BINNENLAND. v. i—I Bag Rome, 21 Aug. (R.). Heden had eene eer- me vergadering van het college van kardina len plaats. 23 kardinalen namen er aan deel. jfcij legden eerst den eed af. Daarna werd de Jing van den paus gebroken, die zal -worden geborgen in het graf van den paus, evenals het zegel, dat diende lot verzegeling van de bullen. De teraardebestelling van den paus Is be paald op morgenavond om zes uur; zij zal plaats hebben in stipt privaten vorm in de Snderaardsohe gewelven van den Sint-Pieter, overeenkomstig den uildrukkelijken wil van den paus. Daar bevinden zich de graven van ae vóór de 17e eeuw overleden pausen. Daarna werd overgegaan tol het lezen van eene bul van 25 December 1904 over het con clave, hetgeen volgens het Giornale d'Italia aanleiding gaf tot eene gewichtige geheime, discussie. Verspreide Berichten. Carnegie tegen Dultschland. De Times bericht aldus de Tel. dat Andrew Carnegie een telegram uit Londen, waarin hem verzocht werd zich aan te slui ten bij het protest tegen de deelneming van Engeland aan den oorlog, als volgt heeft be antwoord „Protest thans is nutteloos. De Duitsche teizer heeft de vriendschappelijke uitnoodi- ging van Engeland tot een vredesconferentie 'der mogendheden afgeslagen, ofschoon ze door een zoo uitmuntend en vredelievend staatsman als sir Edward Grev onderteekend werd. In plaats daarvan heeft hij voorgesteld, dat Engeland zijn toestemming zou geven, dat Duitschland door België zou trekken, om Frankrijk aan te vallen, en verder dat België, Nederland, Zweden en Noorwegen voor de Duitsche vloot geopend zouden worden. De Duitsche keizer, sedert jaren de meest vrede lievende vorst der wereld, is thans de hoofd oorzaak van de tegenwoordige verwikkelin gen geworden. Wij als vrienden van den hemelsdien vrede en vijanden van den hel- schen krijg kunnen niet nalaten hem, die de zen oorlog veroorzaakt heeft, aan den schand paal te stellen. Na het afwijzend antwoord van den Duitschen keizer, om aan de Engel sche vredesconferentie deel te nemen, volgde onmiddellijk de ontketening van de oorlog- duivels. Ik geloof, dat de keizer niet wist wat Hij dec-4, toen hij den Britschen olijftak wei gerde cn thans zal hij wel over zijn fout treu ren." E x-P resident Taft over den oorlog. Volgens het H b 1 d. heeft de ex-president der Ver. Staten Taft zich aldus over den oor log uitgelaten; hij noemt in een „mededee- Hng aan het volk der Vereenigde Staten" den Europeeschen oorlog een algemeen© instor ting. Hij schrijft, dat van af het begin der wereld er nooit zoo iets geschied is. Toch ge looft hij, dat deze strijd ten slotte zal kunnen leiden tot een vermindering van de reusach tige bewapeningen in Europa en tot wereld vrede. Hij zegt „De koning of keizer die een strijd begint of toelaat, dat e»en oorlog uitbreekt, zet niet alleen het prestige van zijn natie op het spel, maar ook de hechtheid en de integriteit van tijn dynastie. Op één ding kunnen wij redelijkerwijs re kenen en dit is dat met het verval van de in dustrie, met de slagen aan de algemeene wel vaart toegebracht en met den toestand van slapte, die op doze titanische worsteling zal volgen, er alle aanleiding zal zijn voor het gezonde verstand om zijn invloed te doen gel den; en na de verschrikkelijke verspilling van het bloed der besten en van de spaar penningen der rijken en armen, zal des te meer blijken het nut van een vermindering der bewapeningen en van het wegnemen eener aanleiding tot verderen oorlog. Het is een bitter geneesmiddel, maar ten slotte kan het de vele offers waard zijn, als het dezen oorlog tot den laalsten oorlog maakt D c overwinning b ij M e t z. Het overwnnningsbericht uit Mctz heeft de sterke spanning, die sedert dagen in Berlijn voelbaar was, weggenomen aldus een part, tel. in de N. B. Ot. lederen avond tot *2at in den nacht bewogen zich groote raen- jchenmassa's door de straten, in afwachting van hel eerste overwinningsbericht. Het uit blijven van groote gebeurtenissen had ten slotte de vrees gewekt, dat er iels haperde. Daarom was er nu hedenavond groote vreug de. Een ovatie werd gebracht aan het kroon prinselijk paleis, waar de kroonprinses zich met Haar zoons vertoonde. Vandaag hebben de scholen een vrijen dag. Op Potsdammer Plein zong fd sterenavond onder stille aan dacht van duizenden menschen een mannen- zangvereeniging vaderlandsahe dankliederen. Het was machtig en vol stemming. Evenmin als in haar zorgen toont ook in haar vreug de de Berlijnsche bevolking neiging tot sterke uiting. Toch wordt men telkens op straat aan gespreken door onbekenden over de gebeur tenissen van den dag. 't Is roerend te zien, met welk een onrust oude soldaten van 70 rondloopen. Men leest hun de trotsche vreug de op 't gelaat. Onder de Beieren vooral heerscht groote vreugde over het feit, dat hun toekomstige koning de eerste groote overwinning op de FranscHen heeft bevochten. Kroonprins Bnpprechl. die het bevel voert over het eerste legercorps, is gehuwd met een loohter van hertog Karl Theodor, den beken den oogarts. Hij heeft een zoontje Luitpold. 8 jaar oud. De koningin van België is een schoonzuster van hem. Onderscheidingen. De keizer heeft, naar de „Neue GesellscÏÏaft- Jiche Korrespond enz verneemt, aan den ge nera al-majoor en brigade-commandant Lu- flendorff voor zijn moedig gedrag, bij de be storming van Luik de orde Pour le raeglte ver leend. Het gevecht bij Lagarde, In de stedelijke gym na sti ékzaal van Twee- bruggen is een keurig hospitaal ingericht." Daar liggen een vijftal gewonde Duitschers, lie bij Lagarde hebben meegevochten. £ij hebben een en ander aan een verslag- ver van de Frankf. Ztg. verteld. De N. R. ontleent daaraan het volgende: Het gevecht om het dorp Lagarde (in Lotha ringen. bii de Pransch-Didtsche grenal duur de zeven uren. De zon scheen fel. De vijand, aldus de Duitsche gewonden, was verre de meerdere in getalsterkte en had zich uitste kend verschanst in uitgestrekte veldverster- kingen. Bij het naderen van de Duitsche troe pen openden de Franschen van een heuvel kam een levendig vuur. De Duitsche storm den echter voorwaarts to-t in de vijandelijke gelederen. Om de Duitsche cavalerie te belemmeren, hadden de Franschen in de weilanden lange wolfskuilen gelegd; dat zijn langwerpige wig vormige kuilen, voor het oog verbergen door een bedekking van gras cn hooi op losse aar de. Op den bodem van den kuil worden veelal bajonetten met de punt naar boven geplaatst. DU middel had echter niet veel uitwerking, omdat de Duitschers de aanwezigheid van die vallen spoedig bemerkten. De Duitsche artillerie werkte schitterend. Twee vijandelijke batterijen, wier vuur uiterst gevaarlijk was, werden onder vuur genomen, met het gevolg dat zij in korten tijd rijp wa ren om met de bajonet te worden genomen, hetgeen ook geschiedde. De Franschen had den eoHTer nog den tijd om het geschut on' bruöcBaar te maken. Nu Begon een verbitterde strijd om het dorp Lagarde. De Franschen hadden er ieder huls bezet. Op den kerktoren waren machine geweren in verdekte stelling gebracht, die op het onverwachts in actie kwamen. Toen was het echter ook gauw uit. Onze artillerie schoot den toren in puin. Ook het dorp La garde zelf moest onder vuur genomen wor den. De beslissing ten voordeele van de Duit schers bracht eerst een flankaanval door de cavalerie. Nu begonnen de Franschen te vluchten. Velen, die daartoe geen kans meer zagen, staken de handen op. Zij wezen op hun trouwringen en verzochten hun leven te sparen. Fransclïe uitrustingsstukken bedelden het slagveld. Een trompetter werd tweemaal zijn leven gered door zijn hoorn. Eerst terwijl hij het instrument nog op den rug droeg, deed het een kogel van richting veranderen. Later, toen hij hem voor de borst had gehangen, sloeg een tweede kogel in de opening van den hoorn. Men bood hem er geld voor maar de trompetter wilde zijn aangeschoten hoorn als een aandenken bewaren. Gent. In Gent is alles gereed voor een vreedzame overgave aan de Duitschers. De burgerwacht heeft de wapens ingeleverd. Alle militairen vertrokken in autos met bestemming «naa* Antwerpen. Verscheidene troepentreïncn passeerden Gent richting Antwerpen. Dit wijst op een algemeene concentratie aldaar. De bevolking te overal zeer gedrukt en neergeslagen. De Duitschers rukken voort In de richting Bergen. De Duitsche vloot. BI kens in de N. B. Ct. aangehaakte mede- deelmgen van, passagiers van het stoomschip Philadelphia, uit Portorioo te New-York aan gekomen, heeft de Duitsche kruiser Karlsruhe dezer dagen een toevlucht gezocht in de ha ven van San Juan op Portorioo en is later naar de Nedertendodhe haven van Curasao gevaren. De Karlsruhe is een der kruisers, die bij het begin van den oorlog hebben getracht don handfel in den Atlantischen Oceaan te verlam men. doch spoedig uit dien oceaan zijn ver dreven door Engelsche kruisers en sindsdien „omhangen'in onzijdige havens. De achtersteven van de Karlsruhe was door een granaat beschadigd en er waren 8 ge wonde matrozen aan boord. De bemanning vertelde., dat gisteren voor twee weken de Karlsruhe, zestig mijlen van Hampton Roads bij Dusk, bezig was kolen te laden uit hot stoomschip Kronprinz Wilhelm, van de Nord- deutsche Lloyd, toen twee Engelsche krui sers en een Fransch oorlogsschip uit ooste lijke richting in zicht kwamen. Ten einde den Kronnrinz gelegenheid te geven, in zui delijke richting te ontsnappen, ging de Karls ruhe al retireerende een gevecht aan met de vijandelifke schepen, -waarvan intusschen een een Engelsche kruiser de Kronprinz naar het zuiden vervolgde en aanmerkelijk op hem won. Het laatst zag men den Kron prinz toen de kruiser op hem vuurde Blijkens berichten nit Curasao, waar de Karlsruhe Donderdag was binnengeloopen, zijn er thans geen Duitsche kruisers meer op don Atlantischen Oceaan. Generaal Leman krijgsgevangene. Duitsche couranten bevatten het bericht, dat generaal Leman, de verdediger van Luik, als krijgsgevangene naar Keulen gebracht is. Oostenrijk en Servië. Een Duitsch blad bevat een mededeeling uit Boeda-Pest, behelzende, dat aldaar Don derdag twee treinen met gewonden zijn aan gekomen. Deze gewonden hadden den vorigen dag deelgenomen aan een gevecht, dat op 15 K.M. van Shabats plaats vond en van 12 tot 4 uur 's namiddags duurde. Verwonde offi cieren vertellen dat hierbij de Serviërs over al uit hun stellingen zijn geworpen. Zij heb ben duizenden gewonden en zijn in allerijl in de richting van Valjevo gevlucht. Door dit gevecht schijnt het terrein voor Shabats ge heel van Serviërs te zijn gezuiverd. Japan's ultimatum. Duitschland schijnt van den vollan termijn van beantwoording gebruik te zullen maken. De Japansche ambassade te Londen heeft tot dusver nog geen enkel bericht omtrent deze zaak ontvangen. Het ultimatum loopt Zondag ochtend om 3 uur af. Dreigende toestand ln Luik. Uit uitnemende bron verneemt de part. corr. van de N. R. Ct. te Luik, dat de toe stand der bevolking van Luik hoogst ernstig is. D o n d er da - ch tend half tien werd een schot gelost uit een der huizen aan de Qual des Pccheurs; onmiddellijk schoten de Duit schers met mitrailleurs een twintigtal hui zen plat, waarvan de bewoners werden ge dood. Kort daarna werden een tiental huizen op de Place de l'Université in asoh gelegd. Toen de brand een te grooten omvang scheen aan te nemen werd de brandweer gerequi- reerd en uitbreiding door nathouden van de naastbijzijnde hulzen voorkomen. Buiten de oorlogsbelasting ad 50 millioen frs <Me de provincie Luik moet opbrengen, heeft de stad nog 10 millioen op te brengen. Het legerbestuur heeft beslag geleffd op de gelden, in particuliere banken voorhanden. Da bankiers geven geldbons uit, daar nage noeg al het geld aan de circulatie is onttrok ken. Alle zich in het bezit van de burgerij bevindende wapens moeten ingeleverd wor den. De boei :n worden aangemaand zich naar het land tc begeven, ten einde voor het binnenbrengen van den "oogst zorg te dragen. Prins Eitel Fried rich heeft Luik verlaten. Kr gsgevangenen. Te Belfort zijn, volgens een bericht in de N. R. Ct., 57S Duitsche krijgsgevangenen bin nengebracht, waaronder 25 officieren. Zij zul len in nïidden-Frankrijk worden geïnter neerd. Gisteren kwamen nog 500 door Bel fort. Allen zijn in den Boven-Elzas gevangen genomen. Muiter ij op de Russische vloot. De Weensche Reichspost verneemt van be trouwbare zijde uit Semlin, dat onder de ma trozen van de Russische Zwarte zee-vloot muiterij is uitgebroken. De matrozen moeten op verscheidene schepen de officieren zijn te lijf gegaan en zich van een pantserschip heb ben meester gemaakt. Een oordeel van den Duitschen gezant te Brussel. De gezant von Belou, die tot nu toe het Duitsche rijk bij het hof te Brussel heeft ver tegenwoordigd, is Vrijdag j.l. te Berlijn aan gekomen. De Tel. deelt enkele bijzonderheden mede, welke dc gezant in de N a t. Z t g. heeft gepubliceerd over de jongste gebeurtenissen, temidden waarvan hij, als gevolg van zijn diplomatiek ambt, had geleefd. „Toen ik van Sofia te Brussel aankwam, werd ik door de Belgische autoriteiten, ale- ook door de verschillende kringen in Brus sel, op de meest hartelijke wijze verwelkomd, Ik had toen niet het minste vermoeden, dat mijn diplomatieke loopbaan in België nog eens op zoo tragische wijze zou eindigen. De dag brak aan, waarop Duitschland aan Frankrijk den oorlog verklaarde. Ik ontving naar men weet, van onze regeering de op- racht, de bekende nota tc overhandigen. Het was voor beide partijen een smartelijk en hoogst ernstig oogenblik. Wel was men in België er tevoren reeds van overtuigd, dat de Duitsche troepen, in geval van een Fransch- Duilschen oorlog, het Belgische grondgebied niet konden mijden, maar men vertrouwde dat een sterke vesting als Luik aan den aan val der Duitsche troepen weken, misschien maanden lag weerstand kon bieden. Het be richt van den spoedigen val van Luik moet in Brussel als een donderslag bij helderen hemel geklonken hebben. Men denke slechts aan het beleg van Adria- nopci. dat ongeveer een half jaar geduurd heeft, ik ben rwet op de hoogte van de ge vechten rondom Luik, maar te oordeelen naar het succes moeten onze troepen met voorbeeldagen moed en ware doodsverach ting hebben gestreden. Binnen enkele dagen is Luik gevallen, dat een der meest moderne vestingen was en aan de hoogste eischen van de tegenwoordige ves- tingbouw-technick beantwoordde. Stormen derhand is het genomen onder het moordda dig vuur der Belgen. In het allerminst had ik gedacht dat de be volking van België tot dergelijke buUenspo- igheden en gewelddaden, als b.v. in Ant werpen hebben plaats gehad, zou zijn over gegaan, zelfs niet bij een oorlog tusschdü Duitschland en België. Toen mijn pas mij verhandigd werd, wist ik, dat Duitsdie troe pen de Belgische grens overschreden hadden. Maar desniettegenstaande had het onderhoud ttet de autoriteiten in de meest hoffelijke vor men plaats. Niets deed hier de gruweldaden van Antwerpen vermoeden. In Brussel zelf werd noch aan mij, noch aan het gezant- schapsgebouw, tot aan het nur van ons ver trek, ook maar het geringste in den weg ge- Jegd. Slechts een klein verschil van meening ont- st .nd er over de route, die ik bij mijn terug keer naar Duitschland zou volgen. Men ver klaarde mij, dat ik nog slechts via Ostende over Engeland kon gaan. Dit weigerde ik natuurlijk met de meeste beslistheid en drong er op aan. direct over Holland naar mijn va derland terug te keeren. Ik stond aan de be voegde autoriteiten een bedenktijd van an derhalf uur toe. Toen deze verstreken waren, werd mij medegedeeld, dat een extra-trein mij des avonds te 7 uur over de Nederland- sche grens zou brengen. Dit gebeurde en ik kwam behouden en wel te Rotterdam aan, waar ik een akeligen nacht doorbracht. Alle hotels waren tot in den nok toe gevuld en uren lang moesten wij ronddolen vóór wij een onderkomen hadden. Overal waren vluchte lingen uit België. Van Brussel naar Berlijn heb ik vijftig uur gespoord. De buitensporigheden te Antwerpen en de vijandige houding der Belgische bevolking te genover onze soldaten vindt zijn ooTzaak in het volkskarakter der Belgen, inzonderheid van dat der Vlamingen. Er heeft daar geen kermis plaats, waar niet het een of andere bloedige tooneel plaats vindt. Ik ben echter nog altijd van oordeel, dat deze uiting van fanatieken haat tegen al wat Duitsch Is, zich slechts tot enkele stre ken van België bepaalt. In België zal het thans overigens wel dui delijk geworden zijn, nu Luik op zoo verras send snelle wiize voor den Duitschen aanval bezweken is. wat binnenkort het lot van Na men zal zijn". De stemming te Par ij s. De redactie der Tel. sprak dezer dagen een te Amsterdam woonachtig Franschman, zoo juist uk Parijs teruggekeerd, waarheen hij was vertrokken, om te voldoen aan z'n militaire plichten. Daar bleek hom echter, dat hij niet vóór 31 Augustus onder de wapenen behoefde te komen, omdat hij tot de oudste lichting der ..territoriales" behoorde (38-, 39- en 40-jarigen). Onze zegsman zeide verrukt te zijn over het enorme enthusiasme. dat er in geheel Frankrijk heersaht. De mobilisatie had vlotter verloop dan wie ook had kunnen verwachten. Het vervoer per trein naar België en de oostelijke grenzen was uitstékend. De eerste dagen kon geen enkele burger reizen, alles was gereserveerd voor de militairen. Met groote opgewektheid trok men naar het oorlogsterrein, allen hoopvol op de overwin ning en...... een revanche van 1870. In jeugdige overmoed heeft een deel van het 10e bataljon Jager» meest jongelieden van 21—23-jarigen leeftijd si oh laten deci- meeren. Zonder het hevel af te wachten, trok ken de jagers met geveld bajonet den Elzas bannen, waar de Duitsche mitrailleuses zonder pardon aan deze waaghalzerij een einde maakten. Een dag vroeger had men den ja gers hun patronen afgenomen. Nauwelijks wa ren ze er weer van in het bezit gesteld, of ze trokken er op los. Allen vielen in dezen held- haftigen strijd, waarmee echter toch geen voordeel kon worden behaald. De Fransche artillerie heeft toen op haar beurt de Duitsche mitrailleuses lot stilstand gebracht. De approviandeering van het Fransche le ger wordt eveneens zeer geroemd. De 2200 Parijsohe autobussen zijn tot vleesohwagens Ingericht. Eiken nacht vertrekken deze wa gens van de vleeschhallen van La Villelte, om zelfs tot in het verre Oosten de troepen van versch vleesch tc voorzien. De wijze, waarop dé Afrikaansche troepen door de bevolking van Parijs werd ontvan gen, was buitengewoon aandoenlijk, aldus onze zegsman. De 6 regimenten liepen als t ware op een bed van bloemen, de officieren droegen lauwerkransen. Ofschoon zij niet den minsten honger hadden, droegen de vrouwen groote brooden aan. De opwinding was ge weldig. Zoodra de troep weer vertrokken was lag Parijs weer in diepe rust. Niemand, die aan de overwinning twijfelt. Aan voedselge brek behoeft voorloopig niet gedacht te wor den. Volgens onzen zegsman had de bezetting van Mülhausen ten doel hert. spionnennest, sinds 40 jaar daar gevestigd, nit te roeien. Toen d1»t geschied was, trok men zich terug; de stad is niet verdedigbaar. Het was het regiment, dat in vredestijd te Besan^on ligt, dut het eerst den Elzas betrad. Wat nu de toekomst betreft, is men in ge zaghebbende kringen te Parijs van meening, dal de strijd tusscben Duitschers en geallieer den maanden zal kunnen duren, zonder dat er noemenswaardige voordeelen zullen wor den behaald. Maar dan rekent men op Rus land, dat met een groote strijdmacht Duitsch land zal binnenvallen en waarbij de kozakken, „nog erger dan de ulilanen", huis zullen hou den. Ten slotte verzekerde onze zegsman, dat men thans in Frankrijk niet meer twijfelt aan Neerland's neutraliteit. De Nederlandsche ge zant te Parijs is wel op hot Elysée geroepen, waar hem in tegenwoordigheid van de Engel sche, Russische en Belgische gezanten door president Poincaré om uitvoerige inlichtin gen werd verzocht. De Parijsohe bladen moe ten hun eerste valsche mede deelingen gerec tificeerd hebben. De mijnen der Königin L u i 6 e. Naar Politieken uit Esbjerg verneemt, heeft kapitein Kolster, van het stoomschip La Cour, daar uit Parkcston aangekomen, verteld, dat de man, die op de Königin Luise 'het leggen van de mijnen aan den mond van de Tyne (algemeen heette het vroeger: van de Theems) had geleid, bij den ondergang van het schip gered en als krijgsgevangene naar Londen gevoerd werd. Daar werd hem de keuze ge steld van aan te geven waar de mijnen lagen, of doodgeschoten te worden. Een uur voor dat de termijn was verstreken teekende hij op een kaart aan, waar de mijnen lagen. De En- gelschen vischten ze op één na alle op. Kapi tein Kolster had dit verhaal van den loods, die zijn schip had gestuurd langs de kust tot aan den mond der Tyne. N. R. Ct. P g o u d. Pégoud is te Parijs aangekomen om zich een nieuw vliegtuig te verschaffen. Zijn toe stel is onbruikbaar gemaakt duor 22 geweer kogels en 2 granaten. Hij verklaart, aldus de N. R. Ct. ver gezeld van een officier, boven den Rijn ge vlogen te hebben en bommen te hebben laten springen te midden van twee Duitsche con- vooien. Een fantastisch plan. In een der Duitsche bladen vindt de re dactie der N. R. C. een fantastisch verhaal over plannen, dde er in Frankrijk zouden be staan voor den bouw van een reusachtig luchtschip. Het zou een luchtvaartuig heb ben moeten worden van300 M. lengte, dat ettelijke dagen zonder le landen in de lucht kan blijven, en dat een behoorlijk bewapende bemanning van 300 man zou kunnen voeren Voor de voorbereiding van den bouw van dezen luchtballon, die echter in dezen oorlog niet meer te voltooien zal zijn, had volgens het door ons geciteerde blad de regecring een voorloopig crediet toegestaan van 100,000 francs. De taak van het luchtschip zou dan zijn ge weest: De vernietiging van den vijandelijken generalen staf, de vernietiging van de vijan delijke hoofdstad, de vernietiging van de vij andelijke vloot, de vernietiging van het vijan delijke leger. Vruchten en suiker. De Fruit-grower, Fruiterer, Florist and Market Gardener van 20 dezer doet een drin gend beroep op de Engelsche regeering om onverwijld suiker tegen een matigen prijs twee tot drie stuiver het Engelseh pond van 4^ ons Ned. beschikbaar te stellen voor het maken van jam cn het inmaken van vruchten. De fruitoogst is in Engeland over vloedig, veel er van zal verrotten, als het niet wordt ingemaakt. De Hooge prijs van de sui ker belet, dat het op ruime schaal geschiedt. Jams en ingemaakte vruchten zijn een koste lijk voedingsmiddel. De regeering handde dus snel! N. R C Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Verkiezing van Wethouders, enz. Thans is, onder dagteekening van 21 Aug., bij de Tweede Kamer ingediend het aangekon digde wetsontwerp houdende bevoegdheid tot verschuiving van den datum van verkiezing van wethouders en vaste commission uit den Ge meenteraad. Voorgesteld wordt het volgende te bepalen De gemeenteraden zijn bevoegd ln het jaar 1914 de verkiezing van wethouders, die krach tens artikel 83 der Gemeentewet moet plaats vinden op den eersten Dinsdag in September, en van de vaste commission uit den gemeente raad, die volgens artikel 54 der Gemeentewet jaarlijks benoemd moeten worden, uit te stellen tot een naderen dacr vóór 1 Maart 1915. Tot den dag waarop de verkiezing plaats heeft, bllji ven de aftredenden hun ambt vervullen. De nieuw gekozenen worden geacht benoemd te zijn op den dag, waarop de aftreding van hunne voorgangers zou hebben plaats gevonden, indien van de hier geschonken bevoegdheid geen gebruik was gemaakt. Deze wet treedt in werking op den dag barer afkondiging. In de toelichting wordt o. a. gezegd De mogelijkheid bestaat, dat voor herkiezing van de fungeerendc wethouders moeilijk een© meerderheid zou zijn te vinden. Tcch is in dezé dagen, waarin ook op de gemeentebesturen eene zoo zware taak rust, stabiliteit een dringende eisch. Ten einde den gemeenteraden de keus te besparen tusschen het toegeven aan dezen eisch en het herkiezen voor een tijdvak van zes jaren van personen die mogelijk niet meer het vol vertrouwen van de meerderheid genieten, is het gewenscht bevoegdheid te schenken den datum van herkiezing te verschuiven. Ten aanzien van de vaste commissiën van bij stand en van commissiën van voorbereiding geldt, zij het in mindere mate, ongeveer dezelfdt overweging. Aangez>n art. 54 der Gemeentewet her alt, dat zij jaarlijks vernieuwd worden, is ook hier wettelijke voorziening noodig om bevoeerdb ~id te schenken die hernieuwing desverlangd nog na 1 Januari e. k. te doen plaats vinden. Een eenigszins ruime termijn dient n.L ge schonken te worden, omdat, al zal allicht de oorlogstoestand niet van zoo langen duur zijn, normale verhoudingen toch wel niet zeer spoé» dig zijn te verwachten. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 22 Augus tus bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: op aanvrage weder in dienst gesteld: de gepensionneerde le luitenant-kwartier meester J. Haitsma Muiier; de gepensionneer de artillerie-kolonel A. van Doorninck: de ge pensionneerde infanterie-kapitein G. F. Brandsma; dc gepensionneerde le luitenant der artillerie O. A. van Woelderen; met den generaal-majocrsrang de gepensionneerde genie-kolonel M. Onnen; bestemd tot garnizoens-commandant te Rot terdam de gepensionneerde le luitenant dei cavallerie A. M. P. Storm de Grave; met den majoorsrang de gepensionneerde kapitein der artillerie G. P- Bouten; de geper- sionneerde kolonel der artillerie J. E. Ranneft; met kolonelsrang de gepensionneerde luite nant-kolonel der infanterie jhr. E. A. Teding van Berkhout; bestemd tot bevelvoering over het te Gaas- terland op te richten interne erin gs-depót de gepensionneerde kapitein der artillerie mr. J. Eijstcn; met den majoorsrang de gepensionneerde kapitein-magazijnmeester J. H. Masman tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve-luit.-kolonel, de gepens. luit.-kolo- nel der infanterie, met rang van kolonel, E. P. van Thiel, van het leger in Ned.-Indië: tot reserve-1 e-luitenant, de gepens. le-hiite- nant der infanterie J. W. Mathol, van het leger in Ned.-Indië bij het wapen der artillerie tot reserve-majoor, de gepens. majoor der artillerie, met rang van luit.-kolonel, E. van Thiel, van het leger in Ned.-Indië; tot reserve-1 e-luitenant, de eervol ontslagen 1 e-luitenant T. W. te Nuyl, van het wapen; tot reserve-1 e-luitenant, de gepens- magazijn meester 2e klasse der artillerie C. J. van Buu- ren, van het Jeger in Ned.-Indië met bestemming voor den dienst bij de land weer bij de infanterie der landweer tot reserve-1 e-luitenant, de eervol ontslagen reserve-1 e-luitenant mr. G. H. de Jongh, van het wapen der infanterie tot reserve-2e~luitenant, de gep-ns. onder luitenant der infanterie J. A. C. Witting, van het leger in Ned.-Indië tot reserve-1 e-luitenont-kwartiermeester, de eervol ontslagen le-hiit.-kwartiermeester G. G. de Blauw, van het personeel der militaire ad ministratie benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot tijdelijk officier van gezondheid 2e klasse, de heeren L- F. Wen- iuger en. J. Broekmeijer, beiden arts. Nederland en de oorlog. De Rijkspostspaarbank. Men deelt ons mede, dat evenals bij de bij zondere spaarbanken ook aan dc Rijkspost spaarbank de toestand gaandeweg beter is ge worden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak 1—7 Augustus dus onmiddellijk na de paniekdagen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak 815 Augustus. Van 1 lot en met 7 Augustus werd ln totaal uitbetaald ongeveer 2.5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter reeds bijna 1,5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijdsomstandigheden (de in vele vakken bestaande werkeloosheid en de belemmering van het crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaken hun spaarpen ningen aan te spreken. Onder de inlagen "wa ren zonder twijfel begrepen aanzienlijke som men, die in de eerste angst van de spaarbank waren afgehaald, doch welke toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de veilige bewaarplaats teruggebracht werden. In het tijdvak 8—15 Augustus bedroegen de inlagen bijna f 991,000, dus minder dan in eerstgenoemde periode, doch de terugbeU" Mngen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f 1,083,000), zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen inlagen en té' rugbetaldngen bestond van f 92,000. "Werden van 1—7 Augustus in alle provin ciën en groote plaatsen de inlagen door de terugbetalingen overtroffen; in het tijdvak 8—15 Augustus overtroffen in Overijsel, Gel derland, Utrecht, Den Haag en. meiikwaardig genoeg, Noord-Brabant Limburg en Zeeland, de inlagen de terugbetalingen. Het aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste dagen van Juli zoo schrikbarend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, misschien zelfs tot benedefl het gemiddelde en talloos zijn degenen, die hun in de paniekdagen gedane aanvragen her* riepen. Nederlandeoh-lndië en de oorlog. Een bericht van Reuter uit Bataria meld1^ dat in Amsterdam commissiën benoemd «tjn

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2