Verspreide Berichten jotol fs op eene Kfachtfge voorwaartscbe bé- j§tèging; het is niets dan eene épisode in eene «vorsteling, die noodwendig vele veranderin gen van et) én vloed zal teweegbrengen. Onze teoepen in Lotharingen bleven vol tuut en flóof den wensch bezield om te overwinnen en hunne gevallenen te wreken. 2 5 Aug. Een gisteravond om elf uur nit- gegeveh bulletin zegt In Lotharingen \?erd de Lhlltsdhe aanvalsbeweging, die een antwoord tvas op onzen aanval en gedurende den dag Van gisteren werd voortgezet, gestuit, Heden hebben gevechten plaats gehad op de hoogten ten noorden van liunevjUe. I>e Duitsche aan val gaf den indruk van zwakheid in deze ac tie. Het is zeker, dat, al zijn onze verliezen gedurende de drie laatste dagen ernstig ge weest, dat eveneens het geval geweest is met die van de Duits diers. Berlijn, 23 Aug. (W.B.)Detroote renerale staf deelt mede: Ten noor den van Melz heeft de Dnitsehe kroonprins, met zijn leper aan beide «ijden van lonpwy oprukkende, gris teren den tegenover hem staanden vijand zegevierend teruggeworpen. In Lotharingen heeft het overwinnende le ger onder de aanvoering van den kroonprins van Beieren bij de vervolging van den gesla gen vijand de linie Lumwille-Blamont bereikt De vervolging wordt voortgezet. B e r 1 ij n 2 3 A u g. (W. B.) De groote gene rale staf deelt mede: De troepen, die onder commando van den kroonprins van Beieren, in Lotharingen de overwinning behaalden, hebben de linie Lune- rille-BIamont—Cirey overschreden. Het 21ste legerkorps trok heden Luneville binnen. De vervolging begint rijke vruchten te dragen. De in en bij de Yogeezen opereerende iin- kervleugel heeft veie Fransche krijgsgevange- hen gemaakt, tal van vel dt eek en en en 150 stuk ken geschut veroverd. Het leger van den Duitschen kroonprins heeft heden den strijd en de vervolging van Longwy uit voortgezet. Het aan beide zijden van Neufchateau (in Belgisch Luxemburg) voortrukkende leger van hertog Albrecht van Würtcmberg versloeg heden een over de Semois (een zijrivier van de Maas) gedrongen Fransch leger, dat achter volgd werd. Talrijke stukken geschut, veldtee- kens en gevangenen, waaronder verschelden generaals, zijn hun in handen gevallen. Ten Westen van de Maas trekken onze troe pen op tegen Maubeuge. Eene voor huu front Opereerende Engelsche kavallerie-brigade is geslagen. (Gcleekend) De generaal-kwartiermecsler Yon Stein. Metz, 22 Aug. (W. B.) De officieele ken nisgeving van de overwinning der Duitsche troepen tusschen Metz en de Yogeezen heeft Onder de bevolking eene levendige geestdrift teweeg gebracht. Op bevel van den burge meester werd terstond de vlag op het stad huis uitgestoken en de keizerkkik van den dom geluid. De stralen prijkten in oen rijken (vlaggentooi. Het stadhuis werd des avonds geïllumineerd. Op eenige plaatsen in het mid den van de stad verzamelde de menigte rich bij duizenden. In de straten werden toespra ken gehouden; er werd „koch" geroepen, wat piet geestdrift werd herhaald. Telkens weer jfoerden vaderlandslievende liederen gezongen, tot diep in den nacht. Berlijn, 23 Aug. (W. B.) Het bericht van de overwinning van den kroonprins werd tegen den middag door extra-bladen in Un- ter den Linden bekend' gemaakt, waar de rijke vlaggentooi nog aanwezig was, die daar en in alle straten in het centrum van Berlijn we gens de overwinning bij Metz was aange bracht. Eene feestelijk gestemde menscheEt- menigte bewoog zich in de straten. De kei zerin, die naar het "paleis van de kroonprin ses reed, werd mest geestdrift gehuldigd Toen zij dit paleis weer verliet, kende de geestdrift geene grenzen meer;-hare automo biel -kon niet -door de opdringende schare heenkomen en moest ten slotte haren weg door zijstraten nemen. De manifestation duur den den geheelen namiddag. Londen 22 Aug. (R.) Het persbureau drukt den wensch uit, dat het publiek zal be denken, dat nagenoeg al het nieuws van deze *jjde komt. Uit het magere nieuws, dat door lekt, put de vijand echter aanspraken op over winningen op de westelijke en de oostelijike Üagvelden. Daar dit een veldtocht op reus achtige schaal is, kan alles wat tot dusver is gebeurd, slechts gerangschikt worden onder tic incidenten van minder beteekenis. Geene ceVechten, aan een der "beide zijden gevoerd, Verdienen overwinningen te worden genoemd. De Franschcu hebben verblijdende voordcelan behaald in Elzas. De Duitschers hebben door een krachtigen druk oen groot deel van het Belgische leger genoodzaakt op Antwerpen 'jterug te gaan. In het oosten hebben de Rus tten grond gewonnen; maar daar kan de veld tocht nog nauwelijks gezegd worden begonnen ic zijn. Het is misleidend gebeurtenissen van minder Jieteekenis op te blazen tot overwinningen voor de bondgenooten. Intusschen kan er gezegd worden, dat één succes, dat wcrkéïijk dien jpaam verdient, is verkregen: namelijk dal Düitscliland aan het einde van drie weke.i nog piet getracht heeft Frankrijk aan te vallen, pc vrees, dat de vijand het eerst gereed zou 7tijn; is ongegrond gebleken. De toestand van do Fransch-Engelsche bondgenooten is in mi- pl&iren zin bevredigend. Petersburg, via Londen, 2 2 Aug. (R.). J2en officieel communiqué van den opperbe velhebber houdt in, dat den 19en het Russi- tehe leger, al vechtende, de aanvalsbeweging handhaafde in het district Gumbinnen. Den rolgenden dag werd de strijd hervat. Hij blijft jjich gunstig voor de Russen ontwikkelen. De kavailerie heeft twee kanonnen genomen. In dezen strijd zijn betrokken veertien Duit- iche inlanterie-xegimenten, van welke min- ftens acht veldregimcnten zijn, en talrijke «tukken zWare artillerie. Ite*lijn, 23 Aug. (W. 13.) Sterke Russi- tcne strijdkrachten h*ekken op in de hnie Gumbinnen—Angerburg. Hel eerste leger- Itdrps Viel den 20en op nieuw den op Gumbin nen aanrukkenden vijand aan en wierp hem (erug. Daarbij weyden ÖOOO gevangenen fg- Waakt éh" acht balt gemaakt. Van eene bij tiet legerkorps aangeslopen ka' vallerie-divisiè was gedurende eenigen tijd be richt uitgebleven. Deze divisie is met twee vij andelijke kavailerie-division slaags geweest; zJJ is gisteren weer bij het eerste legerkorps aangekomen met 500 gevangenen. Nieuwe Russische versterkingen rukken op ten noorden van de Pregel en ten zuiden van de MaauriBche «eren-lijn. Over de verdere be wegingen van onze legers in het oosten moet het stilzwijgen bewaard worden, óm den te genstander met onze maatregelen niet voor barig bekend te maken. Londen, 23 Aug. (R.) Bt-uter Heeft van de Russische ambassade vernomen, dat grootvorst Nicolaas de volgende d-pêJie ge zonden heeft aan zijne regeering: Na een ge vecht van twee dagen in de buurt van Gum binnen. waren de Russische strijdkrachten overwinnaars. "Wij hadden drie Duitsche ja gerkorpsen tegenover ons en namen vr-le ka nonnen. De Duitsahers 'den zware verlie zen. Zij moesten teruggaan; onze troepen ver volgen Hen. Dit succes is behaald door het leger van generaal Rennenkampf. De overwinning is van groote strategische vaarde. Petersburg, 22 Aug. ^R.) De Russen hebben Goldap bezet. Wilna, 23 Aug. Na en gevecht hebben de Russen Insterbnrg bezet We enen, 22 Aug. (W B.) De dagbladen berichten, dat de stadhouder van Gaiicië het volgende communiqué heeft uitgegeven: De vij andelijke kavailerie, -die rich gisteren in de grensstreken ten noorden van Lemberg be woog, is op de geheele linie terug geworpen. Zij trok zich op eene wijze, die op eene vlucht geleek, terug. Aan vijandelijke zijdie is een generaal gevallen en een andere generaal ge wond en naar het gamizoenshospitaal te Lemberg overgebracht. De vijand had vele dooden en gewonden; er werden vele gevan genen gemaakt. Tweede (telegram. (Ccxrr-bureau.) Er zijn mooie resultaten van onze flinke kar vallen e te berichten. In Tomaszou werd eene vijandelijke divisie overvallen; twee kozak- kenregimenten en een tilanen regiment moes ten op de vlucht gaan. De aanval van eenp Russische kavailerie-divisie werd verijdeld; een van hare brigades werd bij Turynka ver nietigd, de andere bij Kamionka Stramilowa zeer zwaar geteisterd. Onze vliegers verkregen in buitengewoon stoutmoedige verrichtingen, die hen tot diep m het Russische gebied brachten, uitmunten de verkennmgsuitkomsteii. Zij brachten door het neerwerpen van bommen eene groote ver warring te weeg in de kampen en in den trein van den vijand. Berljjn, 25 An g. (W. B.) De Krakau- sche Czais bericht: Tusschen Oostenrijksch- Hongaarsche troepen en Russische kavailerie heeft een strijd plaats gehad bij Kielce. De Russen zijn geslagen en moesten "Kielce ont ruimen. Wiieenen, 2i2 Aug. (Corr.-bureau.) Op het zuidoostelijk oorlogstocmeel werden ten oosten van Visegrad en Rudo omstreeks 30 Servische bataHlons met eone talrijk» berg-, véld- en zware artillerie hardnekkige gevech ten den 20en en 21 en Augustus op de geheele hnie terug geworpen. Men had hier te doen met de Schinnadia-divisie, bestaande uit vier regimenten infanterie, een kavailerie- en een artillerie-regiment, allen van dje eerste cate gorie, en met drie regimenten van de Drina- divide, respectievelijk van de eerste, tweede en derde categorie. Weenen,23 Aug. (Corr.-bureau). Yan- wege het ooriogs-persbureau wordt <Ld. 21 A iig, officieel gemeld: Van 20 Augustus zijn de volgende resumee rend e, vertraagd binnengekomen telegrammen te melden: Op het zuidelijk ooiüogstooneel bij Cat faro werden wij zonder veel succes door de Monte-1 negrijnen beschoten. Onze vesting- en vloot- artillerie beantwoordde dit vuur met merk baar grootere uitwerking. Bij Trehinje heersebt rust. Bibeca werd matig, maar voortdurend be schoten. Onze troepen bezetten op 18 Augus tus Plevlje, en rukken op over de Boven-Dri- na en de Limi. Aan de Beneden-Drina volbrachten onze troepen den hun bevolen terugtocht op vol maakt ordelijke wijze. Bij deze achterwaari sche beweging werden wij niet door den vijand gehinderd. Bij Babanz had een succesvolle voorwaart- sche beweging in Zuidelijke ridhting plaats, waarop onze zegevierende troepen zich we der terugtrokken, zooals hun bevolen was. Op het "Noordelijk oorlogstooneel trekken onze verkennlngstnoepen met succes voor waarts. Berlijn, 2 3 Aug. (\V. B.) Uit Serajewo werd hedenmiddag het volgend bericht bij dien adiniraalstaf der vloot ontvangen: Op 20 Augustus werd eene stelling van de Serviërs, op 954 meter hoogte gelegen, door onze mariniers genomen, van wie 3 gedood en 2 officieren en 21 man gewond werden. De houding der manschappen was voor beeldig. (w.g. Majoor SCHNEIDER. Het betreft h.-r ons Skoetarie-dclachement, dat na het vertrek uit Skoetari de operaties der Oostenrijkers ging steunen. Rome, 2 3 A u g. (R.) De Avanti maa. melding van een nieuw gevocht in de Adria- tische zee, waarbij Oostenrijksche schepen tot zinken werden gebracht. *e Engelschen hebben troepen geland. Griekenland zendt troepen om Servië te helpen. De Gazetta di Venezia verneemt dat de Engelsche vloot zich gereed maak* Triest op vreedzame wijze te bezetten. Een dépêche uit Cettinje meldt, dat 3e FranscHe vloot Cattaro (in Dalmatlë) bom bardeert. De Montenegrijnen .hielen op het garnizoen van de forten. Een 'Agemeene aan val staat voor de deur. Londen, 23 Aug. (R.) De Rriteche ad miraliteit heeft in eene officieele kennisgeving de aandacht van de onzijdige staten geves tigd op bet gevaar om de Noordzee te bevaren. De Duitschors gaan voort, in het wild contact- mijnen uit te strooien op de gewone handels wegen. Deze mijnen beantwoorden niet aan de voorwaarden van de Haagsche conventie; «Ij worden niet onschadelijk na een zeker aantal uren; zij worden niet uitgelegd naar een bepaald militair plan; maar hunne ver spreiding schijnt aan hat toeval te zijn over gelaten om Engelsche oorlogs- of bandelssche- Den te treffen. Tengevolge van deze Handelwijze zijn de on tijdige schepen, onverschillig welke hunne be stemming is, aan de grootste gevaren blootge steld. Twee Deensche schepen zijn vernield in de Noordzee op een aanzienlijken ?_fetand van de Biitsche kusten. Ook is zoo jnist be richt ontvangen, da t twee Nederlandsche sche pen, komende uit Zweedscho havens, gisteren door Duitsche mijnen vernield zijn in de Fin- sche golt Onder deze omstandigheden wenscht de Britsche admiraliteit te wijzen oip het belang, zoowél voor de onzijdige als voor de Britscho schepen om een Engelsche noodhaven aan te doen, alvorens zich in de Noordzee te wagen, ten einde te vernemen welke de wegen zijn, die de admiraliteit heeft laten afzoeken en waarop die gevaren zooveel mogelijk vermin derd zijn. De admiraliteit bericht, dat zij, al behoudt zij zich hare volle vrijheid voor om tegen deze nieuwe wijze van oorlogvoeren represailles te nemen, tot dusver geene mijnen heeft laten leggen en dal zij haar best doet de zeewegen open te houden voor den vreedzamen handel. Londen. 2 3 Aug. (R.) Lloyds bericht uit Kopenhagen, dat de eigenaars van hel stoomschip Maryland berichten, dat de be manning, goed en wel in Ostende is aange komen. "Washington, 22 Aug. (R.) De houding van de Yereenigde Staten is aangegeven in het antwoord, dat d rogeering gegeven heeft op de verzekeringen van Japan, dat de on schendbaarheid van China zal worden be waard. Het antwoord betreurt, dat er geschillen ge rezen zijn tusschen Japan en Duitschland. Hét maakt als Amerika's opvatting van den toe stand kenbaar, dat Japan niel streeft naar ver grooting van zijn gebied, dat Japan heeft be loofd Kiautsjoe aan China terug te geven en de. onschendbaarheid van de republiek te handhaven, waarmee Japan handelt in over eenstemming met het Engelsch-Japansche ver bond, welks doel is de handelsbelangen van alle staten in China gelijkelijk te bewaren, en dal Japan, wanneer er binnenlandsche onlus ten in China mochten uitbreken, zal raadple gen met de Yereenigde Staten, alvorens stap pen te nemen buiten de grenzen van Kiautsjoe. B e r 1 ij n. 2 3 Aug. (W. i In antwoord op het Japansche ultimatum werd aan den Japanschen zaakgelastigde hedenvoormiddag de volgende mondelinge erklaring gedaan: Op de eischen van Japan „eeft de Dn. sche regeering geenerlei antwoord te geven. Zij vindt daarin aanleiding den Duitschen gezant in Tokio terug te roepen 'n aan den Japan schen gezant in Berlijn zijn paspoort te zen den. Londen, 2 3 Ang. Reuter ver neemt van het Japansche gezant schap alhier, dat Japan aan Duitsch land den oorlog heelt verklaard. Londen, 23 Aug. (R.) Het persbureau bericht, dat de O os timr ijk salie regeering aan den kruiser Kaiserln Elisabeth, die thans in Kiautsjoe vertoeft, bevel heeft doen toeko men die bemanning te ontwapenen en zich weer naar Tientsin te begeven. Rome, 23 Aug. De dagbladen bevatten eene nota uit officieuse bron, inhoudende dal de regeering de onzijdigheid stipt in acht neemt. Rome, 23 Aug. (R.) Volgens de Tribuna heeft minister-president Salandra, in ant woord op eene vraag van de socialistische Kam-ergroep, verklaard, dal er geen enkel feit is voorgekomen, dat de idjeenroeping van het parlement noodig maakt. De regeering is besloten eene politiek van onzijdigheid te volgen. De minister-president sprak elk ge rucht van eene mobilisatie tegen. Londen, 22 Aug. (R.) Een dngblad-tële- gram uit Rome bericht, dat de hertog der Abruzzen benoemd is tot opperbevelhebber van de Italiaansche vloot. Konstantinopel, 22 Aug. (W. B.) De Porie heeft aan de hier gevestigde diploma tieke missiën medegedeeld, dat handelssche pen vrij door de Dardanellen kunnen varen. Parijs, 22 Aug. (R.) De Petit Parisien bericht, dat drie zonen van Garibaldi, waar onder generaal Jozef Garibaldi, komende uit Mexico en gisteren in Parijs aangekomen, hunne diensten aan Frankrijk hebben aange boden. Hun plan is een vrijwilligerslegioen te vormen. Zij verklaren een leger van 50.000 soddaten op de been te kunnen brengen en zeggen, dat zij in het bezit zijn van automo bielen, motorrijwielen en zelfs van vliegtuigen. Londen, 2 2 Aug. (R.) De Fransche re geering heeft aan de staten, o n derteeke na ars van de Haagsche conventiën, een protest ge zonden tegen het gebruiken van dum-dum ko gels door de Duitschers. B er lijn, 2 8 A ug. (W. B.) Ter voorziening in den nood. waarin de talrijke in het Duit sche rijk vertoevende Russen zich thans be vinden, zijn in eene in het gebouw van de Duitsche bank, in tegenwoordigheid van ver tegenwoordigers van de betrokken overheid van Rijk en Staat gehouden vergadering, twee com missiën gevormd, bestaande uil Duitschers en Russen. De eene commissie zal onder de hier aanwezige gegoede Russen eene inza meling houden; de andere commissie zal uit dé bijeengebrachte middelen de arme Russen ondersteunen. Italië. R o m e, 2 2 A u g. (R.) De Tribuna zegt, dat er veel waarschijnlijkheid bestaat, dal kardi naal Ferrala tot paus zal worden gekozen. Rome. 2 2Aug. Den geheelen dag duur de de optocht van pelgrims naar den Sint Pieter. Er werden zes missen opgedragen. Hel was buitengewoon levendig op het plein. Om 4 nur in den namiddag werd het hek van den Sinl-Pieter gesloten en begonnen de toebereidselen voor de begrafenis. Om zes uur heden avond begaf het kapittel van -den Siut-Pieter mei 'de zangers van de Julia-kapel zich naai' de saciements-kapel van de basiliek -om hel lijk van den paus te halen. J>e absolutie wei den gegeven door den onder bestuurder mgr. Ceppetelli. Daarna brachlon zes sloeldraizers in zwarte kapmantels het lijk in de koorkapel, waar eene driedubbele kist en een met rood damast bekleede tafel ge reed gemaakt waren. In de koorkapel waren vereenigd 22 kardinalen en het bij den Heili gen Stoel geaccrediteerde corps diplomatique. Nobelgarden verrichtte den eeredienst. De (kardinaal-kamerling Delia Volpe, kardi naal Merry del Val als aartsprfiester van de basiliek en de majordomus mgr. Rainnzzi Bianclti brachten het zegel aan op het deksel van de binnenste kist. Om half acht werden ook de deksels van dé zinken kist en van de houten kist gesloten. De stoet werd daarna op nieuw samengesteld en de kist werd, on der geleide van de nobelgarden geplaatst op een wagentje, dat door de sampletrini (bewa kers van de basiliek) geduwd werd naar het belijdenisaltaar. Daar liet men door middel van een kraan de ldst zakken in het souter rain. De kardinalen trokken zich -daarop terug en, nadat de onderbestuurder op nieuw de absolutie had verleend, plaatsten de sample- Lrini de kist in het voorlooplg gereed ge maakte graf. Deze plechtigheid was om 8.10 geëindigd. De kerk was eleotrisch verlicht. Ongeveer dui zend genoodigden woonden de plechtigheid bij. De kardinalen hielden heden hunne tweede bijeenkomst, waarover een volstrekt geheim in acht wordt genomen. Volgens de Tribuna zouden de kardinalen besloten hebben het con clave te houden in de gebruikelijke vormen en volgens de apostolische instellingen met de door paus Pius X aangebrachte toevoegingen en verbeteringen. Volgens de hieromtrent geldende bepaling gaat, wanneer de paus is gestorven, de regee- ïng van -de kerk geenszins over op het col lege van kardinalen. Dit college heeft slechts voor de allernoodigste dingen te zorgen, in de eerste plaats voor de verkiezing van een nieu wen paus. Vóór alles moeten die kardinalen de plaats bepalen, waar de verkiezing zal plaats hebben, die in den regel Rome en hel Vaticaan is, en voor de inrichting van het conclave en de keuze van de conclavisten zor- ;n. Nadat op den tienden dag de negendaagsche exequiën (zielmissen) voor don overleden paus geëindigd zijn en daarmee ook de tijd van wachten op de buitenlandsche kiezers is af- geloopen, betrekken de in Rome aanwezige kardinalen met de conclavisten op den elfden dag, nadat een hoogmis De Spiritu Sancto is voorafgegaan, het conclave in plechtige pro cessie. Wanneer alle niet in het conclave be- hoorende personen hot hebben verlaten, wordt het gesloten; intusschen zou eene verkiezing buiten het conclave of in een niet gesloten con clave niet ongeldig zijn. Binnengelaten worden nog slechts dé later binnenkomende kardina len met bunne conclavisten. Verkiesbaar is ieder mannelijk, tot de jaren des onderschei ds gekomen lid van de kerk. Krachtens gewoonterecht worden echter se dert Bonifadus Yill de candidaten gekozen uit de kardinalen en sedert Clemens VII uit de Italianen. De verkiezing, die dagelijks twee maal, des morgens na de mis en des avonds na het completorium (het slot van den dage- lijksdhen godsdienst) moet plaats hebben, kan geschieden door quasi-inspiratie of compro mis of geheime stemming. Het laatste is de regel, en is tot in de kleinste bijzonderheden geregeld. De verkiezing is geslaagd, wan neer een candïdaat twee derden van de stem men op zich heeft vcreenigd. Het kiesrecht van de kardinalen begint met den dood van den pans. Overleggingen ovsr de toekomstige verldezing bij het leven van den paus zün hun ten strengste verboden Ook is bun verboden aan de wetten, die de pausverkiezing regelen, iets te vct an de rei; maar die interpretatie van die wetten is bun toegestaan. Voor onrustige tijden bestaat een bijzondere regeling (regolamento). Hier is zeer vee-I overgelaten aan bet oordeel van de meerderheid van het college van kardinalen. Er moet minstens één over de helft van het college ran kardinalen aanwezig zijn en de verkiezing, die niet ü:i Rome of Italië moet plaats hebben, kan ten allen tijde afgebroken worden. Deze mededeelingen zijn door ons ontleend aan de Köln. Ztg., die ze geput heeft uit de Staatslexicon ran het Görres genootschap Het college van kardinalen bestaat na het laatste consistorie uit 65 leden, waarvan 34 Italianen en 31 mcl-Italianen zijn. Oe toestand in België. Aan particuliere telegrammen i de N. R. Gt. orilleenen we bet volgende: Volgens Zaterdag te Gent ngekomen rei zigers wordt slag geleverd tnssahen Jumet en Manage (aan de spoorlijn BergenCharleroi) dn Henegouwen. De bevolking vlncht. Vrijdag namiddag zijn de Engelschen te Bergen bin nengekomen. Volgens de Flandre -Libérale doorkrnisen twee Dnitsche legers 3elgië, en dat op Valen ciennes (op Fransch gebied, dicht hij de grens aan de spoorlijn BergenParijs) aanrukt, een ander op Rijssel. Een Fransoh leger, van de laatste stad komend, bad Vrijdagochtend zijn voorhoede Teeds bij ibonrout (l-n Z. van Brugge, aan de spoorlijn in Yperen). De Duitsche troepen, die -mgs Henegouwen voorttrekken, zullen voor een - ransch leger te slaan komen, waarvan ten «5,000 man rui terij deel uitmaken. Deze kunnen nu eerst met gosd gevolg optreden In vei hand met den uilersien linkervleugel, d&e iv nkerk n dekt. Een bericht uit Parijs zegt, dat de i xan- schen het offensief hebben genomen. De parlementaire berioh.'gever v_n hel Han delsblad van Antwerpen meldl, dat sederi Zondagmorgen geen enkel - -dier meer te Brussel is. 300,000 Duitschers /./a voorbij in trokken, 150,000 langs Bosohvoorde en Lxkel in de richting Charleroi, jóOjOOo langs Vil voorde in de richting Ninove. Te Bergen en Charleroi moet in de straten ernstig gevochten zijn. Di, mitraiBeuses vel den velen neder. De lijken liegen opgestapeld In de straten. Ook verlaidl hier dat -ü) Duitsch leger .noordwaarts ireki Ier insluiting van Antwer pen. De oorlogscorrespondent ran de rsap: .u België seint d.d. 21 dezer it Charleroi: Dé Duilschers rukken in den - orm van een waaier op met een front van 5 i 150 K Een groot aantal verkenners gaan het lege> voor, dat langs vier of vijf rschtilende wé* gen naar Frankrijk trekt. Diezelfde correspondent deelt mede, dat den 21 sten een peloton doodshoofdhuzareh om zeven uur 's ochtends door de oostelijke bovenstad van Charleroi reed en kalm naar de Sambre afdaalde, de voorbij gangers groé- lend. Hun kleeding bracht de -ewoners In de£ waan, dat zij met Engelschen ;e doen haddei; en zij juichten de huzaren oe De wacht liet hen ook passeeren. Eindelijk zag en herkende een officier hen. Hij riep de schildwachten toe Ie schieten en dezen doodcen toen twéG uhlanen en verwondden er drie. De overlgeü konden ontsnappen. Tegen twee uur 's middags hoorde men oïï groot en afstand geschutvuur uit de richting van Namen. Den 22en seinde dezelfde correspondent, dat Charleroi beschoten werd door de Duit schers, die den overtocht over de brag vah de Sambre wilden forceeren. De Duitschers zijn bij huln (ten Z.W. xan Namen) mei Engelsche "Oepen slaags raakt. Ook zijn meer bizonderheden bekend gé worden omtrent het gevecht bij Aerschot van Woensdag. Het is zeer herig geweest. Over het geheele front is de vijand teruggeworpen, De dag tevoren had de vijand het offensief hervat. Twee vijandelijke vliegtuigen, die zeer laag vlogen, scheerden over de Belgische^ stellingen. Duitsche infanterie, gesteund dooi< mitrailleuses en artillerie, begon daarop den aanval. De Belgische troepen boden* een be- wonderenswaaxdigen tegenstand, niettegen staande hun numerieke minderheid en hoe wel zij wisten in welk een wanhopige positie zij verkeerden. Om 6 uur werd de aanval al gemeen. Een herig verbitterd gevecht werd toen geleverd, een ware slachting. De correspondent van de Daily Telegraph te Ostende heeft Zaterdag een onderhoud ge had met een in België geboren Engelschmati. die er na herhaalde mislukte pogingen in was geslaagd om Zaterdagochtend vroeg te voet der de Duitsche linies heen te komen eh' naar Aalst te gaan en vandaar per trein na at Ostende. De eerste Duitscher, dien hij in Brussel zag, was een officier die door de stad reed Donderdagochtend om 10 uur kwam de Duit sche hoofdmacht uit de richting van Leuven en verdeelde zich bij Tervueren. De artillerie trok Zuidwaarts langs den weg naar "Water loo, terwijl een andere groote troepenmacht langs den Boulevard van de Jardin Botanique voorbij het Noor-derstaüon de stad uittrok naar Koekelberg. Juiste opgaven over het aantal Duitschers waren niet te krijgen, maar naar schatting waren Vrijdagavond ongeveer 200.000 officie ren en manschappen door de stad getrokken De om Brussel achtergebleven troepen zij6 naar schatting 10.000 man sterk. Tot militai/ gouverneur van de stad is graaf von Arnim, de bevelhebber van een legercorps, aange wezen. In zijn beschrijving van de groote tro# Duitschers, die langs den Boulevard de Jtfr din Botanique oostwaarts trok, zegt de man van den correspondent dat zij bastei^ nit ambulances, telegraafkorpsen en derge lijke afdeelingen. Uur na uur rolden wag«* van allerlei soort langs den boulevard; hom- derden vrachtauto mobielen en een onnoem# lijk aanfal door paarden getrokken rijtuigen, sommirs hoog beladen met bagage van offi cieren, waaronder veel koffers. De uitrusting van alle troepen was buitengewoon goed in orde. Ook de artillerie, die ik naar Water loo heb zien trekken, was bizonder goed toe gerust. Ik heb een poos naast de reeks van kanonnen geloopen en was verwonderd ovef het groote aantal. Ik ben aan 't tellen gegaan, maar heb het niet verder kunnen brengen dan 231, ik kan zelfs niet gissen hoeveel er meer geweest zijn Het eerste wat de Duitschers deden, na hnn hoofdkwartier te hebben gevestigd in het stadhuis, was zich in 't bezit te stellen van de telegraafkantoren- Twee uren na aan komst te Brussel hadden zij een eigen tele foonverbinding tot stand gebracht tusschen het stadhuis en hun slaapkwartieren in hel hotel Cosmopolite bij hert Noorderstation. Zij gebruikten daarbij de straatlantaarns -éls steunpunten. De heele installatie was in an derhalf "uur gerc d. Graaf von Arnim deed in een proclamatie aan de ingezetenen weten, dat hij door de oorlogsomstandigheden genoodzaakt was le vensmiddelen en andere benoodigdhedon op te eischen. Hij maande de burgerij ten strengste aan niet te schieten of op -eenigèrj lei wijze onrust te veroorzaken. In alle hoofdstraten en ook in de aangren zende straten waardoor troepen kwamen, mochten de café's niet langer dan tot Q tilir 's avonds openblijven. Ik hoorde dat de beurs en Het hoofdpost' kantoor tot slaapzalen zijn Ingericht voor dé troepen. Geen der kazernes is in gebruik gé- nomen. Men zegt dat de Duitschers vreezéfi, dat de Belgen ze hebben ondermijnd. De Duitsche soldaten hebben bevel gekre gen alles te betalen en doen dat ook. Zij gé- dragen zich in alle opzichten goed. De tieren daarentegen schaffen zich in de "Whv els allerlei dingen aan en betalen niet met geld, maar met chêques. De winkeliers heb ben er een hard hoofd In dat zij die paplertjfefl ooit in geld zullen kunnen omzetten. De dagbladen mogen niet meer verschij nen; alleen is aan het Jouraal de Bruxeués vergund, eenmaal uit te komen, om (Jen doojl van den paus en de proclamatie van den mi litairen gouverneur te melden. 's Nachts mag niemand Brussel in of uit Belgische regimenten vernieti gd. Het heet. naar een bericht van Engelsche zijde, dat hij den terugtocht op Antwerpen drie Belgische regimenten, -namelijk (het tsto regiment gidsen en het 3de en 9de linie-regi ment, vernietigd zouden zijn. Een Zeppelin-kruiser omlaag ges cho len. Aan eene officieele mededeéling uit Parijs ontleent de N. R- Ct. het bericht, als zöudé de Zeppelin 8, komende van Straatsburg, op den weg van Celles naar Bndenvillers (belde op Fransch gebied bij de Lolharingsche greris) omioao eosclmten zün

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2