BINNENLAND. tig aangevallen, toen zij nlt het bosch kwamen, en genoodzaakt terug te gaan. Na een levendig gevecht ten zuiden van de Semols bezetten onze troepen en de Brltsche troepen stel lingen op eene linie, die hnn dek king verschafte. Zij zonden die linie niet hebben verlaten, wanneer niet een bewonderlngswaardigc poging, door de Belgen verricht, hen in staat bad gesteld, op het Belgische gebied over te gaan. De troepen zijn in goeden toestand. Onze kavallerie heelt volstrekt niet geleden, onze artillerie beeft haar grootere voor treffelijkheid doen kennen. Officie ren en soldaten zijn ln de beste phy- sieke en moreele omstandigheden. Door de bevelen, die zijn gegeven, zal de strijd een ander aanzien krij gen. De Franschen z nil en tijdelijk In eene verdedigende stelling blijven en op den gescbikten tijd, daartoe door het hoofdkwartier gekozen zullen zij een krachtig offensief her vatten. Onze verliezen zijn groot. Bet zon nn noer voorbarig zijn ze op te geven. Hetzelfde geldt van liet Dnitsehe leger, dat zoo zwaar geleden heeft, dat liet genoodzaakt was zijne tegen aanvalsbeweging te slaken en nlenwe stellingen in te nemen. De Semois is een zijstroom van de Maas, loopende in Belgisch Luxemburg, niet ver van de Fransche grens. Par ij s. via Londen, 24 Aug. (R) Een communiqué bericht; Een groote slag is begonnen over een uitgestrekte lijn, van Ber gen (Mans) tot de Luxcmburgsche grens. De Fr arische troepen hebben overal de offensie ve houding aangenomen. Hun actie blijft in 'oortdurend verband met die van de Brit tle legermacht. De verbonden troepen hebben tegenover riek een groot deel van het Duitsche leger. Ds operaties zijn vooral aan den rechter vleugel buitengewoon moeilijk. De slag zal waarschijnlijk vele dagen duren. De enorme uitgestrektheid Van het front en het groot getal der in dien strijd geworpen troepen maken het onmogelijk stap voor stap de bewegingen van elk leger afzonderlijk te Volgen. Het is daarom noodig het eindresul taat af te wachten, alvorens ecnige conclusie kan worden getrokken uit de eerste phase van den strijd. Ook zou anders het gevaar ont daan, dat de pers werd voorzien van inlich tingen, die den vijand van dienst kunnen zijn. Londen, 2 4 Aug. (R.) Het Engelsche bersbureau bericht, dat het Engelsche leger den geheelen dag van Zondag, en zelfs nadat 'de ina.ht was ingevallen, in de omstreken van Pergen (Henegouwen) met den vijand slaags Is geweest. Het handhaaft zich in zijne stel lingen. De lijst der geleden verliezen zal be kend gemaakt worden, zoodra zij is opge maakt. L - Antwerpen, 24 Aug. (Offideel). De bieden ontvangen berichten lulden zeer gun stig. Ten gevolge van het succes van Rusland schijnt het, dat die offensieve beweging van dit land in de richting van Berlijn weinig ver traging zal ondervinden. De doortocht door België, dien de Duit- ichers zonder eenige moeite meenden te kun nen doen, is mislukt. Iver den slag, die sedert 48 uren in gang ls op de linie, loopende van Luxemburg tot Bergen, zijn berichten ontvangen, die gunstig luiden voor de bondgenooten. Antwerpen, 24 Aug. (R.) (Officieel). Pe K(oning heeft luitenant-generaal Bertrand oevorderd tot generaal wegens zijn schitte- i<end optreden tegen den vijand. Petersburg, 24 Aug. (R.) De Duit sche strijdmacht is in vollen aftocht om de rivier Angerapp (een zijrivier van de Pre gel, loopende door het district Gumbinnen) over te gaan. De overgang over de Angerapp bij Dar- keheiin is in Russische handen. Westelijk van de Masunsche meren bezetten wij de steden Tohannisburg en Ortclsburg. Willen berg, 23 Aug. (R.) Wij hebben Soldau bezet; de bewoners zijn gevlucht. Nie- derberg is door de Duitschers ontruimd, die het in brand hebben gestoken. Niederberg bedreigt den. gemeensehapsweg van de Duit schers mei het Pruisische binnenland. Door den slag van Gumbranen, die tot gevolg had den aftocht van het Duitsche leger, wordt de kwestie der beheersching van het oostelijk gedeelte van Pruisen over de Weichsel be- l&st B e r 1 ij n2 4 A u g. (W. B.) Terwijl op het westelijke oorlogsgebied de toestand van het Duitsche leger door Gods genade onverwacht gunstig is, betrad op het oostelijk oorlogsloo- neel de vijand het Duitsche gebied. Eene sterke Russische strijdmacht drong in de richting van de Angerapp en ten noorden van den spoorweg Stallupönen-Inslerourg voorwaarast. Het eerste legerkorps hield den vijand bij "Warballen in een zegevierend ge vecht tegen, maar werd teruggeroepen n3ar de verder achterwaarts staande troepen. De hier verzamelde strijdmacht viel de od Guubinnen en verder zuidelijk oprukkende tegenstanders aan. Het eerste legerkorps wieip den vijand, dien het tegenover zich had, zege vierend terug; het maakte 8000 gevangenen en veroverde verscheidene batterijen. De aan dat korps toegevoegd kavallerie-divisie wierp twee Russische kavallerie-divisicn terug cn bracht 500 gevangenen mee. De verder zuidelijk strijdende troepen zijn gedeeltelijk gestuit op sterke verschansingen, die zonder voorbereiding niet konden wor den genomen. Zij bevonden zich gedeeltelijk in een ovenvinnen den opmarsch. Toen kwam hel bericht van den opmarsch van nieuwe vijandelijke strijdkrachten uit de richting van Narew tegen de streek ten zuid westen van de Masurisdhe zeeën. Het opper bevel meende hiertegen maatregelen te moe ten nemen; het trok zijne troepen terug. De losmaking van den vijand geschiedde zonder eenige moeielijkheid. De vijand volgde niet. De op het oostelijke oorlogstooneel geno men maatregelen moeten eerst uitgevoerd en lh jMilke afleid worden, dat eene nieuwe beslissing kan worden gezocht. Deze staat on middellijk voor de deur. De vijand heeft het bericht verspreid, dat hij vier Duitsche legerkorpsen heeft geslagen. Dit bericht is onwaar. Eir is geen Duitsch'leger korps geslagen. Onze troepen namen het be wustzijn van hunne overwinningen, en van hun overwicht mee. De vijand is ons over de' Angerapp tot dusver slechts met kavallerie gevolgd. Langs den spoorweg moet hij Inster- burg bereikt hebben. De beklagenswaardige deelen dér provincie, die aan den vijandelijken inval zijn blootge steld, brengen déze offers in het belang van het geheele vaderland. Daaraan zal men zich, nadat de beslissing is verkregen, dankbaar herinneren. De generaal-kw artiermeester von Stein. P a r ij s2 4 A u g. (Havas). De in Rome ver schijnende bladen zeggen, dat door de over winning van de Russen bij Gumbinnen de te genstand van de Duitschers onmogelijk is ge worden. Rusland dringt in Duitschland door met eene strijdmacht, die zeven m al grooter zijn dan die van de Duitschers. Het plan van den generalen staf is rechtstreeks op Berlijn aan te rukken. Berlijn, 2 5 Aug. (W. B.) De Norddeut- sche Allgemeine Zeitung schrijft over de land- stormplichtige Duitschers in het buitenland: Door het oproepen van den Duitschen land storm worden ook de in het buitenland ver toevende landstormplichtige Duitschers ge troffen. Van degenen die in Europa vertoe ven, moeten alleen*de geoefende landstorm- plichtigen onmiddellijk naar Duitschland te- rugkeerem, tanzij ze op grond van een genees kundig onderzoek, dat thans mort geschieden, voor den landstorm ongeschikt verklaard wor den. Dit onderzoek behoort te geschieden door een arts, die ook in vredestijd van den rijkskanselier algemeene volmacht heeft de militaire geschiktheid van in het buitenland wonende Duitsche landstormplichtigcn te con- stateeren. Niet-gcoefende landstormplichtigen op het Buropeesche vasteland daarentegen moeten zich inmiddels zonder dralen aan het dichtstbijzijnd consulaat melden -cn zich zoo eenigszins mogelijk door een der bedoelde art sen op hunne geschiktheid laten onderzoe ken, doch voor hun vertrek naar Duitschland eerst nadere instructiën afwachten. Ser.ijewo, 2 3 Aug. (W. B.) Volgens de verhalen van de hier aangekomen gewonden werd in de gevechten bij Visegrad, die met on ze overwinning eindigden, met groote hardnek kigheid gestrede "Wij brachten den vijand grhote verliezen toe. Uit 't feit, dat alleen in de loopgraven reeds 500 dooden zijn gevonden, kan men opmaken, dat de verliezen aan Ser vische zijde buitengewoon groot zijn geweest. Dat ook ;an onze zijde belangrijke verliezen zijn geleden, is vooral toe te schrijven aan de dol-driestheid cn de doodsverachting, waar mee onze troepen den vijand te lijf gingen. De officieren verzekeren, dat onze soldaten eenvoudig niet te houden zijn. Een bajonet- aanval is hunne liefste wijze van strijden. "Ween en, 24 Aug. (W. B.) Aan de Süd- alaviscke Korrespondenz wordt uit Sofia be richt, dat prins George van Servië het bevel Over de Servische troepen in Belgrado op zich heeft genomen en dat hfij de bij het begin van den oorlog begonnen fveraterkingswer- ken in de ©tad., speciaal aan de landzijde, laat voortzetten. Daarmede is de bewering van Rusland, dat Belgrado een onbeschermde stad zou zijn, ontzenuwd. De stad 'BelgraJdo is thans te be schouwen als een volkomen versterkte stad en kan dus ook als zoodanig worden behan deld. Tokio, 24 Aug. (R.) Eene bijzondere uit gave van de Yamato bericht, dlat Tsingtau door de Japansche vloot wordt gebombar deerd. (De oude naam voor Kiaulsjoe was Tsing tau.) Ne w-Y o rk. 2 4 Aug. (R.) Een cijfertele gram ran den Dualschen keizer bevat het be vel aan het garnizoen te Tsingtau om de stelling tot het uiterste te verdedigen. Dat te legram is Vrijdag aan het garnizoen voorge lezen en met stoïcdjnsche kalmte ontvangen. De Duitschers hebben alle hooge gebouwen, die als uitstekende punten hulp kunnen bie den bij den aanval van de vloot, met dynamiet krten springen. Hetzelfde is geschied met de spoorwegbrug aan de grens van het pachtge- bied. De Chineesche dorpen binnen het ge bied zijn met den grond gelijk gemaakt; aan de bewoners is hunne schade gedeeltelijk ver good. Ber 1 ij n, 2 4 Aug. (W. B.) De Keizer van Oostenrijk heeft aan het Oostenrijksche oor logsschip Kaisorin Elisabeth het bevel ge zonden te Tsingtau aam het gevecht deel te nemen. Berlijn,24Aug. (NV. B.) Een in Duitsch land woonachtige Indiër schrijft in de Kreuz- zoitung het volgende: „Op het oogenblik dat wij geloofden geheel Azië aan Duitschland's zijde te zien, pleegt Japan zijn schandelijk ver raad. Het is daarom onze plicht tegen deze ongcloofelijke ondiankbaarhcid positie te kie zen. Indië heeft voor Duitschland de warmste gevoelens cn ziet in dit rijk zijn eindelijken bevrijder van de Engelsche slavernij. Door de Engelsche leugens, zooals wij die sinds 150 jaren kennen, ontvangt Indië geen betrouw bare berichten. Zoo is het thans, zoo was het in 1870. Ware het anders, dan zou Indië zijn sympathie reeds door een daad tot uiting doen komen. Weenen, 24 Aug. (W. B.) Volgens eene officieele mededeeling uit Cettinje hebben zich van den kruiser Zenta, die den lOen in een strijd met de Fransche vloot moet zijn vergaan, op Monitenegrijnschcn grond gered 14 personen van den staf en 170 manschap pen, waaronder 50 gewonden. Alle berichten, die overigens in de buitenlandsche pers zijn verspreid over verkiezen van de Oosten- rijksch-Hongaarschc vloot in de zeegevechten op dc Adria, zijn volkomen verzonnen. P a r ij s 2 4 Aug. (Habas). De Excelsior bericht uit Nisch: Een telegram uit Belgrado meldt, dat een Oostenrijksche monitor op eene mijn is gestoolen en tusschem Orchava en Baziach in de lucht is gevlogen. De beman ning is omcekomen. Par ij 6, 24 Aug. (Havas). De Excelsior bericht uit Londen, dai volgens een bericht uit Johannesburg Duitsche strijdkrachten bij Upington zijn teruggedreven in Beehuanaland. De Duitschers zouden plan hebben op een in val in Kimberley, maar dat schijnt eene ge waagde onderneming te zijn. Over Engeland's plannen in den zee-oorlog bericht de Lo-ndensche correspondent van de Tribuna, dat de admiraliteit vooreerst geen plan moet hebben, de Duitsche vloot op te zoeken en tot een slag te dwingen. Zij wil zich er toe bepalen, in de Noordzee de heer schappij op zee te handhaven en de Fran sche kusten togen eene Duitsche landing te beveiligen. Zij, wil verder trachten, den Duit- schen handel te vernietigen en de Duitsche ku&ten te blokkeeren om voor het geval, dat de oorlog langer zou duren, den toevoer van levensmiddelen voor Duitschland af te snij den. Men meent in Engeland!, dat dit tenge volge zal hebben, dat de Duitsche vloot wordt genoodzaakt tot dén aanval over te gaan en onder veel ongunstiger voorwaarden den be slissende n strijd te wagen. Het succes van deze plannen zal intusschen zeker mede af hangen van de vraag, wat Duitschland zelf ter zee voornemens ik te doen. Een communiqué der Engelsche legatie meldt, dat de Duitsche handelsvloot in ver schillende werelddeelen door de bewegingen der Brltsche oorlogsvloot tot stilstand is ge bracht; vele Duitsche handelsschepen in Brit- sche handen zijn; de Britsche handelsvloot haar bedrijf ongestoord voortzet en het Duit sche eskader in China werkeloos is gemaald door Britsche vervolging. Het Oostenrijksche eskader in de Adrialische zee week voor de vcreenigde Engelsch-Fransch© vloot terug. Londen, 24 Aug. (R.). Het Nederland- schc stoomschip Zeemeeuw is heden morgen uit Rotterdam aangekomen met eene lading boter en margarine. Antwerpen, 24 Aug. (R.) De Engel sche consul Hertsiet heeft de Engelsche sche pen verboden om tot nader order Antwerpen te verlaten. Het verbod is het gevolg van een nota vaü de Engelsche admiraliteit, waarin wordt ge wezen op het gevaar van het oversteken van de Noordzee, daar de Duitschers in het wilde mijnen rondstrooien. Kopenhagen, 24 Aug. Het ministerie van justitie heeft een verbod tot uitvoer van gerst uitgevaardigd. Voor gerst echter, die voor 22 Augustus voor export was gekocht, kan een uitzonde ring op dit verbod worden toegestaan. IB e r 1 ij n, 2 4 Aug. (W. B) Turkije blijft standvastig tegenover de pogingen tot vrees- aanjaging van Rusland en Engeland. De be dreiging, dat de Dardanellen zullen worden geforceerd, maakt .geen indruk, omdat de stra ten in den laatstcn tijd zeer zijn versterkt. In Armenië, Perzië en Indië wordt eene leven dige mohammedaansdhe propaganda tegen Rusland en Engeland gevoerd. Italië. Rome, 24 Aug. (R.) Het Giornale d'Ralla zegt, dat de kardinaals Gaspari en Ferrala kans hebben bij de aanstaande pansverkie- zring. Rome, 24 Aug. De Congregatie van kar dinalen beeft besloten voor het aanstaande Conclave zich te houden aan de bestaande regelen. Het Conclave zal beginnen op 31 Augustus. Verspreide Berichten Het Duitsche hoofdkwartier. Uit het keizerlijk hoofdkwartier wordt vol gens de N. R. C. gemeld: Wie hier een blik heeft kunnen slaan op de taaie volharding, waarmede op militair, politiek, diplomatiek en financieel terrein wordt gewerkt, is vol be wondering over de rustige zekerheid, die hier heerscht. De keizer in zijn eenvoudige veldv uniform is bijna dag en nacht bezig; de rijks kanselier, de staatssecretaris van buitenland sche zaken, de minister van oorlog, eenige di plomaten en de chef van het militair kabinet zijn steeds in zijn omgeving. Het karakter van Duitschland als bondsstaat wordt geken merkt door het feit dat 'd.e militaire gevol machtigden van Beieren, Saksen en "Wurtem- berg zich in het hoofdkwartier bevinden. Slechts weinig bondsvorsten zijn in het hoofd kwartier, daar de jongeren onder hen allen bij de troepen uit bun land zijn en ouderen, zooals de koningen van Beieren en "Wurtem- berg, 1de groothertogen van Baden en van Ol denburg in hun land vertoeven. Fotografisch bewijs. Men meldt aan de N. R. Ct uit Berlijn, dat Keizer "Wilhelm, blijkens een mededeeling uit het keizerlijke hoofdkwartier, bevolen heeft '<Ie fotografieën van de verwoesting der for ten van Luik in de Duitsche pers openbaar te maken, om daardoor aan de gebeelé wereld bet bewijs te leveren, dat Luik in Duitsche handen is. Bij de beschieting der forten is het nieuw ste Duitsche belegeringsgeschut van 42 c.M. gebruikt, waarvan, naar men zegt, één schot voldoende is om een bres te schieten in de sterkste beton- en pantserbedekking. Op kle foto's moet het fort Loncin er als een puin hoop uitzien. Het Duitsche leger beschikt over een groot aantal der 42 c.M. kanonnen. De dienstdoende kamerheer van den regee renden vorst van Sdhaumiburg-Lippe, gepen sioneerd ritmeester graaf Friedrich Franz von Schlieffen, had :Hs vrijwilliger in hel Duit sche leger dienst genomen. Een dag voor zijn vertrek naar de grenzen het was juist zijn 48ste verjaardag stierf hij plotseling in een aanval van beroerte. Graaf von Sohlieffen was getrouwd met een Hollandsche vrouw, freule van Bevervoorden tot Oldemeule. De toestand te Luik. De toestand te Luik blijft volgens een par ticuliere berichtgeving uit Maastricht "aan de N. R. Ct. voor de bewoners en hun eigendom men zeer kritiek. Opnieuw zijn Zaterdagnacht woningen van burgers in brand gestoken, liet is alleszins verklaarbaar dat de verbittering der bevolking tegen de Duitschers door der gelijke maatregelen steeds toeneemt; niet het minst draagt hiertoe bij de zware oorlogs schatting die de stad is opgelegd. Het ls den Belgischen bewoners verboden de stad te ver stem dit beyel schijnt 1de bedoeling te hebbeD dat geen der inwoners zich zal onttrekken aan bijdragen voor de opgelegde belasting. Was Vrijdag bevolen dat burgers zich na 9 uur 's avonds niet meer op straat mochten op houden, Zaterdag is dit bevel in dien zin ge wijzigd' dat reeds om 6 uur de bevolking in de buizen aanwezig moest zijn. In het bijzon der wordt de bevolking aangemaand gedu rende den avond de vensters te verlichten, daar men uit vrees voor ontploffingen den aanwezigen gasvoorraad beeft doen ontsnap- yen, moet de bevolking zich dus met kaarsen en petroleumverlichting helpen. Een en ander maakt het zeer moeilijk het hevel na te komen. In een proclamatie die o.a. aan de pui van het stadhuis is aangeslagen, worden arbeiders, die zich lichamelijk daar toe in staat achten, aangemaand] zich bij de militaire autoriteit aan te melden om werk zaamheden te verrichten in en om de forten op den linker Maasoever. Duidelijk spreekt hieruit de bedoeling der Duitschers Luik vast te houden en ter opneming van troepen te ge bruiken, indien een tegenaanval der Fransche troepen succes mocht hebben. Voorts is een verbod uitgevaardigd waarbij de verkoop van alcohol of alcoholhoudende dranken in iedere hoeveelheid ten strengste zal worden gestraft. Huiszoekingen naar wapens worden zelfs ge durende den nacht gehouden; moohten in een huis waar in weerwil van bevel tot inlevering der wapens, deze nog worden aangetroffen, zcTo zal de bewoner onmiddellijk de strengste straffen ondergaan. De belangen der vele Nederlanders zijn thans toevertrouwd aan een Belgisch onder daan. wen het om begrijpelijke redenen zeer moeilijk zal vallen naar behooren samen te werken met het Duitsche bestuur, dat alle macht in handen heeft. Niettemin worden de N>derlanders te Luik met voorkomendheid behandeld. Dat ook zij zwaar te lijden hebben door den geheelen stilstand van zaken is het natuurlijk gevolg van de algemeen heerschen- de malaise. Velen hebben de stad; verlaten en toevlucht gezocht op Nederlandschen bodem. Slechts personen die zich uitnemend kun nen legitimeeren wordt toestemming gegeven Luik binnen te komen; op journalisten wordt bijzonder gelet, hun aanwezigheid is „weni- ger erwünscht." P g o u d. Pégoud, de bekende vlieger, is dezer dagen te Parijs teruggekeerd van het front; hij k\ram een nieuwe machine halen, daar de oude onbruikbaar was geworden; zij ver toonde 97 kogelgaten en was tweemaal door granaatscherven getroffen. Een andere vlieger, kapitein Finck, heeft volgens een mededeeling van Pégoud bij Metz een gnoote luchtvaartloods vernield, waarin zioh een Zeppelin bevond. Ook drie Taube-vliegtuigen werden bij die gelegenheid vernietigd. Fransche lcger-kapelaans. No;g tweehonderdvijftig Fransche kapelaans hebben verlof gekregen om de legers te ver gezellen. De Prins van Monaco. De zoon van den Prins van Monaco zal als cavalerie-luitenant in het Fransche leger mee strijden. „Monsieur de Monaco" zoo wordt hij genoemd heeft reeds bij de AMkaan- sclie jagers gediend. Bon sang Graaf Nikolaus v. Bismarck, een 18-jarig kleinzoon van den grooten rijkskanselier, hecit als vrijwilliger dienst genomen. Twee leden van het Oostenrijksch Keizers huis, die indertijd afstand hebben gedaan van bun rang en als burgers te Münohen wonen, hebben dienst genomen in den Beierschen landstorm. Het zijn de gewezen aartshertog Leopold, thans Leopold "Wólfling geheelen, en een broeder van den vermoorden aarts hertog Frans Ferdinand, thans Burg ge naamd. Keizer Frans Jozef. Keizer Frans Jozef zal zioh persoonlijk naar het hoofdkwartier van het Oostenrijksch-IIon- ga arsohe leger in Hongarije begeven. Alle pogingen zijner omgeving om hem van dit plan af te brengen, waren vergeefsch. Vrijheid van godsdienst in Rusland. Naar de N. R. Ct. heeft vernomen zal de czaar vrijheid van godsdienst in Rusland af kondigen. Uit hechtenis ontslagen. Te Peggau in Stiermarken is een zuster van den Koning van Servië, weduwe van een aldaar woonachtig geweest zijnden advocaat, met haar dochter uit de hechtenis ontslagen, waartoe voorzichtigheidshalve was bc-rlolen Het zijn ee.ivoudige kalme lieden zegt de N. R. Ct. die daar reeds langen tijd wonen. Duitsche soldaten te Canne en R o clen.ge. De N. R. Ct. heeft nadere bijzonderheden vernomen over de vermoording te Canne van mevr. Postwick, vrouw van den Belgischen burgemeester van Canne en van den advocaat Dirckx uit Roclenge, waaromtrent een tele gram uit Maastricht ons reeds heeft ingelicht. Dronken Duitsche soldaten kwamen 's a\onds 9 uur aan de woning, waar mevr. Postwick haar man was elders en de heer en mevrouw Dirckx bijeen waren, aan kloppen. Daar hun naar hun zin niet spoedig genoeg werd opengedaan, geraakten zij, toch al door den drank verhit, zoo buiten zich zelf, dat zij den heer Dirckx, die eindelijk opendeed, neerschoten en verder met de kol ven van hun geweren bewerkten. Mevrouw Postwick, die kwam toegesneld, kreeg ook een kolfsla/g en werd zoo met de bajonet doorstoken, dat haar gezicht onkenbaar was. Mevrouw Dirckx kwam er met een schot wond af; de weduwe wacht nu te Maastricht haar bevalling af, Dirckx laat 6 kinderen na Dat is in 't kort de geschiedenis van de moordpartij, die te meer als een ontzetting over het gezin kwam, daar het huis slechts 4 meter van de Nederlands che grens verwij derd stond en men op een bezoek van de Duitsche soldalen eigenlijk niet gerekend fead. In geheel Roclenge schijnen de Duitschers den boel kort en klein geslagen te hebben. In de huizen ingekwartierd, waar op de deu ren vooraf met krijt werd aangegeven, hoe veel man er in gehuisvest konden worden, hebben de soldaten de kelders aangespro ken. Een üastoor met nog een inwoner wojt- r den in gijzeling gehouden en moésten mee drinken. De soldaten, die zich aan de vermoording van mevrouw Postwick en den heer Dirckx hebben schuldig gemaakt, zouden den kogel gekregen hebben. Canne ligt ten Z. van Maastricht, Roclenge 8 K.'M. van Canne, aan den grooten weg van Visé naar Tongeren. De Staatscourant van Dinsdag 25 Augus tus bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd bij de infanterie tot luitenant kolonel de majoor G. H. Fraser, van het wa pen; bij het le regiment tot majoor de kapi tein N. "W. Blom, van het korps; bij het 6e reg. tot majoor de kapatein F. H. J. L. LienK ders, van het korpsbij het 16e reg. tot luite nant-kolonel-commandant de majoor A. Co pes van Hasselt, van het le reg.; tot reserve luitenant-kolonel hij de landweer de reserve- majoor A. "W. Groote, commandant van het 23e bataljon landweer-infanterie aan den gepensionneerden luitenant-kolonel der infanterie van het Indische leger "W. G. A. Burton, de titulaire rang verleend van kolo nel. met afwijking voor zooveel noodig van het bepaalde in het sedert gewijzigde Kon. besluit van 20 September 1905, met ingang van 24 dezer het Kon. besluit van 12 Febr. 1914, waarbij den reserve-eerste-luitenant A. P. de Ruiter, van het wapen der infanterie, met ingang van 1 April lSl4, een eervol ontslag uit den militaire!' dienst werd verleend, buiten werking gesteld; met ingang van 22 dezer, benoemd, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk-officier van gezondheid der 2de klasse, de heeren J. Schouten, A. Blom, J. Janzen, L. C. W. Naessens en C. Carsten, allen arts; krachtens het bepaalde in art. 76 der Bevor- deringswet voor de landmacht 19Ö2, op zijne aanvrage in rijnen rang weder in dienst gesteld, gerekend van 8 Aug. 1914, de bij Kon. besluit van 26 Febr. 1912, met ingang van 16 Maart 1912, gepens. le-luitenant F. W. Hekkema, van het wapen der infanterie krachtens het bepaalde in art. 52 der wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, op zijn aanvrage, in zijnen rang weder bij het re serve-personeel in dienst gesteld, gerekend van 15 Aug. 1914, de bij Kon. besluit van 11 Mei 1914, te rekenen van 5 April 1914, gepens. re serve-kapitein M. F. Stevens, van het wapen der infanterie ingetrokken het Kon. besluit van 15 Juli 1914 waarbij, met ingang van 1 Aug. 1914, den paar denarts der 2de klasse op non-activiteit B. Ëg gink, van het personeel van den geneeskunde gen dienst der landmacht, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst is ver leend. Nederland en de oorlog. Koninklijk Nationaal Steun-comlté. De Koningin-Moeder heeft aan het steun comité 1914 te 's-Gravenhage een schrijver doen toekomen, bij hetwelk H. M. zich heeft verbonden voorloopig gedurende de achter eenvolgende. weken een belangrijke wekeltjk- sche bijdrage ter beschikking te stellen ten behoeve van en als blijk van belangstelling in het dioor het comité beoogde doel. Tweede Kamer. De Tweede Kamer komt a.s. Woensdag niet om elf, doch om twaalf uur bijeen. Voorkoming van faillissement enz. Hieronder volgt de tekst van het wetsont werp, strekkende om de mogelijkheid te openen, dat aan personen, die, tengevolge van de tegen woordige buitengewone omstandigheden, tijde lijk in geldelijke moeilijkheden verkeeren, zoo* wel, wanneer zij in rechten ter voldoening van een schuld worden aangesproken, als wanneer zij met verhaal op hunne goederen met failliet verklaring of met eenig ander vermogensnadeel worden bedreigd, alsnog een termijn zal kunnen worden gegund, om aan hunne verplichtingen te kunnen voldoen. Artikel 1. Jhdien betaling van geld in rechte wordt ge vorderd en de rechter van oordeel is, dat do schuldenaar uitsluitend of hoofdzakelijk ten ge volge van de tegenwoordige buitengewone om standigheden tijdelijk onmachtig is zijno ver plichtingen na te komen, kan hij, hetzij de ge daagde verschenen is of niet, voor het geheel of voor een gedeelte der vordering den ver weerder een korten termijn gunnen, om alsnog aan zijne verplichtingen te voldoen. Die termijn kan door den rechter voor een korten tijd worden verlengd. Bij zijne beslissing bepaalt de rechter telkens den dag, wanneer dé zcak weder ter rolle wordt uitgeroepen. Bij de toepassing van het bovenstaande zal de rechter zoodanige voorwaarden stellen en bepalingen maken, als hij in het belang des, schuldeischers noodzakelijk oordeelt. Ook ka^l de rechter, indien hij daartoe termen vindt, té allen tijde den termijn verkorten en daartoe den schuldeischer machtiging- verleenen de zaak tegen een vroegeren rechtsdag weder ter rolw te brengen. Op den voet van het bepaalde bij het tweede en het derde lid kan ook de termijn, bedoeld btj het laatste lid van artikel 1302 van het B lijk Wetboek, worden verlengd. Artikel 2 Indien eenige overeenkomst eene bepaling 1 vat, krachtens welke, voor het geval, dat certf der partijen op een bepaalden tijd niet voldoet aan hare verplichting tot betaling van éètl zekere geldsom, voor deze partij aanstonds na- deelige gevolgen kunnen intreden kan deze zich, ook indien die b'-^aalde tijd reeds verstreken tè, bij verzoekschrift, zonder dat de tusschenkomSt ven een orocureur vereischt wordt, wenden tot de arrondissements-rechtbank, binnen weikef rechtsgebied voor de naleving der overeen» komst woonplaats is gekozen, of bij gebreké van dien, binnen welker rechtsgebied rij zelf woonplaats heeft, met het verzoek, haar een korten termijn te gunnen om alsnog aan haar verplichtingen te voldoen. De rechtbank kan dit verzoek inwilligen, indien zij van oordeel is, dat de schuldenaar uitsluitend of hoofdzakelijk ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone omstandigheden tijdelijk onmachtig is, zijn ver plichtingen na te koman. De termijn kan door de rechtbank voor een korten tijd worden vei* lengl. Bij de toepassing van het bovenstaande, zal de rechtbank zoodanige voorwaarden stellen en bepalingen maken, als zij in 't belang der we* derpartij noodzakelijk oordeelt. Ook kan de rechtbfdc. indien zij daartoe termen vindt, den

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2