning onIk noem Luik, Mülhausen, Lagarde. Het land is van vijanden gezuiverd. Het volk echter, dat in hel volle bezit van zijne zedelijke kracht als één man is opgestaan, en in staat is zoo be wonder ems waardige dingen te presteeren, kan niet onder de raderen komen. liet komt niet otader de raderen. Brussel, 19 Aug. (Reuter). De enquête commissie voor de inachtneming van de oor- logswetten en gebruiken signaleert, dat in den nacht van 5 op 6 Augustus sommige Duitsche soldaten zijn gekomen op 150 Meter van de Belgische loopgraven te Sart Tilman; zij wier pen de wapenen weg, hieven de armen op, waaiden met een witte vlag en riepen: „Vrien den!" De Belgische commandant liet ophou den met vuren en ging op den vijand toe, van zenige manschappen vergezeld. Hij was pas SO Meter gegaan, toen hij doodelijk gewond neerviel. Op verschillende plaatsen hebben de Duit- ichers, nadat het gevecht was gestaakt, stel selmatig hoeven en huizen in brand gestoken inel granaatschoten of door middel van in pe troleum gedrenkt slroo Talrijke gewonde en ontwapende soldaten, die niet in staat waren zich te verdedigen, zijn mishandeld of afgemaakt door Duitsche sol daten. Weenen, 19 Aug. (W. B.) De Wiener Allgem. Zedtung schrijft: Minister Grey heeft als reden waarom Engeland aan Duitschland den oorlog 'beeft verklaard, aangegeven: de {schending van de onzijdigheid van België door ÏXiitschlasid. De Engelsche rege erin g heeft tjrbi _et_orbl lat^_yeo]kondi^enL dat Engeland der een verdrag niet geëerixiedigd werd. .Volgens de mededteelingen van onzen zegsman echter, had lord Lanedowne, de minister van buitenlandsche zaken in het kalbinet-Balfour In 1905, met Delcassé een ontwerp o^esteld Van een verdrag van bondgenootschap en eene militaire conventie. In dit stuk was de ver plichting van Engeland opgenomen, in geval van oorlog, 200,000 mam in België te landen, om in vereeniging met het Fransche leger, dat eveneens België zou moeten binnenrukken, Ihiitschland van de Belgische grens uit aan te vallen. Of de toenmalige Belgische regeering door Engeland van het plan tot het sluiten van deze overeenkomsten op de hoogte werd gesteld, weten wij niet. Het is echter een historisch feit, voor welks juistheid wij absoluut instaan, dat de Engelsche regeering negen jaren ge leden bereid was een verdrag te sluiten, dat verplichtingen bevatte tot schending der Bel gische neutraliteit. Het is ook meer dan waar schijnlijk, dat men te Londen en te Parijs na der is teruggekomen op dat denkbeeld van koning Eduard VEI en Delcassé en dat 't al leen door het snelle en besliste optreden van het Duitsche legerbestuur en door de ver overing van Luik gelukt is het Engelsch-Fran sche plan te verijdelen. De geschiedenis van het voorgenomen verdrag van het jaar 1905 Is echter weder een duidelijk bewijs hoe wei nig oprecht de Engelsche politiek den rehee- W tijd door is geweest B e r 1 ij n, T 9 A u g. (Wolff bureau). De Vos- «isclie Zeitung schrijft over de houding van Tapan: Al zou ook een oorlog met Japan het Aantal tegenstanders nominaal vermeerderen, het is toch duidelijk, dat dit zonder eenig ge wicht moet blijven voor den loop der gebeur tenissen op het Europeesdie oorlogslooncel, die alleen de beslissing zullen brengen. "Wij (hebben in den korten lijd van den tegenwoor- ligen oorlogstoestand reeds verleerd ons door eene oorlogsverklaring meer of minder uil onze kalmte te laten brengen. Wij vertrouwen ?ast en onwrikbaar op de overwinning van onze wapenen; die kan nu alleen nog het in ternationale netwerk van leugens vernietigen, waardoor onze tegenstanders de waarheid en het redit trachten te verbergen. B e r 1 ij n19 Aug. (Wolff bureau). Het Tageblatt brengt eene verklaring, die de ge wezen Amerikaansche ambassadeur te Parijs Wbitc in een interview heeft afgelegd over het ultimatum van Japan aan Duitschlaxid. Daarin wordt gezegd: De Vereereigde Staten zullen natuurlijk dezen keer van de zaken met zeer bijzondere aandacht volgen. Het is volstrekt niet in het belang van de Vereenig- de Staten, dat Japan en Rusland in het verre oosten zich op kosten van DuitsChland \er- ijken em daar de alleen gebiedende staten worden. De heer W hite zegt verder, dat in de eerste oorlogsdagen van het eensgezinde Duitschland dc zedelijke grootheid van het Duitsche volk een onvergetclijken indruk op hem heeft ge maakt. Wie den heiligen ernst en den vasten wil heeft gezieai, waarmee geheel Duitschland den plicht jegens het vaderland heeft aan vaard. wie de verwomderliike orcamteatte kon bewonderen, die de Duilschers zich in hun leger en hunne vloot hebben opgerichtdie kan niet gelooveu, dat zij kunnen worden overwonnen. Berlijn, 19 Aug. (W.-B.) De Japansche zaakgelastigde heeft in opdracht van zijne regeering aan het departement van. buiten landsche zaken de nota ingediend,, waarin met een beroep op het Engelsdh-Japanschc traktaat va» bondgenootschap wordt verlangd, dat de Duilsche oorlogssdhepon zullen wor den teruggetrokken uit de Japanscho en Chi- neesche wateren of onttakeld, en verder tegen 15 September de onvoorwaardelijke overgave van het geheele pachtgebied van Kiautsjoe r. de Japansche autoriteiten en de onvoorwaar delijke aanneming van deze eisdhem uiterlijk op 23 Augustus- Brussel, 19 Aug. Het Fransche gezant schap bericht, dat de Fransche troepen de Duilschers hebben verdreveD uit Zbiga en Mbaika (Congo). B e r 1 ij n, 19 A u g. (Wolff's bureau). De op perbevelhebber in de Marken maakt bekend, dat nu de mobilisatie ten uitvoer gebracht is en de belemmeringen in het spoorwegverkeer hebben opgehouden, de uitvoer van graan en vleesch uit Berlijn weer geoorloofd is. De voor den duur der mobilisatie toegelaten maximum-prijzen voor zout en meel zijn weer tot het normale teruggebracht. In geheel Duitschland neemt het verkeer weer de ge wone vormen aan. P a r ij s, 1 9 A u g. Het Petit Journal brengt een telegram uit Trente aan de Stampa, in houdende: Een Duitsohe militaire en diplo matieke missie is in een automobiel Trente gepasseerd. Zij begeeft zich naar Rome om te confereeren met den Italiaanschen minis ter-president. Brussel, 19 Aug. De Fransche gezant KLokubowski zal heden namiddag zich naar Antwerpen begeven. Londen, 19 Aug. (Reuter). De gewezen Fransche ambassadeur të Berlijn Jules Cam- bon is heden morgen van hei station Gharing Cross naar Parijs vertrokken. Petersburg, 18 Aug. De ministerraad heeft besloten den uitvoer te verbieden van graan, foerage, groente, meel, koeken, vleesch, gevogelte, visch, eieren, boter, vee, huiden, zaaizaad, tabak, petroleum en zijne producten, steenkolen, hout, enz. De minister van finan ciën is gemachtigd vrijstellingen toe te staan voor de verbonden en bevriende staten. - Het nation: le centrale comité van de Po len in Galieië heeft uit "Warschau van toonge vende Poolsche zijde bericht ontvangen, dat sinds den 3en Augustus in talrijke plaatsen van Russisch Polen, tot zelfs in kleine dor pen, de bevolking uit eigen beweging zelf standige bestuurscommissiën heeft benoemd. Deze nemen, omdat de Russische autoriteiten uit het land zijn gevlucht, het bestuur ter hand. Mannen van aanzien uit de drie toon gevende burgerlijke partijen in Russisch Po len, namelijk de conservatieve, de nationaal- democratische en de vrijzinnige partij, wek ken de bevolking op tot oprichting van zulke comité's in de plaatsen waar zij nog niet be- st?v8"nstantinopel, iy Aug. (Wolffs bureau). Naar de Ikdam verneemt, neemt de opstand in den Kaukasus tegen Rusland aan omvang toe. De opstandelingen lieten een brug over de Arax-rivier springen, die deel uit maakt van de eenige spoorwegverbinding tus- schen Rusland en Perzië. Russische troepen vluchten met wapenen en bagage over de Turksche grens. Eergisteren ov< rschreed een groot aantal soldaten de grens, teneinde op Turksch gebied te vluchten. De prijzen van le vensmiddelen in den Kaukasus zijn tot het viervoudige gestegen. Het wordt voortdurend moeilijker den opstand te onderdrukken. Weenen, 19 Aug. (W. B.) De Politische Korrespondenz bericht uit Konstantinopel, dat daar in alle moskeeën gebeden worden verricht voor de overwinning van de Oos- tenrijksche legers. Het blad merkt hierbij op, dat dit van groote beteekenis is, want het is voor 't eerst in de geschiedenis van het Turk sche rijk, dat de mohammedanen in hunne godshuizen bidden voor de overwinning van ohristelijke volken. Italië. Rome, 18 Aug. De Osservatore romano bericht, dat de paus heeft bevolen, dat de werkzaamheden, die voor rekening van den Heiligen stoel te Rome worden verricht aan scholen en kerken, zoo lang mogelijk moeten worden voortgezet om den nood van de wer kende klassen te verminderen. Rome, 19 Aug. (Reuter). Heden mor gen om 8 uur is een bulletin van de gezond heid van den Paus uitgegeven, luidende: Sedert vier dagen is de Paus lijdende aan eene katarrh van de luchtpijp en de groofce lucht- pijptakkem In den morgen verergerde de toe stand ten gevolge van de uitbreiding van de bronchitis met koortsverhooging. Dc fluim- loozing is gemakkelijk, de urine-afscheidiog normaal. (Geteekend) Amici. Marchiafava. Rome. 19 Aug. (Reuter). Om elf uur voor middags trad een verergering in den toestand van den Paus, die eene zeer ernstige onge rustheid verwekte. Tengevolge van de maat regelen der geneesheeren,-die door middel van inspuitingen eene weldadige fluimafscheiding bewerkten, was om half twee de toestand be ter. Eenige kardinalen, die naar het Valicaan geroepen waren, gingen weer naar huis. Twcc.de telegram. Het om drie uur namiddags uitgegeven 'bulletin luidt: De inden nacht opgetreden verergering, die te wijten was aan de uitbreiding van de bronchitis over de beneden linker longkwab. maakte snelle vorderingen. Om half elf traden de verschijn selen van hartzwakte zoo dreigend op. dat men konjneenen. dal het leven van Zijne Hei- half twee verbeterde de toestand een weinig, maar hij blijft zeer ernstig. Om drie uur was ligheid in onmiddellijk gevaar verkeerde. Om de temperatuur 39|, pols 150, ademhaling 50. (Geteekend) Marchiafava. Amici. Tweede telegram. De kardinaal* Fer- rata, Gasparro, Billot en Bisleli, die zich joeden morgen in het Vaticaan bevonden, toen de krisls in den toestand van den Paus opkwam, werden getroffen van zijn Gelaatstint. Het was eene zwaktdkiisas, waarin de zieke zich be vond. De geneesheer en. die terstond geroepen werden, verwekten eene weldadige fluimaf- sclididing, waardoor de toestand iets verbe terde. Alle in Rome aanwezige curie-kardinalen werden gewaarschuwd en begaven zich naar het Vaticaan. Behalve de reeds genoemden verschenen daar de kardinaals Grariito di Bel- monte en Gotti. Ook de zuster en de nicht van den Paus begaven zich naar het Vaticaan. De broeder van den Paus is per telegraaf ontbo den. "Wegens de verergering van den toestand in den morgen diende mgr. Zampini, opzichter van de pauselijke sacristie, om elf uur de laatste saorementen aan den Paus to"e. Kardinaal Ferrata vervangt kardinaal Sera- fino Vannutelli, die zich niet in Rome be vindt, in de functie van groot penitentiarius. In de basiliek van Sint-Pieter, waar bet aller heiligste is uitgestald, bidden Verscheidene zusters en gelooviigen. Op het plein van Sint- Pieter is het zeer levendig. Ook in alle andere kerken van Rome is het allerheiligste uitge stald. Talrijke geloovigen spoeden zich naar de kerk om te bidden voor den Paus. Derde telegram. Het namiddag-bulle tin werd om 4 uur namiddags aangeplakt aan don ingang van het Vaticaan, bij de bronzen deur, waar de Zwilsersche garde dienst doet. Op een met groen laken bekleede tafel liggen twee registers, die met handleekeningen ge vuld worden. De menigte geloovigen cn nieuwsgierigen op hel plein en in de basiliek van Sint Pieter neemt toe. Bijna allen kijken naar het vertrek, waar de zieke ligt, op de tweede verdieping, uitziende op het plein; de rolgordijnen voor het raam zijn neergelaten. In d!e antichambre van den Paus zijn de rol gordijnen opgehaald, maar het raam is dicht. De notaris-protokollist van de wijdingen, mgr. Tani, is op het Vaticaan geroepen. 20 Aug. De Paus ïs heden naoht omstreeks 1.20 overleden. In Albanië. Weenen. 19 Aug. (Wolff bureau). De Albanische Korrespondenz bericht uit Duraz- zo: De vorst heeft genade verleend aan den indertijd door den krijgsraad te Valona ter dood veroordeelden Turkscben majoor Bekir Bey en zijne mede-samenzweerders. Valc/na, 19 Aug. Mohammedaansche opstandelingen hebben Berat in brand gesto ken en Fieri bezet. Zij zijn doorgedrongen tot de rivier Volussa. Valona is zonder verde diging. Vereenigde Staten. Washington, 19 Aug. (Reuter). Presi dent Wilson heeft een besluit onderteekend, waarbij machtiging gegeven wordt om vreem de schepen in te schrijven in hef register der Amerika a nsche schepen. Washington, 19 Aug. (Reuter). Pre sident Wilson heeft Gregory tof procureur- generaal benoemd ter vervanging van Mac Reynolds, die tot rechter in het hoog gerechts hof is benoemd. Verspreide Berichten. Prins Friedrich Wilhelm rx*~o In een bijzondere odd tie- deelt de Lippesche Landesztg. mede, daf hij de bestorming van Luik, de broer van den overleden graaf-re gent Ernst zur Lippe, prins Friedrich Wilhelm zur Lippe, als kolonel en regimentscomman dant ls gevallen. De prins greep, terwijl hij reeds zwaar gewond was, bet vaandel van het regiment en droeg hef voor de troepen uit. Daarop viel hij door vele kogels getroffen, dood neer. (N. C.) Keizer Frans Joze-• De 84ste verjaardag des Keizers is, volgens een telegram in dc N. R. Ct., Dinsdag j.l. met diepen ernst te Weenen gevierd. Nief met ge jubel en muziek, maar met innig gdbod voor den Keizer en hel vaderland. Trots de moei lijkheid der tijden geniet de Keizer, volgens vertrouwbare berichten, oen goede gezond heid. Hij eet en slaapt goed en werkt hard. Weenen is met vlaggen versierd. HetBelgischehofte Antwerpen. Volgens een particulier bericht in de N. R. Ct. wandelen de Belgische prinsjes af en toe door .Antwerpen met strakke gezichtjes en worden door de toestroom en de menigte toe gejuicht. Gisteren gingen zij naar den dieren tuin. De Koningin maakte per au'-> een toer naar Wilrijck en bezoekt heden ambulances en gasthuizen. Waarneming der Regeering. De groothertog van Hessen heeft zijn vrouw met de waarneming der regeering belast. Natuur is sterker dan de leer. Staatsminister Vandervelde, de leider der arbeiderspartij in België, socialist en antimi- Mtairist, heeft aldus deelt hef H b 1 d. me- d'e met zijn vrouw in gezelschap van een medewerker van de Soir de militaire posten rondom Brussel bezocht om er met de soldaten ite gaan spreken, en toen heeft zich, naar de journalist vertelt, het merkwaardige feit voorgedaan dat het „le citoyen Vander velde" op zeker oogenblik te machtig werd en men hem hoorde uitroepen: „Vive l'ar- méc! Vive la Belgique!" En toen deelde me vrouw Vandervelde sigaretten onder de sol daten uit. Tn welken wonderlijken tijd leven we, zegt de journalist. De Duitsche b voorradin^s- dienst. Aan eene mededccling van den staatsminis ter Eyschen van het Groothertogdom-Lu xemburg, ontleent de Vlaamsche Gazet: „De Duitsche soldaten koopen levensmid delen in zeer groote hoeveelheid, en dat kan gevaarlijk worden, gezien de bevoorradings- moeilijkhcden, onder de huidige omstandig heden. Toen de regeering van het Groother togdom daarover aan de Duitsche militaire overheid aanmerkingen maakte, werd haar geantwoord dat ,.de bevoorradingsdiensten nog niet wel gereed waTen en in Duitschland de bevoorrading mo'eilijk is". Uit Luik. De part. oorlogscorrespondent der N. R. Ct. weet het volgende nieuws uit Luik te melden Prins Eitel Friedrich bevindt zich te Luik en logeert in het provincaaal paleis I aldaar. Hij is benoemd tot commandant van het late garderegiment te voet. Prins August Wilhelm logeerde eveneens te Luik. in het Grand HólcL Een hertog van Mecklenbur g-S chwerin nam ook zijn intrek in hef provinciaal paleis en is per aufo naar het front vertrokken. De nieuw benoemwde gouverneur van Luik is luitenant-generaal von Kolewe. Officieel kan de corr. mededeelen, dat zon der uitzondering alle forten zich in Duitsche handen bevinden. Den directeur-generaal Greiner, van de welbekende wapen- en kruitfabriek Cocikeril, werd door het Duitsche oppercommando op gedragen projectielen etc. te doen maken. Hij weigerde die opdracht uit te voeren, waarop hem en tevens eenige hoofdingenieurs dier fabriek gelast werd hun woning niet te verla ten, terwijl aan de fabriek de navolgende proclamatie werd aangeplakt- „1. Van heden af neem ik het bestuur over de fabriek van Cockerill te Costi van den tegenwoordigen directeur-generaal over. 2. Het personeel blijft in zijn betrekkingen gehandhaafd. 3. De arbeiders hebben zich strict aan mijn bevelen te houden. 4. Hun loonen worden hun gewaarborgd. 5. Uit hoofde van de duurte der levens middelen zal het Pruisische ministerie van oorlog gedurende den oorlog aan de arbei ders een loonsverhooging van 50 percent verleenen. 6. Hij die zijn werk met nauwgezetheid verricht en wiens gedrag niets te wenschen laat, zal goed behandeld worden. 7. De personen, die moeilijkheden ver oorzaken of zich aan sabotage schuldig maken en de fabrikaten uit eigen beweging beschadigen, zullen terechtstaan voor den krijgsraad en zeer streng gevonnist worden. 8. Het werk zal zooveel mogelijk in alle afdceiingen hervat worden. Maandag, 17 Augustus 1914." w. g. Keppel, kolonel attaché van de Duilsche regeering bij de tentoonstelling te Luik. Maandag hebben zich geen arbeiders aan gemeld. In Rocoux (ten N.W. van Luik) zijn Zondag proclamaties gestrooid uif een Fransch vlieg tuig van den volgenden inhoud „Houdt moed. Luikenaars! Wij hebben overwinningen behaald." Om Namen moet een kledn fort door de Duilschers genomen zijn. Een tijdelijke medewerker van het H b i. schrijft nog aan zijn blad: De Duitschers zitten in Luik als God in FrankrijkIn meer dan één beteekenis is deze vergelijking juist. Zij voelen er zich de baas, meer dam de baas; ik kreeg er gisteren even ruzie met een Duitschen schild wacht, omdat hij dacht dat Ik op mijn fiets had gezeten over een brug, waar ik er alleen maar naast mocht loopen. Ik had ernaast ge loop en, maar de man zag mij niet voor ik over de brug was em er al weer op zat. Hij raf mij een uitbrander en toen ik hem, min of meer kort aangebonden, zei daf hij zich ver giste, dreigde hij: Sie sollen nicht soldh einen groszen Mund maahen! Dat is de toon van het Duitsche bewind In Luik. Alle aamplakplaatsem in de stad zijn be- Tvrnrlnimntiies. waarin tegen allerlei overtredingen met de doodstraf wordt ge dreigd. De jongste proclamatie is gericht tot de eigenaars van postduiven. Zij moeten hun vogels inleveren, zoo <ndef: doodgeschoten. niet de dieren, maar de eigenaars. Deze laatste proclamatie is in tegenstelling van alle vorigen, niet meer onderteekend door don burgemeester vam Luik, M. Kleyer, na mens den commandant der stad. Het bestuur van Luik, naast den commandant, luite- namrt-generaal Bayer, is opgedragen aan den nieuwen gouverneur, generaalnmajoor von Kolewe, die met zijn administratie intrek heeft genomen in het Palais de la Province. En de wijze waarop de heeren zich daar gedragen, laat weer zien hoe voortreffelijk alles vooruit is georganiseerd en voorbereid. Ieder weet wat hij te doen heeft, 't loopt alles van een leden dakje, alle bescheiden die noodig zou den kunnen zijn, liggen gereed en behoeven maar ingevuld te worden met de namen der belanghebbenden. De zaak is volmaakt in o'rde, en telkons weer wekt verbazing en bewondering wat het Duitsohe le^er allemaal meevoert. Ik durf bijna zeggen, dat de heele administratie voor het tijdelijk bestuur van Luik vooraf is klaargemaakt en met het leger is meegekomen. Trouwens, in alle opzichten wordt blijk ge geven van bewonderenswaardige voorzorgen. Er ontbreekt niets, zelfs is er oen officicele Feld-.Tustiz. Ik zag in Luik proclamaties aan geplakt, gedrukt binnen een zwart-wit-rood randje in 't Duitscik, Fransch, Russisch en Czechisch. waarin met doodstraf bedreigd wordt ieder die een hand uitsteekt naar tele foon- of telegraaf-draden. Onder op dit pro- clamatiettje, in een hoekje, slaat met kleine lettertjes, dat 't nief in vredestijd gebruikt mag worden. De dingen lagen blijkbaar allang ge reed. Hot is met een zoodanige voorbereiding geen wonder dat de Duitschers zich thuis voelen in Luik, dat zij zich er inderdaad voelen als God in Frankrijk. In Frankrijk, want tal van soldaten vragen den weg naar.,., den Eiffeltoren ©n het Trocadéro. Hooron zij dan dat zij niet fn Parijs maar in Luik zijn dan mopperen zij. Maar wat doet 't ertoe? Zeppelin II. Aan de „Daily Express" wordt -olgens de TeL uit Kopenhagen geseind: De „Zeppelin II" passeerde Dinsdag over Boobjcrg, aan de westkust van Denemarken en stevende in noordelijke richting weg, op een hoogte van ongeveer 350 el. Maxim Gorki's zoon. De Tel ontleent aan Engelsche bron, dat Maxim Gorki's geliefde zoon Alexander San Remo heeft verlaten, om dienst te nemen in een Fransch regiment te Nizza, mei hef spe ciale verzoek in de eerste gevecTitslinie te worden geplaatst. Een offer aan het Roode Kruis. De mannenzangvereeniging „Orpheus'* te ^ken besloot de gouden medaille, ter waarde van duizend mark, welke haar bij een inter nationaal zangconcours te Brussel door Ko ning Albert was geschonken, aan het Roode Kruis te overhandigen, teneinde te worden versmolten, zoodat de opbrengst ten bate der gewonden kan worden aangewend- AVcdcrzijdsche onderstand. Tc Emmerik heeft zich een commissie go vormd, die zich ten doel stelt de cchtgenoo- ten cn kinderen van personen, die iin inili- tafiren dienst zijn, te ondersteunen'. Naar een lid der oommissie ions meküe:? d'etelde, werd met algemecne stemmen besld- ten aan vrouwen en kinderen van mftitairen, dde in Nederinndschen dienst rijn. preoiles dezelfde ondersteuning te geven als aan de betrekkingen der Duitschers. zulks uit dank-' baarheid voor de hulp aan de «nfit BKpftglë uit geweken DuJtschcrs in Nederland betoonld. Oorlogs namen. Te Londen zijn een paar dagen geleden de geboorten aangegeven van Albert-Lemon"- Lflègc Hopkins eta Marie-Alsace-Lorraine Le- oomte. De ouders hebben zeker n-iet bedacto* dat hun kinderen nos eens Öasf van hun natalen kunin^n krn>en. merkt d« N. R. Ct on. De Staatscourant van Donderdag 20 Augustus bevat o.a. het volgende Koninklijke besluit: op verzoek eervol ontslagen als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dank betuiging voor de veeljarige diensten, rar. S- J. Fockema Andreae. benoemd, met ingang van 18 Augustus, bij hel personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot tijdelijk officier van gezondheid 2de klasse, de heer A. B. J. Wong Lun Hing, arts, en de heer F. H. de Groot, arts benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder, met ingang van 25 dezer, B. \X'. F. van den Brand, ontvanger der registratie en domeinen te Helder op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, aan J. W. Weehuizen. H. M. de Koningin ontving Dinsdagmid dag ten Paleize te Den Haag een bezoek van de bier vertoevende gravin von Erbach, tante van Ilare Majesteit. De Koningin bracht Dinsdagavond een af- scheid-(bezoek aan de Vorstin von Erbach, die gisteren met hare kinderen naar Duttsch- land terugkeerde. De Minister van Oorlog woonde Dinsdagmiddag de oefeningen bij van dc De pot-bataljons te Leiden en te Delft en bezocht de garnizoens-kleedingmagazijnen in deze plaatsen, alsmede hel centraal magazijn van kleeding en uilrusting te Delft. De Fransche gezant bij ons Hof. de heer Marcellin Pellet Is gisteren naar Parijs vertrokken. De heer Allizé, laatstelijk gezant van Frankrijk te München, is door de regeering der Fransche republiek belast met de leiding van de Fransche legatie te 's Gra- venhage. Onzë gezanten te Konstantinopel en tc Lissabon zijn op hun post terug. Geen ridderorden op 81 Augustus» Men meldt uk 's-Gravenhage, dat in de tegenwoordige omstandigheden dit jaar 91 A'ugiicHao geen tocltcnndng van ridder- orden te wachten is. Nederland en de oorlog. Koninginnedag. H. M. de Koningin heeft don wensah to ken- nen gegeven, dat, met het oog op de ernstige tijdsomstond]gfheden Hare ajs. verjaardag niet fëestelijlk zal worden herdacht. Oolk van het uitsteken van vlaggen dient te worden a* e- zien. Missive van H. M. de Koningin. Van den kamerheer en particulier secreta ris van H. M. de Koningin hebben B. en W. van 's-Gravenhage de volgende missive ont vangen, naar aanleiding van het adres van hulde, dat B. en W. aan H. M. de Koningin gezonden hebben, na de totstandkoming van het Nationaal Steuncomité 1914. II. M. de Koningin heeft mij opgedragen B. en W. van 's-Gravenhage mede te deelen, dat H. M. zeer gevoelig is voor den inhoud van het H. M. aangeboden adres en daarvoor Hoogstderzelver bijzonderen dank doet be tuigen. Het was H. M. een groote voldoening het sein te kunnen geven om eendrachtig de han den ineen te slaan, ten einde aan den nood der tijden het hoofd te kunnen bieden. Land6torm-afdeellvigeii* Daar het gebleken is, dat herhaaldelijke verzoeken inkomen, om wapenen, munitie enz. van vereenigingen,, waarvan de ledett niet of voor het tegenwoordige nog niet de verbintenis wenschen aan te gaan als vrij* williger bij den landstorm, wordt van "be* voegde zijde er de aandacht op gevestigd, dlat geen wapenen, enz. worden verstrekt, dan" nadat aan de eischen is voldaan, vermeld tn de desbetreffende regeling, n.l. toezending van de duplicaat-verbintenissen van het du- plicaat-proccs-verbaal van bcëedlgfrig vaö den commandant en van de geneeskundige verklaringen. Handhaving dep onzijdigheid. De burgemeester van Maastricht heeft Dins dag het volgende geproclameerd: „Het in het openbaar geven van teekenen van sympathie of antipathie voor of tegen eén der oorlogvoerende mogendheden is streng verboden. De politie heeft uitdrukkelijk last iedereen, die zich aan overtreding van dit verbod schul dig maakt, onmiddellijk te arresteeren.* Nederlands onzijdigheid. Aan den Belgischen gezant te 'sGraven- ha ge is door Belgische vluchtelingen te Maas tricht, naar de „Limb. Koerier" meldt, een schrijven gericht, van den volgenden inhoudi De talrijke Belgische vluchtelingen te Maafr' tricht, diep getroffen door d© bewijzen vat^ sympathie, hun in zoo ruime mate betoora1' door de Hollandsche broedesre en dankbaar voor de langdurige en zoo gul verleende "ast*, vrijheid, hun verleend, verzoeken 11, hun tolk te willen zijn bij H. M. de Koningin van Nei derland, om Haar him gevoelens van ecrbie< düge hoogachting en oirveraa iderlljke dank< over te brengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 6